Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

yanni
18. júl 2010

@paula vitaj spät 😉

evinkaaa
18. júl 2010

Pauli - vitaj naspät v de. 😵 Aka bola cesta? 😉

iii
19. júl 2010

pauli ahooojky!!! no vitaj nazad! teeeda, som tak strasne zvedava na zaztky z blizkeho vychodu....co laurinka? ako to cele zvladla? chcelo sa vam este vobec nazad? jeeej, tak pis, prehanaj.... kedy ti zacina skola? a skolka?

no inak ta ekenkina teplota bola asi naozaj len prehriatie, a moja bolest hlavy bola nakoniec milchstau 😠 ale uz sme zo vsetkeho vonku, nastastie

ja nejak nestiham za marcelom, je strase zivy a zvedavy, E bola vzdy skor taky staticky pozorovatel......ale M vlezie naozaj vsade. myslim ze je to ten typ, co budem za dva roky budem chytat pod toboganom 😀 no letim, prave skuma kable za reproduktorom...

oli1104
19. júl 2010

Ahoj holky po tisici letech.

Jsme porad venku, byli jsme na dovolene v Portugalsku na 14 dni, Misa ma nejake akce ve skolce, no porad v jednom kole.
Ted jedeme na cely srpen do Brna, ve skolce je volno. Ja uz se taaaak tesim, potrebuju si odpocinout, jako sul 🙂
Vycetla jsem, ze Stefi Sofie jde do skoly, to je silene, jak to hrozne utika.

Holky, dokazete mi vysvetlit tady ten nemecky skolsky system ?
Ja porad nevim, jak to tu funguje, prijde mi, ze v CR proste vim, jak je "kdo na tom", proste ma VS, nebo maturitu na stredni skole a nebo je vyuceny, ale tady.......
Tady me desi, jaky je sileny tlak na male deti, proste ten tlak na to gymnaziu, musi se rozhodnou, kdy je to dite malinke, vlastne do te 4-5tridy. To mi prijde desny.
A pak ty ausbildung a realschule a hauptschule......Pomooooooooc 🙂

No nic, varim, tak at to nepripalim 🙂

paula
19. júl 2010

ahoj, tak uz jsem tu zas.
diky za privitani.
Zazitky z blizkeho vychodu, no je toho tolik, ze nevim, kde zacit.
Po ceste nas hlavne prekvapila cetnost policejnich prohlidek a zkorunpovanost policistu. Napr. kdyz nas zastavili na slovensko-madarske hranici slovensti policiste, ze nemame dalnicni znamku a ze to stoji 150€. Hawar se s nimi domluvil na 20€ a pak uz jsme tam i zpet znamky vsude kupovali. V Srbsku jsou povinna celodenne svetla, zastavil nas policista, ze to stoji 50€ a nakonec se spokojil s 5€ 😅
Temer vsude se nas snazili odrbat - v restauracich na benzinkach. Ale videli jsme nadherne zeme, hlavne turecko mi totalne ucarovalo svoji nadhernou krajinou.
Take silnice byly mnohem lepsi, nez jsme ocekavali, spousta novych dalnic, jen par useku po okreskach.

V Iraku uz me tak nic moc neprekvapilo, uz jsem po dvou predchozich navstevach vedela, co me tak ceka. Nastesti uz jsem se s nimi domluvila, coz mi hodne ulehcilo situaci. Naucila jsem je delat bramboraky a byli nadseni. 😉 😀

Zazitkem byla take navsteva bazaru, plneho malych obchudku a smlouvani. 😉

Kurdska svatba se programem moc nelisi od nasi, jen je asi rozdil, ze tam neni zadny alkohol, tim padem se nikdo neopije a nedela ostudu. 😀

Jezdili jsme na vylety do prilehlych hor, abychom se alespon trochu ochladili a jedli v prirode.

Take jsme byli v zabavnim parku a na Riesenrad, ktere vypadalo, ze ho dovezli odsud, po tom, co neproslo TÜV 😀 😀 , diry v podlaze kabinky, zadne poradne zabezpeceni dvirek..... ale byl z nej pekny vyhled. 😉

Navstivili jsme nekolik obchodnich center evropskeho typu, kde uz maji mango, zara, triumpf a tak. 🙂 pro mistni je to totalne drahe, ale maji tam vzdycky par kolotocu a atrakci pro deti, tak jsme chodili tam.
Nevim, co by vas jeste zajimalo, kdyztak se ptejte. 🙂

Oli, z Brna jsme prave dojeli, to je skoda, mohli jsme se potkat tam. 😉 Jsem zvedava, jestli si odpocines, my jsme porad litali po nejakych vyletech a ted jsem zpatky uplne k.o.

Mejte se vsechny moc krasne!
p.

dania
19. júl 2010

Pauli, Oli, vitejte cestovatelky 🙂
Hlavne dodejte nejaky fotoblog prosim. Jo tema bildung je vazne zajimave, nemam zase tolik moc poznatku, ale jeste na to tema neco napisu az budu mit trochu casu, jen jsem vas ted chtela pozdravit. paaaa zatim

yanni
19. júl 2010

@paula juj krasne ste si to uzili. A s tym cestovanim to sa hadam rychlo zabudne, ked ste tolko toho tak krasneho prezili. Ale riadna to cesta. Inak len tak na okraj, aj na Slovensku sa musi cely den svietit.

Oli, tak to mas pravdu ze tu je riadny gulas co sa tyka toho skolskeho systemu. Ale ked sa v tom po case budes vyznat, tak nie je problem. Ja som mala stastie ze som ako aupairka mala detska od baby po vtedy uz tretiaka a tiez tu mam kamosku co s malym "rastiem" od jeho 3 rokov a uz bude mat 13. Inak zhruba je to rovnake v kazdom bundeslande. 4 roky Grundschule a potom bud hauptschule (neodporucam), realschule alebo gymy. O HS sa nejdem ani vyjadrovat, to uz musi byt to dieta velmi sproste aby som ho tam dala. Realschule je dobry stred, skuska v 10.tej triede a moze ist dalej na gymy alebo ausbildung. ausbildung po 10.tej treide väcsinou 3 roky a mas "remeslo". gymy 12. alebo 13. trieda (bavorsko este 13 ale aj tu chcu 12. NRW napr maju uz len 12rocku). Po gymy mozes studovat alebo tiez ausbildung. väcsinou ausbildung 2 roky (ak mas maturitu alebo uz nejake ukoncene Berufsausbildung tak mozes prvy rocnik preskocit). Inak najhorsi je asi ten 4. rochik, ked sa rozhoduje kde dieta dat. Strasny tlak, ale co clovek narobi. Inak je este moznost aj prestupit. Napr. z HS na RS alebo z RS na Gymy. Podla znamok samozrejme. Kamoskyn syn nemal znamky na gymyi vo 4. rocniku a kedze ho prihlasili na privatnu Ganztagsschule a bali sa o miesto tak isiel na RS a po prvom roku (makal ale ako blazon aby mal znamky dobre) prestupil na gymy. to asi tak v skratke 😉

paula
19. júl 2010

Kati, to je teda vtipne, to nam ten slovensky policista nerekl, ze musime svitit. 😅 Nelibilo se mu jen, ze nemame znamku.
Pekne jsi to popsala s temi skolami. Mas pravdu, gympl je tu do 12 tridy, ale stezuji si na to, rikaji tomu "turboabi" a rikaji, ze je to moc tezke, naucit se vse za 12 let a jsou skupiny co bojuji za to, aby se to zase zrusilo. 😕
Tak kdo se v tom ma vyznat, co je lepsi. Je to jako v cesku, zakladka trvala nekdy 9 roku, pak 8 a ted myslim zase 9?
A jak se mas? Uz jsi prestehovana, zabydlena? A co je noveho`?

yanni
19. júl 2010

@paula no to je fakt sranda. Lebo za svieteni, ci nesvietenie, by ste zaplatili hadam aj viac pokutu ako za tu znamku. Ale ked si pytali 150 europskych len za znamku, no neviem neviem. Ved si mala na nich nieco po cesky, ako nasi bratia by vas hadam aj tak pustili 😀 😀 😀 😀 Ale 20 € je aj tak dost, ked tyzdnova znamka nestoji ani 5.

No a s tymi skolami mi ani nevrav. Aj na SK je to tak. Fotrovci chodili este do ZDS, ja uz do ZS, cize 8 rokov, brasko uz zase do 9rocky a uz su aj 8rocne gymnazia, cize 4 roky ZS a potom hned na gymy. No na nervy. Som zvedava ako to este dopadne, ved Nemci sa tiez nevedia rozhodnut. Teraz chcu zrusit Hauptschule a urobit z nich Mittelschule. No to bude zase gulas.
Inak dik za opytanie. mam sa fajn, len strasne malo casu. Na kona uz ani velmi nechodim, tak raz za cas a uz je toho tolko popisane, ze sa na citanie radsej vybodnem. ale doma uz pocitac ani velmi nezapinam, radsej idem von, pokym mame leto. Prestahovana soom uz tiez. Uz byvam v novom takmer 4 mesiace. je to super, mam dve terasy, sama zelen je tu a pokoj, no ak si odmyslim detvaky zo susedsva co sa tu hraju na internom ihrisku ale na to si clovek zvykne. A je to tu fajn, ze tu nik cudzi nechodi. a o nic sa nemusim starat, hausmeister vsetko vybavi, predminuly tyzden nam napr. bol Hecke schneiden. Ale inak nic noveho, dala som ziadost na prelozenie do Dachau, samozrejme ze to nepreslo, bolo to jasne. Kto raz zapadne v tom poondiatom Mnichove tak sa z tadial len tak lahko nedostane. Ale ziadost im lezi na stole, tak hadam niekedy aj mne sa postasti. Ale teraz uz len na jedno cakam, a to je dovolenka. Uz dobreze hodiny nepocitam, ale aj tak este 6 tyzdnov robit. Uz ma ide porazit, mame toho teraz strasne vela a este v tom vedre v kacli bez klimy. No co uz. Ale pride prasko o tyzdne a ostane cely august a potom pojdeme spolu domov, tak aspon doma bude trosku veselsie. A aspon budem mat partnera na jogging kazdy vecer 😀

A ty ako? Kedy sa ti zacina skola? A Laurinke skolka?Nezacali sa vam len teraz niekedy prazdniny v NRW?
Ked ides mat cas hod nejake fotecky. Boze to musela byt nadhera to vase dobrodruzstvo. Uz by som sa aj ja mala premoct a ist s kamoskou konecne do toho MAroka. Ta leti buduci tyzden aj ma zase volala ale dost to bolo na tesno a ja si tiez nemozem kazdy mesiac dovolenku brat a tiez tam maju svadbu, ako kazde leto, a bolo by treba aj nejake oblecko, a to by uz cas nebol nieco pozhanat. Mozno na buduce leto. Ale action som uz mala, v juni tu bola kamoska s detmi aj mangom, no bola to sranda ale nic som sa nevyspala. Ten starsi chlapec spal so mnou, sa rozvaloval, vkuse som mala jeho nohu, laket a neviem co vsretko este v rebrach 😀 😀 😀 😀 😀 Ale fajn bolo. Boli sme aj v legolande, len skoda ze ku koncu nam uz zacalo prsat.Ale deti uz aj tak boli totalne grogy.

Ozaj a Avon? Dufam ze ta nevyradili.

deina
19. júl 2010

Ked hovorite o skolskom systeme, ako tam funguju skolky? Maju zapisy ako u nas na SR, ze len raz do roka zapis? Alebo je mozne dieta zapisat hocikedy? A ake su podmienky na prijatie? Take tie, ze ziadny cumel, bez plienky, samostatne jedenie... ci je to menej prisne?

paula
19. júl 2010

ahoj Kati, no ja v podstate delala taky variantu gymplu po pate tride zakladky, ale za me to byl sedmilety a pak to zmenili na osmilety, kdyz zavedli devitku.

Z Avonu me JESTE nevyradili. 😀 😀 Musim ted co nejdrive objednat z C4 http://www.avon.de/PRSuite/e-brochure.page
ta je docela dobra, maji tam spoustu inovovanych vyrobku na vlasy, tak se snad zadari.
Take jsem se uplne zamilovala do vune Outspoken, kterou spoluvytvarela zpevacka Fergie. Skoda, ze vas nemuzu nechat ovonet. je hmmmmmmmm.

paula
19. júl 2010

deina, do skolky se tu ditko prihlasuje co nejdrive. Jsou poradniky a hromadny zapis neni. take je praxe, ze dite prihlasis do vice skolek, kdyby jedna nevysla. Podminky jsou ruzne, kazde zarizeni si je urcuje samo. Plenky vetsinou nejsou problem, cumel jsem nevidela, ale je povoleno Kuscheltier, nebo Schmusetuch.

neurologia
19. júl 2010

baby precitala som reagovat budem neskor...

ale tak chcem sa s vami podalit o celkom vtipne video 😀 to je teda xicht

https://www.youtube.com/watch?v=wRxj2N3WuqU
deina
20. júl 2010

@paula, dakujem. ja po nemecky az tak dobre neviem, teda zatial, co je to ten Kuscheltier a Schmusetuch? 😅

iii
20. júl 2010

pauli, riesenrad, co neproslo v nemecku TÜV 😀 😀 😀
chcela som sa ta uz davnejsie spytat, ako tam hawarova rodina byva? z coho maju postaveny dom, aby sa dalo v tych horucavach prezit? a co pitna voda a kanalizacia, bez problemov? klimatizacia sa tam asi v beznych obytnych domoch velmi nenosi, ci hej?
ktora cast turecka sa ti tak pacila?
no ozaj, aby som paule spravila neskrytu reklamu, tak pre vsetky mamicky kuceravych dievcatiek musim doporucit detsky sampon s obrazkom opice a sprej na rozcesavanie vlasov, su super, v porovnani s vyrobkami princessin sternzauber z DM, ktore vlasy strasne zlepili. fakt parada

deina, aby som to zjednodusila, tak kazdy dieta nad 3 roky ma narok na skolku, a su aj iste zariadenia, ktore beru aj mensie deti - ale tych miest je malo. nakontaktuj jugendamt (alebo stadamt) v tom mieste, kam idete, oni ti mozu poslat zoznam skoliek a individualne si s kazdou dohovoris zapis a prehliadku. takze michal asi bude moct nastupit coskoro do skolky, to je super pre neho aj teba. ozaj, pozeram, ze sa obaja prihlasili na svet nejak skoro, to ste si asi uzili, ze?

baby, davala ste niektora nejake video na youtube? tusim bejka tu raz davala link..... ja netusim, kde robim chybu, za ni na svete mi to nechce z picassy stiahnut

deina
20. júl 2010

No, uzili sme si to. Pri Matkovi to bolo tazsie, lebo ked sa narodil, Misko nemal este ani dva roky (presne 20 mesiacov mal) a bola som s nim 3 tyzdne v nemocnici, chuda, uz mal babiek plne zuby. 😅 Ale nastastie vsetko dobre dopadlo, vaznejsie problemy neboli ani s jednym. Vdaka za rady. My tam budeme asi az od Vianoc, ale zistujem dopredu informacie a ked sa Misko otuka, rada by som ho do skolky dala. Len teda on mi este stale nosi plienky, nevieme sa ich zbavit. 😝 A pritom je to rozumny chalan, vie spustu inych veci, ale toto nie.

iii
20. júl 2010

deina, tak aby si vedela, v nemecku je dva a pol rocne dieta bez plienok skor vynimka, davaju si tu na cas....takze poho, kym pojde do skolky, akurat to zvladne

oli1104
20. júl 2010

KAti diky za vysvetleni. A realschule, tam pokud dite pokracuje ve vyssim vzdelani musi jit jeste na gymnaziu ? To si jako dodelava ty 2 tridy ?
A vlastne, v inzeratech na nejake dalsi ausbildung jsem videla, ze chteli schulabschluss-mittlere reife. To je ukonceni v te 10tride ? A abitur je proste po gymnaziu ?

Jo jo, Hauptchule je fakt "katastrofa", to myslim, ze kdyby hrozilo, tak asi odchazime zpet do CR nebo Anglie, to by neslo. No u nas je fakt blby ten jazyk, ale snad se to do skoly nejak vyvrbi. Misa sice mluvi, ale citim, ze jsou tam chyby....

Jinak jo jo, v CR se jde na gymnazium taky po 5tride, ale ti, co zustanou na zakladni, tak to asi neni takova katastrofa, jako tady. Navic se da jit pak na gymnazium z te 9 tridy, zadny problem. Od netere ze tridy slo na to jedenactilete gymn jenom asi 4deti, zbytek zustal na zakladce.

Tak nic, prisel na balik z britskeho obchodu ( s jidlem, manzel prece jen nemuze bez UK jidla vydrzet 🙂)) ), tak jdu vybalovat.

deina
20. júl 2010

@iii, no vidis a u nas to furt niekto riesi, ze taky velky chlapec a este ma plienku. 😒

paula
20. júl 2010

Deina, Kuscheltier je plysak. Medvidek nebo nejaka hracka, kterou ma dite u sebe aby se nebalo. Schmusetuch jsem videla jen tady, je to v podstate latkova plenka, nebo jiny hadr 😀 😀 , ktere zrejme voni po mamince, nebo domovem (hodne deti to tu ma i na usinani) a to dite to ma u sebe, prvni dny a zuzle to, nebo ma v rukou, aby nebylo tak nervozni. 😉

Ingi, diky za reklamu. 😉

co se tyce Iraku, tak jsou tam domy samozrejme na ty horka stavene. Maji vetsinou okna jen na jednu stranu, dopredu, zbytek jsou jen zdi, ale uvnitr je vetsinou takovy pruzor, jedna mistnost bez strechy, do ktere usti jina okna, takze je tam svetlo,ale ne zar.
Samozrejme maji klimatizace, spoustu ruznych typu. V kazde mistnosti je uprostred na haku vetrak. Pak jsou jeste takove pojizdne bedny klimatizace, kde se toci rychle takovy valec a fouka studeny vzduch. Ty nechavaji vetsinou pred okny a foukaji oknem dovnitr.
Takze doma jsi v podstate porad ve studenem pruvanu.
Dum je postaveny z betonu a na zemi je take beton, nebo dlazdice, koberce se v lete zrusi a beton (dlazdice) denne omyva studenou vodou, takze to krasne ochladi. 😉 Urcite je v lete u nich doma lepe, nez tady u nas doma. 🙂
jen je problem, kdyz neni proud a to je kazdy den par hodin.
s pitnou vodou byl trochu problem, tekla z kohoutku uplne tepla, tak jsem ji me a laure prevarovala, nebo kupovala, oni to ale normalne piji (tedy predtim zmrazi v mrazaku).
S kanalizaci zadne problemy nebyly.

Turecko se mi libilo cele, proste jak jsme projizdeli celou zemi, tak vidis jak se to meni - krajina, kultura, lide, od zapadu, kde to vypada jeste docela evropsky, jak to pomalu a postupne prechazi v ten asijsky vychod. Take se mi moc libil Istanbul.

paula
20. júl 2010

Jinak Laura po navratu dela jak cert a nemuzu se dockat az pujde do skolky.
Elenka ted take vlastne jde, ne? kdy ma prvni den? L. 2.8.

yanni
20. júl 2010

@neurologia bei dobre video. mam to tu v kancli sice bez zvuku ale ten ksich. aj som sa zasmiala. a vraj to je Cech 😀

yanni
20. júl 2010

@oli1104 no mittlere reife je take nieco ako mala maturita, skuska v 10.riede na realschule. S tym mozes robit ausbildung, teraz je to uz dost take ze je to minimalna podmienka, ale niekde zoberu na Ausbildung aj s Hauptschulabschluss ale uz pomenej. Abi mozes robit durch na gymply alebo po 10.triede prejdes na gympel, popripade da sa aj popri zamestnani na Abendgymnasium. jedna kolegyna si prave teraz robi abi.Len pomimo je to dost tazke a trva to az 4 roky, ked hned na denne ides tak len tie normalne 2 roky.

A neboj sa v skole sa rychlo nauci spravne po nemecky. Popripade su aj Förderunterricht (extra hodiny nemciny pre cudzincov). A na zakladke si este daju aj ucitelia zalezat. A vlastne bude stale prec. Ako to poznam od mojich aupairdeti ale aj kamoskinych, vkuse nejake kruzky, sport, alebo sa dohodnu so spoluziakmi ze poobede ci cez vikend sa budu spolu hrat a tak, to su donutene rozpravat nemecky aby sa vsetky deti navzajom rozumeli. A staci ze tam bude medzi nimi par nemeckych deti a uz to pojde.

leelo
20. júl 2010

ahojte mile dievcata,
nestiham nic, nemam precitane, len narazovo - dovod: mam tu rodicov a zistujem, ze mam este menej casu ako ked som s malym sama 🙂 snazim sa k nim chovat ako k navsteve, starat sa o ich pohodlie a spolu s mamou vyvarat ako sa u nas vobec bezne nevyvara. no ale sak palacinky musia byt 😉
maly je totalne prestimulovany z tolkych ludi, co sa s nim stale hraju a nosia ho a blbnu, zaspava neskoro, nemoze zaspat v noci, atd.
dovolenku som este neuzavrela. zistilo sa, ze muzov kolega ma 3 tyzdne dovci, ktoru zadal do systemu, ale nepovedal nikomu okrem sefky, no a on funguje ako back-up mojho muza, takze obaja nemozu ist. zostava nam teda len: prelom jul-aug. a potom az od polovice sept. teraz sa tomu ajtak nemam moc casu venovat, ale uz som zorientovana co a ako. bedeker mallorky prestudovany 😉

kati, skoda, ze ti to prelozenie nevyslo. ale ved neskor bude. tych par tyzdnov do dovolenky vydrzis, to zbehne a potom bude zuzo. ved s brachom budes mat zabavu a ani sa nenazdas a je tu september 😉

pauli, tvoj cestovatelsky prispevok som si nenechala ujst. to turecko poznam len z katalogov, kde to ukazuju len ako hotelove komplexy, ale aj z chval jedneho turka zijuceho v nemecku a pracujuceho v ba - kolegu. je to nadherna krajina a ty si mi to potvrdila. budu aj nejake fotky?
slovenski polisi - no comment, hanba 😖 vlastne klasika. my odkedy mame nemecku znacku, tak nas v ba stale zastavuju hliadky - dufaju, ze nas ako nemcov oblbnu a nieco im z toho "kapne". to musia mat tie naozajstni nemci super obraz o nas, ked cestuju na sk.

evi, aj ja hovorim westparku, ze je to "u nas" 😀 je fakt obrovsky, ale ty byvas asi na druhom konci, ze?! kde vlastne byvas?
vasa oslava musela byt ako taka mensia svadba. my sme mali na nasej tolko hosti, pekne si to popisala. a allianz arenu maju aj nasi chlapi na programe, iked vyzera, ze dedo bude radsej s benjaminom - neviem, co na nom tolko vidi 😀

leelo
20. júl 2010

som velmi rada, ze mate tolko vedomosti o skolskom/skolkovom systeme, mozem z vas cerpat.
lebo ta nasa skolka pre deti zamestnancov je vraj tiez totalne vybookovana, tak ideme maleho prihlasit uz teraz, co znie bizarne, ale viem, ze tu sa prihlasuje este ked je babo v brusku, takze toto mi az tak zvlastne nepripada. tento trend uz inak zacina aj v bratislave (cakacka pre embrya).
ako vlastne spoznam dobru skolku? myslim - co znamena skolka v nemecku? su tu aj take len spielgruppe? neviem ani ake kontrolne otazky by som pripadne mala v tom zariadeni polozit, aby som zistila co su zac. su tu nejake certifikaty, ktore by mala kazda poriadna skolka mat?

a nove dievcata - vitajte! 🙂
deina, ja byvam s muzom a synom tiez v mnichove, ale vidis - o skolkach nic neviem.
kuscheltier - to je plysak - maznacik a smusetuch je taka hracka natahovacia z latkou namiesto tela:
http://www.google.com/images?hl=sk&rls=com.micr...

moj maly to nejako velmi neoblubuje, mozno neskor pride na tie vyhody, co to prenho ma. zatial ficia prsniky 😉

paula
20. júl 2010

Peti, to je super otazka, jak poznam dobrou skolku. 😉 Ono je totiz skolek hodne rozdilnych a kazdemu vyhovuje neco jineho. Nekomu vyhovuje mala katolicka se dvema tridami, kde se vsechny deti znaji, vychovatelky jsou tety a je tam rodinna atmosfera. Nekdo chce radeji skolku, kde maji deti vice moznosti, mohou si samy vybrat co delat a vice se tam "otrkaji", pak jsou take specialni pohybove skolky, montessorri, prirodni.... Nejlepsi je, kdyz si dopredu ujasnis, co je pro tebe a tvoje dite dulezite. Muzes si v nekolika skolkach v okoli domluvit termin na prohlidku a nezavaznou prihlasku. Dej pak na tvuj pocit, to hned poznas, jaka tam panuje atmosfera a to je nejdulezitejsi. 😉 🙂 Taky je dobre, kdyz dite nechodi daleko od bydliste, aby se mohlo stykat s kamarady i po skolce, nebo s nimi jit do stejne skoly. 😉

Turecko ma opravdu nepopsatelne krasnou krajinu, hory plne olivovniku, roviny, jezera.... je fakt, ze ja toho jeste moc nenacestovala, ale z toho co jsem videla, to bylo jedno z nejkrasnejsich mist. Hlavne uzemi Kapadoyka.

paula
20. júl 2010

Jo, totalne luxusni Smusetuchy, na tech fotkach 😀 😀 😀 😀 u nas ve skolce deti fakt nosily kus stare latkove plenky. 😅

yanni
20. júl 2010

@paula no presne tak. moje druhe najmladsie aupairdieta tiez vsade vlacilo obycajnu latkovu plienku. A vkuse ju obzuval. Ten bez tej plienky ani na krok. Ale to je uz straaaasne davno, viac ako 13 rokov, to ani neviem ci vtedy take luxusne Schmusetücher uz boli na trhu.

leelo
20. júl 2010

hehe, dievcata, ale na latkovej plienke sa neda tolko zarobit ako na kuse farebneho plysu so znackou sterntaler - holt, biznis nepusti 😉
ja som tiez videla v kociku spiace babatka plienka na hlave. ale to len na sk. my mame asi 3 schmusetuchy, B to kuse ako kusatko. jeho na kazdej hracke zaujimaju tie stitky s pflege hinweise - pokial to hracka nema, zostava nepovsimnuta...
ale schmusuje sa do mojho vankusa v noci, tam sa tak zlato prituli 😵

pauli, ved to - teraz vyberat skolku pre dieta, ktore ma 9 mes., este sa poriadne neukazalo co je zac, ved ja ho este nepoznam! 😵
ale tak da sa nahlasit, poradovnik nic nepokazi. ale je to chore, tak skoro prihlasovat

evinkaaa
20. júl 2010

Pekny vecer zienky 😵

Pauli - krasny cestopis si napisala. Velmi ma to zaujalo, dobre sa to citalo 🙂 Aka je v iraku infrastruktura? Su tam obchody, lekari ci ine sluzby niekde blizko, ci musi clovek za tym cestovat daleko? A ako to tam vyzera so skolkou a skolou - vzdelanim?
Slovenski policajti "zlapili" minule aj nas. Ale bola to manzelova vina, pretoze isiel o trosicku rychlejsie ako bolo povolene a uz si nas odtiahli na krajnicu. Videli nemecku znacku, ale ja som hned na nich po slovensky, tak boli veeelmi ochotni a mili, dokonca az dvorili a nemuseli sme platit tu plnu vysku, dokonca nam aj znizili 😀

Peti - ja byvam preeesne quer cez westpark od teba. Vzdusnou ciarou presne krizom. 😀 Chodievas casto do westparku? 🙂
Ak je tvoj manzel futbal-fan, tak sa mu bude v allianz arene pacit. Bolo tam fakt pekne a ukazali nam vela veci a boli sme naozaj ohureni. 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre