Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

07jana2014
2. dec 2013

@vevesh ozaj a pokial bude manzel na rodic.prispevku,mozem poberat matersku aj ja na slovensku?

07jana2014
2. dec 2013

@yanni uvazovali sme aj nad tym ale som PN takze zrejme teraz nie ale nie je vylucene ze sa do nemecka niekedy "prestahujeme", zatial sa ale nato nejako necitim... viem je to o zvyku a mozno mam aj obavy z toho

yanni
2. dec 2013

@07jana2014 aaaaale prosim ta. Keby ste mali ist sem na blind, tak to je nieco ine. Ale kedze tvoj mm tu uz je, tak to trosku hadam pozna. A ti poviem, zvyknut sa da na vsetko. A pravdu, kde je lepsie? Ked ma manzel pracu, tak vam tu zle nebude. A mimco ma lepsie vyhliadky do buducnosti ako na SK.

Nepytala si sa mna ale pravdepodobne poberat matersku na SK a Elterngeld v DE sa naraz neda. Aj ked dve osoby. Ale berie sa rodina, nie osoba. A rovnaky, alebo podobny, prispevok muzete poberat len raz. Cize to si musite rozmysliet, ci ty budes na SK a myslim, ze to je tam asi pol roka, materska a potom do troch rokov rodicak alebo budete v DE a ty kedze si nerobila, tak po dobu 12 mesiacov 300 € plus 184 € detske pridavky a tvoj muz bude robit a popripade 13.a 14. mesiac veku dietata ostane tvoj muz doma a bude poberat ca. 65-67% z platu a ty uz len rodinne pridavky, kedze tu to konci s materskou po roku dietata.
Ale ja neviem, v dnesnej hroznej situacii s robotou na SK, len tak sa vzdate muzovej roboty? Nezamestnanecka mu tiez skor ci neskor skonci a co potom, ked si robotu nenajde? Neviem co robi, ale ja by som to neriskovala.

07jana2014
2. dec 2013

Ale robila som a kvoli nezhodam som odtial odisla. Lenze vies je to trochu komplikovane.. za kolko by sme tam zohnali byvanie? Pod 600 urcite nie... a to ma odradza... a neviem ci by sme tam potom vsetci vyzili...

iii
2. dec 2013

@yanni katka, vazne ti staci tasimmo? pod k nam, urobim ti nespresso a nebudes uz chciet nic ine! inak, pockaj, 6 rokov sa chystas na matersku, takze po 2 rokoch nove baby, dokopy 3? tak aby si uz zacala........pomaly bude k styridsiatke blizise ako k tridsiatke, vsak vies 😀 😀

ad obcianstvo, to su dobre spravy na poslednu chvilku! trosku sa nam to totiz pretiahlo, einbuergerung test mam az teraz v piatok a pohovor s odovzdanim papierov za tyzden. ide o to, co ziskam tym, ze si necham slovenske? zostanu mi vlastne tie iste problemy s cestovanim do berlina kvoli pasu a vsetkym prkotinam......ci toto vsetko odpada, ked mam este aj ine obcianstvo? musim mat platny slovensky pas, ked mam aj slovenske obcianstvo, ci sa na to prechodne mozem vykaslat a vybavit si ho, az ked sa mi to hodi (teda ked budem chciet na kubu alebo ked sa ocitne nemecko v patovej situacii)?

yanni
2. dec 2013

@iii Ingus, Nespresso mi nejak nechuti. Ale kapsule su aj tak vsetky na jedno kopyto. Ja vypijem aj chlapove granuly ;-DDDDD

Noooo ja som 6 rokov skor myslela, ze 3+3 ale ked myslis, tak to skratim na 2+3. Takze sme pri piatich. Alebo predlzim na 3+3+3 ;-DDDDD????? A chlap ma aj odsedi ;-DDDDD Apropoooo stihacky-nestihacky, uz sa na tom pracuje ;-DDDDDD

Ked mas dve obcianstva, tak nic nemusis robit. Ziadne behacky do Berlina. Ja mam nemecky aj slovensky pas ale ten slovensky len koli tomu, ze je na 10 rokov a platnost je este do 2014. Inak SK pas po vyprsani nebudem vybavovat. Staci ten nemecky. A ako vravis, vybavim si, len ked fakt na tu Kubu pojdem ;-DDDDD (Co asi tak skoro nebude, kedze sa chystam na tu matersku ;-D). Ale nie vazne, ten by som si vybavila asi len ak by chlap dostal miesto v Mexiku a ja by som isla s nim. Tam sa totiz vraj nie prave najvludnejsie pozeraju na Nemcov. Tak ja sa budem ohanat SK pasom a trepnem nieco po spanielsky ;-DDDDD Inak zatial v pohode cestujem na nemeckom. Ved sa spytaj Renci-pingi. Ta tiez nema pre deti slovensky pas, len ten nemecky. Naco mat dva a vyhadzovat prachy.

yanni
2. dec 2013

@07jana2014 hm zalezi kde ste a aky velky byt chcete. Nespominala si, ze muz je v Mnichove? A kde teraz byva? Pod 600 warm urcite nie, ale mimo Mnichova warm za 700 za ca 50-60 m2 je realnejsie. Hovorim z vlasnej skusenosti. Pre mna by sice dvojizbak+Kuchya+kupelna pre tri osoby bolo malo (sorry ale ja uz som velmi rozhyckana ;-DDDDD), ale zo zaciatku, ked clovek musi a mimco je este male, by aj to stacilo. Neviem co a ako tvoj muz robi ale tak po roku, roku a pol, trebars ak ma muz soboty ci nedele volne, mohla by si si nieco na 450 € najst, taku akusi brigadu. A tu najdes v Mnichove na stopro. A mala by si trosku aj ty "vybeh", nech si vyskusa aj chlap ako je to byt cely den s dietatom.
Inak ak by vam nebvychadzalo, tak je vzdy moznost ist na urad. A na byt, ak nemate velky prijem, tam moze kazdy poziadat o Mietzuschuss. A ten vam daju. Kolko, to zalezi od prijmu na rodinu.

ivanajelinek
2. dec 2013

@yanni toto mi odpisali dnes z konzulatu z mnichova
Dobrý deň,

GK SR nemá žiadnu oficiálnu informáciu v súvislosti s ponechaním dvojitého štátneho občianstva. Všetky informácie nám zasiela MZV a EZ SR . Pokiaľ bude nejaké nové ustanovenie, budeme zo strany MZV informovaní.
Ďakujem za pochopenie.
S pozdravom

yanni
2. dec 2013

@ivanajelinek noooo tak to fakt nie je vela. Ja uz guglujem cele doobedie ale stale nic. Ao som uz hote napisala, jedina cerstvejsia sprava je z toho 01.10.13, ze sa ma rozhodnut tuto jesen.

yanni
2. dec 2013

@ivanajelinek no opytam sa este raz mamy odkial to v skutocnosti ma. Ona totiz robi na MV. Mozno, ze to je nejaka interna infoska. Ale keby to nebolo viac-menej verejne, tak by mi nic nevravela. Mna sa to sice netyka, ale brat, keby chcel nemecke, tiez by musel slovenske vratit. Takze nasi to stale sleduju.

07jana2014
2. dec 2013

No tiez som rozhyckana a byvat v byte no neviem,,, mame velky dom takze uz som zvyknuta na vela miesta🙂 ,,, ano je v Mnichove,,, no podla mna je to dost dat 700 euro mesacne za byt. To myslim ze by nam fakt nevychadzalo mesacne, kedze mame dost vysoky uver ktory tiez musime splacat... to sa len tak neda prestat platit veci na slovensku a prave preto ze viem co to vsetko obnasa, netaha ma to vonku ist,,, kebyze nemame u nas nic a sme v prenajme, tak nevaham ani sekundu,,,

vevesh
2. dec 2013

@07jana2014 ono je jasne ze nemozes poberat dve rovnake davky v dvoch statoch..cize ty mozes poziadat o matersku na sk a po skonceni on potom o rodicak v de (to bude doma 12 mesiacov s babom ofic., a ty posledne dva, ale ty potom uz nemozes poziadat o rodicak na sk ), ak by ste sa prestahovali, tak s dost velkou pravdepodobnostou(kedze ty si rok pred narodenim dietata asi vela nezarabala..) budete mat narok na landeserziehungsgeld (to je po rodicovskom...ale teraz su nove podmienky netusim na kolko mesiacov a kolko sa plati)...alebo si vybavis rodicak na sk na tri roky... 😉

babhika
2. dec 2013

Ahojte zienky zijuce v Nemecku..chystame sa prestahovat do Nemecka za manzelom ktory tam pracuje vyse 3 rokoch..rada by som vedela vase skusenosti ako sa zije v DE s detickamy,co je tam lepsie ako tu na sk ako to chodi v skolkach atd..dakujem za kazdu odpoved. 🙂

07jana2014
2. dec 2013

@vevesh kolko je to podla teba vela? Podla mna som zarabala dost slusne nato aby som sa na poberanie materskej ja vykaslala, prave preto chcem aj ja poberat matersku pol roka na ktoru mam narok a v porovnani s tym co tu niektori ludia zarabaju budem mat fakt slusnu matersku. A kedze manzel pracuje v nemecku, preco by sme to tiez mali nechat s tym rodicovskym? Nevidim najmensi dovod, nakolko ma manzel nato narok chcem vsetko vyzistit ako to urobit aby sme boli co najviac spolu a tiez neprisli o tie peniaze, ved plati predsa dane a odvody v nemecku tsk ako som ich platila aj ja, tak proste len chceme nieco z toho naspat kedze uz tolko rokov obaja robime. Tiez je mozne ze v buducnosti sa mozno zbalime a budeme zit v nemecku ale teraz este urcite nie, nakolko mudim sa starat aj o dom.. a ked male podrastie, ktovie,,, ako sa hovori nikdy nehovor nikdy🙂

ivanajelinek
2. dec 2013

@yanni ja tiez googlujem a nic. Ale viem,ze to chceli teraz niekedy zasa uzakonit,ze sa daju mat dve obcianstva.Ved ked budes vediet nieco nove,daj vedietB-)

vevesh
2. dec 2013

@07jana2014 ja som to myslela v porovnani s nemeckymi platmi...a teda pokial si nebola nejaka veduca vo velkej firme (a aj tu som uz zazila take male platy, lebo boli odvodene este za komuninstickych cias 🙄 - ale to na teba platit asi nebude 😀 )...ja ta chapem, pretoze aj ja som bola nutena takto kombinovat, kedze na zaciatku mi odmietlo aj sk aj de nieco platit, a to som nikdy nebola nezamestnana od 15tich 🙄 🙄 🙄

yanni
2. dec 2013

@07jana2014 ja si asi stojim na vedeni ale nespominala si, ze muz chce dat vypoved a vratit sa na SK aby ti bol nablizku? Ked da vypoved, tak ma narok akurat tak na nezamestnanecku.
Co sa tyka materskej a rodicovskeho je to tak ako pise @vevesh. Nemozete poberat naraz rovnaku davku. A musite sa hned na zaciatku rozhodnut, kto kolko ostane doma.
Len ci sa to da kombinovat DE a SK je otazne. Ked napr. ty ostanes pol roka lebo mas narok na matertsku a muz potom dalsich 8 mesiacov na nemeckej materskej (tych 14 mesiacov si mozete rozdelit ako chcete). Len ako by to bolo potom, ked muz sa po 14.tom mesiaci vrati do roboty a ty ostanes na slovenskom rodicovskom do troch rokov, to uz ti tu asi nik nepovie. A neviem ci to vobec tak je mozne. Ale jedno je iste, naraz obaja rovnaku davku poberat nemozet; t.j. ze ty polroka matersku z SK a tvoj muz Elterngeld z Nemecka.

07jana2014
2. dec 2013

@vevesh myslis tie komunisticke casy? No zazila som ich len ako dieta🙂 takze nejak to neriesim .... no ano chcem kombinovat lebo kedze som do statu tolko penazi dala chcem nieco aj naspat,,, a kedze mame nato narok tak to chcrme vyuzit

07jana2014
2. dec 2013

@yanni zvazujeme vsetky moznosti aby to bolo co najlepsie,,, povodne bolo ze tam skonci a bude doma so mnou a potom by teda nemal narok na rodicovsku keby dal vypoved ale predtym by vybavil pobyt v de?

yanni
2. dec 2013

@07jana2014 a co uz vobec nechapem, ked mate hypoteku a ako pises dost vysoku, ako vas vobec napadne co len uvazovat, dat dobrovolne vypoved z prace? Z coho chcete potom tu hypoteku platit? Muz dostane bud mizernu nezamestnanecku a ty pol roka matersku a potom uz len rodicovsky alebo muz ostane s babom doma a dostane dajme tomu z DE 67 % z platu po dobu 12 mesiacov a potom z DE nic a ty vlasne dedostanes nic, lebo len jeden moze dostavat matersku.

vevesh
2. dec 2013

@07jana2014 nie...myslela som plat odvodeny z komunistickeho vo veducej pozicii 😀 (moja znama -veduca oddelenia v jednej velkej sk firme, vsetci co nastupovali aj na poziciu upratovacky mali vacsi nastupny plat 😎 😎 😎 na upravu platu jej bolo odporucene dat vypoved a tak znova nastupit (ale to by ju uz spat nezobrali) 😎 😎 😎 )

07jana2014
2. dec 2013

@yanni ved je to zatial len v teoretickej rovine, takze nic nie je este jasne ako to bude

07jana2014
2. dec 2013

@vevesh tak to vobec neviem ako to bolo v komunizme

vevesh
2. dec 2013

@07jana2014 to bolo v roku 2010!!!!!!!! 🙄

yanni
2. dec 2013

@07jana2014 Elterngeld sa pocita z poslednych 12 mesiacov. Cize dajme tomu ze ostane nezamestnany,daju mu nezamestnanecku, do porodu je este 5 mesiacov, za tych 5 mesiacov pobera nezamestmanecku plus 7 mesiacov pred tym jeho vtedajsi zarobok. A z toho by sa vypocital tych 67 % Elterngeld. Ale to by musel ostat on doma. Ty by si si nemohla narokovat na slovesku matersku tych 6 mesiacov. Aspon teoreticky to tak funguje. Tvoj muz by sam ist na urad tu v DE a sa popytat ako to vlasne funguje.

07jana2014
2. dec 2013

@vevesh aha🙂 to nebolo az tak davno

07jana2014
2. dec 2013

@yanni on tam nestiha ist, lebo cely tyzden robi... ale hovoril ze bude tam musiet zajst,,,, vlastne uvidime ako to vyriesime,,,, ty si tiez v mnichove?

vevesh
2. dec 2013

@yanni @07jana2014 materska sa pobera uz od 8m tehu, nie?tak na to ma narok na sk, a potom moze poberat elterngeld....pretoze to su uplne ine davky...

07jana2014
2. dec 2013

@vevesh dufam ze si sa nenahnevala, fakt som to nepochopila s tymi platmi komunistickymi,,, dneska mi to nejako nepali... od rana mi je zle,,, dokonca dnes som uz prvykrat vracala tak dufam ze je babo v poriadku,,,

yanni
2. dec 2013

@07jana2014 a este musim poukazat na urcite podmienky: Elterngeld dostanu len ti rodicia, co ziju na uzemi DE s dietatom v spolocnej domacnosti. Cize take nieco, ze muz sa vrati na SK a bude s tebou a dietatom a pobera matersku z DE nehrozi.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre