Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

cestovatelkaandrea
26. sep 2013

@erique12 ked bol Damco malicky, tak som nakupila hrozienka v Heme a to vyjedali spolu s detskymi ryzovymi vaflami. no a ked som zacala vypekat torty, tak odvtedy pecem len malinke torticky alebo mufinky a vzdy nejaka drobnost pre kazde dieta, ako knizocka za 1 euro, omalovanka, bublifuk a pod.

erique12
26. sep 2013

@cestovatelkaandrea
knizku🙂 no dostali sme tiez..no ale budem to robit pre moju malu, tak aby hlavne ona mala hlavne z toho radost🙂
lebo sak ked mam teraz kupovat 30 kniziek plus to alebo ono, tak dakujem pekne...

rybca
26. sep 2013

Tak Laci volal na CB a ze oni tam o malej ani nevedeli, ze uz davno mala byt na kontrole, tak dufam, ze to nebude mat nasledky, ze je skutocne vsetko v poriadku.

cestovatelkaandrea
26. sep 2013

@erique12 to je jasne, ono sa to nezda ale ide to pekne do penazi. ja som teraz napr. Kilcovi dala do skoly tortu chrobacika a vsetkym detom som nakupila hotove kasicky od nestle a hrozienka. Lenze my sme mali v ten den v skolke iba 6 deti v jeho skupinea nie 30. Vy mate tolko vela deti v jednej skupine. Ja som si myslela, ze je to max. 10-12 deti na jednu skupinu.

cestovatelkaandrea
26. sep 2013

@rybca Kati nic take strasne to pre vas nebude. Julia ma teraz mat iba kontrolu v 5 tyzdni. Takze to vas tam niekde urcite vsupnu. Horsie by to bolo, keby vam nedohodli termin na ockovanie a to budete absolvovat (teda ak ides dat Juliu ockovat) az ked bude mat 8 tyzdnov.
Inak ako sa vam dari? Ako Mati na malu sestricku? A ty?

erique12
26. sep 2013

@cestovatelkaandrea
no ja neviem kolko ich tam je, ale u nas su skupiny 3, od 0-2,2-3 a potom predskolaci.
ale ona uz je velke bejby, ze sa hra v druhej skupine s vacsimi detmi. a napokon narodky jej vyjdu piatok, to ani do skolky nechodi, ale zato je to pekne oslavovat, aj pre nu, nech ma zazitok 🙂
cize tazko mi je povedat, ze dajte iba "rupsen" ked sa hra s "vlienders" .... tak urobim vsetkym nieco malicke

rybca
26. sep 2013

@cestovatelkaandrea zajtra pride tetusa k nam a v pondelok ideme k doktorke, ja som nemyslela, ze by nas nejak postihovali, ale ci je Julia ok, nieco co nie je viditelne, aj ked, uz si nepamatam ako to bolo s Matim, ale Julia ma este stale brusko take rozvalene a v prostriedku taku vyvyseninu, neviem ci je to ok ci nie a tiez ta vaha, vcera mala uz 4,93 a dnes len 4,88 a to jedla vcera 9x, skoro kazdu hodinu a pol, dufam, ze nas nezacnu tlacit do umeleho mlieka...

lexxie_holandsko
26. sep 2013

@rybca Jak vas mohli zapomenout? No chyba se nekde stala. Snad bude vse v poradku Pokud si dobre pamatuji, tak Zuzka zhubla docela dost a do umeleho mleka nas netlacili, spis vyckavali. V CR uz by nas asi davno nahnali.. Preji, at je vse v poradku.

Jinak Edika jsem dnes musela vyzvednout ze skoly, spadnul z ping pongoveho stolu..Nemel tam co lezt, ale pekne blbne s klukama. Spadnul na hlavu, ale snad mu nic neni. Cele odpoledne byl dobry. Zuzka byla taky doma, ta zase mela strevni problemy a vcera trochu teplotu. Ted uz je taky dobra.
Ucitelka si stezovala, ze Edik hodne zlobi..on byl drive takovy klidny a zamlkly a ted se teda rozjel. Ma divocejsi kamarady a asi se jim chce vyrovnat. Takze zlobili jednoho noveho kluka..i kdyz on pry zlobil je. No a ted rekla ucitelka, ze priste budou rano , nebo odpoledne mimo tridu, ze to proste nesmi delat. Tak se snad pouci.

@cestovatelkaandrea To je Damian sikulka, hlavne ta jemna motorika vetsinou u kluku zaostava. Zuzka doted snad kresli lip, nez Edik, a to je o 2 roky mladsi. On je takovy technicky typ, tak jsou kazdy jiny. Vy pouzivate doma ten program od Squaly, nebo jak se to jmenuje? PRisla nam ze skoly reklama, ale uz se nam to nechce porizovat. Maji Okki a Bobbo, k tomu plavani, tenis a ja nevim co vsechno. Neni to nejlevnejsi.

ervenka
26. sep 2013

@rybca vies co, pokial sa ti nieco nezda, radsej rovno za huisikom. V CB ti LEN poradia, usmiernia, ale oni nemaju pravomoci na vypisanie papiera a poslanie ditka do nemocnice. DR. v CB ti povie, ze hmmmm noooo, toto a tamto by mal vidiet huisik a az on posudi... A inak, zaznam sa spracuva cez PC, CB aj huisik vedia o ditku vsetko...

ervenka
26. sep 2013

@ekira prosim ta, posli mi iny email, preposlem ti to este raz. Dufam,ze to pride v pohode.

ikke
27. sep 2013

baby, ako umyvate okna na poschodi, co sa nedaju umyt zvnutra? teda ak ich nedavate umyvat firme... z rebrika aebo mate na to nejaku speci pomocku typu http://www.blokker.nl/webapp/wcs/stores/servlet...
?
😅

rybca
27. sep 2013

@ikke ano, mame aj taketo, ale este sme to nepouzili, ale planujeme ich tymto umyvat...🙂 zatial Laci horne okna len spricuje vysokotlakovym cisticom...

miriamp
27. sep 2013

@ikke ja som za rebrik, taka tyc sa prehyba, a po umyti a zotreti ta akurat budu boliet ruky, ramena, krk......teda podla toho kolko tych okien potrebujes umyvat.
ale celkom prakticke take dlhe nieco na lapanie pavukov ☹ , aby som sa nemusela k tomu tvoru priblizit, ked nieje prave moj muz doma

lexxie_holandsko
27. sep 2013

Tak dneska jsmem tady mela odpoledne 4 deti. Edikova kamose na 4 hodiny a jeho sestru na 3. Jejich rodice se ale dost zpozdili, tak se to pres pul hodiny protahlo. Zacatek byla pohoda, hezky si hrali, ani se nehadali, potom chvili televizi, potom si zase hrali dole, postavili hezkou drahu..Zuzka s holcickou taky samostatne. Nakonec jsem je chtela vzit ven, bylo to uz skoro ke konci. Sli jsme jenom na hriste kousek od nas, ale to uz mi dalo zabrat. Kluky uz jsem tolik nehlidala, stacili mi ta nejmladsi a Zuzka..na hristi si hrali hezky, ale teda radili dobre. No potom rodice porad nesli, tak jsme sli opet domu a to uz slo min. Edikovi spadla na zem helikoptera..nevim, jak se jim to povedlo. Edik nastvany, uz ani nechtel jit dolu a prisel az nakonec, kdyz odchazeli. Taky, kdyz je nastvany, tak ma nicitelske sklony, takze si jeste neco znicil..Musim rict, ze jsem se utvrdila v tom, ze proste 4 deti je moc. Jde to tak na hodinku az dve, ale cele odpoledne je moc. Priste uz max. 1 ditko, i kdyz se to zvladnout ma, ale jsem potom vystresovana atd..

Kdyz jsem vyzvedavala deti ze skoly, tak ke mne prisla Edikova ucitelka s tim, ze mi jeste neco nerekla. Pry vcera, nez spadnul z toho stolu, zase pekne s klukama zlobili a plivali a ja nevim, co vsechno..Jelikoz je predtim uz varovala, tak meli dnes cele dopoledne trest. 4 kluci a kazdy sedel uplne sam v nejake mistnosti az do 11 hodin. Prislo mi to teda docela tvrde, ale asi to je jedine, co zabere. Ucitelka mne jeste rikala, ze vi, ze Edik neni iniciator, ze se proste snazi vyrovnat te parte.., ale ze ho taky musela potrestat, coz chapu. Rikala, ze je sice dobre, ze uz neni tak stydlivy, ale tohle je dalsi extrem. Takze dneska jsme mu zase mluvili do duse. Jsem zvedava, jak to pomuze.

rybca
27. sep 2013

Tak konecne som sa dostala k torticke pre Julinku...🙂

ekira
28. sep 2013

@lexxie_holandsko poznam to .ja mam teraz dve dievcata -sestry 3 krat do tyzdna.no oni su ako z divych vajec.4 a 6 rocne.ale ani sa necudujem,rano cukor na chleba, na obed cukor na chleba,po obede cukriky,alebo lizatko,v skole sa im tiez nieco ujde...uff

lexxie_holandsko
28. sep 2013

Tak ja mam klidek 🙂 Zuzka rano odjela s manzelem k tchanovcum. Brali kola, takze se budou snazit Edikovo stare kolo vymenit za vetsi kolo pro Zuzku a samozrejme priplatit..Edik dostal od kamose kolo, ale musi se opravit a Zuzcino stare kolo 12 jde ke znamym. Takhle jsme si to dobre prohodili. Jsem zvedava, jestli sezenou kolo pro Zuzku, jezdi na 12 a uz meri skoro 115, to uz se fakt neda.. Edik ma dnes cele odpoledne detskou oslavu, od 12.30 do 18.00. Obdivuju teda, ja bych to takhle dlouho nedala. Jdou na velke hriste, tak se urcite vyblbnou a pocasi je krasne.

@ekira Ten cukr tomu urcite neprida, meli by to omezit. I kdyz treba pindakaas..coz maji oblibene nase deti, taky neni idealni. Ja se obcas snazim davat alespon med, sice je taky sladky, ale neni to jen cukr. To te obdivuju, ze ty holky zvladas, ja na to nemam nervy. Chodim pomahat do skoly a staci mi kolikrat to..nebo kamaradi nasich deti, nekteri jsou uplne v pohode a mohli by tady byt treba 2 dny, ale jine nezvladnu ani hodinu 😀
Taky si myslim, ze geny hrajou dost velkou roli. Vidim to v nasi rodine. Nektere deti se vychovavaji sami a u nekterych to je pekna drina.

lexxie_holandsko
28. sep 2013

@rybca krasny dort, skoda, ze si Julinka nemuze dat taky 🙂

rybca
28. sep 2013

@lexxie_holandsko ale da si, v mliecku...🙂

ervenka
29. sep 2013

Nie je MAPA ako MAPA. Dnes sa pytame Daniela- Wie moet mee? A on ze MAPA natahoval jednu ruku ku mne druhu ku mm MAPA= mama+ papa. Este ani nezacal hovorit a uz si slova skracuje. 😀 😀 😎

jamarketa
29. sep 2013

Ahoj, chtěla bych se zeptat. Jsem z ČR, ale snad to nebude vadit 🙂
Dozvěděla jsem se minulý týden, že čekám miminko. S přítelem oba studujeme VŠ v Brně. Přítel by měl letos končit.
Cestovali jsme poslední dvě léta hodně po Evropě, i s tím, že už si tím protřídíme vhodné a nevhodné místo pro život...
Holandsko u nás zvítězilo, nadchlo nás jak lidským přístupem tak i příjemným prostředím pro náš budoucí život.
Přemýšlíme, že by jsme si přerušili na čas studium, odjeli tam dříve a miminko by tak získalo státní občanství.
Máte s tímto někdo zkušenost? Jakou máte zkušenost s mistním porodnictvím, popřípadě s mateřskou?
Případně, jste byli spokojeny vyloženě s konkrétní porodnicí?
Budu/budeme rádi i za různé typy měst, ve kterých svá dítka vychováváte.
Za cokoliv 🙂
Děkuji za reakce a přeji všem štastné ratolesti! 🙂

rybca
30. sep 2013

@jamarketa ahoj, tak asi mam tu najcerstvejsie skusenosti a mozem ti napisat, ze porodom tu tvoje dieta neziska holandske obcianstvo, materska je tu len 16 tyzdnov a dostavas peniaze len ak si tu predtym pracovala, ako je to u studentov neviem, rodi sa vacsinou doma, v nemocnici sa tu rodi malo, najcastejsie ked je na to zdravotna indikacia a ak nemas tu dobru zdravotnu poistku, ktora to pokryje (co ty asi nemas), tak si to zacvakas sama a nie je to mala ciastka, asi by som neocakavala, ze ti to ceska ZP preplati.

vever1
30. sep 2013

@erique12 no u nas sa to roib tak ze sa dava len do tej skupiny kde oficialne chodi a nie kde sa chodi len obcas zahrat lebo bude zachvilu prestupovat. A ved oni to uplne chapu. ja by som na tvojom meiste urcite nie pre 30 deti nieco robila alebo kupovala. u nas je teraz v emmynej skupine 5 deticiek ale bolo izh 10 ale polovica odchadza do druhej budovy lebo ju od oktobra oficialne otvaraju tak mam aspon menej darcekov 😝

@jamarketa no ja na vasom mieste by som veru ostala este v CR, dokoncila si skolu a nech sa vam tam narodi babo, ma tam lepsiu starostlivost a mas tam aj castejsie kontroly u gynekologa, tu je to ovela menej. A nie vzdy je vsetko super ako sa javi. mozno lepsi ludsky pristup ale menej vyhod ako v CR 😉

@cestovatelkaandrea som sa ta chcela spytat kde kupujes cokoladu na varenie co davas do toho parizskeho kremu?

cestovatelkaandrea
30. sep 2013

@erique12 no tak to je od teba dost mile, ze takto porobis prekvapko pre vsetky deticky. 😉

cestovatelkaandrea
30. sep 2013

@rybca no ak sa ti nieco nezda s Juliou, tak to na CB ani necakaj. volaj rovno dokimu, ze ci mozes prist. on ti ju celu presetri a vysvetli preco a co a ako... CB je len klasika poradna. aj ked daju odporucanie na lekarov oni sami problem neriesia, len ta niekam odporucia.

cestovatelkaandrea
30. sep 2013

@lexxie_holandsko fuu, tak to si mala dost divoke. Edik je dufam v poriadku. Zuzka opat problemy s crevami? Nie je to akosi casto?
Co sa tyka toho programu, tak hej pouzivame Squlu a su to logicke hry na pocitaci. Drobec to moze robit kedy chce a vybere si co chce ist robit. Niekedy to nerobime aj tri-styri dni a potom zrazu pri tom sedi a riesi ulohy aj 1.5 hodky. Damianovi to dost pomaha a mne tiez (slovna zasoba 😀 ) Planujeme mu to kupit aj na dalsi rok, lebo si to dost casto pyta.

cestovatelkaandrea
30. sep 2013

@ikke rebrik, pokial sa nebojis vysok by to malo byt ok. s tou ruckou sa narobis ako hovado. kolega na to len nadava.

ervenka
30. sep 2013

@jamarketa vobec nie je pravda, ze ak sa dieta narodi v NL, tak je automaticky Holandan. Pristup mozno ludksy, ale je to tu presne ako v GB, PARACETAMOL na vsetko a vzdy. preventivky- v zmysle ako v CZ alebo SVK neexistuju, ak ma zena problem ide najprv ku GP. Gynekologia, pediartia tu funguje uplne inak... Takze aj ja sa priklanam ku nazoru ako @vever1, ze radsej zostat v CZ...

@vever1 no o tej novej skole. Dufam,ze to nejako vyriesia, ale okolo skoly je voda. pred vodou dost strmy breh, a skola samotna je ohradena provizornym pletivom ktore je z dvoch stran permanentne otvorene. (Ani netusim, kde maju schranku, ale to sa vyriesi. ;)) A z druhej strany Enschotsebaan. Dufam,ze ucitelky budu menej kecat a viac davat pozor na deti.

rybca
30. sep 2013

@cestovatelkaandrea tak vsetko je nakoniec v poriadku, aj pribera pekne, aj to brusko je normalne, tak som uz pokojnejsia, to som bola asi este vystresovana z prveho tyzdna, z komentarov od verloskundige a kraamzorg, este dnes kontrola na gynde a potom mesiac pokoj

cestovatelkaandrea
30. sep 2013

@jamarketa moja rada:
Ostan v Cechach s priatelom, porod dieta doma, dostuduj a potom sa snaz najst si pracu v oblasti ktoru studujes.
Tvoje dieta nema narok na holandske obcianstvo tym, ze sa tu narodi. Porod a vsetku starostlivost by si si tu musela platit ak by si pred porodom nerobila.
Ja som sem odisla v 9tt, ale to som mala istu pracu v oblasti, ktoru som vystudovala, mala som najdeny podnajom a od firmy zarucene, ze ma neposlu domov v polovici tehotenstva. Uprimne ti poviem, ze to bolo najstresujucejsie obdbobie v mojom zivote, lebo som tu nic nepoznala, mentalitu, kulturu a system tiez nie. A na niektore veci, si tu clovek zvyka tazsie, na niektore nie.
Naozaj sa oplati ist sem, az ked si vystudovana a mas super robotu vo vrecku. Inak by som nesla. Hlavne ked nosis babo pod srdcom a potrebujes mat klud. Radsej by som sedela pri knihach a dorobila skolu. Este zvlast, ked priatelovi chyba uz len posledny rok.
O tom ludskom pristupe by sa dalo tiez velmi diskutovat. Ale musim priznat, ze ked si tu veci dobre zorganizujes, zivot je omnoho jednoduchsi ako na SR alebo v CR.