Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

1sirka1
11. nov 2014

Babulky, hlavne tie ktore ste rodili tento rok, neviete nejaku fintu ako by som mohla dostat kocikovne zo SVK? od januara 2014 mamicky zijuce v zahranici nemaju na kocikovne narok ani ked mam trvaly pobyt nahlaseny stale aj na SVK, pokial som tu viac ako pol roka nedostanem nic hoci moje dieta bude mat SK obcianstvo, neviete niekto ako sa to da oklamat?

saska.t
12. nov 2014

@1sirka1 neda sa oklamat,kym nedolozis dokazy ako ucty za kupene veci na SK,dolozis pravidelne prehliadky u SK doktora atd,riesila to moja sesternica,ktora zije mimo SK a musis to dokladovat este cely rok...

vishka
17. nov 2014

Baby a ako by ste vyriesili moju situaciu? 🙂 Este sa len zaciname snazit. Ale ak to pride ... Niesme zobrati, on tam hra hadzanu plus normalne pracuje takze on poisteny je. Obaja sme tam prihlaseni k prechodnemu pobytu. Ja som pracovala len na halbzeit ako aushilfe asi 5 mesiacov ,potom som sa vratila na Slovensko kvoli mojmu psikovi,,ktory uz nie je medzi nami ☹. Po decembri sa uz vraciam spat do Nemecka a neviem ci budem pracovat pretoze este sa nemcinu iba ucim a vzhladom nato ze zijeme pri baltickom mori (insel Usedom - Heringsdorf) tak s pracou pre cudzincov je tu problem, takze na moje poistenie z prace sa nespolieham (jedine ak by sme sa este teraz vzali). Navyse lekar mi povedal ze pravdepodobne budem automaticky na rizikovom (endometrioza, mozna tromboza,maternica lokalizovana vzadu). Co by ste urobili vy? Boli radsej doma alebo si vyriesili zakonne zalezitosti a boli s partnerom v zahranici? Kazda rada, navrh a hoc co mi bude cenne 😉

gabika262012
19. nov 2014

Niekto kto žije okolo Darmstadtu ? Hessen 🙂

elliss86
20. nov 2014

ahojte kocky, je tu nejaka mamicka na kocikovanie a stretnutia z okolia Aschaffenburgu?
Dajte vediet, budem rada. Mam rocne dievcatko, a som tu v okoli sama zo svk, ked je manzel v praci.

hokaido13
26. nov 2014

ahojte, poradte prosim. Pracujem v nemecku 3 roky. Priatel dostal pracu na slovensku, ja som zostala v nemecku a zistila som, ze som tehotna. teraz rozmyslame ako to vsetko vyriesit. urcite tu nechcem zostat sama a tehotna. takze uvazujem ci dat vypoved a odist na slovensko - budem mat potom narok na matersku? alebo ak pojdem na rizikove, odidem na sk, budu mi vyplacat peniaze aj ked sa budem zdrziavat na sk?

saska.t
26. nov 2014

@hokaido13 Bola som v januari na SK a pani uradnicka mi povedala toto,ak bude dieta pobyvat fyzicky na SK vsetky pridavky okolo materskej,rodicovskej atd. prebera stat v ktorom dieta s matkou zije,zevraj je to novy zakon EU,takze podla jej slov v DE nebudes mat ziadny narok na ziadny prispevok,kedze tam nebudes pobyvat a ani jeden z rodicov,takze o vsetko budes musiet ziadat na SK.

marosko
29. nov 2014

@saska.t pani úradnička nepovedala, či automaticky dieťa stráca nárok (povinnosť )nastúpiť na povinnú školskú dochádzku na Slovensku? Ale to už oni asi neriešia. Na to majú iný zákon.
Pretože , náš ma automatický slovenské občianstvo, nakoľko rodičia sú v De iba 5 rokov, trvalý pobyt musí mať nahlásený , ináč nám nechceli vystaviť pas. Tým vyplýva povinnosť o školskej dochádzke - preskúšaní.

saska.t
29. nov 2014

@marosko moje deti maju obe obcianstva,takze skolsku dochadzku na SK nemali dovod riesit a pasy maju iba DE 😉

31deniska01
3. dec 2014

@marosko Ahoj aj my slovaci zijuci v nemecku len tri roky a mame dvojrocneho chlapca a trvale pobyty na svk nemame, a co sa tyka pasu nemali sme ziadny problem mu vybavit aj ked uz nemame trvale pobyty, staci ze mate pasy slovenske a dieta slovensky rodny list - maly sa narodil v DE, ma slovenske obcianstvo,vsetky peniaze poberame v DE, a uvidime ako to bude casom zo skolou, tu je uz nahlaseny do skolky, uvidime ci nas budu bombardovat slovenske urady

mirkaandrej
4. dec 2014

ahojte baby, je tu niekto z okolia Arnstorf?? Pripadne Landau a d Isar, Dingolfing.... 🙂

mirkaandrej
4. dec 2014

Inak, ak bude niektora dobra duša ochotná mi napísat, ako to prebieha s tehotenstvom a následne pôrodom v DE, budem veľmi vdačná....určite to tu niekde je, ale je toho straaaaašne veľa 🙂 dakujem vopred :-*

yanni
4. dec 2014

@31deniska01 nebudu vas bombardovat, lebo ak uz nemate na SK trvaly pobyt, tak vas nemaju ako najst.

marosko
4. dec 2014

@31deniska01 Tak ja tomu už nerozumiem. Možno nás niekto opäť popreháňal, keď sme nedávno (4 mes. dieťa) vybavovali pas. Malý je narodený v De, kde sme dostali rodný list , ktorý sme museli apostilovať . Na základe toho vystavili v Ba slovenský rodný list a keď sme ho mali tak sme chceli vybaviť pas . Tu nás teta na pasovom poslala späť na matriku ,že dieťa nemá trvalý pobyt - vyčítala z pc ako sme predložili rodný list. Samozrejme som hneď podotkla ,že ho prihlásime iba na prechodný pobyt, chcela som predísť tomu , aby nebolo možné zistiť či o pár rokov nastúpil do školy. Úradníčkou na pasovom som bola upozornená ,že potom pas nevybavím. Tak fakt neviem ,kde nastala chyba. Zas jeden pekný deň strávený na slovenských úradoch a jeden problém do budúcna, keď pôjde malý do školy.

31deniska01
4. dec 2014

@marosko my sme malemu pas vybavovali pred dvoma rokmi a nas tiez chceli odbit s tym ze ani jeden s rodicou a tym padom ani maly nemame trvaly pobyt lenze na ambasade nam bolo povedane ze to nevadi, ze mame slovenske pasy a tym padom aj malemu musia vystavit na slovensku pas, a na urade ze to nieje mozne ale sme im povedali co povedali na nemeckej ambasade, potom sa medzi sebou vypravali a nakoniec jasne nieje problem 🙂 a samozrejme ma aj slovensky rodny list, ktory sme riesili cez ambasadu,ten musia mat kedze su slovaci hold smola ☹ no a pevne verim ze kedze nemame trvale pobyty nebudu nas uradnici otravovat, dieta mi bude chodit do skoly tu a nebudeme predsa cestovat 1000km len kvoli nejakym skuskam ktore mu nebudu na nic platne momentalne, ale uvidime

31deniska01
4. dec 2014

@yanni Dufajme, nerada by som dieta takto trapila, tu bude chodit do skoly a plnit si skolsku dochadzku 🙂

yanni
5. dec 2014

@marosko ahoj. Rada ta tu znova vidim.
Hlupost. Tetusky vedia velke....pass nie je viazany ani trvalym ani prechodnym pobytom. To sa vztahuje len na obciansky. Ked si odhlasis tr.pobyt na sk, zoberu ti obciansky ale pas je tvoj preukaz totoznosti aj vo svete. Tym vlastne dokazujes, ze si obcan sk. Pekne preba tetuskam vyhubovat nech sa naucia zakony.pass si mozes vybavit aj cez velvyslanectvo a nik sa nepyta, ci mas vobec prihlaseny pobyt na sk.

saska.t
5. dec 2014

@marosko tetusky na uradoch SK vedia prd @yanni ma pravdu, ja si zu dopredu vytlacim zakon a idem na urad,ak sa im nieco nepaci,precitam im Dany zakon a tetusky ani nepipnu, proti zakonu nemozu nic,no neochota je obrovska...
Nieco podobne som zazila v decembri 2013,na poslednu chvilu som zaziadala o porodne,kde jedna z podmienok Bola,ze dieta sa dozilo 28 dni,dolozila som rodny list (mala narodena 31.8) a potvrdenie o pravidelnych zdr. prehliadkach dietata s datumom 7.11 a tetuska mi povedala, ze tam nestoji ze dieta sa dozilo 28 dni (stacilo spocitat a dosla by ze dieta zu malo cez 2 mes.) a nechcela mi zobrat papiere,skoro som odpadla!!!! taky cirkus som narobila,ze ma skoro vyhodili,chceli ma proste odpalkovat bez vsetkeho,no nepodarilo sa 😀 nehovorit o Tom,ze na DE rodny list mi povedali,ze to nie je original (bol) tak som sa spytala ci robi na DE urade a vie ako ma vyzerat ten pravy- tak som volala na DE ambasadu a ti jej pohrozili zalobou a vsetko som vybavila za 15 min. treba na ne tvrdo,inak sa pravdy nedovolas 😉

janinka25
30. dec 2014

ahojte Prosim Vas, plati sa niečo ked sa registujete na ebay. de? mne prisiel mail, o nezaplateni nejakych poplatkov, je to spam alebo čo? ja som si z tade nikdy nič neobjednavala registrovala som sa tam pred x rokmi

saska.t
30. dec 2014

Za registraciu sa nic neplati len ked predavas
@janinka25

bibitina
18. jan 2015

Ahojte mamicky ktora mi viete poradit ohladom sikany v skolke ak je moje dieta pernamentne bite v skolke od dvoch chlapcov ktori su problematicki a biju aj ostatne deti nepomaha ani rozhovor s rodicmi sni ucitelky si nevedia rady s nimi dcera je po operacii a potrebujem vediet ako dalej postuoovat lebo agresia sa len stupnuje neviem ako dalej dieta chranit aky je dalsi postup oficialna staznost kam ? Nemate niekto skusenost co pomoze?

janamd
24. jan 2015

U nas v skolke bol jeden problematicky chlapec. viac krat mu hrozili, az to prerastlo urcitu mieru, pribudali staznosti od rodicov, tak mileho chlapca vylucili zo skolky. jugendamt mu musel najst nahradne zariadenie (neviem ci specialnu skolku, ale myslim si ze ano). co ten chlapec porobil detom bola hruza, bil, kusal (do krvi), hadzal pieskom, blatom , pripinackami pichal.....jedna ucitelka musela mat vzdy na starosti len jeho....v skupine 22 deti, kde su 2 vychosky a jedna sa venuje iba 1 chlacovi....nemozne. inak skolku mame genialnu. nie je tu nahodou niekto z Magdeburgu?

feist
28. jan 2015

@mirkaandrej ahoj🙂 vidím ze si sa pýtala ohľadom tehotenstva a pôrodu v Nemecku.ja som v 22tt a tiez zatial skoro nic neviem,zistila si uz nieco viac?🙂
teda samozrejme,otázka je to aj na ostatne ochotne baby🙂 hlavne co sa týka papierovačiek,kedy o co a kde požiadať atd.som tu normálne zamestnaná aj poistená,len zatial neviem kde sa treba hlásiť,žiadať o matersku a vsetky tie formality. Ak sa niekto nájde tak dakujem 🙂

feist
28. jan 2015
elliss86
29. jan 2015

Kinderbetreung und Landsverziehungsgeld!!!
Dufam ze som to spravne napisala;)
Viete mi povedat za akych okolnosti mam na nieco taketo narok?
Dakujem za akykolvek prospesny komentar alebo info;)))
Pekny den vsetkym;)

yanni
29. jan 2015

@elliss86 Betreuugsgeld je od 15. mesiaca veku dietata, najdlhsie do 3 rokov ak dieta nedas do jasli/skolky. Je to 150 €.
Landeserziehungsgeld po prve nie je vo vsetkych Bundesländer a po druhe ho dostanu len ti, ktorych rocny prijem na rodinu nepresiahne urcitu hranicu. Je to individualne, pausalne sa ta hranica neda urcit, je to indi-vindi od rodiny k rodine. Vypocita to Amt.

elliss86
29. jan 2015

Yanni, dakujem za info. mas informaciu aj to kto ma narok na betreuungsgeld?
je to len pre zeny, ktore nieco odpracovali v nemecku? alebo pre zeny, ktore len staci ze ziju v nemecku. ?
Ja som sa pristahovala za manzelom, a som stale zo svk na materskej, takze neviem co dalej.

elliss86
29. jan 2015

Landeserziehungsgeld viem ze je len v Bavorsku, co sa nas tyka, pretoze tu zijeme, a vybavuje sa to na Amte teda?

elliss86
29. jan 2015

Kocky, a niesom si ista, jednej veci. Poberam rodicovsky prispevok zo svk na dceru, zacne mi o chvilu chodit Kindergeld. to su rodinne davky to co dostava clovek na svk tych 23 eur. v nemecku 184.
Nemala by som prist o rodicovsky prispevok zo svk vsak?
To nema nic spolocne z Kindergeld, ale tak clovek sa zu boji vsetkeho, co na slovenska tyka, ci mu nezoberu aj vlastny nos medzi ocami.) dakujem za info. mozno sa pytam uplnu blbost, ale pre istotu.
lebo velakrat clovek cita, ze nesmie zo svk nic poberat, ak chce poberat davky v nemecku. atd. atd. chapete.

saska.t
29. jan 2015

@elliss86 Betreuungsgeld nie je zavisle na odpracovanej praci v DE,ale na Tom ci bude dieta opatrovat matka,alebo pojde do niektoreho predskolskeho zariadenia,ak ostane matka Doma ma nan narok od 15 mes. dietata az do 3 roku.
@elliss86 ak nepoberas pridavky z SVK a zaroven aj z DE,nemaju narok a ani dovod obrat ta o rodicak,ale mozu ti ho pozastavit a odporucit ti brat rodicak z DE ak tu zijes,ak na SVK nie je dovd pozastavenia...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre