Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

evinkaaa
21. sep 2011

@mooc - reni, matik ma selest na srdiecku? A ako sa to prejavuje, ked to nezmizne? Ako sa to vlastne vola po nemecky?

mooc
21. sep 2011

@evinkaaa no ma-nema nevieme.. na u3 dr. ho dlho pocuval, ale nepovedal nic a potom, uz ho dovysetroval, uz sme sa lucili a este sa spomedzi dveri vratil a povedal, ze pocul na srdiecku "schöpern", ze to nemusi nic znamenat, ale ze keby to nabuduce pocul, tak musime ist niekam na specialne vysetrenie.. ze si mysli, ze to nic nebude, kedze nam mathiasko tak pekne rastie.. (vtedy priberal pol kila za tyzden)
no a pytala som sa na to hebamme, tak vraj deticky so selestom "gedeihen nicht" ale ze ho mame pozorovat, ci nemodrie okolo pusy alebo ci pri papani nie je hned vycerpany a tak.. to nie je..
lenze modry okolo pusy sa nam zda pri kazdom kupani a pri papani sa riadne poti.. celkovo "vyhrieva" viac ako jeho velky brat, toho som musela viac babusit aby nebol studeny.. 😕

evinkaaa
21. sep 2011

@mooc - uf, to nieje nic moc. Pytala som sa aj preto, lebo ja som ako dieta mala selest na srdci. Musela som stale chodit na kardioologiu, na ekg a vselijake taketo vysetrenia, kde to stale pozorovali. Ako som prisla do puberty sa to trocha zlepsilo a uz nic nepozorovali. Potom neskor tiez nie a ako som v nemecku tiez nic. Tak neviem, ci to este je alebo uz nie. Ale ja sa mam docela fajn a nemam ziadne problemy. Tak mozno to fakt zmizlo.

A kedy mate U4? Mozno dovtedy fakt nebude nic pocut. Vsak uvidis.....ale ak nieco najdu, tak bude lepsie, nech to riesia ako by sa s tym nemalo nic robit a mal by problemy. To je potom lepsia alternativa, nie?! Nic sa neboj, vsetko bude v poriadku. 😵

mooc
21. sep 2011

@evinkaaa buduci stvrtok mame termin.. uvidime.. 😉 ale tak verim, dufam.. ze to je ok a tebe sa to ako prejavovalo ked si bola mala?

evinkaaa
21. sep 2011

@mooc - reni, no poviem ti pravdu, ze vlastne nijako. Ja som bola vcelku "zdrava". Akoze navonok naozaj, ziadne problemy s dychanim, alebo busenim srdca ci podobnymi vecami. To nahodne objavili tiez pri preventivke ako u tvojho matika. A uz sa robili vysetrenia a sledovalo sa to. Nic viac. Neboli ziadne problemy pre mna, len to chceli pozorovat. Ani ziadne bolestive vysetrenia - vsak ekg nieje nic strasne a k dokimu na preventivku tiez nie. 😉

mooc
21. sep 2011

@evinkaaa aspon si sa uliala zo skoly, ze? 😝 😝 😝

evinkaaa
21. sep 2011

@mooc - no aj ano. Ale mne to skor vadilo. Kazdy mesiac som chodievala tam na tie kontroly a kazdy stvrtok na krv, kedze som mala problemy aj s chudokrvnostou. 😝

stardust
21. sep 2011

@philipha22 neviem, ako je to s nemeckym obcianstvom. Odkedy je SR v EU a mame takmer rovnake prava ako obcania DE, nevidim dovod, preco by som sa mala vzdavat slovenskeho obcianstva. Nechapem, co presne chces ist vybavovat do SR vo vysokom stadiu tehotenstva. Nemecky sobasny list si nechas apostilovat na tunajsich uradoch, skocis do Bonnu alebo do Berlina na ambasadu, kde ti za poplatok uradne prelozia sobasny list, vyplnis ziadost o slovensky sobasny list, ked bude hotovy, poslu ti ho postou domov. Pokial viem, soferak si mozes prepisat aj tu v DE. Alebo sa stresujes kvoli nemeckemu rodnemu listu, ze nebudes mat pas s aktualnymi udajmi? Ked sa moj maly narodil, nemala som uz ani platny pas, na Standesamte som predlozila potvrdenie od zastupitelskeho uradu, ze na svoj novy pas cakam a nikto mi s tym nerobil problemy.

philipha22
22. sep 2011

@stardust Jedna sa o to ze mi bolo povedane, ze v Berline nevybavim nic okrem sobasneho listu a pasu... Takze ako nahle mas sobasny list, musis ist na Slovensko a poziadat o vydanie obcianskeho a vodickeho preukazu... A to my vychadza akurat vtedy ked mam termin porodu.. Takze som volala na Slovensko ako to je so sobasnym listom, povedla mi ze to trva rovnako dlho 3 mes. ako ked si to dam spravit v Berline.. a ked som sa informovala do kedy si to mam vybavit, bolo mi povedane ze to je moj problem, ze kedy chcem a budem mat cas.. Nebudem mat napriklad problem ze mam poistenie v Nemecku, zijem tu a ked pojdem do porodnice, tak urcite im budem musiet predlozit sobasny list + pas.. A ja mam nemecky sobasny list a pas, obciansky aj vodicsky mam Slovensky s mojim rodnym priezviskom, ci by s tym nebol problem... Pas mam platny do 2013 a manzel vravel ze na sobasnom liste je aj moje rodne priezvisko, takze snad by to malo stacit, ale nie som si ista...

stardust
22. sep 2011

@philipha22 nie je mi jasne, kde vlastne byvas. Ak mas trvaly pobyt v DE, na Slovensku uz nemozes mat a tym padom nepotrebujes slovensky OP. Budes rodit v Nemecku ci na Slovensku? Tam budes predkladat nemecky sobasny list, ak sa nebude niekomu pacit, ukazes mu dokument o zmene priezviska, ktory si urcite dostala v den sobasa.

philipha22
22. sep 2011

@stardust Zijem v Nemecku, od aprila tohto roku... ale trvaly pobyt mam na Slovensku, nakolko na Sk nemaju nijak ohranicenu dobu aku si v zahranici... volala som na ministerstvo a povedala mi ta pani asi tolko, ze rozhoduje o tom ze ci som rozhodnuta zit v Nemecku na trvalo, alebo sa este vratim... A zase v Nemecku je to obmedzene dnami... ak presiahnes tie dni a si stale v Nemecku, povazuju to ze mas trvale bydlisko tu v Nemecku... Problem je ze Slovensko sice je v EU ale maju strasne vela veci nedoriesenych a sami v tom este bludia... A rodit budem v Nemecku....

stardust
22. sep 2011

@philipha22 coze? Ty si nejak komplikujes veci, alebo sa obracias na uplne nespravne instancie. Po sobasi som sa sla prihlasovat na trvaly pobyt v DE, v papieroch mi ho vedu odo dna prichodu do Nemecka. Jednoducho odovzdas obciansky preukaz na zastupitelskom urade alebo pocas dovolenky vo svojom rodnom meste na policii Nikto ti o tom nema co rozhodovat, ci ty si rozhodnuta zit tam alebo tu. Ked budes rodit v DE, tak s dokladom totoznosti a sobasnym listom nemas problem...Nechapem, ked to slo tak hladko u mna, preco u teba nie.

philipha22
22. sep 2011

@stardust v tychto veciach som sa vzdy obratila na ministerstvo, pretoze ked som volala do mesta v ktorom som zila, tam v tom mali zmatok a nevedeli co s tym a ked som volala na ministerstvo tak velakrat mi bolo povedane, ze nemaju na to obmedzene dni, ani datumy a je to na mne... Preto je to uz 5 mes. tak ako to je... Teraz idem na Slovensko v novembri, tak by som to chcela dat do poriadku, lebo uz ja sama mam v tom zmatok... ☹ ☹ ☹

stardust
22. sep 2011

@philipha22 no vidim, ze v tom mas zmatok a na ministerstve v tom maju este vacsi, aj ked o tychto veciach ta mal informovat pracovnik na ZU. Ked odovzdas OP v tvojom meste, usetris par euracov za poplatok, ktory by si platila na ZU. Skus si zavolat na policiu, co tam potrebujes (ja si to uz nepamatam, len viem, ze to bola velmi kratka zalezitost a zarazilo ma, ako lahko ma vyradili z evidencie obyvatelov mojho rodneho mesta 😠 ).

philipha22
22. sep 2011

@stardust Len dufam ze sa mi podari vycestovat v novembri na Slovensko, lebo mam rizikove tehotenstvo a predsa je to 11 hodin autom a ja budem v 30tt... tak sa toho trosku obavam... A predpokladam ze obciansky tam budem musiet odovzdat osobne ☹

stardust
22. sep 2011

@philipha22 ale tieto veci si mozes vsetky vybavit v Nemecku, nemusis v podstate nikam cestovat, len na ZU. Sobasny list si tak lahko na specialnej matrike nevybavis a pas tiez nie.

philipha22
22. sep 2011

@stardust musim dnes sadnut s manzelom a doriesit to, lebo uz mi to ide na nervy ☹ ☹ ☹ Som nepochopila tu poslednu vetu : Sobasny list si tak lahko na specialnej matrike nevybavis a pas tiez nie

stardust
22. sep 2011

@philipha22 nemusis si sadat s manzelom, staci vytocit cislo na zastupitelsky urad do Bonnu alebo do Berlina a informovat sa, co potrebujes. Vydala si sa za cudzieho statneho prislusnika, si zahlasena na trvaly pobyt v DE, preto chces odovzdat OP, potrebujes slovensku verziu sobasneho listu a prepisat pas na tvoje nove priezvisko. Mozes sa opytat aj na vodicak, ale ten by ti mali prepisat v Nemecku na Stadtverwaltungu. Pani Stein v Bonne ti to velmi rada vysvetli.

stardust
22. sep 2011

@philipha22 myslela som to tak, ze tam prides osobne a po piatich minutach dostanes slovensky sobasny list.

philipha22
22. sep 2011

@stardust Dakujem 🙂

stardust
22. sep 2011

@philipha22 zo slovenskej zdravotnej poistovne si uz odhlasena?

evinkaaa
22. sep 2011

@philipha22 - ty chces naozaj odovzdat OP? A preco? Ja som vydata, manzel je nemec, mam tu v nemecku trvaly pobyt a na sk prechodny. Ked som sa vydala, tak sme tu na standesamte dostali sobasny list. Ten som s apostilou doniesla na velvyslanectvo do mnichova, vypisala papiere a bez problemov som o tyzden dostala novy pas s novym priezvizskom. Obciansky som si vybavovala na sk, pretoze som v tom case tam bola. A to tiez netrvalo dlho - chceli tam sobasny list prelozeny do slovenciny a pohoda. A obciansky som odovzdavat nemusela. Ved naco? Bola by som sprosta, keby som ho odovzdala. To vobec nemusis odovzdat. Slovenske urady to nevedia a preto to pytaju, ale ziadna povinnost odovzdat op neexistuje. Iba asi v pripade, ze chces tu ostat a so sk nechces mat nic spolocne a vies, ze sa tam nikdy v zivote nevratis, ani keby nieco, tak v tom pripade ano. Ja som si ho vsak nechala v zalohe, ze keby nieco. Ved nikdy neviem, co sa moze stat...
Ja si velmi dobre pamätam, ze ked som vtedy telefonovala kade-tade na sk po vselijakych uradoch, tak mi nevedeli nikde nic povedat, vsade mali uplny chaos. Oni fakt trepu blbosti. Najlepsie informacie dostanes, ako ti radi stardust, tu v nemecku na velvyslanectve.
Vodicsky preukaz ti prepisu na prislusnom urade v tvojom meste, kde byvas. Tiez nemusis na sk.

leelo
22. sep 2011

@philipha22 presne ako pise evka, my sa nikdy neobraciame na sk urady, lebo to prinasa len dezinformacie, chaos a naslednu depku zo zivota. zato na nemeckych uradoch mas vsetko zrozumitelne vysvetlene a este aj s potrebnym servisom a expresne rychlo.

@evinkaaa evi, peciem nekysnuty, ale s posypkou. recept mam od muzovej kolegyne - rakusanky, co maju nejaky rodinny penzion v alpach a vzdy im nosi kolace, ked pride do mnichova 🙂
inak taky z kysnuteho robila moja babka cely zivot a vzdy som bola objedena a frflala. teraz mi to velmi chyba 😉 ale nekysnute cesto mi chuti viac.

evinkaaa
22. sep 2011

@leelo - peti a ake cesto potom robis? 😉

leelo
22. sep 2011

@mooc renatka, nevedela som o tom seleste. ale iste to nebude nic vazne, len chcel lekar byt dosledny. potia sa vsetky deti. nas B sa tak poti, ze mna podchvilou napadne, ci nema cukrovku... a ta farba, co sa vam nezda po kupani, to moze by umelym osvetlenim. kazdopadne uvidite na vysetreni. drzim palec.

@evinkaaa je to take to datschi-cesto 🙂 muka, olej, vajco, mlieko, cukor a ide tam aj tvaroh a citron, aspon takto si to pamatam. mozem ti dat receptos

evinkaaa
22. sep 2011

@leelo - peti, podobne cesto mam niekde ulozene. Ale kludne mi mozes dat, ak ta to nezatazuje. Dakujem 😵 😵 😵

iii
22. sep 2011

@leelo peti, aj mne daj recept na to cesto, pls. napis ho do receptovej temy. hah, slivkovy kolac na tri dni, to ste teda rekordmani! u nas je to otazka jedneho popoludnia (robim kysnuty s posypkou, mnam, davka z pol kila muky 😉 ) inak co je to datschi?

@stardust ahojky, len pre info, konzulat v bonne je uz asi rok zruseny 😠 zostava len mnichov a berlin, maju to rozdelene podla jednotlivych republik.

a inak nove dnesne info z berlinskeho velvyslanestva - slovensky obciansky je treba vratit a z trvaleho pobytu na slovensku sa odhlasit. ale tvarili sa pritom vraj dost laxne, takze z dvojiteho pobytu sa asi nestriela 😉

evinkaaa
22. sep 2011

@iii - ingus 😉 http://de.wikipedia.org/wiki/Zwetschgenkuchen (v bavorsku, BW a castiach rakuska sa vola zwetschgendatschi)
To ti fakt povedali ohladom obcianskeho? No uz fakt nechapem. Ale ja si tazku hlavu nerobim......ja mam prechodny na sk a trvaly tu, takze odovzdavat som nic nemusela a ani nemusim a urcite ani nebudem.

leelo
22. sep 2011

kocky, mate to tam!
inak prave mi volal uradnik, ktoremu som asi pred 2h pisala mail s otazkami o mojej materskej. no neuveritelne, vsetko sme si vysvetlili pekne osobne a bolo. on ma moj spis uz od zaciatku. to len na okraj k teme urady.
mna to s OP ani nenapadlo, ved nemam muza nemca, ani tu nie som 8 rokov. a som zvedava ako by ma niekto prinutil odhlasit sa z pobytu v nehnutelnosti, ktoru vlastnim. to snad by od nas jedine ambasada musel aodkupit 😀 😀

evinkaaa
22. sep 2011

@leelo - peti, no to je tzv. quark-öl teig. Velmi chutny 😵 😵 😵
Nic neboj, vobec sa odnikial odhlasovat nemusis. 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre