Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

iii
21. sep 2009

zdravim po vikende, tak v dortmunde bolo nadherne babie leto...naozaj prikladna teplota, slniecko, vsetko ako z magazinu. no az na to mesto a ludi 😀
vcera som pri prechadzke po gartenvereine myslela na janku, ze si urcite pretiahne kostru.....podla mna lepsie ako nejaky ruckbildungkurs, nie? vies uz, co budes na jar sadit?

jani, tu 9-eurovu stolicku z ikey mame tiez, kupili sme ju na cesty....je super stabilna, rozlozitelna a drobec v nej pohodlne sedi. za tu cenu naozaj odporucam. aj so stolikom.
a inak mame stokke - tu rastucu stolicku, bola to sice palka (s babysetom a potahom snad skoro 190), ale naozaj dobra investicia, stolicka je perfektna a bude sluzit este vela rokov. najvacsiu vyhodu vidim v tom, ze ked zacina byt dieta mobilne, tak jednoducho odstanis ten babyset a dieta sa nauci na nu nastupovat samo zpredu, cim aj znizis riziko padu, ked sa ju snazi preliezt zhora.

danka marosko - som rada, ze sa vam regensburg pacil, tvoje nadsenie plne zdielam 😉

evi, tak este raz prispevok, prosim... niekedy je dobre si to s crtl-c nahrat predtym, ako to odosles....
ja robim preklady len z aj-sj, resp. dnes uz prakticky len korektury, obcas nejaky preklad. a len medicinsku literaturu. zivilo ma to pocas vysky, teraz je to uz len preto, aby som nevysla z cviku, ak na to budem raz odkazana .... clovek nikdy nevie, zejo. no ale prekladat spiegel, to uz musis byt naozaj proficka 😉

hanka, pokial sa nemylim, tak ovos obsahuje lepok. bez lepku su ryza, kukurica, pohanka... papka kacka s radostou? u nas to bol boj... dnes je uz e. zasa na mliecno-ovocnej diete.

inak sa bavite o laufradoch, tak ten najmensi je puky medium, od 2 rokov. a malicko vacsi je puky standard, ma uz aj brzdu a stojan, cca od 2 a pol roka. asi kupim na zimu uz ten standard s brzdou, zatial e. nejak nejavi zaujem o jazdenie....mali sme ho pozicaneho, zaujala k nemu skor taky skumavy pristup, pocitala kolesa, pomenovavala farby, hladkala ho - klasicka baba.

baby, co hovorite na meno pre synceka eduard - edo? je to uplne od veci?

rpinguin
21. sep 2009

cavi zienky,
tak vyuzivam obednu spavu prestavku na pisanie.
Tak zacnem od konca, inac stokke stolicku som aj ja objednala ale inou fintou. Chcela som uz dlho objednavat casak Eltern a teraz som to urobila tak, ze som si ho abonovala na 2 roky a bola tam ta stokke stolicka za 79.90€, takze k nej dokupim babyset z babymarktu za 33€ a je to. Dostali sme totiz taku stolicku, ktora sa pretoci a je z nej uz spominany stolik a stolicka, ale je to siroke a Maxik uz nej vyskocil, takze nic moc.
No ten Puky bicak presne tak, ako Ingus pise. Vsade som citala, ze je od dvoch rokov, takze objednam nejaky lacny na teraz a Puky na neskorsie, ved sa to vyvozi a budu to mat dve deti, tak je to jedno.
Zatial ma tento zaujal:
http://www.mytoys.de/catalog/show/KID/de-mt.to....
Ingi, spominam si, ze kedysi si hovorila, ze Elenka vie povedat meno Edo, ze to by bolo meno pre druhe a teraz si to napisala, sranda. Bolo to hadam uz pred vyse roka. Zaujimave meno, brala by som, kedze ja som z tych, ktora chce, aby mena deti k sebe pasovali
😉 Neviem preco ma to drzi. Inac mna napadlo, ze keby mala byt Matilda chlapec, tak by sa mi meno Ferdinand pacilo, co sice k Maximovi nepasuje vobec, ale bola by prca. No ale nastastie je to mala Matildicka.

Verci, preco sa vlastne davaju darceky? A ake? Ako na Vianoce a narodky alebo nejake specificke k tomu festu? A materske mlieko do nosa? Dobry napad, ale ako ho tam dostanem? Cicik do nosa vopcham? 😀 Rukou ale aj tak vytlacit neviem, takze asi len pupma vitazi, ze? No ale potom je to mlieko vo flaske....som akasi neskusena.
Chuda tak dnes v noci chrapcala vedla mna.

Jani, a ty si co robila na tej zahradke, ze ta to tak vzalo? Ved rob pomalicky. Inac jeden z tych Maxikovych kamosov (je o 2 tyzdne starsi) este nechodi a je to este stale v norme. To ma len tak napadlo, ked si pisala, ze Bertik sa este neotaca. Davaj ho na brucho stale, ked je s tebou. Ja uz tiez Matildu davam. Ale oni maju aj tak svoju hlavu, ked nechcu, tak aj tak nic nepomoze.

No Evi, kedy pride tvoj prispevok? Co si tolko popisala?

Bea, takze vy CZ, no a kde to budes teda rodit? No ved som pisala, ze pocitacova maniacka nie som a clovek nemoze byt dalekozraky 😀 Niekedy sa s tou tabulkou lepsie pohram a bude lepsia, pockam do Inginho porodu asi a potom ju zaktualizujem a vylepsim.

Zeny, ja som taka unavena, ze to nie je normalne......ale nemam jednoducho sancu si lahnut, to uz potom naozaj nic nestihnem.

dania
21. sep 2009

DAni, vubec nevim, kdy deticky opousteji laufrady a zacinaji s opravdovym kolem, to uvidime casem 🙂 Neporadim. Nejezdi Olinky Misa uz do skolky na kole? Nebo se pletu?

Moni, tak at se vam v D libi, neni spatne tu zit, kdyz tu ma clovek zazemi, ale rodice, sourozenci a kamaradi chybi... No, jak bylo receno, zijeme tedy, takze vetsinou dostavame i materskou, elterngeld a kindergeld tady v D.

Evi, jo, to uz se mi taky parkrat stalo, ze jsem si prispevek smazala, to je na tecku, vid? 😀 Tak to zkus znova, jo?

Pauli,tak jste alespon s L. oslavili Kindertag 🙂 No T vzpomina na tatu porad, kazdou chvilku... Ale skypujeme si, z toho je nadseny. Vzdycky mava a odrecituje mu seznam anglickych slovicek, co uz umi. Megasuss!

Bei, super, ze jste si uzili v jiznich Cechach! Tak ses prece jen rozhoupala? A co to sono? Nejaky pekny obrazek do albicka? Jeje, ja kdyz jsem byla tehu, tak jsem si kazdy obrazek vyvesila 😵 To je legracni, kdyz clovek zije nekolik mesicu s mimcem v brisku a vlastne ho vubec nezna. Od mimca se dozvis jen kdyz skyta nebo kope do zeber 🙂

Jani, no tos dopadla jak muj otec vcera, pracoval na zahrade, rezal vetve a spadl ze stromu. Ted je uplne polamany, mozna zlomene zebro, ale k doktorum nepujde, protoze je podnikatel a nemuze zrusit zakazky. ☹
Teda, ty mas ale sny! 😀
Dneska jsme byli zase houbarit a bedly byly, jinak suchohriby, prave hriby i lisky! Mnam! Ja je nasmazim, ale pecu na oliv oleji s vinem a kminem v troube. To bude vecere. Bude i na smazenici a v podkrovi susime. Hele, to si fakt moc uzijes s Bartikem v satku vyrazit na houby! Uz aby vam taky zacly rust. No a na Slovensku jsem byla naposledy tak prd 10 lety, od te doby jen jednou v Blave cca cpred 4 lety, ale to je jen prodlouzeni dalnice z BRna 😅 Moc rada bych se podivala zas, treba na Siravu, ale kdy???

Hani, Jani, ta ikeacka sedacka neni spatna, mame ji tady v CR u mamky, ale porad o ni zakopavame, jak je takova rozkrocena 🙂 Fakt o zivot... A doma nejakou drevenou, mylsim firma Roba, dostali jsme ji od znamych, byla ale bez stolecku, ten Nic vyrobil a namontoval, ale stejne to zadny zazrak neni.

Ingi, co myslis tou mlecno-ovocnou dietou? Vymylsi si E s jidlem? Eduard so-so, ale kdyz se to zkrati na Edo, tak je to docela pekne a hlavne nezvykle. Pro me bylo najit jmeno pro kluka orisek, pro holku bych vedela hned. Malem jsme si mozky zavarili. Bylo tezke najit kompromis 🙂

Reni, vzdyt to je normalni, ze jsi unavena, tak mas pres obed spat (a ne konikovat) 😉 !

jabera
21. sep 2009

inge, diky moc za dalsi pochvalu kvalit ikea stolicky, tak som asi naisto uz. zial, take, co sa mi lubia su hrozne drahe, tak aspon, nech je teda dobra. este presne neviem co budem sadit, ale asi trosku mrkvy a petrzlenu na polievku, taka, nech je uplne nasa. k tomu epece. no a potom uz asi iba paradajky, papriky a cukinu. to je taka nasa klasika este z ba...
a elenka uz ma vek na akoze ozajsky bicykel? ja osm v tom magor, vobec neviem, kedy co zhruba deti vedia robit. ale tak hlavne, ze sa onho vie nezne postarat...

renci, vies, ono to moc pomalicky robit nejde, lebo to chcem postihat... a bavi ma to, neskoro som sa zastavila, teraz ma boli naozaj vsetko.
bart je strasne nerad na bruchu , zacne vrestat po minute. nebavi ho to tam..
presne ten bicyklik, co si dala link chcem pre barta. zda sa mi to take sikovne s tou ruckou, ze clovek neostane trcat niekde, ked je decko lenive..
tak som schvalne polozila bartika na brucho, aj som ho odfotila, neskor dodam foto... vyzeral ako lietadlo a potom zacal jacat... a jaci doteraz, aj ked uz je pri mne.
co sa tvojej unavy tyka, prave preto ja nic nestiham, lebo ja si s nim cez obed lahnem spat. radsej mam svincik, ale nevladzem byt hore. bart ma noci ako mame babatko, max. 2 hodiny v kuse spi, tak si to dopriavam cez den, ked spi on. ale zas mam taky bordel, ze to boli.

mammy81
21. sep 2009

ahojte zienky,vidim ze hladate nejake bicykle alebo laufrady,alebo trojkolky :tak nasa S.dostala na prvy rocik tu taku typicku slovensko-polsku od mojich sestier,ja som bola s nou spokojna dalo sa tlacit zo zadu s takou tyckou a aj v predu volant sa dal zahackat aby nekrutila kade tade,lenze moj svokor mal potrebu sa preukazat ako vzdy,a ze veci zo slovenska su srot a nestabilne tak jej kupil pod stromcek tuto:
http://www.jako-o.de/artikel/kinderdreirad.mb1
ale ja som pouzivala aj tak slovensku a ked bola väcsia a tazsia sama sadla do "zeleznej".no myslim si,ze kazde dieta to berie inac napr.moja S.ono ju nejako netahalo ani na bicyklik ani na laufrad.dost casto sme pouzivali trojkolku a laufrad zacala pouzivat az ako 3-3,5 rocna a kamaratky mi vraveli ze ci uz nieje na neho velka i ked som jej sedadlo vydvihla,takze sa na nom pekne naucila udrziavat rovnovahu.a teraz uz asi dva mesiace jazdi sama na bicykliku (uff-co ma to stalo nervov) 😝.takze moj nazor je ze nie kazde dieta je ine a zacne s tym skor alebo neskor ale ja by som ako aj z vlastnej skusenosti najprv laufrad a potom bicykel pretoze naberu rovnovahu. 🙂

babule utekam sportovat so S,ale ja napisem vecer len uz mi cas neda.... 😝 😝juuuuuuuuj ten stres vecny

jabera
21. sep 2009

dani, jej si ma predbehla... mnam, dala by som si teda velmi, mnam. vcera sme grilivali sampinony, aj to bolo mnam.
teda, chudak tvoj tata, to mne asi tiez hrozi nieco podobne.
tak rozkrocene nohy?.... hm... 1. kriticky moment. ja totiz rada a casto zakopavam, naraa by som sa tu zabila, sakra, ale mozno vhodne zvolene miesto by to upravilo..

inge, zabudla som, eduard u mna rozhodne ANO. aj ked asi na mne az tak nezalezi, ze? vam sa to musi pacit. mne sa moc neosvedcilo radit sa o mene so sirokym okolim, lebo nikomu sa nepacilo, potom som bola z toho smutna a nakoniec si aj tak vsetci zvykli. a nam sa paci a basta. ja mam nachystanych mien asi este na 5 deti... hlavne na dievcatka teda.. bartov brat by bol alfred..momentalne.

dania
21. sep 2009

Jani, jeste ze ne Adolf 🙂 Ale stejne zkuste radsi holcicku 😀

jabera
21. sep 2009

teda vies co..... mne sa paci, vidis, to je presne to, co som hovorila, uz su protesty, hahahhaha.

ale jasne, ze ide o holcicku, ved inak by som sa na druhe ani nedala...

rpinguin
21. sep 2009

Jani a vy by ste prerusili tradiciu s menami na B.? No teda, to nebude Boris nadseny 😉
Ja viem, som hrozna, ale mne sa do tej postele akosi nikdy nechce. Idem teraz von, aspon ma vzduch preberie. Inac rano som napchala Maxika do manducy, konecne sa zadarilo, ale nevydrzal dlho, tak som ho vypustila.
Dostala som prave nehoraznu chut na Buttermilch, tak ideme na nakup 😀

Inac, mnam huby by som si dala, ale muz ich neje, no a tym padom ani ja sebe nic nerobim, skoda. Jeeej take vyprazane sampiony, to by bola mnamka.

Steffi, tak na Dreirad sa mi zda ten tvoj model drahy, to kupim radsej moj za 30 a hotovo a napokon nikde nie je napisane, ze ho Maxik nebude hladkat ako Elca a to by mi bolo dat 90€ vela.

No utekam...

honnig
21. sep 2009

Jani, ty uz se te holcicky nemuzes dockat... 😉 Ja taky ne, nam se kluk asi nepovede. V poslednich tydnech toho mam ale taky dost. Jsem hrozne nevyspala. Moje nevyhoda je, ze K. nevzbudi manzela, aby k ni aspon jednu noc vstal a nez ho vzbudim ja, tak uz mam K. nakrmenou a spi znovu 😒
Ja bych jmeno pro chlapecka mela, ale Frank odmita uplne vsechny.
K. zase nechce byt vubec na zadech, nekdy na brichu i spi...Dneska odpo usinala asi na 8x, ale podarilo se.

Dani, ja ti zapomnela napsat, ze v sobotu vydrzel elan Frankovi opravdu na 1 vymalovani spajzky, coz je 2,5 x 1,5 metru a vysoka moc neni....ale pak jsme jeli na vylet do DM a obhlidnout tu zidlicku a jeste uz i dalsi autosedacku. Jakmile se K. posadi, tak ji musim dat do vetsi, tak cekam uz jenom az si sedne. A to je problem i tech zidlicek, dokud sama nesedi, tak muze byt jenom v te umelohmotne polohovaci....no jo.
A o hribkach mi nemluv, nebo puknu zavisti. Si muzu zajit tak akorat do Kauflandu na zampiony.

Jsem asi mimo, ale podle me na strankach Ikey je uz jenom ta plastova. Asi se jeste zajedeme podivat, i kdyz Ikea v Bremach je celkem nestesti, nebo spis ti pracovnici, malokdy nakoupime vsechno, co chceme. Bud to ten den nevybalili nebo proste nevi, i kdyz na internetu je informace jina.

Ingi, K. chutna. Ji v posledni dobe tak chutna, ze si u jidla i mava, takze si dokazes predstavit, kde vsude to jidlo ma. Bryndak snese obcas, protoze se ji s nim taky dobre mava 😅 😅
Oves: http://www.maminkam.cz/kdy-a-jak-zavadet-lepek-... , je to dole s hvezdickou. Nez jsem si to precetla, tak jsem si myslela, ze vim, ze oves obsahuje lepek.

Reni, super trikolka, bude se hodit, vcera u nas byl Flohmarkt a my se tam tak chystali, ze nejake blbinky pokoupime, ze az jsme dosli, tak uz tam skoro nikdo nebyl a trikolka jenom jedna a bez te tyce, takze naprd.

Stefi, to si tchan mysli taky, ze CR je tak na urovni Ruska nekdy pred 30 lety, i kdyz tam uz 2x byl. A taky si mysli, ze je tam hrozne levno, a ze si to lidi nezaslouzi...tak uz mu nic nevysvetluju.

evinkaaa
21. sep 2009

Ahojte zienky,

no tak napisem dnes, co som vlastne chcela uz vcera. Ale ma to nastvalo, ze to zmizlo. Ale ja blba, som mohla aj na to mysliet. Pisala som taky dlhy prispevok, ze uz som nebola vobec „angemeldet“ a jasne, ze to nemohlo poslat. No co uz. Pokusim sa este raz.

Ingus a Verus – pytali ste sa na tie prekladatelske skusky. Tak ja ich robim z nemeckeho jazyka. Robia sa iba raz za rok v Berline. Su fakt velmi zlozite, ako som bola uz dopredu oboznamena. Nezvladne ich kazdy a v ziadnom pripade lavou zadnou. Musi si clovek rozlicne veci doslovne nastudovat, naucit sa veela odbornych slovicok z kazdej moznej oblasti, pochopit o co v prekladatelstve ide a tak.

Skuska sa sklada z pisomnej casti a ustnej casti, preto je rozlozena aj na dva skusacie dni.
13 akoby „uloh“, z toho:
Pisomna cast:
5 „dozornych“ prac:
= napisat slohovu pracu v nemcine na politicku, hospodarsku alebo kulturnu temu (mozeme si vybrat) a cas na to mame 3 hodiny.
= 2 preklady textu vseobecneho rozhladu – jeden zo slovenciny do nemciny a druhy z nemciny do slovenciny (1800 uderov a cas 3 hodiny)
= 2 preklady text z vybranej oblasti (kultura, hospodarstvo, politika, socialna veda.......) - jeden zo slovenciny do nemciny a druhy z nemciny do slovenciny (taktiez 1800 uderov a cas 3 hodiny)
4 domace prace:
= 2 preklady narocneho textu zo vseobecnej oblasti – jeden z nemciny do slovenciny a druhy zo slovenciiny do nemciny (5400 uderov)
= 2 preklady narocneho textu z vybranej oblasti – jedne z nemciny do slovenciny a druhy zo slovenciny do nemciny (3600 uderov)
Cas na domace prace je 14 kalendarnych dni.
Ustna cast:
= 2 improvizovane preklady, jeden do nemciny a jeden do slovenciny – z toho jeden text vseobecneho rozladu a jeden odborny – cas 15 minut a potom diskusia ´so skusajucim o danom texte, o jazykovych problemoch a tak.
= rozhovor o politike, kulture, hospodarstve v dnesnej dobe – zasa v obidvoch jazykoch – cas 30 minut na obidva jazyky.
= rozhovor o jazykovych a odbornych pomockach – cas 10 minut

Takze vidite, ze to nieje med lizat. Treba sa fakt dosledne pripravit.
A pytali ste sa, ze kto mi to kontroluje. No tak s radostou to robi moj manzel (on je nemec). Ja prelozim dany text zo Sternu, Spieglu (samozrejme, ze este s pomocou odborneho slovnika) alebo z nejakych novin a manzel si to precita, zhodnoti gramatiku, zhodnoti celkovo ten text, ci ma vobec hlavu a pätu a o com to vlastne je. Preklad ako taky by bol jednoduchy, to vie kazdy. Ale tu ide o to, ze clovek musi ten clanok nielen prelozit, ale aj pochopit, ze ako to autor napisal, akym stylom a tak to „preniest“ do prekladaneho jazyka. A to je velmi tazke. Ale snazim sa a manzel ma chvali, ze niekedy aj vemi tazky text pochopim a prelozim ako-tak spravne. Ale vela sa musim este ucit. A este mi to kontroluje a dava velmi potrebne rady aj kamarat, ktory ma takuto skusku za sebou. Takze vie, ze ako to chodi, co od teba ocakavaju, co je potrebne sa naucit, na co sa viacej zamerat a tak. NO, hold velmi narocne, ale skusit treba. 🙂

Dani – to je paradicka, ze ste nazbierali plny kosik hub. Ja si to pamätam z cias mojho detstva. My sme chodievali s rodicmi pravidelne do lesa na huby. A nechcem sa chvalit, ale ja som bola vzdy ta, co nazbierala najviac. Proste som mala stastie. Nasla som väcsinou akoze „rodinku“, kde nebol jeden hrib ale okolo neho aj vela dalsich. To bolo vzdy to najkrajsie. Ale cistenie som nemala rada. Ale aj to sa musi.

Jani – a kde robila tvoja kamoska tie skusky? Na slovensku ci tu v nemecku? A ako dlho sa pripravovala ona? Takze si uzivas pracu v zahradke? No to je pekne. Teraz je v zahradke velmi velmi prace, vsak? Ja to tiez poznam. Rodicia mali zahradku a tak sme tam poctivo vzdy pracovali. Ci sme chceli ci nie. ☹ A na jar a jesen bolo vzdy najviac prace. Hm, ale zada uroda potesi velmi. Ja som sa vzdy tesila na maliny, jahodyyy, hrasok, ribezle... 🙂 Co budes sadit ty, ked uz budete mat ako-tak obriadenu zahradku a pripravenu na sadenie?

Ingus- takze si si uzila vikendik? U nas bol vikend tiez pekny co sa pocasia tyka. A dnes je prekvapivo teplucko. Staci kratke tricko a aj kratasy. No uzas. Este stale svieti slniecko a hreje. Normalne sa z toho vytesujem ako male decko. 🙂))

Verus – ja som sa ta este chcela spytat ohladom toho ramadanu. Dostavaju darceky aj dospeli, ci len deti? A preco vlastne dostavaju darceky? Je to take nieco ako u nas vianoce? Prosim vysvetli mi to a prepac, ze sa pytam tak blbo, ale ja sa tomu fakt nerozumiem. 🙂

Reni – ako sa mas ty? Ze si unavena je predsa pochopitelne. Ved si na vsetko sama, a vsetko stihas v pohodicke. Ale potrebujes aj oddych. To by bolo dobre, keby niekto zobral maxika troska vonku a ty by si s matildou spala. Keby som byvala blizsie, rada by som dosla. Fakt 🙂
A ako sopliky u deti?

Hani – gratulujem aj ja k prvemu zubku a zelam kacenke vela radosti pri objavovani kras tohto sveta. Nech vam robi radost aj nadalej.

Steffi – aky sport robis? Chodievas niekde sportovat s malou, ci ako si to myslela?

Kocky, na koho som zabudla, prepacte. Ale kym pridem na koniec, tak aj tak polovicu zabudnem, ze co som chcela napisat.

Dufam, ze odosle spravne, lebo ma fakt porazi. Tentokrat som to pisala v Open Office a odtial skopirovala na MK. Istota je gulomet 🙂))
Pekne slnecne popoludnie vam vsetkym zelam.

evinkaaa
21. sep 2009

Jani - az teraz som precitala, ze si uz napisala , co budes sadit. Tak prepac za otazku. Jednoducho ignoruj ju. 😀

Ingrid - Edo je velmi pekne meno a nie caste. Ale ako uz napisala Janka, hlavne, ze sa paci vam. My mame tiez s manzelom vymyslene uz mena. Jedno pre dievcatko a jedno pre chlapceka. Uvidime, ze co bude. Ale ja sa na mena rozhodne spytovat nebudem a ani to ,ci sa niekomu z okolia paci. Mozu mi povedat svoj nazor ludia, ale rozhodnem s tak ci tak sama ja a manzel. 😀

rpinguin
21. sep 2009

Evi, no tak ja sa na tu skusku teda chystat nebudem v ziadnom pripade, este by nahodou niekto po mne chcel, aby som vratila diplom 😀 😀 😀 a ked clovek do polity az tak moc nevidi, pripadne ho nezaujima a vie akurat to, kto je predsedom tej a tej strany, kto tvoji koaliciu a ako sa vola prezident, co je teda dost malo, tak tam nema co hladat.....seba som myslela 😝 😀
Sopliky su o nicom, mam ich aj ja, takze pucujeme o 106 a Matilde som uz aj mlieko do toho nosa napchala, tak uvidime...

Inac Hani, ja tiez poznam len tu umelu z ikey, fakt ani neviem, aka ina stolicka by to mala byt. No ale tebe sa zide, ked zacne Kaca sediet. Ja som strasne dlho krmila v naruci, to lehatko som na krmenie nepouzivala akosi vobec.

Tak pekny vecer, idem si vychutnat to Buttermilch a este zemiaky k nemu...to bude mnamka 😉

evinkaaa
21. sep 2009

Reni - ano, mas uplnu pravdu. Ved o to tam vlastne ide. Musis sa fakt pripravit. Ja sa musim priznat, ze politika ma nikdy nezaujimala a nezaujima. Viem zakladne veci a to mi vzdy stacilo pre vseobecny rozhlad. Ale zial teraz musim "hlbsie", aj ked ma to absolutne nezaujima. Ale manzel sa mi snazi vsetko vysvetlit, ze by to pochopil fakt aj "blbec". Takze vsetko rychlo pochopim a tak sa to da. Ale je to naozaj "mühsam" 😒
Tak si vychutnaj tvoju fajnu veceru. Mnaaaam. Take veci ja lubim. Teda buttermilch akosi vobec, ale zemiaky akomkolvek pripravene. Ci pecene, varene, vyprazane .... co ja viem,, proste zemiaky milujeeeem. Dobru chut! 😝

jabera
21. sep 2009

evi, no tak to je pecka, tie skusky... a vies, ze neviem.,, kde tie skusky robila? mam dojem, ze na slovensku. len ona podcenila aj taky problem, ako je pravopis zo slovenciny, napriklad... budem ti strasne drzat palce a kedy to mas? urcite si to spominala, ale ja som zabudla...

reni, po buttermilch som mala po porode taku hnacku, ako este nikdy, sory za temu.... hebamme mi povedala, ze je to bezne, neviem preco...
jo a mena na "b" porusime urcite, ak vobec bude komu...

hani, hovorime o tej plastovej uplne obycajnej stolicke... mne sa moc nelubi, ale co narobime..
a kedy sa vy chystate na druhe miminko? inac velmi ma pobavil opis vasho malovania...poznam tento pristup, hlavne od seba...

este som vam nieco chcela, ale bart nedovoli, tak zajtra,... pate.

rpinguin
21. sep 2009

no ja som tie zemiakovy fan 😉
Evi, este ma napadlo, ze ako ti to vlastne manzel kontroluje, ked Spiegel/Stern/Focus su vsetky v nemcine a ty to davas do slovenciny. On akoze vie slovencinu na takej urovni, ze to vie skontrolovat? ALebo som to zasa ja nepochopila 😉

Pauli, a ty ako valcis sama? Dari sa?
Ja musim naozaj nieco poriesit s tym mojim chodcom, stale mi uteka a vzdy chce po svojom a uz normalne vie, kde su ihriska a uteka cielene tam. Ja fakt neviem, ci sa niekedy vobec do mesta dostanem ☹ Uz len dufam, ze ten kiddyboar k niecomu bude.

evinkaaa
21. sep 2009

Reni - sorry, zle som sa vyjadrila. Moja chyba. On mi teda kontroluje, co prekladam zo slovenciny. Najcastejsie prekladam tyzdennik, ktory sa vola Tyzden. To je na sposob nemeckeho Spieglu. A slovencinu mi kontroluje moj ocino a brasko, ktory vystudoval ekonomiku. Da mi aj typ co sa tyka odbornych slovicok a tak.

evinkaaa
21. sep 2009

Reni - a uz si Kiddyboard objednala? Ci este stale vahas? 😀

neurologia
21. sep 2009

aaaa tu sa ide vecerat dobrota...no ja mam na pecenych zemiakoch najradsej ten buttermilch-kefir-acidka a podobne a este masielko na zemiacikoch....
evi ty si potom ako moj mm ten tiez miluje zamiaky a je jedno na aky sposob hlavne nech su zemiaky....

hmmm tak nad takou vecou ako stolicka sme este neuvazovali ale vyzera to tak ze nasa mala bude mat este taku po mne....moze to byt stolicka alebo sa to nejak preklopi a je to taka stolicka aj so stolikom .....

meno edo sa mi lubi presne ako pisu baby hlavne sa musi pacit vam a nepatri medzi tie casto davane....takze je este aj originalne.....

jaaaaaj s tymi vlockami ste mi take chute narobili ze som si musela ukuchtit na veceru s mlieckom...maaaam som si pochutnala take vaci ja mozem aj pudincek si dam potom po porode s vela vela piskotkami uz sa nam totalne tesim.....
inak aj my sme sa tento vikend chystali pokukat na bazar destkych veciciek no ale nevydalo kedze sme zduchli do ciech..no tak niekedy nabuduce....

a renca moja mamina je tak ako ty asi s menami ze tradicia aby sa zacinali na to iste pismeno segra je bronislava....no a dufam ze materske mliecko na sopliky pomoze.....

janca tak ked to na mna pride okamzite ti volam a ides ma odrodit ked to uz mas takto odskusane vo svojich snoch....tak je z teba profik a na ostro to hadam zvladnes.... 😉

este vam porozpravam o sone....malicka ma 3000 gramov co mi povedali ze je v norme ze je dokonca trosku mensia (na to sono ma poslali hlavne kvoli mojej cukrovke a moznosti ze porodim maleho obrika) potom som bola na ctg-a mala sa nezaprela ani na sone a ani na ctg zapasila s pasmi a tou sondou ako o zivot...len tak sa mi brucho vlnkavilo....xichtacka to je uz teraz....tak sa na nu tesim ked uz bude s nami sice si to neviem predstavit ako co bude ci sa o nu budem vediet postarat ale hrozne sa na nu tesim....sa neviem dockat.... 😀

neurologia
21. sep 2009

ozaj a renca chystam sa rodit v geislingene....

dani moj ocino si predpar rokmi takto zlomil ruku ze musi dorobit tie stromceky musi ale uz poprchavalo a teda sa uz trochu aj smykalo .....a ani nevedel ako bol na zemy a potom sme bezkali na chirurgiu a jeho pravou rukov co bolo dost na figu kedze je pravak.....

evinkaaa
21. sep 2009

Bea - nerob si starosti. Urcite budes vyborna maminka. Ta najlepsia pre tvoju malicku. 🙂 Co si konkretne papala na veceru? Ovsene vlocky? A s cim? JA ovsene vlocky nejak nemusim. Ja jedavam kazdy den na ranajky cornflakes s mliekom. Mnaaaaam. A niekedy to striedam aj s vianockou a maslom. To tiez veeelmi lubim.
Boooze, ved mi tu teraz stale iba o jedle hovorime. A jasne, ze mi uz skvrka v bruchu.
Idem ja robit Spagetti Carbonara na veceru, aby sme nezomreli hladom. 😀
Neskor sa tu este zastavim. Ved som zvedava na Dostojevskeho 😀 😀 😀 a vas ostatnych samozrejme tiez. 🙂

paula
21. sep 2009

ahoj!
ptaly jste se na ten svatek na konci Ramadanu (Zuckerfest), sice Verci,ale snad nevadi,kdyz napisu. No ano, je to jako nase vanoce. Po pustu se delaji slavnostni hostiny a davaji darky. Tradicne hlavne detem, ale s postupem casu, vetsi movitosti atd.. uz si davaji i dospeli... Muj muz a jeho sourozenci jako mali dostavali hlavne obleceni a boty a potreby do skoly.

Reni, jak valcim, no zatim to jde. Jsme samy jen dva dny a ceka nas jeste tyden. Snazim se vymyslet na kazdy den program, aby nam to vic utikalo a taky jsem zacala castecne pracovat, ale o tom vam napisu vic pozdeji, abych to nezakrikla. 😉
Od te doby, co tu neni deda, tak ze L. na tatinka hodne pta, ale je blbe spojeni, jen obcas chvili telefonujeme a jednou se nam podarilo 10min. prerusovane skypovat, tak to je blby.

Zitra jedeme za kamaradkou do porodnice, co ma dvoudeniho chlapecka. Uz se tesim, ze si pochovam drobecka.

Evi, ty zkousky zneji fakt narocne. Moc ti drzim pesti at to zvladnes. Jake mas potom moznosti? Byt selbständig jako prekladatelka? Da se tak vydelat? Nebo bys mohla pracovat pro nejakou firmu? A budes vlastne Dolmetscher, nebo Übersetzer, nebo oboji?

Bea, super zpravy ze sona. 🙂

evinkaaa
21. sep 2009

Preboha, to co som napisala. my 😠 Sorry, jasne, ze som myslela MY 😀

evinkaaa
21. sep 2009

No este som tu a odpoviem Paulinke.
Pauli - tak ak to zvladnem, mozem pracovat aj ako "Freiberufler" a sama si hladat "Aufträge" alebo mozem pracovat v nejakej prekladatelskej firme. Pri skuske musim dopredu uviest, ci chcem iba Übersetzer alebo aj Dolmetscher. Ten Dolmetscher je dokonca narocnejsi, ale aj to sa zvladnut urcite da. 😉 Ako tlmocnicka by som mala moznost prekladat na roznych konferenciach, poradach a co ja viem kde vsade. To je obrovske spektrum moznosti. Ani ja som to predtym nevedela, iba ked som sa tym zacala zaoberat. 😒
Dik moc za drzanie palcov. Urcite ich budem vsetky potrebovat. 😎

jabera
21. sep 2009

evi, ja som si ziadne myMY nevsimla......

pauli, tak sa nepytam ako pracujes, ale potom napis, ano? lebo ma to zaujima. a mas aspon kamaratky? ked uz tam nemas manzela? mas sa s kym stretavat? asi aj ano, ved to nema kazdy ako ja...

bei, jasne, odrodim. len dobehni. bolo to celkom zaujimave. mala plavala v takej priesvitnek nadrzi a to bolo akoze tvoje brucho.. mala uplne cierne vlasy a dost vela. a bola velmi dobre zivena, hahhaha, proste taky macko, ako bol bart, ked sa narodil..

paula
21. sep 2009

Jani, rozhodne nejsi sama osamela. Ja jsem byla snad 4 roky z toho co jsem v nemecku. Nikdy driv jsem si nemyslela, ze je tak tezke najit kamaradky, nebo aspon zname. V Cesku jsem jich mela spousty.
Kdyz jsem pracovala jako au-pair, tak me byli kamaradi/znami rodicu te rodiny moc stari a kamaradi deti trochu mali 😉 😀 Seznamila jsem se s jedinou jinou au-pair ve skole a ta byla dost strelena. Az jsem se seznamila s Hawarem,tak jsem konecne nebyla tak osamela. Ale myslela jsem si, ze je nejakej "divnej", kdyz jsem zjistila, ze je v nemecku uz 4 roky a nema zadne kamarady. vubec jsem to nechapala, ale ted uz to chapu.
S hawarem jsme ze zacatku bydleli v uplne male vesnici v severnim nemecku, kde jsme byli my a jedna libanonska rodina jedini cizinci, takze nas znali vsichni, ale mi nikoho 😅 a nikdo se s nama nebavil 😕
Pak jsem si myslela, ze se to zlepsi, kdyz se prestehujeme do Düsseldorfu a kdyz budu mit laurinku, ale ani tam jsem se neseznamila - sice jsem poctive chodila na vsechny kurzy, ale nejak tam byli vsichni starsi, nemci, bydleli daleko, nebavili se se mnou.... nevim ☹
Az ted konecne muzu rict, ze jsem stastna, ze mam dostatek socialnich kontaktu. Mam zname kurdske zeny od hawarovych spolupracovniku a z nich i jednu dobrou kamaradku, mam jednu nemeckou kamaradku a ve ctvrti co ted zijeme se prave dostavely krasne nove radove domky a stehuji se do nich same mlade rodiny s detmi. Na hristi kam chodime se vsichni zdravi a da se s nimi prohodit i par slov, to jsem opravdu stastna. 😉
Doted si ale pamatuji, jak jsem s Laurinkou chodila na prochazky po Düsseldorfu a prisla po 3 hodinach s placem domu, ze jsem potkala milion lidi, ale nikoho, koho bych mohla pozdravit, nebo prohodit par slov.
A celou tu dobu mi konik nahrazoval kamaradky a potrebu se vykecat. (teda ne konik, jen tato tema, jsem moc rada holky,ze vas mam)
Z toho vyplyva poenta, ze urcite nejsi sama tak osamela a ze se to URCITE zmeni. Hlavne jestli bydlite na malem meste a psala jsi myslim, ze uz tam borise docela znaji.
A az zacnes s Bartikem chodit na kurzy, na piskoviste, tak uz to pujde samo.
A kdyz se budes citit osamela, tak muzes vzdycky prijit na konika a vypovidat se. 😉 🙂

iii
21. sep 2009

hani, no neviem, nakolko je to doveryhodne....ale zaujimava informacia, diky. no ale tak ci onak musis nakoniec k tomu ovsu pristupovat ako k potravine s lepkom. kojis este? alebo je uz k. uplne na UM? btw nepoznam dieta, ktore by si nechalo na krku bryndacik... ja elenku teda pred jedlom kompletne vyzleciem donaha, dufam, ze jej tento zvyk nezostane do dospelosti.... 😀

jani, jo, zabudla som, ze som si o nohu tej ikeackej stolicky asi zlomila malicek...ale to bola skor moja vlastna sprostost 😉

paula
21. sep 2009

jo, jani a Bartik taky bude stale vetsi "partak" my uz si s L. taky nekdy vystacime samy - da se s ni pobavit, neco delat, co zajima ji i me, tak uz to neni tak tezke jako s miminkem.

paula
21. sep 2009

jo, taky by me zajimalo od jinych holek, jak se tu seznamily, nasly kamaradky/zname. Pres manzely? Pres deti? Pres praci?

jabera
21. sep 2009

pauli, moc pekne si to napisala... vlastne si mi tak z duse trosku....
musim priznat, ze konik mi v tomto smere pomaha, ja mam sice kamaratky a maminu, s ktorymi si mailujem, ale takto mam pocit, ze mam kamaratky v nemecku. je to take divne, ale naozaj to tak vnimam. len mne desne chyba niekto trebars na prechadzky.... pritom tu naozaj nie su neprijemni ludia, len ich tu moc neni... tu na sidlisku je minimum mladych a v meste su, ale posobia tak trosku, ze si netrufnem oslovit...a vacsinou idu 2 holky s kocikom a to uz mi pride uplne blbe nieco povedat....este s moju nemcinou. ..
boris tu je pomerne znamy, ale to mi akosi nepomoze. kolegovia su vsetci o dost starsi a nie su z zeitzu... ja neviem, co narobim, ale trapi ma to.... aj ked je pravda, ze bart ma vytazuje naplno, ale chyba proste niekto, kto so mnou pojde do lesa a na prechadzku a trebars k nam na kafe a tak... ja neviem, ci mam vobec sancu.

inge, ikeackej stolicke akosi klesaju preferencie..... ved sa zabujeme, boris je este gramblavejsi ako ja a bart vyzera byt po nom.... pozerala som tu rastucu s dietatom... hm...
a ked uvidim za 20 rokov mladu damu nahu v restike, budem vediet, kto to je...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre