Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

rpinguin
1. mar 2012

@evictta no ani poriadne neviem, ci tam niekto je, ono tu aj boli kocky, ale uz nepisu, ale napokon, ved mozes aj s nami dat pokec. Inac sa s kamoskami mannheimskymi chystam na vikend v maji do tvojich koncin do Sieben Welten Therme, takze sa tesim 😵 A co vas zavialo do Hessenska? Ale urcite ste mudro urobili, Mnichov je uz dost preplneny 😉

@fabienamata Lubi, no u nas fici nemcina s nemeckym "R". Mne je to nastastie jedno, kedze na SVK nic aktivne nemienim uz riesit a vcelku mi staci to, aby sa decka dobre dorozumeli s babkovcami a dedkovcami a hovorili spravnou gramatikou a mali super slovnu zasobu. To nemecke R mi tam nevadi vobec.

@vivien0177 aj z okolia Stuttgartu tu niekto bol, ono je to ale vzdy tak, ze clovek sem pride, chce vediet, kde ktora sme, ta, ktora je uplne inde ako pozadovane miesto temu nezacne a ta, ktora by na tom pozadovanom mieste aj bola momentalne necita, takze ta nova deva sa sklidi a tak to ide dookola, takze by nebolo zle ostat dlhsie na pokec a ono sa s postupom casu uz niekto ozve 😉 Taky moj tip.

evinkaaa
1. mar 2012

@rpinguin - reni, urcite mas pravdu s tymi novymi babami. Ved kolko ich tu v poslednom case napisalo a pytalo sa na niekoho v tom ich meste. Strasne vela a neviem, ci vobec niektora ostala... 😖

evinkaaa
1. mar 2012

@evictta - kludne ostan, ak chces. Takze vitaj 😀 medzi nami. Ani ja si zial nespominam, kto by bol z tych bab, co su tu este aktivne, v tvojej blizkosti... 😖

iii
2. mar 2012

@fabienamata lubi, ja cvicim s elenkou trosicku podla tohoto: http://www.logo.wbl.sk/
a inak existuju aj take logopedicke zosity, ktore som si nechala priniest od nasich zo slovenska (bohuzial mi ich uz marcel postrihal), kde su rozne cvicenia, basnicky, slovne hracky, vsetko prijemnou hravou formou.
a ja uz zacitam odpocitavat.....este 3 tyzdne a lyzovacka!!!!!!!

rpinguin
2. mar 2012

@iii u nas uz len 2 😝

iii
2. mar 2012

@rpinguin ty!!!! a kam idete? pojde aj maxo uz na lyze?

rpinguin
2. mar 2012

@iii oboch postavime, pisu ze od troch, ale 2,5 je skoro ako 3. Hochzeiger-Pitztal, tak uvidime, ci si my tiez zalyzujeme. Kde vy? Uz som zabudla? A family dorazi rovno tam? My ako vzdy sami.

ivanajelinek
2. mar 2012

Baby neviete ako je to s nemeckym obcianstvom? Po kolkych rokoch sa moze poziadat? A kde sa to vlastne ziada? Staci ked poziada len jeden z rodicov a dieta bude mat potom automaticky, ci musi kazdy zvlast? nemate s tym niektora skusenocti? Dakujem 😉

iii
2. mar 2012

@rpinguin jeminecky reni, my sme tam boli raz v lete, krasa......ale pistenplan vyzera prijemne. my ideme klasicky do zillertalu, ale teraz budeme byvat priamo na zjazdovke vedla lyziarskej skolky. fuh, no som zvedava, ako to klapne, mne sa to zda byt trosicku predcasne.....ono je to dost silovy sport, podla mna matildu budu po desiatich minutach boliet labky. no uvidis, ja marcelka teda este rozhodne na lyze nepostavim, ten sa dokaze zabit aj na rovnej zemi naboso.

evinkaaa
2. mar 2012

@ivanajelinek - a preco chces nemecke obcianstvo? Ci to sa nepytas pre seba? Neviem, ze by to malo nejake extra vyhody. Ked sa nemusi, tak slovenskeho sa vzdat je blbost... 😉

evinkaaa
2. mar 2012

@rpinguin - aj ja som to chcela povedat, ako inga.....velmi krasne prostredie. Tiez poznam z leta. Vlastne cely Tirol je nadherny....kdekolvek clovek ide. 😵

yanni
2. mar 2012

@iii
@rpinguin neprovokujte so Skiurlaub. aj ja ceeeeeeeeeeeeeeem. Zabalte ma do kufra 😀 😀 😀 😀 Ingi a kam idete?

@ivanajelinek musis byt v DE legalne min. 8 rokov (ak si vydata za Nemca tak myslim 3), vzdat sa slovenskeho obcianstva, urobit jazykovy a vseobecny test (ak pravdaze nemas nejaky Abschluss na nejakej nemeckej skole), mat riadne byvanie, nepoberat socialku. Vo fomulari je kolonka, kde udas rodinnych prislusnikov, ktori maju byt miteingebürgert. Samozrejme sa o tolko zvysi aj Gebühr. Ak si uz pri narodeni dietata bola v DE 8 rokov, tak ziskava dieta (nie ty) DE-obcianstvo automaticky pri narodeni. Ak si nedostala papiere automaticky musis ist na urad (Rathaus, Áusländeramt-Einbürgerungsstelle alebo co tam u teba mate) si ich vybavit.

rpinguin
2. mar 2012

@yanni takze nam by to nemecke dali len tak bez nicoho? 😀 ja by som ale rada isla z prce urobit ten test, no ale aj tak sa nechystame nic menit.
Inac ako je to, ked by som sa odhlasila z pobytu na SVK, aj decka, musim vracat obciansky? Nasi sa totiz prestahovali a ja s detmi som nahlasena este v starom byte, co asi nie je 2x mudre riesenie 😲
@iii no ved uvidime, co z toho bude, napisala som Skilehrerom, ci mi nieco neponuknu. Robia aj nejaky Schnupperkurs len na hodinu pre 2-3rocnych. Ona strasne chce, stale by len po bratovi opakovala, tak som zvedava.

ivanajelinek
2. mar 2012

@evinkaaa No pytam sa pre seba. Ide mi hlavne o maleho. Preto som napisala sem, ze by ste mi mohli poradit ci to vobec ma nejake vyhody-nevyhody. Najmä co sa tyka ked pojde maly do skolky a neskor do skoly.

@yanni My sme v nemecku 7 rokov, vydata som za slovaka. Byvanie mame poriadne, socialku nebereme, obaja uz 7 rokov riadne pracujeme. A maly ma tiez este slovenske obcianstvo.

Vy mate niektora nemecke obciantvo, pripadne len deti?

rpinguin
2. mar 2012

@ivanajelinek u nas maju len deti, my sme tiez dvaja Slovaci a menit nemienime nic, deti to dostali kvoli nam, kedze my sme tu dlho. A badas nejake nevyhody, ked sa tym zaoberas?

ivanajelinek
2. mar 2012

@rpinguin U nas ani nie, len neviem ze ako to bude s malym v skolke a resp. neskor v skole. Mate s tym skusenosti?
A jasne ze su situacie, ked idem nieco vybavovat, tak niektory ludia jednoducho neznasaju cudzincov. 😉 Ale na to mi nepomoze ani nemecke obcianstvo;)

ivanajelinek
2. mar 2012

A este by sme chceli dat maleho pokrstit, ale asi tu v nemecku, tak to tiez neviem ci nebude problem, kedze sme vsetci slovaci.

kmk11
2. mar 2012

@ivanajelinek najdi sa najblizsiu slovensku katolicku misiu, tam ti ho pokrstia vzdy 😉 ale myslim si, ze ktorykolvek farar ti ho pokrsti ... ved asi platite cirkvi odvody, nie?

yanni
2. mar 2012

@rpinguin Renci dali by vam bez nicoho. Zadara to nebude ale aspon bez skusok 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 Ja som tiez nic nemusela robit, kedze mam tu skoncene skoly. Len som odovzdala lajster a o dva mesiace som to mala cierne na bielom. Alebo skor povedane je to zelene 😀 😀 😀 😀 😀 😀

@ivanajelinek no tak si musite este rok pockat. 8 rokov je podmienka. Ja mam nemecke aj slovenske som tzv. Doppelstaatler ale keby som sa mala teraz rozhodovat, tak by som si nedala. Nie ze by som nechcela ale koli tomu, ze teraz sa musis slovenskeho vzdat.
Vyhody- nevyhody, ako EU-Bürger nejake extra vyhody ci nevyhody oproti nemcom nemas. V skole ci skolke je to tiez jedno. Akurat ja vidim vyhodu v tom, ze ako statny zamestnanec by som nemohla bez nemeckeho vykonavat gehobene Tätigkkeit. Cize ja mam vyhodu. A najlepsia vyhoda je, ze mozem nadavat na cudzincov 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
A co sa krstu tyka, kazdy farar ti pokrsti dieta aj keby ste bolo hotentoti ak brav platite Kirchensteuer 😠 Ved cirkev v DE berie kazdymi 10 nie ovecky, tie su im u riti, hlavna vec, ze je dalsi tlk, co im naplni pokladnicu. Takze sa neboj, egal ci slovak ci nemec, ked platite, tak vam pokrstia vsade.

yanni
2. mar 2012

@rpinguin Renci, v tom najnovsom Vypravej, to je Ibrahim Majga, ci ako sa volal ten cierny baca 😀 😀 😀 😀 Ja uz pomaly vsetko zabudam 😠

rpinguin
2. mar 2012

@yanni vidis, idem kuknut, hned sa na to vrhnem 🙂 fakt je tam Ibi? no teda

stellamaris
2. mar 2012

@ivanajelinek ja mam informacie, ze o nemecke obcianstvo si mozem poziadat po 8rokoch prezitych v Nemecku(co tento rok splnam),po vybaveni formularov,zaplateni poplatku a po Einbürgerungstest mozem dostat nemecke obcianstvo a slovenske si ponechat,cize mas potom dvojite obcianstvo....ja nemecky pas ale nepotrebujem,ved som obcianka EU a mozem tu legalne zit a pracovat aj bez neho....v septembri rodim,moje dieta bude Nemec a Slovak zaroven,to ide,slovensky pas mu necham vybavit na Sk.

yanni
2. mar 2012

@stellamaris to ten zakon uz novelizovali, ci ako mam rozumiet tvojej info? Ja to sice uz tak velmi nesledujem, ale po prijati zakona o obcianstve, nemozu mat slovaci dvojite obcianstvo. Samozrejme sa to netyka tych, co dvojite mali uz pred prijatim zakona.

http://spravy.pravda.sk/o-slovenske-obcianstvo-...

stardust
2. mar 2012

@stellamaris preco mu nevystavis nemecky pas?

yanni
2. mar 2012

@rpinguin renci, uz si kuk? Vsak je to cierna baca?

stardust
2. mar 2012

@yanni a tych 20 litrov uz netreba platit?

yanni
2. mar 2012

@rpinguin juuuuj zabudla som, ano ked si odhlasis pobyt, musis vratit obciansky. Ale mas pas, obciansky ti teoreticky netreba. Ale ved to nechaj tak, pokym nepojde maxik do skoly, tak vas nik nebude nahanat. Az ked bude mat nastupit, a ty ho neprihlasis na Sk do skoly, tak vas budu nahanat. Najneskor potom bysom odhöasila, lebo budes musiet vybavovat a odovodnovat atd.

yanni
2. mar 2012

@stardust akych 20 litrov? ZA CO?

stardust
2. mar 2012

@yanni za prepustenie zo slovenskeho statneho zvazku...teda aspon tak to bolo pred rokmi...

rpinguin
2. mar 2012

@yanni jasne je to on, ved na zaciatku bol tiez, uz nepamätas, ked zacinali studovat? inac dobre si to dohnala, ved len nedavno si bola pozadu v pozerani 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre