Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

iii
3. mar 2010

caves, tak ja zasa potrebuje poradit od vas este predtym, nech sa pustim do studia nemeckeho pracovneho prava (na co naozaj nemam bunky):
- ma muz narok na nejake volno, ked som ja chora a mam na krku drobizg? chytila ma nejaka pliaga s horuckou (asi sa z toho zasa vykluje nejaka stau) - no nic tragicke, ale je prijemne, ked moze palo zostat doma, u nich na verwaltungu sedia same kravy neschopne podat akukolvek informaciu. nejaka extra urlaub, alebo krank....existuje nieco take?

a este jedna otazka, kam sa vyhadzuju stare ziarovky?

hnackujucim skore uzdravenie 😉

jo a este nieco, uz dva mesice mam upchate dutiny, mate niekto navod, ako sa toho zbavit? pri kojeni toho samozrejme vela brat nemozem, skor len nieco pflanzliches....mate nieco osvedcene?

oli1104
3. mar 2010

Ingi, s "krank cosi" nepomuzu, ale mne hodne pomaha solny vyplachy.
Svarit 300 ml vody a lzice soli, vychladit a prokloktat a jakoby vymyt nos. Mam to od nasi detske mudry a mne ta sul hodne pomaha...

rpinguin
3. mar 2010

Ingi, da sa to tak, ze su deti chore (tam spadas aj ty) a 8 dni do roka je to povolene, ked sa to prekroci, tak uz nie je nic zaplatene. My sme to este nikdy nemali, ale ak by som mala dost aj ja tu crevno-zaludocnu prilezitost, tak ostane doma. Maxik sa vcera zasa vecer nehprazne zgrcal, nastastie na dlazku, takze nebola velka pucovacka. Je malo, ale inac je divy ako vzdy.

evinkaaa
3. mar 2010

Ingi - presne ako pise renca. To som zistila aj ja u kamosky, co ma podobnu situaciu ako ty. A vravela tiez, ze ked si chora iba ty a deti nie, ze sa to neda. Zevraj proste stat to odovodnuje tym, ze "kazde" dieta ma platz v skolke alebo jasliach. Co jasne,ze nieje pravda. Ale to uz nieje podstatne. 😠
A kvoli ziarovkam - to je "besonderer müll" a patri to do Sperrmüll. Nehadze sa to do normalneho kosa (aj ked aj taki ludia su), ale zanesie sa to do sperrmüll.

neurologia
3. mar 2010

Ahojte,

inga
moja sestra mala tiez stale nieco s dutinami rozrobene...a dr.jej kazala preplachovat si slanou vodou tak ako pise oli...ale jej kazala kupit si tu morsku sol...

evka
inak do ciech sme to "riskli"-joss este nemame v pase zapisanu ale velmi sme si chceli spravit vylet trochu vypadnut...
no a novy konik trochu som ho kukala ale co ja viem ....su tam veci co sa mi pozdavaju ze je super ze to spravili a su veci s ktorymi sa az tak nestotoznujem....ved prax ukaze...ale je sobre ze clovek to moze takto vyskusat ze to nezmenia jednoducho zo dna na den a clovek je potom v soku ze co to otvoril... 😉

fabienamata
ano mm sa s joss rozprava po madarsky...ak sa zabudne tak ja mu to pripomeniem... 😀 medzi sebou samozrejme slovensky.... ale vzdy ked zacne na nu madarsky tak sa zacne smiat...a cela sa tak roztrasie...jednoducho sa jej ta rec hrozne paci

renca
dufam ze vam tie grcacky ...prejdu...ale ak je maxik divy ako vzdy tak hadam to je uz na ustupe

inak baby som si vsimla ze joss sa tesi ked pride atti z prace...mna berie ako samozrejmost ,ale ked pride on tak je cela stastna hned sa rozrecni zacne tak chaosit s ruckami vykrikovat...no mam vtedy show...bohovska je...

yanni
3. mar 2010

Ingi, § 616 BGB, Pflege naher Angehöriger
Unvorhergesehene Erkrankungen naher Angehöriger, die häusliche Pflege durch einen Arbeitnehmer erfordern, gelten als persönliche Leistungshindernisse. Ako naher Angehöriger sa mysli dieta ale aj iny blizka pribuzny.

Tiez je moznost unbezahlter Urlaub, Sonderurlaub alebo pomoc cez Krankenkasse.

Prepac ingi za nemcinu, ale ja vela veci, ktore su fachlich v slovencine neviem.

zuzanasaw
3. mar 2010

Kati, si super, ale tiez by mi to v slovencine viac pomohlo... skus prosim, uz sa to tyka aj mna (mozno sa bude v buducnosti, ale dobre vediet) 😉

Bei, jasne, ze sa Joss tesi na ocina a ty si samozrejmost, tak to bude cely zivot. Teba ma cely den a kazdy den... u nas je to rovnako.

Ingi, naozaj skus ten solny roztok, ale nie prilis silny. Ja ked som bola na lieceni, normalne sme fasovali take srandisticke "preplachovace", ktorymi si ten routok do jednej nosnej dierky naliala a cez druhu to samovolne vytieklo. Mozno by si sa mohla aj lekarni na nieco take opytat...

yanni
3. mar 2010

Podla § 616 BGB je nepredvidana /nepredvidatelna/ choroba (ochorenie) blizkeho pribuzneho, ktora si vyzaduje domacu starostlivost zamestnanca (tu je mysleny Ingin muz, ale myslim, ze to moze byt napr. aj surodenec ci rodicia, ti su najplizsi pribuzni), je osobn aprekazka (dovod) vo vykonavani prace (cize sa ulievat z roboty 😉)))

To znamena, ked osetruje doma clena rodiny (nemusi to byt len dieta) tak by mal normalne dalej dostat plat, ako keby bol sam chory. Tiez ten paragraf hovori o tom, ze by to malo byt "nicht ehebliche Zeit" to znamena, ze len tak 3-5 dni doma, nie hned mesiac....

No tak trochu krkolomne ale ja sa po slovensky uz ani velmi vyjadrovat neviem. Soraaac...

fabienamata
3. mar 2010

Zuzi diky za radu.

Inga, u nas osvedceny sinupret na dutiny.
A naparovanie nad morskou slanou vodou, tiez.
Tie preplachovace zneju dobre,je to dobre mat doma, dostat to v lekarni?
ja som par krat skusala, sa kvazi "nadychnut"tej slanej vody, je to neprijemne, ale musi sa ovladat technika. Radsej sa naparujem,ale intenzivne. Ale princip je ten isty, preplac dutin slanou vodou.

Inak sA musim pochvalit,ze so S.je to vzdy lepsie, uz sa aj chvilku sama zahra. Na tatinka sa velmi tesii, ked sa otvara garaz, vzdy vystartuje k dveram, len skoda,ze to byva casto uz ked sa chysta spat. 😔
Ja som vtedy samozrejme na vedlajsej kolaji, a nemozem sa jej ani dotknut, prisaje sa na muza ako mala pijavica.
pekny den vsetkym

yanni
3. mar 2010

Ingi som zabudla. asi bude v takom pripade potrebovat tvoj muz od doktora take nieco ako u nas OCRka. Ono to vyzera rovnako ako to zlte Krankschreibung, len je to myslim do modra. Aspon take sa dava ked musis s dietatom ostat doma. Ale asi to bude to iste aj pre ineho clena rodiny. Ved doktori vedia.

evinkaaa
3. mar 2010

Ingi - este som ti chcela poradit ohladom tych zapchatych dutin. Z mojich dlhorocnych skusenosti ti mozem poradit a odporucit, aby si vyskusala "Ohrenspritze". To mi tu vtedy davnejsie poradili v lekarni, ze si mam normalne do vody dat kuchynsku sol, zamiesat a tymto "balonikom" to vsiaknut a precistit nos. Po tomto ukone ti bude este chvilu ta voda kvapkat z nosa, ale zarucene to pomaha. Moj manzel to tiez praktizoval pri "nebenhöhlenentzündung", kedy uz fakt ze nic nepomahalo a toto pomohlo. 😉 Tak ak chces, vyskusaj. JE to vlastne do usi, ale aj v lekarni mi to odporucali a povedali, ze to normalne bezne predavaju na vyplach nosa. Stoji to nejakych par drobnych (mozno 2-3 eura).

iii
3. mar 2010

baby, velmi pekne dakujem za reakcie, ste zlate....katka celkom chapem tu nemcinu, ja mam tiez problem niekedat suvislu slovensku vetu (ale bohuzial aj nemecku na rozdiel od teba). a plati ten udaj od renci 8 dni za rok? neviem, ale zda sa mi, ze je nejak jednoduchsie sa pre muza jednoducho nahlasit sam krank (snad 3 dni moze byt bez potvrdenia od lekara)...nie?
no jo, je to pruser, az teraz mi doslo, ze tu naozaj nemam ziadnu zalohu, ak by sa mi nieco vaznejsie stalo. nejaky dedko-babka-verleih musim pohladat 😀

evi, so ziarovkou mam ist na recyklinghof??!!!!

lubi, super, ze si sa ukazala. nerobila si nahodou zdr. sestru? co ta vedie k takejto zmene? inak myslim ze paula je najvhodnejsi ansprechpartner, ona teraz zacina s ausbildungom erzieherin

mame doma cesrtveho impflinga....zatial je statocny. no a pre zaujimavost sme ho aj zvazili, 7,5 kg. ufff, a ja ze co ma tak bolia ruky

evinkaaa
3. mar 2010

Ingi - prepac, tak to bol omyl. Normalnu glühbirne mozes dat do restmüll-u a energie-spar glühbirne musis/mala by si odovzdat do recyklinghofu. 😉

evinkaaa
3. mar 2010

Presne info cerpane z wikipedie:
"Glühlampen können als Hausmüll oder hausmüllähnlicher Gewerbeabfall entsorgt werden. Sogenannte Allgebrauchs- und auch Halogenglühlampen enthalten keine umweltbelastenden Inhaltsstoffe – sie bestehen im Wesentlichen aus Metall und Glas. Die geringen Halogenmengen in Halogenglühlampen können als unschädlich angesehen werden.

Anders ist es bei Entladungslampen wie Leuchtstofflampen, Energiesparlampen und Hochdruck-Entladungslampen, in denen Quecksilber für die Lichterzeugung verwendet wird. Diese sind nach dem amtlichen Abfallkatalog Sondermüll. Die Entsorgung von Entladungslampen aus dem Privathaushalt übernehmen die kommunalen Sonderabfall-Sammelstellen. Wichtig ist, dass die Lampen unbeschädigt dort abgegeben werden, sie können dann entsprechenden Recyclingunternehmen zugeführt werden.

Im Abfallgesetz ist festgelegt, dass der Besitzer von Abfällen zu deren Entsorgung verpflichtet ist, und die Wiederverwertung Vorrang vor sonstiger Entsorgung (Deponierung, Verbrennung) hat. Der Wolfram- und Buntmetallanteil von Glühlampen wird bisher kaum wiederverwendet, lediglich die Edisonsockel können von automatischen Trenn- und Sortieranlagen mit Magnetscheidern erfasst werden."

neurologia
3. mar 2010

katka,
ty si poklad ked takto napises poradis...je super ze je tu niekto takto od fachu... 😉

inga
no ked si sem hodila vahu marcelka tak som sa odvazila s joss a sama...a prosim pekne joss ma 6500 g aj s oblecenim.body,dupacky a plienka-ta bola sucha lebo som ju akurat prebalila...
inak dnes som na teba na cviceni myslela bola jedna maminka prisla s dvoma detskami...jedno ako joss a druhe malo 4 roky a cvicilo s nami ako dabel...a ked sme cvicili na loptach tak ju hebamme zobrala a ukazovala jej take cviky pre nu....
ockovania znasala celkom fajn aj joss len zvysena teplota...vecer trochu nepokojna...a par dni bola mimo provoz...neskutocne unavena...a ked sme boli na 2-hom ockovani tak som mala pocit ze sa nachvilku akoby vratila spat vo vyvoji prestala blabotat a smiat sa trvalo to asi 2-tyzdne...som mala normalne obavy...

jabera
3. mar 2010

inge, to ty mas v mlieku olovo? 😀 😀 potom, ze co ten chudak tolko place.. ved on ma bojovu ulohu strasne vela jest!

lubi, zaujimave je, ze bart reaguje na borisa podobne,... to je inak dost nespravodlive. my sa s nimi prduskame cele dni a jak to zbada otca, su hotovi od radosti...

bei, to musi byt sranda, ako sa joss rehni na madarcinu 😀 😀 aj mne je smiesny ten jazyk.. kedysi mi boris v madarcine dokonca spieval, to som sa isla pocurat.. poznas taku uspavanku, ze nadra navalem? 😀

yanni
3. mar 2010

Ingi a ostatne mamicky, no tych 8 dni neviem ci to je vseobecne alebo zalezi od zamestavatela. Moze byt ako Renca vravi ale R. parcuje v öffentlichem Dienst a to je uplne ine kafe ako freie Wirtschaft. Oni rodinu strasne podporuju, tak to moze aj tak byt. Najjednoduchsie je fakt nahlasit sa na choru, ja napr. do 3 dni nepotrebujem ziadne potvrdenie od lekara. Rano zavola do kanclu a je to vybavene. A nikomu nic nemusim vysvetlovat.

Renci ozaj musim sa pochvalit. Uz nie som tehu 😉 Uz prisli aj kupony *jupiiiiiiiiii* Musim sesterke dat avizo ci este chce viac plienok, ak nie, tak ti ich poslem ack chces 😉

yanni
3. mar 2010

Ingi u mna sa daju ziarovky a baterky aj v supermarkete odovzdat. Tam su extra take krabice na to. Extra na ziarovky a extra na baterky. Ved kukni alebo sa spytaj ked pojdes na nakup. No ja by som sa vysr...a ist s jednou ziarovkou do rec.hofu. Mne za vyse 5 rokov co som v tomto byte vypovedali sluzbu AZ 2!!!!!!!

fabienamata
3. mar 2010

Jani presne, to je nespravodlivosti, a pockaj este ked bude B. starsi!. S. vykrikuje Tato len, len tato.!!!!!!! mama nerob!!!
Lenze mne je ho aj luto niekedy, ved sa nemoze ani vyzut , o vecere ani nehovorim, sedi na nom a je stastim cela bez seba. Jani a muz vie tiez po madarsky, ked ti spieval ody lasky! a s B.sa ako rozprava?

Ingi, ano robila, ale operacnu, ale mna to bavi,takze ja menit urcite nebudem. Ale sestru sem chcem nalakat, aby som obcas S. u nej mohla odparkovat. Ale vazne, chcela by pracovat v anglickej skolke,kez nema nemcinu a samozrejme popri tom by zacala s nemeckym kurzom. Neviem do akej miery je to jednoduche alebo komplikovane,musim zistit. Ja som vedela o nejakom polrocnom kurze, a potom mozes pracovat normalne v skolke. Ale nemam to overene a aj som zabudla kto mi to hovoril.Tu mame 3 take skolky,aspon to praktikum by mohla tam mat.Paule som napisala.dik

A este ked je tema o odpade. Ako je to s nabytkom, konkretne mam na vyhodenie 6 stoliciek, mam to asi niekde nahlasit, a je to aj spoplatnene?

evinkaaa
3. mar 2010

Lubi - stary nabytok sa zvycajne nosi na sperrmüll. Teda ak mi to niekto vyvrati, ok. Ale co ja viem - my sme tam stary nabytok odnasali a aj vsetci nasi znami. Potom este existuje moznost darovat to niekomu alebo ze si to niekto pride ku tebe zobrat. Ale tie dve veci nepoznam, takze presne neviem. A u nas na sperrmüll-e plati, ze ked byvas bud v ten konkretnej casti mesta ci v meste, tak neplatis nic. Ak by si isla tvoj "odpad" odviest do ineho sperrmüll-u, tak sa nieco plati. Ale kolko a ako to presne je neviem, kedze my chodievame tu do nasho v okoli a nikdy sme nic neplatili 😉

neurologia
3. mar 2010

lubi
my sme este takyto odpad-nabytkovy nemali...ale teraz ked nam prisla nalepka na tone tak nam s tym prislo aj take ze na tento odpad-jedno vyvezenie zadara.....taky akoby kupon...a citala som to tak to tam musis zavolat ze take mas na vyhodenie vyniest pred dom a oni ked budu mat ten den na vyvazanie takehoto odpadu tak to pridu zobrat...napr tu je to v pondelok okolo 6:00...aspon tak som to pochopila...

evinkaaa
3. mar 2010

Presne, bea, take nieco funguje aj tu 😉

fabienamata
3. mar 2010

Jej este ste tu??
Evi ked sme odniest popilene stromy,tak sme sa pytali a povedali,ze nabytok nie. Mna to aj celkom prekvapilo, ale ked bea pise o tych nalepkach, tak ma teraz napadlo,ze vcera ked som hodila do kontajnera smeti, tak na spodu kontajnera nieco bolo,nejaky papier, ale vsak ma hned napadlo,ze tam decka nieco vhodili. Nuz zajtra bude kontajnerove kutranie😠 no mohli to radsej zvonku nalepit.dikes vam.

evinkaaa
3. mar 2010

Lubi - no to fakt neviem, ked vam povedal, ze nabytok nie. Mozno je to aj rozlicne vo väcsich mestach, v mensich mestach a dedinkach. Neviem... 😒
Tak skus zajtra pokutrat a uvidis 😀

mammy81
4. mar 2010

ahojte zenule,

no my sme dnes skoncili u doktora 😒 vcera zacala S.teplotovat vecer,cely den jej nic nebolo.no a najprv nam povedal ze vyskusame homeopatikou sa z toho dostat ako naposledy a potom ho napadlo ze spravime vyter a uvidime ci je negativna pre istotu no a sam ostal prekvapeny ked test ostal pozitivny na streptokoka a dostali sme ATB. ☹ ☹
obcas sa aj sam tesar utne ☹
moja zlata je taka nestastna mala ist zajtra na party,a presne pred rokom mala to iste a aj tomu istemu chalanovi 🙄no co uz musime sa liecit 😒

Inga pozerala som do nasho zlteho zosita tak mi sme mali v 4 mesiacoch 7240g takze dobry papkac je Marcelko. 😅

Inac s tym spermüll je to aj tu tak musis ist odniest,my sme boli odniest kreslo a platili sme 5 eur.ale v dedine zbieraju aj tak ze ked tak daju termin a kazdy vylozi svoj "bordel"pred dom a oni pre to pridu.Aj teraz bolo v pondelok ale skor nez auto prislo prisli poliaci a prehrabali a co bolo dobre pobrali🙂) Sikovny to ludia 😉

EVI vdaka pana tolko plniek uz len vybrat tu suprovu ale ked zacnem postupne piect kazdemu s inou plnkou 😀 😀

iii
4. mar 2010

stefi, chudak maly, ako jej vlastne dopadla ta imunologia?

lubi, vo vacsich mestach existuje aj sperrmüllabholdienst (skus vygooglit - spermüllauto) - dohodla som si tam termin a prisli nam spred domu vzdvihnut stary nabytok, stalo to 20 eur. teda aspon v dortmunde to funguje, neviem ci aj v takom zapadakove ako bremy. alebo to za mensi poplatok odniest na nejaky recyklinghof, ak to mate dodavku

mammy81
4. mar 2010

Inga zistili jej len ze ma malo zeleza a brala sirup na to,ale aj tak 6 tyzden a uz je tam zase 😒 no co uz ked aj to pocasie je na dve veci v jeden den jar v druhy den zima 😠 .

presne te recyklinghof som myslela tam sme platili 5 eur.

fabienamata
4. mar 2010

no dnes som vykutrala fakt nejaku mizernu reklamu na Alu kabel 😒
Inga 20 eur??? Aby som ja dala za to ,ze sa chcem zbavit 6 tich stoliciek co su obsr. vrabcami. Na slovaci vyhodis na smetisko, a cigani uz nabehnu a beru. , no a to mam este aj stol,ktory v podstate ako tak sluzi,v dielni, ale ked je to takto, tak sa radsej aj toho zbavim.
A to by som si mala este akoze dodavku prenajat, a odniest za poplatok. No mam dost, tolko starosti okolo poondiat.stoliciek.
ok idem teda guglit...ten recyklinghof.
Inak som narychlo pozrela Marcelka... teda ty musis uz hotovu krupicu vyrabat, a nie materske mlieko. 🙂 ked si ho tak vykrmila.

dania
4. mar 2010

Cauky babule, zdravim z CZ, jsme tu jen na par dni, ale uzivame si krasne, hlavne moje mamina je z T nadsena. Zpatky jedem o vikendu.

Lubi, a sestri uz je z5 ze statu? Tak doufam, ze vas plan klapne 😉

Evi, to je skoda, ze jeste zadne //, ale snad brzy! Drzim palecky, zatim uzivej, ono mit obcas chvili jen pro sebe a pro partnerske souziti neni taky od veci.

Oli, vzdyt mate s odstavovanim jeste cas, dokud si slecna nebude zvat kamaradky na odpoledni koktejl k mamine, tak je vse ok. My jsme kojili do 20 mes, pak to vysumelo tak nejak samo. Taky jsme byli prihlasit T ve skolce, spolu s prihlaskou dostal i ctenarsky prukaz do knihovny, chodi tam vzdycky jednou tydne, to se mu bude urcite libit, on je taky nadseny ctenar.

Jani, mate to teda doma pekne huste, co? Ono spadnou takhle nahle do role macechy rovnyma nohama, nemas to jednoduche... To, ze se slecna pubertacka nemuze zavrit ve sve mistnosti, neni idealni ani pro ni, ale zavest nejaka pravidla musite. Doufam, ze se k tomu B postavi celem a pomuze ti.

Ingi, kalisek jsem jeste nezkousela, ale vzhledem k tomu, ze jsem v posledni dobe nemela uz dlouho ms kvuli telisku Mirena, tak to ani neni nijak zvlast aktualni. Jinak mi to pripada jako docela fajn reseni. Heh, a vy se chystate rovnou na "number 3"? To jsem netusila, ze kdyz ma clovek 2 male deti, tak jeste muze prekonat technicke a organizacni prekazky poceti tretiho 😉

Jani, Bei, Ingi, taky jsem byla uplne vyrizena, kdyz jsem poprve dojechala do sve milovane Prahy s T v kocarku a velkym baglem, do tramvaje nastoupit byla hotova bojovka a dostat se do metra nebylo taky vubec jednoduche, kdyz clovek nezna ty figly s vytahy a pod... Na studium parada, ale s mimcem PRAGUE SUCKS, asi tak...

Steffi, vy uz zase na atb? Chudak Sofinka, ta party ji vazne musi mrzet. No musite ji to nejak pekne vynahradit doma.

Vsem poblitym detickam i rodicum preji brzke uzdraveni a doufam, ze nas to tentokrat mine.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre