Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

deina
12. nov 2010

@yanni, ano, priamo z NZ. Preco? 😅

Uz som raz pisala, ze som hrozne nerozhodna, tak aj preto asi TIS, nechala som sa ovplyvnit. Kebyze si vtedy dupnem, tak idem asi na nejaky vytvarny odbor. Ale zaroven mi vsetci hovorili, ze TIS, to nie je elektrotechnika (nieeeee, nebola 😝 ), ze je to viac ekonomika, jazyky a pod, tak som sa nechala presvedcit.

yanni
12. nov 2010

@deina no lebo mi mame nedaleko NZ rodinu. A mama sa narodila v Suranoch a na dolniakoch aj par rokov zili.

No TIS sa aj mne zada ze nie je hard core technika. Som sa cudovala ze brasko sa ekonomiku ucil a este aj pisanie na stroji 10 prstovou metodou mali a aj dva jazyky a co ja viem este co vsetko.

dania
12. nov 2010

Nazdarek baby, tak mam dneska konecne trochu casu se podivat, co jste to tu nastebetaly.

Zuzi, ten vas domecek je pecka! Zahrada 😵 Drzim palce, at to dobre dopadne s tim financovanim no a hlavne se obrnit trpelivosti, rekostrukce baraku je fakt test vztahu, rekla bych 😉 No snad s tim zas tak moc prace mit nebudete, obrazek vypada hezky.

Bei, to kojeni je vazne pohodlne, vid? Uplne chapu, co myslis, kdyz se ti nechce prestat kojit rano. No vsak to nechte prirode, ne?

Bei, Ingi, presne na tu Elencinu pyromanskou historku z minuleho roku jsem si vzpomnela, kdyz jsem kupovala hul na lucernu (zvitezila samozrejme elektricka) 😀 Pouceni z krizoveho vyvoje...

Reni, ja jsem si tipovala, ze Maxikovi to mlikovani v noci vydrzi az do puberty 🙂 A s tim kojenim, nahodou jsi to pekne dlouho vydrzela, super!

Monco, ptala ses kde delame, tak ja pracuju na univerzite, wissenschaftlche mitarbeiterin v oboru umweltphysik a prave dokoncuju (uz asi tak rok dokoncuju a jeste asi tak rok dokoncovat budu 😀 ) postgradual. A co delate vy, ty a manzel, teda krome toho ze jsi ted asi doma s malym? Na lampionovem pruvodu jsme byli tady u nas ve vesnici uz minuly patek, poradali to hasici a byla to pecka, neprselo, byla kapela, burtiky, svarak, takovy ten chlebik peceny na klacku pro deti, no fakt docela zabava na ty nase pomery. A Sv Marin se slavil v kostele (mame evangelickou skolku) a pak ve skolce, ale to byla docela nuda. No ani T nebyl dvakrat nadseny, a to uz je co rict. Ale v kostele byl poprve v zivote, takze taky novy zazitek, a byla jsem na nej hrda, ze vydrzel poslouchat pastora, fakt statecne. I kdyz na konci mi rikal, maminko, mne se v kostele nelibilo, byla tam zima, ale ve skutecnosti to byla houby zima, nic ve srovnani s kostely, ktere znam z Cech, tady bylo fakt zatopeno, asi kvuli detem.

Holky, co je TIS?

Jo a my valime taky na vikend do Berlina tak treba se tam potkame s Verkou 😀 Jo a na pondeli mame termin na velvyslanectvi, vypada to, ze konecne (po 3+ letech) pozadame Timmymu o obcanstvi! WoW! 😎

felli
13. nov 2010

@dania Dani ahoj ,tak to si dobra,to obdivujem!Tvoj obor je pre mna nedosazitelnou neznamou 🙂 Ja som pracovala takmer hned po porode,malickeho som si bravala so sebou,babicky nam chybaju 😒 venujem sa projektom ako renovacia skolskych a zdravotnickych zariadeni,restaurovanie nabytku,aranzovanie,malovanie...,v Cechach som si takto popri zdavotnictvu privirabala,tak aspon zurocujem skusenosti 🙂 Mala som skupinu 10-15nezamestnanych (roznych vekovych skupin) a takto sa aj ostatny mohli realizovat a hlavne troska povzniest na sebavedomi,nastartovat do zivota.Tazko sa to vysvetluje.Mozes mozno pozriet fotecky,nejake Ti poslem.Manzelovou profesiou je hudba.Nas malicky zacal chodiit do Waldorfskindergarten,zatial na dve doobedia v tyzdni.Este si len pomaly zvyka ☹

dania
13. nov 2010

Tak my balime expedicni vuz, Timmy me prekvapil, jak pracuje systematicky na baleni sve bedny, takze nema cas vybalovat moje veci 🙂 Dokonce i zapomnel na to, ze se chtel divat na Laduv film (Ingi, Timmyho oblibeny 😵 ). A az se Nic probudi po nocni, vyrazime.

Monco, hmmm, tak to mas urcite moc zajimavou a uzitecnou praci, vytvarno je pro zmenu velka neznama pro me 🙂 Jeste Ti hodim adresu do IP, abys mohla poslat obrazky. Vyhoda povolani, jako mame my, je ze se da zacit pracovat uz i s malym mimcem. Ja jsem s sebou taky brala T na uni, dokud jeste nebehal, az kdyz nam zacal rozebirat laborku na kousky, tak musel zacit zustavat doma 😉 A manzel uci hudbu?

iii
13. nov 2010

danka, uzivaj si velkomesta!

monika, tvoje cinnosti zneju zaujimavo..... na akom oddeleni vo FL si pracovala? inak ma zaujima ta waldorska skolka - cim sa odlisuje od klasickej? aky mas z toho pocit?

dievcata, som rada, ze ste sa poucili z nasej podpalacskej minulorocnej storky.....inak tento rok dopadol u nas tiez dost alternativne, kedze muz bol delegovany kupou bateriek do laterny´a uviazol cestou v zapche, potom nahanal sprievod deti po parku a hladal medzi prsiplastami v tme dieta s nefungujucou laternou......

och, vonku strasidelne leje, zivitel pracuje a drobizg mi skace po hlave....

rpinguin
13. nov 2010

Ingi, u nas obdoba, tiez sme sami, teraz obaja spia a o 15.45 vyrazame do parku na sprievod. V stredu lialo, to sme mali sprievod tu po stvrti, a kedze lampion vydrzal, idem s nimi aj dnes. Bastlovala som ho sama, kto by to bol povedal, ze? 😀 Hotovy bol za 10min. Dole je velky lampionak na foto 🙂
Diky za tie stranky na tie vlnene vecicky, chcem svagrovej deckam do Norska k Vianociam nieco kupit, ked tam maju taku kosu. Na nasu mannheimsku zimu netreba. Teraz tu je 17 stupnov, esteze neleje. Ale fuka ako vna Sibiri 😒

Dani, Vieri uzivajte Berlin, hned by som isla 🙂

fabienamata
13. nov 2010

Ahojte zdravim nove aj stare tvare.
My sme zacali velmi uspesne zo skolkou, ale teraz ked S zistila,ze tam musi kazdy den a bez mna, tak to je uz horsie.
Dnes som jej zdiagnostikovala sarlach 😲 a tak nas caka pauza urcite.
Inak v nasej skolke su deti zmiesane, ucia sa koncentracii,poriadku,maju vyclene deti, ktore pripravuju stolovanie na obed, alebo na ranom kruzku sa o slovo musia prihlasit, ako v skole.
Mne sa to zda trochu divne, no zo S.maju asi tazku hlavu,kedze ona vydrzi sediet, ak si teda sadne, asi 3 minuty a potom sa zacne strasne nudit a vyklada si nohy na susedov. Ked ju napomenu, tak sa do krvi urazii, a place. V piatok spolocne pripravovali pizzu ukladali na cesto sampiony ,salam kukuricu, cinnosti, ktore S doma miluje a v skolke to vsetko odignoruje.
V tejto skolke su dost striktne pravidla, napr. hracku z domu, si mozu doniest len v pondelok, ostatne dni hracka musi zostat v skrinke.
Rozmyslam preto o pozitivach a negativach takychto pravidiel. Ako to je u vas v skolkach, maju tam presne stanovenu koncepciu ???
A na waldorsku skolku som zvedava tiez.

dania
13. nov 2010

Ingi, no vypada to, ze mate doma dneska kopec srandy 🙂 Ach, ta N vikendova prace je fakt neprijemna, vidim to obzvlast ted, kdyz uz mam sama skoro pravidelny pracovni tyden a vlastne skoro nemame spolecne 2 dny volna vcelku...
Lubi, ta vase skolka zni skoro jako nejaky treningovy kemp. No Sofinka bude brzy disciplinovana. Mne by se takove striktni prostredi asi moc nezamlouvalo pro T, ale kdyz neni na vyber, tak se urcite v tom najdou i pozitiva. Tak preju Sofince brzke uzdraveni!

iii
13. nov 2010

lubi, sarlach, no to je darcek! pocuj, u nas su teda tiez vyclenene deti na pripravu stolovania, alebo na dohlad nad toaletou mensich deti (su vekovo zmiesana skupinka), vlastna hracka moze byt len v stredu.....to mi pride celkom fajn . ked maju 2 vychovavatelky 25 deti, tak asi nejaka disciplina musi byt, inak by to nezvladli, ale zaroven sa mi nezda, ze by to u nas nejak zvlast hrotili, skor deti tak prirodzene pocuvaju a snazia sa drzat krok. teda okrem Sabera a Selima, ktori su podla mna hyperaktivni.
heh, no skrotit sofinku asi nebude take lahke, to su tie divoke slovenske geny. u nas doslo nastastii k zjemneniu temperamentu pod vplyvom madarskych a ceskych predkov 😀
a co praca, kedy zacinas?

fabienamata
13. nov 2010

Dani, 😀 ked nie je na vyber, tak sa hladaju pozitiva??dobre ides na to. No mame este jednu skolku v zalohe ,kde ma S.svoju kamaratku, ale tak uvidime. 15 deti 2 ucitelky a 1 praktikantka.Parada, ocenujem tam osobnejsi pristup k detom. U nas je 18 deti a 2 ucitelky. A maju co robit, disciplina musi byt ale je jej na S. vkus pomerne vela. 😀 😀 No priklincovat ju nemozu, a tak si aj tak chodi a otravuje koho najde 😒
Ingi 25 deti a 2 ucitelky to si neviem predstavit 😲 jaj a este aj lause su v skolke, ale v S. triede zatial nie. To by bol darcek pre celu rodinu!
Dufam, ze ako familiu nas ten sarlach usetri, teda ja som mala, ale chlapske osadenstvo si uz drzi distanc 😀
Inak Dani, zelene sople sa k nam nastahovali od septembra,s malymi pauzickami ich mame fuuuuuurt, tak by som si aj ja zelala ,aby boli aspon priesvitne. ☹ aj vase deti su take zasoplene???, boze ved to uz trva vecnost ☹

kackabrcka
13. nov 2010

@yanni som z Piestan

kackabrcka
13. nov 2010

@deina tak tu tvoju vysku by som brala este k tej mojej TIS 😉

deina
13. nov 2010

@kackabrcka, slovencinu by si rada? 😅 😅

No ked tu citam o skolkach... aj ja chcem dat starsieho do skolky (ale asi az od septembra, nech sa najprv v Nemecku okuka) a vobec neviem, podla coho a ako vyberat, nablizku mame nejake mestske skolky, nejaku "rasselbande kindergarten" a este montessori skolku, co mi ako jedine nieco hovori, ale tam asi bude naval. A ved uvidime...

Sarlach, uf, to znie vazne.

kackabrcka
13. nov 2010

@deina skor ta AJ lebo to mi nejako nejde..

felli
13. nov 2010

@iii 😀 tiez sme vyrazili s laternou bez ziarovky 🙂 zachranila nas susedka.Felli nadseny,hlavne z kona a hudby.

zuzanasaw
13. nov 2010

Baby, u nas je v jasliach 22 deti a 5 uciteliek a u Emky v skolke tiez okolo 20deti a myslim, ze dve ucitelky, v case obeda asi 3ks. Inak si do skolky Domino taha hracku kazdy den a Emka prakticky tiez. A robi to tak asi vacsina deti. Stale si to poobede najdem vo fachu a zas stiahnem z obehu. Horsie je, ked si Domino so sebou taha bieleho maca, co s nim kazdy den spi. Ked ho povala vonku po dvore, asi viete ako vyzera... 😖 😖 😖
Ozaj, kolko platite za skolku??? U nas jasle 117€ a skolka 77€, plus Essengeld.

Danka, ze "test vztahov", mam sa na co tesit, hej? Z vonku od ulice to vyzera super, od zahrady bude treba este toho dost robit. A cosi aj zhodit. Juuuu, a tak sme pritom. Neviete, ako je to v DE z odpadom z azbetovej strechy? Nepredpokladam, ze je to lacna zalezitost, len ma napadlo, ci s tym nemate skusenosti. A dosla ku mne aj info, ze do roku 2020 (???) maju zmiznut vsetky azbestove strechy??? Mame tam nejake hospodarske budovy s tymi porazenymi strechami, tak aj to je dovod na "znepokojenie"...

felli
13. nov 2010

@iii pracovala som v laznach ako terapeut,velmi rada spominam,fajn kolektiv a pekna praca.Skolka zatial neviem neviem..,niektore deti chodia uz v jednom roku,pre mna sa to este aj teraz zda skoro,ale teraz v piatok sme sa lucili bez slziciek,dokonca sa tesil,tak nam to dufam vydrzi 🙂 co sa tyka vyberu skolky,tu mame väcsi vyber nez u nas,ja som preferovala Waldorfsku pretoze tieto skolky a skoly maju inu pedagogiku a venuju sa detom dost individualne,velmi skoro podchycuju talent a rozvijaju ho u dietata uz v skolke.

felli
13. nov 2010

@zuzanasaw Zuzi fellipe chodi v po a stvr od 9-12.30hod ,platime 45eu+13eu jednorazova na tri mes.za stravu.

felli
13. nov 2010

@dania ano Dani 🙂 sefuje Musikschule ,vyucuje,pise a diriguje.Len s tou nasou stavbou to pisanie trocha zaostava,ale aj na to bude viac casu..

felli
13. nov 2010

@fabienamata ahoj 🙂 to by som asi neskusla...,ja som pri vybere skolky tazky pripad 🙂 mala som najprv spadene na www.wakindi.de(mozte mrknut) ale to sa mi potom nezdalo...,kedze Waldorfska skolka nie je daleko bola som rada ze mame tuto moznost.

felli
13. nov 2010

@fabienamata Lubka sa volas 🙂 (moja sestra sa vola Lubica 🙂 ,este ta chcem ukludnit ze my mame tiez poriadne zihadlo,uz od malicka co zacal "lietat"chodenie vynechal....,niekedy sme vecer doslova padali na nos.A to mal i obdobie kusania,to uz mame na stastie davno za sebou 😀 a malicka sa vola Sofinka?tak nech sa vam skoro uzdravy a v skolke nech sa jej paci a zvykne si tam ked nemate inu volbu.

felli
13. nov 2010

@zuzanasaw Zuzi s tym azbestom to nebude len tak 😒 vyvazali sme vselijaky odpad,vsetko sa triedi,za vsetko plati..,na azbezt existuju specialne firmy,plati sa od mnozstva ,ale my sme azbest nemali,vykladala som kov a drevo a vedla mna zrovna kohosi poslali s vozikom prec ze si musi zavolat na odvoz firmu.Da sa to zistiz u vas na Wertstoffhofe.

felli
13. nov 2010

@fabienamata mozes pozriet na stranky,je tam podrobne rozpisany koncept,pedagogika,rezim dna...(www.waldorfkindergarten dinkelsbühl.de)

zuzanasaw
14. nov 2010

Felli, (prepac, mam hokej v menach 😉 ), dik za info ohladom skolky aj tipu na hladanie moznosti odstranenia azbestu, aspon som zistila, ze ten Wertstoffhof mame na vedlajsej ulici 🙂 Je mi jasne, ze to nebude lahke a ani lacne, len som potrebovala odrazovy mostik...

neurologia
15. nov 2010

uff baby ja som nejak vygumovana neviem naco reagovat...

nasa ma este cas na skolku ale vyber tu mame myslim uspokojivy 4-5 skolok....a plati sa 80 eur mesacne+40 eur raz rocne...jedenie si deti musia priniest so sebou....a ked chcete dat do skolky dieta ktore este nema 3 roky tak platite 160 + 40.....

som totalne rozbita -namahavy vikend za mnou....pustili sme sa do poslednej izby -spalna clovek si myslel ha ved to pojde ako po masle....no urcite bola tam taka idiotska tapeta ze nie a nie zo steny dole doslova sme to skrabali dole...mam totalnu svalovku na rukach chrbte bruchu....ufffff dufam ze nahadzovanie novej tapety a nasledne malovanie uz bude bezproblemove lebo ak nie tak asi skocim z okna.....uz chcem konecne poriadok

inak velmi pekne pocasie sme mali....teplucko tak sme boli aj na takom mini vyletiku....trosku koniky pozriet,prejst sa mali tam aj super detske ihrisko-preliezky ,hojdacky....chovanie rybiciek....urcite tam este niekedy zavitame...

fabienamata
15. nov 2010

Ahojte zdravim vas od kavicky 😵
Bea ja by som rada videla tvoju malu Joss ,to musi byt spokojne dieta, a co robila ona, ked vy ste davali dolu tapety.
A to nehovorim,ze popri tom pecies a piples sa s tortami, ja to nechapem.
Dnes S.porozotierala sople po tel.obrazovke.hmm ,oytam sa jej kde to videla a ona ,ze to si sama vymyslela, ze som sikovny??? Sikovny preto ,lebo odmieta byt dievca a premenovala sa na Kristofka Robina. To ma z tych kniziek ,ktore stale dokola citame. ale zato slovnu zasobu ma neuveritelnu..
To sme davno preskocili aj slovenskych vrstovnikov 😉
Felli diky za link na wal.skolku, tak aj ty mas take kusadlo doma, hm poznam to, mala som par modrin po nich.
Inak S. dostala atb. tak prvykrat v zivote, tak sa aj tesim, su sirokospektr. tak hadam bude uz oki.
Ozaj naco sa pouziva Marzipan Rohmasse, potahuju sa nim marcip. torty???? Nenasla som tie cukriky haribo, z ktorych sa robi potahovka. Bude sa mozno improvizovat. Ale torta k 3 rockom urcite bude aj keby sekere padali 😉

rpinguin
15. nov 2010

Lubi, takze citate Pooha? 😀 Maxik tiez hovori na mna v muzskom rode, celkovo ma chaos v rodoch, na Matildu zasa v strednom rode 😀
So skolkami sa nezapodievam, je mi to v celku jedno, len nech je miesto 😀 nech tam maju aj drezuru, len nech to miesto dostane, v troch rokoch sa to ale aj tak nepodari, takze asi 3,5 roka, no co uz.
A Zuzi, lacnu skolku mate, ja som sa pytala v nasej, takze celodenne miesto s jedlo okolo170€, jasle su nad 300 a to su statne zariadenia.

Tiez som ako Bea, neviem, na co mam reagovat ☹

fabienamata
15. nov 2010

myslim si ,ze skolky tu zavisia od prijmu, nie??
Renca , my citame vsetko nemecke aj slovenske, pu je ale najoblubenejsi, ale pribehy sa pacia aj mne, napr. nikdy sa nevzdavaj, alebo vsetko sa da napravit alebo najlepsie je doma u mamy 😀 celkom poucne a potom este zodpovedat vseeeeeetky otazky. 😅 Renca ty ako moj vzor v peceni 😀 😀 😀 kedy sa chystas zacat s pecenim.???????

rpinguin
15. nov 2010

haha Lubi, nemam co na robote? Stacilo mi vcerajsie fiasko, som si povedala, ze urobim kacku, nech nezavadzia v mrazaku. No jest sa dala, ale som nevedela, co k nej, tak idem urobim knedlik nejaky. Recept lahky, som myslela, ze aj debil zvladne. Chceli 600g hrubej muky, bola som este rada, ze super, ze taku mi kedysi niekto doniesol zo SVK, ze ju aspon miniem. No des, ledva som to umiesila, beton nehorazny a potom som sa este raz pozrela na balenie tej muky a bolo tam napisane, ze hruba muka- krupica. Teraz si to pripisujem tomu, ze ono su asi dva druhy tych hrubych muk. Jedna je asi hruba muka a druha hruba muka- krupica. Ani polhodinove varenie tomu betonu nepomohlo 😀 , takze s pecenim asi pokusat nebudem.
A knizky s Poohom mate s tvrdymi strankami? Takych je dost malo, ci nie? Tie s tymi tenkymi papiermi nechcem- by hned obaja rozsklbali.

A Stefiii, vsetko NAJ NAJ k N A R O D E N I N A M ! 😵

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre