Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

schatzilein
21. júl 2009

Yanni:Ked ten priamy spoj z Düsseldorfu do Trencina je taky pekny... Clovek nemusi nikde prestupovat a autobus ho priveze pomaly skoro az domov. A zas az tak tych spojov do Trencina nejazdi. Ci budem moct ist toho prveho februara na Slovensko netusim, lebo este neviem, ci som uspela na Test DAF a ci ma vobec pustia do zimneho semestra na vyske.

Uz si mala nemecke obcianstvo, ked si si nechavala svoj vodicak prepisat na nemecky? Nie, ze by som ten vodicak surne potrebovala, ale ked som ho nasla v dokladoch a so starym menom, pomyslela som si, ze by ho patrilo aj obcerstvit aktualnym priezvyskom.

Cez nasu ambasadu si uz nechcem nic vybavovat, hlavne po skusenosti s cestovnym pasom. To sa skor dockam profesorskeho titulu. Ty uz mas nemecke obcianstvo alebo kedy ho mozes dostat? Ak tu zostanem, chcela by som si zmenit svoje krstne meno, resp. vtesnat do neho este spoluhlasku H. Nebavi ma vsade hovorit Katarina ohne H.

A co sa tyka tych koncoviek, nechapem, preco to ostatne narodnosti nevedia akceptovat. My sa tiez blbo nedivime ich jazykovym zvyklostiam.

schatzilein
21. júl 2009

Otazka na mamicky: Vybavovali ste pre svojich drobcov slovenske obcianstvo?

rpinguin
21. júl 2009

tak som mala na navsteve kamosku, tak som tu zasa. Maxikovi idu ocaky, taky bol umrncany, celu päst si stale strka do ust, dala som mu osanit a do postielky, ze uvidim, co to urobi. Dala som mu knizky, aby cital a on normalne zaspal, takze klud a uz som zbalila 2 krabice 😵

Evi, ja som normalne tu v Nemecku poistena v TK a je vsetko bez problemov. Ja akosi ani nevidim rozdiel v tych privatnych kassach, len mas starost navyse a papierovaciek. Porod som mala tu a neplatila som ani cent, vsetko super, na izbe prvu noc sama a potom len s jednou. Ved sama by som ani nechcela, kedze potrebujem stale niekoho na pokec, kedze som huba nevymachana 😀 PDA bez problemov, Hebamme a teraz idem aj akupunkturu robit (1x 😀 ) a ta matiez nic nebude stat. Privat poisteny ma clovek nejaka luxus navyse, ale ono je vlastne luxus tu v Nemecku asi vsetko (moja mienka). Podotykam, ze mozem porovnat SK- lekarske sluzby pred rokom 1994.
Ucet mam aj na Slovensku, mala som ho tam stale, islo mi tam kedysi stavebne a nezrusila som ho, tak sa mi vlastne aj zisiel. Ale neviem, ci musi byt na osobu, ktora chce ten prvorodicovsky prispevok.

Katka- Schatzi, to ti tak vadi, ze nemas H v mene? Nie je to jedno? Ja chcem pomenovat terajsie babätko Matilda a ziadne H tam teda nebude a je mi to jedno, ohne H je to krajsie a vynimocne.
Inac, ja som nedavno menila pas cez konzulat, sa mi nechcelo na SVK a islo to super, doniesla som vsetky papiere, zaplatila a o nejaky mesiac mi prisiel pas domov a nemusela som ist na SVK a cakat v rade.
Vodicsky ja mam nemecky robeny na SVK, dala som ho vymenit este v roku 2000, stary- taky ruzovy som odovzdala a dostala nemecky. Zaplatila som vtedy 70 mariek (tolko ma stal cely vodicsky na SVK v roku 1993) a dostala som nemecky.
Nedavno mi ukradli v meste celu penazenku, takze som musela zasa robit novy vodicsky, tentokrat chceli ale z Heidelbergu nejaky papier, kedze som tam ten slovensky menila a islo to tiez ok, ale poplatok uz 40€, takze strata- kradez vodicskeho je drahy spaß, takze bacha na doklady a aj SVK obciansky som mala v tej penazenke, ale este stare meno, tak mi to bolo akosi jedno, ale aj tak to nastve.
A ake obcianstvo pre drobcov? Akurat treba vybavit SVK rodny list + apostilovat ho, to sa tiez potrebuje na to porodne, inac nic. Ved moj je Slovak automaticky, ked rodicia su Slovaci. Spytaj sa zmiesanych parikov- mausi je tu momentalne casto.

Je aj u vas tak horko? Ja normalne nemozem dychat, dnes sme cely den doma, Maxikovi som napustila bazenik, ale ani tam nechce, stale sa vracia do bytu.

neurologia
21. júl 2009

reni u nas je total hic...som bola v obchode som sa skoro upiekla na tom chodniku doma je najlepsie teda mne urcite mame tu prijemnu terasu celu obrastenu takze ani tam a ni vovnutri nieje teplo co sa o spalni az tak povedat neda..... 😎

schatzilein
21. júl 2009

Proste ma nebavi ceky zivot opravovat a vracat papiere s chybnym rodnym priezviskom, teraz zase opravovat krstne meno..Na svoj pas som cakala sest mesiacov, na konzulate mi predtym povedali, ze to bude trvat pat mesiacov.
Ja viem, ze staci poslat ziadost o rodny list pre maleho, ale o svojich dalsich obcianstvach a o vierovyznani si bude musiet neskor rozhodnut sam.

Uz by sa mohlo ochladit.

neurologia
21. júl 2009

aha a nieje to potom tak ze ked si zmenis meno myslim krstne tak si musis dat pomenit vsetky svoje papiere-myslim vysvedcenia rodny list jednoducho vsetko? 😕

schatzilein
21. júl 2009

nemam ani tusenia, co robil Anton Debil, ked sa premenoval na urade na Jozefa (to chodila taka reklama v jednom slovenskom radiu).

rpinguin
21. júl 2009

mne tiez napisu kolkokrat Renate, ale akosi mi je to srdecne jedno, ved nech si pisu, pokial ma postar najde 😀
Inac ja to poznam s ko....m a nie s debilom 😀 Dobry forik 🙂

neurologia
21. júl 2009

hmmm ja tiez neviem len som bola zvedava...viem ale ze na slovensku je za to poplatok 100 EUR a musis mat na to nejaky vazny dovod ten musis aj uviest ked ho chces prepisat.....

a babenky ked sa tu uz bavime o menach jedna otazka:
ked budem rodit tu v nemecku a narodi sa nam dcerka jej priezvisko bude bez -ová (ja mam priezvisko bez -ová)? a potom ked budem vybavovat ten slovensky rodny list tak ju tam tiez zapisu bez -ova alebo to budem musiet nieco prehlasit aby to tam nemala...?

rpinguin
21. júl 2009

ked raz das das bez -ova, tak bude stale bez -ova, nemusis nic prehlasovat, je to uz vsetko "locker", takze pohodicka 🙂
a preco si napisala do pasu, ze meno je tajomstvo,ked nam si ho uz prezradila? 😲

neurologia
21. júl 2009

vam hej...ale ak by niekto snoril v mojom pase....aj tak nevedia do ktorych tem chodim takze tu je to bezpecne...ako myslim svokrusu alebo tak.....lebo to by som uz zas pocuvala ze ake meno a manzela by otravovala a hucala donho nech to zmenime....rozmyslime si lebo taka anicka alebo zuzka to znie tak krasne...a podobne ved aj zato ze sme uz kupili dupacky (dohromady 3-je viac nie) nam uz vravela ze naco toje skoro ze staci nakupovat ked dojdem z porodnice ....zatial budem mat dieta asi nahe

evinkaaa
21. júl 2009

Reni, dik za info. takze uz viem do buducnosti. obciansky si musim dat urobit novy- teda s novym priezviskom a inak by som vsetky podmienky splnala. teda ak neni podmienka, ze musim tam mat ucet. ak to moze ist napriklad na maminkin ucet, tak pohoda. no uvidime, ked budem "soweit"... 😉

Ja mam tiez priezvisko bez -ová. Kedze tu zijem a aj ostanem, nechcela som s -ová. A k mojmu priezvisku by sa to -ová absolutne nehodilo. Musela som pri svadbe podpisat aj nejaky papier, ze nechcem priezvisko s -ová a ani na slovensku. tak ako to je, mi to absolutne vyhovuje

aj u nas je dnes strasny hic. az teraz je uz trosku lepsie, ale moc nie. mozno az neskoro vecer sa troska ochladi.

evinkaaa
21. júl 2009

baby, citate nemecke casopisy a knihy? ak ano, ake??? 🙂

yanni
21. júl 2009

schatzi s tym mojim vodickym je to presne tak ako u renci. Ja som si robila este na slovensku v 18, hned po maturite. nem. dala som ho tiez prepisat, sami zda ze to bolo niekedy v 2002 lebo som platila 35 €. Tiez so mala ten ruzovy, bola som z tych poslednych co dostali hned na trvalo, nie ako moj brasko, najskor na dva roky skusobne. Pri prepise som nemala nem. obcianstvo, to mozes poziadat (ako slobodna,alebo ked manzelik nie je nemec) az po 8 rokoch legalneho pobytu v N. No ten prepis vodicaku je v pohode.

Kati a ty nevymyslaj s tym H. Ja som tiez ohne H a je to v pohode. Tiez vdy poviem ohne H ale to je to najmensie zlo. To stoji prachy, radsej kup za to nieco malemu 😉 No a aj tu je to tak, ze meno si mozes zmenit len aj je na to dovod, napr hanlive meno atd. A za vsetko sa plati. Akurat to Angleichung je zadarmo. Lebo to ani nie je zmena mena. Ten zaklad ti vlastne ostane. Ja mam problemy len s tym ova. Normalne by to ani nebol problem, ale v urade je to hroza. Nik to nechape a kedze skoro cely den teflonujem, stale len pocuje" hab Ihren Namen nicht verstanden". Ide ma vytiahnut. Ale s H alebo bez nemam problem. Ved aj Katarina Witt je ohne H 😀

Bea a ako si sa zbavila ty toho ova?

No a v slov. rod. liste nemusis uvadzat ova, dcera maminej kolegine je vydata v anglicku a tiez vybavovala slov.r.listy pre deti a dievca je tiez bez ova.

Reni a este otazocka, pda mala si cisarsky alebo normalne? Ja asi nikdy nebudem mat deti, po prve ziadny chlap a po druhe mam mindraky uz teraz. Pocula aj citala som horory, aj mama mi vravela ako jej nastrihli darm, ze nemohla ani sediet ani lezat, no hroza. No asi z dietata nic nebude 😢

Saci a ja ta fakt chapen ze ta to s...ie s tym H a aj s rodnym menom ale kasli na to. teraz mas uz dobre priezvisko a na to Nie-H si uradnici zvyknu. NIe si sama, som s tebou 😉 No a ja mam kamosku, nemku, vola sa Kathrin a tiez musi bojovat, tentokrat za H, lebo jej vsade pise bez H.Takze nie sme sami co maju problemy. Ja mam len stastie s mojim priezvisko, je nemcke len to ova to spati.

rpinguin
21. júl 2009

evi, jasne bild.de, eltern.de 😀 😀 😀

yanni
21. júl 2009

no ja citam evi,

knihy ako Schönfelder:Deustche Gesetze, VSJu Bayern a hlavne meine Gerichtsakten. Toho mam ostosest 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
Nie ale vazne, so casaky menej, len Spiegel, Focus a tak, Süddeutsche Zeitung ab und zu TZ a knihy momentalne, ca. 2 roky ma nejako drzia krimi. Asi ako som bola na Strafgericht tak ma to chytilo. A poviem vam, niekedy su riadne somariny popisane v tych krimi. Ale ja citam rada vela a koro vsetko. Este aj napisi a reklamy ked cestujem sbahnom 😀

yanni
21. júl 2009

no reni, to su riadne papierove casaky 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

yanni
21. júl 2009

hej baby prepnite si na Sat1 lenßen und PArtner. Ta zenska hovori len po slovensky 😀 😀 😀 😀 😀 A lenßen nerozumie, asi by sme mu mali ist prekladat 😀 😀 😀 😀 😀 😀

neurologia
21. júl 2009

ja som som sa ova zbavila vydajom (manzel je slovak) prehlasila ze som inej statnej prislusnosti a tym padom som dostala nove priezvisko bez -ova...manzel bol prekvapeny pretoze som do poslednej chvilky drzala formu a tvrdila ze si necham moje meno.....

yanni
21. júl 2009

hihi bea ty si ale betarka 😀

evinkaaa
21. júl 2009

Kati, ty uz teraz myslis na porod? no ja tiez, ale az take mindraky si z toho nerobim. uz ma to nastastie preslo. ale ja ked budem raz rodit, tak jedine z pda. a tu v nemecku sa nebojim rodit, na slovensku by som sa bala pri tej starostlivosti.

a k tomu citaniu. ja zboznujem citat casopisy a dennu tlac, ale este viac knihy... 🙂 🙂 🙂

evinkaaa
21. júl 2009

Kati, ty pozeras Lenßen und Partner? Uiii, ja take veci vooobec nemusim ☹ ☹ ☹
My telku nepozerame vobec - teda ziadne blbosti a talkshow a taketo vselijake veci. Jedine discovery chanel, vzdelavacie programy, akte 24, stern tv a spravy. inak nic. ziadne filmy. lebo aj tak tam nic nieje. filmy pozerame vzdy z dvd-cok 🙂

rpinguin
21. júl 2009

Kati, no ved Evi nemyslela papierove casaky, napisale len casaky 😉 , ale fakt sa chystam na citanie, ale ja akosi fakt nestiham. Som rada, ze zbehnem vsetko na nete, do toho domacnost, Maxik+ behanie kade-tade s nim, no kedy? Ale prisaham, ze sa chystam, ale zasa skoncim u Eltern, kedze to sa chystam odoberat, ked budeme prestahovani.
A co sa ty bojis porodu, ale inac ja som bola taka ista, roky som tvrdila, ze ked rodit, tak len cisarsky, ale teraz som mienku zmenila a cisarsky vobec. Mala som PDA, ta sa dava pri normalnom porode za normalnych okolnosti. Neboj, mas cas a nie je to take hrozne, inac by mala kazda mamka po jednom decku.

Bea, a ty si sa kedy vydavala? Ved ja som sa k inej narodnosti hlasiit nemusela, odkvakla som vo formulari bez a hotovo. Ale moznoze je to novinka. Este ani 1. vyrocie svadby sme nemali.

Do frasa, skoda, ze som si neprecitala kona skor, moznoze zajtra bude repriza Lenßen und Partner a kuknem.

Inac, muzik mi povedal, ze pozeral do nejakych zakonov a povedal, ze ten makler ma narok na tu proviziu, kedze nam to vsetko poukazoval, takze teraz mame dilemu, ze co ak nas tam uvidi. Alebo, ak aj nie a ked mu povedia, ze byt je prenajaty, tak sa moze spytat na meno novych najomnikov. No tazke to je ☹ ale ja ten byt chceeeeeeem!

neurologia
21. júl 2009

porodu sa obavam aj ja....kedze neviem do coho idem potom sa budem bat lebo viem do coho idem 😀
tak ale vazne zvladli to ine baby zvladnem aj ja....ked to pride tak to nebudem moct stopnut a odist jednoducho to vydrzim teda hadam dufam....

schatzilein
21. júl 2009

Kto je Katarina Witt? Asi mam privela volneho casu na rozmyslanie nad blbostami typu Katarina ohne H. Ani mojmu manzelovi nerozumeju, ako sa vola, hoci je Nemec a pritom si ani nezvykne mrmlat popod nos.

Podla mna je lepsie, ked nastrihnu hradzu, ako ked sa natrhne. Doteraz mam traumu z toho, ako sa Hebamme vazne pozerala na nasledky mojho porodu.

Co zvyknem citat? Spiegel, Stern, lokalne noviny, co dostavame zdarma do schranky, nemecku chemicku literaturu a pod.

yanni
21. júl 2009

no ja fakt neviem ci budem vobec niekedy mama. Uz by bolo aj na case v mojom veku, podmienky a prachy by tiez boli len chlapa nemam. A alleinerziehend nechcem byt. No a ja sa fakt uz teraz bojim. Najradsej cisarak a plna narkoza. No co ja viem, ked bude daka chlap a soweit tak sa tu ozvem a vas detajlne vyspovedam 😵

A katka, preboha bud si taka mlada alebo ti trochu chyba Allgemeinwissen. Ty nevies kto je Katarina Witt? Baby viete kto to je??? Znama este od komacov a v celom svete dodnes. Super perfektna krasokorculiarka z DDR. No Sii su najlepsi. Akurat ti muzi nie az tak... 😠

No a ja si nich nedam strihat, trhat akurat tak mozno trochu brusko rozrezat. Ale na zadocek mi nikto nesiahne 😝

yanni
21. júl 2009

Ossi som myslela nie Sii 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

No mne uz dnes asi sibe z tolkeho pisania. A prave som mala mamcu a uchu. Boze ta mi zase narozpravala veci, co zavarali a tak.No moje nervy.

schatzilein
21. júl 2009

nu a ty vies, preco su na alkylacne reakcie aromatov vhodne prave zeolity a nie tradicne Friedel Craftsove katalyzatory alebo ionexy?
Ja mam 25 rokov.

rpinguin
21. júl 2009

Kati, no ja som myslela, ze Katka Schatzi najskor zartuje, ale ked som tam nevidela ziadneho smajla, tak potom neviem.
Ved v tom Spiegli, Sterne musi byt K. Witt spomenuta. Tak Schatzi ako je to?

Kati, nestresuj, ved vydali sa ine, vydas sa aj ty, ved taka zruda nie si, na fotecke si moooooc symposka. No a v dnesnej dobe je in rodit po 30tke 😉

yanni
21. júl 2009

No Kati ja som ta nechcela urazit. Ale Witt pozna aj moj braska a ma tiez len 25. No a to co si tu vymenovala nie je Allgemeinwissen. To je Fachsprache. Mam zacaj ja mojou? Pravnicke veci a to este po nemecky???? No tak radsej to nechajme. Ale mozno preto ze zeolity su na to vhodnejsie lebo su hydratované alumosilikáty, ktorých kryštalická stavba je založená na pevnej aniónovej podmriežke, pričom vo svojej štruktúre obsahujú rozmerné diery prepojené kanálmi??? A co ja viem. chemiu som nestudovala. Ale ako som uz spominala pravo, tak zacnem s tym. ak chces.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre