Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

anjelicek26
26. apr 2012

@kmk11 - vraj mas narok na nemecky pas, ak mas deti nemecke a manzel je nemec, ta ziadost prebehne automaticky zo sobasnym listom, robia to u nas na urade, aspon tak som to pochopila ja... ale teraz je uz neskoro plakat, musim si ist po nemecku apostilu a potom na slovensko poslat papiere.

yanni
26. apr 2012

@janinka25 tu nejde o vyssie vzdelanie ale o princip. Napr. Nemecko robi doteraz chybu, ze vlastne cudzincov len "nabada" aby sa neucili nemcinu, lebo vsetky formulare su v anglictine, turectine atd. Ked niekde zijem, mam sa naucit jazyk tej ktorej krajiny. Aj ked lamane ale aspon sa snazit. Ja mam cudzincov na krku kazdy den, a mozem povedat, ze vlastne takmer len cudzincov. A nerobim rozdiely. Ziadna anglictina, ziadna nemcina, spanielcina, francuzstina, clovencina, cestina atd. GErichtssprache je Deuutsch, tak hovorim po nemecky. Bez rozdielu. Lebo ked nedas cudzincovi najavo, ze bez nemciny sa natrvalo nepohne, tak nie je nuteny sa ten jazyk ucit. Ved naco, ked sa pretlcie aj anglinou ci turectinou. Moj sudca tiez povedal, ze nerobi ziadne vynimky. Ked neviem, ma si doviest tlmocnika. A vyriesene. Cudzinec nema co ocakavat a dokonca vyzadovat, ze tu kazdy hovori po anglicky. JE to ine u turistov: Ale taky turista nejde na urad. ALebo len ked sa nieco stane. Ine by to bolo, keby som trebars mala nejaky obchod. Tam chcem ja nieco od zakaznika, lebo z toho zijem. Cize tu anglictinu by som pouzila, lebo tomu trebarst turistovi chcem nieco predat. Ale na urade chce ten dotycny nieco od teba. A ked sa nevie vykoktat, tak to je jeho problem. Musis to vidiet aj z tejto stranky. Ja s tym roky robi, tak viem o com hovorim.

kmk11
26. apr 2012

@evinkaaa to s tym menom i u mna 🙂

yanni
26. apr 2012

@anjelicek26 hm a to ti kto povedal. Neviem ale nezda sa mi, ze by sa v tomto nejak zmenil zakon. A ohybanim §§ sa zivim 😀 Ono sobasom s Nemcom neziskas automaticky nemecke obcianstvo. Len sa ta cakacia doba skrati z 8 rokov na myslim 3. Ale ziadost si musis normalne podat, len tu skratenu dobu podlozis sobasnym listom. Akurat, kedze otec deti je Nemec, aj deti su automaticky nemci po otcovi. Tiez mozu byt deti Nemci ak ked maju cudzincov rodicov. V tomto pripade musia ale rodicia splnat podmienky na ziskanie nem. obcianstva. Tot Beispiel unsere Renci-pingi.

kmk11
26. apr 2012

@anjelicek26 si to pekne napisala, ze: deti nemecke 🙂 ...
neviem, ci je to dane spolkovou republikou, ale obcianstvo si myslim, ze by malo byt rovnake vo vsetkych 16-tich 😉 ... ja si pamatam, tak ze ak mas Nemca manzela, tak po troch rokoch od sobasa si mozes zaziadat ...aj ako poistka proti manzelstvam z rozumu ci na ziskanie prave toho obcianstva ...ale sak Katka mozno zareaguje 😀
no a stym dietatom - co mi povedali i pri nasom - automaticky dostava pri narodeni obe obcianstva, v 18 sa ale musi definitivne pre jedno rozhodnut, druhe straca

anjelicek26
26. apr 2012

@yanni - mne to vravela pani priamo, co nam robila obrad, u nas v dedine je ten urad fakt maly. Mne nemecke obcianstvo k stastiu nechyba, len vybavovanie papierov je strasne otravne, v pondelok budeme mat rok od svadby, som zvedava, co mi na to povedia.

anjelicek26
26. apr 2012

@kmk11 - xixi manzelstvo rozumu, no jasne 😅 Sme spolu 8 rokov a len rok manzelia, takze asi sme si to rozmysleli dostatocne 😅

kmk11
26. apr 2012

@anjelicek26 ja som nepisala o tebe, ale o xy inych, ktore i osobne poznam, resp. poznala som, co chceli fingovanym sobasom ziskat obcianstvo 🙂

boka79
26. apr 2012

ahojte baby

cchcem sa opytat. Moja dcera sa narodila v DE a je Slovenks, lebo my obaja sme Slovaci. Moj syn zato sa teraz narodil a povedali nam teraz, ze ma podvojne obcianstvo, lebo som tu uz vyse osem rokov. Co to pre mna prakticky znamena?

Mozem mu vybavit aj slov. rodny list? Moze mat nem. pas? A ako je to s nasim obcianstvom, keby som chcela, aby aj mala mala podvojne? Dakujem za rady

kmk11
26. apr 2012

@boka79 teoreticky myslim, ze nic zle 🙂 aj nas ma podvojne - ale vsetky papiere ma iba nemecke - podvojne znaci, ze moze mat obe obcianstva a pokial to plati ako kedysi, tak sa musi v 18 pre jedno z nich rozhodnut - aspon od 18 bolo, ze smies mat iba jedno - takze i pre vas dospelych je mozne iba jedno, o nemecke mozete zaziadat, az ked tu urcitu dobu zijete/pracujete po zvladnuti jazykovej skusky a Einbuergerungstestu

kleopatris
26. apr 2012

@rpinguin este som nedocitala vsetko, ale nekukala si piskoty od Alnatura? maju v dmke a tie myslim su len z muky, cukru a vajca, sice nie gulate, ale mne chutia 😉

boka79
26. apr 2012

@kmk11
ja by som mohla uz poziadat, ale neviem, ako to je s podvojnym, ja sa nechcem vzdat toho slovenskeho ..

Ale ked budeviac casu skocim na auslaenderbehoerde

kleopatris
26. apr 2012

no ked pecem, tak davam mlety cukor a furt jak trubka nakupujem tie prdate krabicky, vsade mi to vypadava...z ruk, skrine 😀 takto by som mala pekne jedno kilecko a nie 4 male krabicky 😀

yanni
26. apr 2012

😀 @boka79ahoj, hihi podvojne uctovnictvo? 😀 😀 Dvojite obcianstvo. Ano ak splnas ako rodic podmienky na ziskanie nem. obc., tak ma tvoja dcera obidve. SK rodny list si mozes vybavit priamo na SK na specialnej matrike v blave alebo cez ambasadu tu v DE.
Dcere mozes vybavit aj DE aj SK pas.

yanni
26. apr 2012

@kleopatris a preco davas praskovy? Ved mozes aj krystalovy, álebo zomliet v mlynceku na kavu krystalovy a mas praskovy. Potom mozes kupit aj kilo, ked ti tak velmi zalezi na kilovych baleniach 😉 A mas to este aj lacnejsie 🙂

boka79
26. apr 2012

@yanni
Moze mat dcera aj nem. pas, ked ma len slov. obcianstvo?
Som myslela, ze len syn?

anjelicek26
26. apr 2012

@yanni - jj moje deti maju oba pasy, a Max mozno dostane aj anglicky, kedze sa tu narodil, to este musim pozistovat.

kmk11
26. apr 2012

@boka79 ono stale sa nieco meni, 100-perc ti to nezarucim, pretoze sa o to momentalne nezaujimam a uz som tu prilis dlho, aby som si pamatala informacie z kedysi ... ale info najdes i na nete http://www.deutsch-werden.de/einbuergerungstest ...nuz a kedysi bolo tak, ze si si nemohla ponechat dve 🙂

kmk11
26. apr 2012

@yanni pozor, pozor ...Renka skolabuje 😀

kleopatris
26. apr 2012

@rpinguin u nas fici "vecernicek" na iphone, pekne v posteli uz 😀 sak aj dieta musi ist s pokrokom...skonci, zhasne sa a spi 🙂

kleopatris
26. apr 2012

@yanni ja neviem, ja som tak zvyknuta od maminky 😵 vsade len praskovy...mlyncek na kavu nemam, este cukor budem mlet 😀 😝

yanni
26. apr 2012

@boka79 malolete deti "sa riadia" podla rodicov. Cize, ked t<y ako rodic splnas podmienky na ziskanie obcianstva tak mózes pri tvojej ziadosti dat aj dceru miteinbürgern. A kedy sa ti narodila dcera? Ak uz si bola pri jej narodeni v DE 8 rokov , tam by mala mat tiez aj DE obcianstvo, len na nu zabudli. Musis sa ist opytat na urad.

yanni
26. apr 2012

hääää moj pocitac kolabujem.

Takze este raz po poriadku. Ak si bola pri narodeni dcery v DE uz 8 rokov a splnala si aj ine podmienky na ziskanie DE obc., tak mala ziskava automaticky DE obc. ÖLen na nu zabudli. Ale da sa to "dobehnut". Musis ist len na urad.

A logisch, ak nie si Nemec, tak nemozes mat ani nemecky pas. no kde sme.

Dvojite uz nemozes mat. Slovaci vlani, ci uz je to vda roky, zmenili zakon. Ked chces prijat ine obcianstvo, tak sa musis vzdat SK obc. Ono sa tie zakony stale menia. Uz to nejak nesledujem. Ale bolo to takto: do vstupu SK do unie len jedno, potom Abkommen medzi DE a SK= mohla si mat dvojite a zase níeco nove, myslim ze od jula 2010, len jedno. Ako je to uplne aktualne, kedze na SK sa koli tomu stale politici handrkuju, musis si zisti na uradoch. Ja mam napr obidve, aj de aj sk.

rpinguin
26. apr 2012

@yanni Kati, neviem neviem, ked sa jej narodila dcera, tak ich este nesplnala, takze dcere musi tak isto poziadat o nemecke, cize dcera nebude robit testy- ako dospelaci, ale za nemecke si zaplati. Syn to dostal automaticky ako moje decka.
A som sa zasmiala na tom podvojnom uctovnictve 😀 Tiez som si to pridavne meno spajala s tym a nie s obcianstvom 😀

@kleopatris drzka jedna, iphona mi nespominaj 😀 a fakt ma Alnatura piskoty? No musim pokukat, ale to bude zasa ina palka a nejake 50g balenie, co je taka zalezitost na den. No musim ist preskumat tie vsetky cornflakesove krabice do Kauflandu a pokukat Stiftung Warentest 😀 a ked si fanatik na ten praskovy, ved si ho nakup a popresypaj do nejakych doz, ved to aj lepsie vyzera ako tie kilove balenia kadecoho. Ja tak robim s mukami, nikdy sa mi nevalaju suorviny v povodnych baleniach (okrem sladkosti 😀 )

@anjelicek26 inac maly ti dostane urcite aj anglicky, tam sa staci len narodit a mas to, presne ako v USA. Tu v Nemecku sa hladi na rodicov.

anjelicek26
26. apr 2012

@rpinguin - idem to pozistovat, kym sme tu a mam na to cas. Ono to moze byt vyhoda, hlavne co sa tyka ziadosti o studentske viza a podobne.

yanni
26. apr 2012

@rpinguin Renci som to tak aj napisala, ze ju musi dat ak nesplnala, miteinbürgern. Len sa mi to zmazalo, doslaka 😠

Inak tie piskoty, tak ja som na balenie nekuk, kedze to nekupujem. len som povedala, ze take podobne so videla v obchode, len ake maju zlozenie, to uz neviem. A co tam vsetko je v tych nemeckych. Ved kukni nejake Eierplätzchen Bio, tam by nemali byt hovadiny. Alnatura je predrazena, je kupujem Rewe Bio-Produkty. A urcie ma aj Kaufland svoje Bio vyrobky, kuk´ni a daj vediet, ja tu mam tiez Kaufland, len tam nechodim

kmk11
26. apr 2012

@rpinguin inak fakt pokukaj po skrytych zakutiach obchodu - tie talianske neviem kolko stoja, ani uz neviem ci ich maju v REwe alebo kde...kebyze ma na nich kamoska neupozorni, pretoze ich kupuje na Tiramisu, tak ich neobjavim, pretoze boli v oddeleni s talianskymi vyrobkami a nie tam, kde zvyknu byt Backware ci ine keksiky 🙂
a kvalitu zistis, ked si do nich zakusnes 😎

rpinguin
26. apr 2012

@kmk11 tie talianske dlhe su tiez nezdrave kraviny, poznam to z robenia tiramisu, aj tie katkou spominane Eierplätzchen, ale tiez su o nicom, takze synator musi zmenit ranajky, inac to nevidim.

kmk11
26. apr 2012

@rpinguin tyyyy, vies na co som prisla???? ved ja idem na Sk...mozes u mna spravit objednavku .... ale vies, v zakladnom baliku sa nachadzaju aj 3 knihy ... 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
zlomila som ta? 😀

rpinguin
26. apr 2012

@kmk11 koki, no krb teda nemame, ale mile, ze sa mi staras o palivo 😀
a na SVK ide aj Katka, tam by ma to stalo len tolko, co tovar+posta a nic navyse, ale ono treba to piskotovanie niekedy skoncit 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre