Najkrajšie detičky na svete, marec 2009

bershka
21. aug 2009

baby, už sme za 10000 príspevkami tak šup sem, nech sa orientujeme lepšie 😉

lubi22
18. feb 2010

Clea my sme s nou boli velmi spokojni, mali sme ju uz od 10. mesiacikov, hned sme brazdili ulice 🙂 Kedze Samko nechcel fungovat v kociku, trojkolka ho zabavila aspon trosku 🙂

clea333
18. feb 2010

Tu som nasla lacnejsiu:

http://www.verunka.sk/index.php?main_page=produ...

Lubi, este hod rady, ja mam presne problem, ze drobec nechce byt od 3,5 mesiaca v kociku, horor to je ti poviem!Ako si to riesila, este kym bolo teplo, tak mam manducu, ale teraz v zime....

Prisla nam navsteva, idem pa pa

lubi22
18. feb 2010

Clea uplne Ti rozumiem, ja som mala Samka take nekocikove dieta 😅 Preto viem teraz uzasne ocenit, ked Filipka posadim do kocika, on sa pozera a vydrzi tam sediet aj hodinku, uzas. Pri Samkovi som len zavistlivo pozerala, ze ako ini kocikuju a my furt s vreskom a vykrucanim 😅 Aj moja mamina mi vzdy volala, ze boli sme tam a tam a predstav si, deti sedia v kocikoch 😀 No vyriesili sme to tak, ze z prechadzok - kratsich, sme sa vracali vzdy tak, ze kocik som tlacila jednou rukou a Samka drzala na druhej. Von som chodievala nakratsie ako teraz s Filipkom, nemalo zmysel, aby jacal v zime z kocika a prechladol. Potom od 10 mesiaca sme chodili s trojkolkou, od 11 mes. sam bezkal, tak sme chodili peskom alebo trojkolkou, pripadne chvilku sa odviezli, potom preslapali. Tak sme prezili cele leto 😉

baskaj
18. feb 2010

ahoj cicky, včera som tu nebola, tak koho to zaujíma, podávam správu dnes:

včera 6. samozaspávanie:
- cca 40 min
- nakojeného položila, ani raz sa nepostavil, ani raz nazamrnkal, len sa prevaľoval po tom svojom divokom teréne, čo mu do postieľky naschvál aranžujem (zmes vankúšov a prikrývok), trochu si hmmmkal. v polovic som nenápadne odišla z izby. zaspal krásne. 😵

dnešný bonus:
- som sa odhodlala prvý krát dať spať samého aj cez deň
- napapali ovocia, stiahli žalúzie, dudulka, prebaliť, výnimku som urobila, že som ho nakojila, položila, ja som si ľahla na našu posteľ. do 5 min spal, sám, ani raz sa nepostavil. úplne ako z nejakej knižky 😀 😵 tak odteraz takto samozaspávať budeme stále

a idem vás rýchlo dočtať...

potulka
18. feb 2010

ahojte
tak sa zda, ze aj moj syn uz smeruje k jednemu dennemu spanku. tri dni uz spolu bojujeme, doslova zapasime, aby lezal a nelozil po posteli. po dva dni som si myslela, ze za to moze ockovanie, ale zda sa, ze nie. dnes som po stvrthodine boja a vresku zatrubila na ustup, dala som ho do postielky a nahlas som mu citala, reku, mozno to zaberie. hahaha, dostala som sa na 38. stranu, presla skoro hodina a pol a dieta sice ocividne unavene ale bdejuce. teraz obedoval, najem sa aj ja a ideme to skusit znova.

popri jedeni si hadam stihnem docitat hustu debatu o dojceni. 😉

diocka
18. feb 2010

baskaj, gratulujem a zavidim. neviem kde ja robim chybu. my sme mali vcera zase divadlo vecer...
som sa aj mierne posekala s maminou, lebo je to moja chyba lebo ako male babo som ho uspavala na rukach... no nejako asi nie som dobra mama podla mojej mamy:( aj stale sa pyta ci som uz maleho naucila na nocnik. to ze maly cika a kaka do zachoda nie je pre nu uspech, uspech to bude vtedy ked to bude robit do nocnika ☹

nsoci
18. feb 2010

No ja ak som sa nieco naucila, teda este furt si to vlastne trepem do hlavy, je fakt, ze neexistuju vseobecne platne pravidla o nicom. O dojceni, o tom ako ma vyzerat manzelstvo, ako vychovavat dieta, ako byt stastny... kazdy ma svoj jedinecny navod a pokial ho nasleduje s uprimnou snahou robit to najlepsie nikto mu do toho neam pravo kecat a trusit rozumy.

To co pisala Denka mi je sympaticke, pretoze som sa o kojeni napocuvala dost, ale uz pr mesiacov to ide jednym uchom dnu, druhym von, ak nechcem kazdemu zavesit na krk celu svoju anamnezu, tak proste pre vela ludi budem matka, co nebojovala za kojenie 😎

Baskaj pod aj k nam... my uz mame len torza rezimu, papame spinakme vselijak, ale sme spokojni (no az na dnesnu noc, ale vynimka podporuje pravidlo, nie?)

nsoci
18. feb 2010

Aj vasi furt tolko slintaju?
Matka musim furt prezliekat je mokry jak mys.

nsoci
18. feb 2010

Baby a jak dlho sa robi vyvar? Svacla som do hrnca styri stehna a teraz nevim. Ked sa uvaria? Rozpadnu? Kedy dat zeleninu? Som neschopna gazdinka 😀

nsoci
18. feb 2010

Zaviedli sme doma meter a Matko nasilim donuteny stat nehybne pri stene ma 81cm... 🙂

nsoci
18. feb 2010

Halo tetusky co kuchtite?

ajka82
18. feb 2010

nsoci, karinka stale slinta jak bernardin, vyvar doma nerobim, ale svokra spominalazehovari aj 2-3hodky
matko je takyvysoky ako karinka? sa mi nezdalo na posladnom stretku 😅
a my nekuchtime, my oddychujeme uz poobede, sak idem odpadnut dnes ☹ , o druhej sa balime a idem k zubarke 😒

ajka82
18. feb 2010

akurat pocuvam, ze aj zajace vedia chrapat 😲

potulka
18. feb 2010

nsoci, aj nas matejko dostane na narodeniny meter. 🙂
kura varis v tlakovom hrnci? tam staci 20 minut od prelozenia na mensi horak. ak v normalnom, musis skusit, kedy uz ide maso dobre od kosti. 30-40 minut asi. tvrda zelenina sa moze dat hned k masu, maksia asi po polovici casu.
sliniek mame na export. 😉

kojenie - tiez som najprv kukala, ako to denka vzala zhurta, ale potom som pochopila, ze v jej pripade na to ma narok. myslim si, ze kojenie ma byt potesenim, nie obetou. aby v sebe potom matka este dlho zivila pocit ukrivdenosti, ako sa kvoli dietatu obetovala, ked ho kojila rok/dva/tri/osem a decko mizerne si to nevazi... to radsej predcasne odstavit. ak niekomu ten rok/dva/tri/osem vyhovuje, smelo do toho a vsetci neprajnici sa mozu ist dat vypchat. kazdemu co jeho jest. 😉

katja78
18. feb 2010

Žienky zlaté,

v žiadnom prípade nechcem nikoho obviňovať, obdivovať, podozrievať, ..., proste je to každého vec, ako sa nakoniec zariadi, podľa svojich možností a schopností.

Chcem bez minima emócií napísať:

- viac-menej som odpovedala Potulke, ktorá by chcela Matejka pomaličky odstaviť, lekárka jej povedala, že bez UM to asi nepôjde, ale ona nie je formulám naklonená.

- ja osobne mám so svojimi deťmi rozdielne skúsenosti. Marušku som odstavila ja. Proste som jej v 10-tich mesiacoch dala Nutrilon a po roku som jej nedala prso, naučila som ju zaspávať s fľašou v postieľke. Prečo? Pre to isté, čo Denka. Nevyspala som sa, bola som nervózna, Maruška cez deň mliečko veľmi nechcela, aj keď som jej ho x-krát do dňa ponúkala, zato v noci á 1,5 - 2 hodiny. Kde som robila chyby, mi dochádza až teraz, pri Hanke, keď si viac verím, viac toho viem, a kojenie si naozaj užívame.

Den - ja som to vydržala len 4 mesiace, preto Ťa chápem.

- z toho, čo mám možnosť vidieť, je málo, pramálo rómskych žien, ktoré svoje deti dojčia. A to mám na mysli prvého pol roka života. Pamätám si jeden prípad z praxe, že rómska mama prišla na hospitalizáciu so svojimi hnačkujúcimi deťmi, najmladšie 6-ročné dievča, a ona mu priamo na vizite pred primárom dala prso do úst 😲. Tvrdila, že ju kojí, či mala mliečko, vedela len ona, ale keďže malá ťahala, tak možno aj áno.
Na gynekológii je ale oveľa viac prípadov, keď mladé rómske maminy utekajú od svojich novorodeniatok, prídu si po ne na ten 5-ty deň. Sestričky mi vraveli, že utekajú domov, lebo tu nemôžu fajčiť, a boja sa, aby nestratili priazeň svojich mužov, aby si za ten čas nenašli druhú.

- nemám a zatiaľ som nikdy nemala skúsenosť, že by ma niekto "znásilňoval" ku kojeniu. Presne naopak. Pediatrička, moja širšia rodina (z toho 1 lekár, 2 sestričky) mi radili dokrmovať, keď som strácala mlieko. Ba až ma obviňovali, že čo svoje dieťa trápim. Ak na mňa niekto v parku zíra, alebo ma ohovára, že si dovoľujem pohoršovať niekoho kojením na verejnosti, netrápi ma to.

Na margo tohoto - asi ešte dlho potrvá, kým spoločnosti, ktoré viacero generácií odchovali na sunare, a majú vštepené, že dieťa má pýtať jesť každé 3 hodiny a po pol roku prespať celú noc, získajú odlišný pohľad na dlhodobé dojčenie. To, že dojčiť do pol roka je úplne najlepšie, ak to zo zdravotných príčin čo len trocha ide, to je väčšine nastávajúcich mamičiek jasné. Aj za cenu veľkej obety. Ale čo ďalej...?

- umelé mlieka. Tiež vyvolávajú zmiešané názory.
1.) do roka, ak je dieťa výlučne NEdojčené, nič iné by som ani ja nedávala.

2.) potreba dokrmovania u dojčených detí, keď je zrazu nejaký problém s kojením, prisávaním, chorobou, je často preceňovaná a maminky, hlavne prvorodičky sa hneď zľaknú. Aj ja som tak reagovala. A práve tu majú svoje miesta ľudia, ktoré procesu laktácie NAOZAJ rozumejú, vedia poradiť, čo robiť, ako vydržať. A verte mi, lekári to nie sú. Možno iba tie lekárki, ktoré sa po skúsenostiach s vlastnými deťmi, "vyučili" remeslu laktačnej poradkyne.
Ani tá však nie je patentom na každý problém. Ukazuje sa, že problémy sa neriešia už v začiatkoch (v pôrodniciach), a to napriek tomu, že veľa pôrodníc má štatút Baby friendly hospital. V tomto sme napr. za ČR na míle ďaleko. Česť výnimkám.

3.) neviem, prečo máte niektoré takú vžitú predstavu, že UM sú samá chémia. Naozaj je tam len kravské mlieko, ktoré je upravené. Buď sú pridané substancie (to je to forifikovanie), ktoré sa v ňom normálne nachádzajú, ale v menšom množstve, než je treba - difosforečnan železitý napr. nie je piesok, alebo malta. Je to forma železa. V inej forme sa železo do potravy nedá dať. Alebo sa niektoré substancie odoberajú - napr. kazeín. Je to tá časť bielkoviny kravského mlieka, na ktoré býva alergia. Robí sa to preto, aby sa UM čo najviac pripodobnili MM. Lenže nikdy nedosiahnu UM takých kvalít, aké má MM.
MM totiž obsahuje protilátky (bielkoviny špecifické pre každého jedinca), rôzne protiinfekčne pôsobiace látky, rastové faktory, a mnoho iných látok, o korých sa dnes ešte veľa nevie. A vyrobiť sa proste nedajú. Zatiaľ je to sci-fi.

4.) takže čo PO ROKU? po odstavení? dať UM? dať kravské plnotučne (netrvanlivé) mlieko?
Toto je len moja úvaha, založená na predošlých faktoch:
Od toho cca 9-teho mesiaca do roka sa dieťatko privyká na mliečne výrobky typu acidko, lučina, jogurt. Tam je kravské mlieko natvrdo, neupravené, po prípade jeho štiepeniu napomáhajú rôzne mliečne kultúry. Ak sa teda počas tohoto vývoja nepreukáže, že by malo dieťa na niektorú zložku kravského mlieka alergiu, alebo vrodenú neznášanlivosť, nevidím dôvod, prečo by mu pitie prevareného plnotučného kravského mlieka v množstve asi 500 ml denne, malo ublížiť. Iste, budú mu chýbať vitamíny a minerály, ktoré sa normálne v MM nachádzajú, aj v UM sa nachádzajú.
Tak radšej každý mesiac kúpim svojm decku multivitamíny a cez leto ho budem ládovať sezónnou ovo-zeleninou, než by som mala dať mesačne cca 800-1000 Skk za UM.
Ale najoptimálnejšie je, nebrať mu MM, keď má záujem. Záujem nestratí, ak sa mu prso bude ponúkať. Aj do roka, aj po roku. Kedy sa odstaví samo, je výsostne individuálne.

Takže áno. Je úžasné mať dieťa, ktoré od začiatku dobre saje, MM chce, a ako-tak nám dovolí v noci si pospať. Ak to nejde, mamky sú zúfalé. To beriem. Žiadnu z vás si nedovolím súdiť. Práve naopak, teším sa a chcela som to napísať už dávno, že je vás tu toľko, ktoré ste vydržali skoro rok, hoci ste to mohli dávno vzdať 🙂 Rovnako sa teším, že mám možnosť aspoň takto virtuálne poznať Teba, Nsoci. Hoci Ti nebolo dopriate kojiť Maťka, máte nádherný vzťah 🙂 🙂 🙂
Predsalen. Obdivujem Pasou. Za to, že takmer rok si odsáva mliečko pre Matúška. A tiež Matju, lebo zvládla naučiť Paťka z fľaše späť na prso.

katja78
18. feb 2010

Sorry za rozsiahlu analýzu, to je zatiaľ všetko, čo som mala na srdci. 🙂
Potulka predo mnou to vystihla o trošku stručnejšie. 😉

potulka
18. feb 2010

moje dieta si muselo nieco snupnut... je hore od siedmej, chytil druhy dych. pred polhodinou sa pokakal, nechcel sa z toho dat vytiahnut, namocil si ponozky a vymaloval prebalovaciu podlozku... momentalne ma v merku pracku, popritom vytahuje z vane rarohy, ktore sme tam pred nim skryli, teraz sa chopil kufrika, co sme dostali v porodnici. po unave ani stopy... 😲 akoze, tesi ma, ze je v dobrej nalade, ale hadam trocha spanku by bodlo, nie? mne urcite. 😀
baskaj, zacinam pomyslat na tvoju metodu. 😅

potulka
18. feb 2010

jaj, katja, este som chcela, ze moja lekarka JE za dojcenie, nehovorila, ze to uz nema vyznam. isteze, pokial sa da, nech je MM. len po nom by podla nej malo nasledovat UM a az potom kravske.

ajka82
18. feb 2010

katja, konecne uvaha, cosa mi paci, este aj odovodnenie 😵
no ja som tiez nechapala, preco by som nemohladat rovno po MM plnotucne mlieko po vyse roku,ked jedava jogurty, aj kasu robime z mlieka(a jked jeden den ma mliecnu a druhy nemliecnu s KM) nastriedacku 😅

katja78
18. feb 2010

Ajka - normálne že si to dočítla do konca? 😵 😅
Som nad tým dlhšie hútala. Ja by som ešte multivit. k tomu skúsila. Možno by stačilo aj každý druhý deň. 🙂
Ale toto je len môj vlastný názor, na propagovanie ktorého sa necítim ako odborník. Osobne by som chcela dojčiť aspoň do 2 rokov. Ak to nepôjde, niečo nás prekvapí, tak dám kravské a vitamíny. Aspoň zo začiatku.

ajka82
18. feb 2010

katja docitala 😅 , ja rada take citat,hlevne ked to neni, ze jedna pani mi povedala,a to myslim ze neni, ked mas taku profesiu aku mas ...na druhej strane rozmyslas nad tym ako mamina 2 deti a nie len ako odbornici,cosi idu za svojim (aspon mne to tak pripada, neviem akoostatnym,ak to docitaju do konca 😉 )

iron
18. feb 2010

clea objednala som tu trojkolku cez tu verunku...a idem vas docitat...lebo ste sa nejako rozsantili

iron
18. feb 2010

Ja idem von a na navstevu, u nas vrtaju, dieta spolu hodinu uz sa tesim na vecer co to bude...vysoky stupen unavy.

No vyjadrovat sa k tomu co tu bolo nejdem. Len pre Denku, drzim palce, ja na tvojom mieste by som s tym uz davno tresla. Moju odstavujem pomaly od 8. mesiaca, rozjedla sa mi potom a zacala spinkavat.

Tak papa...je mi dnes sice akosi divne, ale co cakam, no nie?.... 🙂

potulka
18. feb 2010

dobojovane.
matejko spi v postielke. za obet padli litre slz a potu (nielen jeho). 😔 vpodstate posledna faza, kedy sme plakali a ja som ho drzala v polohe lezmo, nebola velmi dlha, ale som uplne hotova a citim sa totalne neschopne. koniec idealom. 😔
tusim si idem dat deci vinka. 😅

labutka
18. feb 2010

fuha, to je tema...
ja sa tiez teda vyjadrim.
adam ma teraz "siestu chorobu". v stadiu vyhadzania, takze mam doma bodkovane dieta. 😀 ale to som nechcela pvoedat. chcela som poveat, ze hrozne tazko donho teraz natlacim nejakoe jedlo. obed bol vcera aj predvcerom pri telke, ale dal si len par lyziciek. dnes som sa ani neobtazovala varit mu. caj tiez moc nechce pit. keby som nekojila, neviem jak by to bolo... takze som rada, ze som vyzdrzala az doteraz, aj ked obcas v noci, ked sme boli uz neviemkolkaty krat hore, som mala sto chuti s tym seknut. co dalej? uvidim... najprv sa chceme prestahovat, potom ho naucit zaspavat a spat vnoci, a ked sa to vsetko unormalni, a my (s manzelom) budeme v pohode, mozme zacat rozmyslt o dalsom krpcovi. ked budem dovtedy kojit a nebudem mat este mrchu, zacnem to riesit. inak asi pockam, ze co adamovi bude vyhovovat.

katja, velmi velmi pekan uvaha, celu som ju docitala. ale neviem ako by som to riesila s tymi multivitaminmi, mne moc nevoni davat tak malemu dietatu tabletky. cez leto je to jasne, ja osobne by som zozrala ovocie na kila, ale v zime...? neviem...

este uplne mimo temy, potulka, ak este stale nemate pre mateja loptu, tu je moj tip: staci sklenena flaska od vyzivy (urcite ste nejaky prirm alebo ovocie kupovali... 🙂 ) a dotoho som supla par drobakov (nasla som 5 Skk) a zavrela a hned bola nova hracka na svete. a negula sa tak ryhclo jak lopta. 🙂

potulka
18. feb 2010

popijat samej vino mi je divne, takze relaxujem pri spaldovej kave a cokolade. 🙂

katja, az teraz som docitala. velmi pekne, nie extremisticke, snaha o objektivitu. 🙂 vlastne neviem, preco sa toho UM tak stranim. zrejme nejaky bioteroristicky blok. 😅 predbezne som rozhodnuta takto: ak budem mateja kojit do neskorej jari, ked uz budu vselijake cerstve ovocia a zeleniny, prejdeme rovno na kravske mlieko. ak to ukoncime skor, do neskorej jari budem davat UM a potom kravske.

labutka, dik za tip. nieco podobne uz mame - plechovu krabicku od caju so stipcami vnutri. aj plastovu. a dostali sme aj latkovu loptu, takze potreba guli-guli je uz naplnena. 😉 inak, flasiek od vyziv na mrazenie mame mrte - nechcete niekto?

iron
18. feb 2010

labutka...jéj siesta choroba...no vitaj v klube. Mne vtedy Ninka nepapala, len lezala a spala. No a to vyhadzanie, to ti je stranda...maly gepard.

nsoci
18. feb 2010

Katja za vsetky dakujem, opovaz sa citat nejake tisicstranove traktaty, ked tu mozes robit takuto zasluznu pracu. 😀 Velmi pekne napisane a kvitujem, ze si ma tam osobne spomenula, moje narcisticke tuzby su ukojene. 😀

Moj plan je prejst z UM asi v roku a pol na kravske (prave preto, ze bude leto a kopec vitaminov). A od oktobra bude dalsi slopan UM na svete, tak ak nezbankrotujeme tak doprajeme aj matkovi, ale myslim, ze po kravskom uz nebude chciet. Alebo dufam?

Pridala by som este jednu rovinu problemu, ked uz tu vedieme vaznu debatu - a to sme my maminy. Kedysi boli matky naozaj len matkami, tj. venovali sa detom, domacnosti a mnohe ani nevedeli, ze by chceli aj nieco ine. My chceme byt nielen fesandy, ale sem tam si aj nieco precitat, ostat v kontakte s pracou, udrziavat hodnotny vztah s manzelom... a ked sa clovek nevyspi celu noc, tak to je na maslu. Denka je jedan pozotivna kocka, takze ked sa ona nasere, tak to ja by som uz bola na pokraji amoku 😀 takze ano, kojit, ale nie za cenu osobnej frustracie, pocitu nespokojnosti atd. - v sucasnej situacii a postaveni zien je zaklad byt spokojna a vyrovnana zena (zdoraznujem absenciu slova matka), lebo len taka ma silu a chut robit to najlepsie pre svoje dieta, nepocituje materstvo ako obetu a dokaze udrzat stastne amnzelstvo a rodinu. Ak sa to nezlucuje s kojenim, tak - hlavne teraz po roku - by som sa nesla niekde umucit vycitkami. A vlastne ani pred rokom.

nsoci
18. feb 2010

Potulka 😀

potulka
18. feb 2010

nsoci, ktory moj hodnotny prispevok ti tak vylepsil naladu? 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre