Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

yanni
1. mar 2016

@gahanka on musi pred alebo pri uzavreti zmluvy Kreankenversicherung nachweisen. Cize on musi byt uz poisteny. Cize bud je vedeny ako nezamestnany a tym padom to plati stat alebo je vo Familienversichrung alebo sa musi v nejakej gesetzliche KK poistit freiwillig. Alebo je poisteny privat. Ale to su palky, cize to u vas asi neprichadza do uvahy.
On nech ani neuvazuje o Minijobe ako Hauptverdienst. Ako kuchar nema problem najst si. a hlavne v Bavorsku, robotu. V gastronomii najde vzdy miesto, a aj je k tomu vyuceny kuchar, tak niet o com. Na zaciatok nech zoberie hocico, tym bude ma KV a socialne odvody a prijem na zaciatok. Ak sa mu enbude pacit, vzdy sa da hladat neico ine.
Ja skor vidim problem u teba. V DE to nie je take jednoduche ako si myslis. SK a CZ zdravotna sestra sa v DE berie nejak inak. Vela sestier museli robit nejake dodatocne skusky a este nachweisen znalosti nemciny na urovni B2. Az potom mohli robit v nemocniciach atd. Slovenske sestricky casto robia len opatrovatelky. Bud v sukromnych domacnostiach alebo domove dochodcov atd.

gahanka
1. mar 2016

skúšky z B2 idem robiť o týždeň, a potom chcem požiadať o anerkennung, tak uvidím

yanni
1. mar 2016

@gahanka tak drzim palce. 😉

stellamaris
1. mar 2016

@gahanka ahoj,ak chces v DE robit sestricku,musim pred nejakou Kammer....najprv zlozit skusku.Tiez to nieco stoji.Oni tu automaticky slovenske alebo ceske vzdelanie neuznaju.Moja kamoska ju nema urobenu a moze akurat opatrovat ludi a samozrejme za menej penazi ako sestricky.Ta Kammer für Pflegeberufe ,tak nejak sa to vola,je niekde v Mnichove.Dufam,ze som ti pomohla.Viel Glück 😉

yanni
1. mar 2016

@gahanka presne ako @stellamaris pise aj ja mam info, ze sestricky musia robit nejaku skusku, nestaci dat len ziadost na Anerkennung. Aj tu na MK je jedna babenka @mawka, mozno sa ozve a da niejake info. Ona tiez robila opatrovatelku, a je sestricka. Co viem bolo jej treba skusku zlozit ale najskor musis mat B2. A tiez nie je B2 ako B2. Ta skuska nie je len tak hala bala, predsa je to cudzi jazyk, odborne nazvy (nie vzdy len latinske), nemcinu musis ovladat fakt dobre.

mawka
2. mar 2016

@stellamaris zalezi aka sestra, do roku 2004 ukoncena je ine ako po roku 2004. ale samozrejme, ze si sestru preskusaju, ved to je zodpovedna praca, ide o luske zivoty, bez vybornej nemciny, vzdelania a obhajenia si profesie sestrou byt nemoze. moze robi pflegekraft v domove dochodcov v pohode, tam nemusi mat skusku, ale na kazdu zdrav. poziciu vyzaduju minimalne B1 uroven (pflegekraft), B2 bezna sestra a C1 uz tie odborne sestry. a oficialne. cize bud maturitna skuska alebo medzinarodny certifikat napr. z Goetheho institutu.
@gahanka

yanni
2. mar 2016

@mawka Supi Lucka. Som vedela, že ty máš najlepšie info.

mawka
2. mar 2016

@yanni sak hej, lebo to nie je ako robit vo fabrike. toto je vysokoodborna zalezitost. ale ved da sa zacat aj ako pflegekraft a na zaciatku sa uskromnit, zamestnavatel rad prispeje na kurz jazyka a vselijake dalsie vzdelavania. od toho sa da odrazit. netreba mat hned vellke oci, potom pride vacsinou sklamanie.

stellamaris
2. mar 2016

@mawka presne tak,oni preskusaju sestricky.Kamoska ma zdravotnu ukoncenu po roku 2004,bola v Mnichove na tu skusku a neurobila.Platila tusim okolo 300€.Bohuzial bez tej skusky ju v ziadnej nemocnici zamestnat ako sestricku nechcu.Akurat v domove opatrovatelskej sluzby,samozrejme za nizsi plat moze robit.Jazyk je tiez problem,ona vie super po nemecky,ale pacienti hovoria po bavorsky a tomu velmi nerozumie.Na tu skusku pojde zase.

mawka
2. mar 2016

@stellamaris da sa aj na bavorstinu zvyknut 🙂 sice zo zaciatku hatlanina neskutocna, lebo panika lebo co vlastne hovoria, ale da sa to 🙂

stellamaris
2. mar 2016

@mawka 😀 mne to trvalo trochu,kym som si zvykla na bavorsku hatlaninu 😀 dnes meliem sama ako rodeny Bavorak a viem aj pisat po bavorsky 😀 😀 😀

gahanka
2. mar 2016

idem na goethe B2, dá sa to urobiť tu v Trenčíne, na hatlaninu som zvyknutá, ja som bola 10 rokov v Tirolsku, skôr mám obavy že občas pri skúške pichnem nejaký dialekt, viete mi povedať, koľko cca zarábajú Pflegerinen v domovoch dôchodcov? Nemocnicu aj tak moc nemusím

gahanka
2. mar 2016

a tá skúška bola písomná alebo ústna?

lea1650
4. mar 2016

@anavik29 Offenbach🙂

anavik29
13. mar 2016

@lea1650 ahoj mas aj dedicky? Momentalne sme v SR, do DE prideme v aprili...

dendinda
15. mar 2016

Ahojte...mozem k vam? som v berline 6 tyzdnov a uz ho nemam rada mam 3 rocneho synatora ktory sa vecne nudi

beatakle
15. mar 2016

@dendinda ahoj..ja som sice na opacnom konci DE,ale mam ten isty problem..mam trojrocneho a strasne sa nudi...dnes prsi ani vonku sa nedaa ist..do skolky naastupuje v aprili..ach jaaj

gabinka279
15. mar 2016

@beatakle a odkiaľ si ?

dendinda
16. mar 2016

@beatakle no my este ani skolku nemame riesime este papiere zo slovenska strasne dlho to trva a pocasie je na nervy jeden den krasne teplucko a dalsi idem zmrznut ale hadam uz bude lepsie chystam sa na kurz nemciny

vicki75
25. mar 2016

@nahoda Ahoj, vidím, že si to písala takmer pred dvomi rokmi, ja som v Landshute "čerstvá" teraz, ako si dopadla s tou nemčinou? Predpokladám, že už si sa ju naučila 🙂 Ja som tiež doma s malým, učím sa sama, ale fakt sa to nedá ....

gabika262012
31. mar 2016

Maminky neaka ktora je,alebo bola v podobnej situacii ako ja. Zijem s manzelom už 2 rok tu v Nemecku,mame spolocneho syna a z predosleho vztahu mam dcerku. Teraz po 2 rokoch mi zastavili PRIDAVKY na deti,obidve.Koli tomu,že idu zistovat kde pracuje otec dcerky,kolko zaraba,kolko mi plati. a Zevraj ci ja nemam narok dostavat zo Slovenska pridavky na deti. Prosim neviete ako to dopadne,kedy mi pustia pridavky,alebo co? Dakujem krasne a dufam,že sa neaka ochotna mamina najde :( :(

pepina001
16. apr 2016

Babule prosim najde sa niektora na malu pomoc s nemeckým kratkym statusom... (trochu mimo temy) ☹

jasanka24
7. jún 2016

Ahojte niekto z Norimbergu?

danciacik
11. jún 2016

Ahojte som tu nová a idem si po radu. Chceme sa presťahovať do Nemecka (časť Bavorsko) muž má prácu vybavenú, máme č detičky 9 ročnú, 7 ročného, 4 ročnú a 15 mesačného. Mám otázočku - funguje niečo ako predprípravná škola alebo je možné prvý rok neklasifikovať (dostala som sa k obidvom takým informáciám a teraz neviem čo z toho je pravda a druhá vec keď dosiahne drobec 3 roky je pravda že matka musí do zamestnania inak jej stopnú prídavky? Nemôže mať napríklad živnosť? Vopred ďakujem za akúkoľvek odpoveď

yanni
11. jún 2016

@danciacik deti prihlasis normalne do skoly. Oni uz vedia, co maju robit. Tu maju s takymito detmi skusenost. O predpripravke neviem nic. Deti cudzincov s nijakou popr slabou nemcinou maju extra hodiny nemciny a tiez velku pomoc od skoly (ucitelia, ziaci atd.). Nemoj, deti sa ucia rychlo. Odporucam sa prestahovat cez prazdniny a s detmi chodit medzi ine deti, rychlo za tie dva mesiace pochytia aspon zaklady. Skolsky rok sa tento rok zacina u nas v Bavorsku v utorok 13.09.
Co sa tyka pridavkov (Kindergeld), to mas odkial takuto blbost. Ak vas muz vsetkych uzivi, tak nemusis chodit do roboty nikdy. Kindergeld je na kazde dieta do 18 rokov, popr. ak studuje tak do 25.
Co je nanovo schvalene v bavorsku je Betreuungsgeld. Ja to od dovrseneho 15. mesiaca do najviac 3 rokov, ak dieta nedas do dotovanych jasli/skolky. Ale to je tak ci tak najdlhsie do tretich narodenin, takze, ci pojdes potom robit a ci nie, uz to nedostanes. Ale s Kindergeld (rodinne pridavky) to nema nic spolocne.

danciacik
12. jún 2016

@yanni ďakujem ti krásne za info Betreuungsgeld keď správne chápem je niečo ako rodičák tu na SR?
A vieš mi prosím ťa ešte poradiť aké staré majú byť úradne preložené listiny (rodné listy) prípadne či treba dať preložiť aj vysvedčenia?

yanni
12. jún 2016

@danciacik Doklady najlepsie dat prelozit v DE, niektore urady SK preklady (aj ked sudnym prekladatelom) neuznavaju. Aby si potom nebola prekvapena. RL budes urcite musiet dat prekladat, tie treba na Kindergeld atd.
Vysvedcka neviem, to ti uz povie skola, ked pojdes deti prihlasovat.

Betreuungsgeld je Betreuungsgeld. Neporovnavaj s Sk davkami, to sa ani neda ani by sa nemalo. Betreuungsgeld je len dobra vola Bavorska, ze to schvalili. Nie je to v kazdom Bundeslande. Ako sm uz pisala, je to od 15 mesiacov do 3 rokov a len v tom pripade, ak nedas dieta do jasli/skolky. Po troch rokoch konci tak ci tak.

Este mas v Bavorsku moznost podat ziadost na Landeserziehungsgeld. V tom ti vsak neporadim, je to akasi "socialna" davka na deti pre menej zarabajuce rodiny. Je tam nejaky strop, kolko ako rodina mozte najviac zarobit, aby vam odklepli aspon tu najnizsiu sadzbu. Ale fakt sa v tomto nevyzna, my do tejto skupiny nepatrime.
Mozno ti poradi niekto iny.

Prehod si bydlisko v profile na Nemecko a automaticky ta to prida do skupiny Nemecko. Tam sa to uz riesilo, niekto ti poradi.
A su tam aj baby, co prisli do DE uz so skolopovinnymi detmi, tak budu o skole vediet urcite viac. My mame deti nemecke, narodene v De, tak sme toto riesit nemuseli.

denisalv
5. júl 2016

Ahojte, neviem ci je tu uz podobna otazka.. Rada by som vedela ako je to s materskou pri druhom dietati.
Moja dcera ma teraz skoro 1,5 roka. Elternzeit mi bezi do 16.1.2017. A termin porodu je 12.3.2017. Ako je to potom s materskou na druhe dieta, budem dostavat iba od Krankenkasse ci aj od zamestnavatela. Co musim urobit? Predlzit Elternzeit ci radsej nie? Nahlasit sefovi? Neviem vobec ako postupovat.

alenka1609
11. júl 2016

je tu niekto prosim s passau??? lebo ma tu svihne....a neviem vobec po nemecky....och joj alebo s okolia passau ja som 13km od passau..... 😢

saska.t
13. júl 2016

@alenka1609
@denisalv obe si najdite na fb stranku cesi a slovaci v nemecku a dostanete svoje odpovede 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre