Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

lolitka25
28. jan 2013

ahojte kocky, termin mam v marci a vela otazok, ak mi niektora budete vediet odpovedat budem moc vdacna 🙂
1. Dostava zena v nemecku nieco od poistovne? Na SVK dostavaju mamicky taky balicek, momentalne su v nom flase, dudliky a ohrievac na flasu ci co.... A neviem ako to funguje tu, ja som robila len na nieco podobne ako minijob, teda bez dani, manzel Slovak pracuje normalne...
2. S cim sa osetruje zadocek babatka?
3. S cim sa osetruje pupok dietatka?
4 Na zaciatku babo papa iba materske mliecko ci pije aj cajicek ci nieco ine?
5 Kde vsade treba drobca po narodeni prihlasit?
6. Ked k porodu treba sobasny list, staci po slovensky, kopia, ci chcu notarom overeny preklad?

rpinguin
28. jan 2013

hi zeny, som sa tu dlho neukazala, ale aj tak nebolo o com "berichten"

@pallacinka Luci, ty kedy prosim ta zacinas, ze mala este doma stiha este tak vydatne jest? A to jedlo, co jej balis su ranajky? To potom je rano 2x? U nas vstavanie o 7.00 a o 7.30 idu do skolky, na nejake jedlo doma neni cas.
Ja vstavam 6.20 a vsetko pochystam, o 7.00 opustam dom a to je na rade moja polovicka a ten ich uz len donuti sa obliect, umyt zuby a ide sa do skolky.
Ja mojim dam ranajky do doziciek a ide sa do skolky, ranajky tam maju do 8.30 a to si prinesu. Okolo desiatej malu desiatu a to je ovocie a zelenina.
Cize desiata, obed, olovrant je u nas v cene.
@kleopatris omasteny chleba 😀 😀 😀 takze ty chystas ranajky a potom este aj olovrant (ved to je jedlo poobede) to davas potom dve dozy? Si neviem predstavit to napakovat vsetko do jednej a potom ten chaos v nej.

31deniska01
28. jan 2013

@lolitka25 ahoj, ja som tiez robila mini job, 🙂) a pekne po poriadku ako sme to mali my, sme porodili v novembri, a stale je co vybavovat okolo maleho, takze kedze si robila len tento mini job, treba ist do poistovne ked sa male narodi aj s rodnym listom uz, a povedat ze si robila minijob a oni ti daju papiere, ktore posles do mesta Bonn, neviem ako sa to presne vola uz, ja si to vybavuje tiez teraz, s tadial budes dostavat nejake peniazky potom ako od poistovne ;.) a mi sme v aok a dostali sme len ponozky pre maleho 🙂)) takze neviem ci ine poistovne davaju nejaky balicek, balicek by si mala dostat v porodnici, kde su nejake plienky, kuponyfusak pre maleho, utierky, nejaka dozicka, no aspon tu vo wolfsburgu vporodnicito tak je 🙂)zadocek osetrujeme malemu rybacou mastou so slovenska 🙂) a kedze rodis tu, maleho budes mat vsade prihlasene automaticky, ak tu mate trvaly pobyt, to nepises ako ste na tom, a na cudzinecku treba ist dat kopiu pasu, co sa tyka sobasneho listu ten musis mat vprvom rade apostillu na nom,a potom ho musis mat prelozeny, ak nemas apostillu, tak ti je zbytocne ho prekladat potom, lebo to nebudu akceptovat ☹ pas pre maleho, teraz riesime cez ambasadu, ale v prvom rade potrebuje slovensky rodny list pokial tu nezijes ty alebo tvoj manzel aspon 8rokov, aby mohol mat maly nemecke vsetko, je to ako pre slovakov vsetko komplikovane, ale co uz 🙂)) my si tym prechadzame teraz tiez, a vsetko sme si zistovali za jazdy 🙂))) k rodnemu listu malemu ti vystavia sice aj medzinarodny, ale ked chcete pas musi byt aj slovenskyrodny list, co sa tyka ostatnych penazi, na urade kde si pojdes po rodny list dostanes potvrdenia, pre vsetky urady, kde potom vsetko odovzdas, na matersku a detske pridavky, ale to tipovedia tam, ako aj nam . . .🙂)) a ja som nekojila, kedze moje babo bolo dlho v nemocnici ako skoronarodene, a ani tem pupcek sme neriesili mi, tam mu odpadol 🙂)) krmim ho bebou a davame mu aj cajik 🙂

pallacinka
28. jan 2013

@rpinguin Ahoj Reni, ze sa aj ozves, prave vcera som si na vas na omsi zasa raz spomenula 🙂 No mate to rano vesele tiez, u nas tie ranajky doma zasa az take vydatne nie su, niekedy fakt len par lyziciek jogurtu alebo ten reiswaffel. Ja len nechcem malu davat do jasiel bez toho, ona totiz niekedy vstane uz o 6 alebo pol 7 a tam ranajkuju az o 9, tak to sa mi zda dlho. Ked uz toto riesime, ako je to u vas v skolke s jedalnickom? Ja som z tych nasich jasiel zdesena, co za lahodky tam tym krpcom (0-3 roky) davaju. Parkrat mali uz bratwurst alebo currywurst (raz dokonca v rahmsosse), ak maju rybu tak bud nuggets alebo frittiert alebo fasirka, aspon raz v tyzdni nieco s mletym masom a ak cestoviny, tak so smotanovou omackou ☹ Neviem, ci toto je v Nemecku normalka alebo je to len nasa specialita, no velmi silno pochybujem o tom, ze im to tam zostavuje nejaky odbornik.

leila
28. jan 2013

@kleopatris nooo bohuzial.. treba sa tomu prisposobit.. hoci este stale si obcas zanadavam🙂)) neda sa to porovnat so slovenskom.. ved tu mali deti veelmi dobru stravu.. a tam sa tvaria, ze bio a zdravo.. a pritom daju len obed a aj to chystaju z polotovarov.. akozeee.. co k tomu dodat🙂) a ranajky olovrant sa chysta doma kazde rano.. v zime v pohode.. ale v lete.. ako vysvetlit detom, ze sunkovy chlieb zjest rano a napr banan poobede🙂))

leila
28. jan 2013

@kleopatris a tiez.. maju len vymedzeny cas.. kedy si mozu vybrat z ruksakov desiatu, olovrant.. ale nesleduju kto jedol a kto nie.. a moji teda.. ak prave nedomotaju desiatu s olovrantom.. tak prinesu vsetko naspat.. a na obed.. tiez bud zjedia alebo nie.. a doma potom do vecera jedia

renatad
29. jan 2013

@pallacinka moja chodí do školky a ja jej nedávam nič so sebou, maju ranajky / chlebik, praclík maslo, šunku, parky a syr, pomazanku, zeleninu a ovocie - nie všetko v jeden den samozrejme a každý jeden si sám natiera chlebík a dá si nan čo chce, jedia o 9.30 hod/ potom maju obed o 12.30 hod/ na to sme si ešte nezvykli, malej chýba polievka a ked tam teraz nastupi i malý tak pochybujem, že niečo zje, lebo k všetkému maju dáku omáčku/ potom maju Brotzeit o 15.45 hod a to maju zase niečo čo som vypísala na ranajky / ak maju na ranajky zeleninu tak poobede maju ovocie/ na pitie dostavaju len čistu vodu. Dokonca ked idu na výletík tak im oni balia jedlo / v školke ma každý batoh s dozou a flašou, po výlete to berieme domov umyť a zase čisté to tam dáme/. za jedlo platíme 80euro mesačne.

smileko
29. jan 2013

ahojte, vedeli by ste mi, prosim, poradit, aky jogurt davat detom do jedneho roku? vsetky mamicky v okoli davali od Nestle, Alete a pod. Ale nie je ziadny jogurt mimo tychto? Pri starsom synovi sme byvali este na Slovensku a tam som mu davala take, co musia byt v chladnicke (znacku si nepamatam).

pallacinka
29. jan 2013

@renatad To mate dobre, uplne bez starosti, aj ked ja by som proti tym parkom a sunke namietala. My platime za jedlo tusim okolo 50 Eur mesacne. U nas byva raz do tyzdna eintopf na sposob polievky, no je pravda, ze klasicke polievky nevaria, tie skor papa doma vzdy na veceru.

pallacinka
29. jan 2013

@smileko Ja davam tento, je to skor smotana ako jogurt 🙂
http://www.andechser-natur.de/bioprodukte/produ...[cat]=15&tx_ttproducts_pi1[backPID]=20&tx_ttproducts_pi1[product]=31&cHash=015c759da75b43ae96d0563f1c4d10dc

rpinguin
29. jan 2013

@pallacinka Bratwurst? 😅 Som myslela, ze to len u nas v Thüringene sa saleju za tou klobasou. Co som ja jej tu pojedla, to som za celu dobu v Nemecku nezjedla 😀
Obedy citam kazdy den, co maju, ale si myslis, ze si nieco pamätam? Prdlacky. Ja som bola tiez taka ako ty, stale som hladela na stravu, ale s prichodom Matildy som akosi vytriezvela a povedala si, ze ustrazit sa to nijako neda. Doma dam pozor, nieco ako Nutellu nepoznaju vobec, ale v skolke som zbadala, ze maju chleba s Nutellou na olovrant. No, co uz narobim. A ved pozri Camca ti uz bude mat dva roky, to uz je velka slecna, takze jej doma vsetko vynahradis s tou zdravou stravou 🙂
@smileko jogurty som deckam davala biele, ale tusim az po nejakom 1,5 roku, takze neporadim

kleopatris
29. jan 2013

@rpinguin ja este nastastie nic nechystam 😀 teraz mam jasle a tam maju vsetko

Mne sa celkom ok zda ta strava. Ked porovnam co som mala privatne jasle (kde mali kazdy den na ranajky to iste a to salam a parok!) tak som v tychto statnych spokojna uplne.Vysmazane myslim nemaju vobec, sem tam na olovrant nejaky keks, ale moj maly neda do huby cokoladu, takze radsej hladuje jak cokoladovy keks spapat 😀
Lenze sa budeme stahovat a tak hladame skolku a teda nadsena nie som 🙂 Vsade mi nieco vadi 😝
Baby a maju vase skolky/jasle podlahove kurenie? Ja viem, ze to uz je privelka poziadavka, ale ked mne sa maly pocurava jak sedi na tej ladovej zemi...lebo sak pidikoberec staci pre vsetky decka....mrdne ma z toho, furt len pocurane gate perem 😝
A u nas ked je polievka, tak to je akoze hlavne jedlo a potom uz len dezert...
Ale co uz niekam ho dat musim. Este musime kuknut 5 skolok a snad tam nejaka menej hrozna medzitym bude 🙄

smileko
29. jan 2013

@pallacinka dakujem, skusim ho pozriet aj ked obal mi nic nehovori 🙂

@rpinguin dakujem za odpoved. aj ja som mala na mysli biele jogurty-neochutene ;)

renatad
29. jan 2013

@pallacinka tak moje deti majú6 a 3 roky tak šunka a párok mi moc nevadia 🙂

demi82
31. jan 2013

Baby kde kúpim dojčenskú vodu?

pallacinka
31. jan 2013

@rpinguin Reni, vsak prave, ze som si ta pamatala ako super-eko-bio-matku 🙂 S prichodom druheho dietata sa ale asi vsetko zmeni, co? Ja viem, ze mala uz neni az taka mala, ale pride mi blbost jej davat wursty ked si dokaze pochutit aj na brokolici. Ale ked sledujem co ludia nakupuju a ako tu stravuju svoje deti, ani sa necudujem. Dovolili mi nosit jej obed ked mi nieco nevyhovuje takze neriesim a nepokusam 🙂

pallacinka
31. jan 2013

@demi82 V DMke maju od Humana v tetrapaku, a potom niektore klasicke vody v potravinach maju napisane nieco ako geeignet fuer babyernaehrung. Ale vody typu Lucka alebo Drobcek tu nenajdes, co viem, tak vacsinou davaju prevarenu vodu z vodovodu.

renatad
31. jan 2013

@pallacinka inak ak píšeš o tej brokolici, tak naša sa ju tu naučila jesť maju ju 2x do týždna, zatial za ten mesiac čo chodí do školky mali 1x pizzu / pokazilo sa im niečo v kuchyni tak objednali/ inak mavaju aj kuskus a naozaj vela zeleniny a ovocia, to na slovensku napríklad nemali, dostali mesiačik jablka alebo polku mandarinky, čo sa mi zdalo smiešne 😝

pallacinka
31. jan 2013

@renatad Tak to je super, u nas kuskus nehrozi, iba sama klasika. Jedine plus je cerstvy salat ku kazdemu obedu, no ako poznam malu, ta ho urcite ignoruje. A to su jasle a nie skolka ☹ A zabudla som aj, ze si nevaria sami ale nosi im to tam catering, no cele zle. Ale aspon vidim, ze nie je to tu vsade rovnake.

deina
31. jan 2013

To sa cudujem, ze v niektorych skolkach tak vselijako varia, u nas sa stazovat nemozem. Sice robia len obedy, ale zda sa mi, ze aj chutne, aj dobre - takmer vzdy maju aj polievku, aj hlavne jedlo a k tomu bud nejaky salat alebo ovocie alebo dezert (co byva aj kusok cokolady alebo zmrzlina, nevadi mi to), pripadne jogurt. A vacsinou su to take lahsie zeleninove jedla ako kuskus, kazdy piatok ryba, ale mavaju aj jablkovu strudlu, aj eintopf s chlebom, obcas aj nieco smazene s hranolkami. To nie casto, ale tak z kazdeho roska troska, dost pestre to mavaju. Brotzeit robim ja doma.

@demi82, v DM urcite a rovnako dobre posluzi prevarena voda z vodovodu.

janinka25
3. feb 2013

ahojte prosim Vás zozeniem tu senovku grécku a benedikt lekarsky? alebo ako to mam prelozit do nemciny?

stardust
3. feb 2013

@janinka25 preklad: ujo google, zadat slovensky nazov, vo vysledkoch vyhladat latinsky nazov (ani sa nenaklikas), skopirovat, zadat latinsky, ak mas nastaveny google na Nemecko, nemecke nazvy ti to vyhodi okamzite 😉
Kde tieto drogy zozenies, ti napovie tiez ujo google, alebo pracovnik lekarne.

janinka25
4. feb 2013

@stardust a kde najdem toho uja googla? 🙂

yanni
5. feb 2013

@janinka25 ty si robis srandu, ci ako? www.google.de (sk) oder ako chces.

Ozaj caves babule,
tak sa hlasim zase po nejakom case. Citam vas ale pisat sa mi velmi nechce a ani nemam co a ani cas. Nejak sa toho v poslednych mesiacoch dost nakopilo. Bud som stale v kancli alebo na cestach.

Vidim, ze je tu stale viac novych bab, tak vas vítam. Mam v tom ale totalny gulas, asi by sme zase potrebovali nejaku tabulku, kto odkial je atd. Nema niekto chut a cas, sa pozabavat? 😵

janinka25
6. feb 2013

@yanni ako som mala reagovat na taku odpoved? neviem prislo mi to primitivne

yanni
6. feb 2013

@janinka25 som si hned myslela 😀 No co uz. Ja ti zial nepomozem, u takych bylinach som nepocula ani po slovensky a nie to este v inom jazyku. A na co to vlastne zhanas? Su na nieco dobre?

deina
6. feb 2013

@janinka25, nehladas nieco taketo?

http://de.shopping.com/kaweco-kaweco-motherlove...
http://www.apotheke.de/advanced_search_result.p...

Ak si dobre pamatam, obsahuje to obe bylinky a ak ide o dojcenie, tak je to ozaj ucinne (mozem potvrdit).

janinka25
8. feb 2013

@yanni nevadi, nasla som to na nete, ze je to vraj na podporu dojčenia tak som chcela vyskusat.
@deina diky

avis
8. feb 2013

Zdravim je tu někdo z okoli Ulmu

benyse
10. feb 2013

@rpinguin ahoj! aj ja som v Durinsku! a bratwurst som mala zhodou okolnosti po 10000 rokoch vcera na obed 🙂)) aka nahoda, si v Erfurte? ja ano, uz 10 rokov, tak mozno sme sa uz aj niekde na nejakom CZ-SK stretnuti stretli, bohvie :D

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre