Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

jabera
5. sep 2009

ahojte baby!

renatka, ty by si sa teraz mala hlasit povinne 2x denne, si tu najhladanejsim objektom vcul... a ty sa po grilovackach vlacis a ani pisat sa ti nechce.... aspon sa ti uz konecne zle chodi? alebo ta brucho tlaci?

zdeni, strasne si ma potesila s tymi flakmi na tvari, nie len, ze sa s tym necitim sama, ale aj to, ze to preslo... teda dufam, ze si hovorila o flakoch, ze presli, nie iba o tej brusnej ciare. podla opisu mam okolo pusy presne to, co ty... vyzeram,a ko by mi zacal rast knir. hnus, no... bradavice ted zatial nemam, ale cas ukaze..
este si ma potesila aj spravou pre matky nenemecky hovoriacich deti. to je skvele, tak snad to aj u nas tak bude. noze dojdi castejsie, ked take dobre zvesti nosis!

danka marosko, tak vy uz tiez takto skolkujete! a uz maly aj hovori nieco nemecky? a rozumie detom nieco, alebo len pozoruje? to mas inac docela zahul stihat tu skolku s malou, asi by ti to auto naozaj pomohlo v zivote. sice je to fajn na kondicku,a le ked zacnu mrazy, bude to horsie.

dani dani, tak ty si daniela! to by ma ani nenapadlo. mas skutocne meniny 9.9, mam tu pred sebou cesky kalendar, tak som mudra. v slovenskom je vtedy martina, to je moja sestra, tak mi to najprv neslo do hlavy, preco by bola dana s martinou, ale uz mam jasno..

my sme teraz velki zahradkari, uz mame ohradku na kompost a ja som zacala cistit zahon pri susedoch, je tam toh teda siaaaaaalene vela.... aj uz sme sa vypravali s jednym susedom, docela mily pan, je snad najmladsi zo vsetkych, ma asi 60. myslim, ze okrem nas uz tam mladsi nie su. ale bol vyslovene mily, nastastei priamo mna neoslovoval, takze sa este nieco stihnem doucit, kym budeme musiet pokecat.
zajtra sa chystame aj my grilovat, ak nebude taka strasna kosa ako dnes.
bartovi sa tam paci uplne maximalne, mam ho v satke a on pozera okolo seba, na borisa ako robi a tak, je velmi zvedavy apotom tvrdo chrape v noci, zjavne ho ta praca v zahrade vycerpava ako aj nas. sme uplne mrtvi. ale je to skvele, strasnema to bavi, uz sa tesim na zajtra. skodalen, ze vzdy moze robit len jeden , druhy ma sluzbu u barta...

dania
5. sep 2009

Jani, tak dej nejake satkovaci fotecky ze zahrady!

bodka7
5. sep 2009

ahojte babule.
takze konecne prispejem aj ja niecim:

dnes 5.9.09 o 12.24h sa narodila renatke mala matilda s mierami 52cm a 3320g. vsetko prebehlo ako u maxika.
takze sa tesme na foto, kde bude renka zasa vypadat jak filmova hviezda 😀 ´

gratulujem renka 😵 😵 😵

verohit
autor
5. sep 2009

ahojte zenule, vsetky vas pozdravujem, predpokladam ze uz vsetkym sladko spinkate 😉, ze Dani?? 😀
ja som prave dobojovala s kuchynou povynasala plienky a reku kym este neodkvecnem tak kuknem ako sa veci maju...

skukla som foto..... Reni, ved prihod aj ten 41.tt nech mame pamiatku, ked sa este nechcete rozpadnut.... 😉

Bea tiez velmi krasne brusko, zhodou okolnosti to mas dobre rozpacovane kde je vidiet plavky ked si si ich kupila, a teraz ked ste uz do nich krasne dorastli 😵 😵 a kde v chorvatsku ste boli, taka kamena terasa bola aj v Pule ak si spominam....

a vitam po dlhsej dobe aj Danku(Maroska) a Zdenku.... Dani, to je super ze Marosko svoj nastup tak statocne zvlada a s tou nemcinou to urcite dlho nepotrva, deti ho "zvezu" 😉 a drzim palce aby si si co najskor poriadila nove auto, lebo take nahanacky sa daju robit urcity cas, ale v novembri &Co ??

Jani
prepac ako si som to prepasla, kupili ste zahradku?? do je parada!! 😵 Bartikovi cerstvy vzduch urcite len prospieva, a ked sa este moze pritom kochat ako rodicia zveladuju 😉 😉
a nechcem byt neosobna(ak ano tak sa vopred ospravedlnujem) ale mohla by si mi este raz priblizit situaciu.. co a ako?? a boris je slovak??

no my sme dnes boli pozvane, kamoska (z ktorej som spravila teticku) mala narodky, tak nas pozvala na damsku jazdu.... boli sme v black bean ak to poznate, u nas tu maju krasnu Longe terasu... no Mimi dost "fremdluje" tak sa od tiet odtahovala, ale zato chodila od boxu k boxu a ukazovala a vykladala sediacim hostom ze ako pije a ze su tam holuby a ze prisla autobusom......
no hit bol ked sa postavila pri sochu budhu ako ze ho priatelsky potlapkala po pleci a potom sa o neho slusne oprela a objedala si svoju reiswaffel... zrazu sa k otocila k budhovi a zacala ho ponukat svojou reiswafflou..., tak to uz viac hosti tam fakt nevydrzalo 😀 😀 😀

idem chrapat, som det... a kde sa vyparili Ingrid a Vendul??? 😕 😕 😕 chybate nam!!

verohit
autor
5. sep 2009

Heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeej, tak som rada a vedela som na co tu obskurujem tak neskoro!!!!

Renka a Matilda zo srdca gratulujeme a veeeelmi sa tesime!!!! Matilda ma krasne miery, takze bude modelka po maminke 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 skore zotavenia a vela mliecka( co si myslim ze nebude ziaden problem).....
a samozrejme gratulujeme Maxikovi, je z neho velky bracek!!! 😵 😵

dobru noc, tak teraz sa mi bude dobre spinkat 😉

evinkaaa
5. sep 2009

Reniiiii - srdecne ti zo srdiecka blahozelam. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
Zelam veeela zdravicka pre malicku Matildu a aj pre teba. Rychlo sa zotavte a krasny navrat domov. Veeelmi sa tesim, to je naozaj nadherna spravicka. 😉 Takze z maxika je velky bracek...to je super. 😉

evinkaaa
5. sep 2009

Veru - tie Mimkine prihody su ale paradicka. 😉 Vzdy sa nasmejem, ked nieco nove o nej napises. To musela byt ale urcite sranda. 😀 Ale hlavne je, ze ste si babsky vyjazd uzili 🙂

jabera
6. sep 2009

jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
hura, tak vsetko najlepsie obom babam. no teda, matilda je stihla holka, modelka po maminke , zjavne... to je super, ze uz to ma renka za sebou a zjavne v pohode, uz sa tesim na fotky. nebude brusko, bude matilda

stefka, mna napadlo, ze som ti chcela napisat, ze my tiez nemame trvaly pobyt v nemecku. a asi budeme musiet mat, robi nam to iste problemy. stve ma to hlavne kvoli autu, lebo je tu ovel avyssia poistka... v pondelok sa to asi bude musiet riesit. akosi im tu zalezi na tom, aby sme ten trvaly pobyt mali.

dani, satkove fotky nejake mam, ale uverejnim len tie, kde je vidno iba barticka. uz som skutocne v stadiu, ze nie som ochotna seba kamkolvek vystrcit..... este ma aj borisova sestra prisernym sposobom ostrihala a uz je to fakt hruza. musim pockat....

veron, mimi je k sezrani, fakt.... mame zahradku, boris ju obstaral kym som bola na svk. ja som po tom velmi tuzila, len ma nenapadlo, ze tam bude az tolko prace, hahahhaha. ale nie, len je to fak t tazke tym, ze je bartik este uplne neschopny ostat chvilku potichu v kociku... ale o rok to uz bude lepsie, dufam... najlepsie na zahrade je to, ze stala 200 eur.... dobre, ze? hold, sme v hladovej doline.... su radi, ze im to niekto bude obhospodarovat, aby mali pekne prostredie. to este nevedia, komu to predali....

baby, padam, musim nieco pochystat, slnko svieti, aj ked teplomer ukazuje hrozivych 11 stupnov. zahrada volaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

neurologia
6. sep 2009

Dobre ranko,

a co to hned necitam renatka ma pri sebe uz aj malu matildu jeeeeej to je krasna sprava hned na rano...gratulujeme joj musim to ist zvestovat aj manzovi lebo ja ju kazdy den spominam tak uz aj teraz nech je v obraze...

honnig
6. sep 2009

Hezke ranko,

Reni, moc blahoprejeme, pekne si to uziivejte 🙂 🙂

paula
6. sep 2009

Obrovska gratulace Renatce a Matilde! 😵 😵 😵 😵 😵

emicka09
6. sep 2009

taky se pripojuju a gratuluju Rence k miminku 😉 !

alcav
6. sep 2009

Ahoj Renco,
obrovska gratulace i od nas 😵 Tak hodne zdravicka, stesticka a pohody 😵 😵 😵

dania
6. sep 2009

Vitej Matildo a Reni, obrovska gratulace! 😵

marosko
6. sep 2009

Aj my sa pripajame ku gratulacii,Reni a Matilde

Jani a Marosko vobec nevie po nemecky tak dufam,ze sa zvezie pri tych detoch. Teraz skor odkuka ako porozumie. A dufam,ze casom bude on mna ucit ako Renca nedavno pisala. Tak som rada,ze tam chce chodit. Snad to nezakriknem a rano bude strajkovat.

jabera
6. sep 2009

ahojte baby, tak som dnes myslela na renatku, ci je v takej pohode ako vzdy,a lebo ci ju ten porod zlikvidoval ako bezneho smrtelnika... uz sa strasne tesim na fotky matildy.

my sme sa dnes tak zlikvidovali v zahrade, ze neviem ani barta dvihnut na ruky....

mammy81
6. sep 2009

Pripajam sa ku gratulaciam :Renatka tak gratulujeme a Matilde prajeme hlavne vela zdravicka nech vam robi radost ako jej velky Brasko Maxik 😵

verohit
autor
6. sep 2009

ahojte zenule,

tak Reni stranka 128 patri len tebe a Matilde 😵 😵 😵 😵 😵 este raz vsetko naj a tesime sa na foto i na story!! 😎 😉

zenule dik za pochvalu s tou mojou Mimi sa fakt nenudime 😉 😵 ale to vy vsetky tiez predsa poznate!! 🙂

Jani
tak to ste si teda dali do tela!! no ale ved taku schnäpchen hadam v celom Nemecku clovek nenajde... este par takym makaciek ako dnes a budete si uzivat zahradky.... a uvidis, pockaj este 4 mesiace a Bartik sa bude tesit zo snieziku a labzovat po nom a ty budes urcite moc vylihovat na zimnom lehatku a cerpat silu cez zimne slnecne luce 😉

este by ma velmi zaujimalo: Emmicka, si to ty co si sa nevedela roznodnut pre PDA a riesila si kratko pred porodom peniaze od byvaleho sefa?? 😕 😅
sorry, ale tento rok som tu fakt dost letmo a tak mi obcas uchadzaju "pojmy" 😅 dojmy si nenecham ujst 😉

vsetkym dobru noc a uspesny tyzden!!

jabera
7. sep 2009

ahojte,

veron, hahahhaha, velmi si ma pobavila s tym labzovanim po snieziku.. ty nevies, ze mam najlenivejsie dieta na svete? my sa este ani na brusko neotacame.... ani na vystrete ruky sa nedvihame.... o labzovani sa nam este ani nesniva.
ale ideme uz k mudr, budem kludnejsia, nerada by som nieco zanedbala. ak mi povie, ze pohoda, ze je to len lenivy chlap, tak fajn, ale nech nie je neskoro, keby nieco...

hanka, teba som tu strasne dlho nevidela, uz som sa chcela na teba pytat a ty si tu... ako sa mas a kde si? si tu , ci v cechach? a ako sa ma kacenka? idem kuknut, ci s pridalal nejake fotky.

ani vendulku som tu hrozne dlho nevidela. a tusim je snou teraz inge, ak si dobre spominam.
a zuzka tu dlho nebola....

mne zaspalo vrestadlo na prse ako male miminko.... tak si uzivam kludu, lebo dnes teda jacal desne opat. zvykol si byt 2 dni stale v satke a nevedel prezut, ked som ho rano polozila pod hrazdicku.

neurologia
7. sep 2009

ahojte,

jani a mozno ta bart potom z nicoho nic prekvapi a zacne hned uz sediet alebo nieco take teraz si dava nacas a nejak sa neunuva trapit ale potom sup a spravi mozno nejaky obrovsky pokrok naraz ze by si to ani necakala...ale jasan clovek je kludnejsi ked mu aj doky povie ze vsetko v poho...nestresuje sa zbytocne
a vidim ze zahradku si uzivate naplno musi to byt makacka hmmm ale ked si predstavim ako si tam budete hoviet uzivat grilovacky a takej tej pohodicky v lete pri napustenom bazeniku to je teda nieco normalne vam uz pri tej predstave zavidim....

muzskemu som vcera zvestovala spravu o narodeni malickej matildy.....a iba vecer vyskocil zo sedacky vybehol hore a dole zisiel s autosedackou ze on nema ani predstavu ako sa to montuje do auta a musi na to prist lebo zachvilku idem rodit aj ja a on musi potom vediet ako na tu autosedacku a nie potom nad tym maturovat ked nebude casu nazvys... 🙂 tak som sla s nim (pre istotu som zobrala aj navod lebo ani ja som nevedela ako na to ale podla mojho muza na to prideme aj bez neho) no rozdielne nazory sme mali hned na zaciatku ze ako ma ist ja som tvrdila do protismeru jazdy a muz nie ze kravina...tak som hned vytiahla navod kde mi dali za pravdu... a ked kukal na bezpecnostny pas a sedacku uznal ze ten navod sa predsa len zide.....ale zvladli sme to v pohodicke a potom este pre ziskanie cviku sme ju parkrat odmontovali a opat pripevnili......takze o "starost" menej

fabienamata
7. sep 2009

Reni ,gratulujem k Matilde,prajem vela zdravicka a rychleho zotavenia sa....a tesim sa na fotky.

Jani ty si taky pracant v zahrade?? A co vsetko budes sadit ,alebo co tam za pracu robis teraz?
My sme boli skolaudovat novy domcek u znamych.
A okolo domu taka divna burina -dla mna. Myslela som, si ze este vonku nestihli porobit a zasadit nijaku zelen.A oni ,ze je vsetko uz hotove!
No trapas. 😲

jabera
7. sep 2009

zdeni, hahahahhahha, to je dobra sranda s tou burinou. hahaha, predstav si, ze by si myslienku vyslovila nahlas.
ja rada robim v zahradke, to ano, ale momentalne vobec nestiham. ani casovo a ani moje telo nefunguje ako pred rokom, zistujem... som normalne kaput.
momentalne musime cim skor vycistit taky pas, ktory lemuje zahradu kolomdokola, aby nasa burina neliezla k susedom. kedze to 2 roky nikto nerobil, je tam taka siet korienkov, ktora sa az tazko opisuje. a to by sme mali stihnt cim skor, nech nas neprestanu mat susedia radi. ale netusim, ci to je sanca urobit do zimy.
co ale fakt chcem, je posadit jahody a dat do zeme cibule na kvetinky. to musim za kazdu cenu.
ale ta zahrada je velka a dost spustnuta a vlastne robi vzdy len jeden z nas, takze neviem neviem...

beus, akcia sedacka musela byt fakt dobra. to by som si mrkla. som rada, ze manzel pochopil, ze sa to montuje do protismeru, resp. ze ti uveril.
a presne si vystihla na co sa najviac na zahradke tesim. ten bazenik, budem tam sediet s bartom a to grilovanie. to uz mame za sebou, aj ked bola zima jak v psinci, ale nazrali sme sa statocne!

honnig
7. sep 2009

Jani, my jsme uz v D neco pres tyden. Kata ale nemela dobre dny, ted uz se to o hodne zlepsilo. S tim plazenim si nelam hlavu. Ja tady psala, jak se K. asi ve 3 mesicich pretocila a tim to skoncilo. Vedome se zacala pretacet 15.8., takze asi v 5,5 mesicich. Do te doby byla jak placicka.... 🙂 A jak zjistila, ze se umi pretocit, tak sla rovnou na kolena a uz si pomalicku doleze, kam potrebuje. Kde co okousa...vsechno ji chutna...Ale chapu, pokud mas strach, tak at se na Bartika mudr mrkne a ujisti te, jak to vsechno je.

Veru, Mimi je fakt sikula.

Zdravim i ostatni maminky a deticky, ale nejak jsem vsechno zapomnela, co jsem chtela napsat...hlava derava.

jabera
7. sep 2009

jej, hani, to si ma strasne potesila.
mna totiz najviac desi prave to, ze on si uz sadal a uplne pestal, opieral sa na cele ruky, uz ani nahodou, tak som sa bala, ze ked nenapreduje,a le naopak cuva vo vyvoji, ze ci je to ok... tak snad len ja prehanam. tak sa tu obcas objav. pokial ti katka dovoli, ovsem...

fabienamata
7. sep 2009

Jani ty si cislo 😀 Som Lubica, ale ja sem chodim dost nepravidelne tak sa ti necudujem,ze si ma premenovala.
No a ake cibulkychces sadit, tulipany? Ja by tiez asi mala volaco zasadit, zatial len likvidujem taku divu travu a skorocel, takze na dvore su take velke diery, ale ved tam aj teraz mozem zasadit travu, snad.
Cim ty likvidujes z travy burinu, akym postrekom nejake granule by na to mohli existovat, len by som to vysypala a bolo by. 😝

jabera
7. sep 2009

jeeeeeeeeeeezis..... prepac! vies s kym som si ta pomylila, ze? s tobikom... prepac, fakt... obidve sem chodite malo, takze som si vas spojila v jednu.
no, tulipany, narcisy, crokusy... z travy zatial burinu nelikvidujem, to povazujem za travu, haha.
existuje take svinstvo, ze potries len kusok listocku a umrie cela rastlina, ale musis byt opatrna, aby nekvaplo inam... ja sa toho bojim. ale robota je to aj tak, ze po jednom potierat..

verohit
autor
7. sep 2009

caves zenule, no dnes ste toho moc nenakecali, ked vas hladam az na druhej strane, vidiet ze Rena je "na dovolenke" 😉 😵

Jani
tak ako ti aj Bea napisala, budes vidiet ked sa zdrazu zacne s bartikom diat, a zrazu len plieskat ocami cim vsetkym ta zrazu prekvapi... to ze je vsetko o.k. povedana mudr... to je dobra rozvaha, ja som taka ista, ked sa na mna Mimi kukne opacne akoby mala, tak uz aj frcime... (tak to bola metafora) 😀 😉 ale tiez som si istejsia ked som neista.... a okrem ineho Bartik este hadam nie je babätko na sedenie... ale ktohovie, kazda osobnost sa vyvija inak 😉
jaj tu zahradku vam tiez zacinam (ale len v dobrom) zavidiet, ale tu robotu nie 😀 😎 trebalo by vam nejaky buldozer.... co tam take zmätky po listockoch....

Lubi a Hani
vitajte spät po dlhsom case!

Hani tak tvoja Kacka je tiez poriadna sikulka, ked si uz tak krasne dociahne co potrebuje.. 😵 a ako bolo doma??

Lubi a u vas co nove?? Sofinka uz rozprava?? nasa Mimi hej, ale to su len slova (prevazne nemecke) ale substantiv s verbom zatial este nemodeluje... a vy?? comu sa Sofinka venuje akym hram?? u nas zase letia knizky, a pieskovisko-smyklavky, a vymyslaniny a vystrajanie od nevidim do nevidim 😎

Bea
tak vy uz takuto preventivnu pripravu?! 😉 tie prve tyzdne sa pamätam ako sme aj my s tym furt saskovali, hlavne ked Mimi vrieskala tak clovek nevedel ani kde je pas?! 😅 😀 ale potom to uz zase ide aj po slepiacky....

my sme dnes boli navstivit v nemocnici moju susedu taku vzdialenu (chodime spolu do Spielgruppe)!!v piatok porodila dievcatko... jaj tak som sa tam vytesovala nad takym malym trpaslikom 😵 😵
ona je vzdy taka flegmoska, nic ju nerozhadza a ako zenu (co mna niekedy dost vytaca) nejak netankuje.... a tak je to aj teraz... mala este nema meno... tja, zajtra maju ist domov a do zajtra to musia dat vediet, tak som zvedava, ako sa bude malicka volat po svojich skoro 5 dnoch nemena.... 😅 a to uz nehovorim o kocari atd.atd... ale za to posobi ovela vyrovnanejsie a nenarocne.... ono to ma asi cosi do seba...

tak dobru a zatra ma byt slnecno a teplo.... tak si trochu uzijeme!!

verohit
autor
7. sep 2009

sorry za to tatarske vyjadrovanie a preklepy...to som cela ja... ponahlam sa a vobec nekukam na chyby.. 😅 😒

jabera
7. sep 2009

veron, tak to si ma prekvapila, ze ta mala nema meno... prednedavnom som sa s niekym o tomto bavila, neviem uz s kym, ze ci je to vobec mozne a vidim, ze je. ty brdo, ja uz mam teraz vybrate aspon 4 mena a tak to je uz od mojich 15 rokov.... to je sranda... a ako jej hovori? myska a pokladik? jezis, som sprosta,ale mne je to strasne smiesne, ze tu tak hovoria detom vsetci. aj ja bartovi poviem mozno niekedy poklad, ale tu ine ani nepocujem, tusim. a v porodnici sa to sacim len hemzilo. ale fakt je, ze baba ma pohodu. ta by asi nervy nemala, ze sa jej decko v polroku neotaca na brucho.
inac, ja ani netrvam na tom, aby bart sedel, ale on uz kedysi pri tahani za rucky udrzal halvicku a tvaril sa, ze sedi. sekundu trebars. no a prestal s tym, hlavu v hlbokom zaklone... len to ma tak nalakalo. ale zrovna dnes sa zacal velmi tahat, tak asi sa zlakol, ze ideme k dr. a rehni sa na tom, ked si sadne, ako kon.....
tak dobru noc.

verohit
autor
7. sep 2009

nezbednik maly! je ten tvoj bartik!! 😵 kedysi bolo kedysi, oni ked este nevedia regulovat a vnimat urcite pohyby tak su ako z gumy, a to vsetko sa vzdy meni... obcas si aj ja vsimam ze Mimi uz nieco pekne vedela a hop a zrazu to nevie... tak napr.... este pred par mesiacmi ked toho vela nenakecala tak ked som jej ukazala na Dunaji plavajucu lod tak pekne zahlasila "Schiff" a teraz na lode furt vyvreskuje "Fisch,fisch" tja... a tu to mas.... a rybu pomenovat nevie, len otvara ustockami a tvari sa ako ryba.. 😀 takze tolko k retardacii vo vyvine... 😎

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre