Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

deina
10. sep 2010

@iii, zatial som nasla len velmi vseobecne informacie o uznavani diplomov. Vpodstate zdravotnici maju vyhodu, ze im diplomy uznavaju a ti ostatni, no neviem... Ako je mi jasne, ze napr taka slovencina ako studijny odbor zo SR mi v Nemecku bude asi k nicomu, ale tak anglictina, s tym by mozno nieco slo. Kebyze chcem ucit na polovicny uvazok niekde v jazykovke, ktovie, to by sa mohlo dat...

Dakujem za Matka. 🙂

Musi to byt tazke pre tie deticky, ist do skolky v cudzom prostredi. ☹

neurologia
10. sep 2010

Ahojte

no uz som precitala...

peta
dufam ze uz sa ti polepsilo...mas zlateho manzela ze sa o benjiho postaral....to moj nebol sam este ani ocikovat a ked sa joss poserka tak v tom sedi kym ju mamc teda ja neprebali....

renca
no na U6 ...asi teda napisem vahu joss ma 8500 g....a dlha je 70 cm...inak prajem peknu dovcu a hlaaaavne vela prevela slniecka aby si sa aj opalila....lebo ako vravis opaleny spek vyzera lepsie ako biely...mozem len potvrdit 😉

evka
no torto sa attimu chystam spravit...ale narodky ma az o mesiac cize mam este trochu casu....

oli
ved torticku kludne potiahni marcipanom....a sprav si trochu ej hmoty z cukrikov marschmallows a z toho sprav hlavu kittinke urcite bude biela...kedze tam nejde ziadne susene mlieko

vierka
na ten prispevok po porode nepozrebujes SK rodny list....staci ked k ziadosti pripojis prefoteny a prelozeny original rodneho listu z krajiny kde sa narodilo dieta...aj ja som to tak spravila...a je to pisane aj na tej ziadost niekde na zadnej strane... 😉
uzite si slovenska a kludnej cesty s malickou...lebo aj tieto "zlate" casy skoncia...joss bola tiez tak prebuvala celu cestu ale teraz sa uz derie zo sedacky von a vresti ze sa chce hrat a hlavne hybat a nie vysedavat cely den...takze uz musime cestovat na noc kedy vlastne spi... 😉

lubka
uz davnesjie si sa pytala ci treba na take torty ako som rovila v lete nejake spaci nacinie...nie netreba ti ten akoze presivany vzor co bol na botaskach dosiahnes ak tym ked budes robit dierky sparatkom...len ked mas pomocky tak to mas rychlejsie cize setria cas.....
a k tej zdravotke no neviem ako to je na 100% ale myslim ze aj ked mas zdravotku s maturitou tu v nemecku ta ako zdrav.sestru neuznaju...budes ako renca pisala pflegerin...musis si tu nejake skusky porobit aby ta uznali ako sestru...a presne ani na slobensku ti uz stredna na to aby si bola sestricka nestaci musis mat minimalne 3 roky vysky cize Bc....v podstate uz ani stredoskolske vzdelanie s nazvom zdravotna sestra neexistuje uz je to zdravotny asistent...

inga
ze najmladsi ale najvacsi 😀 😀 😀
a to stym preskusavanim na SK ani mne nieje jasne ved ako ju budem ja ucit slovencinu doma??? si to neviem ani predstavit...

deina-danka
mas doma teda sikovnuckeho chlapca...ake topanocky si mu kupila?

inak baby k tej jazykovej bariere...ja ju uz zacinam badat na joss...doma sa bavime po slovensky a madarsky ...vsetko rozumie spravi co po nej chceme... a hoci s nou chodim dost medzi deti a ludi ktory hovoria po nemecky...tak je uz trochu mimo vobec nevie co po nej chcu...ked sa jej prihovoria ...ale uz sme kecali s domacou a joss bude chodit trosku k nej aby sa priucila aj nemcine...

neurologia
10. sep 2010

inga
este som chcela ale zabudla som 😖 pytala si sa na moje latkovanie no pomaly asi prechadzame na pampers lebo tie latkovky uz precika za chvilinku...a tiez sa mi nechce vlastne cely den len prebalovat a uz sa mi aj stalo ze sa jej plienky nejak rozopla (teda snappy sponka nedrzala) plienka sa samozrejme pohla a to bola prestata hned.... 😠

marosko
10. sep 2010

Lubi, Sonicka chodila do inej skolky To bol vlastne kinderetreuung, v case kym ja som mala kurz. Ked sme boli prvy krat v skolke tak aj podla uciteliek bola lepsia alternativa dat ich kazdeho osve do tried. No samozrejme este sme netusili co nas caka. Doma najprv skusala na mna s tym ,ze ona tam nechce jest a potom,ze uz ani tam ist. Dnes prvy krat plakala v case ked som ju tam davala. Vzdy predtym to bolo az na obede. A tam su spolu s M. Chcela som dnes zostat s nou ,ze pojdem s nou na ten obed.....ale ucitelka povedala ,ze to sa neda vraj tam je viac novych (asi aj uplakanych-jedneho chlapca sme poculi) deti. Vraj ak by sa dalo tak skusime najskor bez toho obeda ,ze na nu je to asi prilis,ked tam pride a hned uteka na obed(ona velky jedak nie je a ked ju este nutia aby cosi jedla ,tak sa asi este viac rozcitlivie.) Uc.povedala,ze ona ked sa upokoji ,tak sa vraj pekne v triede zahra a ked chce aj povie co to po nemecky.
Urcite skusime tuto variantu a uvidim,mozno je to len zacitok a chce to iba pevne nervy. ☹ Obedy sme zvolili preto lebo od utorka zacinameod rana uz aj kurz (mimo dediny kde byvame)a tak ich rovno budem viest do skolky. Casovo nestihame ist domov sa este najest a tam moznos obedu nemaju. A po 17 obedovat nieco teple sa mi zdalo pre deti dost neskoro. No asi to budeme musiet tak zaviest. Aj tak to ma teraz tak lebo obedu sa ani nedotkla.

Ingi aj u nas pojde M.ako 7 rocny. A este ma napada otazka. Mate niekto skusenost (z pocutia),ze by davali odklad prvakom? Je to mozne aj pre deti ,ktorym ako sa na sk povie "vychadzaju zle roky"?

Dani, slovencinu ako odbor vyuzijes na doucovanie deti,ktore musia robit skusky na sk . Ved neviem si predstavit ako mu mam vsetko vysvetlit a naucit ho ja. Na sk pride uz len na hotove a tam ho len oznamkuju. 🙂

neurologia
10. sep 2010

danka-marosko
vidis to ma ani nenapadlo..ze nieco taketo je..dobre vediet...ja som tiez nad tym dumala ze ked k tomu pride ako jej vysvetlim a naucim ju ja...ze to teda bude len....groteska
a z pocutia nieco viem o odklade detickam ktorym zle vychadzaju roky...ale len tolko ze to nieje len tak-teda ak ty chces aby dieta slo neskor do skoly...ze to ti musia nieco ako "schvalit" ze to chce vela behaciek vybavovaciek ze dieta musi ist na nieco ako vysetrenie ci je to opodstatnene aby slo do skoly neskor a tak...

evinkaaa
10. sep 2010

Ahojte baby,

citam vas, ale nejako neprispievam, lebo nemam cim 😀
Tak ale som zachytila, ze sa rozpravate o tom preskusani deti na zakladnej skole na sk. Tak k tejto teme som zahliadal toto, tak vam to sem skopirujem:

Zijete v zahraničí a vaše dieťa dosiahlo vek povinnej školskej dochádzky:
- Zákonnú povinnosť zapísať dieťa do základnej školy na Slovensku má každý rodič, ktorý je občanom SR a takisto aj jeho dieťa má slovenské občianstvo, bez ohľadu na to, kde žije.

- V prípade, že má dieťa dvojité občianstvo, rodič tak urobiť nemusí, pokiaľ navštevuje školu v danom štáte podľa jeho legislatívy.

- Dieťa je možné zapísať aj na diaľku. Rodič alebo zákonný zástupca môže splnomocniť niekoho na Slovensku, aby dieťa zapísal do hociktorej základnej školy na Slovensku. Splnomocnená osoba by sa mala preukázať rodným listom dieťaťa, splnomocnením od zákonného zástupcu dieťaťa a svojim občianskym preukazom.

- Rodič oznámi pri zápise riaditeľovi, že dieťa bude navštevovať školu v zahraničí a podá si písomnú žiadosť. Riaditeľ ZŠ, ak nie sú pochybnosti o rodičovstve a zodpovednosti žiadateľa, vydá povolenie, že môže navštevovať školu mimo SR.

- Pre postihnuté dieťa, ktoré je vzdelávateľné, platia rovnaké podmienky ako pre ostatné deti.

- V prípade, že dieťa i rodičia sú občanmi SR a nezapíšu dieťa po dosiahnutí veku začatia povinnej školskej dochádzky do základnej školy na Slovensku, porušia zákon a mali by to čo najskôr napraviť. Najlepšie je osloviť riaditeľa niektorej ZŠ na Slovensku a dohodnúť sa s ním, aby dodatočne dieťa zapísal. Táto škola potom bude pre dieťa kmeňovou na nej bude vykonávať skúšky.

- Dieťa, ktoré sa vzdeláva v zahraničí, navštevuje normálne školu v danom štáte a na Slovensku musí raz za určený čas (podľa ustanovení príslušného zákona) absolvovať na svojej kmeňovej škole preskúšanie zo slovenského jazyka a prípadne aj z ďalších predmetov, ktoré sa v zahraničnej škole nevyučujú a sú povinné pre príslušný ročník slovenskej školy a tých predmetov, ktoré sú odlišné (dejepis, zemepis). Len v takomto prípade dostane aj slovenské vysvedčenie.

Priklanam sa k beiinej odpovedi o tzv. vysetreni ci teste, ci je dieta sposobile ist do skoly. Viem, ze kamoska bola tak minule s malym na takom niecom. Prisla jej pozvanka, kedze jej dieta dovrsilo vec skolskej dochadzky a musela tam ist. Robil tam maly nejake testy a potom povedali, ze moze ist do skoly alebo nie. Neviem, ci to zavisi od mesta alebo dediny alebo je to v celom nemecku tak. Mozno bude vediet povedat viac steffi, kedze sofinka ide akurat do prvej triedy. Ked sa ukaze, urcite na to ozrejmi. 😉

evinkaaa
10. sep 2010

Ale ako uz bolo niekde povedane, ak neplanujete prist naspät na sk pred tym, ako zavrsi dieta 18 rokov, cize bude navstevovat zakladnu skolu a stredu, tak sa na tie skusky vytoto 😀 . Neviem ci je to nejako stihane a fakt sledovane, ale zahliadla som niekde dokonca velku reportaz o tomto preskusani, ze dokonca mamicky s detmi az napriklad z usa musia chodit na sk na toto blbe preskusanie. No katastrofa. Fakt nechapem... ☹

evinkaaa
10. sep 2010

Alebo tu zo zakona: (preklikajte si to na stranu 23. cize § 23 a dalej po 25.)
http://www.minedu.sk/data/USERDATA/Legislativa/...

marosko
10. sep 2010

aj ja poznam konkretny pripad. Sestrina svagrina zo synom chodila takto na preskusanie z Kanady . Vzdy cez prazdniny alebo nejako v juni mal tie skusky .Ale on uz bol na druhom stupni. Dokonca robil skusku aj z Aj , co mi prislo trochu divne,ked navstevoval zakladnu skolu v Kanade.

Postih ,viem ze len dokazu siahnut na pridavky ale tie aj tak zo Sk nik nepobera. Este kamoska spominala,ze je to povazovane ako porusenie zakona a to nasledne pokutuju fin.sumou.

deina
10. sep 2010

Je moznost dieta zo slovenskej skoly odhlasit, tak sa mi zda, ze to tu niekto aj spominal. Neviem, ako presne, moja kolegyna zije teraz v Mnichove s manzelom a rodinou a ich starsi syn je teraz stvrtak na ZS. Doteraz to bolo tak, ze raz za rok prisiel na preskusanie, ale teraz sa rozhodli, ze sa uz na SR nevratia a odhlasili ho. Prepokladam, ze mu odhlasili trvaly pobyt tuna na Slovensku? Obcianstvo ma urcite slovenske, nema dvojite, ona aj manzel su Slovaci.

zuzanasaw
10. sep 2010

Skolska dochadzka - pytala som sa rovno nasej susedy na SK, riaditelky ZS, pokial som dobre pochopila, pokial chceme, aby robila Emka sk aj nem. skolu sucasne, staci prist na preskusanie. Ale pokial sa nechystame vratit, naco dieta zatazovat? Svojim sposobom je ta zenska ale trosku vysinuta, tak by som to zas nebrala ako smerodatne, ale mozno je tu aj ta moznost...

yanni
10. sep 2010

Caute zenule,

no tak ja sa hlasim spät v DE. Som tu ale len na dva dni, zajtra sa ide na riadnu dovcu a potom Zwischenstop zase do DAH a potom dalej zase na SK. No vam poviem, toto leto sa nacestujem az-az.

Som vas ako tak docitala, narychlo.

Reni, Peti bola som brasku zaviezt na zapis a nejake vybavovacky mal na skole a som mu nejake veci viezla, co to bude trepat vlakom ked ja mam cas. Tak som tvrdla u neho na intraku a gruntovala a kukala tri dni telku kedze stale prsalo 😠

Citam ze tu riesite to preskusanie. Tak ja tiez poznam konkretny pripad, mama co ma znamu tak jej dcera zije v Mnichove, uz som to tu myslim aj spominala, maleho neprihlasila na SK do skoly a ich normalne hladali urady ze preco nie je zapisany ked dovrsil 6 rokov. Chodili asi 2 ci tri roky na preskusanie a potom neviem ako vybavili ze uz nemusi. Teraz som si uz fakt nie ista ci ma maly dvojite obcianstvo alebo ako.

Peti no co pokukala si? aka stvrt sa ti paci? 😉

Renci prajem prijemnu dovcu, my cestujeme uz zajtra. Dufam ze bude dobre pocasie, kukla som na nete, tak zatial to vyzera supis a vam na juhu tak ci tak 😉

Reni inak preco ta tak laka Berlin? No su tam nadherne stvrte ale tie su take mastne ako Mnichov. Mam tam kamosku ale ta byva v Pankiw-e a to je samozrejme nie bohvie co. Centrum sa mi paci ale to este na stahovanie nestaci. Aspon mne nie hihi. Inak moja srdcovka je Heidelberg a Lübeck, Len skoda ze ja sa koli robote z Bavorska len tak nedostanem. Alebo lepsie povadane vobec 😠

Inak co sa tyka uznavania skol. To je z Bundeslandu na Bundesland rozne.Z mojej osobnej skusenost v Bavorsku uznaju len gymplacku maturitu bez problemov, mala som v Mnichove na UNI slovenky spoluziacky a par z nich, jedna mala napr. maturitu z ekonomiskej, musela robit rok Studienkolleg a nemecku maturitu. Mne gymplacku uznali bez problemov. ISla som na urad s prekladom a dostala som lajster ze je to take iste ako allgemeine Reifeprufung, tak tu po spravnosti uradnici nazyvaju Abitur. A nieco s Hochschulzugang atd. tam bolo este popisane, nechce sa mi to teraz hladat ako to presne znelo.
Co sa zdravotky tyka, kamosova priatelka bola rakusanka a mala tam zdravotnu, bola sestricka a tu jej to neuznali. Chodila znova do skoly niekde v Augsburgu, takze sa to ucila vlastne dvakrat.
Inak tieto poznatky a skusenosti maju uz skoro 10 rokov, mozno ze sa nieco zmenilo.

No idem ja do spisa, tak sa zatial majte 😉

deina
11. sep 2010

Ahojte. 🙂 Manzel je vonku s kamosom, co sa o tyzden zeni, tak som tu sama (deti spia). Ale asi nebude dlho... 🙂

Zabudla som minule odpovedat na par otazok, tak...

@schatzinkaschatzinko, surodenecka ziarlivost, nooo... ked sa maly narodil, Misko bol uplne vpohode, az som sa cudovala. Najprv si ho nejako extra nevsimal, pritom Matko bol taky, ze neustale na mne zaveseny, nemala som takmer ziadnu volnu chvilku na starsieho. A on bol fajn, je dost naviazany na tatina, tak mozno aj preto to vtedy dobre zvladal. Lenze teraz ako je Matko vacsi, vsade sa dostane a hocico si zoberie, tak koniec... Stale mu robi zle, zhodi ho, ked stoji niekde, bije ho, bezi okolo neho a to neexistuje, aby ho trosku neudrel po hlavicke, hracky mu berie. Tak teraz robim policajta a davam pozor. 😖

@neurologia, topanocky som kupila zn. Wanda http://www.wanda-obuv.sk/pro-nejmensi/. Taka klasika, tusim Partizanske to vyraba, nie su ani prilis tvrde, ani makke ako Liliputi, taky stred. 🙂 Malemu sa v nich vyborne chodi (sam este nechodi, ale neurologicka povedala, nech mu uz kupim, neviem naco, vsak on len popri nabytku zatial a tak). Chcela som povodne tie, co vyzeraju trosku ako tenisky, ale nemali jeho cislo, tak mame jednofarebne, kremove. http://www.wanda-obuv.sk/album/fotogalerie-pro-...

mammy81
11. sep 2010

Ahojte babulky,konecne sa hlasim po dllllllllllllheeeeeeeeeeeeej odmlke. 🙄 boli sme na SVK a
mam tu teraz maminu tak na konikovanie nemam vobec casu a priznavam sa ze mam take "okno" pretoze som vas este ani len neprecitala. 😖 😖 budem sa snazit to napravit 😉
nam bolo suprovo doma aj pocasie nam prialo (bolo lepsie ako tu aj teplejsie),aj sme vylety postihali kym mna zas neskolila kamoska migrena,aj party som stihla( po 10 rokoch stretko),aj S.party dopadla dobre len ta nedela bola narocna dali sme si vylet na rebriky(Slovensky Raj),no priznavam mala som strach ale S.to zvladla bravurne 😵,len pre mna bol ten zostup uz narocny pre bolest hlavy ☹,ale inac bolo super.

jaaaj tie dni bezia neskutocne rychle prave som dorobila S. "Zuckertüte" naplnila(riadne tazka) 😅....tak uz len v utorok nastupit do skoly...............ja mam uz teraz brucha bolenie 😒 ☹

co tu je nove babulky???
tak zatial pekny vikendik

alterna
12. sep 2010

holky muzete mi poradit?Manzel jede na sluzebku do Nemecka a chtela jsem aby koupil v rewe supermarketu praci nemeckej prasek.Jak je dobrej???diky moc

neurologia
12. sep 2010

@alterna
to myslis nejaky praci prostriedok ktory patri do vyrobkov siete rewe?

dania
12. sep 2010

Cauky, taky po delsi dobe. Mame porad nejak napilno, co je T ve skolce, tak pracuju uz skoro kazdy den, jen patek mam volny na nejake vyrizovacky. Tak mam najednou strasne malo casu, jeste ke vsemu doma zase kutime, no to je porad neco...
Musim se pochlubit, ze T se ve skolce zatim moc libi a vychovatelky ho jenom chvali, tak mam z nej radost! Vcera me prekvapil otazkou, proc maji kravy kolena na druhou stranu, cehoz jsem si az do ted snad ani nevsimla. No bude z nej asi nejaky prirodovedec, jak je vsimavy.
Stefi, vam preju pekny prvni skolni den! Uz se Sofinka tesi?
Zuzi, z tech vasich urazu mi lezl mraz po zadech, no snad jste si to vybrali zase na dlouhou dobu.
Holky, s temi rozdilovkami to je mazec. Uz se tesim, jak budu ucit T ceskou gramatiku 😀
Lubi, u nas jsou ve skolce taky smisene skupiny, ja myslela, ze je to tak vsude, i v moji skolce to tak tusim bylo. A nejak jsem nepostrehla, jestli uz Sofinka do skolky nastoupila, nebo se byla zatim jen podivat. Nelibi se ji tam? Nebo se proste jen jeste moc nezapojuje? Ma trosku jazykovou barieru? Nebo uz mluvi dobre nemecky?
Oli, drzim palce s tim rezanim znamenka!
Pauli, tyjo, super ze ses dala na ty studia! To urcite brzy zurocis.
Ingi, tyjo, Elenka uz umi zavazovat tkanicky? To je bomba! No i kdyz jak to tak licis, je to spis pro vztek. My jsme zatim T horko tezko naucili se oblikat, ale pomohla mozna i skolka, tam jina sance neni, netusim jestli jim tam nekdo porad asistuje, spis asi ne 🙂

iii
12. sep 2010

danka, kolena naopak, to musia byt nejake mutanty okolo vasej jadrovej elektrarne.... 😀 schvalne, kolko oci maju ryby u vas v mori?
mno, timmy sice nevynika v samoobsluznych aktivitach, ale je to zato trilingvista. elenkina nemcina sa vacsinou obmedzuje na Schatz, a anglictina na hauuuudujuduuu.
prave sa u nas stavila na chvilocku paula aj s celou rodinkou.....teda laura rastie do krasy aj vysky, ak by sa nam podarilo velke porurske stretnutie za par tyzdnov, tak budu nasi krpci posobit pri nej ako o par rokov mladsie vydanie 😝

deina, pozeram, ze mas plus minus podobny rozostup medzi detmi a tiez aj podobne problemy......ja casto neviem, ako to riesit, nechcem zasa stale karhat iba strasie dieta, ked je aj castokrat v prave. a navyse sa mi zda, ze nas maly marcel uz aj celkom dobre chape situaciu, elenka mu nieco vezme, a on hned dolezie za mnou a zacne sa "stazovat" - mam pocit, ze toto je prave to obdobie, ked moze rodic polozit zaklady pre vychovu rozmaznaneho benjaminka.
ked sa to da, snazim sa ich nechat, nech si spory vyriesia medzi sebou sami. no ale nejde to vzdy. no jo.
a ak sa smiem spytat - pises, ze chodite k neurologicke, maju nejaky "nedonosenecky" problem?

este ma napada, ze je asi rozumnejsie asi poziadat o nemecke obcianstvo, ako chodit dieta preskusavat na slovensko. v pripade navratu by snad to obcianstvo nemalo vadit.
a pytate sa na odklad skoly - tak kamaratka chcela pre syna odklad, ktory nedostal (lebo ide iba o recovy problem), ale ponukli mu miesto na sprachförderungschule (vacsinou deti imigranotv z nizkych soc. vrstiev, ktore ani nechodili poriadne do skolky).

dania
12. sep 2010

Ingi, haha, no ja jsem si toho s tema kravima kolenama driv nevsimla, predni nohy maji jakoby normalni ale zadni kolena jsou otocena dozadu. Psi to maji taky tak. Kdyz se podivas na kostru kravy, tak oni maji jakoby dvoje kolena a takove to otocene dopredu je schovane jeste v tele a az to druhe otocene dozadu je pak videt. No ted se asi musis chechtet nad mymi anatomickymi objevy 😝
No na nase Porurske stretko uz se moc tesim, doufam, ze i Paula bude moct prijet. Jo, zacala jsem Timmyho zvykat na novou sedacku, vypada to slibne, moc se mu libi.
A to prezkouseni nemusi byt, kdyz ma dite oboji obcanstvi? Tak to bychom se z toho mohli i vyvliknout. Chudak, ten nas jeste ani nema ceske obcanstvi, jeho lina krkavci matka jeste o nej nepozadala. Asi si to bude muset sam vyridit v 18 😀
Haha, s tim odkladem fakt dobry 😀

dania
12. sep 2010

Holky, obratil se na me kamarad, ktery organizuje vystavu modelu zvirat z doby ledove, ze hleda nekoho na preklad webu do NJ. Nemate nektera chut se do toho pustit? Kdyztak se ozvete do IP.

neurologia
12. sep 2010

danka
V prípade, že má dieťa dvojité občianstvo nemusí ist na preskusanie pokiaľ navštevuje školu v danom štáte podľa jeho legislatívy 😉

dania
12. sep 2010

Bei, diky, to jsou pro nas dobre zpravy.

alterna
13. sep 2010

Nurologia ja myslim vseobecne jestli treba Ariel nebo Persil nemeckej, ja totiz slysela ze nemecke prasky jsou kvalitnejsi, tak jsem chtela vedet jakej mi doporucite.diky

Jěště se Váas chci zeptat.My se možná budem stěhovat v příštím roce do Německa.Manžel tam přestoupí do německé pobočky. Mám e i tříletou dceru.Jak je to když bude navštěvovat něm. školu to bude muset i do čech na přezkoušení???díky za odpověd 😉
A jake jsou podminky k ziskani německeho občanství?dekuji

deina
13. sep 2010

Dobre ranko. 🙂

@iii, mas pravdu, aj ja mam ten pocit niekedy, ze uz neviem, co mam s nimi robit. Nechcem stale toho starsieho hresit, ale niekedy to proste inak nejde. Podla mna v tomto veku su este mali na to, aby si to riesili sami, navyse, Misko je na starsieho taky, ze kebyze ho nechranim, mohlo by to velmi zle dopadnut, utoci nanho nepekne, fyzicky. Matko este nechodi, len okolo nabytku, takze sa potrebuje drzat a on mu bude just rucicky davat prec alebo napr sedi na gauci, Matko sa okolo neho prechadza a on ho surovo nohami skopne na zem. Citala som, ze ked sa taketo neriesi, vytvori sa z toho zacarovany kruh - ten mladsi sa bud po zvysok zivota bude spravat ako obet alebo naopak, najde si v skole niekoho mensieho, slabsieho a jeho bude bit. Nerada by som z neho mala nejakeho bula. 😒 Len potom treba davat pozor aj na to, aby som z neho neurobila nejakeho rozmaznaneho chalaniska, co bude za kazdu malickost plakat a tymto starsieho mozno aj vydierat.

Vaznejsi neurologicky problem nastastie nemaju. Misko, ked sa narodil (32tt), bol hypotonicky (znizene svalove napatie) a mal rozsirene mozgove komory. Cvicili sme Vojtovku a je vporiadku, velmi mu to pomohlo, dokonca vdaka tomu cviceniu sa vyvijal rovnako ako donosene dieta. Matko bol tiez hypotonicky, ale on len velmi mierne (33tt - tyzden navyse a aky velky rozdiel to spravi), ani cvicit sme nemuseli, unho je to skor preventivne. Som kludna, ked ho raz za 3 mesiace pozrie, ci je vsetko vporiadku. Zacali sme tam chodit, ked sa mi zasekol vo vyvoji, odrazu prestal past koniky. Vedel to krasne a zrazu koniec, chuda a snazil sa, ale neslo mu to, to som sa vylakala. A stalo sa to potom aj druhykrat, prestal sa pretacat - asi bolo na vine ockovanie, lebo takto mi zareagoval ani nie tyzden po hexe a prevenare, aj prvykrat, aj druhykrat. Ale teraz dostal tretiu davku a zatial bez problemov, tak vinim este prednison, ktory som brala pocas kojenia (uz nekojim), ci ten nerobil problemy.

neurologia
13. sep 2010

Ahojte baby,

danka-deina
a ak sa smiem spytat preco uz nekojis? sam sa odstavil ci ty si uz nechcela...dalej?a noc prespi durch celu?-ak nie tak ako to riesis ked sa zobudi?

iii
13. sep 2010

danka, chapem ako to myslis, ale to obratene koleno je vlastne analogia ludskeho kotnika. heh, ale je to k neuvereniu, ake su decka vsimave...... zato elenka zostala este stale visiet v analnej faze svojho vyvoja, tu najviac zaujima, co maju zvieratka pod chvostom, a co z toho vyjde, aky to bude mat tvar, farbu, vonu, teplotu.... 😀

deina no jo, pri dvoch chlapcoch je to asi o cosi tazsie, ich vztah je asi viac konkurencny..... u nas ma elenka k marcelovi skor taky materinsko-protektivny pristup. casto nam pomoze, ked jej ropzravam, co robila ona ako babatko.....ze ma tiez tahala za vlasy, ze liezla pod stol a kusala nas do noh, ze mi vzdy brala knizky a krcila stranky (to su veci co robi on jej a tym to obratime tak trosku na srandu, a jej je mile, ze sa v nom trosku vidi). casto to zaberie, ale zasa nie vzdy. teraz som citala peknu knizku od prekopovej - Erstgeborene, kde krasne popisuje, ako dieta preziva "entthrönung" po narodeni surodenca. no chudatka, maju to tazke.
a ako spite? mas ich spolu v jednej izbicke? alebo v spalni?

baby, mozno mi budete niektora vediet poradit - po umyti v mycke mi casto zostava taky mazlavy povlak na riadoch, neposobi to velmi zdravo. mam pocit, ze sa akoby nerozpuzsti taletka poriadne....... mate nejake tipy?

dania
13. sep 2010

Ingi, no zkus treba misto tablety prasek, ten pouzivame my. A mas tam dost soli? Mate u vas tvrdou vodu? Ale mazlavy povlak, to vazne nezni zdrave... 😝
Ha! To me presne napadlo, ze to kravi koleno bude spis kotnik. No vidis, jake zajimave veci se jeste diky Timmymu a tobe dozvim. Ale nic si z te analni faze nedelej, to ma T taky. A Nic ho v tom jeste pekne podporil obrazkovou knihou O krtkovi, ktery chtel vedet, kdo se mu vykakal na hlavu. 😀 Mozna by se Elence taky sikla.

neurologia
13. sep 2010

inga
aj nam pomohlo prejst z tabletiek na prasok...a odvtedy mame pokoj a este ma napadlo nedavkuje vam vela lestidla? lebo vtedy sme mali tak divne klzke taniere....

deina
13. sep 2010

@iii, no maju to teraz tazke ti starsi, ale neskor hadam budu radi, ze maju surodenca s malym vekovym rozdielom. Dufam. 😅 Spime zatial este oddelene, teda manzel so starsim a ja s mladsim, pretoze s mladsim sa spat dlho nedalo, neustale bol hore, trapilo ho brusko a nejako nam to oddelene spanie zostalo. Ked bude novy byt v Mnichove, poriesime to inak, Misko dostane vlastnu izbicku a Matko bude asi este s nami, chvilku, ked trosku podrastie, pojde k Miskovi.

@neurologia, vlastne som ani nekojila, nie tak "klasicky", vyse 6 mesiacov som mu mlieko odsavala a davala z flasky. Uz z porodnice bol bohuzial nauceny na flasku, u nas je sice nemocnica baby-friendly a podporujuca dojcenie a pod, lenze funguje to len na oddeleni sestonedelia, do inkubatorov hned flasky davaju. 😒 Po tych 6 mesiacoch som uz nevladala, nestihla a musela som riesit aj svoje zdravotne problemy, tak som skoncila. Teraz uz casto prespi celu noc, ak sa zobudi, tak na hlad, dam mu mlieko a spi dalej. To byva len 1x za noc.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre