Najkrajšie detičky na svete, marec 2009

bershka
21. aug 2009

baby, už sme za 10000 príspevkami tak šup sem, nech sa orientujeme lepšie 😉

ajka82
22. sep 2009

fuuu a som prva 😀 😀 😀
inac dnes sme boli na rizikovej poradni a karinka im to tam skoro cele zbombardovala 😎 a doktorkynadsene a prekvapene ako sa krpata pohybuje a co uz robi sama 😀 neviem ci si mysleli ze bude stale robit mrtveho chrobaka, sak uz ma osem mesiacov (sest a pol 😀 😝 )
aj na 😝 plavani ju chvalia a chodime plavat s 10 a viac mesacnymi babatkami, krpata sa tam vyskiera, robi vlny okolo seba a pekne robi co ma az na zanorenie zozadu, na to este tak dlho neplavame 😵

ajka82
23. sep 2009

no presne jak som pisala...tu este nikoho...

denkolc
23. sep 2009

Dobré ránko maminečky!

Ajka, to plávanie vám dosť závidím....dúfam, že ak foter zaplatí raz, budeme môcť aj my ísť....ale teraz toho bolo finančne dosť, aj stolička, aj autosedačka, to je hneď 300 Eur, potom nové vecičky na zimu, čo som poobjednávala....a zaplatenie školy 1100 Eur, proste suchoty....

Ale dokladať tovar do hypermarketu nehrozí... 😀 😀 😀

ajka82
23. sep 2009

ako tak citam, tam hore ma byt nepochopili zle, co som pisala a nie "nepochopili ze"
prajem vam pekny dnik, mala uz dojedla, prebrata a uz cestuje a vymysla, jednou rukou ju teraz drzim za nohu nech z postele nezleti 😅
papa

iron
23. sep 2009

ahojte,...teda ajka, karinka je dobre akcna...uz sa tesim o dva mesiace ako mi tu moja bude liezt.
den..to plavanie by ste mali skusit je to fakt dobre a myslim, ze tanicke by pomohlo...co sak nech foter zacvaka, ked sa aj tak ako financne nestara....

zuzic1
23. sep 2009

lubi: tak to ja by som tej doktorke vynadala a nie aby ešte oni nadávali tebe...však ako si asi tak mala vedieť, že niečo nieje v poriadku...brrr, je mi z toho nanič aký sú podaktorí tzv. lekári 😒 . Nám Kamil tiež soplíkuje, tak odsávam odušu...Pamycon je aj do nosa do uší aj do očičiek...my sme ho do očičiek používali 2 krát a aj do nošteka a ako píše matja, je len na týždeň a museli sme ho uchovávať v chladničke

lenka138
23. sep 2009

ahojte

prosím vás, dnes už chcem dať malému prvú mrkvičku a chcela by som vedieť, že ak by mu to chutilo či mu môžem nechať zjesť toľko koľko mu bude chutiť, alebo mu mám dať len trošku a čo potom znamená troška. Ako ste začínali? Poradte mi, dakujem

iron
23. sep 2009

lenka....ja som navarila viac a davala pokial nechcela....to bolo nejakych 6 lyziciek. Tvarila sa pri tom akoby som jej davala citron.....Uvidis, mozno uz po druhej nebude chciet.
Ja to tak robim so vsetkym ked uz nechce nedostanem, pokial otvara ustocka dostane. Na druhy den to uz bude potom lepsie.

ajka82
23. sep 2009

lenka odporucaju zacat jednou az dvoma lyzickami a postupne po lyzicke zvysovat davky ... ale ja som tiez robila ako iron 😅 lebo ked som prestala davat mala zacala vrestat ze chce este...

zuzic1
23. sep 2009

o týždeň nás čaká polrôčik a mám domácu mrkvu, domáci patizón, domáce zemiaky a kupovať začnem, až toto spapá...a tiež niesom zástancom úplneho nasledovania presných postupov pri zavádzaní príkrmov, ako písala ajka, a určite budem variť všetko len vo vode z vodovodu, ale určite začnem zeleninou, toto je jedna vec, o ktorej si myslím, že je ,,,ale aj nemusí byť,, prospešná...tak pre istotu.....

dnes sa moje dieťa začalo zo sna rehotať nahlas, asi pol minúty 😕 😀 , krásne to bolo....

a priznávam, že aj ja som už na mrňa nakryčala v záchvate hnevu, ale nakoniec som vždy vynadala potom sebe, že čo to robím...jednoducho svoje dieťa takisto milujem....nezamilovala som sa síce doňho hneď po pôrode, občas som aj zapochybovala, či som ho naozaj chcela, ale teraz by som ho nevymenila za nič, no na druhej strane sa teším, že keď zavedieme príkrm, tak ho nechám občas možno mojim rodičom a niekam s manželom vypadneme si oddýchnuť na pár hodín...ale nemyslím si, že som kôli tomu zlá matka, tiež ho s manželom pozorujeme, keď spí, aký je úžasný a hlavne je NÁŠ...milujem svojho syna, ale nemôžem pri tom úplne zabudnúť na seba....taký je môj postoj...

iron
23. sep 2009

ja ked citam svoje prispevky, tak pisem uz ako hotentot.....no zbohom, dementniem. Strach a hroza.

zuzic1
23. sep 2009

iron preco?

drozdik78
23. sep 2009

nieco somvzalovila na nete je to pre detvacik od 5 meisaca, tak tu mozno ajdete inspiraciu 🙂
Rozvíjanie pohybových zručností dieťaťa

1. Dieťa sa má naučiť pohybovať hlavou všetkými smermi vo všetkých polohách.
V ľahu na brušku má sledovať predmety pohybujúce sa vo výške – nad úrovňou očí dieťaťa.
Dieťa položíme na bruško na okraj stola alebo postele tak, aby hlava trochu prečnievala cez stôl. Dieťatku ukážeme obľúbenú hračku, ktorou pohybujeme smerom od zeme, aby dieťatko sklonilo hlavu do výšky nad úrovňou očí, aby muselo hlavičku zakloniť. Postupne môžeme cvik sťažiť tým, že hračkou pohybujeme vo výške sprava doľava a späť a tým nútime dieťa, aby sa so zaklonenou hlavou za hračkou otáčalo.

2. je dôležité, aby sme u dieťaťa trénovali úchop natoľko, aby sa dieťa udržalo, keď ho ťaháme do stoja na nohách. A aby bolo schopné sa pomocou rúk doplaziť asi o 50 cm dopredu a udržať sa na štyroch.
a) Priťahovanie sa do sedu a do stoja. Dieťaťu podáme prsty alebo povraz, paličku, či krúžok. Keď ho uchopí oboma rukami, ťaháme ho do sedu.
Dôležité upozornenie: Chránime hlavičku dieťaťa rukou zozadu pred pádom. Nenecháme dieťa sedieť – hneď ho opäť položíme.
b) Keď je úchop dieťaťa dostatočne silný, dokáže sa samo a spoľahlivo udržať ukazovákov rodiča. Pri vztýčení sa zo sedu do stoja skúšame nasledovné cvičenie: Položíme dieťa na chrbátik na mäkký vankúš, podáme mu dva prsty jednej ruky a keď ich chytí, chytíme druhou rukou dieťa za nohy a celé ho dvihneme asi 5 – 10 cm nad podložku tak, aby trup s hlavou boli vo vodorovnej polohe. Tento cvik skúšame asi 1 – 2x za týždeň.

3. Cviky chrbtových svalov
a) Lietadielko. Položíme dieťa na bruško a dáme pred neho, ale mimo jeho dosah hračku. Dieťa sa za ňou naťahuje a pri väčšom vzrušení často súčasne upaží, zanoží, prehne sa v chrbte a vysoko dvihne hlavu. Po 20 – 30 sekundách dáme dieťaťu hračku bližšie, aby si ju mohlo vziať.
b) Nosenie na predlaktiach. Pripažíme a ohneme ruky predlaktiami vodorovne vpred, dlaňami hore, lakte sú pritisnuté k boku. Na takto nastavené predlaktie si položíme dieťa bruškom dole – napr. hrudník na pravom a stehná na ľavom. Ruky sú podpery, na ktorých dieťa leží. Prehýba sa v chrbte, dvíha vysoko hlavu a rozhliada sa. Takto chodíme s dieťaťom asi 2 – 3 minúty po byte alebo po vonku, aby sa malo na čo pozerať.

4. Cviky bočných svalov.
a) Samostatné prevaľovanie. Deti sa obvykle naučia v 4. – 5. mesiaci prevaľovať z chrbta na bruško a o niečo neskôr naspäť. Ak sa dieťa neprevalí samé z chrbátika na bruško, pomáhame mu skrížením nožičiek, potiahnutím preloženej nožičky, zatlačením za zadoček, zatiahnutím za ručičku .... Na motiváciu používame obľúbené hračky dieťaťa, ktoré mu ukazujeme z takej vzdialenosti, aby sa dieťa muselo prevaliť na bruško. Cvičíme prevaľovanie na obe strany.

ROZVÍJANIE ZMYSLOVÉHO VNÍMANIA

5. Dieťa sa má naučiť nájsť očami zdroj intenzívneho aj slabého zvuku. Má sa naučiť spoznávať hlas blízkych osôb a rozlišovať rôzne zafarbenie hlasu.
a) Hľadanie zdroja zvuku. Riekanky a pesničky. Od narodenia spievame dieťaťu pesničky a hovoríme rytmické riekanky. Dieťaťu sa páči rytmus, intonácia, aj keď slovám nerozumie. Rytmus zdôrazňujeme tým, že s dieťaťom vykonávame rytmické pohyby – rytmicky ho pohojdávame, hýbeme jeho ručičkami a nohami. Učíme ho rozlišovať ráz pesničky – pri veselej pesničke sa na dieťa smejeme, spievame hlasnejšie, živo hýbeme jeho ručičkami, nožičkami a pri uspávanke spievame potichu ....

Príklady riekaniek:

Hladkám, hladkám hlavičku,
chrbát, nohy, ručičky, (hladkanie dieťaťa)
vyhnetiem si jemné cesto,
vyhnetiem si buchtičky. (jemné masírovanie)
Z masla dáždik jemnučký
pokropí mi buchtičky, (poklopkávanie)
pokropí mi hlávku, chrbát,
nožičky i ručičky. (popieskávanie)

Gúľame sa, gúľame,
doľava a doprava,
gúľame sa, gúľame,
je to veľká zábava.

Každá rúčka má prstičky,
zovrieme ich do pästičky.
Bum, bum na vrátka
to je rozprávka krátka.
Ručičky sa spolu hrajú,
roboty sa neľakajú.
Bum, bum na vrátka
to je rozprávka krátka.

Ruky, rúčky, ručičky,
máte malé prstíčky.
Máte malé dlane,
zatlieskajme na ne.

Hups a hups a hupsasa,
vodička ma natriasa.
Hups dopredu, dozadu,
nech tu máme zábavu.
Na chrbátik polož ma
a dozadu ťahaj ma.
Pomaly si plávam vzad
a to nie som žiaden rak.

Ide vláčik ši-ši-ši,
odvezie nás k Mariši,
potom cez tri tunele
od Mariši Etele.
Ide vláčik ši-ši-ši,
odvezie nás k Mariši,
od Mariši k Etele,
tam nám bude vesele.

Šucha-rucha gevenducha,
vošlo prasa do kožucha.
Mece sa tam, volá kvik!
Nečuje ho ale nik.

Ďalšie tipy na činnosti s deťmi:

Hry s predmetmi:

Dávame dieťaťu hrať sa s predmetmi rôznych tvarov, farieb a veľkostí. Môžu to byť predmety, ktoré máme bežne v domácnosti – do igelitového sáčku dáme rôzne farebné predmety, pevne sáčok zatvoríme a necháme dieťa, aby sa s ním hralo. Podnecujeme ho k tomu, aby rôznym spôsobom manipulovalo s predmetmi – ak dlho robí nejakú činnosť, tak mu ukážeme iný spôsob a necháme ho a opäť znovu za chvíľu.. ďalej nechávame dieťa, aby skúšalo pôsobiť predmetom na predmet – búchať kockou o stôl alebo o druhú kocku .... dávame dieťaťu do rúk na hranie plienku, papier, igelit a nechávame ho hrať sa s tým – získava skúsenosti s rôznym materiálom ...

Hry s rukami:

Tlieskať jednou rukou o druhú, tlieskať si spolu s mamou .... počítať pršteky, naťahovať ich – hrať sa na hryzkanie .....hry na rozvíjanie reči, sociálnych vzťahov a emócií.

Rozprávanie:

Dbáme na to, aby sme dieťa nepresýtili. Postupne môžeme zväčšovať vzdialenosť medzi sebou, vtedy je potrebné zvýšiť hlas a tak sa naučí dieťa s matkou na seba striedavo pokrikovať.
Okolo 5. mesiaca sa naučí napr. chrochtať, kvíkať, bručať, vrčať, mľaskať, prskať ....
Tiež začíname hlasové prejavy dieťaťa diferencovať – hlásky, ktoré sú podobné hláskam materského jazyka po dieťati opakujeme, ale vyslovujeme ich tak ako sa vyslovujú v materskom jazyku. Iné zvuky už neopakujeme, len sa na dieťa usmejeme, aby sme ho podporili v jeho snahe.
Mrnkaním sa dieťa učí vyvolávať účinky vo svojom okolí zámerne. Veľmi skoro si všimne, že svet okolo neho je rozdelený na dve časti – ten, v ktorom nevyvoláva jeho mrnkanie žiadnu reakciu, a ten druhý.

iron
23. sep 2009

drozdik...fiha. Ja to vsetko robim a ani o tom neviem....

lenk30
23. sep 2009

bré ráno.
ooooo, my sme 2. noc spali - len 3 kojenia 😀 . normálne z toho nechápem a pomaly mi prebdená noc bude chýbať........ 😀 budím sa v tých jeho intervalo a kontrolujem ho, či je OK

Baby aj vy máte z nich také nálepky? včera som len vybehla z auta a bola s ním kamoška, čo ju pozná od narodenia. boli to fakt 3minúty - a taký zúfalý krik, slzy, behala tam s ním po dvore a krik sa rozliehal medzi administratívnymi budovami..............tak som si zas urobila super reklamu ako pracujúca matka

bershka
autor
23. sep 2009

no páááni. aj ja to robím a neviem o tom 😀

inak baby, zistila som príčinu sárinkinych áft. N I K D Y K E D K R M I T E D I E T A N E O B L I Z N I T E L Y Z I C K U !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

bershka
autor
23. sep 2009

LENKA ja sa vzdialim na meter a už jačí.

zuzic1
23. sep 2009

Lenka mne sa zasa včera rozplakal, keď prišla moja sesterka a zobrala ho na ruky...a to ju už videl asi 5 krát a až teraz sa mu začala nepozdávať

nsoci
23. sep 2009

Ahojte...

Mlady konecne zaspal, uz ho ukladalo od pol 7, ale vynechal ranny spanok...
Ten moj vcerajsi prispevok ste dufam vylustili, uz som ledva drzala otvorene oci.

Lubka fuuha, nic si nevycitaj, toto fakt am sledovat dokina a ked pekne papal tak odkial si to mala vediet?

Nic nestiham... vcera som tu cely den nebola tak roboty jak na kostole a dnes letim zas na 12tu do mesta vybavovat... tak potom ma cakajte v tej medickej uz s prestretou dekou. 😀 😝 V noci bol kazde 3-4 hodky hore na papanie... hlados jeden.... tak u nas to vyzera teraz tak, ze

9.30 ovocie
13.00 zelenina a maso
16.00 mlieko
19.00 mlieko alebo kasa
23.00 mlieko
3.00 mlieko
6.00 mlieko

takze zeby sa nam mlieka nejak zredukovali sa mi nezda...
Papanie prikrmov nas furt nezaujima... to sa robi vo vysokej stolicke vsetko mozne, len sa nepapa, to sa vypluva.

Uz amm druhu kavu dnes a tlacim cokoladu, mnam. Dosli mi dalsie zimne veci, Matko uz am garderobu jak ja a Mato dokopy 😀

nsoci
23. sep 2009

Bershka ja vzdy oblizujem lyzicku 😅
baskaj super napad s tou foteckou. Strasane je zlaty ten Vas drobcek. Skoro ako nas Matko.... 😎

nsoci
23. sep 2009

No krasky tak vas cakam v medickej... 🙂

bershka
autor
23. sep 2009

nsoci. bacha.... mala to mala odo mna, aj ked mne nic neni. povedala mi to moja zubarka... ani by deti nemal nikto pobozkat ked maju trochu podrazdene dasna

potulka
23. sep 2009

ahojte
matej spal celu tuto noc u nas v posteli, nieco chudacik riesil... nevedno co. vecer normalne zaspal pri kojeni okolo 9. a potom bol hore o 10. aj o 12. vtedy sme sa prave zberali s muzom spat, tak sme si ho tam rovno nechali. papal potom este raz, neviem kedy, ani som poriadne oci neotvorila, len som mu otrcila prso. a potom az o pol siedmej. nastastie vzdy po jedeni hned zaspal, divadielko nebolo potrebne. no na stretavke asi zaspim... tusim aj minule to tak bolo. neviem, ci ma nejaky radar alebo co. 😅
vcera vecer mi pisala pasoa. matuskovi pobyt velmi prospieva, uz sa krasne vie vzopriet na rucickach a zacal velmi vnimavo sledovat okolie, vratane maminy. vela sa usmieva. pasoa je v siedmom nebi. mam z nich obrovsku radost. 😵

potulka
23. sep 2009

bozkavanie na usta, olizovanie cumla alebo lyzicky rozhodne nie! 😨 aspon teda u nas.

iron
23. sep 2009

potulka ani u nas nehrozi...
mne sa buchta dnes vyhadzala. Tak asi z tielka co ma. Lebo som bola hnila ho smarit do pracky, tak som ho len rucne preprala a asi som zle oplachla od prasku....Jejda, natrieme sudocremom a bude zase ako nov.a... 😖

kucina1
23. sep 2009

ani u nas sa to nestava, ale niekedy ochutnam kusok tomaskovo papanicka. bozkavam ho aj na usta ale dudlik nikdy nedavam do ust. nikdy som nemala herpes, ani zimu ani afty 🙂

poriadne sa tesim do medickej, uz aby bolo viac hodin. idem dat malemu mliecko a dopozerat nieco v archivoch na nete 🙂

bershka
autor
23. sep 2009

iron.... nooo, bacha aj na to čo spapala... nemusí to byť tielko. uvidíš. ak to po sudokréme zmizne, tak ok. ak nie, je to alergia na volačo

bershka
autor
23. sep 2009

kuci. to je jedno, že si ich nemala ty. mne to dokina vysvetlila, že je to plesen, ktorú máš v črevach a v tráviacom trakte prirodzene. ale malé deti to ešte nevedia tieto plesne zpracovať, tak sa im to vyhodí. daj bacha na to

lubi22
23. sep 2009

Dobre ranko 🙂

Filipcek mi zabuvkal, tak idem popri ranajkach poprecitovat, co nove od vcera. A potom ma caka hrrrrba veci na zehlenie.

iron
23. sep 2009

ma to len v oblasti chrbatika hore....
vcera mala petrzlen, nemyslim si ze je to z toho....alebo sa mi vyhadzala z teloveho mlieka, co som jej vcera dala. No uvidime, dnes dostane to iste a nebude sa kupat... 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre