Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

neurologia
23. máj 2010

Zdravim...

tak takyto pekny vikend-pocasie som necakala... 🙂
v sobotu sme boli trolilinku po obchodoch kupili sme joss koleso-take na plavanie aby mohla v lete do vodicky...trosku sme doplnili zasoby potravin...boli sa bike-ovat a vegetili vonku na terase
vcera to vsade vonalo grilovackou takze dnes sme aj my vytiahli gril a robili chute susedom.... 😀 a skoro cely den sedeli na terase ...aaaa samozrejme joss dnes nespala takze uz nevedela co so sebou tak som vyslala attilu von nech ju uspi a ja mam teraz chvilku pre seba...normalne neviem co mam robit toto tu este nebolo aby s nou siel sam von (dnes ma teda premieru) vzdy k tomu potreboval aj mna... 😲

jabera
23. máj 2010

caute baby!!

peti, mnichov asi ee......

zuzi, no, ti poviem.. vcera spal 2x, tak som sa velice tesila.. ale asi bol len zniceny z lozenia po zahrade a okoli. dnes uz zase iba raz. musim sa na to nejak naladit, lebo mi to straaaaaaaaaasne leze na nervy. mna ta zahrada tak bavi. ale tak velmi.. mna to bavilo od detstva, mala som svoj zahonik s cesnakom a cikala som nanho 😀 neviem, ci by ma bavilo pracovat na poli v nejkaom jrd, to asi nie. ale takto u seba, ale aj u niekoho ineho, to velmi. aj kvety uz ma bavia, to je vekom, mamine som sa za to posmievala, ze co sa tam tak babre v tom.

beus, my sme si tiez uzili a grilovali, vam zavidim ten bckl, to tu nehrozi... a este aj servis si mala s malou, no amerika..

zuzanasaw
23. máj 2010

Ahojte!

ja som dnes totalne k.o. Rano sme si vymysleli, ze co s nacatym dnom. tak sme sa hodili do auta a sli k moru. poviem vam, som jak vyflusnuta, 6 hodin autom, ale stalo to zato. Akurat sme hodinu po prichode hladali volny parkplatz. Nakoniec sme zakotvili asi 5-6km od planovaneho ciela http://sealife.de/ a ked sme tam konecne dosli po neskutocne tahavej a prestavkovej prechadzke po plazi (navstivili sme samozrejme vsetky detske kutiky a zmrzlinarne cestou), zmeskali sme aj posledny vstup! E. bola z toho velmi nestastna, cely den rozpravala len o rybickach, ale nevadi, uz sme tam aj tak boli pred dvoma rokmi, ale tak sa chuderka tesila... ☹ hned vedla bolo ale ihrisko, tak sa tam deti vysantili, potom sme sa este vyclupkali vo vode (vonku 28°C, ale voda asi 12°C - brrrrrr) a domov sme dosli asi 22:20. Pekny den to bol, teply a slnecny, ale utahana som ako maca, tak idem spat 😀

evinkaaa
24. máj 2010

Ahojte kocky. 😵

Dnes ste si vsetky uzivali asi krasne pocasicko a den volna 😀 .
No to sme aj my. Urobili sme si Motorradtour smer rakusko, k alpam. Boli sme pri troch roznych jazerach, presli alpy - no bolo uzasne. Pocasie bolo fantasticke, tak sa vyletik podaril.
Ale zajtra sa ma ochladit a dokonca aj prsat. Tak nam to nadherne letne pocasie nevydrzalo dlho. No, uvidime... 😉

Zuzi - tak ste mali vcera krasny den plny zazitkov 🙂 . To je super, ked clovek raz za cas urobi takyto vyletik. A ked pises, ze ste v sealife uz v boli pred dvoma rokmi - ako sa ti tam pacilo? Ja neviem, mozno tam mate sealife väcsi ako tu v mnichove alebo co, ale my sme boli z toho veeelmi sklamani. Ocakavali sme viac, ako bolo ponuknute. Zhrnuli sme to, ze okrem malinkeho zraloka tam nic, ale nic zaujimave nebolo. V nasej nadhernej mnichovskej zoo su take iste rybicky a ine potvorky, ako boli tam. Takze nic nove a velice zaujimave. Ako hovorim, boli sme sklamani a nielen my. Vela znamych nam potvrdilo to iste. Kamoska tam bola vlani s malou dcerou a mala to povazovala za "langweilig". No, moznoze je to vzrusujuce a krasne pre mensie deticky. Neviem. To, ze sa nam to az tak moc nepacilo, by nebolo az take hrozne, ale boli sme z toho sklamani aj preto, lebo to vstupne je az vrcholne drahe. Za to vysoke vstupne mozu ponuknut uz trosku vyssiu uroven 😒 . . Neviem. Ale my to nejako moc dalej neodporucame.

Jani - parada, ze rada pracujes na zahradke a okopkavanie ta bavi. Vsak to je najdolezitejsie. Ale u mna to bolo uplne inak. Ked mali moji rodicia zahradu (vlani ju predali), tak som sa tam naokopkavala a naoberala o dusu. Nenavidela som trhat burinu a podobne kraviny. Boze, to bolo tak otravne a nudne. Najradsej som oberala hrasok, maliny ci jahody 😀 😀 😀 . Ale ostatne veci nie 😒

Bei - aj vy ste mali velmi zaujimavy den. Grilovanie je super vec. A ked ostatni naokolo griluju a vsade to taaaak nadherne vonia.... jeeeej, to zboznujem 😝

neurologia
24. máj 2010

baby este take male jazykove okienko otvaram teraz na noc....:
prosim co presne znamena LOHNERSATZLEISTUNGEN ?
dakovala 🙂

jabera
25. máj 2010

bei, tak to som aj ja zvedava, co to znamena 😀

leelo
25. máj 2010

bei, zadala som to muzovi. momentalne je fsak na obede...

leelo
25. máj 2010

takze: podla neho to znamena ci si dostavala nejake prachy ako nahradu mzdy...
a ak ide o danove priznanie, mas si vraj pozriet vysvetlivky, ze tam je vsetko podrobne vysvetlene. vraj to mame niekde doma, nenasla som to

neurologia
25. máj 2010

ahojte,

dakujem za rady.... 🙂 baby co by som bez vas robila...

dnes sme uz ukoncili vozenie sa v hlbokom kociku...aj som sa domov musela vratit joss sa tam postavila a uz potom len spekulovala co a ako....takze som doma spavila z nasho kocika sportak...no ale co ja viem mne sa zda ze je jej este velky....tie popruhy co su tam tak sa z nich vyvlieka....no ved uvidim

peti
mala si pravdu ked sa do prikrmu prida masko tam ide totalne na dracku 😀

evka
tvoj mm je motorkar?

evinkaaa
25. máj 2010

Bei - ano, moj manzel je motorkar. Teda nie nejako extremne. Len vo volno case a cele leto a na jar a jesen jazdi vsade na motorke. JE to predsa len rychlejsie, lacnejsie a dostupnejsie ako autom. 😉 A ja jazdim niekedy s nim. Niekedy si urobime nejaky vyletik. To mam velmi rada. Ked som s nim ja, tak jazdi velmi opatrne, takze sa bat nemusim. 🙂

neurologia
25. máj 2010

evka
uuuha a aky druh motorky ma?to musi byt vzruso....taky vyletik na motorke... 🙂

tini77
25. máj 2010

Prichadzam s uplne novou temou, ale chcem sa opytat, ci si niektora z vas nezobrala rodicov zo slovenska k sebe.Tak to my mame na plane, chcela by som aby nasi prisli zit k nam...Obidvaja su na dochodku, takze by to nemal byt problem. Teoreticky to vyzera tak, ze dochodcovia maju narok na trvaly pobyt v zahranici, ak preukazu, ze maju na to dostatok financii a poistenie. Kedze budu dostavat dochodok, ten sa da posielat aj do zahranicia, byvat budu u nas, no a poistenie im plati v zahranici. To je teoria, chcem len vediet, ci si niektora z vas zobrala rodicov k sebe a nebol problem s uradmi, atd....

jabera
25. máj 2010

tini, netusim... a pokial viem, ziadna z nas to este nerobila, ale mozno o tom niekto nieco vie...

neurologia
25. máj 2010

tini77
netusim...ale neviem ci to bude take jednoduche s tym byvanim a vsetkym okolo ako sa to javi....

zuzanasaw
25. máj 2010

Tini, pokial preukazes dostatok financii, nemusi sa jednat len o dochodcov. Otazne je, ci ich dochodky postacuju na tuto hranicu posudzovania. Dochodok mozu poberat na Sk na slov. ucet a vybrat z bankomatu (1,33e, takze to nie je taka palka). A slovenske zdravotne poistenie im plati, ale za normalnych podmienok len obmedzene - pokial viem, je nejaky problem s preplacanim pobytu v nemocnici, co teda nie su male peniaze. Nikdy sme to ale chvalabohu osobne nepotrebovali (aj ked sme tak fungovali v DE 3 roky cela rodina), takze to nemam overene, ale ako zmienku to uviest treba. ALE: odporucam vybavit si na SK vydanie formulara E106 (aspon dufam, ze je to presne to cislo), ktory potvrduje UPLNE krytie nakladov na zdravotnu starostlivost. Na jeho vydanie ale treba dolozit uz vydane Aufenhaltsbescheinigung, resp. Freizugigkeitbescheinigung (proste potvrdenie o prihlaseni sa na pobyt). POZOR, po nahlaseni sa na pobyt v DE nesmu rodicia odhlasit trvale bydlisko na SK, pretoze im padne zdravotne poistenie tam! Snad som pomohla...

evinkaaa
25. máj 2010

Bei - ano? ty to povazujes za vzruso? no, ono to vlastne vzruso aj je. 😀 Motorku ma Hondu. 😵 Moj manzel je tejto znacke verny uz niekolko rokov, aj co sa tyka aut 😉

tinni77 - ja ti tiez neviem poradit. Take nieco som este neriesila a neviem, ci budem niekedy riesit. 😉

jabera
26. máj 2010

zuzi, ty si hvizda.... jak si to mozem pamatat vsetko...

tini77
26. máj 2010

zuzanasaw, co som zistovala, tak by to nemal byt vobec problem, pretoze budu byvat u nas, t.z. ze nemusia platit najom, mali by o byvanie postarane, cize by im trepalo len na stravu a kedze maju dokopy dochodok 900 Eur, tak by to nemal byt ziaden problem. Ved potraviny na slovensku sa velmi rychlo priblizuju k cenam v nemecku, niektore su dokonca uz aj drahsie....ale to je o inom ..... dochodok sa da vyplacat uz priamo do nemecka, to mam overene, treba si len dat ziadost na socialku o vyplacanie dochodku do cudziny a posielaju to priamo do zahranicia. Poistnenie zdravotne plati tiez dochodkove poistenie a podla toho co som citala na nasich ale aj na nemeckych strankach, tak si vyzdvihnu rodicia v zdravotnej poistovni formular 121, ten odnesu do poistovne v nemecku a dostanu karticku poistenca tam. Nemecka poistovna si to potom vymaha od slovenskej poistovne a poskytuju vsetky sluzby, ako im poskytovala aj slovenska poistovna, cize aj pobyt v nemocnici atd. Predpokladam, ze vy ste boli v nemecku, ale boli dobrovolne poisteny tu na slovensku, preto ste dostali len ,,nevyhnutne,, osetrenia... no neviem, zistim to presne este v nemecku, teoria je vzdy ina ako prax, tak skoda , ze tu nie je nikdo, kto to vybavoval..

zuzanasaw
26. máj 2010

Tini77, praveze sme mali normalne slovenske zdravotne poistenie - ja som na materskej a manzel slovensky zivnostnik, takze priamo nemecke Krankenversicherung sme doteraz nemali. Ja som vybavovala tu E106, neviem co je E121, ale karty nam tu vydat nechceli. Ale ved ked si to zistovala, asi to tak bude...

Janka, ked ta nudza pritlaci, riesis veci, ktore by ta inak ani nenapadli 😉

zuzanasaw
26. máj 2010

Janka, ozaj, a co tvoja nemcina? pokracujes, ci to vsetko padlo? A co Boris? Uz sa mu to nevracia?

yanni
26. máj 2010

Zuzka E121 sa tyka len döchodcov. Cize vy ste to nepotrebovali 😉

Rentner und ihre Familienangehörigen haben Anspruch auf Sachleistungen ihrer ursprünglichen Krankenkasse, auch wenn sie in einem EU-Land wohnen, in dem kein Rentenanspruch besteht. Die Sachleistungen, die sie in ihrem Wohnort in Anspruch nehmen, gehen zu Rechnung der Krankenkasse im anderen Land.

Tini ja by som sa na tvojom mieste isla najskor opytat na Ausländeramt aka je ta najnizsia hranica co sa tyka tych penazi. aj ked nemusia platit najomne, ta hranica je tak ci tak. V najhorsom pripade mozes podpisat ze ich budes poporovat. To ale tiez prerataju ci prijem na tolko a tolko ludi bude stacit. Ved chod na urad a spytaj sa. Nieze vam budu byrokraticki uradnici robit problemy.

Uz by sme nechceli, vsak Zuzka 😉

yanni
26. máj 2010

Sorry nejak sa mi to posr....

Herr Mustermann kann also in Amsterdam, wo er seinen Ruhestand verbringt, zum Arzt gehen, obwohl er über eine deutsche Krankenkasse versichert ist. Auch seine Familienangehörigen, die in Europa verstreut leben, haben Anspruch auf die Sachleistungen in ihren Wohnorten. Voraussetzung ist jedoch, dass sie über Herrn Mustermann bei derselben Krankenversicherung versichert sind und sie sich in ihrem Wohnort eintragen lassen.

Die Eintragung im Wohnort erfolgt mit der Bescheinigung E 121. Dieses Formular muss auf Antrag des Rentners von der Rentenkasse und der zuständigen Krankenkasse ausgefüllt werden. Der Rentner erhält das Formular in zweifacher Ausführung zurück und muss es dem Wohnortträger vorlegen.

Wer der jeweilige Wohnortträger ist, kann dem Formular unter dem Punkt „Hinweise für Rentner und Familienangehörige" entnommen werden.

Mit dem Formular lassen sich die Betreffenden nun bei ihrem Wohnort eintragen. Der Wohnortträger bestätigt dem zuständigen Krankenversicherer die Eintragung oder teilt ihm mit, warum eine Eintragung nicht erfolgt ist. Nun können die in Anspruch genommenen Leistungen vom Träger des Wohnortes auf Rechnung des zuständigen Trägers gewährt werden.

leelo
26. máj 2010

kocky, z mojej skusenosti vyplynulo, ze co pre nemcov problem nie je, to pre slovakov velky. hlavne pre poistovnu! pritom je to spolocna legislativa, ktoru si ma kazda krajina implementovat. lenze oni budu zatlkat a zatlkat...
ja som sa s nimi bola hadat v 30.tt a nehla som sa odtial, pokial mi E106 nedali. dali. na pol roka

tini77
26. máj 2010

Yanni, no super, tak trocha si ma potesila, vyzera to dobre, tak ale presne ako hovoris, pojdem na ausländeramt a tam sa opytam aj v poistovni, a hlavne teda najpv sa opytam tu na slovensku, teraz sme takci tak tu, lebo presne, co pre nemcov nie je problem, na slovensku je.
My sme zili v nemecku 9 rokov a chceli sme prist vyskusat zit na slovensko, ale teda, lutujem ze sme to urobili. Teda bolo to hlavne kvoli nasim, lebo som mala zle svedomie, ze som ich tu nechala, kedze som jedinacit. Ale teda, znie to blbo, ale nemienim na slovensku zomriet, preto sa chceme vratit a teda rada by som zobrala nasich so sebou, ak budu vobec chciet, ale myslim ze ano. Mam aj tak totalne zle svedomie, ze chceme ist naspät, nasi boli tak radi, ze sme tu....

yanni
26. máj 2010

Tini tak tak, popytaj sa vsade. A najlepsie, pober si nejake letaky ak budu aby si to mala cierne na bielom.

Booooze dievca a naco ste sa vracali na SK? Ja by som tam uz v zivote nechcela zit. Ani koli nasim. Aj ked niekedy mi je smutno za nimi ale ved su telefony atd. A my sa aj dost casto vidime. Bud idem ja na SK alebo pridu oni ku mne. Som v DE takmer 10 rokov. Ked som na SK na dovolenke dlhsie ako 2 tyzdne (co je takmer vzdy ) tak mi to potom pomaly a isto uz ide na nervy. A kde ste boli v DE? A kam teraz chcete ist?

tini77
26. máj 2010

Yanni, no ako som pisala, kvoli nasim....ja viem, bola to hlupost, bola som tam uz tiez tak dlho....vies teraz vidim, ze to bola chyba, tu to ide stale dalej dole vodou, zdravotnictvo katastrofa, platy takisto. No co uz....byvali sme pri Frankfurte, tam chceme ist zase, kedze je tam cela manzelova rodina.

yanni
26. máj 2010

Tini a ako dlho ste na SK?
Pri Frankfurte/Main mam kamosku. Susedu z detstva. Tiez je tam vydata.

tini77
26. máj 2010

Tri roky uz...vies, ja som si nejako ani nevedela uz zvyknut tu, predsa clovek si uz tam zvykol, mala som tam velky okruh priatelov a zrazu som bola hodena akoby do studenej vody, predsa len som bola dlho prec, tak ani kamosky som tu uz nemala.

jika80
27. máj 2010

caute babky
tak zase som sem po nejakom case nakukla a vsetko precitala, no dalo mi to zabrat, ale nerobila som si poznamky, tak nemozem reagovat 😉
u mna hrozne vela stresu, tak nebol cas pisat, najprv skola, potom robotka, potom sme boli na 3 dni u nasich a od zajtra sa stahujeme do noveho bytiku, takze stres zdaleka nekonci
a popritom uz tento mesiac zaciname so snazenim, tak som zvedava, ako dlho to bude trvat 😵

zuzanasaw
27. máj 2010

Jitka, tak je super, ze vsetky vysledky su ok a vy mozete kludne snazilkovat. Drzim palceky!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre