Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

hokaido13
21. feb 2015

@saska.t dakujem za info, ja si tiez myslim, ze nárok mam, ale znepokojili ma brožúrky, v ktorých sa uvádza, ze musism mat pobyt v DE. Volala dom aj do l-bank, ale tam mi žiadne info dat nechceli, ze si mam pozriet ich stránku .
Čiže po narodení dieťaťa, mam vyplniť formulár na elterngeld a zaslať do L-bank? Aj ked tam bude všade vyplnena SK adresa? Pretože byt si tu v DE držať nebudem. Alebo mam udať adresu mojej sestry, ktorá žije v De?

saska.t
21. feb 2015

@hokaido13 no tak to si nie som ista ak zrusis pobyt v de to by si si mala zistit na Landkreis eltergeld stelle kde si doteraz pobyvala ak sa este vratis do de pracovat urcite by som udala de adresu ak nie narok urcite stratis

ivanajelinek
24. feb 2015

@hokaido13 na elterngeld musis mat pobyt v nemecku. Ak odides na slovensko musis sa z uradov poodhlasovat, nie? A ak udas adresu tvojej sestry tak tam ti budi chodit predvolania na povinne prehliadky k detskemu doktorovi. A ak tam nebudes chodit tak zistia ze sa nenachadzas v nemecku. Moja kamaratka raz zabudla prist na to U unzersuchung a za tyzden jej uz volal jugendamt a socialka. Takze to by som asi neriskovala.

hokaido13
24. feb 2015

@ivanajéinek ja zostanem zamestnaná v De, to znamená aj poistená v De poisťovni, tam sa neodhlasujem. Oni s tym, ze budem na SK problém nemajú. Mutterschutzgeld dostanem, všetky lekárske úkony vykonané na SK budu účtované nemeckej poisťovni. Len s tými elterngeld neviem ako dalej. :( odpracované tu mam viac ako 3 roky, preto si myslim ze nárok na to mam. Sme predsa v eu, tak by nemusel byt problém, ze sa zdržiavam v inej eu krajine.... Lebo keby požiadam na Sk o elterngeld - rodičovský príspevok- tak mi ho vyrataju zcoho? Z minimálnej mzdy, kedže tam nemam odpracované nic. Alebo?
Každopádne socialku ani juhendamt riskovať nechcem ....

ivanajelinek
24. feb 2015

@hokaido13 no asi najlepsie bude ak sa spytas priamo na elterngeldstelle. Tam ti povedia najlepsie ci mas narok alebo nie. Aj sa potom po tych 12-tich mesiacoch vracias spät do Nemecka?

hokaido13
24. feb 2015

@ivanajelinek dakujem. volala som na elterngeldstelle, tam ma odbil tym. ze si to mam pozriet na ich stranke. len moj konkretny pripad som tam nenasla. skusim este pozistovat. ci po 12tich mesiacoch sa vratim, neviem. je to dost dlha doba. vela sa moze zmenit. kazdopadne si chcem zobrat 3 roky elternzeit. priatel dostal pracu na slovensku, takze ci sa vratime do de zalezi aj od toho, ako sa mu bude darit v novej praci na sk....

krissy1
2. mar 2015

Ahojte,
neviem,ci sa niekde nachadza podobna diskusia,ak ano,vlozte sem prosim link,nech to tu nezatazujem novou temou.
A teraz o co ide:
s mm sme sa dohodli,ze odideme s 8-rocnou dcerou byvat za nim do nemecka.Prosim o radu,ak mate niekto skusenost,co vsetko musim po uradoch vybavit?Ako mam v Nemecku postupovat,kde a ako sa nahlasit , kde sa musim na SVK odhlasit?
Dceru planujeme nahlasit tam na skolu a na SVK bude chodit raz polrocne na preskusanie.
Za kazdu radu velmi pekne dakujem.

lubicakl
6. mar 2015

Baby, neviete kde stiahnem tlacivo na vratenie dane z prijmu v Nemecku? Resp. ako sa vola to tlacivo?

eamicka
9. mar 2015

Ahoj holky. Je tu nektera z Thuringen?

yanni
9. mar 2015

@lubicakl na stranke finanzamtu. A da sa podat aj online. Musis si normalne podat danove priznanie.

lubicakl
9. mar 2015

@yanni Nevies presne ako sa vola to tlacivo? Je to Anlange N?

krissy1
9. mar 2015

@eamicka este nie,ale chystame sa do Thuringenskej casti

eamicka
9. mar 2015

@krissy1 a kam presne ? Muzes i do IP 😉

jahodka11
11. mar 2015

baby, viete mi poradit nejaku dobru stranku,kde by boli pokope vsetci dr v mnichove,co hovoria po slovensky a cesky? vopred dakujem 🙂

jahodka11
11. mar 2015

@krissy1 -musite sa prihlasit k prechodnemu pobytu, tym padom mate pridelenu skolu, vybavit si zdravotnu poistovnu, vyberiete si ktoru a do nej pridete, formulare vam daju..atd....pridavky na dieta,ale tie vam asi chodia uz z de......akosi ma viac nenapada.....
na sk zrusit zdravotnu poistovnu, ja som este informovala nasho dr,ze odchadzame,ale to asi netreba.....
ved baby poradia, ja len tak narychlo.... 🙂

ivusaaa
13. mar 2015

baby ako ste to riesili s jaslami?chcela by som malu zapisat,ale povedali mi, ze musim mat min. polovicny uvazok, inak mi malu nezoberu. a kolko ste platili za jasle?

saska.t
13. mar 2015

@ivusaaa najdi si tagesmutter v tvojomokoli a nemusis mat ziadny uväzok, Ceny jasli sa hybu na zaklade zarobku rodicov dlzky pobytu, u nas s jedlom a spanim 300 €Niedersachsen, bez spania s jedlom 200 €

mirka0703
16. mar 2015

@ivusaaa tak toto je vdacna tema ktoru prave riesim... 🙂

@saska.t a tagesmutter je u teba doma ci dieta niekam nosis? my sa v auguste stahujeme do DE a tiez prave hladam skolku pre maleho ..... do prace sa nechystam lebo som tehotna a v tom case budem v 7m a v nemecku planujem aj rodit.....

este som sa chcela spytat.. v prvom tehu som sa bola ,,oboznamit ,, s nemocnicou kde budem rodit a vyplnala som tam aj nejake zakl. udaje.... len si nepamatam ako to bolo....treba sa vzdy ,,prihlasit ,, u nejakej hebamme? ci ked tam budem rodit len pridem a nic neriesim.....???? dakujem

krissy1
16. mar 2015

Baby je tu niekto okolie : ERFURT,SCHLEUSIENGEN?

A este taka otazka,kolko stoja v nemecku druziny?
dakujem

yanni
16. mar 2015

@krissy1 v Erfurte byva zras Slovakov a Cechov. myslim raz za mesiac. Skus si to niekde najst na nete alebo FB.

Druziny, Grundschulhort aj okolo 100 €. Ale to zalezi ako potrebujes, kde zijes aj od jednotlivej skoly. Niektore ZS maju vlastne, niektore nemaju a musis sa poobzerat po nejakej mestskej atd. tazko sa takto radi.

yanni
16. mar 2015

@mirka0703 Aj tu je to tak. Ca. 4 tyzdne pred porodom ides do nemocky na obhliadku a ked je pre teba OK, tak tam vyplnis papiere. Ked mas hebamme, tak casto to organizuje aj ona. Ale kukni si na webke tej ktorej nemocky, nasa ma napr. aj taketo infosky online.
Hebamme nemusis mat, nie je to povinne. Nie je zle ju mat po porode, lebo pride k vam domov, pred, hlavne ked uz mas dieta, ti nic nove nepovie ako tvoj gyncar. Iba ak by si chcela nejake alternativne metody, vela ich je homeopaticiek atd. Predporodny kurz ak chces si mozes zabukovat aj bez hebamme.
Ja napr. asi teraz nebudem mat. Chcela som len na Nachsorge ale nemozem ziadnu zohnat. Nejak su vsetky v mojom okoli ausgebucht az do jesene. No tak ziadna nebude a basta. Ja sa nejdem rozculovat.

krissy1
16. mar 2015

@yanni dakujem🙂

mirka0703
16. mar 2015

@yanni dakujem..tak co sa porodnice tyka chcem ist tam kde som bola so synom...aspon to tam poznam a predporodny kurz nechcem...prisiel mi zbytocny aj pri prvom tehu....nic nove som sa tam nedozvedela.... ale skusim pozriet ci maju online alebo tam skocim potom ked budeme v de....hebamme budem asi tiez riesit tu co som mala pred 3rokmi....

yanni
16. mar 2015

@mirka0703 jaaaj no tak zbehni do tej nemocky, kde si uz bola. Ako vravim, väcsinou je to tak 4 tyzdne pred porodom. Nasa nemocka ma dokonca na nete vycapene aj terminy na cely rok, kedy su prehliadky.
Co sa Hebamme tyka, ja to uz ani neriesim, uz nemam na to nervy. A kurz si este rozmyslim, lebo mas pravdu, nieco nove sa tam clovek malokedy dozvie a nejakych 8-10 vecerov tam zabit, no dakujem, neprosim. Akurat, je to niekedy fajn, ze si mozes s nejakou babou sadnut a mas partacku. Ale mne sa to teraz aj tak velmi nehodi, kedze sa budeme na jesen stahovat, tak mat partacku 30-40 km daleko, to mi velmi nepomoze. 😠

mirka0703
16. mar 2015

@yanni a kedy mas termin?

yanni
16. mar 2015

@mirka0703 v juli

mirka0703
16. mar 2015

@yanni tak to mas super...budes sa stahovat s babom... 🙂 .mna caka stahovanie ked budem v cca 7m....ale verim ze to zvladneme.... 🙂

yanni
16. mar 2015

@mirka0703 no teraz by som ani nechcela. A dom este nie je hotovy, takze to vychadza najskor na jesen.

yanni
16. mar 2015

@mirka0703 neboj. Ak nebudes mat nejake potiaze, tak to bude OK. Ja nemam ani poriadneho brucha, este chodim v pohode behavat o plavani a lietani po svete radsej ppomlcim, lebo ma uvedomele zenske ukamenuju. 😕 😀 Budete mat stahovaka?

mirka0703
16. mar 2015

@yanni ja sa tiez chystam este letecky na dovolenku... 😀 to este neviem ci budeme volat stahovaka alebo si to budeme riesit sami, nakolko nabytku vela mat nebudeme ani spotrebice vsetko planujeme kupit potom v DE, len mame dost oblecenia a hraciek, snowboardy, bike....... 😀 😀 , a zvazujeme nejaky byt aspon na 2-3m nejaky kratkodoby prenajom, a potom by sme chceli hladat nieco ked tam budeme, lebo takto na dialku je to tazko, sme v CR... tak hladame aspon ciastocne zariadene

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre