Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

rpinguin
16. feb 2009

nazdar Ingi,
a to sa tam vystverala aj Elenka? Skoda len, ze ste mali taky "zvlastny vyhlad", vyhlad na hory a lesy by bol krajsi, ale mate aspon zazitok. Ja osobne som tam "hore vlavo" (myslim tym severo-zapad)este nikdy nebola.

Inac, ja som to vtedy chcela uplne zabalit, preto som vsetko vymazala. To by asi urobil kazdy. Potom ma vsak zopar dievcat prehovorilo, tak preto som nakoniec ostala. Nie som totiz z tych, ktora robi veci poza chrbty. Viem do oci povedat, ked mi niekto nesedi a co mi nesedi. Preto mi to tu jednoducho chybalo, no ale nie kazdy vie povedat na rovinu, co si mysli. No a som si povedala, ze take nieco ja za potreby nemam, v jaslickach som robila tri roky, takze ich nemusim mat pri dospelych zenskych 😝 - tak preto som na cas zmizla 🙂
Neviem, ci sa da urobit nieco, na co by mala pristup kazda z nas. Inac, aby sa niecomu predislo, ze by som nieco zmazala, tak tu tabulku mozeme mat trebars 2, v pripade ze by to mala jedna zabalit, tak ta druha ju este ma.
No, ale take nieco uz hrozit nebude a hotovo!!!

No a este nieco, Ingi, niektore chcu nas vek, tak teraz hlasujte 🙂 Muzov tam davat nemusime, ved to sa dozvieme z pisania.
S Valentinom mame rovnake zazitky 😉

jabera
16. feb 2009

dobre rano!

hahhaaa, cechizmus ma rozchechtal hned po ranu. veris, ze ma ani nenapadlo, ze tomu niekto nerozumie? ja sa tu tak uvolnujem, lebo je tu vela cesiek, tak si hovorim, ze aspon budu rozumiet a potom sa nesnazim byt vzorna. kochlik = črepník, kvetináč. uz budem pisat pekne po slovensky, ale keby som sa snazila po nemecky, to by len bolo srandy kopec.. aha a vek v tagulke je mne osobne vlastne jedno, necham to na ostatnych. mna velmi potesi to, ze budem vediet kto sa ako vola a kde byva.

ingi, taky vylet by som asi teraz nezvladla... minule ma naplo, ked som sa pozrela z eskalatorov v jednom obchode z 3. poschodia... a to som doteraz podobne problemy nepoznala, asi nejaka obrana organizmu, aby sa babatku nieco nestalo...ale za inych okolnnosti, verim, ze to bolo nieco, co clovek casto nema moznost vidiet, trochu ako scifi mi to znie. ja som tiez velmi zvedava na tu akupunkturu, prave preto, ze mi to robil odbornik kedysi davno, davam tomu trosku rezervu...... ale kiez by to fakt fungovalo.

my sme boli vcera v muzeu kocikov, stale na to myslim, tak krasne veci tam boli, mam kopu fotiek, tak ich chcem prebrat a urobit z toho album, lebo to potesi snad kazde materske oko... prekrasna vystava.

jabera
16. feb 2009

reni ja ti tu rybicku strasne zavidim, lebo ja budem mat barana!!!!!!!!!!! keby bycka, tak sa do toho porodu tak nezeniem.... ale barana sa bojim, preto dufam, ze to bude skor, nech postiham tu rybu. aj ja som ryba..tak aby sme si rozumeli. haha

rpinguin
16. feb 2009

jeminecku, ze muzeum kocikov, co v dnesnej dobe neexistuje, ale mohlo to byt zaujimave. Inac ono je to asi fakt pravda, ze ked je zena tehotna vo vyssom veku, tak je az moc opatrna, ci uz pocas tehu alebo potom s babätkom. Ja som s Maxikom v bruchu santila vo Phantasia Lande, ale musim povedat, ze som nevedela, ze som tehu. Potom v nejako 25.tt som si sadla akurat do takej Wilde Maus, kedze ja som velky fan kolotocov. Strasnyyyyy a uz mi to chyba. Hned ako bude Maxik väcsi, tak musim do najblizsieho Holiday Parku 😀

Inac, tabulka bude v nemcine, ide mi to rychlejsie a nerozmyslam aspon nad slovami.

Baby ozvite sa, co sa ste sa dlho neozvali: misha82, vsetky tri Hanky- dufam, ze honnig uz nerodi a ostatne, ktore uz dlho nepisli a piste nazory ohladne veku, ci ano alebo nie! Ked toto bude jasne, tak sa pustime do datumov narodenia deticiek.

No ja konecne vstavam z postele, Maxik uz nekooperuje 😀

rpinguin
16. feb 2009

jaaaaj, Jani, fakt, ved byk je az neskorsie, ale inac taka Hanka (honnig) ma termin koncom februara, ta bude mat rybicku. To su fakt super ludia, dobre si s nimi rozumiem. Teraz zistujem, ze si potom starsia ako ja 😉, ja som az to posledne vodne znamenie 😎

jabera
16. feb 2009

jaj, kolotoc?!?!? ani najmensou nahodou, to by som neprezila. ani nie ze zo strachu o maleho, ale ja mam akosi stale zaludok tak na hranici prevratenia... ako decko som stale visela dole hlavou, ked bola moznost..
takze skorpionka, no vidis to, som stara raketa... uz sa tesim na tabulku, mozno uz tam stihnem supnut aj maleho datum, kym ti pridu vsetky ip.. tak si fandim........
inac fakt hanka honnig tu neni tuism dlhsie, ale tak bol vikend....., zeby predsalen uz?

tauscherova
16. feb 2009

ahojky tak jsem tu,

díky za vaše názorky k mé otázce porod v německu....

byla jsem se ptát na ve své zdravotní pojištovně.
extra v okénku zahraničí a země Eu,zda mohu rodit bezplatně jako češka v Německu....
a odpoved?? najdi si sám.
oni sami v pojištovně nevěděli vůbec nic.jedna říká že j to jde a druhá paní že ne....

tak si potom vyberte ?? 🙂,nejlepší asi bude se zeptat přímo v Německu v porodnici.co vlastně k tomu potřebujou.

No to by nebylo na Českým úřadě...🙂

bodka7
16. feb 2009

bre ranecko
stupel este spi, tak zneuzivam situaciu 😀

@iii
ingrid prihod nam nejake foto, az ste robili z toho vyhladu 😉
ze ked sa nastves, tak tabulku zmazes, to je dobre, sa to skoror rymuje 😀

@reni
ja by som dala narodnost muza.
a nas vek, co ja viem? to by si musela kazdy rok opravovat. jedine ked tak, tak rok narodenia.
ty nevies, co je kochlik? no sak po trnavsky ides ti kveciny zasadzit do kofla 😀

@jabera
jani, mne je tiez zle na eskalatoroch 🤐
ale ine mozem.

iii
16. feb 2009

ach, musim sa postazovat, potrebujem jedno banalne potvrdenie z ministerstva zdravotnictva v prahe, neskutocne aky problem. ma to na starosti jedna totalna pi...., nezvyknem nadavat, ale inak sa to neda, ktora mi do telefonu zivala, stale ma odporucila na niekoho ineho, no a asi na piatykrat zivajuc: tak to poslete sem, ach joooooo, zasa to musim udelat jaaaaa......

tauscher (jitka?) tymto ti prajem vela stastia a trpezlivosti 😝

reni mas ip

rpinguin
16. feb 2009

Ingi, myslis tam ten problem, co si uz davnejsie spominala? Ved to sa ti strasne taha, napisala si tam maila? Mne zatial vsetky maily chodia. Bombarduj ich mailami, tie maju potom stale v schranke, na telefonaty zabudnu. Ja som minule tiez pisala ohladom materskej a uz mam aj odpoved a aj narok na tie zvysne dva roky. Uz tam treba len ist.

Lenul, super, ze si sa uz zaktivnila tu. Inac ten tvoj dialekt nema chybu, sa viem vzdy nasmiat. 😀 😀 😀 Ty chces fakt narodnost muzov? Ved z rozhovorov sa to aj tak dozvieme. Nas vek by sme dali, ako uz Zuzka navrhla v rokoch, ten ti hadam zostane a nezmeni sa ti kazdy rok 😀 😀

Jitka a vy sa planujete niekedy stahovat do Nemecka? A kde v CZ. byvate? Ono je to vsetko zlozite, ked chces rodit tu, ved Zuzkasaw ti uz pisala, co ona zazivala a nakoniec isla na Slovensko. Stale potrebuju nejaky papier.

Jani, ze stara raketa 😀

bonparka
16. feb 2009

ahoj holky,
tak nam napad snih a vsude je takova klouzacka, takze nepujdeme dneska ven 😒
jinak taucherova je ivka, jitka jsem já 🙂

honnig - s tou materskou - to fakt jde, neco mam i pisemne, protoze uradum uz neverim, a co mi nedaji pisemne tak je u kazdeho jinak, muzu ti to poslat. ale ja jsem pracovala do posledni chvile v cechach a bezi mi tam dal smlouva, tak nevim jak to mas ty...a s pobytem - resila jsem to na podzim 2008, mozna se to menilo, ja nevim.kazdopadne to taky nekde budu mit v mejlu z uradu...

a s tim porodem v nemecku, jen vim, ze kdyz bydlis v nemecku, tak muzes prijet rodit do cech, na to je nejaky formular aby to nemecka pojistovna prevzala ale naopak si myslim, ze to bude pekna byrokracie - kdyz jsem byla tehotna a byla u manzela v nemecku a porad pojistena v cechach, tak jsem si zjistovala, co kdyby se mi neco stalo tady a na pojistovne mi rekli, ze prvni pomoc a nutne osetreni mi v ramci EU udelaji a proplati, ale vsechno co je planovane, tak riskuju, ze to zamitnou...ja jsem radsi rodila v cechach...ale i tak preju at to vyjde jak si prejete vy

mejte krasny den vsichni

honnig
16. feb 2009

Cauky holky,
jsem pekne doma v teplicku, zadna zmena. Dcerunka urcite poslechne tatinka a pocka si az na termin... 🙂 Ale me od patku drzi uklizeci manie, i kdyz znam lepsi zpusob, jak travit cas, proste si nemuzu pomoct.

K jehlickam:
je to urcite zajimava metoda, ale mne pripada, ze na Evropany nema vliv a moc tomu neverim. Muj dr. nabizi, ze napicha nekolikrat pacientkam jehlicky nekolik tydnu pred porodem a porod bude az o 2 hodiny kratsi...akorat by me zajimalo, jak to zmerili. Kdyz porod vzdycky trva uplne jinak.... 😕

Reni,
taky jsem pro tabulku, i pro roky a klidne narodnost manzela.

Jitus,
ja totiz mela naplanovany odchod v praci uz z drivejska, a pak jsem otehotnela. Vsechno by bylo celkem ok, akorat ten trvaly pobyt v D to zkomplikoval. Ale uz to tak necham. Vedli jsme opet v patek s manzelem na toto tema diskuzi a on urednikum veri. Me to pripada sice nespravedlive, protoze jsem makala od gymplu jak sroubek, ale pani z OSSZ mi jeste v lednu napsala, ze muj narok skoncil odchodem z CR...

rpinguin
16. feb 2009

tak supi supi s udajmi do IPcka 😉 , no my uz mysleli, ze rodis, ale este sa neponahlaj, nech mas tu rybicku, ja som minuly rok tak isto cakala, termin som mala 6.3 a narodil sa 4.3, takze super 🙂 Inac, mne muz tiez hovoril to iste, ze babätko sa nema nikde ponahlat, ze uz mi nikdy nebude tak dobre ako v brusku 😀

marosko
16. feb 2009

iii. Písala si: ivka, jitka: na kindergeld ma narok kazde dieta nahlasene v nemecku, pokial zaroven nepoberas podobnu davku v inom state. je uplne jedno, kde sa narodi a kde rodicia pracuju. moze to poberat otec alebo matka.

Nahlásené dieťa znamená,že tam má trvalý alebo prechodný pobyt? A kindergeld sú niečo ako rodinné prídavky? Asi áno keď píšete,že je to až do 18r.dieťaťa.

Máte niekto skúsenosť či sa to dá na SVK zrušiť(pozastaviť) a poberať ich v DE? V Nemecku budeme mať len prechodný pobyt.

bonparka
A čo sa týka zdravotného poistenia? V čechách si si to zrušila? Ja som stále na MD tak to za mňa odvádza štát ani za deti sa neplatí,tak neviem či vôbec niečo odhlasovať. Manžel bude zamestnaný a vraj by mal mať nejaké rodinné zdravotné poistenie. Vraj je to pre všetkých členov rodiny. Neviem či je to len nejaké základné a treba sa ešte aj pripoistiť?

bodka7
16. feb 2009

caves zeny

@iii
ingrid sice neviem, ako dlho sa ti to taha, ale pozorujem, ze este chvilku pobytu v deutschlande a budes ako ja 😀
jak by som im tam, tym postkomunistickym uradnikom niekedy jeb....la s tym telefonom po hlave, ze by sa im z toho zahmlelo pred ocami.

@reni
no mne je jedno, hlavne nech vim, kto odkal pismenkuje 😉

@honnig
si sa odhlasila z trvaleho pobytu v CR?

jabera
16. feb 2009

bodka mam velku chut mnohokrat urobit s tym telefonom to, co ty spominas... ale aj tu obcas. napriklad niekolko mesiacov proste nevieme dostat od poistovne potvrdenie, ze sme tu poisteni. ze pobocka to nevydava a z centraly neposlali.... ani neviem kolko navstev sme uz u nich mali, kolko telefonatov... a na sk ma odmietaju odhlasit z poistovne, kym im nedam papier, ze sme tu prihlaseni. a podla zakona nesmies mat klasicku poistku vo viacerych krajinach eu... ale neodhlasia ta bez toho papiera. karticka z poistovne im nestaci, lebo si ju zas nevedia precitat,lebo, samozrejme, oni na nu nemaju citacku..........

bonparka
16. feb 2009

marosko: nahlasene podle me znamena, ze tu ma pobyt. nahlasili jsme maleho tam kde bydlime, manzel tu ma trvaly pobyt podle obcanky. ja mam obcanku ceskou, takze mam trvaly pobyt v cechach, ale taky jsem nahlasena i v nemecku - kolonka trvaly nebo prechodny pobyt neni, proste pobyt...podle ceskych uredniku jedine co nesmis je mit dvakrat trvaly pobyt v jedne zemi, ale v kazde zemi jeden mit muzes.

kindergeld je cesky prispevek na dite a je pravda ze v ramci EU ho muzes pobirat jen jednou. pokud zijes nebo pracujes v nemecku (a mas tu prihlasene dite), tak na nej mas narok v nemecku a to uz je rozdil - v cechach je to 500 kč měsíčně, tady 150 euro...

zdravotni pojisteni mam v cechach, ale zrusim ho s koncem materske. je to dost komplikovane, zdravotni pojisteni taky muze byt jen 1x v ramci EU, ale pritom me v nemecku pojisti klidne podruhy a nikdo nepatra...ale nechci riskovat nejaky prusvih a vzhledem k tomu, ze tu bydlim, tak s koncem materske by mi ho platil stat a nechci nikoho provokovat se v tom štourat 😉

to rodinne pojisteni - to existuje, ale zkusenost s tim nemam, pracovala jsem tu, tak jedu na sebe 😉

bodka7
16. feb 2009

@jabera
mi hovor, ja som sa pokusala rok z svk odhlasit, ale bola som v inej situacii.
ved ti nemecka zdravotna poistovna musela poslat papier, ze ta prijali nie? a to im posli na svk s odhlaskou a pokial si nenavstivila lekara za tu dobu by ti mali vratit aj peniaze. zo slovenska, teraz mam na mysli.

bodka7
16. feb 2009

@marosko
presne ako bonparka pise s tym pobytom 😉
ja a maly mame jeden trvaly tu a jeden trvaly na svk.

prispevok na dieta a matersku mozes poberat len v jednej clenskej krajine, tak treba zvazit v ktorej 😝
ale napr. v de je materska 1 a na svk 3 roky. a renka to ide otestovat, ze ci dostane tie zvysne dva na svk, tak jej drzme palce a ja som druhy pokusny kralik 😀

rpinguin
16. feb 2009

jasne Leni, uz sa tam musime len vybrat, chcu po mne len pracovnu zmluvu manzela (ani prelozena nemusi byt), potom sk rodny list Maxikov a potvrdenie, ze mi uz skoncil rok tej materkej a ten mi hned po jednom zavolani na druhy den poslali.
Jani, aj z poistky mi hned poslali papier, ze som u nich poistena, ked som ho potrebovala. Napis tam maila, ked sa s nimi nechces otravovat po telefone.

U nas teda riadne nasnezilo, prehnala som sa mestom a Maxik zaspal. Idem teda robit halusky s bryndzou 🙂
A piste IPcka, zatial mam len 4, takymto tempom Janula fakt porodi 😉

neurologia
16. feb 2009

Ahojte baby...

dnes rano som sa dozvedala super spravu som tehotna aj ked to este nemam potvrdene oficialne (od gynekologa) len testom co som si doma spravila...ale trapi ma jedna vec asi pred 2 tyzdnami som s priatelom prisla do nemecka on tu ma pracu ja som si ju tu mala najst / ale zatial ju nemam zamestna na teraz niekto ked som tehotna? a kde mam teraz chodit k doktorovy na sk alebo tu v nemecku bude mi to preplacat slovenska zdravotna poistovna?mam v tom chaossss prosim poradte mi ak nieco viete kazda informacia ma potesi...
Dakujem Bea

rpinguin
16. feb 2009

Cau Bea,
a hladas miesto na neurologii? 😀 To bol mensi vtip, mas srandovny nick totiz. A kde ste s priatelom prisli?
No tazko odpovedat, kedze neviem, co chces robit, ci nieco manualne alebo si studovala a chces sa normalne zamestnat. Oni sa ta pri pohovore sice na tvoj zdravotny stav pytat nesmu, ale je to dost riskantne a potom aj neferove voci zamestnavatelovi, ked po niekolkych mesiacoch na neho vyhrknes, ze si v tom.
Ved ostan doma. Ohladne poistky neporadim, mam nemecku, ale baby budu vediet urcite.

jabera
16. feb 2009

no, mne prave papier, ze som u nich poistena vobec neposlali. len karticku s takym nic nehovoriacim pokecom...slov.poitovni to vobec nestacilo. ale ten mail, to ma vobec nenapadlo! vidis jak som vymatena.... v dnesnej dobe a mna nenapadne mail....

neurologia, no veru neviem.... s tou poistkou. a da sa tu slovenke vobec oficialne zamestnat, pokial nema povolanie, ktore vyslovene potrebuju? pokial chces fakt pracovat na neurologii, to asi ano, lebo sestricky hladaju, aj mudr... alebo sa budete asi musiet zobrat, pokial nechcete byvat oddelene. lebo urcite slovenska poistovna nepreplati beznu opateru tu. ale ak manzel, aj ked slovak pracuje oficialne v de a ty si jeho manzelka, mozes sa tu normalne prihlasit. ale veru neviem, ci sa tu mozes prihlasit ako nezamestnana a cudzinka... no, neviem, ale skor by som povedala, ze nie.

bodka7
16. feb 2009

@jabera
akym nic nehovoriacim pokecom?
mne prisiel dom list z aok este pred tym, nez prisla karticka:

mitgliedsbescheinigung für frau .......
guten tag sehr geehrte frau..... sie sind seit 01.01.07 nach § ten a ten mitglied der aok.
a toto som im faxla spolu s odhlaskou.

@neurologia
takze ja nemyslim, ale viem urcite 😵
slovenska poistovna ti hradi prehliadky a mala by aj porod, ale je to byrokracia ako svina, ale az mas na to nervy 😉 ja by som prisam fakt z toho na tej neurologii skoncila.
v nemecku ta poistia, aj ked nie ste zobrati, aj ked si cuzinka a aj ked si bez prace. ale samoska musis za seba platit beitrag /v pripade zobratia sa a v pripade, ze je manzel v statnej, je rodinne poistenie/
kazdopadne v poistovni treba povyplnat urcite papiere, ale pozor!!! treba ich vyplnit s rozumom, lebo ti napalia poriadny mesacny beitrag.
a co sa zamestnavatela tyka, tak na zdravotny stav sa nepytaju, ale tehotenstvo nie je choroba 🙂

zuzanasaw
16. feb 2009
marosko
16. feb 2009

zuzanasaw
Ďakujem za príspevok

dania
16. feb 2009

Pekny vecer damy,
i mne se napad s tabulkou libi, posilam IP Rence. Mame tu nove tvare, tak vsechny vitam, at se vam tu s nami libi.

Ingi,
Tyjo, tenhle Tetraedr v Botropu jsem vubec neznala, ale jsem velky priznivce industrial-turistiky a tohle vypada jako paradni cil, takze pri nasem pristim vyletu do Ruhrgebiet tam urcite vyrazime taky. My obcas jezdime do Essenu, Nic tam miva kazdy rok dva tydenni kurzy na simulatoru a ja tam za nim skoro pokazde tak na par dni jezdim. Diky za napad a dodej obrazky!

A Reni,
tabulku udelej v nemcine, jasna vec!

marosko
16. feb 2009

baby máte niekto skúsenosť s touto spoločnosťou v Nemecku? Mala by to byť nejaká firma,čo posiela s nákupu nejaké % € na účet. Len sa neviem dopátrať, v ktorých obchodoch majú zastúpenie. Tu som našla pár obchodov čo majú s nimi zmluvu. No zatiaľ nič moc.

http://www.lyoness.ag/DE/

iii
17. feb 2009

dobre ranko, aj u vas je tak hnusne?

marosko tak uz ti baby odpovedali..... inak s tym pobytom - oni tu ani nic ako prechodny a trvaly nepoznaju. proste sa prihlasis na urade, ze tu pobyvas, a to staci. ja som si nechala ale trvaly aj na slovensku (teda skor z nedbalosti), ale zislo sa mi to, lebo mi tym vznikol narok na prispevok pri narodeni dietata a pridavok k nemu pri prvonarodenom.
zistovala som si, ci mozem mat takto dva pobyty, a tety na kosickom urade povedali, ze hej....
lyoness nepoznam

hanka honnig to sa mi zda byt viac nez nespravodlive, ze ti nevznikol narok na matersku ....kamaratka, co odisla do francuzka za podobnych podmienok ako ty, riesila podobny problem tiez, a nakoniec sa mi zda, ze sa nechala vypisat na PN.
hm, nemam pocit, ze by boli veci po vstupe do eu jednoduchsie. a menit v nemecku bydlisko alebo job medzi dvoma spolkovymi krajinami, ako to bolo v mojom pripade, tiez nie je uplne jednoduche. niekedy mam pocit, ze prist z bavorska do NRW je este horsie ako sa odstahovat niekam za more.

jabera
17. feb 2009

bodka

myslela som tym to, ze list, ktory bol pri karticke neobsahoval datum odkedy ma poistili a proste to slecne vo vzp nestacilo... uz ma to nebavi, ti poviem...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre