Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

ervenka
7. jan 2013

@cestovatelkaandrea celkom je tu fajn, aj ked snehu maaaaalo. Dnes mrzne cely den -3. Samozrejme na zaciatku bolo par atomovych vybuchov "to co obliekas malemu, ved to nie je podsite, ani flisove... daj mu papucky( aj ked vsade mame koberce) daj mu svetrik aj na doma (vnutri 23stupnov- bukove drevo v peci)" Aj co sa tyka jedenia mala mamina poznamky, ze aky je Danko drobucky, krehucky- nemyslim si... Myslim si,ze to poznas-tieto rady starych mam...
@vever1 no drzte sa obidve, aby ste to vsetko dobre zvladli....

cestovatelkaandrea
7. jan 2013

@ervenka poznam mala som to tu v NL cely mesiac 😀 😀 😀 ale nie az tak moc. nasi pochopili, ze moc vyskakovat sa neoplati. tu zimu ti zavidim. tu je ceplo ako na jar. vianoce a vonku 13 stupnov. novy rok a tu 8 a prsi ako hrom. no proste ziadna vianocna nalada 😝 😝 😝 kedy idete nazad do NL? Inak pozrela som si v telke koncert Coldplay pocas vianocnych sviatkov. Sice zacal neskoro od dvanastej v noci ale neva. vydrzala som.

ervenka
7. jan 2013

@cestovatelkaandrea mesiac by som nemohla s nou byt.... Ideme naspat 18.1. bol to koncert z posledneho turne? Ten zaznam bol dobry... No tu striedavo snezi, prsi, 23.12. bola riadna poladovica- brat musel 3x zastavit aby obil lad z auta. Cesta Vie-ZA strvala 4 hodiny! Vcera nasnezilo, mozno dnes nieco pribudne, ale stale je toho malo- cca 5-7cm tu v ZA, staci metlou vonkou odmiest.

cestovatelkaandrea
7. jan 2013

@ervenka tak este tyzden aj par a hura do jari 😀 😀 ten zaznam bol zostrih z posledneho turne. bolo to z roznych miest kde vystupovali. ale super. strasne sa mi ta show lubila. aj ta atmosfera, proste super.
Zajtra idem opat s Kilianom k dokimu. Uz treti den teplotuje a stale to nejde dole a opat papa malo. Z flasky doteraz vypil iba 170ml a z cicka tak mozno nieco okolo 100-150 od noci doteraz. A to mam do neho natlacit udajne pol liter mlieka denne aby sa nedehydroval. Najhorsie je, ze ked ho krmim striekackou alebo lyzicou tak ide vsetko von. No som zvedava co mi zajtra povedia, lebo byt stale len na paralene a spreje do nosa asi nie je riesenie.

rybca
7. jan 2013

@cestovatelkaandrea ahoj, no tak zatial sa drzim, zatial som mala len jedno grcextenpore a to ked som bola na zachode s Matkom, cpavok mi udrel do nosa, inac zatial len zaludok na vode, aj ked dnes mi zaludok robil salta po paradajkovej polievke, ktoru inac zboznujem a stale ma neskutocne bolia prsia a cely den by som len lezala, unavena som jak po tyzdnovej sichte...🙂)) a Lacko sa rozhodol, ze mi to este zprijemni, tak teraz zacal varit z skysnuteho kozieho mlieka syrotvaroch...🙂 uz som musela i vybehnut na dvor, nadychat sa cerstveho vzduchu.

Inac baby, ja tu vobec neviem co mam robit s pracou, kedy oznamit, ci mozem pozadovat zmenu sluzieb, alebo co, ake su tu pomery a zvyky...:( chcela by som pokracovat pokial by mi doktor a brucho dovolili, ale asi radsej len lahsie dni.

cestovatelkaandrea
7. jan 2013

@rybca tak dufam, ze po prvych 12 tyzdnoch ti bude lepsie a nedopadnes ako ja, ze nebudes moct jest az dokonca.
Inak ja som v praci oznamovala vsetkych ze som tehu az po prvom trimestri. Len mojmu sefovi som to povedala v 5tt, lebo mi byvalo zle a on to na mne videl a znepokojoval sa. Ale comu som bola rada, tak to udrzal v diskretnosti az kym som to neoznamila oficialne. NO a vela kolegin to oznamovalo az po 12tt ked mali aj na papieri potvrdeny ocakavany datum porodu zo sona.

ervenka
7. jan 2013

Kedze bol celodenny mrazik. tak som poobede vytiahla sanky a Danko sa prvy krat sankoval. Ja som ho tahala, a on sa rehotaaaaaal. Vobec sa na sankach nebal, praveze trochu protestoval ked sme prisli domov.. 😀
@cestovatelkaandrea tak presne tento zaznam bol v kine. 😉

ikke
7. jan 2013

23.12. poladovica bola drsna, z BA do Banoviec sme isli skoro 3h (normalne asi 1h20min.), 5km pred Banovcami jedni, co mali naponahlo, skoncili v jarku a nejaki prazaci pred nami ked ich videli, dostali bobky a isli asi 5km/h, na klzisku dole kopcom 😝
no my sme uz viac ako tyzden spat doma, ale ze ku koncu tohto tyzdna sa ocakava navrat zimy aj tu... 😉

bebe2013
7. jan 2013

Zienky, ako rychlo sa vam podarilo vybavit pre babatko holandsky pas? Nase buduce babo nan bude mat narok po tatovi.

ikke
7. jan 2013

@bebe2013 za tyzden presne. teda my mame "obciansky", nie pas, ale terminy su rovnake. potrebujes k tomu ale fotku dietata a vyplneny papier s podpisom tvojho manzela/partnera a tusim aj jeho pas a kopiu jeho pasu. informuj sa u vas na gemeente 😉

ikke
7. jan 2013

@bebe2013 teda to plati, ak byvate v NL, ak by ste to vybavovali cez ambasadu, moze to trvat ovela dlhsie...

bebe2013
8. jan 2013

@ikke Dakujem! Urcite sa chystam popytat na ambasadu, len som potrebovala zistit predbezne, ake su moznosti.

lubkasungirl
8. jan 2013

ahojte zienky, vedeli by ste poradit? manzel ma zivnost v holandsku,kde aj pracuje - musi mat teda automaticky zdravotne poistenie v holandsku a nie na slovensku, kde ma trvaly pobyt? Inak ako sa vybavuju rodinne pridavky a pridavky na deti v holandsku?Netusite tiez,ci davaju "odlucne" aj pre manzelky zivnostnikov, ci iba pre klasickych zamestnancov? Na svk uradoch o tychto veciach nemaju ani tusenia a ja tiez len tapam,co ako... 😒

cestovatelkaandrea
8. jan 2013

@ervenka tak Kilian dostal antibiotika. uz mu dokina nasla dnes na plucach bacila. tak hned mu dala antibiotika aj kvoli teplote ktoru mal uz 4 den dnes. inak dnes asi skusim tu cibulu co si pisala, dat k posteli. Kilian strasne vela kasle. tak dufam, ze sa uzdravi rychlo.
oj a ten sneh ti zavidim. Dufam, ze sa @ikke nemyli a zima je tu coskoro, lebo toto jarne pocasie ma ubija.

cestovatelkaandrea
8. jan 2013

@rybca Kati inak Kilian si strasne oblubil toho hnedeho zajka co ma od vas. Podostaval vselijake pestre hracky ale ked zbada tohoto hnedeho zajka od vas, tak pisti od radosti ako hrom a ked mu ho za uska zavesim ha hrazdicku, tak ho natahuje a zuzle v ustach ako divy. Dokonca s nim uz aj par krat zaspal a ani cumlik nepotreboval. Takze mame jasno v tom aky knufel pojde s Kilianom do skolky 😉 Musim ho s nim odfotit a dam ho do albumu.

rybca
8. jan 2013

@cestovatelkaandrea tak to som rada, ze zajko je favorit..🙂)) tiez to chcem povedat az po 12 tt, ale ak budu odomna chciet zastupovanie, tak mozno budem muset i skor, celkovo som dost unavena, dnes som bola fit az po doobednajsom spanku ked bol Mati vo skolke, a po tych skoro 3 hodinach chodze som odrovnana, nie to este brat nejaku wijku navyse, ale chcela by som robit co najdlhsie, aj ked zmluvu mam len do konca aprila a aj ked mi od januara zvysili plat, tak moc neratam s tym, ze by mi zmluvu predlzili. A este mam dilemu, ci to mam ist povedat osobne, alebo staci mail, bo ja uz na kantoor vobec nechodim, netreba.

ervenka
8. jan 2013

@lubkasungirl musi mat zdravotne poistenie v krajine kde momentalne byva, pracuje, funguje= holandsko. Treba zrusit cim skor tym lepsie poistenie na SVK, riskujete pokutu. Poistenie v dvoch krajinach eu je zakazane- tiez hrozi pokuta. Inak, ked si zakladal zivnost nikto od neho nepozadoval kopiu zmluvy nl zdrav. poistovne? Moj mm vybavoval pridavky cez belasting- teda minimalne im napisal email. A to by mal spravit aj tvoj manzel, napisat email, nech ma info z prvej ruky a nie to co mu povie nejaky poliak. Odlucne je totiz velky hit u Poliakov.
@cestovatelkaandrea oh joj, to nezavidim, chudiatko. Pluca, tak to je blbe.. ale aspon,ze to dr. riesila a necakala... Dnes rano bolo v ZA -12, poobede zacalo snezit, to bolo len -4... Som rada,ze Perinbabka vstala z postele, ale klasika- BA zapchy, strach, panika...

lexxie_holandsko
8. jan 2013

ahoj, tak u nas nic moc noveho. Zuza zacala chodit do skoly a zatim dobry, ucitel ji chvali. Tak jsem zvedava, chodi jen dopoledne a po narozkach uz cely den. Porad se nemuzu aklimatizovat a jsem myslenkama v CR..no snad si zase zvyknu.

@ervenka to jsi mne pobavila, ty cesko..slovenske babicky jsou snad opravdu prestarostlivele. Tchyni tohle nenapadne, spis, jestli neni moc teplo..pri cca 19C 😀 Jinak je skvela, ale starosti si fakt moc nedela..Mamka zase porad, ale uz jsem ji vysvetlila, ze zuzka bude mit postavu po tatinkovi..nastesti, ten je hubeny at ji, co ji..a synator teda opravdu pribirat nemusi, ma skoro 23 kg a 121cm..takze tak akorat. To pretopovani mi uz taky vadi, 23C si myslim je dost i pro deti..tak si to uzijte, kdy se vracite?

@cestovatelkaandrea preju Kilianovi brzke uzdraveni, u tech mrnousku to je narocne. Snad to prejde..Jak si kilian zvykal na skolku?

Vever to te dost chapu, ale ona si zvykne. Jak mi to ze zacatku prislo silene dat 3 mesicni ditko do jesli..a i ted mi to prijde..musim rict, ze v okoli nepozoruji nejake problemy .Asi teda miminko 4 dny v tydnu bych do skolky nedala, ale 2 dny snad nebude takovy napor?

ervenka
8. jan 2013

Maminky, mate niektora ditko s atopickym exzemom? ako to v NL riesia, ci klasika- pockame, uvidime? Drobec ma hrozne svrbiace, (zhrubnuta koza)cerevene flaky na chrbatiku- sestra profesional povedala,ze to je atopik ako vysity, skoro az na lisaj. Len dufam,ze to ma zo zmeny prostredia+ ATB= znizena cinnost crievok= znizena imunita....

ikke
8. jan 2013

@ervenka moje deti nastastie ekzem nemaju, ale svagrinin maly (skoro rocny) ano. momentalne maju na to nejaku kortikoidnu (ci ako sa to pise) mast na preliecenie. akurat som sa chystala postudovat, co to ten atop. ekzem je, z coho to moze vznikat, lebo z chudata dietata robia klasika pokusneho kralika... 😝

ervenka
8. jan 2013

@ikke atopik moze byt zo vsetkeho mozneho- od jedla, az po roztoce, prach, genetika alebo atopik bez priciny... vooooobec sa netesim, ze sa mu pokozka takto prejavila... 😒

jarunice
8. jan 2013

@ervenka nějak se mi nezdá to jeho ložisko svědění..takové netypické... počti tady http://www.babyonline.cz/nemoci-deti/atopicky-e...

jarunice
8. jan 2013

@ervenka Olík tak okolo 10 měs. měl hrubou a zarudlou kůži na bradě, nose a tvářích - furt jsem to mazala, několik měsíců si myslela, že je to atopic.ekz. a nakonec jsem zjistila, že ač se prvně alergie neprojevila, tak začal být alergický na jakoukoliv formu rajčat, protlaku, kečupu,...vyloučili jsme potravinu a za týden vypadal normálně, od tý doby nic. Nejprv to chce zjistit, jaký alergen to způsobuje, každopádně nezoufej, u dětí je to hrozně proměnlivé a po pubertě většina alergií mizí. Nemohlo to být třeba vodou? V česku je tam dost chloru,nevim jak na SK,a v NL je voda většinou skvělá, nebo změna pracího prášku, nebo aviváže? Neseděl třeba dlouho zpocený v autosedačce?

cestovatelkaandrea
9. jan 2013

@rybca no to ti s tou unavou verim, ja som sa citila ako nasekana calamada pri Kilianovi.
Inak ja byt tebou tak to poviem asi osobne. Vzdy je lepsie ak taketo veci hovoris osobne a popripade by som hned preriesila, co bude po aprili. Nech vies na com si.

cestovatelkaandrea
9. jan 2013

@ervenka Damian je mierny atopik. A vzdy na to dostal kortikoidnu mast. nejak to tu neriesa, lebo vraj to casom prejde, ked dieta vyrastie. Takze vzdy ked chytil flaky po tele, tak som ho dva alebo tri dni natierala kortikoidami a potom to preslo opat na nejaky cas. Teraz ked je starsi tak zistili, ze je dokonca pravdeopobne alergik, tak ked ma tie flaky po tele, tak dostane jednu davku sirupu na alergie a hned su flaky prec. Ked bude mat 6 tak pojde na testy. Teraz v 4 mu robili len rozbor z krvi ale na nic neprisli.
A pripravujem sa na to, ze aj Kilian bude mat take problemy, lebo on ma kozu este suchsiu ako Damian.
Inak Damianovi to vzdy vybiehalo iba na jar a zaciatkom leta. Na jesen a v zime sme mali vzdy pokoj.

cestovatelkaandrea
9. jan 2013

@lexxie_holandsko dakujem, no uz mu zacina byt lepsie, len nechce pit mliecko z flasky ale len z cici. tak som ho v noci asi 10 krat kojila co vela pil. No a teraz santi so zajkom v ohradke. Na skolku si zvykol v pohode. on sa tam na vsetkych len usmieva, zaspi kde ho daju a necha sa nakrmit hocikym, hlavne ze tecie. Len teraz pri tej chorobe neviem ako to bude s krmenim. Ale inak v pohode.
Tie tvoje pocity inak uplne chapem. Ja to mavam tiez. Ked prideme na SR, tak som prve dni zmatena, lebo mi chyba NL a vsetko ma na SR sokuje. Po 3 tyzdnoch sok prejde a uz si zvyknem a vtedy ideme nazad do NL. A potom mam sok zase tu.

ervenka
9. jan 2013

@jarunice
@cestovatelkaandrea
@ikke dnes sme boli u dr. ale sukromneho= 58e lahsia, ale popozerala, a skontatovala,ze to moze byt ATB, aj tym norovirusom, tiez skonstatovala,ze nezvycajne miesto, ale ze to moze robit aj lem nohavic, pytala sa tiez na vodu, ale my mame spc. filtre- Brita, pyjeme len taku. Trochu sa cudovala,ze v Nl nie su poriadne pribiotika, ze by to ocakavala... Takze nam dala prirodnu masticku, kvapky na odlahcenie organizmu a na napravenie crevnej flory. Uvidime, ako to bude, minulu noc som len driemala, trebalo bruskami prstov jemne behat po chrbatiku- svrbelo. Som Mumbie- na rozdiel on zombie nehladam mozgy ludi, ale hlava kavu, hlavne veeeeeeeeeela kavy...
Ale inak je taaaaaak krasne vonku, uz sneh chrapci pod nohami, to ja rada...

vever1
9. jan 2013

ahojte. tak to tu zas ozilo 😀 u nas v pondelok prebehol suprovo. Sven ten nastupil do novej triedy, rano dokonca ani neplakal a poobede ani domov nechcel ist 😝 a mala 3x spinkala a pekne stiahla obe flasky s 200ml MM a tiez sa len na kazdeho usmievala a vsetko poctivo sledovala. len men sa v robote vobec nechcelo robit 😝 a to som este rano neskor prisla lebo som si to nejak nevypocitala kolko mi co bude trvat 😝 tak som v utorok vstala skor aby som vsetko stihla a ked som prisla dole a otvorila sterilizator ze si idem odsavat tak ma skoro slak trafil. sa mi v nom roztopila hadicka co spaja strojcek s odsavackou. tak som nemohla odsavat kdze ta druha rucna aventka mi nefunguje 😠 😠 😠 tak som rano o 6 volala kolegovi ze zial nepridem lebo bez odsavania cely den nevydrzim a kedze moju druhu odsavacku Emmu si nemozem zobrat so sebou do roboty tak sa neda nic robit a mala som volno. len si to na buduci tyzden musim nadrobit lebo nemam vela volnych dni 😖 no a som tu sprostu hadicku zhanala kade tade a nikde ju nemaju 😠 tak som objednavala cez net tak som zvedava kedy pride 😖 lebo mi napisali ze ju uz vcera poslali postou ale este stale nic nedoslo tak hadam ze to este dnes pride lebo ja musim rano odsavat kedze mala pije naposledy o 9 a rano vstava az o 7 a to potom pijelen z jedneho a to druhe odsavam a do mam uz rekord 170ml a to som ho este uplne nevyprazdnila 😕 len uz som mala plnu flasku co na tej odsavacke je tak som skoncila 😝 a cez den mi pije z oboch prs len teraz je to ine kedze sa mi to tam zbiera nestaci mi pit 😝 a inac ten hnusny pruw mame este stale 😠 😠 😠 teda ono to vyzera ze uz len ja ho mam lebo u emmy som uz nic na jazyku nenasla., len ona ma niekedy na ritke teraz tak jej to potieram mastou a do 2 dni to prejde. a mna boli uz len jedno prso tak som myslela ze to je upchaty mliekovod lebo mam na bradavke bielu bodku ale ono mi z tade mlieko tecie tak neviem a ked sme sa boli minuly tyzden ockovat tak mi judith povedala ze to este stale spruw mam a ze to moze byt aj lenna jednom prse a ze mam ist k dr nech mi predpise lieky lebo maste mi nepomahaju a kedze nas dr mal zas dovolenku ako vzdy 😠 tak som si to telefonicky vybavovala u druheho a ten mi predpisal len jednu tabletku a ze to do pondelka ma prejst tak neviem teraz lebo uz sa to trochu zlepsilo ale este stale nieco citim tak teraz neviem ci to este pruw je alebo ten mliekovod. uz mi z toho sibe. a doma podpora ziadna lebo ekd sa stazujem ze ma to boli tak mi moj manzel povie ze mam prestat kojit ze to je jednoduchsie a ze ma nic nebude boliet, ze si rano dlhsie mozem pospat a nemusim v praci dosavat a podobne 😖 a nechce pochopit ze mna to kojenie bavi 😖

vever1
9. jan 2013

@ervenka no pani dr by sa teda este nacudovala leby vedela ako to tu niekedy funguje s dr 😝 si naup vela probiotik 😉 a hlavne nech mu to skoro prejde bubakovi 😉 inac hladam na 12.2 opatrovatelku pre mojich drobcov na cely dne. nechce sa ti?

ervenka
9. jan 2013

@vever1 v poho. NEvyzera, ze budem vtedy robit.. ;)
No duuuufam,ze bubovi to prejde,lebo sa skriabe az do krvi ☹
Zase ma nas huisik dovolcu? Booooze... nech uz neblbne veeeeeeeeeed.
A Eric nema pravdu,ze to bude jednoduhsie. Len pekne koj, hlavne, ked ta to bavi. Co by som ja za to dala....