Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

yanni
11. apr 2012

@januzza80 Celkovo vychod je velmi malo zastupeny. Predsa je to vychodne Nemecko. Zaraba sa tam menej ako na zapade a je tam aj menej prace. Pravdaze, podla toho, aka praca. Ale v globale sa da povedat, ze vychod ludi velmi nelaka. Vela nas je v Bavorsku, a tiahne sa to juhozapadne az na sever. Ale samozrejme, ze aj na vychode zije vela Cechov a Slovakov, ale celkovo je vychod menej zaujimavy. Ved aj samotni Nemci utekaju bud na zapad alebo do zahranicia.

januzza80
11. apr 2012

@yanni Jo Bavorsko se mi moc libi,kdybych mela zit v Nemecku,tak jedine Bavorsko. 😉 O tom,ze je tam malo prace jsem nevedela.Vim,ze dost nemcu je v cizine to i u nas.Je tu i nemecka skola.

yanni
11. apr 2012

@januzza80 ano je tu pekne. Ale je vela peknych miest v celom Nemecku. Len casto je to tak, zhe tam, kde by clovek chcel zit a kde sa mu paci, nenajde pracu. Preto aj vela ludi pendluje. Mam napr. kolegu, ten cestuje kazdy den takmer 2 hodiny autom do a 2 hodiny z prace.

januzza80
11. apr 2012

@yanni To je des ☹ a to jeste zdrazil benzin.Nezavidim mu teda.Bohuzel nejvice prace je fakt u vetsich mest,ale zase zit ve velkomeste taky je o nicem.

yanni
11. apr 2012

@januzza80 Jaaaaaaaaaaaj ten benzin mi ani nespominaj. Ja tiez pendlujem, kedze zit priamo vo velkomeste nie je moje. Cestujem ale vlakom, momentalne je to lacnejsie a pohodlnejsie, aj ked, ma to stoji viac casu. Aj ked, v dopravnej spicke, sa to aj tak vyrovna.

stardust
11. apr 2012

@yanni dari sa ti chodit do prace vlakom bez meskania??

yanni
11. apr 2012

@stardust ano dari. Zatial som mala len ca. 2krat problem. Ale raz strajkovali a raz bola snehova vychrica. Ale ja chodim rano o 5:30 z domu, o tom case to este v pohode "roluje". Vecer su tak 5 minutove vykyvy ale to je v pohode. S tym clovek musi pocitat.

stardust
11. apr 2012

@yanni ja neviem ako u vas v Bavorsku, ale u nas sa nacas prostriedkami hromadnej dopravy dopravit do miesta B neda a je jedno, s akym casovym predstihom clovek vyrazi 😠

evinkaaa
11. apr 2012

@stardust - no u nas v mnichove sa teda da dobre na to spolahnut. Ja nemam ziadne negativne skusenosti. Iba, ked je strajk, ale to clovek nezmeni a je to povedane dopredu, ze sa clovek moze inak zariadit. Ale ja co mam skusenost z minulosti z s-bahnom, tak to bolo ok, s u-bahnom super a s busom tiez.
Kde si vlastne ty, ked tam mate taky problem?

stardust
11. apr 2012

@evinkaaa v Bielefelde...radsej chodim pesi alebo bicyklom, akoby som sa mala spoliehat na verejnu dopravu...skoro stale chodia s meskanim. Tiez sa mi stalo par krat, ako sofer pozeral na hodinky a narocky vyrazil z prvej zastavky s oneskorenim...ja neviem, mam ich udavat ci co?!

evinkaaa
11. apr 2012

@stardust - aha, no tu oblast vobec nepoznam, tak nemozem posudit. Ale verim ti, ze je to tak. To je velmi deprimujuce, ked neprides nikde nacas. To ja osobne neznasam, ked meskam.
Aj ja chodievam na bicykli velmi casto, ked pocasie dovoli.

yanni
11. apr 2012

@stardust to ti verim, ze tam mate problemy. Bielefeld totiz neexistuje 😀 😀 😀 😀 (Insiderwitz, asi nepoznas). Tak ja som v Bielefelde bola unterwegs len na aute a to tam bolo vzdy v pohode. Hromadnou sme nikdy nechodili, kedze sme vzdy prisli z Herfordu, a aj ked je to len par km, kto by sa trepal vlakom, vsak.
A inak Bavorsko je velke a je to rozne v kazdom meste. V Mnichove a okoli sa to ako tak da, tie meskania nie su az take hrozne. Busy a elektricky mavaju meskanie ale vsetko co ide pod zemou, je OK. MEtrom nechodim, S-Bahnom zriedka a Regionalbahn a Fernverkehr ma vzdy prednost. A ja idem normalnym vlakom, takze nemam nejak velky problem. Inak ja som strasne pohodlna, rada by som vsade autom ale vo vecernej spicke by mi to trvalo autom dlhsie ako vlakom (mam to vyskusane), vsetci sa vecer tahaju von z Mnichova, takze ja len a len vlakom. A co si budeme nahovarat, financne je to vyhodnejsie ako pri dnesnych cenach benzinu, mam Jahreskarte a ako statny uradnik este lacnejsie, takze ma to vyjde za babku.

stardust
11. apr 2012

@yanni ale poznam ten vtip..nahodou som sa k nemu dostala na internete, na stranku s tou spravou, ze neexistujeme. Mne pride Bielefeld strasne preplneny autami, v niektorych stvrtiach sa ide strasne tazko, lebo tie auta musia niekde parkovat. Ja na aute nejazdim, neviem sa k tomu odhodlat a skor inklinujem k hromadnej doprave, lebo v pozicii sofera si nemozem ani citat ani spat.

yanni
12. apr 2012

@stardust hihi takze poznas 😀 😀 😀 😀 😀 😀 No Bielefeld ma vela takych uzkych ulic a ked tam este auta po kraju parkuju, tak sa necuduj. Ale tu to nie je inak. Ja do Mnichova uz z principu nechodim autom, tiez problem s parkovanim a preplnene cesty,. Mne to ide tam autom straaaasne pomaly. Ale inak to len tak vravis. Ja som myslela podobne pokym som si nekupila auto.

smileko
12. apr 2012

ahojte, zachytila som, ze ste tu riesili pasy pre deti. nasla som tento clanok http://www.sme.sk/c/6334107/rodic-si-uz-nebude-.... tusim o tom pisala @iii

stardust
12. apr 2012

@yanni joooj, a to este nehovorim o dochodcoch za volantom! Ked uz musia jazdit, mali by si nalakovat svoje auta poriadne kriklavo, aby sme my ostatni vedeli, ze pre vacsinu tychto ludi neplatia vyhlasky. Oni jazdia ako slepi.Okrem toho, ked poriadne naprsi, pribudne nam tu v meste kopec meracov rychlosti...to uz nema nic spolocne s bezpecnostou premavky, je to len na kasirovanie pokut a plnenie mestkej kasy 😠

deina
12. apr 2012

To co zase vymysleli s tymi pasmi? 😝

Baby, vy vacsina mate este trvale pobyty na SR, ze? Ma to nejaku vyhodu mat ho?

iii
12. apr 2012

@deina danka, vyhodu ma trvaly pobyt v tom, ze snad mozes poberat rodicovsky prispevok druhy a treti rok zivota dietata (teda bea svojho casu pisala, ze jej to tusim ajtak zrusili? ja neviem, ja osobne som o to neziadala), a nevyhodu to ma v tom, ze ked ti pojde dieta do skoly, bude musiet chodit na sk kazdy rok na preskusavanie (to sme tu uz rozoberali, je to na hlavu postaveny zakon).
inak som zasa hovorila s berlinom (uz si mozem snad so vsetkymi pracovnickami konzulatneho oddelenia tykat), tak naozaj zapisuju do pasu len do konca juna, ale ak je uz dieta raz zapisane, tak to bude platit. nasa elenka ale uz bude mat teraz v lete 5 rokov, takze pre nu potrebujem pas tak ci tak, muz s nou musi teda raz do berlina. chlapcov tam tahat nebudem.....ale toto teraz je uz len posledna kvapka, ktora ma presvedcila o tom, ze budeme ziadat o nemecke obcianstvo hned, ako to bude mozne.

inak dnes rano spm musela s autom do servisu cez cely dortmund v spicke.....teeeeeda, kto ma toto chut absolvovat kazdy den 😖

yanni
12. apr 2012

@iii ale vas prehanaju 😠

Inak predstav si, ze vela pendlakov take nieco absolvuje kazdy den. A to v spicke aj rano aj vecer. Niet nad vlak 😀

@deina Dani tak ta "vyhoda" poberat rodicovsky, ako pise Ingi, uz padla pred myslim 2 rokmi. Rodicovsky mozes poberat le vtedy, ked sa dieta a rodic zdrzuje dlhodobo na SK. Cize, ked vy ste v DE a by si chcela poberat rodic. tak to je uz eeeeeee. To sa dalo ale Slovensko nei je az take blbe. Ja uz len cakam, kedy pride aj na to porodne.

Inak to preskusanie sa da obist, ak das doveryhodne potvrdenie, ze dieta absolvuje povinnu skolsku dochadzku v zahranici a ne SK sa uz nervratite. Ale zalezi aj od uradnika. Ja ako spravna byrokraticka uradnicka 😀 by som hne vyrukovala s otazkou, ze preco ste vlastne este prihlaseni na SK, ked sa nevratite. Tak si vyber. Najjednoduchsie to maju zmiesane manzelstva alebo ked ma dieta (aj) ine obcianstvo.

deina
12. apr 2012

No ano, to viem, ze rodicovsky zo SR poberat nemozem... v SR by som mala narok este ho dostavat na Matka, ale odkedy sme tu, tak nedostavam nic. Ani mi to dako extra nevadi, kedze pridavky su celkom pekne, ze? 🙂 My sme nedavno predali nas byt na SR, tam sme boli prihlaseni na TP, takze coskoro nebudeme mat uz tento TP. Tak premyslam, ci sa prehlasit k rodicom aj s detmi, ci kaslat na to a prihlasime sa, ked sa raz vratime na SR (planujeme sa vratit). Asi to bude chciet pohovor s nejakym uradnikom... 😝 😝

smileko
12. apr 2012

@deina prosim ta, ako a kde si vybavovala pridavky na deti? co si k tomu potrebovala? (predpokladam, ze uradne prelozeny rodny list deti?)

deina
12. apr 2012

@smileko, uf, ja si to velmi nepamatam, toto vsetko vybavoval mm. Ale slo to jednoducho, len cez postu. Skus toto pozriet: http://www.arbeitsagentur.de/zentraler-Content/... Poziadal si o formular, vyplnil, tam bolo hned aj napisane, co vsetko k tomu potrebuje a oni sa potom k tomu vyjadrili.

yanni
12. apr 2012

@smileko ved ty si v DE ci nie? Pridavky dostanes tu. Naco su ti z SK?

smileko
12. apr 2012

@deina dakujem 🙂

yanni
12. apr 2012

@smileko jaaaaaaj ja som myslela, ze ty chces z SK. 😀 😀 😀

smileko
12. apr 2012

@yanni ano, som v DE 2 tyzdne aj s cestou 😀 Zatial dostavam pridavky na maleho zo SR, ale chcem poberat odtialto

yanni
12. apr 2012

@smileko jaj jasnacka. Vybav si to tu cim skor. Ono to dost dlho trva ale myslim, ze vyplatia so spiatocnou platnostou od datumu podania ziadosti. Ak ste tu riadne prishlaseni na EMA, tak nebude problem.

smileko
12. apr 2012

@yanni co je to, prosim ta, EMA? manzel je tu pracovne, som poistena cez neho a sme uz tu aj prihlaseny na pobyt. je to nieco z toho?

yanni
12. apr 2012

@smileko jaaaaj sorry, mne dnes uz mierne sviha 😀 Ja sa tu zase ohanam mojimi uradnickymi kratkami. EMA=Einwohnermeldeamt. Cize, ak ste uz riadne prihlaseni tak mozes ziadat vsjo. Kolko ma maly? Neviem presne, ale mozno, ze by si mohla aj matersku ziadat do roka. Treba skusit. Neviem presne ake su tma podmienky, treba sa na urade opytat.

smileko
12. apr 2012

@yanni v pohode 🙂 Prihlaseni uz sme, ale nemame zatial ziadny papier (iba kopiu prihlasky). Matersku uz ziadat nemozem-maly ma 2,5 roka. Ale na to mladsie potom chcem ziadat. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre