Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

rpinguin
30. nov 2009

Ale Evi, ved v pohodicke, ved to sa stava, aj jeho uz vymkol este v starom byvani v boxershorts vonku, takze je to 1:1 😀

evinkaaa
30. nov 2009

V boxerkoch???? 😀 😀 😀 😀 No to musela byt teda sranda. Dufam, ze to nebolo v zime. 😀

yanni
30. nov 2009

Ingi fakt dobra tema 😉 , normalne mi to zacalo vrtat v hlave. Co znamena pre teba sloboda? Sloboda je relativna. Ani jeden z nas nie je uplne slobodny, a teraz nemyslim ci patris do nejakej politickej strany ci cirkvy a pod. Vo vseobecnosti. Ved mi sme obmedzovani spolocnostou uz od narodenia. Uz len to ze novonarodenec dostane rodny list, ci mu rodicia prihlasia trvaly pobyt uz nie je uplne slobodny. A to uz nehovorim o krste. Tym sa automaticky stava clenom cirkvy, ci chce alebo nie. Ano neskor moze z cirky vystupit, ale najskor je takto obmedzeny. Alebo uz pri vybere mena, to si tiez dieta nemoze vybrat samo, ved ako, vsak? A z tej slobody sa pocas zivota vela odkrajuje, ci uz su to jasle, skolka ci povinna skolska dochadza. Pridelenie Rentenversicherung, ci danoveho cisla. Vela ludi chape ako osobnu slobodu cestovanie, ale tam tiez nie si uplne slobodny, ved clovek moze len tolko pocestovat co mu penazenka da ci cas. Tak isto praca. Ani Freiberufler nie je uplne slobodny. Ano mozno si moze zadelit cas, ale ma urcite Fristen ktore musi dodrzat. Ty prekladas, vsak? Ak som si ta s niekym pomylila, prepac. Ale ani ten prekladatel nie je uplne slobodny. Ma tiez nejaky termin do ktoreho musi preklad odovzdat. Tak isto je to ked sa clovek zamestna. A teraz je to jedno ci pracuje vo verejnej sprave alebo freie Wirtschaft. Tiez mas urcitu pracovnu dobu, ktoru musis dodrzat. A to nema s peniazmi nic spolocne. Ja napr. mam pohyblivu pracovnu dobu. To uz je trochu viac slobody ako som mala u pravnika, kde som v urcitu hodinu musela naklusat. Ano pracujem vela, teraz za dvoch, ale mna moja praca bavi a toto zastupovanie nie je na vecnost. A ked clovek zije bezuhonny zivot, to neznamena ze zije ako väzen. Clovek porusuje zakonny kazdy den a ani o tom nevie. Ale umyselne by som nic neurobila.
Zuzaka mala smolu, ano. Nadabili na blbeho uradnika. Ale mozno keby boli hned od zaciatku riadne prihlaseni na meldeamte tak by tento ich problem asi ani nemusel vzniknut. No co ja viem, dost tazke teraz plakat nad rozliatym mliekom. Asi len poutierat a ide sa dalej. Co ine nam zostava, vsak?
Ale fakt, ked sa tak clovek nad tym zamysli, z kazdej strany sme nejako obmedzovani. To sa ani tak v beznom zivote nezda. Ved clovek uz len tym ze sa vyda ci ozeni, vzda sa kusku svojej osobnej slobody. Alebo ked ma deti. Vela pre ne obetuje a casto zabuda na seba. No Ingi na tuto temu by sa dalo filozofovat aj celu noc. Ale zaujimava tema.

yanni
30. nov 2009

Renci no ty mas ale historky. Ale nie si sama. Moj brasko vraj tiez maminu vymkol na balkone. No nebola som pri tom, ale sranda to asi nebol. Mal tiez tak dva roky. Ale nastastie to bolo v lete. Aj fekalne historky mam 😀 Ten sa vykandil do postielky ale slusne. Vazliekol sa do naha, povyhadzoval vsetko z postielky aj plachu, no proste vsetko a vykandil sa na holy matrac. A potom vykrikoval ze kakal a este vsetko poroztieral po matraci. No lecker. Ti poviem, to bol smrad. A on zasraty az po usi 😀 😀 😀 😀 ja som sa len rehotala ale mame nebolo vsetko jedno. Boze ako keby to vcera bolo. A ja som dostala jednu poza usi, lebo som sa rehlila. Al ja sa musim este aj teraz smiat, ked si na to spomeniem. Ved pockaj, toho este bude. Tak napr. bracho sa v noci zobudil, mal tak 7 rokov, a vraj bol hladny. Tak si isiel zo salamy odkrojit. No a prerezal si na dlanovej strane 4 prsty. Este ze si slachy neprezal. A ani nereval, zabalil ruku do utierky na riad a isiel k mame do spalni si lahnut. No ta sa neskor zobudila zapla svetlo a krpec s utierkov totalne krvavou apal ako by sa nic nedialo. Tak hned panika, zbuntosila aj mna, otec robil vtedy v zahranici, takze kto si sadne za volant. No mama bola vo väscom soku ako brasko,t ak len suseda zbuntosila a islo sa do nemocnice. A brasko stale ako by sa nic nestalo. A takychto historiek je viac. Bezal v 8 rokoch za frajerkov, potkol sa a rozbil si bradu. Frajerka ho pobozkala a bol v siedmom nebi 😀 😀 😀 😀

paula
30. nov 2009

Jej, Reni, to mas pravdu, minule jsem ti zapomnela odpovedet. co jsi se vlastne ptala ohledne tech zavodu? A nechces se stavit, kdyz uz tu budete?
Ten Maxik je teda cislo. 😉
L. si zase dnes rozbila hlavu o vanu, kdyz nejak divne slezala ze zachodu. Pritom uz kolikrat jde uplne sama a nikdy nijak nespadla a tentokrat jsem byla v koupelne metr od ni a tak blbe spadla. Byly jsme i u dr. a nastesti to vypada, ze to bude dobry. Ma jen velikou cervenou bouli. 😒

paula
30. nov 2009

Lubinka, me se penaten nelibil, je takovy hodne tuhy a blbe se roztiral. Kupovala jsem v dm ten babylove co je na nem znamka Öko-test sehr gut a s tim jsem byla spokojena.
Kosmetiku jako holky, temer nic. Miminku na prani persil sensitive, nejprve bez avivaze, pak jsou i sensitive avivaze. L. ma nekdy hodne suchou kuzi, to natiram obcas olivovym olejem.

neurologia
30. nov 2009

baby potrebujem kus poradit pomoct ako poviem v nemcine.....teda otazka znie co poberame kindergeld a ja chcem povedat alebo napisat...ze sa to vybavuje...ze sme poziadali a este sa to vybavuje....

zuzanasaw
30. nov 2009

Ingi, kauza "Salzwedel" 😀 😀 😀
Ako pises, mame dve krasne klop-klop zdrave deticky, co tam po prachoch. Zije sa z nich, ale su aj podstatnejsie veci...

Lubi,
zo SAW som ja, a Wolfsburg je predsa taaaaaaaaaaak blizko!!!
Ako dlho si tu? do WOB chodievame do toho vasho skveleho Badelandu 😉
Ja som prala tak ako nase veci, aj babatkovske vsetko dokopy, dokonca aj s avivazou. A nemame cvalabohu problem so ziadnymi ekzemami ani nicim podobnym. Ale ved aspon na zaciatku mozes vyskusat nejake sensitiv...

Reni,
tak si presla krstom, aj nam sa to podarilo, a pockaj, este to nemusi byt posledny krat. To ma privadza k tomu, ze by som sa mala uz konecne naucit aspon m. cislo na mobil 😵

Oli,
len v skratke - nahlasili sme sa na Mendeamte, kde sme dostali Aufenhaltsbescheinigung. To nam stacilo pre Kindergeld i vsetky ine ukony. V oktobri sme sa dozvedeli, ze nam treba aj Freizug., o ktorom sme dovtedy ani nemali ponatia, ze existuje. A najlepsie na tom je, ze tu mame dalsich troch kolegov slovakov, ktori pracovali na rovnakom principe - jeden z nich je prihlaseny od 4/2007, druhy je tu uz vyse sedem rokov a prihlasit sa bol az teraz. A oni to Frei. tiez doteraz nepotrebovali, takze ked sme sa pytali po prichode do DE, co nam treba vybavit, nikto nic poradit nevedel. A teraz je uz kazdy mudry!!! A tak nam len Auslanderbehorde vycitali, ze sme prihlaseni od 1/09 a do oktobra sme sa tam neboli ukazat, takze nam "uplynula lehota ilegalneho pobytu" a hrozili vyhostenim... Keby to bol clovek vedel, ze to vobec potrebuje nieco take vybavit...

Dani,
ty uz niekde dovolenkujes, tak prijemnu dovolenku. Mozno to budes citat az po dovolenke, tak nam aspon napis par peknych zazitkov 😉

Kati, ty si pracant!

neurologia
30. nov 2009

baby potrebujem kus poradit pomoct ako poviem v nemcine.....teda otazka znie co poberame kindergeld a ja chcem povedat alebo napisat...ze sa to vybavuje...ze sme poziadali a este sa to vybavuje......

evinkaaa
30. nov 2009

Beus - mas IP. 😉

zuzanasaw
30. nov 2009

Kati, ale ved my sme na Meldeamte boli, akurat sme sa na Auslanderbehorde nedostavili, pretoze sme ani nevedeli, ze nejake Freiz. existuje a potrebujeme ho...
A inak, ten tvoj bracho, paradne cislo! o kolko rokov je od teba mladsi? to s tymi prstami, to sa musela mamina riadne vysokovat!

yanni
30. nov 2009

PAvli no chuda male. Ale aspon ze je to len hrca a nemuselo sa jej to zasivat. A aj krvacala?
Inak film je uz stiahnuty ale v anglictine, tak brasko este hlada titulky, lebo ja anglinu akurat tak na bezne dorozumenie, film by som asi nezvladla ☹ On mi to potom ked to bude komplet posle nejako online, co ja viem ako, tak ti to potom poslem, bud tiez online alebo ak sa bude dat napalit tak na dvdcku.

No Zuzka, to je väscinou tak, ze potom sa kazdy robi mudrym. Ale tiez nechapem ako tu moze niekto zit 7 rokov a neprihlasit sa. Ved aj na SK ked sa prestahujes musis ist nahlasit novu adresu. A vas vobec nenapadlo sa ist aspon orientacne popytat na Ausländeramt co a ako? No ale co uz, ved uvidis, vsetko sa na dobre obrati. Hlavna vec ze ste zdravi. A co sa moze stat? V najhorsom pripade sa vratite na SK. Ale myslim, ze ste na dobrej ceste, ved ten pravnik uz nieco vybavi, aspon dufam. Vsetko bude OK. Drzim palce.

No a pracant musim byt. Zial nemam ani sponzora ani zivitela 🙄 Ale pravdu povediac, ja by som ani nechcela aby som zila na niekoho trovy, aj keby to mal byt manzel. KEd ma clovek deti to je ine, ale tak ze bezdetna, aj keby chlap ma penazi, ja by som isla aj tak robit. Mna moja robota bavi, ci uz je to v kancli alebo pekarni. A aby si to tu niekto zle nevysvetlil, ja som nikdy netvrdila ze prachy su velmi dolezite. Mne staci tiez len tolko aby som nemusela obracat kazdy cent 5 krat. Ale ja makam preto ze mam isty ciel, a to je vlastny byt. A na ten sporim, nie na handry, sperky alebo luxusne dovolenky, ci stale niekde vyrazat po veceroch. To urcite nie. Mam v Mnichove jednu kamosku, chodili sme tu spolu do skoly, ta je pravy opak. Ta vsetko co zarobi pomina. Ma 30 rokov a nema nic. Byva v WG a buducnost ju nezaujima, zije tu a teraz. Mozno su taki ludia stastnejsi,a le ci budu ststni aj vo vyssom veku? Alebo v starobe, ked nebudu vladat z dochodku platit najomne a ocitnu sa na hranici chudoby? A Eigentum je lepsia Altersvorsorge ako Riester-Rente. A pokym nemam deti, do ktorych by som investovala, tak aspon posporim a ak sa podari kupim nejaky bytik.

yanni
30. nov 2009

Jaj Zuzka, no uz som precitala, no ja som si myslela ze ste sa nenahlasili. Ale na tom meldeamte vam mohli povedat ze musite aj na Ausländeramt ist. Boze to su tupci. Ale oni si z toho nic nerobia, tym je to jedno ako sa clovek pretlka. Ale hlavna vec, ze my na urade musime vsetko vediet. Dnes som sa skoro rozculila. Tak vola nejaku nemecky chmulo a vyzmykal zo mna cely Ablauf tej drazby a este chcel vediet ze kolko bude platit Gebühr na Finazamt, kataster a este neviem co vsetko. NO ti poviem, ze po pol hodine na telefone som ho uz mala plne zuby. Ja rada pomoze a vysvetlim, ale niektoti su taky, ty podas prst a ony ti cele rameno odtrhnu. Juj, si mozem rovno otvorit pravnicku kancelariu. A keby bol len jeden, ale to mam take exemplare aj 10 cez den.

A inak okrem tychto starosti ako sa mate? Martin uz robi, ci este stale nemoze? A Emka, uz je jej lepsie? ci este stale ATB? Juj keby sa aspon nieo do Vianoc vyriesilo, boli by ste trochu kludnejsie.

No a moj brasko, no to bolo riadne cislo. Teraz je uz kludnejsi ale ako dieta, no ten navystrajal. A to je len to co vieme, ktovie kolko toho neviem. On travil cele letne prazdniny u starkych, rano vypadol z domu a vratil sa za tmy. No ktovie co vsetko este navystrajal. No je takmer o 7 rokov mladsi, tak si samozrejme vsetko pamätam. Hlavne ked mi chcel pomoct s domacimi ulohami, no rozlial atrament po pol izbe, koberci a tapete. Booooze to bolo. Aj sme sa mlatili ale to z lasky 😀 Inak on je fakt fajn chalan, porobi, pomoze, on nepovie ked treba istdo pola robit ze nepojde, pride extra z kosic aj ked sa ma ucit. No a mne vzdy nieco s pocitacom porobi, aj hocico poobravuje ked je u mna, a teraz stiahol ten film ONCE, no uz som nan zvedava. No on bol ako dieta moj pravy opak. JA tmava ale anjelik a on brckavy blondacik s modrymi ockami ale horci ako cert 😀 😀 😀 😀 😀 😀

neurologia
1. dec 2009

cafte babizne,

cervik napapany a teraz ranajkujem ja....potom sprcha a ide sa ma mestsky urad jaaaaj ako tam ja nerada chodim...taka pani uradnicka co tam robi je fest neprijemna osoba to sa jej musi uznat a rozprava totalne schwabish...tak si to viete predstavit-taka stara dievka mrzuta 😒
dnes sa idem aj na gyndu na kontrolu po 6-sto nedeli....josy ide so mnou tak dufam ze bude dobrucka -vsetko pekne okukovat aby ju nenapadlo plakat ze sa jej cosi nepaci....

renca niesi prechladnuta po vcerajsku?

inga pridaj nejaku tehu fotku prosiiiiimmmm ..... 🙂

janka tu uz davno nebola asi jej bartik nedovoli.....

neurologia
1. dec 2009

katka no ja neviem ale mladsi surodenci byvaju asi taky sibali....aj moja segra bola aj je taka len neplechu robila.... 🙂 no ale my sme obe hnedovlasky ......

lubinka9
1. dec 2009

zuzka my sme v Meine, je to kusok od WOB, cca 18km. Povodne sme tu mali zotrvat do 2/2011. Vyzera, ze nam to tu VW trocha skrati, mozno uz 8/2010 sa poberieme na SK. Prisli sme sem 2/09

A inak, fakt chuti ten vas Salzwedelsky Baumkuchen ako kazdy hovori? Niekedy sa tam chcem vybrat, vraj tam mate krasne.

paula, aha Babylove. No asi zbehnem do DM a pozriem nejake tie vzorove balenia a skusim.

iii
1. dec 2009

lubi, co tu robite? a odkial zo sk si? kedy sa narodi krpec?

bei, tak ako kontrola? ja som tu po sestinedeli absolvovala s e. pricucnutou na zdroji mliecka....heh. gyndos sa ale vtedy tvaril, akoby to bolo upne normalne 😉

evi, odpovedam na tvoju davnu otazku ohladne hebamme..... 🙂 uz mam! bola teraz tu, je to dokonca exmanzelka chefarzta, u ktoreho budem rodit. no svet je maly.

katka, no slobodu uz definovalo par vacsich filozofov ako som ja, takze to necham tak.
heh, pamatas si dobre, ja som ten amatersky prekladatel....ale tento tyzden uz posledny preklad, uz to balim definitivne a necham sa uz len zivit muzom 😀
a na rozdiel od teba by som vedomo zasa porusila zakony, pokial by som z toho mohla nejak profitovat...

a inak ja som v zivote nebola na ausländeramte, nikto to po mne nikdy nechcel.

reni, no to muselo byt huste.....ja som pre podobne pripady nechala jedny kluciky od bytu u suseda, ktory je skoro stale doma. ale na drobceka sa ani neda velmi hnevat, ze?

pauli no nastastie sa nic nestalo....o tu vanu to ale strasne muselo zaduniet, ze? a ako sa vam spinka po troch rokoch samym? my sme sa s palom po elenkinom vystahovani citili ako mladomanzelia.... 😀

lubinka9
1. dec 2009

tak napisem cosi o sebe.. 😉

som tu s drahym, buducim manzelom 😉, povodne na 2 roky. Moja polovicka pracuje na SK pre VW a dostal 2 rocny kontrakt tu vo WOB.
Ja nepracujem, na SK som dala vypoved a tu v DE som sa nezamestnala. Prisli sme koncom februara a v juni som mala pozitivny test 😉 Dohodli sme sa, ze do prace nenastupim, hlavne kvoli stresom, predsa len, moja nemcina nieje uzastna a bola by to velka zataz, nove prostredie, praca a pod., a minuly rok v novembri sme prisli o mimco v 5m. To sice nebolo kvoli stresom ale sme sa rozhodli, ze teda ostanem doma, nech mam co najviac klud, stresu som si i tak uzila zo zaciatku viac ako dost.
Maly sa ma narodit vo februari, uz sa nanho moc tesime. Dnes sme mali kontrolu, vyzera byt vse OK, mame 1060g 😵

inak sme z Bratislavy, byvame v Dubravke.

no a zacinam nahanat vybavu, ved by sa uz patrilo. Dnes koncim 28tt. Rodit budem tu v DE, jednak kvoli servisu, vybaveniu a vseobecne pristupu lekarov a personalu, na SK nemam moc dobre spomienky co sa tyka porodu 😔 . No a caka ma cisarak.

este mozem vek prezradit 😉 , o 2 roky 30 😎

a drilujem nemcinu, 2x do tyzdna chodim k sukromnej lektorke na hodiny..

neurologia
1. dec 2009

tak hlasim sa po kontrole...vsetko v poriadku ale take neprijemne (trosku bolestive) vysetrenie na gynde som este nemala...josy bola super na sestricky dlabala ale v ordinacii sa prebrala a ocumovala doktora....ten sa samozrejme do nej vyskieral.... 🙂 ale potom zalomila a spala az tak ze ani doma sa nevedela prebrat ...tak sme sli este von ale potom sa uz ohlasila...ze je hladna
dnes som bola prvykrat niekde s nou sama autom....tak som bola taka ale super bola auto ma rada pustili sme si hudbu a frcali domov....

lubi to s tehu mame skoro rovnake aj ja som zistila ze som tehu kratko potom ako sme sem prisli....

evinkaaa
1. dec 2009

Ahojte baby,

dnes vas ani nestiham citat. My sme sa prave vratili z eventu "Dinner in the Dark". 😵 Bol to pekny zazitok a stoji to za to raz to zazit. 😉
Ale ani sa mi nechce velmi nic pisat, lebo som totalne k.o. 🤐 Tak len veeelmi strucne, co som si zapamätala z bleskoveho citania.

Bea - takze kontrola bola "neprijemna"? Chuda, nezavidim. A to preco tak bolo? Ma to tak byt?

Ingi - super, ze si konecne zohnala hebamme. Urcite si kludnejsia, ze?! 😉

Lubinka - vitaj medzi nami. Citam, ze sa usilovne ucis nemcinu. 😵 To je parada. Za chvilu budes plynule sprechovat, uvidis. 😀

Idem ja do hajan. Dobru noc. 😉

yanni
2. dec 2009

Caute kocky,

no bei-hnedovlaska 😉 ja ani neviem ci sa to tak pausalne da povedat. ale mladsi surodenci co poznam z rodina, od kamosiek ci susedov zo Sk tak väscinou viac ci menej boli ini ako ti starsi. No mozno sa tymi neplechami snazili si len vydobit pozornost ci sa vyrovnat tym starsim. O kolko je mladsia tvoja segra? No moj brasko bol vlastne celkom dobre dieta len obcas sa mu nieco podarilo vyparatit, a to potom ale stalo za to. Teraz je uz kludny, asi dospel 😀 😀 Ale aj tak sa vsetko nedozvieme. Ktovie co ten v tych "Kosicoch" na intraku vyvadza 🙄

Ingi-filozofka 😉 , no sa ti ani necudujem ze to prekladanie balis. Ved s dvomi malymi detmi sa vela neda, ved nemozes byt vsade. Tak nech muz zivi, ved hadam vie preco 😀 😀 A chces sa k tomu znova vratit, ked budu deti väscie, v skolke ci skole? To by bola skoda uplne nechat ked uz si v tom zabehnuta. Ci chces ist potom normalne robit, na pol uvazku alebo tak? No ale to je este daleka buducnost.

Jaj baby, no vcera som sa tak nasrala. Islo ma porazit. Niekto mi na plavarin ukradol osusku. No nech mu sluzi, bola nova. O to nejde. Ale musela som sa mojim malym uterakom utriet, no to bola hroza. Ten bol mokry uz pri prvej nohe 😉 Juj ti ludia sa ulakomia na hocico.

Ale inak nic nove, akurat ta moja nova kolegynka je riadna tlchuba, horsia ako ja. No neviem neviem ako mi budeme robit. Asi viacej kecat ako robit. akty si aspon oddychnu, ked ich nebudeme tak casto prehadzovat 😀 😀 😀

No a este som dostala konecne list z standesamtu, ze mi konecne to priezvisko prisposobia. Takze konecne si mozem ist vybavit nemecky obciansky. Mensch, ale im to trvalo. Pol roka. A mne vtedy povedali ze do 24 hodin to zmenia. Haha....

neurologia
2. dec 2009

ahojte...

evi doky vravel ze je to normalne teraz je vsetko stiahnute...a chce to cas....

katka moja sestra je o 5 rokov mladsia....to je uz podla mna vela nikdy sme sa nejak vo vyvoji nestretli...kazda sme boli inde ona este dieta je pubertak a tak dalej takze sme sa nikdy nejak nechapali.... 😒
no hadam sa to casom spravi teraz skoncila strednu takze akurat je vo faze hladania si svojho miesta...svojho ja,ze co vlastne chce-aspon z toho ako ju sledujem mam taky pocit
uz neviem celkom presne ale meno si si menila krstne ze chcela si s -th...?
taka podobna story sa nam v lete stala v pesti otvorili novy aquapark.....tak ze ideme vyskusat...odlozili sme si uteraky na lehatka a ked sme sa chceli osusit tak jedna osuska nikde ma to sralo pretoze mame vzdy do paru (aby sme mali s mm rovnake) a mali aj kamarati osusky tam kazdy inu ale tie nik nevzal iba nam tu jednu.... 😖 ale nakoniec som ju nasla uplne inde totalne mokru...takze niekomu posluzila a potom ju nechal tak len tak...chuda osuska... 😉

iii
2. dec 2009

lubi, je mi luto, ze sa to prvykrat nepodarilo......no hlavne ze je teraz vsetko ok, v 28. tyzdni si uz za vodou 😉 presne ako pises, asi vsetky baby v tejto teme su rady, ze mohli rodit v nemecku. chodis na nejaky geburtsvorbereitungskurs? schvalujem ti, ze si sa uz nezamestnala.......pre mna je toto tehotenstvo ovela pohodovejsie ako prve, ked som pracovala. a s novym jazykom a vsetkym su to teda pekne stresy....ale zasa vynikajuci trening nemciny.

evi, aky bol dark dinner? rozpravaj, prehanaj....zaujima ma to

katka, da sa iste prekladat aj s dvoma malymi detmi, ale ma to nebavi a nic mi to nedava (okrem prachov samozrejme). radsej by som nieco ine v buducnosti

heh, musim sa pochvalit, ze elenka spala snad prvykrat v zivote celu noc DURCH!! tymto pozdravujem janku, nadej nemumiera... 😀 ozaj jani,ako pokracujes s francuzskymi klasikmi?

paula
2. dec 2009

Ingi, jen si nemysli, ze kdyz jednou DURCH, tak porad DURCH. 😉 L. uz spala asi 3x (v zivote) durch, ale pak se vzdy vratila k vstavani. 😒

Lubi, to muselo byt tezke, s tim prvnim tehotenstvim. Hodne stesti! vidis a uz jsi tu v blizkosti nasla znamou.

Holky, ja dnes v Ikei slysela pani s holcickou mluvit cesky. Chtela jsem ji oslovit, ale nakonec jsem nevedela jak... jeste nikdy se mi nestalo, ze bych tu slysela nekoho mluvit cesky. A vam? Potkaly jste krajany? A oslovily byste?

paula
2. dec 2009

jo jeste mam smutnou zpravu. Obvolala jsem dnes skolky a nehrozi, ze by L. vzali pred prazdninami. Maji v poradi i ctyrlete a petilete nove pristehovane deti bez mista a ty maji prednost. ☹ A L. se porad pta, kdy uz ji konecne budou tri a kdy uz konecne pujde do skolky.

paula
2. dec 2009

a na Avonu uz je novy katalog C11. Jde z nej objednat do 17.12.: http://www.avon.de/PRSuite/e-brochure.page

zuzanasaw
2. dec 2009

pauli, so zoznamovanim po slovensky ja problem nemam 😉 , iba v nemcine, to razdes zdupkam, moja smola 😒
Ked sme boli v Badelande, pocula som tam jednu maminu na dcerku slovensky rozpravat, no to vies, ze ma muz nikto nezdrazal a uz sme komunikovali 😀 Byva sice od nas asi 130km, ale Lubinke je terazeste blizsie ako ja 😵

A vsetky zname, cesky a polky, co tu mam, poznam skrz dve holky, co oslovili prave mna. Hned ako sme prisli sme v Kauflande rozpravali s Emkou samozrejme slovenky, ked sa mi zpoza chrbta ozvalo len "ja vam rozumiem", a bola to Polka, ktora ma hned zoznamila s dalsimi 4 kamoskami. A ceska, ktora kazde rano chodieva okolo nasho domu, da tiez len jedneho dna zastavila, ze vidi slov. SPZ, tak ci tu byvame, alebo sme len nan navsteve... A tak som spoznala dalsie 4 cesky v okoli asi 30km.

Ponaucenie z toho: nehambit sa ozvat!!! Ved ak si s dotycnou pri prvom dialogu do oka nepadnete, nemusite si ani cisla davat a tym to konci...

Holky, u nas je dnes krasny slnecny den, ale este aj teraz na obed je -0,5°C, kosa neskutocna. Este o 10:00 boli -3°C, netusim, kolko bolo v noci 😒 To ma prijima k tomu, aby som vytiahla zimne overaly 😉

Pekny den vam vsetkym...

yanni
2. dec 2009

Bei, no tak to je ta tvoja segra este dieta. No mi s braskom sme sa ako deti mlatili a tak ale on mal ca. 13 ked som odisla 1.krat do Nemecka, takze ten jeho pubertacky vyvoj som prepasla a mozno aj tym ze som bola prec nas to zblizilo. No a teraz je to super. Vidime sa len obcas, niekedy aj ked som doma tak nepride, lebo ma skusky, brigadu a pod. ale to nevadi. Minuly rok v lete bol mesiac u mna, mal na Uni v Mnichove nejaku letnu Uni ci co a perfektne nam to fungovala. Clovek by sa aj cudoval ze surodenci muzu spolu byvat 😀 😀 😀

A to mola ina Katka co si chcela t na th zmenit. Ta sa tu uz neukazala. Myslim ze to bola ta s tym mesacnym babom co chcela tak zlozito cestovat na SK. Nie ja nechcem meno zmenit len priezvisko som si dala "angleichen", t.z. ze mi skrtnu to "ova". A kedze mam nemecke priezvisko tak to uz sa nik nebude vypytovat odkial pochadzam. Lebo mna ide vyrutit ked mi niekto povie ze Ruska. POlku este ako tak znesiem, ale Ruska, no nieeeeeeeeeeee. Inak ja hovorim v poslednych rokoch ze som z Ceskoslovenska. Lebo ked povies Slovensko tak si to vsetci mylia so Slovinsko. No a ked mi po tom Ceskoslovensku povedia ze Praha a Ceska tak to lepsie znasam ako Jugo. Ja mam tych Jugos plne zuby. To su take lenive lemri. Skoro vsetci v pekarni su z byvalej Juhoslavie a to je fakt hroze. A ako by sa dohodli, vsetci su moslimovia a stale mi vykladaju ze Schweinefleisch je fuj a neviem co. No zer co chces ale mna nechaj na pokoji. A minulu sobotu som mala tiez nervy. No polovica Belegschaft neprisla (hlavna vec ze nebol problem ja pridem)lebo mali nejaky sviatok, Bajram ci ako, Pauli bude vediet, hadam nam o tom moze aj nieco povedat 😉 a ked som povedala, ze tak ja nic nech oslavuju ale nech nepovedia ze pridu do roboty ked nakoniec nepridu a ty musis makat za troch. No a nakonic mi jedna vyhodila na oci, ze ja mam na Vianoce tiez volno. No skoro som ju zabila, to ma tak nastvalo. Ved ona ma tiez volno na VIanoce. My v pekarni nemame ani nedele otvorene nie to este statne sviatky a tak. Juuuuuu.....

No a tu osusku som nenasla, aj som vsade pokukala aj putzfrau sa spytala ale nic. Ale som tetuske v kase povedal ze ak najdu alebo niekto odovzda tak nech na mna mysli, ze to je moja. Oni ma tam uz poznaju, tak si zapamäta. Ale nemyslim ze ju este niekedy uvidim. Len ked si kupim taku istu novu 😀 😀

Pavli, no ja keby som mala dieta a niekoho takeho stretla co ma tiez dieta zhruba v tom veku tak by som sa asi prihovorila. Ale ja sa uz nepriznavam. Ja som bola z niektorych slovakov dost sklamana. Ja postretam hlavne v pekarni dost vela. Kazdu sobotu kupuje um mna chlieb taky cesky manzelsky par, uz starsi ale totalne mili. Im som sa prihovorila. VElmi sympaticky a stale aj trochu pokeciame. No raz boli take dve pipky s dietatom, tie nadavali a robili sa dolezitym, som ani nepipla ze im rozumiem. keby to boli vedeli asi by rychlo stiahli chvost. No ja na ulici hovorim po slovensky len ked musim a davam pozor na jazy, nikdy nevies kto ti moze rozumiet.
No tak asi.

A je mu luto tej skolky. No co uz narobis, vo väscich mestach je to asi normalka. Dachau ma len 42 tisic obyv. a tu je tiez problem, vravela kamoska. Ale ty si chcela ist pracovat vsak? A popytala si sa vo viacerych skolkach?

iii
2. dec 2009

pauli, ja viem ze einmal ist keinmal.....ale ide mi o to, ze je toho vobec schopna!
hm, to je strasna skoda so skolkou. nemas ale na nejaku (trebars aj dalej) narok? ja som myslela, ze od 3 rokov ano...

zuzi, no vidis, ze sa ta slovenska SPZ aj napriek vsetkemu oplatila 😀 ako si uziva martin neplatene volno?

katka, bola si niekedy v slovinsku? ja to osobne beriem skor ako kompliment, ked sa niekto popletie....mala som tu cest kratku dobu v slovinsku pracovat a je to nadherna zem, o dost civilizovanejsia ako slovensko. a slovinski muzi, hmmm, no to je tiez ina trieda 😉

zuzanasaw
2. dec 2009

A este, mila prihoda dneska - kedze muz je teraz doma,tak nechavame deti spat, dokedy sa im chce. samozrejme tym padom chodi emka do skolky neskor. Dnes rano s m. nabehli, v skolke v ich gruppe ani nohy, tak sa z vedlajsej dozvedeli, ze decka su dnes u Buergermeisterin. Tak rychlo utekali za nimi. Decka tam dnes ozdobovali vianocny stromcek vytvormi, ktore v skolke sami zbastlovali a potom sa este aj v sobasnej sieni boli pozriet. Ze tam bola aj kopa fotografov, takze mame cakat, ze sa nam Emka v novinach objavi - urobili z nej totiz nevestu 😉 A tak prva veta, ked dosla domov: " Mami, ja som sa dnes za Josiho vydala, lubime sa a budeme mat spolu deticky" 😀 😀 😀 Je to take mile, ked s nimi take kadejake akcie robkaju, minule boli v kine, co bolo tiez pre E. velkym zazitkom...

Pauli, skoda s tou skolkou u vas. Chces urychlene do prace, ci len kvoli laurinke a novym podnetom? Prepac, ze sa tak pytam, ale mozno som prehliadla...

Ingi, jeminenky, ked ti vidim pri mene 38.tt 😕 Strasne rychlo to zbehlo, ved len teraz si pisala, ze ste si priniesli suvenir z Talianska 😵 A to uz aj rodit ides. Vsetko doma pripravene?
Ozi, pisala si, ze si tepovala koberec. Akym Waschmittelom? Proste na kolena a kefa? Na sucho, ci na mokro? Doma by som akutne potreboavala prebehnut koberec z detskej a neviem, ci sa to da aj teraz, ci cakat az na leto...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre