Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

saska.t
2. dec 2011

@verylda www.germany.cz, najdes tu ludi(cechov-slovakov) zijucich v Nemecku a hlavne v Mnichove, ktori ti radi poradia a pomozu, je ich tam naozaj hodne 😉

yanni
2. dec 2011

@verylda Verca ahoj, no tak z 2500 euracov hrubeho ti v cistom vela neostane 😕 Ale ak sa veeeeeeeeeeeeeelmi uskromnis, tak z toho vyzijes. Ale ber na vedomie, ze byty v Mnichove su velmi drahe, a okolie tiez mozes zabudnut, vsetko co je v MVV-Bereich je drahe. A ked budes byvat daleko mimo Mnichova, nezabudaj na cestovne, ktore je tiez dost vysoke a prirataj si k tomu aj stratu casu. Lacne byty tu asi nemas, a aj ked si nejaky najdes, nemusis ho dostat. Najlepsie by bolo pre teba asi hladat nejake WG (Wohngemeinschaft) alebo zariadenu izbu, to by ti mohlo na zaciatok stacit, pokym sa "rozkukas".

verylda
2. dec 2011

@yanni, a jaky je asi tak prumerny plat v Bavorsku v mezinarodni firme, kdyz mam VS, 2 roky z toho jsem byla i na uni v DE, mluvim nj hodne dobre, anglicky ok, mne prijde, ze oni vi, ze mi to ma stacit, ze u nas se vydelava stejne jeste mene

yanni
2. dec 2011

@verylda to ti ja fakt neviem aky je priemerny plat. To sa takto neda povedat, zalezi na branchi. A nie je VS ako VS. Napr. architekti su tiez VS a zarabaju dost malo. Najlepsie sa maju technici. A uz vobec nezalezi na tom, ci je to firma medzinarodna, ci si studovala v DE alebo v hotentotsku a ci hovoris, dobre, zle po nemecky alebo vobec. V technike ti na zaciatok nemcina ani netreba, staci anglictina. A tiez nezalezi na tom aky plat ti ponuknu, ale ako ty s nimi svoj plat vyjednas. A tiez zalezi aj na tom, co im ty mozes ponuknut, aku mas prax a kolko rokov, ake mas este extra kvalifikacie okrem doho VS diplomu.

A pekne krasne neporovnavaj kolko sa zaraba v cechach a kolko tu. Ked budes zit tu tak ta nemusi zaujimat kolko sa zaraba v CR. A ich vobec nezaujima, ci ti to bude stacit. Niekomu staci, ci musi stacit, aj 1000 €. Ale nechci vediet ako takito ludia ziju. A ked mas patricne vzdelanie a prax, tak by si mala aj adekvatne k tomu zarabat. Ale podotykam MALA BY Si. To nie je MUSS. Ono vela firiem skusa, dat cudzincovi menej, len preto, ze je cudzinec. Pekne krasne sa ty informuj, ako sa v tej firme zaraba. MOzes aj pogooglovat. A v nete si mozes aj vypocitat, kolko ti vlastne z tych 2500 ostane, ked zaplatis dane a ked ti stiahnu vsetky odvody (zdravotne poistenie atd.). To ti ostane tak zhruba asi 1500 €. Co fakt nie je vela. Ako priklad ti dam jednu znamu, je to uz ale nejake 2-3 roky dozadu, mlada babenka, cerstva absolventka VS inzinierka-informaticka, dostala v MAN (cize tiez firma na medzinarodnej urovni) nastupny plat 1800 € v cistom pocas skusobnej doby 6 mesiacov. Po uspesnom absolvovani skusobnej doby sa jej plat zdvihol.

yanni
2. dec 2011

@verylda jaaaaj a este som zabudla, neber BAvorsko ako celok. Mnichov ja napr. poriadny extrem, tu sa zaraba nadpriemerne ale su tu aj nadpriemerne vysoke zivotne naklady (vid tie drahe byty) a zober si nejaky bavorsky zapadakov, kde zarobis menej ale aj zivotne naklady su mensie. Takze Mnichov velmi vytiahne ten priemerny bavorsky plat ale skutocnost je uplne ina.

verylda
2. dec 2011

@yanni, diky, mas recht, to s temi techniky, atd., jsem casto cetla v novinach, ja jeste poradne pohledam a poinformuji se

alaala1
6. dec 2011

ahojte babenky,neviete mi dat niektora nejaky dobry tip,na ucenie nemciny?-teda okrem telky,a kurzov....?

mooc
6. dec 2011

@alaala1 neporadim, lebo ja ked som sem dosla, moja nemcina uz bola VRAJ viac nez dobra.. a fungovalo to asi tak, ze telka + slovnik (na daily-soaps) + teoteticke veci v skole.. 🙂 akurat vyslovnost sa mi tu zmenila (hovori sa mi lahsie a hlavne chytam slusny dialekt)

steeeeef uz? nic? ako?

yanni
7. dec 2011

@alaala1 ja tiez neporadim. Nemecky hovorim cely zivot, takze ja som sa v DE neucila. Len zdokonalovala, rozsirovala slovnu zasobu a chytala za NRW-cias Hochdeutsch-prizvuk, v Bavorsku tak nejaka zmeska s tym bavorskym 😀 😀

Najlepsia skola je chodit medzi ludi, pokusat sa hovorit a niekde sa zamestanat. V robote sa najskor naucis, lebo si nutena. Samozrejme ak budes robit a stretavat sa len so Slovakmi, tak na nemcinu zabudni. Mozes v DE zit aj 30 rokov a aj tak budes mat stale len gebrochenes Deutsch.

iii
7. dec 2011

@alaala1 ahoj, ja som sa najviac naucila v praci, preto doporucujem sa co najskor zamestnat 😉 a inak ako cvicenie na doma su rozne online kurzy, skus len vygooglit deutsch online lernen, najviac sa mi osvedcilo deutsche welle a mein-deutschbuch. chodit medzi ludi je tiez super, akurat sa nenaucis hovorit spravne, lebo ta nikto aktivne opravovat nebude...

ako ste prezili mikulasa? nase deti sa skoro otravili sladkostami, ajked som sa snazila to nejak rozumne rozdelit a schovat......ale tu balicek od susedov, tu nieco zo skolky, samozrejme adventne kalendare.....a obavam sa, ze do konca decembra to nebude ine, och joj. jo, a mnou nenavidena SPD nosi pri kazdej prilezitosti detom do skolky nejake lakocinky, grrrr 😝

smileko
7. dec 2011

Ahojte, viete mi, prosim, povedat cosi o porodoch v Nemecku? (kolko sa zostava v nemocnici, co sa plati...) Manzel ma ist pracovne do Nemecka a my s nim a vyzera to tak, ze cakame babatko, tak neviem, ako to riesit (ci rodit v Nemecku alebo sa budem musiet vratit na Slovensko). Prip. ako je to so zdravotnym poistenim-ake si vybavit pre pripad porodu v Nemecku. Dakujem vopred za info

alaala1
7. dec 2011

dakujem baby za radu 🙂
pozriem teda nejake online kurzy....

yanni
7. dec 2011

@smileko ak tvoj muz bude riadny zamestanec nejakej firmy tu v De, tak bude mat zdrav. poistenie a pod toto poistenie sa mozes poistit aj ty a deti, ak nebudes sama niekde zamestnana, tzv. Familienversicherung.
A preco by si mala za porod platit? Ved to tiez zapada pod poistku. Takze ak budes riadne poistena, nic platit nebudes. Len ak si das Wunschkaiserschnitt, tak to je myslim 300 €. A po normalnom porode, ak bude vsetko OK, mozes ist domov aj po par hodinach. Vsak babenky 😉

yanni
7. dec 2011

@alaala1 ozaj a ty si v DE alebo na SK? Ak nic nevies, alebo len velmi malo, chod najskor do Sprachschule. Staci aj VHS. Ide o to, aby si sa nenaucila bludy. Tam ta vzdy ucitel opravi a budes sa ucit aj od spoluziakov. A uc sa podstatne mena aj s clenmi. To je nevyhnutnost. Inak ti nebude sediet gramatika.

smileko
7. dec 2011

@yanni dakujem 🙂 a pred porodom chodit na poradnu musim v DE alebo plati aj slovenska poradna?

mooc
7. dec 2011

@smileko a to ako planujes? byt tesne do porodu na sk (kvoli poradniam) a na termin sa prestahovat? vsak v poslednych tyzdnoch sa na poradne chodi kazde dva tyzdne, po termine kazde dva dni.. a ak sa prestahujete niekde v strede tehu, hadam ta ziadny lekar neodmietne, len preto, ze dovtedy si chodila k slovenskemu kolegovi.. 🙂

smileko
8. dec 2011

@mooc akurat zvazujem, ci prist cca. mesiac pred porodom naspat na Slovensko a rodit na Slovensku alebo rodit v Nemecku (tam je trosku jazykova bariera, lebo po nemecky som vedela dobre, ale 11 rokov som nemcinu skoro nepouzivala. Rozumiet rozumiem, ale tazsie je to s hovorenim). Do DE by sme mali ist uz o mesiac a zatial by som chcela raz mesacne cestovat na SK kvoli poradniam.

yanni
8. dec 2011

@smileko boooooze ved to je chore. Kazdy mesiac cestovat na Sk a este k tomu tehotna. Zo zaciatku to mozno bude este ok ale potom s bruchom? Mna by takato blbost ani nenapadla. Zisti si najskor ako bude tvoj muz poisteny. Ak bude mat nemecku poistku tak ani nerozmyslaj, zrus poistku na SK a daj sa poistit pod muzovu. A mas bez starosti. Aby si ty cestovala hore dole. No neviem do kedy ta to bude bavit. A nedaj boze, ze by sa nieco stalo. Jedno ci tebe alebo s babom. Clovek nikdy nevie a mala by si trosku mysliet aj na to.

stardust
8. dec 2011

@smileko podla tvojich divokych planov tipujem, ze si este nebola tehotna.
@yanni na teba som si spomenula, na pritazlivu interakciu medzi rajcinovou omackou a tvojimi bielymi bluzkami, ked som si ogrckala po dlhej dobe bluzku...este ze bola cierna, ufff.

yanni
8. dec 2011

@stardust no ja som tiez este nebola ale toto by ma ani vo sne nenapadlo 😕

hihi biela bluzka a jahodovy kolac to bol. Ani mi to nespominaj, skoro ma porazilo. Ale vyslo to. Nastastie 😨
A ty co, netrafila si si to pusy 😀 Ci si popila trosku viac Glühweinu 😀 😀 😀 😀 😀

stardust
8. dec 2011

@yanni ani, ani, vidlicka sa rozhodla, ze sa zbavi polovice nakladu na ceste do ust...daj pokoj, ja a alkohol su dve veci, ktore sa stretavaju velmi zriedkavo.

saska.t
8. dec 2011

@smileko no ver mi, ze cestovat na SK urcite nie je dobry napad, to, ze mas jazykovu barieru v podstate nevadi, hlavne je, ze bude pri tebe, niekto kto rozprava a rozumie po nemecky, tiez to bol moj pripad pred par rokmi 😀 Muz so mnou chodil vsade....pomaly aj na zachod. Pri mojom porode, bohuzial velmi dlhom som vystriedala 3 smeny a ziadnych Dr. nemcov som nestretla (akurat sestricky) prva Dr. bola ruska, 2,indka a 3 polka a ver mi, ze po 14 hod. porode mi aj ta rozumela aka som uz bola zuriva, za 2 dni som bola doma 😉

alaala1
8. dec 2011

@yanni som tu v de..sice uz skoro rok,ale som an materskej,a tu je to take male mesto-pre mna dedina...no a zeny tu moc nekocikuju,ani nechodia moc na ihriska...
takze okrem predavacky,teraz uz aj ucitelky v skolke,a doktora,suseda sa vlastne nemam s kym po nemecky porozpravat....
problem mam ale ten,ze som sa pred dvomi rokmi venovala intenzivne anglictine-kurz pred statnicou...no a zila som aj dva roky v taliansku,takze anglina a taliancina mi pridu na um ako prve,aj tu v de....nemcinu gramatiku ovladam,ale rozpravat plynulo je pre mna este problem,kvoli taj angline a taliancine.....vsetko sa mi tu pletie...☹

smileko
8. dec 2011

dakujem vsetkym za info 🙂 @stardust tehotna som veru bola, mam doma 2-rocny zazrak 😉

charlotte2810
8. dec 2011

Ahoj holky, nejste nektera z Lipska nebo okoli....rada bych poznala nejake spriznene duse....pokud ano, dejte o sobe vedet prosim.....

mooc
9. dec 2011

a ta steff uz ma babiku 😝 som na fb vysmiiiirovala.. ste vedeli?

kmk1
9. dec 2011

@alaala1
@alaala1 skus pozriet tu, pridavam pravidelne nove prispevky, nemaju sice naslednost, pretoze su to temy, ktore prave preberam so svojimi ziakmi a kazdy je na inej urovni 🙂
http://nemecky-online.webnode.sk/

kmk1
9. dec 2011

@verylda a vies, ake su naklady na maklera v Mnichove? ak chces, daj mi vediet (mam aj maklersku zivnost v Mnichove 🙂 ) adresu, ktoru prezeram dennodenne najdes na mojej webovej stranke 🙂

deina
9. dec 2011

@mooc, naozaj, gratulujem. 🙂 A viac info nemas?

stardust
9. dec 2011

@smileko tak si mala asi uplne bezproblemove tehotenstvo. Prajem vela prijemnych cestovatelskych zazitkov v tehotenstve 😎

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre