Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

yanni
12. apr 2012

@smileko no neviem v ktorom meste si, ale ak ste vypisovali nejake tlacivo, tak ta kopia, to je to, nic ine nedostanete. Ak ste nic nevypisovali, len tetus na urade nieco natukala do PC, tak vam mala dat jeden vypis. Aspn u mna to uz tak bezi.

smileko
12. apr 2012

@yanni sme v Bad Rappenau, to prihlasenie nam vybavovala jedna pani (platena z manzelovho podniku). Zobrala si na jeden den obcianske a potom to priniesla aj s tou kopiou. Ale hovorila, ze cosi este pride postou. Idem studovat tie materialy, nech podame ziadost o pridavky co najskor 🙂

andreapata
12. apr 2012

ahojte, citam,ze vas je tu vela z mnichova, tak ja netusim ako je mozne ze za tie tri roky co som tu som nikoho zo svojej domoviny nestretla. ak by nejaka z vas mala zaujem, rada sa stretnem. potrebujem uz po tolkom case pokecat aj po slovensky, lebo mi nemcina uz ide na mozog. mam maleho syna, 20 mesiacov, byvame v obergiesingu. tak ak sa najde nejaka dobra dusa na pokec, bude velmi rada. vdaka

saska.t
12. apr 2012

@iva98 dnes som to videla v spravach od 1 juna musi mat kazde dieta svoj pas aj na SK, takze dieta ti uz do pasu nezapisu, budes musiet vybavovat pas 😉

iva98
12. apr 2012

@saska.t uz o tom viem, zajtra ideme volat na konzulat do Berlina. Dnes sme boli na matrike a tam nam kazali volat na ten konzulat, ze tam nam povedia vsetko co potrebujem povybavovat...aj ohladom pasu

mooc
13. apr 2012

@iii vcera sme s mm mali debat, ze preco v sk chodia kontrolovat ludi, ci lezia doma, ked su pn.. vraj v de sa to nerobi, ze zamestnavatel vobec nemoze, lebo vsak preco? a poistovna by mozno mohla, ale tiez to vraj nerobi.. 😉

yanni
13. apr 2012

@mooc tak ja ako stara byrokraticka ti poviem preco. Napr. ked mas chripku a je ti zle, tak ta ani nenapadne behat po meste. Skapinas doma v posteli. Ale predstav si taku diagnozu, kde ti nie je az tak zle, popr. mas nejake bolesti ale trebars nie kazdy den alebo cely den. napr Volkskrankheit bolesti chrbta. Vela ludi to vyuziva, mohla by som ti menovat niekolkych moji kolegovcov. Chlapik 3 tyzdne na chorej, vraj Bandscheiben, a potom ti povie, ako super bolo na zahrade, ze aj co to porobil. Zaujimave je aj to, ze je "chory" hlavne, ked hlasia dobre pocasie. By si sa cudovala, kolko ludi AU vyuziva. A casto staci, ze mas dobreho alebo dokonca znameho dokiho.

Rozdiel je aj v tom, ze tu plati prvych 6 tyzdnov zamestanvatel az potom nakluse poistovna. Poistovna samozrejme plati menej, cize vela ludi, ktori nie su naozaj chori, sa daju pred Ablauf 6 tyzdnov vypisat, robia par dni ci tyzdnov a potom sa hodia znova na choru. A znova plati 6 tyzdnov zamestanavatel. Na SK su to myslim len nejake dva tyzdne a uz nastupi poistovna. A ludia z poistovne nie su blbi, tiez maju nariadenia byt sparsam a neplatit vsetko. Preto, pre tych, co nemusia lezat, su tzv. vychadzky. Oni sa jednoducho istia aby trebars nesli ludia robit nacierno. Cize prachy doppelt. Aj ked je pravda, ten co chce, si sposob najde.

Vies ono je to dobre poznat aj z opacnej strana, zo strany toho co prachy dava. Ja ti mozem menovat million pripadov. Taky zdravy 20rocny nezamestnany. Kazdy rok ta ista pesnicka, Spargelsaison. Arbeitsamt tam posle nezamestnanych. NIektori vydrzia par hodin, ti vytrvalejsi dokonca dva dni. Potom sa hodia na choru, ved kto by robil taku tazku robotu, ked to ide aj inak. A Arbeitsamt nemoze nic, lebo mas AU, cize ziadne Kürzungen. Podobne je to aj, ked si normalny zamestnanec. Ked mas AU, tak ti nik nic nemoze.

yanni
13. apr 2012

@mooc jaja este som zabudla. Ono je to aj tak nedomyslene. Hlavne, nie je to jednotne. Taky clovek so zlomenou rukou, nie je naozaj chory, ale ma taku robotu, ze s tou zlomenou rukoú, jednoducho svoju pracu vykonavat nemoze. Ten vlastne nemusi cely den trcat doma. Ale podla toho aky doktor, dostane vychadzku trebars len 2 hodiny denne, zvysok cuci doma. Ten by mohol kludne dostaj aj 6 hodin vychadzku. Na druhej strane, naco potrebuje denne 6 hodin. To moze povedat poistovna, ma sice zlomenu lavu ruku a snou meoze trebar pracovat na stavbe (aj ked...), co je jeho praca ale za 6 hodin moze tou pravou zdravou rukou (kedze je pravak) pomahat niekde v nejakej firme pri papierovacka ci dvihat telefony a to nacierno. Aj ked zase, papierovacky mu mozu dat domov, a ked pride kontrola, je doma. Takze ono to nie je ani tak, ani tak.

deina
13. apr 2012

@andreapata, to je neuveritelne, ze si este nikoho zo SR nestretla, mne sa zda, ze nas tu je strasne vela. 😅

yanni
13. apr 2012

@deina Dani ono je to aj o tom, ci chces a cielene po Slovakoch hladas. Ja som za 11 rokov stretla 3!!!! Slovenky z ktorych mam len s jednou kontakt. Stretli sme sa na skole. Nikdy som nemala ten pocit, ze Slovakov potrebujem. Ja mam celkom bunter Freundeskreis a mi je jedno ci su medzi nimi Slovaci alebo nie. Cize jedna Slovenka uz 10 rokov a teraz nejake cez kona. Ale kedze mne osobne je srdecne jedno akej narodnosti moji priatelia su, a nerobi mi problem ani jazyk ani ine sutocnosti, nepotrebujem Slovakov vyhladavat. Tak ti poviem, ja v poslednej dobe sledujem, ze "vlastne" kruhy vyhladavaju hlavne ludia, co su trochu starsi, maju problem sa prisposobit, neovladaju dostatocne jazyk, su nejak viac-menej priputani k svojim 4 stenam (napr. muz cely den v robote, zena doma s detmi) atd.
Ked nahodou niekoho z SK spoznam, nebranim sa. Ale cielene chodit na nejake slovenske stretka, tak to nie.

deina
13. apr 2012

@yanni, ja som stretla hned asi 3-4 Slovenky, ked som sem prisla bez toho, aby som ich hladala... vlastne aj viac, ked tak spocitavam. 😅 Ale je pravda, ze to vsetko boli maminy s malymi detmi a stretla som ich bud na detskom ihrisku alebo na cviceni pre deti, tam dokonca aj cvicitelka bola Ceska. Mne bohuzial ten jazyk zatial velmi nejde, takze ani nemam ziadnu znamu medzi Nemkami.

yanni
13. apr 2012

@deina ano presne tak, ono je to aj o tom, kde sa pohybujes. Tak u mna v urade mam takmer nulovu sancu stretnut nejakeho slovaka. A tiez stretnut a s niekym sa spriatelit su dve rozdielne veci. Ja na ulici, v obchodoch atd. pocujem casto slovencinu. Ale nepriznavam sa. Ved naco. A ked uz mas roky priatelov a znamych, s ktorymi to funguje, tak ti extra krajanov netreba. A ked ta jazykova bariera padne, tak uvidis, bude ti lahsie spoznat aj inych ako Slovakov. Len pravdaze je tu aj otazka, ci to potom pojde tak lahko. Ked si vybudujes kruh priatelov, kde budu viac-menej len Cechoslovaci, tak to bude tazsie. Mozno este tak cez deti, skolka, skola, popripade ked clovek chodi do roboty.
A tiez ludia, ktori su v tej ktorej krajine novi, maju tendenciu vyhladavat krajanov. Ja som to este donedavna pozorovala na FB. Prihlasila som sa do skupiny Slovaci v Mnichove (alebo tak nejak) a ti poviem, ze mi to totalne lezlo na nervy. V jednom kus elen otazky, poznate nejakeho slovenskeho doktora, pravnika, psychologa, steuerberatera, dokonca KFZ-WErkstatt atd. Pomaly ako Turci. Vsetko len slovenske. Mna pred 11 rokmi ani len nenapadlo, hladat slovenskeho dokiho. Jednoducho brala som toho co bol najblizsie.

rpinguin
13. apr 2012

@yanni tak ty si tomu dala, neviem, ci ten tvoj opis mal byt na mna, ze starsi ludia s problemom reci a prisposobivosti 😀 😀 😀 No neviem, ci by som tu vydrzala 18 rokov, keby som tieto problemy mala 😀 ja na slovenske stretka chodim, ale z dovodu vypadnutiu z domu raz do mesiaca. Nemky poznam len zo skolky, ale to je len na pozdrav a potom este zopar nemeckych socialnych pripadov z jednej Krabbelgruppe, takze to tiez nie je na nejake priatelstvo a nejake vecere, kedze prachy nemaju a idu sa skor vzajomne k sebe ozrat ako dat prachy niekde v lokali ☹ 😠 Takze to chodim radsej na tie stretka do EF a spojim to este aj so shoppingom.
A inac normalne som minule stretla v TK Maxxe jeden slovensky parik a normalne som sa im prihovorila (asi 1x v mojom zivote), kedze som uz podla vyjadrovania spoznala, ze su s VS vzdelanim 🙂 Typek nejaky ITak, ale maju vztah na dialku, ona je stale v BA., som ich nahovorila na to stretko, tak hadam pridu aj oni tam a trosku tam zdvihnu uroven.

yanni
13. apr 2012

@rpinguin Renci no jasne, ze som myslela na teba 😀 😀 😀 😀 Nie vazne, keby som bola v tvojej situacii, tak by som asi aj ja chodila do toho Erfurtu na to stretko. Ale ako som uz hore spomenula, je to ine, trebars u man, nemam deti, cize si mozem robit co chcem, chodim do roboty, cize vypadok z domu mm az-az, tiez jazykova bariera neexistuje (aspon co sa tyka nemciny 😀 ) a ty si este nova v takom zapadakove, kde ziju viac-menej len Hartz IV, Ossis ohne Ende, ktori nic ine nepoznaju a maju myslenie ako za totacov, sa ti ani necudujem. V Mannheime to bolo predsa ine. Jasne mala si aj Slobenky, Cesky ale aj inych znamy a priatelov. A vela fakt robi ta robota. Ja keby som sem prisla uz s detmi, muz v robote, ja cely den len s detmi, jazyk neovladam, tak by ma asi je....Kde stretnes najviac ludi, s ktoorymi sa mzes po case aj spriatelit alebo aspon nadviazat znamosti? Hlavne v skole, Uni, v praci. No proiste tam, kde sa dlhsie zdrziavas.

yanni
13. apr 2012

@rpinguin Inak Renci, maloktore priatelstvo je na cely zivot. Ja si viem zivo predstavit, ze keby som mala teraz dieta, tak by niektori moji kamosi "ochladli". Lebo uz by to nebolo tak jednoduche, sa spontanne niekde stretnut, vyrazit si atd. Priority sa menia a viac menej sa toci vsetko okolo dietata a rodiny a ten, kto to nezazije a nechce pochopit, ten to jednoducho nepochopi. A este ako zena, si ako keby odsudena a priputana k detom a domacnosti. Tak napr ty, R. chodi predsa kazdy rok na tyzden lyzovat. Sam bez rodiny. jasne zasluzi si, clovek mu dopraje, maka, nosi domov prachy, zivi 4 krky a ako ta poznam, ty si aj rada, ze vypadne 😀 😀 😀Ale pozri sa na to aj z druhej strany. Kolko krat si bola ty za posledne 4 roky sama jeden cely tyzden prec? Kena ma jednoducho ine instinkty a este k tomu to aj spolocnost od nej ocakava, ze je pri rodine. Kolko ludi pozna R. v tej vasej dedine, s ktorymi sa da pokecat a kolko ty? Alebo inak povedane, kolko ludi na urovni pozna R a kolko ty? Keby R. bol doma a ty makala, tak by bola situacia ina a ty by si nemala potrebu nejakych sk-cz-stretnuti. To skor asi R. 😀 Ono je to tazke o tom diskutovat, aj ked sa vravi, kto chce si najde sposob, ale lahsie je povedat ako konat. A tiez podla okolnosti a povahy cloveka. Tak ja by som na ulici tiez len tak niekoho neoslovila.

iii
13. apr 2012

@yanni katka, no je to sprostost systemu, ze je tak velkorysy.....presne ako pises, ludia su tu velmi casto "krank" kvoli chrbtici na 5 tyzdnov........ked som pracovala v prahe, tam nebol nikto nikdy chory, pretoze na den sa davalo snad 20 korun. ja este stale nechapem, ako moze byt v tom nemecku taky wohlstand.......asi to vsetko taha tych par automobiliek

yanni
13. apr 2012

@iii Ingi, presne tak. Ved ja stale vravim, ze tento system je na milu vies co. Ono to netahaju tie automobilky ale ludia co v nich robia a aj vsetci ti svedomiti a pracoviti, ktori tie miliony nezamestananych, co by mohli robit ale nechcu, este podporuju. Mna ide rozhodit ked pozriem na moje Gehaltsabrechnung kolko dani som zaplatila. A ked vidim ten Soli-Abzug, tak si uz hadzem slucku. Zaujimave je, ze clovek co maka ma casto menej ako ten co zije na pump. A vobec ho to netankuje, ved naco je Insolvenz. Po 6. rokoch je schuldenfrei, ci splatil alebo nie. A moze robit dalsie dlhy.

andreapata
13. apr 2012

@deina ahoj, no neviem ako je to mozne, pritom sa pohybujem po roznych ihriskach, mame aj 2 spielgruppe, ked som bola tehotna tiez som chodila na plavanie pre tehotne a nic. manzel robi v gastronomii a tiez mi stale hovori,ze zase stretol nejakych slovakov, asi nemam na nich stastie,neviem.
my byvame na tirolerplatzi, je to presne na hranici obergiesingu a zaciatku harlachingu. sendlig poznat tiez celkom dobre, byvala som tam ked som sem prisla. a ty mas deti niekde v skolke a jasliach ci si doma?

rpinguin
13. apr 2012

@yanni Kati, ale nie, u nas je to vyrovnane, ja sice nejdem na cely tyzden, ale teraz idem napr. s babami na wellness vikend, teda 3 dni budem prec. Napr. aj vtedy v Londyne som bola sama a to mala Matilda len 13mesiacov, takze ja nie som ziadna putka domaca. Dalej sme chceli s babami do NY., aj to by bolo v pohode, lenze akosi sa nevieme dohodnut na termine a asi to presunieme na dobu neurcitu a staci nam zatial ten wellness vikend. A jasne, keby som makala v nejakej praci, tak by som nielen nemala potrebu na stretavky, ale ani cas a bola by som rada, ze som v posteli 😀

Inac otazka, minule pri Stammtischi sme sa bavili o tom odovzdavani obcianskeho. Ked sa clovek odhlasi z pobytu na SVK, tak predsa nemozu po tebe chciet, aby si odovzdala obcianky, ci ano? Jedna totiz tvrdila, ze ho po nej chceli.
Ja som s deckami este v ZA. prihlasena, ale na adrese, kde nasi uz davno nebyvaju, tu adresu mam aj na obcianskom, ako to treba zmenit? Obciansky tiez nemienim nikomu vracat, som slovensky obcan.

yanni
13. apr 2012

@rpinguin ale ved ja viem 😉 A terza to budes urcite praktizovat castejsie, kedze deturence su uz "zaopatrene" 😀 😀 Inak s tym NY fakt nic? No skodaaaaaaaaaaaaaaa.

Hej vraj sa musi vratit. Kedze obciansky mozu mat len ludia s trvalym pobytom na SK. Inak mas ako doklad o tvojom obcianstve len pas. Inak nahlasena mozes byt hocikde, aj ked tam uz nebyvate. Este som nepocula, ze by aj toto kontrolovali.

rpinguin
13. apr 2012

@yanni aj ked tam byvaju cudzi ludia? A to akoze pas je doklad o totoznosti? Pochybujem, ze by som sa mohla pasom kdesi v slovenskych bankach ohanat.

yanni
13. apr 2012

@rpinguin Renci a ako zistia kde byvas v takom dome, kde byva 20 rodin? A ked ti ani nijaka posta nechodi, tak neviem ako by to vlastne zistili. Ved vela ludi byva aj c/o, alebo maju postove adresy atd.

Ano pas je preukaz totoznosti. Ono sa to na SK dlho nebralo ako preukaz, ale uz pomaly aj Slovaci zacinaju mysliet. PAs je napr v DE brany presne tak isto ako Personalausweis. A tu ti staci mat to alebo to. Cize ak mas pas, nemusis mat aj obciansky. Staci sa preukazovat pasom. Pas je tiez uradny dokument.

deina
13. apr 2012

@rpinguin a to tym ludom nepride divne, ze si tam nahlasena? Nemusia za teba nieco platit (napr smeti)?

@andreapata, vyhybaju sa ti. 😅 No jedno dieta mam na pol dna v skolke a druhe, to mladsie, je doma. A ja som tiez doma.

yanni
13. apr 2012

@deina ako zistis, ze v dome v ktorom byvas je niekto nahlaseny, kto tam vlastne ani nebyva. Ja by som to zistila, kedze sedim na prameni ale ako normalny obcan nemas sancu cez EMA nieco zistit. Datenschutz. Len cez pravnika ak mas nejaky opodtatneny dovod alebo len tak nahodou.

Ja som tiez nahlasena u nasich a nic za mna neplatia. Staci, ze das uradu kazdy rok potrvrdenie, ze si dlhodobo v zahranici. A kedze neprodujujes odpat, tak nemusis ani platit 😉

yanni
13. apr 2012

JEEEEEEEEEEJ baby, dnes je 13. piatok a ja som to zistila az teraz 😀 😀 😀 😀

deina
13. apr 2012

@yanni a fakt. 😀 😀 Kto je povercivy?

yanni
13. apr 2012

@deina no ja urcite nie, to by som nezistila az o pol druhej poobede ze je piatok 13. 😀 😀 😀 😀

fabienamata
13. apr 2012

@yanni no vidis , a nas nahanaju poctivo zo smetami kazdy rok, tak musime sa preukazat ze sme tu.

fabienamata
13. apr 2012

jaj tak vlastne aj teba nahanaju, zle som precitala..ale ved to ide online, tak bez problemov.

yanni
13. apr 2012

@fabienamata to ide aj online? No moja mama to zanesie priamo na urad, ke to ma cestou. Tetuse ju tam uz poznaju, ved akoi by aj nie, uz su tam 20 rokov tie iste stare rachetle 😀 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre