Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

zuzkaprofi
15. jan 2013

@acornika Hladate si uz nieco vo freisingu a pod? Tu je dost slovakov, cechova je to velmi pekne mestecko odporucam

acornika
16. jan 2013

@zuzkaprofi děkuji, ano hledáme nebo v Hallbergmoosu kde pracuje manžel. Rádi bychom se odstěhovali v létě pokud vše vyjde jak má

kleopatris
18. jan 2013

@kmk11 prosim Ta, Ty si taka zbehnuta v Mnichove 😉 neviem sa dovolat na slovensky konzulat :( Je cislo: 089 92334900 spravne? A otvaracie hodiny nahodou nevies? Akosi na nete neviem nic stopercentneho najst.
A este jedna otazocka 😅 mamina mi zistila vraj maju nejako od buduceho tyzdna zacat vydavat aj vodicske preukazy, nevies aj o tom nahodou nieco? velmi pekne Ti dakujem za odpoved 😵

philipha22
18. jan 2013

Chcela by som sa opytat, ako to je s trvalym pobytom...nakolko tu v DE je automaticky trvaly pobyt... ponechali ste si aj na SVK trvaly pobyt???? Pretoze ked som volala na ministerstvo do BA, tak mi bolo povedane ze z trvaleho pobytu na SVK sa mam odhlasit v pripade ze som pevne rozhodnuta ze ostavam zit v NEMECKU...ale toto bohuzial s urcitostou nevie nik..takze som si trvaly pobyt nechala na SVK...

A este mam otazocku, ked som otehotnela prvy krat, zila som este na SVK bola som dobrovolne nezamestnana, platila som si zdravotku....a potom sa narodil maly, takze som brala rodicovsky...potom sme sa prestahovali do DE a tu sa narodila mala... automaticky bol rodicovsky zo SVK pozastaveny... teraz ma mala 1 rok a vlastne mi uz skoncil rodicovsky aj tu... len ma napadlo, treba nieco nahlasit na UPSVaR na Slovensku???? Nemam tam ani zdravotnu poistovnu, ani lekarov... vsetko mam tu v DE...a neviem ci je potrebne este nahlasit nieco... lebo neviem ako to oni potom eviduju... lebo na socialke maju vedene ze sa narodila mala, nakolko tam vyplacali prispevok pri narodeni a priplatok k prispevku... tak teraz netusim ako to eviduje UPSVaR ci ma uz oni neriesia, alebo ??????

a otazocka ohladom auta...chcem si doviezt auto zo Slovenska, je pisane na brata a on ma vlastne aj trvaly pobyt na SVK a tam zije... plati tam aj poistku ... staci teda ked mi da prehlasenie o uzivani motoroveho vozidla...??? Lebo viem ze ti co tu pracuju atd. si musia potom prehlasit znacky a platit poistenie tu v DE.....

Vopred dakujem za akekolvek rady, alebo postrehy 🙂

andreapata
18. jan 2013

@philipha22 no momentlane je to tak, ze mozes mat aj dva trvale pobyty, cize si ten slovensky pekne nechaj. ked som do nemecka prisla ja, trebalo si este vtedy trvaly pobyt na SR odhlasit a zaroven mi pri odhlasovani vzali aj obciansky. neverila som vlastnym ociam. POvedali, ze obciansky mozem mat len ak mam trvaly pobyt a kedze ho rusim bude mi musiet na vsetko stacit pas. vies si predstavit ako na mna vsade pozerali, ked som mala predlozit ausweis 🙂))) No a ked to teda znova povolili, tak som utekala domov, dat si spravit obciansky.

philipha22
18. jan 2013

@andreapata Dakujem za info 🙂 raz som on tom citala, ze odobratie obcianskeho a ceremonie okolo toho na policii... proste zbytocny chaos... preto som sa pytala...nie ze ma bude niekto nahanat 😉 ze to nemam v poriadku...mna napriklad mrzi, ze tu nemam ziadny doklad... mam vlastne len SVK pas a obciansky... s mojim rodnym priezviskom... a nakolko som sa vydala a nemala som kedy vybavovat sobasny na SVK... takze som oficialne vydata v DE a na SVK som slobodna matka s 2 detmi... pretoze ked som volala na matriku ze do kedy si to vybavit, ze im to je jedno, kedy chcem, o mesiac o rok...o pat rokov... proste ze pre nich budem ako slobodna matka, to je cele... a vtedy som to neriesila lebo som mala rizikove tehu a to by som musela ist na SVK, ohladom pasu, vodicaku, atd. atd...

kmk11
18. jan 2013

@kleopatris 🙂 podla tohoto tu mas cislo spravne http://www.honorarkonsul.com/links.html
a takto by mali byt otvoreni verejnosti http://www.oeffnungszeitenbuch.de/filiale/Muenc...
a co sa vodicskeho tyka - ja uz mam viac ako desat rokov nemecky, takze v tom neporadim 😅

kmk11
18. jan 2013

inak len tak pre zaujimavost: kolko je tu mamin s malymi detmi v Mnichove? 😉

andreapata
19. jan 2013

@philipha22 no s papiermi je to katastrofa. ja som si sice papierovacky okolo svadby uz poriesila,ale bol to beh na dlhe trate. s malym babatkom na ambasadu asi 20x(a to byvam presne na opacnej strane mnichova ako je ambasada), lebo vzdy nieco nesedelo. A potom cakat, povacsine tri mesiace, na maleho rodny list, na pas, potom na sobasny list, a tie ceny to je tiez sila. A dvaja rozni uradnici, dve rozne informacie. (pred porodom som tam bola, ze si vybavim pas, aby nebol problem potom s maleho menom, a pani mi vravi, ach co budete na stokrat chodit, pridte ked sa maly narodi a urobime pas aj rodny list naraz. Fajne pomyslela som si. a po porode, kde ste boli doteraz? ja neviem ci vam to takto na slovensku vezmu, najprv musite mat pas a potom snad rodny list. Tak som si poziadala o pas, prisiel a ked som sla vybavovat rodny list, tak mi pani hovori no neviem ci vam to takto vezmu, kedze ked ste rodila mali ste este povodne meno,ale skusme ked nie budeme to musiet riesit,ale to budete musiet zaplatit potom znova.....islo ma roztrhnut, asi si vies predstavit) Takze pevne nervy a bojuj, inak ta odpalkuju jedna radost.
Ale ohladom vodicskeho som bola normalne na policii a oni mi povedali,ze ten menit nemusim, kedze na obcianskom mam aj meno za slobodna a ked ma zastavi hliadka, mam ukazat aj vodicsky aj obciansky. Tak neviem. Ale tak mi povedali.

smoulincek
19. jan 2013

Ahojte, nie je tu nahodou niekto z okolia monchengladbachu? S mm sa tam stahujeme... Ak by si niektora mala chut popisat ako sa tam zije a tak...

philipha22
19. jan 2013

@andreapata co sa tyka deticiek, tam mame vsetko vybavene, to slo v celku rychlo, davali sme im dvojite obcianstvo a pasy maju nemecke... Jedine co ja nemam je slovensky sobasny list.... a viem ze cez ambasadu to trva dlllllllho.... tak som to chcela vybavit na SVK...ale to zase tam by mali vazeny kopu casu...a samozrejme by to opat nieco stalo... tak som sa na to vykaslala a som proste oficialne vydata len v DE...lebo vybavovat nieco v DE to sa este da.... ale ked zacnem nieco riesit a zistovat na Slovenskych uradoch...tak fakt ze niektori nemaju ani sajnu co po nich chcem...a uz ked zozeniem co potrebovali, tak potom ich len nahanat a bombardovat telefonom kazdy den, aby na tom popracovali...teraz mi skoncila platnost obcianskeho a pas mi konci v oktobri....ale to si vybavim ked pojdem na SVK.....

stellamaris
19. jan 2013

@philipha22 ja mam tiez iba jeden sobasny list a to cesky,kde som sa vydavala 😉 ked som pocula,kolko dokladov treba osobitnej matrike na SK,vsetko s apostilou a prekladom,tak som sa na to vykaslala.....ze som uz rozvedena,mam dieta a znovu sa vydam tohto maja, SK nevie....som sa chcela informovat na SK ambasade v Mnichove,nedovolala som sa,vzdy iba zaznamnik,ale viem,ze im vsetko dlho trva...

philipha22
19. jan 2013

@stellamaris vsak prave.... a keby som to zacala riesit na matrike, tak najprv by patrali co vsetko im treba dolozit , potom by zistili ze na cast este zabudli.....cakat na preklady, popri tom do niekolkych dni uz rovno vybavit pas, obciansky....

stellamaris
19. jan 2013

@philipha22 mne napisali mailom z matriky,co vsetko mi treba,som iba pokrutila hlavou....na buduci rok mi treba novy pas a obcianku,dostanem v pohode na pockanie na SK,kedze tam mam stale trvaly pobyt.....kamaratka ho tam uz nema,preto nema obcianku,iba pas

philipha22
19. jan 2013

@stellamaris vsak prave ja som povedala ze kaslem na to...ku stastiu mi to zatial nechyba 😉 a fakt je.... ze pri rozvode mas o par ... niekolko vybavovaciek menej 😉

kleopatris
19. jan 2013

@kmk11 ja som v Mnichove a mam maleho prcka 😀 ale za par mesiacov sa stahujeme smer dzedzina 😀

kmk11
19. jan 2013

@kleopatris tak ale az za par mesiacov 😉

claire90
19. jan 2013

Ahoj holky,

není mezi vámi některá, kterou poslal "pracák" na jakýsi test, kde mají zjistit, jak jsem na tom jazykově atd.? Dneska mi přišel dopisem termín, manžel mi to četl a že prý se tam bude i řešit co jsem dělala do teď a co budu dělat dál.. a já vůbec netuším, jak něco takovýho může probíhat za předpokladu, že ze sebe nic, krom pozdravu, nevyloudím. Tak kdyby měl někdo osobní zkušenost a podělil se o ní, byla bych vděčná 🙂

lubiduch
19. jan 2013

Ahojte dievčatá, neviete mi prosím povedať ako to funguje ak by sme s manželom odišli do DE? Ja som na rodičovskej dovolenke, manžel by tam pracoval. Mala by som tam nárok na nejaku zdravotnú starostlivosť pre seba a dieťa ked ja by som nepracovala zatiaľ?
A este má zaujíma ako to je s očkovaním v nemecku, či je dobrovoľne alebo povinné. My máme za sebou prvé dve davky 6vakciny+pneumokoky+rotavirusy. 6vakcina by mala byt este raz preockovana a potom MMR (mmr by som sa chcela vyhnúť ak by sa dalo)...

kleopatris
19. jan 2013

@claire90 ja som bola na takom pohovore, ked som koncila matersku a su tam fakt zlati ludia a ak budes mat stastie (musis si to nejako vypytat, ak to tetu nenapadne samu) dostanes kurz nemciny zadara 😉

kleopatris
19. jan 2013

@lubiduch ak bude manzel poisteny cez DE poistovnu budete poisteni s nim a ockovanie je dobrovolne, nemusis dat nic ak nechces 🙂

claire90
20. jan 2013

@kleopatris o kurzu povídala paní, že mě pak pošlou, ale právě že nejdřív musím na tohle, aby věděli, jak na tom jsem 🙂 jenom mě trochu zarazilo, když mi manžel četl ten letáček k dopisu a že se chtěji ptát na to, co jsem dělala a chci dělat apod. a to si nedovedu moc představit, když je jazyková bariéra 🙂 Můžeš mi prosím písnout přesněji, co tam po tobě chtěli, jak to probíhalo...? Klidně do IP 🙂 Děkuji 🙂

lucihudy
21. jan 2013

Ahoj holky, je tu nekdo z okoli Regensburgu co ceka mimi? Mam termin 14.4. a protoze uz od rijna jsem jen doma, tak mam uz tehotenske deprese. Preci jenom je to clovek trochu odstrceny a nema s kym pokecat...
Claire: jestli jsi se sla zaregistrovat na UP, tak chteji jen vedet jak na tom jsi a popripade ti vybrat zrejme nejakou praci a treba i ten kurz, ktery ti uhradi, coz je vyhoda. Dej vedet jak jsi pochodila. Ja jsem na PU nebyla, ale zkousela jsem pres nej hledat jinou praci, chteli taky vedet kde jsem delala atd. Nemej strach.

tehua
21. jan 2013

@stellamaris dakujem za odpoved, trochu si ma ukludnila. este mi napadlo, ze ako sa stavaju k tomu, ze matka este ostava na materskej s mladsim dietkom. viem, ze na SR je to jasna indikacia na nezobratie do skolky, lebo maju plno. akoze ja by som to nejako este vydrzala s 2 detmi sama doma dalsi rok (aj ked uz len z tej predstavy som unavena), ale velmi mi zalezi, nech sa nauci po nemecky, kym pojde do skoly.
a s tou turectinou to je sranda. tu v muhldorfe sa nauci skor po rusky 🙂

tehua
21. jan 2013

@lubiduch ja som presne tak isto. mas narok na rodicovsky prispevok. my mame zdravotnu poistovnu Techniker Krankenkasse a ked sa tam manzel prihlasil, napisali mu, ze mu zadarmo pripoistia aj zvysok rodiny (manzelku + 1 dieta, druhe este bolo na ceste). akurat si treba pripravit financnu rezervu, kym sa ten rodicovsky prispevok vybavi, a treba odhlasit ten slovensky, lebo inac ho budu chciet naspat. a ten nemecky ti vyplatia aj spatne od doby, odkedy mas nanho narok.

stellamaris
21. jan 2013

@tehua vies tu beru do skolky aj deti,ktorych matka ma doma male babätko,tiez som sa na to pytala,lebo tak druhe babo planujeme.ako tak dieta zacne chodit,tak nech pokracuje,potrebuje aj spolocnost inych deti,aj ja to takto chcem.my tu mame viacero skoliek,mozem si vybrat,ja som nasho prihlasila,ked som bola v 8.mesiaci 😉 jaj ty mas vela rusov v okoli,no cudzie reci sa detom zidu 😀 aj my ich tu mame dost,ale turci prevazuju 😵

lubiduch
21. jan 2013

@tehua dakujem 🙂
a ten rodicovsky prispevok v nemecku je vyssi ako u nas? mne teraz skoncila materska, tu som mala fain, maximalny, tak sa dalo. teraz som presla na rodicovsky ktory je 194 EUR tusim, to je trochu smiesne...plus 22 EUR rodinne pridavky...Keby som nemala muza ktory zarobi peniaze neviem ako by som s malym vyzila z tolkeho bohatsva 😀

kmk11
21. jan 2013

@claire90 @kleopatris no ja toto sice vobec neovladam, ale minule som bola tlmocit jednej Slovenke na Arbeitsamte, ktora mala zaujem o pracu (ak by sa naslo nieco, kde moze komunikovat po anglicky) - no a prisla i rec na jazykove kurzy, pani z uradu jej dala kontakt na akusi centralu (zabudla som aku), kde sa ale dotycna Slovenka mala sama informovat, ci su vobec v ponuke nejake kurzy - ale zamestnankyna Arbeitsamtu nas hned upozornila, ze momentalne nie su peniaze na nic ... 😖

vojdasova
21. jan 2013

Ahojte, od 1.3. sa stahujeme do Regensburgu. Sme rodina s dvomi dievcatami (3 a 6 rokov). Bol by niekto ochotny mi poradit ohladom skolky a skoly?
Starsia dcerka mala v novembri/listopadu 6 rokov. Na slovensku este nenastupila do skoly, lebo jej zle vychydzaju roky. Neviete ako je to v Bavorsku? Mala by ist este do skolky alebo do skoly? A neviete, ked neovlada nemecky jazyk, existuje take nieco ako nulty rocnik v skole?

Budem rada za kazdu radu, popripade ak je tu niekto z Regensburgu s malymi detmi, budem rada ak sa mi ozve.

Dakujem vopred.

Katka

leila
21. jan 2013

@renatad tak.. s kamaratmi, s ucitelkami sa dohovori.. rozumie dost, hoci urcite nevie este vsetko.. my sme v bogenhausen (denning).. takze pojde tam do skoly🙂 vy?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre