Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

alaala1
9. okt 2011

@deina no tak to je o trochu vyssie ako u nas,a skolka tam co stoji?

deina
9. okt 2011

@alaala1, my mame mestsku skolku, to nie je vela, 97 eur na pol dna (cca 5 hodin). Sukromne su okolo 300 eur (cely den) a niektore aj viac (napr Montessori).

evinkaaa
9. okt 2011

@rpinguin - renca, hm no vies, ja som naposledy pila asi v aprili pohar vina a odvtedy nic a na bicykel uz urcite nie. Takze taka nehoda nehrozi. 😀
Ale smyklo sa mi fajne a ja som letela z bicykla, pristala dva metre od neho a on na mne. Ale uz som v pohode.
Ty si sikulka, ked uz skoro vsetko zbalene. Kupujete novu postel a skrinu do noveho bytu?

@deina - dani, prepac, ze som sa neozvala........ale boloto dost drsne.......troska som pochodila,ked som si myslela, ze koleno je ok a na druhy den zacalo hnisat, tak som bola odparkovana na gauci 🙂
Jeeej, boli ste kuknut Tegernsee? Nadherne miesto, ze? My tam chodievame velmi casto.
Ano, odchadzame v sobotu, teda aspon dufam, lebo to nieje celkom iste. Ak bude cas cez tyzden, tak sa ti ozvem.

@alaala1 - ahoj, kludne sa ozvi. 😉

deina
9. okt 2011

@evinkaaa, ved to nic, dufam, ze uz mas to koleno vporiadku. Uz neboli? 🙂 A naozaj je Tegernsee krasne. Chceme takto cez vikend popozerat okolie, konecne sa da s Matkom cestovat autom (doteraz bud odkvacol alebo vrieskal 😅), uz spolupracuje, tak sme zacali tymto jazerom.

rpinguin
9. okt 2011

@alaala1 a nemozes studovat tu v Nemecku? ved to mas pohodlnejsie, ci nevies nemecky dobre? A tituly, no uznat ti cosi uznaju, ale ci uplne, tak to neviem, vzdy im tam nieco chyba. Ved ak ste usadeni v Nemecku, tak tu je to omnoho jednoduchsie.

@evinkaaa Evi, ved jasne, ono to aj tak vobec nejde, ja som raz z jednej Wohnheimparty chcela domov na bicaku, ono to fakt neslo, des a hruza, ze som radsej tlacila 😀 bicak si asi nemala moc dorantany, ked pristal na mäkkom 🙂 hlavne, ze uz si ok, inac s kolenami ziadna sranda. A hej, kupili sme drevennu postel, tie vselijake dobre vyzerajuce drevotriesky sa kazdym stahovanim len rozpadavaju viac a viac a skrine ikeacke paxy biele s posuvacimi dverami.

leelo
9. okt 2011

baby caute

@rpinguin renca, katka je uz od 3.10. v zapadnom nemecku. aj sme si pisali, chceli sme dat dlhy phone call, ale mne obaja drobci ochoreli, zasopleni su, tak inhalujeme. cize nemam cas, co je skoda, lebo tu mam mamu a mohla by som sa len vyvalovat. ale tak klasika.
uz sa vam to pekne krati, 17.10. je tu cobydup. my chystame na 16.10. benovi oslavu, chcem mu napiect tortu, hebamme mi darovala formu. pride aj moj oco na ten vikend, tak bude zabava.
pax mame novy aj my, s mliecnym sklom. chudak moj muz, musel to sam montovat, kedze s bruchom som mu tie dvere nemohla pridrziavat...

@evinkaaa evi, no chvalabohu sa ti nic vaznejsie nestalo. bicakovanie vyzera tak rekreacne, ale ked sa clovek zdrbka, tak nepekne veci sa vedia stat. kuriruj sa!

videla som, ze ste ma spominali 🙂 my uz sme od 1.10. doma, po 3 dnoch nas pustili. maly bol fit a stale mi to dr. chodila prizvukovat, tak som len na to cakala, kedy vypadneme.
ja som bola inak super nastavena na ambulantny porod, 2h po porode som uz ani nevedela, ze som rodila, po chodbe som behala rychlejsie ako sestricka, co isla so mnou do sprchy. no ale nemohli sme ist, kedze sa narodil v 36.tt.
a rodila som strasne rychlo, tentoraz bez veskerych medikamentov. za 3h od prijmu bol maly na svete. vsetky hormony pracovali naplno a ja som mala uplnu euforiu od praveho poludnia, kedy sa narodil, az do dalsieho dna. bol to fakt krasny zazitok.
J bol s benjim, nechcel verit, ze to tak rychlo bude a ako naschval prisli za mnou na sal medzi kontrakciami, tak mal pocit, ze sa nic nedeje, ja vysmiata, hebammen sa mi venovali... tak odisiel s malym domov sa najest a prisli az ked bol hugo na svete uz peceny-vareny 😉

alaala1
9. okt 2011

@rpinguin hm,no nemcinou som na tom tak,ze,rozumiem,rozpravam,ale este nie vsetko..take bezne veci...a s tym by som mala problem chodit na prednasky,sme tu rok,ale pri dvoch detoch nebolo moc casu na ucenie....teraz niky chodi do skolky,a maly este doobedu spava-takze trochu casu sa najde aj na studium....a ty si studovala v nemecku?

evinkaaa
9. okt 2011

@deina - dani, nie uz neboli. Uz som celkom fit. 😀 Po tom vsetkom zostala na kolene uz iba velka chrasta a niekedy to troska boli, akoze taha vo vnutri, ale to je uz v pohode.
No, taketo vyletiky v okoli su naozaj super. Je tu tolko krasnych miest na okoli, ze clovek ma naozaj kam chodit. 😵

@rpinguin - reni, no veru, mas pravdu. Bicyk je v poriadku 😀. By som mu dala, keby nebol, kedze ma len 3-4 tyzdne. 😀
Aj my sme si asi pred rokom kupili poriadnu peknu pevnu drevenu postel, ktora bude sluzit poriadne dlho. Aspon dufam, pretoze aj s matracami a rostami (ktore sme kupovali ale zvlast) bola sakra draha. Tak ale fakt lepsie, ako take "drevotriesky" 😀

@leelo - peti, no vyzera rekreacne, ale my to rekreacne uz viac-menej nepraktizujeme. Naozaj malokedy. Cele leto sme sa snazili niekam zajst - viac km a za dobry cas. Vzdy sme to steiger-ovali ( 😀 ) a lepsili sa 😀 . Uz to nieje take, ako pred rokom, ze pomalicky sa ist niekam bicyklovat.
No a to sa mi stalo presne tak, ked som pekne nabrala rychlost, ale na polno-lesnej ceste musis davat sakra pozor, nie ako na obycajnej asfaltovej cesticke........takze nehoda bola na svete 😀

mooc
9. okt 2011

@janula148 my sme davali sobasny list apostilovat a poslali to priamo zo standesamtu niekam do stuttgartu (hlavne mesto nasej spolkovej krajiny) a odtial dosla faktura tu sme zaplatili a potom nam dosla posta s overenym sobasnym listom..

aaaaa stratene duse vyliezaju.. tak podme podme este..

reni, aka pecka, ze ste to predali, my sme si zavolali takych typkov, co inzerovali ze odvezu stary nabytok zadara.. ked sme vyhadzovali vstavanu kuchynu aj so spotrebicmi a staru obyvackovu stenu.. ale teda nedali nam nic.. 😉 este sme boli radi, ze to vzali.. lebo moji svokrovci sa branili to vyhodit.. (tak sme to my nevyhodili a co s tym oni urobili ich vec!)
inak ja sladkosti malo.. len obcas obcas.. a nevyzierat sa vecer je tazke, kolkokrat cez den nestihacky a potom vecer, ked chrobaci spia, ja zacnem nurat ☹

evi, nehoda??? a co sa ti stalo? dufam, ze si uz ok.. a co ti daval zubar do poriadku? mne ide trhat mudre zuby.. 😒 auaaaa..

danka, tu este nebolo tak zima.. ale moji skorci boli pred 2 tyzdnami obaja chori.. teraz je to ok, zajtra ideme dohnat ockovanie s matikom ☹ mojim slnieckom malym..
misko byval aj pred skolkou chory, ci len teraz to zacalo?

mooc
9. okt 2011

🙂 najskor pisem a potom citam, tak uz viem co sa evke stalo.. a postel.. reni, evi aj my planujeme kupu novej drevenej postele.. tak radte kde a aku..

evinkaaa
9. okt 2011

@mooc - reniiiiik, ahoj. No mala som otvorenu ranu na kolene........nie moc pekne. Ale sit sa nastastie nemuselo, nejako sa to tak zahojilo aj samo. 😉
Juuj, zuby mudrosti vedia narobit sarapatu. To mi rozprava moj zubar dost casto 😀 . Ja uz mam jeden vonku a ten zazitok nebol nic moc. Akoze bolest nebola, kedze bola lokalna anesteza, ale ten tlak, ktorym isiel von, tak ten bol uplne ze hnusny. Ale co bolo velmi pozitivne, tak som nemala ziadne bolesti po tom, co injekcia prestala ucinkovat. Ale pre istotu som na noc zobrala jednu tabletku.
Ktore ti ide tahat? Horne ci dolne? Pretoze dolne idu tazsie. Nechcem strasit, ale mne to zubar vysvetloval a aj kamoska ktora je ZMA (zahnmedizinische asistentin), ze pri tych dolnych su nervy dost pozatacane a mozu byt niekedy obmotane okolo kosti, co tie vrchne nie. Tie idu von lahsie. Tak to mna tiez dost vystrasilo a uz teraz mam traumu z toho, ked musia ist von. Ach jaj......najradsej by som ich nemala. 😔
Ja som bola na par sedeniach kvoli niecomu inemu. Napisem do ip. 😉

mooc
9. okt 2011

@evinkaaa ok.. 🙂 mne jeden hore a jeden dolu.. jeden dolny uz nemam.. tiez sa mi zalomil ale uz pred rokmi, este na sk mi ho zubar vytrhol.. klasicky injekcia + klieste a ideees.. a tiez ma to nebolelo.. len som tam mala par dni dieru, kym sa to zacelilo..

janula148
9. okt 2011

@mooc Aha, tak dakujem velmi pekne. Tak sa budeme musiet aj my opytat priamo na Standesamte. Davame este vsetky papiere dokopy, tak snad to vyjde 🙂 A nevies my prosim ta povedat kolko to asi tak stalo? Dakujem 😅

janula148
9. okt 2011

@mooc joj prepac, este som sa zabudla opytat a potom ste ten nemecky, apostilovany sobasny list dali prelozit? Ten slovensky preklad uz potom nemusi byt apostilovany? Staci len original? Mam v tom trochu zmätok 🙂 Diky

mooc
9. okt 2011

@janula148 kolko to stalo neviem, ak to moc potrebujes vediet, mozem kuki, rechnung mam isto kdesi v papieroch.. a na preklad apostilu netreba.. vsak ti prekladatelia su statom overeni, ci ako to napisat..

judis
10. okt 2011

rpinguin ja studujem aj s babom....ale to uz len tak sporaticky, chyba mi uz len jedna skuska, kedze som vsetky ostatne porobila este v tehotenstve, vratane napisaneho a uznaneho diplomu 😝
A preco si uz onedlho nie v Mannheime? Stahujete sa do Heidelbergu? 😝

janula148 chces apostile na nemecky doklad? Neviem ako to je u vas ale u nas som to musela dat robit od vyssieho sudu....apostile je nieco take ako nadoverenie dokladu, takze najprv overit na urade a potom by som sa tam spytala kam mas ist na apostile.... 😉

alaala1 neviem presne ako to je, ale nieco sa mi mari, ze boli zmenene zakony co sa tyka uznavania kvalifikacii obyvatelov novych statov europskej unie.....s titlmy to je niekedy tak ze musis predsa len podstupit nejake skusky.....by som na tvojom mieste zavolala na ministerstvo skolstva 😉 normalne bud dotierava a popytaj sa co chces, obcas to predsa pomoze 🤐

Babule ako to zvladate tu v Nemecku? Ja mam na mysly mentalitu, alebo to ze mne chybaju uz cele tie roky slovenske vyrobky....???

philipha22
10. okt 2011

A narazili sme na mensi problem ☹ ☹ ☹ termin mam v januari, a nas prvorodeny bude mat 2,5 roka... a tak ma napadlo co s malym, ked ma to chyti a pojdem rodit???? Mojich rodicov mam odtialto 1100km a svokru 750km.. Nepoznam tu nikoho, ani susedov, tu su dookola dochodcovia... tak trosku riesim co s malym.... Mate nejaky napad???

deina
10. okt 2011

@philipha22 a manzel volno z roboty nedostane?

@mooc, nebyva casto chory. Ked sme sa sem prestahovali, vtedy ano, to bol chory casto, asi sa musel aklimatizovat a potom uz bolo dobre. Dnes rano vyzeral unavene, ale lepsie, uz aj nieco zjedol (vcera nic), teraz ma opat teplotu a spi. Snad sa mu rychlo polepsi, uplne je iny ako zvycajne, len to polihuje, nic nevladze robit. Ked sa mu to nezlepsi, asi ho vezmem zajtra ukazat lekarke, ale predpokladam, ze to nic vazne nie je, nejaka viroza.

@judis, mne ta ich mentalita nepride nejaka vyrazne ina ako u nas. Stretla som tu uz kadejakych ludi, aj velmi zlatych (to najma ti starsi, ti sa vzdy detom prihovaraju) a potom bohuzial aj hnusnych. Co mi chyba, je rodina a potom take to zname prostredie, ze niekam idem a s hocikym si pokecam. Teraz nedavno boli nasi u nas, tak sme si ich uzili a coskoro pride sestra s manzelom.

@leelo, Peti, gratulujem k Hugovi. 🙂 Foto nam neukazes?

To tahanie zubov, to znie hrozne, brrr... 😝

@evinkaaa, Evi, idem ti napisat. 😉

philipha22
10. okt 2011

@deina samozrejme ma manzel narok na volno... ale on ma pojde odviezt do porodnice.. pri prvom som sa stihla odviezt sama 🙂 🙂 🙂 🙂 ale to bolo nahodou, a manzel chce byt pri porode a ja nemam sajnu co s malym ☹

alaala1
10. okt 2011

@judis ty si vystudovala v nemecku?nemali problem,ze si slovenka?myslim,ci ti to nedavali nejako pocitit pri skuskach?

judis
10. okt 2011

alaala1 ja tu studujem uz 9 rokov, najprv skola a fachhochschulreife a teraz uz 10 semester na vysokej skole v Ludwigshafen. No nie na skuskach mi to nedali nejako pocitit, ale zato obcas nejaky sprosty nemci ako spoluziaci..... 😖 😠

alaala1
10. okt 2011

@philipha 22 a nemate vo vasom meste nieco ako: aktion regenbogen?tam si mozes dat postrazit deti,aj ked ides k lekarovi,niekde na urad,alebo na nakup...

yanni
10. okt 2011

@alaala1 a preco by mali? Aj ja som vystudovala v DE. A nik nemal problem. Ved tu studuju sami cudzinci. Keby nebolo cudzincov tak by mohli par skol zavriet co yb ich nenaplnili. Tu sa da v pogodicke vystudovat ci uz uni alebo nejaku inu skolu. Ani s prijimanim nie je problem, mna napr. zobrali vsade na prvy sup, ci to uz bola skola bez prijimaciek, numerus clausus ci s riadnymi prijimackami, ziadny problem. A ucitelia, no co ti budem hovorit, aj taki aj taki. Presne ako na SK. Ale s narodnostou to nema nic spolocne.

majkl81
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janula148
10. okt 2011

@mooc no keby si bola taka laskava a pozrela na ten rechnung. No len ked ho mas po ruke, inac si nerob starosti. Dakujem

philipha22
10. okt 2011

@alaala1 tak to sa musim opytat manzela nech to pozrie 🙂 Dakujem za radu, lebo ja som z toho este jelen 😒

philipha22
10. okt 2011

Inac zda sa mi, alebo je momentalne fakt tak oblubene meno pre dievcatka: Karolinka???

deina
11. okt 2011

Ahojte, potrebujem trosku nieco prekonzultovat, par nemeckych slovicok. 🙂

Je "ungeschickt" vhodne slovicko pre vyraz "nesikovny"? Hladam nieco ako anglicke "clumsy" a ako by som mohla napisat, ze je "nesikovny kvoli hypotonii" (muskulare hypotonie)?

Je "sauerstoff maske" kyslikova maska? (ktora sa napr dava predcasne narodenym detom po porode)

"Fruchtwasser Entwasserung" odtok plodovej vody?

A este rehabilitacia po nemecky. Rehabilitation, ci take nieco? Konkretne Vojtova metoda, terapia, nemam tusenia, ako toto prelozit.

"vorgeburtliche steroide" by mohli byt antenatalne (prenatalne) steroidy?

deina
11. okt 2011

@philipha22, ja nepoznam ziadnu Karolinku. 🙂 U nas je to same Sofia, Ema, Jasminka... A ja som vzdy chcela Elenku, ale Elenka uz asi nebude.

philipha22
11. okt 2011

@deina tak to ma tesi 🙂 nejak som zacala uvazovat nad tym menom pre babo, ale sa mi zdalo ze ich je ako maku 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre