Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

yanni
28. máj 2014

@mooc @jenny6 baby, zial kocikovne uz nedostanete. trosku som to studovala. Deti narodene od 01.01.14 rodicom zijucim dlhodobo v zahranici to uz neprislucha. a je to jedno, ci sk obcianstvo, trvaly pobyt na sk, ked nezijes dlhsiu dobu na sk, tak smola. No co uz.

mooc
28. máj 2014

@yanni kati, ved ja viem.. Uz od oktobra kedy riesili ten zakon.. 😉 necitis tu ironiu? 😝

jenny6
28. máj 2014

@yanni Ja neviem či som dlhodobo žijúca v zahraničí 😅 kedže stále mi trvá SK pracovný pomer, materskú budem poberať zo Slovenska.. no každopádne, na kočíkovné treba spĺňať určite viac 😉

nahoda
31. máj 2014

Kočky viem, že je to trošku od veci ale nikde som to tu nenašla a už neviem kde hladat nevedeli by ste mi poradit hlavne žijuce v Bavorsku najlepšie Landshut okolie neaky kurz nemčiny niekde som sa dočitala,že tu bola možnost chodit každy deň na 4 hodiny kurz trval cely rok a tušim aj vratili neaku sumu pokial sa kurz zvladol. Ak by mi vedela niektora poradit vopred moc moc Dakujem pretože neviem nemecky prišla som sem aj s malym koli mužovi je tu zamestnany, sme tu 4 mesiace a vobec mi ta nemčina do hlavy nejde ked sa ju učim sama ☹

jenny6
31. máj 2014

@nahoda Asi máš na mysli integrationkurs 🙂 Je to kurz nemčiny pre cudzincov, skús si to hodiť do googlu+ najbližšie mesto alebo mesto v ktorom bývaš, malo by ti nájsť nejaké školy alebo organizácie, ktoré ten kurz v tvojej blízkosti robia. Najlepšie je informovať sa u nich, oni ti aj poradia kam napísať žiadosť, aby si mala preplatenú polovicu kurzu a o úspešnom absolvovaní (aj testu) do dvoch rokov, myslím že by ti mali ďalšiu polovicu vrátiť. Kurz je super, odporúčam 🙂

jenny6
31. máj 2014

@nahoda pozri si napríklad túto stránku: http://www.bamf.de/DE/Willkommen/DeutschLernen/...

nahoda
31. máj 2014

@jenny6 Idem to hnet pozriet DAKUJEM

yanni
2. jún 2014

@nahoda To co myslis to su tie Integrationskurse ako pise
@jenny6 . Organizuje ich VHS (Volkshochschule) ale aj ine Sprachschulen a tiez aj Rotes Kreuz a myslim, ze aj Charitas. Je to jedno kde sa na ten kurz prihlasis, stoji to vsade rovnako. Musis si najskor dat ziadost na Berechtigungsschein, potom budes za 1 vyuc.hodinu platit 1 €. Do skusky je to viac kurzov. Jeden kurz je ca. 100 vyuc. hodin. Ked uspesne zlozis skusku (pisomnu aj ustnu) mozes si dat ziadost na Rückerstattung. Spät dostanes polovicu.
Viem, ze to zalezi aj od jazycky a ucitela ale tieto kurzy nie su bohvie ake. V triede je nasackovanych 20 ludi a prd (sorry za vyraz) sa tam naucis. O konverzacii ani nehovorim. Jednoducho ten jeden ucitel nema cas a tiez ten cas rychlo prejde. Moj brat chodil na tento kurz. Keby sme vtedy vedeli, ze je to Integrationskurs, tak tam ani nechodi. Ak sa chces jazyk naozaj naucit, prihlas sa na inych kurz nemciny, nie na integration... Sice je to drahsie, spät nedostanes nic ale aspon sa ten jazyk naozaj naucis. Tieto Integrationskurse navstevuju hlavne vselijaki utecenciu atd., tym plati dokonca urad prace cely kurz. Moj brat spominal, ze to bolo o nicom. Nastastie, ze uz vedel ako tak po nemecky, navstevoval len myslim tie dva posledne a potom uz bola skuska, ale aj ked pavopis a trosku gramatiky sa naucil ale rozpravat nula bodov. PPotom chodil uz len do sukromnej jazycky a bolo to ovela lepsie. 8 ludi v triede, ziadny zhon, ziadny stress, ucitel mal cas sa venovat kazdemu ziakovi.

jenny6
2. jún 2014

@yanni Asi to závisí od situácie a konkrétneho kurzu, no nás bolo nahlásených nejakých 12 a väčšinou v triede sedelo 8 ľudí 😅 Žiadny zhon, žiadny stres, práveže som mala pocit, že to tempo je až veľmi pomalé.. Na gramatiku a pravopis je to super, tú komunikáciu aj tak musí človek trénovať, na to podľa mňa žiaden kurz nestačí. Súkromnú jazykovú nemám vyskúšanú, tak neviem porovnať 😉

yanni
2. jún 2014

@jenny6 no ono asi zalezi aj kde zijes. Ak v nejakom velkom meste, tie kurzy su uz dopredu ausgebucht a nemusis ani miesto dostat. A je pravda, ze nie vzdy pridu vsetci. My sme v 40tisicovom meste a aj tu bol problem. Miesto sice dostal a tiez nechodili vzdy vsetci ale aj 15 ludi je uz vela.A na tieto kurzy, kedze su dotovane a urcitym skupinam ludi kurz uplne zaplati urad, chodia aj taki, ktori su len prinuteni ale v skutocnosti nemaju zaujem sa nieco naucit. Ide o to, ze ked Arbeitsamt spravi bububu, nebudes chodit na kurz, nestanes podporu, tak si to tam ludia 4 hodky odsedia a vybavene.

nahoda
2. jún 2014

@yanni No tak ja som niekde na "vidieku" najbližšie mesto mame cca 30km
Našla som tu kurz za 100 eur chodi sa raz za tyždeň na 2 hodky netušim kolko ludi tam pride rozmyšlam či sa mi tam oplati chodit alebo hladať niečo ine lebo, učim sa sice z knihy pre "samoukov" ale to je take neviem moc sa mi to nepači lebo to čo potrebujem použit ked niekam ideme tam prosto nie je a hlavne toto "bayernacke narečie" ked niekto spusti tak som uplne stratena ☹

jenny6
2. jún 2014

@yanni 😒 ..hm, to je pravda.. Ja som mala asi šťastie 🙂 Mne to dosť pomohlo, lebo z kníh sama doma som sa toho moc nenaučila, pozerať telku pri malom drobcovi.. no to tiež veľmi nešlo, málokedy bola ticho 😀 Tak ten kurz mi aspoň čo-to pomohol 🙂

yanni
3. jún 2014

@jenny6 jasne, ze kurz pomoze. Aspon trosku. A ked to chces "len" na bezne dorozumievanie sa, tak to je ok. Ale ked ma niekto vyssie ciele, napr. studovat atd. tak to je strasne malo. clovek si musi este sadnut doma a drvit sa.

@nahoda Tak raz za tyzden je malo, ale ked sa inak neda, tak aspon to. Ja som taka rada, ze som tohto vsetkeho bola usetrena. Najlepsie je si najst nejaku "pravu" Nemku kamosku a nech ta opravuje. Tak s a najrychlejsie naucis. A pravopis sa naucis aj sama
Inak nepreeeep 😀 , ved bavorcita je tak krasna 😕 😉 A ver, casom porozumies. Sice nie uplne vsetko, ale vela sa da domysliet.
Inak ked sme uz u tych kurzoch, moja svokrusa sa prihlasila na slovencinu 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 No uz ju vidim, ako ona bude sprechovat po slovensky 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

nahoda
3. jún 2014

@yanni Vieš ked ja som sa roky učila francuzsky, 1 rok na škole anglicky a nemčinu vobec nikdy teraz som prišla do Bavorska a ako spravne naladena, že ideme sa učit sprechovat aj mojho drobca tak naštudovane nemecke frazy ideme veselo von moj syn samozrejme každemu Hallo začal zdravit čo čert nechcel babička ho odzdravila a spustila "bavorsky" a ja som bola v prdeli 😀 pretože to som sa nenaučila a kedze tu budeme neaky ten čas žiť chcem sa to naučit a kopec veci treba vybavit ked ideme k doktorke, školka a pod. a už sa desim ked maly pride zo školy, že mama vysvetli mi to a ja bude dutá a slamka 🙂

yanni
3. jún 2014

@nahoda 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 No na zaciatok staci ako pozdrav Grüß Gott alebo Servus. Take nieco ako Guten Morgen ci Guten Tag sa ani neopovaz vyslovit 😀 😀 😀 😀 😀 😀 Nie vazne, Bavoraci, hlavne ti pravi, su super. Ked zistia, ze sa na nich trosku debilne pozeras, tak sa snazia nohami rukami. A ked byvas na dedine, tak to je len plus. Neboj sa, ked sa ti niekto prihovori, spusti aj lamanou nemcinou, nejak vysvetli, na com si a uvidis, hlavne babky sa hned pponuknu 😀 😀 😀 😀
A kde ste v Bavorsku?

nahoda
3. jún 2014

No ved toto ja rano slušne, že Guten morgen a teta na mna divny pohlad odzdravila morgen tak už aj ja len morgen na každeho teda rano 🙂
Ale tiež chodim ako "blbec" slovnik v taške v telefone prekladač a prevažne rukami, nohami presne.
Maly blbne na ihrisku a ja čumim do knihy vlastne do nej pozeram stale už mi z toho šibe ale zasa čo chcem no su to začiatky ako všade inde len je to strašne zle ked nerozumiem jazyk.
Byvame v Bayerbachu alebo ako sa to vobec sklonuje 😒

nahoda
3. jún 2014

Nerobila niektora objednavku zo SportDirect tu v DE ? Ci to pride v pohode alebo to radčšej nemam asi skušat.

yanni
4. jún 2014

@nahoda hihi tak uz len pekne Grüß Gott. Ja sa zase zabudnem v Thüringene a zdravin Grüß Gott a pytam si v pekarni Semmeln a tetus na mna pozera, ze co ja chcem. Alebo minule, ze pracliky a ona, ze uz nemaju, ze sa vypredali. a uz ani nebudu mat. No a bolo 8 hodin rano 😠

sportdirect neporadim, co chces objednavat? Ved tu v DE je toooolko sportovych webiek. Ako bezec mam uz vyskusanych vela.

nahoda
5. jún 2014

Ja by som potrebovala slovnik Bayern-vyrazov 🙂
Ked prideme na SK po pol roku tak budem všade hovorit Hallo a pod...

SportDirect mi pridu fajn ceny na niektore veci, hlavne potrebujem malemu teplaky, trička, tenisky a pod.

yanni
5. jún 2014

@nahoda ja to nepoznam. hod link, nejak to nemozem najst. Je to ten anglicky retazec? Pre krpceka kupis lacno aj tu.

nahoda
5. jún 2014

Ked ja to tu nemam ešte obehane
http://de.sportsdirect.com/

jankatt
8. jún 2014

Ahojte je tu niektorá z okolia Trieru

marosko
9. jún 2014

@yanni kati moc si ma nepotesila. Stale som dufale, ze ked je tam trvaly pobyt , dokonca aj deti prihlasene na kmenovej skole, mozu to povazovat ako za splnenu podmienku. No ako tu niekto písal , skusit to mozme , ale nepredpokladam, ze nieco dostanem. 😠
@nahoda mylim ,ze si pocula asi o tomto http://www.haus-int.de/index.php/deutschsprachk... . Ja si nemozem stazovat, Absolvovala som pred 4 rokmi a dalo mi to hodne. + postarane o deti. Najblizsi kurz by mal zacat Februar 2015 ,ale skus sa popytat uz teraz. Ako uz bolo spomenute moze to byt plne. Netusim ake su podmienky na prijatie , potom este ta ista organizacia ponuka aj Integrationskurse (miesane) Neviem ake su medzi nimi rozdiely. A mimochodom nie si nahodou vlastnym menom Janka?

ivanajelinek
10. jún 2014

@jankatt Ahoj. Ja som tak 120km od trieru;)

philipha22
10. jún 2014

@nahoda ja som odtial objednavala uz x krat...vlastne kazdy mesiac robim objednavku....pride to vzdy cca na 4 den.....

yanni
10. jún 2014

@marosko no trosku som to citala, niekto uz daval aj link na tu novelizaciu. Ale skus to, mozno nejaka teta uradnicka zmeny prehliadla 😀 😀 😀 😀 Ved vies ako to na SK chodi 😠 😕 Ja toho uz mam plne zuby, tiez som si nechavala trvaly pobyt ale uz s tym koncim. Pri dalsej navsteve SK trvaly pobyt rusim. Aspon nebudu strelene uradnicky terorizovat kazdy rok moju mamu, ze ma doniest potvrdenie, ze som naozaj v zahranici 😕

sasaa22
14. jún 2014

Ahojte baby,po akom case v praci by som mala narok na matersku?a ako dlho trva v de?a ako sa to cca vypocitava...za kazdu radu dakujem.....

saska.t
14. jún 2014

@sasaa22 musis mat odprcovane 12 mes. v kuse,klasicka trva 1 rok (moze aj dlhsie ale peniaze ti rozrataju na cele obdobie,ktore si zvolis (tu istu sumu,ktoru by si dostala za 1 rok)a je to myslim 63 alebo 65 % z tvojho platu,zalezi na vyske

sasaa22
14. jún 2014

@saska.t a ak mas prijem cca 2000-3000 euro,tiez 65%?a ak by bol prijem vyssi ,nema ta vyska nejaky strop?cize je to mesacne 65% pocas celeho roka....tak podstatne lepsie ako u nas?nema to este nejake ale..?kedy je nastup na MD?

saska.t
14. jún 2014

@sasaa22 strop to urcite ma,pozri zakon, prvych myslim 12 tyzdnov mas mutterschaftsgeld a potom prechadzas na elterngeld do 1 roku dietata,urcite lepsie ako na SK,zaidne "ale" to nema kym odrobis 12 mes.(musis zdokladovat vyplatnymi paskami) za normalnych okolnosti mas nastup na MD 6 tyz. pred porodom 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre