Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

leila
14. jan 2013

a vidim, ze vas je tu dost priamo v mnichove🙂

andy
14. jan 2013

@evinkaaa dakujem 😵

renatad
14. jan 2013

@leila do ktorej školy ide? my sme tiež písali do školy, že ako máme postupovať,tak uvidíme, naša nevie ešte po nemecky 😖 tvoj vie dobre?

zuzanasaw
14. jan 2013

@renatad Skus odklad o rok - ale budes musiet prejst psychotestami, takze treba najst dobreho psychosa a zchodnu cesticku 😉

zuzanasaw
14. jan 2013

@9021helena Neviem, ci vobec nemci nejaky prispevok pri porode dostavaju, dostavas ho na sk asi len ak porodis na sk. Rodicak dostavas tam, kde o neho poziadas. a potom je na zvazenie ci ho chces poberat tri roky na sk tych 154€ (ci kolko to je) a k nemu rodinne pridavky tych ca 20€, alebo 300€ len jeden rok a rodinne pridavky 164€ (na kazde dieta) dlhodobo. Neda sa to delit, jedno tam a druhe tam, na to ti slovenske urady prijdu. A plati, ze tam kde poberas rodicak by si mala poberat aj rodinne pridavky. Oficialne by si o davky mala poziadat tam, kde zijes, ta krajina je pre teba "primarna pre vyplacanie davok".

renatad
14. jan 2013

@zuzanasaw uz sme mali odklad, mne dceru prijali do prveho rocnika do vyberovky a potom sme sa rozhodli ist sem, tak sme zhanali psychologicku, ktora by nam napisala odklad / lebo pri testoch psychologickych aby ju zobrali do vyberovej anglickej triedy dopadlo na 96 %/ ale nasli sme a tento rok je ten co sme mali odklad 🙂 nevedela som ako to tu bude a tak a do skolky nastupila az teraz v januari, cize sme hladanim bytu a ostatnym stratili prveho pol roka skolskeho

renatad
14. jan 2013

myslím, ze ale o porodne mozes na slovensku poziadat, baby to tu tusim riesili davnejsie, ze aj ked porodis v inej krajine ako obcas SR / mas tam trvale bydlisko/ mas na porodne narok

anulienka166
14. jan 2013

baby trosku odveci, ale kupim niekde v kauflande alebo edeke jablcny ocot?

kleopatris
14. jan 2013

baby prosim vas ako to je ked som stratila moj vodicak? mate niekto skusenost? mozem ho skusit vybavit aj tu? alebo musim na SK? 😝

@anulienka166 v lidli som ho videla a myslim ze aj v aldi. Urcite ho maju aj v kauflande alebo edeke 😉

adel22
14. jan 2013

Baby, poradite mi? Ziadam o prispevok pri narodeni dietata v SR, je tam jedno tlacivo, ktore potvrdzuje pediater a jedno na gynde. Lenze pediatricka tu chce preklad. Ako ste postupovali? Dakujem za rady a skusenosti.

janinka25
14. jan 2013

@adel22 mne dr. na gynekologii v pohode podpisala, a pediatrička tiez prečitali sme to po nemecky, ale asi je ta vyhoda, ze ona je polka, ale inak nechceli nijaky preklad, nerobili nejaky problem.

adel22
14. jan 2013

@janinka25 No vidis,a ja som tej mojej vysvetlila co chcem a ona ze potrebuje preklad:( Aspon na gynde snad tu ochechulu ukecam🙂

jahodka11
14. jan 2013

@adel22 -mne to pediater podpisal, ja som to vypisala...este sme sa smiali,ze prave podpisal predaj domu 🙂 tak skoda, ze chce preklad..nestaci jej, ak jej to prelozite vy?

pallacinka
14. jan 2013

@adel22 Mne to gynekologicka podpisala bez problemov, iba som jej zhruba povedala, o com to je a pediatrovi sme to davali podpisat na Slovensku, nemas tam niekoho, kto by ti to podpisal?

amanda31
14. jan 2013

Ahojte holky, můžu se přidat mezi vás? Ačkoliv zatím v DE nejsme, tak zhruba za rok a půl se tam budeme chystat. Zatím bych zde ráda byla s vámi a seznámila se, abych se trošku zorientovala a nešla úplně do neznáma. 😉

ivanajelinek
14. jan 2013

@adel22 Mne to tiez nepotvrdili. Gynekologicka aj detsky mi povedali, ze si to mam napisat v nemcine a ze to potom potvrdia. Tak som to tak nejak priblizne prelozila a bolo. A aj na Slovensku s tym nemali problem, ked som im to davala v nemcine.

cayar
15. jan 2013

@andy
Hallo Andy,
Azdy dnes sa ozyvam, cez vikend som malo na pc a vcera som este v praci bola a odo dnes cca 2 roky doma ;))))
Also Vorkurs Deutsch nie je spoplatnovany , tento projekt je financovany statom. U nas v skolke, odporucame my deti skole. Ide o deti, kt. doma inym jazykom ako nemeckym rozpravaju , kt. nedostatky vo vyjadnovani sa maju; aj v clenoch. Skola potom sama zvazi, ci dieta Vorkurs Deutsch potrebuje al. nie. Po niekolkych spolocnych hodinach. Skus sa vsak poinformovat ako je to tam , kde sa vy pravdepodobne budete stahovat. Ale o deti sa urcite neboj jazyk pohlltia vveeeeelmi rychlo ;) aj nove kamaratstva...Poznam Slovenku, kt. chlapec nerozpraval pred vsupom do skolky nic po nemecky a teraz s mojim manzelom ( Nemcom) rapoce;))) Moja dcera zase rozumie vsetko , ked rozpravam po slovensky..ale odpoveda , kedy sa jej chce ;) Snazim sa aj ja , som ucitelka slovenciny ;))) ...takze by to bola hanba...ale zase nie som velmi rigorozna;) Familiensprache u nas vecer , ked sa stretneme al. Cez vikendy je nemcina. Takze neboj deti budu sprechovat ;) Ohladom kontaktov, tak ako pisala mamina/nemamina ;) Nemci nie su chladni ..ako sme to my vzdy pocuvali ...su ini;) ale su velmi srdecni...a vo vacsine nemaju problem s cudzincami..su na to zvyknutiii . Jedna mami tu uz spominala, ze take priatelstva by na Slovensku nemala, pridavam sa aj ja! Mame veeela kamaratov Nemcov, ale aj vela cudzincov, aj vysoko postavenych ...a nikdy som s tym v Nemecku problem nemala , ani pred rokmi , ked som ti pocas VS chodila v lete brigadovat. Skor si myslim, ze sa vacsinou, my, cudzinci , nikedy izolujeme..., mozno to mame v krvi. Ale s detmi si kamaratov veeeelmi rychlo najdes! Maminy so skolky , samy zavolaju, ci sa Angelina nechce prist hrat s XY ...ona ju sama zo skolky vyzdvihne ..a ja si po Angelinu pridem okolo 17 ;) ..alebo naopak. V skolke...je to podobne..deti sa veeelmi rychlo prisposobia.., nehovorim, ze zaciatok nie je tazky..ale 1-3 a dietatu sa paci. Inac s platenim skolky - to mas super...ale asi su tam ine ceny ako u nas v Mnichove ;) Niekedy vsak musis k sume , kt . je na nete priratat Essen & Spielgeld.. . Plus zalezi od toho , kolko hodin buchujes ;) ina suma sa plati za dieta , kt. Je do 13 skolke...a ina za dieta , kt. je do 15 skolke, pripadne 17;) ale su aj skolky , kt. Funguju aj do 19 :(((. Existuju skolky , kde balis desiatu a olovrant ty ;), dieta dostava iba obed ..Vorspeise& Hauptgang oder Huptgang & Nachspeise a samozrejme Salat , v KIGA, ci uz jaslickach al. skolke, sa dodrziava pitny rezim..& je obocny tanier vzdy poruke ;) Za skolu sa neplati...plati sa potom za HORT( Druzina) al. za kruzky..ale to je aj na SVK, oder ;).
SLUzby su pooodstatne drahsie ako na Slovensku, ale niektote veci..potraviny, drogeria, elektro lacnejsie... A vo vypredajoch ...sa nielen oblecies za bagatel ;)
S poistenim..asi uz popisali ine maminy ...nebudem opakovat.
Na zaver este ...ak sa rozhodnete ..., ze ANO...NEIZOLUJ SEBA ani DETI ....A rozpravaj ako vies ...len rozpravaj ;)))))) :-
A bude sa Ti pacit !!!!!

Ak by si mala este nejake ine ? Tak napis..., odpisem uz rychlejsie;)
Vela stastia! Miri & Angelina

cayar
15. jan 2013

@andy

Este ohladom prenajmu..Mnichova je drahy..ostatne mesta, mam pocit , ze su lacnejsie; mam tam znamych.Ano vacsina bytov je bez kuchyn,tu si musite zadovazit ;(

renatad
15. jan 2013

ohladom Vorkurs Deutsch, tiež som nevedela čo to je, ale včera mi v školke povedali, že mám dcere priniesť peračník s potrebami, že bude chodiť tak som sa potešila 🙂 dcera chodí do školky , ktorá sa len nedávno otvorila, maju len 1 triedu zatial má tam do 10 detí a pred týždnom začala teraz na mna hádže také slovíčka a jej odpor k nemčine je dufam preč 😎 tak uvidíme ako to pojde rýchlo a dobre 😉 prvý den v školke bol velký plač a teraz pre nu prídem o pol 5 a ešte nechce isť domov 😅

mexico_16
15. jan 2013

Baby je tu maminka co pecie torty,len uz si nepamatam nick. Neviete ? 😨 😨 Nech sa mi ozve. Dakujem 😉

kmk11
15. jan 2013

@mexico_16 myslis v Mnichove? tak taka tu je 😉

mexico_16
15. jan 2013

@kmk11 Ano..aky ma nick ?

kmk11
15. jan 2013
andy
15. jan 2013

@cayar dakujem velmi pekne za odpoved 🙂 velmi ste mi babulky vsetky pomohli a teraz mam presne tolko info, kolko potrebujem 🙂 manzel cestuje do DE koncom januara, je to vlastne cele na nom, ako sa on rozhodne. mas pravdu ohladom skolky, ze som do ceny nezapocitala iste polozky, tak ked som si to dnes cele preratala, tak to nie je az take uzasne ... ale uvidime, dakujem, dakujem vam vsetkym mnohokrat 🙂 zelam vsetko dobre, vela zdravicka, bezproblemove tehotenstvo a krasne zdrave babatko 😉

cayar
15. jan 2013

@andy rado sa stalo ;) a DAKUJEME!!! Vsetko dobre!

evinkaaa
15. jan 2013

@mexico_16 - ahoj, ano to som ja. Ak ta nieco zaujima, napis mi do IP. Vdaka. 😉

acornika
15. jan 2013

ahoj holky

hlasíme se po delší odmlce, vítám tu Andy a přeji hodně štěstí v Německu, a't se vám tu daří a líbí.
U nás vystal problém, Jasmínka se zasekla s komunikací, toho jsem se bála. Přijde mi že začíná mít i trochu odpor ☹ zatím umí v němčině opravdu pár věcí a spíše to řekne doma, jakmile ve ve školce nebo dole u babí Hildy ( majitelka domu kde žijeme ) tak pořád mluví česky a nemá zájem komunikovat v němčině ☹ Doma jí denně učíme, zkoušíme ale prostě je zaseklá ☹ Rozhodli jsme se že jakmile budou penízky chceme odejít do Hallbergmoosu nebo Freisingu, tady v Mauernu se já bez řidičáku nikam nedostanu a Jája potřebuje nějaký kurz němčiny nebo už fakt nevím. Jsem z toho špatná, chceme požádat o roční odklad školy což asi nebude problém. Jako pendleři musíme mít i českého pediatra a gynekologa abych mohla požádat o rodičák v čechách. Co se týče ještě té školy, tak manžel volal na Ministerstvo školství a je změna v zákoně že nemusí děti chodit v čechách na přezkoušení ale je lepší přihlásit i dítko v české škole aby ředitel posílal materiály k učivu pokud chceme dítě učit český jazyk doma a na konci školního roku je rodič povinnej předložit řediteli české školy vysvědčení.
Holky máte nějaké tipy na zlepšení té komunikace u malé ☹ ta mě trápí fakt nejvíc, je to chytrá holka a takhle se háže do statusu neschopného dítěte. Děkuji moc

renatad
15. jan 2013

@acornika ahoj mne mala malá taký blok, ani za svet nechcela hovoriť dokonca aj dobrý den povedala slovensky, ale v školke má tak super učitelky, že sama sa prekonala nechcem nič zakriknuť, ale nechce zo školky chodiť domov 😉 držím palec

acornika
15. jan 2013

@renatad Jasmínka má školku ráda, učitelky super ale mluvit nechce, bohužel. Spíš mi pořád tak nějak dává najevo že ani nepotřebuje, že jí rozumí, cokoliv chce si ukáže atd..☹ jsem fakt zoufalá

kmk11
15. jan 2013

@acornika asi by som parkrat pozvala nejake dievcatko, s ktorym si mala rozumie, ku vam domov - pri hrach sa deti najlepsie ucia s rovesnikmi - mojmu sa tak rozviazal jazyk na slovencinu na Sk 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre