Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... ๐Ÿ˜ต

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a navรคzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
๐Ÿ™‚ ๐Ÿ˜ต ๐Ÿ˜ต ๐Ÿ˜ต

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY ๐Ÿ™‚ ๐Ÿ˜‰

dania
โ€ข
19. mรกj 2010

Verko, kolikrat denne ? ๐Ÿ˜€

jabera
โ€ข
19. mรกj 2010

vieri ๐Ÿ˜€ ๐Ÿ˜€ ๐Ÿ˜€ ale sa ti to krati, pocuvaj...

dani, fretky su ale fakt mile zvery, chuderky, ...ze kable..

ingus, umieram z teba... ta ofina po pas, hahah, to je vymakane uplne...

bei, nic si z toho nerob, ja by som tiez hysacila pri soplikoch. a matky ako renca, ze soplave deti po vonku vlacit, to by som hnala ๐Ÿ˜‰

neurologia
โ€ข
19. mรกj 2010

Ahojte babenky,

ja tak narychlo poradte prosim:

danove mam skoro hotove len nejak neviem kde mam zapisat zivotnu poistku....platim si na slovensku a neviem ju zaradit...a danove si ideme podat v nemecku....
dik

iii
โ€ข
20. mรกj 2010

vierka, tiez ma zaujima davkovanie ๐Ÿ˜€

bei, netusim, my mame danoveho poradcu

vcera som bola s E prvykrat u pediatra (mimo U), hned sme vyfasovali antibiotika....tak som z toho trosicku zneistena. myslim, ze preto boli moje deti doteraz tak zdrave, ze som ich netahala pri kazdej viroze k lekarovi. no fakt neviem

hlasim, ze nam chcipli vsetky jahody! ๐Ÿ˜

verohit
autor
โ€ข
20. mรกj 2010

aaahojte zenule, velmi vas vsetkych zdravim, clovek si precita aspon par vasich prispevkov a hned pookreje. ๐Ÿ˜ต ๐Ÿ˜‰ .. nam doma zase prdol pocitac, takze nehrozia uz ani tie zriedkave nocne dialogy... inak sa mavame dobre, v nedelu odchadzame resp. chceli by sme ๐Ÿ˜… na dva tyzdne domov k ocinkovi, ale tesit sa budem az ked budem sediet v aute... a co planujete vy na Turice??

Bei
zo soplikov si nic nerob, ta teplota to nie je teplota, deti maju vysoku teplotu, ja davam cipok paracetamol az od 39,5 a to uz vrie ako ziarovka..... so soplami to budete uz zit, prveho pol roka maju deti "Mutternest" su chranene a potom to uz zacina, aj v spielgruppe aj v jaslickach je to tak ze pokial dieta nema teplotu moze ist, lebo inak by si musela byt stale doma.... zial to je vzdy na prd ked clovek vidi tie zelene sviecky na inych detoch, tak uz viem ze o par dni aj my budeme.... tja...!!! a este jednu pozoruhodnost co si vsimam je ze ked Mimi isli zubky tak mala vzdy vรคcsie mnozstvo sekretu a su nachylnejsie na infekty!!! takze vitaj v soplovom klube!!! (ale je vidiet ze si velmi starosliva mamicka, a lezi ti na srdci kazda malickost, ja som v tom obdobi reagovala tak isto)!!! a ako hovoria u nas regensburgski lekari: 10x do roka ked je dieta chore je uplne normalne.... tak si vyber raz mesacne to u nas fakt je!! to su deturence!! ๐Ÿ˜ต

vsetko dobre a skore uzdravenie aj Elenke, jaj chuda..... my sme dostali prve antibiotika pri zapale pluc!! takze sme sa tiez dobre drzali 2roky a 2mesiace!! na to som fakt pysna, ale pri tom zapale ine vychodisko nebolo, a ATB pomohli!!! a Marcel je uplna sikulka, ze sa uz tak aktivne zapaja do chodu domacnosti ๐Ÿ˜ต

viete co Mimca zapotila predvcerom vecer: hovori Papa!!! Mama flippt aus!! a ja na to a co spravi papa a ona: Keine Ahnung!!
toho casu mame fazu: ich mag nicht, ich brauche nicht, will ich nicht, ich habe keine, ich kann nicht..... hm modalne slovesa v plnom nasadeni!! ๐Ÿ˜Ž

zatial vsetko krasne ahojte!!!

schatzinkaschatzinko
โ€ข
20. mรกj 2010

hh, vy opice๐Ÿ™‚)

no, davkovanie nebolo presne urcene, aj som myslela, ze dam preventivne napisat aspon 1-0-1 ๐Ÿ˜€ ๐Ÿ˜€ ๐Ÿ˜€ ale vystavila to na zeleny recept, co si kazdy hradi sam ๐Ÿ˜€ ๐Ÿ˜€ ๐Ÿ˜€ takze asi tak hehe, ked som to dala do manzelovi do ruk, tak skoro nechal oci na tom papieri, a tiez sa chcel spytat na to davkovanie, ale az okoktavel skoro hhhh

ked som ho videla az som skoro kontrakciovy smiechovy zachvat dostala ๐Ÿ˜€ ๐Ÿ˜€ ๐Ÿ˜€ , hovorim ked mam antibiozu schlucken, to mi hned do lekarne pre lieky bezis ๐Ÿ˜€ ๐Ÿ˜€ ๐Ÿ˜€ ๐Ÿ˜€ takze u nas takto๐Ÿ™‚)tak ak by to teda malo zavisiet od tych naordinovanych prostanglandinov, tak sa nedockame hh

leelo
โ€ข
20. mรกj 2010

caute caute ๐Ÿ™‚
chvilu tu nie som a uz nestihacky v docitavani.
velmi som sa chystala na ten evkin clanok, ze nieco mudre k tomu napisem, ale jedine mi z neho prislo zle a spomenula som si na strasti svojho porodu, na kt.som uz takmer pod vplyvom kojo-demencie zabudla ๐Ÿ˜‰
ja som neskutocne stastna, ze som rodila tu, iked par veci ma zarazilo, znechutilo aj pri mojom porode, ktory bol v porovnani s hentym uplne uzasny.
rodit som isla s nastudovanou knihou hebammen sprechstunde od i.stadelmann. dufam, ze ta baba z pribehu ju nikdy necitala, lebo by sa musela ocitnut po porode v hlbokej depresii.
vela tu uz o tom popisane bolo, ja by som len chcela upozornit na 1 vec:
na svk je platna ta ista legislativa ako vo zvysku eu - cize aj tam je porodna asistentka poskytovatelom zdravotnej starostlivosti. zial, tam je situacia trosku skreslena a ja by som si na svk napr. na domaci porod v zivote, nikdy netrufla, lebo tam su PA degradovane na obycajne sestricky (pritom maju prislusne vzdelanie). preco to tak je? pretoze pre lekarov su porody hlavnym zdrojom ciernych penazi a oni PA nikdy k tomuto remeslu nepustia, aby im neodhryzli z kolaca, teda PA nikdy nebudu mat prilezitost nacerpat potrebne skusenosti a nikdy teda nebudu "spolahlive". dokonca viem, ze primar istej ba nemocnice povedal, ze domaci porod je na vlastne riziko a on rodicku neprijme, pripadne neposle zasahovy tim k nej domov, keby sa vyskytli komplikacie...
a takisto viem, priamo z porodnej saly, z pohladu "od noh", ze velakrat sa hradza nastrihava, ked uz je babo vonku, len PRO FORMA. vraj ked nemas nastrih, akoby si ani nerodila.
zaujimavy stredoveky prezitok v svk porodniciach je aj kontrolovanie vlozky sestonedielky lekarom na vizite. tak moj gynos tuto mi to nechcel verit. tu mi to checkovala hebamme na oddeleni.
ja som celkovo zle znasala pocas porodu tu lekarku co mi chodila robit ctg, posobilo na mna rusivo, ako si presadzuje svoje. na chrbte lezat som odmietla, tak si aspon vydobila, ze mi dala do ruky kanylu, co ma bolelo viac ako kontrakcie. hebamme chodila stale hulit, tak mna vlastne odrodil muz. bez neho by som ani na kliniku nevstupila.

inak ja dufam, ze to uz je nejaky starsi clanok, a ze fakt zenu neoholi nejaky sanitar, tak to uz kde sme?
ja som cely den pred porodom nic nejedla, bolo mi divne, takze telo sa uz trochu pripravovalo, ale ajtak som klistir uvitala. kedze som rodila o nieco skor, moja naj starost bola dokoncit balenie klinikkoffer a nie sa este holit, ved som si tam na nic nevidela a ku koncu tehu ma holil muz ๐Ÿ˜
aj ked sa mi moj nemecky porod zdal trosku patologisch a vycitala som si, ze som si viac nedupla, tak ten z toho pribehu mi pripada jak horor. a ta PA sa le prizerala...

idem vas docitat este raz, zamotala som sa do uvah a nic poriadne k veci...

Evi, ale ten clanok ber fakt trosku s rezervou. ja som bola na velmi dobrej klinike, ziadna uni-klinik s 1000 ludmi a keby som isla rodit druhy raz (ako ze nepojdem) , tak idem znovu tam. urobili napr. tu super vec, ze mi dali maleho hned po vsetkom vyzleceneho na mna holu a nechali ho najst prsnik - proste samoprisatie. to som velmi ocenila...

evinkaaa
โ€ข
20. mรกj 2010

Ahojte kocky ๐Ÿ˜ต ,

dakujem za vase "skusene" reakcie k clanku. Ja som ho tu hodila iba zo zaujimavosti, ja som ten clanok nebrala nejako vazne. Je jasne, ze vzdy je dolezite pocut obidve strany, pretoze takto to je skreslene a vyznieva to velmi negativne v prospech jednej strany. Ktovie ako to naozaj bolo.....
Ja sa k tomu clanku vobec vyjadrovat nemozem, kedze som este nerodila. Ale z pocutia mojich kamosiek a sesternic a znamych, co rodili bud tu alebo na sk, som si tiez urobila aky-taky obraz o tom vsetkom. ๐Ÿ˜‰
Jednoznacne mozem povedat, ze som stastna, ze zijem tu a ze v buducnosti budem rodit tu. Ani za nic na svete by som nechcela rodit na sk. Znie to velmi sebecky a hlupo, ale to je moj nazor a rozhodnutie. Viem zo skusenosti kamaratok, ake mali porody oni a aki su lekaria sestricky neludske. Proste nic pekne. Jasne, ze su aj vynimky, to treba uznat. Kebyze sa stalo, ze by som fakt musela rodit na sk, tak jedina "zachrana" by pre mna bola asi to, ze v mojom rodnom meste je primarka na porodnickom oddeleni mojho ocina veeelmi dobra a dlhorocna kamaratka. Tak by k nam prisla urcite ona (ocino by vybavil), ale k niekomu cudziemu a len tak by som si fakt netrufla. Preto ak raz budem tehu, urcite nebudem posledne dva mesiace cestovat na sk. Clovek nikdy nevie.... ๐Ÿ˜‰
Neviem, ale ja mam taky pocit, ze tu je vztah lekar-pacient omnoho ludskejsi, prirodzenejsi, volnejsi ako na sk. My mame v rodine velmi vela lekarov a mojich rodicov kamarati su skoro vsetci lekari (velijakych odborov - gynekolog, zubar, chirurg, ocny, vseobecny, kozny ...), cize ked vzdy nieco bolo, tak ocino iba zavolal prislusnemu kamaratovi a vsetko sa vzdy rychlo vybavilo bez zbytocneho cakania a stresu. Keby takito znami neboli, tak viem velmi dobre, ze na sk ked si zavolas k nejakemu lekarovi a chces termin a nieje to nejake surne, tak sa moze stat, ze ti daju termin az o mesiac ci dva. Hm....to sa mi nepaci vobec. Ale neda sa to inak riesit. Priznam, ze asi sme boli vzdy rozmaznani kamaratmi mojich rodicov, kedze sme nikdy nemuseli cakat a dokonca aj pri OP mal ocino vzdy ako anesteziologicku kamosku a chirurga taktiez. To su fakt vyhody, ktore si bezny jedinec v nemocnici na sk dovolit nemoze. Alebo mozno moze, ak zacvaka pekny balik penazi ๐Ÿ˜€ . Neviem...
Ja som na sk bola v nemocnici iba raz a je to uz davno. Urcite sa to odvtedy zmenilo, ale vtedy to bola pre mna trauma najvyssieho stupna. No horor. Mala som asi 13 rokov a ako ku mne pristupovali lekari, tak to bolo pod uroven. Brali ma ako male nerozumne a soplave decko, ku ktoremu si mozu dovolit vselico a ono musi drzat hubu. Ja som ale nedrzala a ked ma prisli navstivit rodicia, tak jasne, ze som im to povedala. Ocina to veeelmi zaskocilo a hned isiel za primarom a prislusnym lekarom a narobil tam pekny vietor a oznamil, ze moja dcera na tomto oddeleni nezostane ani minutu!!! A tak ma zobrali nasi vtedy domov a doma sa o mna staral nas "domaci" lekar.
Tu v de som v nemocnici este nebola, iba normalka pri vselijakych odbornikoch. Ale pristup lekarov sa mi tu veeeelmi paci. Ja osobne musim priznat, ze mam z lekarov strach. Najviac zo zubara. Proste to vzdy tak bolo... asi ta "trauma" z minulosti.
Ale tu sa to oveeela zlepsilo. Proste tu je taka kludna atmosfera, ked prides k dokimu, ze ani nevies, ze si u dokiho. V cakarni to vyzera ako v nejakej kaffeeterii, sestricky su velmi mile a ustretove a radi pri vsetkom pomozu a uricte ti nedaju najavo, ze zavadzias a ides na nervy. A lekar taktiez. Ja mam len dobre skusenosti a moj strach z lekarov sa pomaly straca. Kedze su vsetci priatelski a vsetko vzdy dopredu vysvetlia, tak sa nemam coho bat.
Ale vlastne som co-to chcela povedat k teme-porod. Hm, tak z pocutia kamosiek, ktore maju porod na sk za sebou vravia, ze na sk je bezne, ze vzdy zenu nastrihnu. A toto som pocula fakt uz velakrat. Ze ani nepozeraju, ci je to potrebne, alebo nie, ze proste nastrihnu. Tu v de to tak nieje. Urobia vraj iba, ked je to nutne. A pocula som nazor, ze ked sa zena natrhne, ze sa to lepsie hoji ako ked je nastrihnuta. Neviem, ci je to naozaj pravda.... Co vy nato?
Manzel pri porode je kapitola sama o sebe. Na slovensku je to iba zdieranie ludi. Platia sa za to naozaj nemale prachy. Ked nedas lekarovi do vacku, tak neni sanca a ani ochota. Jedna znama rodila asi pred troma tyzdnami na sk a akurat mi to rozpravala, tak viem to "cerstve". Tu v de je manzel pri porode samozrejmost a nikto sa nad tym nepozastavuje. Viem, ze tu je taka moznost vo vรคcsina nemocniciach ci klinikach, ze dokonca zena dostane izbu, kde moze pri nej byt cely cas a dokonca aj prespat jej manzel. Ja si myslim, ze to je pre nu len velke plus. Je to taka pohoda a dovera pre nu, ma pri sebe blizku osobu. Minule som sa mojej najlepsej kamosky tu pytala, ze aky mala presne porod a cely priebeh tu v nedalekej klinike, kde "mozno raz.." budem rodit aj ja. (Mame ju totizto 5 minut z domu ๐Ÿ™‚ ) Bola som velmi prekvapena a vlastne som ani ine necakala. Ak neratame bolesti, tak je to urcite najkrajsi zazitok pre zenu. Aj ked asi tie bolesti k tomu patria, ze?!
A este chcem napisat, ze co sa mne absolutne nepaci a niesom s tym stotoznena. Po porode na sk, ked je vizita, tak pride lekar s celym manschaftom studentov a okukuju kazdej zenskej rozkrocene nohy, ze ako sa hoji. Ja viem, ze to treba skontrolovat, ale ja by som s tym nesuhlasila, ze nech sa takyto mladi "zasrani" na to zabavaju. Pocula som o tom nepekne historky a nemozem si pomoct, ale mne tato predstava vadi a desi ma. Viem, ze v niektorej nemocnici sa dopredu spytaju, ci s tym suhlasi dana zena a v niektorej nie. To ma zarazilo ๐Ÿ˜’ .
Tu v de je urcite rozdiel aj medzi porodom na velkej klinike, kde su vsetky oddelenia a odbornici a na malej privatnej klinike. Aj ked mas v malej sukromnej klinike atmosferu ako v hoteli alebo ako doma, ale zasa niesu tam vsetci potrebni odbornici, v pripade nudzy. Viem to velmi dobre od mojej kamosky. Ona rodila tu v malickej sukromnej nemocnici. Veeelmi malicke, malo to par izieb, atmosfera fantasticka. Ty si sa citila ako doma v obyvacke. Ale po porode bolo s jej malym nieco - myslim, ze nieco zo srdieckom, ale nieco vazne, ze to ten "bezny" detsky lekar nevedel "dat do poriadku" a nevedel reagovat. Tak museli maleho previezt do velkej odbornej kliniky a ona lezala tam. A tak boli skoro tyzden od seba. No hroza. Teraz v decembri porodila druhe babatko a naopak k prvemu porodu volila prave z tejto skusenosti, moznost rodit vo velkej odbornej klinike. Proste mi povedala, ze chcela mat srdce na mieste a pre seba pohodu a klud, ze keby zasa daco bolo, ze je prislusny odbornik za par sekund na mieste. Ja povazujem tento nazor za velmi rozumny a presne tak sa raz rozhodnem aj ja ๐Ÿ˜ต

Ach, bude este vela rokov trvat, kym bude zdravotnictvo na sk na takej urovni ako tu, ak vobec niekedy bude ... ๐Ÿ˜€.
Prepacte za moj vylev, ale mala som potrebu to napisat. ๐Ÿ˜€

zuzanasaw
โ€ข
20. mรกj 2010

Peti, Evi, pekne vylevy, aspon som nebola sama ๐Ÿ˜ต

Evka, zdravotnictvo na Sk nikdy nebude na takej urovni ako tu v DE! Neviem si predstavit nemcura, ako v ppripade potreby vstupuje uz len do cakarne s tvrdymi otrhanymi lavickami a polamanym linoleom. Ved v DE som este hadam ani nevidela cakaren bez koberca! O detskych cakarnach plnych hraciek ani nehovorim. Ale ono je to aj o mentalite ludi. Myslis, ze na Sk by tie hracky vydrzali dlho??? A este, "prax" studentov na poporodnom oddeleni nie je asi az taka samozrejmost. Ja som v nemocnici lezala pri oboch porodoch 5 dni a ani raz som tam nezazrela studenta praktikanta. A to som rodila vo fakultnej nemocnici, ktora spolupracuje so skolou. Nehovorim, ze sa tam nikdy neobjavia, urcite ano, ale zda sa mi, ze niektore baby z toho robia len bublinu. Spravny clanok na spravnom mieste dokaze urobit poplach. Ja osobne nepoznam nikoho, kto by zazil nieco podobne!

leelo
โ€ข
20. mรกj 2010

Zuzi ๐Ÿ˜ต ๐Ÿ˜ต
Vystihla si to. dovodom na vsetko su ludia a ich kultura.
Ano, aj ja si myslim, ze ten clanok je najhorsim scenarom z najhorsich a byt tou PA, skor sa za to hanbim akoby som sa chvalila, ze som toto vsetko dopustila. navyse nie z pozicie duly, ale riadnej PA, ktora ma co doktorom povedat. ved ta sa bala aj tych sestriciek. asi bola paralizovana naturalnostou svk personalu ๐Ÿ˜€ ๐Ÿ˜€ ๐Ÿ˜€

iii
โ€ข
20. mรกj 2010

naturalnostou svk personalu ๐Ÿ˜€ ๐Ÿ˜€ ๐Ÿ˜€ no jo, to su tie turkotatarske geny v nas ๐Ÿ˜€

tak teda musim vas poopravit...... pred par rokmi som patrila k tej skupinke studentov, ktori boli v ramci cvika nahnani do porodnice a mali sa prizerat, a poviem vam, ze ani jedneho z nas by nenapadlo si robit z toho vtipky.....zaujimali nas vtedy uplne ine veci. a myslim, ze v 6. rocniku uz clovek videl tej ludskej nahoty a ponizenia tolko, ze nikto z nas nebol prekvapeny ani pri vizite na sestinedelkach.
peti, a zarucene informacie "od noh" by som brala tiez s rezervou. napriklad jeden nas polosimplexny sanitar balil slecny na diskoteke na rozne historky z nemocnice, na ktorych bolo tak 1% pravdy.
ale vela veci je na sk a v cr naozaj prezitych, napriklad tie vizity po porode - tu sa chodi po jednom do gynekologickej ambulancie, kde ma clovek vsetko sukromie a je diskretne vystreny. prijemnejsie pre pacientku aj lekara. sestry si zatial mozu dat kafco.
ale este jeden velmi odlisny pristup - a to je pristup personalu k dietatu. tu mam tu skusenost, ze sa mi dieta narodilo a bolo MOJE, a tak sa k nemu choval aj personal. v nasej vlasti je dieta akoby vlastnictvom personalu a mojim sa stava az po prepusteni. snad chapete, co myslim..... po mojich doterajsich skusenostiach si ani neviem preddtavit, ze by mi ho po porode vzali niekam vysetrit.....co vysetrit, preboha? marcela vysetrili na mojom bruchu, elenku vysetril lekar s mojim muzom asi meter odo mna.

mammy81
โ€ข
20. mรกj 2010

ahojte zenulky hlasim sa konecne.
Vidim ze preberate porody ,no Inga mas pravdu o vlastnictve deti v nemocnici,moja sesterka rodila pred mesiacom na Sk a hned po porode mali maleho sestricky jej ho nosili len na kojenie a ked dosla navsteva rozhodovali sestricky ci maleho ukazu ci nie, a ked ho doniesli a chcela ho babka na ruky sestricka povedala ze ona ho do cudzich ruk neda.Ked som toto pocula bola som v soku aj ja ๐Ÿ˜  .
ja som toto nezazila ja som ju mala pri sebe odkedy nam prestrihli pupocnu snuru a meter odomna bola len ked ju vysetrovali a to stal manzel vedla hebamme.
moj porod bol tiez nie kazdodenny nebola by Hebamme prisla v hodine dvanastej pozriet ako sa otvaram tak ma odrodi manzel. ๐Ÿ˜–
nastastie to dobre dopadlo a S.prisla na svet v pripravnej izbe ๐Ÿ˜จ.
ale rodit druhe by som urcite chcela tu... ๐Ÿ˜ต ๐Ÿ˜ต

no ja uz mam tasky pobalene zajtra rano vyrazame len manzel od vcera horuckuje 39,5 tak to vidim ze to asi musim odsoferovat ja. ๐Ÿ˜‰

mammy81
โ€ข
20. mรกj 2010

a som rychlo preletela co som chcela este: Bea tak ja davam cipok az ked je teplota nad 39 ako Veronika vtedy hori cela,dovtedy sa snazim len obklady.
no Jani tym chorobam sa nevyhnes ak zacne Bart chodit do skolky ๐Ÿค ,ono ked vidis ako matky davaju chore dieta do skolky by si sa cudovala.minule jedna doniesla dieta co zvracalo a ze povedala ucke ze ak bude pokracovat ma jej zavolat tak ju ucka hned skrotila a poslala k lekarovi . ๐Ÿ˜  no obcas tie nemky vazne nevedia co so sebou โ˜น

Inga tak hod fotecku ako ta ostrihala -jaaaaaaaaj ja sa uz tesim ze hned v pondelok navstivim moju kadernicku a usetrim zase 30 euracov ๐Ÿ˜€

dania
โ€ข
20. mรกj 2010

Nazdarek zeny, zdravim!
Tak to nas bude vice cestovat, to se potkame nekde v zacpe, co? ๐Ÿ˜‰ My jedeme taky do Cech, ale az zitra na noc. Ted zacinam pomalu balit, pocasi tu mame ukazkove dneska. T. pujde taky k holicce, sice bych to zvladla i sama doma, ale takhle bude T. za necelou stovku vypadat jako clovek, no neberte to.
"Evci" clanek tu koukam vzbudil docela diskuzi. Myslim, ze bylo receno uz skoro vsechno, jen v kratkosti: podle me je velky rozdil v prostem pristupu k pacientovi jako cloveku, nevim, proc mam ten pocit, ze v CR chce casto zdravotni personal ukazovat nejakou podivnou nadrazenost. (S tim jsem se v D setkala jen jednou, kdyz muj dentista mel dovolenou a ja jsem se dostala k Polakovi, ktery ho zastupoval.) Myslim, ze to je zasadni systemovy a rekla bych i kulturni rozdil, ktery nejde odstranit v ramci nekolika let, to budeme dohanet mozna i cele generace. Cela ta zalezitost s placenim nejakych "nadstandardu" bokem, z toho se mi vazne dela mdlo. S timhle pristupem se stezi muzeme hlasit k civilizovane Evrope.

Bei, neporadim, netusila jsem, ze muzes slovenskou pojistku odecist z nemeckych dani, to je nejake divne, ne? To jde i s penzijnim pripojistenim? Ale shodou okolnosti prave taky bastlim dane... Dej vedet, co jsi zjistila.

evinkaaa
โ€ข
20. mรกj 2010

Zuzi - ja si viem velmi dobre predstavit, ako nemcur v pripade potreby vstupuje do cakarne s tvrdymi otrhanymi lavickami a polamanym linoleom ๐Ÿ˜€ . Moj svokor mal po nasej svadbe na sk trosku problem a zial musel ist na druhy den do nemocnice. V nasom meste na hoteli sa spytal, ze kde je nemocnica a ako sa do nej dostavi. Zavolal si taxik a on ho tam zaviezol..... Vies, ked mi to rozpraval, tak som hned myslela, ze ake trapne, ze co teraz pride. Ale nic podobne nastastie nebolo. Svokor tam prisiel, aj ked musel po tych dlhanskych chodbach a cakarnach hladat spravneho lekara ๐Ÿ˜€ ๐Ÿ˜€ ๐Ÿ˜€ . Ked bol na rade a vosiel do ambulancie, tak lekar vedel trosilinka po nemecky a sestricka tiez minimalne. Ale nejako sa dohovorili. Predtym ako sa lekar vobec spytal, ze co mu je a ine podrobnosti, pytal si hned "bargeld", ze inak on nezacne nic robit. ๐Ÿ˜€ Tak svokor mu pekne dal peniazky a mily lekar sa potom veeeelmi milo a s usmevom unuval o dokladne vysetrenia, mozno aj take, ktore neboli potrebne. Nechcem to tu rozvadzat o co vlastne slo, ale vsetko sa vyriesilo velmi pozitivne a lekar bol veeeeelmi vnimavy a chapavy, ked mal uz vo vrecku ๐Ÿ˜€ . Cize s pristupom bol svokor nakoniec velmi spokojny a dokonca to bolo tak, ze spominany lekar zavolal na druhy den do hotela, ze ako sa svokor ma a ci je uz lepsie. ๐Ÿ˜‰ A celkovy dojem? To som sa radsej nepytala ๐Ÿ˜€ ๐Ÿ˜€ ๐Ÿ˜€ Mozno raz...

Steffi - tak vam zelam stastnu cestu a nech to soferovanie bez problemov pekne zvladnes ๐Ÿ˜‰ Ked musis, tak musis... ๐Ÿ˜€

Dani - tebe tiez zelam stastnu cestu a pekny pobyt. ๐Ÿ˜ต

Ingi - je mi jasne, ze vselijake taketo "historky" niesu vzdy celkom pravdive. To chapem. Ale zasa nemyslim, ze su uplne vymyslene a od veci. Je jasne, ze vela bab niektore veci az moc prehana ๐Ÿ˜€

evinkaaa
โ€ข
20. mรกj 2010

A este raz "otravujem" ๐Ÿ˜€
Upiekla som akurat malu "cokoladovu rychlovku" pre kamaratov, ku ktorym sme zajtra pozvani na fajnovu veceru ๐Ÿ˜ต .
Ak chcete, kuk tu:
http://www.tortyodmamy.sk/?q=okruhle-torty/coko...

mammy81
โ€ข
20. mรกj 2010

evi dakujem velmi pekne ๐Ÿ™‚ .

tak babenky sa odhlasujem na 2 tyzdne mozno ze nakuknem ked bude casu aj na konika ako pekne pisete ๐Ÿ˜ต uvidime...

prajem vsetkym cestovatelkam stastnu cestu a este stastnejsi navrat domov ๐Ÿ˜ต ๐Ÿ˜ต

tak zatial sa drzte papa

zuzanasaw
โ€ข
20. mรกj 2010

Evi, kraaaaaaasna cokoladova rychlovka. Dorazili nove pomocky a medzi nimi valcek? ๐Ÿ˜‰

Dani, Stefi, stastnu cestu. Snad budete mat lepsie pocko, ako mali vcera na odchode moji svokrovci, ked im celu cestu na SK prsalo ๐Ÿ˜’

Evi, kedy to bolo? Ved ked uz bolo Sk v EU, nemal si co lekar vypytat na ruku. My sme tak zaplatili pediatrovi hned po prichode do DE, neznali veci a potom nas na poistovni poucili, ze to bolo protipravne. A na co sa pri vysetreni treba odvolavat - Dokumentation 8081!

O zaratavani slovenskej zivotnej poistky do nemeckeho danoveho priznania by vam mozno vedela povedat Katka Yanni, tusim, ze ta to zistovala.

Ingi, ako pokracuju tvoje ranne budicky? uz aspon trosku potiahne M. rano? Domino bol stale spachtos, ale nejak sa to v poslednej dobe horsi. Vecer (s posunom casu) sa mu nechce spat ani o 21:00, co inokedy uz o osmej chrnel a rano zacina uz okolo 6 buntosit, co teda fakt robil len vynimocne. Iba ked bola mimino, to ked vstal a na hodinkach svietilo 5:xx, to uz bol super cas. Asi ako tvoj Marcel ๐Ÿ˜– Ale okolo cca 4mes sa to znormalizovalo. Hlavu hore, to ho prejde ๐Ÿ˜‰

evinkaaa
โ€ข
20. mรกj 2010

Steffi - nie valcek, ale silikonova podlozka na valkanie. Mam aj valcek, ale ja osobne s nim spokojna niesom. Je to namahave s nim robit a pritom je aj velmi kratky. Ja odporucam radsej podlozku a urcite si kupim neskor este jednu s inym vzorom. ๐Ÿ˜‰

evinkaaa
โ€ข
20. mรกj 2010

Nie Steffi, ale Zuzi. Prepac... ๐Ÿ™‚

evinkaaa
โ€ข
20. mรกj 2010

Zuzi - co myslis kedy bolo? To, ze bol svokor na sk u lekara? No bolo to v auguste 2008. Takze tak davno urcite nie.

evinkaaa
โ€ข
20. mรกj 2010

A este som chcela. Mozno to je u privatne poistenych inak. Ale urcite viem, ze aj my, ked by na sk nieco bolo a ideme k lekarovi, musime zaplatit fakturu hned a potom nam to poistovna tu vrati. Urcite to tak je, pretoze sme sa uz o tom informovali. ๐Ÿ˜‰

iii
โ€ข
21. mรกj 2010

dievcence, cestovatelkam prajem peknu cestu, my tiez zajtra vyrazame na dva tyzdne do alp, dnes musim pobalit.

zuzka, 5:xx je u nas uspech, castejsia realita je ale 4:xx, pripadne 3:xx. a ja stale cakam a dufam.... ๐Ÿ˜‰

jo, vcera sme na prechadzke videli dom so solarnymi panelmi, ukazujem E: "aha, v podobnom domceku byva Timmy". a E nato: "mamka, ty si to pomotala, Timmy byva v Kanade, nie v domceku". tak tolko to elenkina genialna pamet a geograficke znalosti ๐Ÿ˜€
jo, a mame tu stadium totalnej regresie, E sa chovala vcera prevaznu vacsinu casu ako uplny debil....berie marcelkovi hracky, lezi pod hrazdickou, v puse cumel od babiky, mnauci, knuci, kope....pomooooc!!! mam pocit, ze cim viac sa jej venujem, tym je to horsie

evi, no lekar ten bargeld ale musel vykazat a odovzdat uradnikovi v nemocnici. ja som raz este v cechach za jednu opitu nemecku slecnu skoro musela platit sama, pretoze som ju osetrila bez zaplatenia dopredu, ona to potom nezacvakala a jej poistovna robila caviky....takze asi tak

leelo
โ€ข
21. mรกj 2010

caute,
uplne som stratila nit diskusie ๐Ÿ˜ 

ingi, tak ta dlhoocakavana dovca uz nastala? parada, uzivajte si navzajom seba vsetci! inak ty uz M prikrmujes? nezachytila som...
E je strasne zlata, uz ide do toho tvoriveho veku, este si uzijete svandy kopec ๐Ÿ˜€
E ti dava krasne najavo, ze aj ona je tvoje babo, s ktorym sa mas tutkat. ako z knizky
my sme doteraz vstavali okolo 9.00, posledne dni 8.00 a uz som z toho total nevyspata. tak vidis, kazdy podla svojho stupna rozmaznanosti.

dani, ten mr.davinci bol celkovo nejaky nepochopeny. obraz volame starocia dama z hranostajom - pritom on zobrazil fretku. mona liza - vraj zena, no asi bude nieco pravdy aj na tych famach, ze je to muz ๐Ÿ˜€

evi, ako dopadla vecera? asi sa uz vsetci cely cas tesili len na dezert, co? torta je utesena ๐Ÿ™‚

my sme na sk platili na vianoce 100eciek za tie poondiate vysetrenia na CF a poistovna tu nam nemohla preplatit nic, lebo ti dementi nam vystavili blok typu: dytfugkij.JKKLK......................100,- EUR
nech sa maju dobre! ๐Ÿ˜

inak s tymi soplikmi trosku nerozumiem asi - ved s tym su spojene aj neprijemnosti ako zhorsene dychanie, naruseny spanok, potreba odsavat, o teplote, mrzutosti a podrazdenosti ani nevravim... dobrovolne by som mu ich asi nenaordinovala. tak to benjamin bude mat spartansku vychovu bez zbytocnych soplov asi.. ๐Ÿ˜‰

vsetkym cestujucim stastnu cestu a pekne zazitky

neurologia
โ€ข
21. mรกj 2010

Ahojte baby,

vsetkym co cestuju alebo sa chystaju...prajem stastnu cestu....a peknu dovolenku ๐Ÿ™‚

ste ma asi nepochopili ja som joss nedavala nic proti teplote mam nastudovane ze od 39,5 sa nieco dava....ale tak bola mrzuta nic sa je nepacilo ved to poznate....ale ako prislo tak odislo zo dna na den bola v pohode....len sa pohorsila v papani-ale tak ani mne nechuti ked ma nieco obchadza tak sa hadam vratime pomalicky do starych kolaji... ๐Ÿ˜‰

peti
no ani ja som joss dobrovolne nenaordinovala sople -nekazala som jej teraz musis dostat sopliky...bola medzi detmi a bolo...
heh tak to ta benji pekne rozmaznava ze do 9:00 pospinka...a ze do 8:00 a si z toho nevyspata...no holka musis si zvyknut na tvrdy zivot ๐Ÿ˜€ ๐Ÿ˜€ ๐Ÿ˜€ na materskej

leelo
โ€ข
21. mรกj 2010

ahoj bei, ja viem, ze Joss to schytala v kolektive. no ved to je to, ze niektore deti to rozdavaju a ty mas potom nie moc prijemne chvile s drobcom. ale asi vyhnut sa tomu neda. preto treba kojit dlho, to chrani...

jabera
โ€ข
21. mรกj 2010

ahojte, ja len, ze som tu ๐Ÿ˜‰

stastnu cestu vsetkym odchadzajucim a vratte sa zas niekedy.

elenka je fakt super, mam podobne zemepisne znalosti ako ona.

baby, mne bart asi prestava spat 2 spanky denne, dost ma to stve.. bud dopoludnajsi, alebo po, skratka jeden neabsolvuje. uz je to 5. den. keby si to aspon posunul a spal cez obed, ale take blbe casy ma.. booooze, to je tak nanic, vlastne sa vobec neviem zariadit, ze kedy pojdem okopavat. ๐Ÿ˜€

neurologia
โ€ข
21. mรกj 2010

janka
ze kedy pojdem okopavat ๐Ÿ˜€ si klasicka teda......

leelo
โ€ข
21. mรกj 2010

jani, ty ma vzdy rozosmejes ๐Ÿ˜€ ๐Ÿ˜€
kedy pridete byvat do toho mnichova? tu sa neokopava, tu sa golfuje! ๐Ÿ˜Ž

zuzanasaw
โ€ข
22. mรกj 2010

Jani, Domino spava tiez zruha od jedneho roka uz len raz denne. Ty potvorka, to ta tak babi to okopavanie? Mne to teda vobec nechyba. Asi je to tym, ze tu nemam vlastnu zahradku. Ja by som si nasadila tak max. jednu hriadku mrkvy, jednu petrzlenu (ten sa tu neda kupit!!!) a kus redkovky.

Papa, pekny trojdnovy vikend

Tehotenskรฝ newsletter

Kaลพdรฝ tรฝลพdeลˆ dostaneลก najdรดleลพitejลกie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo tรฝลพdeลˆ po tรฝลพdni. Nepoznรกลก tรฝลพdeลˆ tehotenstva? Vypoฤรญtaj si ho v Tehotenskej kalkulaฤke.


Alebo si preฤรญtaj, ako prebiehajรบ jednotlivรฉ mesiace tehotenstva.
Modrรฝ konรญk ti poradรญ v kaลพdom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treลฅom trimestri.
Ako sa zisลฅuje pohlavie dieลฅaลฅa?
Dรดleลพitรฉ je absolvovaลฅ rรดzne vyลกetrenia v tehotenstve.
Oplatรญ sa absolvovaลฅ 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajรบ screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Akรฉ mรดลพu nastaลฅ problรฉmy v tehotenstve?

Nenaลกla si odpoveฤ na svoju otรกzku?Opรฝtaj sa vo fรณre