Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

petra5258
15. júl 2011

ahojte kocky, tak nam uz sa to krati a za mesiac sa stahujeme, mame tu kopu nervov teraz lebo predavame kaviaren a akosi sa to natahuje a volala aj buduca sefka z rottenburgu ze pobehala tie domy/byty co sme jej poslali ze sa nam pacia a ze ma top 3 ale mame prist osobne, uf a sa mi teda nechce s detmi zase absolvovat 10 hodinovu cestu potom jednu noc tam a zase 10 hodin spat v tych horkach ☹
@deina super ze ho nakoniec vezmu a Misko rozprava po nemecky?lebo ja rozmyslam ked sa rozpravam s linduskou a citame si ci ju mam ucit slovicka alebo ci to nechat az na potom ked uz budeme v de alebo ako to spravit ??? v skolke sa rychlo naucia...
@yanni u nas v okoli sa zase rodia same dievcatka aspon koho my pozname 🙂 ked chce niekto dievca nech si pride spravit sem k nam do PB 🙂

ivic26
16. júl 2011

@petra5258 - ahoj, tak to Ti vobec nezavidim ozaj len na otocku ist s detmi taku dlhu cestu. My chodievame z Kolina tiez autom, ale to nam aj s pauzami trva tak 13-14 hodin, lebo s detmi sa to ani inak neda. Zvacsa, ked sa da, tak taha vzdy jeden 2-3 hodky a potom mame tak pol hodku a viac pauzu. Ono sa inak prave oplati ist na noc, my chodievame skoro rano, lebo zvacsa mm je este v praci den predtym, tak aby sme sa este aj vyspali a dobili baterky na cestu.
Ja som nemcinu vobec neriesila, pretoze Matus zacal dost neskoro rozpravat, az okolo 2-2 aj pol roka a to bolo viac slova, vety zacal skladat az ovela neskor, ale od 4 mesiacov sme viac v nemecku, ako na Slovensku, takze je to tym, to nam potvrdila aj logopedicka. Ja som sa s nou o tom rozpravala, ze ako sa s nim rozpravat a mi povedala, ze my rodicia sa mame s nim rozpravat vzdy po slovensky a ostatni na neho budu nemecky, ze on tu nemcinu ziska v skolke, v materskom centre a podobne. Lebo ze dieta ma potom v tom chaos, ze raz mama hovori so mnou tak, potom zas inak.. tak my to dodrziavame, aj ked teraz niekedy, ako chodi maly do skolky mu prekladam nejake vety, ze mu poviem, ze Prosis si pit? Möchtes Du trinken? ide o to, aby si vedel vypytat v skolke veci, lebo si myslim, ze je to v tomto pre neho velmi tazke, ked nevie presne povedat,ze co chce. Ale rozumie dost vela, a s detmi sa vie hrat aj bez toho, aby sa museli rozpravat..

deina
16. júl 2011

@petra5258, nie, nevie po nemecky, len par slovicok a rozmyslam, ze ho naucim aspon take vety ako @ivic26 spomina, nech si vie vypytat, kebyze nie chce.

@ivic26, to s tym neskorsim rozpravanim ma zaujima. Matusko ti predtym nerozpraval nic, vobec nic? My, ci presnejsie nasa pediatricka, uz dlhsiu dobu riesi to, ze Matko nic nehovori. Je pravda, ze naozaj nepovie ziadne slovicko, len zvuky vydava, to je vsetko. Rozumiet rozumie. Uz nas poslala na test pocuvania, tam problem nie je, pocuje. Teraz ako sme boli na U7, zacala hned s tym, ze ked teda pocuje, problem bude inde. Neviem, pride mi to trochu od veci povazovat toto sa problem u ani nie 2-rocneho dietata. Mozno maju nemecki pediatri ine tabulky? Ci preco to? Ci len ona prehana? Alebo tam ozaj moze byt problem? Mame ist do Kinderzentrum, vraj sa tam venuju vyvinu predcasne narodenych deti... mozno to riesi kvoli predcasnemu porodu. Este povedala, ze maly nevie udrzat pozornost, podla nej aj ta pozornost, aj to nehovorenie suvisi s predcasnym porodom.

petra5258
16. júl 2011

@ivic26 @deina ivic no a ked si s nim vonku medzi ludmi tak tiez po slovensky?vies ze napriklad ked budeme u niekoho na navsteve a oni nebudu rozumiet co malej vravim ci sa ich to nedotkne nejako... ja som rozmyslala ze teda doma po slovensky a v spolocnosti po nemecky a ze deticky ked rozpravaju s rodicmi po slovensky a do miestnosti vstupi niekto iny tak plynule prejdu do druheho jazyka, ale to je len teoria, neviem ci to tak fakt funguje a zase moja NJ nie je taka super a naucila by som ju chyby... asi najlepsie po slovensky a ked budeme medzi ludmi tak to poviem aj po nemecky ak sa to bude tykat aj ich ten rozhovor...a take vety ako napr. stoj ide auto atd ju musim naucit lebo ona je strasne rozjasena aby si s nou v skolke dali rady... K tomu nerozpravaniu, Linda vedela do 2 rokov mozno 20 slovicok a to ich pouzivala iba ked som jej povedala ze povedz havo, mama, kazdeho volala mama az mi to bolo trapne a potom zrazu stuk a slo to samo, teraz tiez este nespaja vety iba take ze Mama necem ale slovicok vie strasne vela tak kade chodi tade pomenuvava veci, preto rozmyslam ze ci ju nema ucit teda nie vety ale aspon ze havo, Hund ??
A co sa cestovania tyka tak rozmyslame ze ich tu nechame doma s babkou, segrou a neterami a pojdeme len my dvaja na otocku, co by sme mali za 25 hod. aj s vybavovanim zvladnut a prestriedame sa za volantom ale to budem cely cas nervozna bez nich lebo takto dlho som bez nich este nebola ☹ dufam ze to vybavime cez telefon a mailami nakoniec...

rpinguin
16. júl 2011

@deina Dani, ty si uz bola na U7? Ja s Matildou este nie, ale chystam sa este tu v MA., aby som hned v Thüringene nemusela hladat detsku a rovno na U7 s nou. Ono tusim ma decko vediet na U7 holu vetu povedat. Si pamätam, ze Maxik vedel akurat povedat vtedy Baby spi, ked videl malu Matildu. Ona toho vie viac, reci vie dobre rozlisovat, ale tiez nie je majsterka v hovoreni. Povie akurat: ANO/JA; ADA/ ASSER (=voda); ACIK (Maxik); papa, mama, wau-wau, duda, popapala, Ana, Danik (kamosi) a to je tusim aj vsetko. Su decka, ktore uz v tom veku vedia spiavat pesnicky, recitovat riekanky, ale to u nas tiez nehrozi, o nejake dva roky sa o tom aj tak nikto nebude zaujimat a clovek bude len rad, ked su decka ticho 😀 😀 😀

@petra5258 my sa stahujeme o mesiac a byt nemame este ziadny ☹, ale ono Rothenbug (ak myslis ten ob der Tauber) je fajn, je to take male turisticke mestecko, je to sice este väcsia diera ako tam, kde sa stahujeme my (ale ono si clovek zvykne).
A inac nebojte, ucit decka vam netreba, oni to pochytaju rychlo, ono len na zaciatku budu pozerat ako telata na nove vrata, ale to skoro kazde decko, aj to, co tu nemcinu vie, kedze je to nove prostredie- jednoducho zmena.
Ja na decka len slovensky a to vsade, na inych ohlad neberiem, kedze sa ich to netyka a ani som sa nenachadzala v takej situacii, kde bol preklad nutny 😉

mooc
16. júl 2011

@deina dani, ani nicky vela nekeca.. skor si vsetko ulahcuje vydavanim zvukov, ale nas kia to berie v poho, myslim, ze dokonca lepsie ako my, mm si teda robi velke starosti.. ja o kusok mensie.. aj sa s nim snazime trenovat, ale on tvrdohlavec casto vooobec nechce ale nam napriek hovori po svojom.. :-/
inak priznavam, ze ja sa neviem 100% kontrolovat a hovorit s nim len sk.. obcas mi jednoducho v hlave neprepne a idem nanho nemcinou.. on rozumie vsetko v oboch jazykoch.. keca viac sk (hlavne ako su tu nasi a teda slova ktore ho "bavia")..

my sa mame fayn, este stale plny dom babysitterov, takze vychutnavam takmer nicnerobenie so spiacim macikom na brusku..

petra5258
17. júl 2011

@rpinguin nie myslim Rottenburg am Neckar, mne sa tam celkom paci, boli sme tam uz trikrat "dovolenkovat", maju tam take stare domceky pomalovane pestrymi farbami, vypada to ako lego tam 🙂 🙂 a je priblizne velke ako PB takze to mi vyhovuje a Stuttgart je blizko tak uz sa tesim na oktober fest 😉

ivic26
17. júl 2011

@deina - dani, nas matusko rozpraval trosku, take slova, ze mama, tata, auto, krtko, ano, nie, dokopy cca 30 - 40 slov. Totiz, on ked aj nieco chcel, tak nas zobral za ruku, alebo ukazal, ze co chce a fungovalo to. Ale ja som si nerobila stresy, pretoze viem, ze kvoli nemcine to bolo ok. Mozno sa doktorka u Matka zaobera tym hlavne kvoli tomu, ze bol predcasne narodeny, neviem. Lebo nasa detska na Slovensku to neriesila tak, ze by sme mali ist niekam specialne. A teraz to, myslim si, dobehol.
@petra5258 - ano, uz s nim hovorim po slovensky stale. Totiz to, my sme to predtym robili tak, ze ked sme boli v nejakej spolocnosti, kde sa hovorilo nemecky, tak sme aj my na neho hovorili nemecky a to nebolo spravne a pravdepodobne aj to ho spomalilo vo vyvoji reci. Teraz hovorim na neho slovensky, ci niekto okolo nas hovori nemecky, alebo nie. A ako pise renca @rpinguin, tak nech si mysli kto chce, co chce, pre mna je dolezita slovencina. A ked je nieco treba, tak to potom ja prelozim do nemciny, ale hovorim s nim po slovensky.

evinkaaa
17. júl 2011

Caute kocky.... 😉

Citam, ze sa rozpravate o hovoriacich ci nehovoriacich detickach a teda na tuto temu nemam vobec co dodat, tak len citam v tichosti...
A co sa tyka jazykov, tak my s manzelom mame v tomto uplne jasne, ze ked budeme mat niekedy dietatko, tak ja budem s nim konsekventne rozpravat stale a vsade len slovensky a manzel len nemecky a takto nedojde k domiesaniu a bude mat v tom jasno. Aj ked sa na slovensko neplanujem vratit, pretoze zit budeme urcite tu, ale predsa chcem, aby sa vedelo dorozumiet plynulo so starymi rodicmi na slovensku a ostatnou rodinou . Nemcinu "pochyti" automaticky vsade naookolo, anglictina uz zacina vo skolke a ostatne ako francustina, spanielcina ci iny jazyk su v skole....takze to potom bude pestre, ale urcite velke plus. 😉
...len som chcela, ze este zijem 😀 😀 😀
U nas nic nove.....vcera sme si zabicyklovali okolo 70km k jednemu nadhernemu jazierku, kde sme sa boli troska slnit a kupat.....bolo uuuuzasne... inak vsetko po starom .... ja peciem "o dusu" ako vzdy 😀
Majte sa vsetky krasne....uzivajte leta, ked je krasne pocasie a kym sa da 😵 😵 😵

dana_l
18. júl 2011

sorry ze sa miesam. len som zahliadla ze pisete o jazykoch u deti. my mame trojjazycne deti. ja som od narodenia rozpravala s nimi len po slovensky. manzel je nemec a tak len po nemecky. a v telke a na ulici je anglictina. nikdy som detom nic neprekladala do anglictiny alebo nemciny. oni to pochopili same. obe hovoria najlepsie po slovensky. manzel ich tolko neopravuje v gramatike tak sice povedia vsetko co chcu ale nie gramaticky spravne. ale uz som ho upozornila - doteraz sme sa pri detoch len striedali a tak som si to nevsimla. no a anglictinu maju velmi dobru. sem tam nie gramaticky spravne ale nerobim si z toho hlavu. sophie zacne chodit do JK v septembri 2 az 3x do tyzdna na cely den. takze tam ju poopravuju.

neviem ako si to vedia v tych hlavickach usporiadat ale ked sa stretneme na ulici s ludmi - slovaci, nemci alebo kanadania - tak im len poviem, rozpravaj tak ako so starkou, rozpravaj tak ako s ockom. no a anglictinu samozrejme hned vezmu ako prvu k cudziemu cloveku.
my dospeli sa na to pozerame ako na cosi ze musime nad tym rozmyslat a ucit sa. ale deti su ako spongia - ako sa uz vela krat povedalo. a je to aj pravda. oni pocuju, daju do "suflika" a pouzivaju.

perlicka. lea zacina rozpravat po slovensky s anglickym prizvukom. ako ked pocujete zahranicneho rozpravat po slovensky. no uvidime ako dlho jej to vydrzi. a kamaratka vravela ze ma anglictinu "bez prizvuku" a sophie ma trochu prizvuk.

aj ked sme vonku na ihrisku alebo na navsteve tak hovorim len po slovensky. netrapi ma ci si ludia o tom nieco myslia.

deina
18. júl 2011

Ahojte. 🙂

Tak, o 2 tyzdne sa chystame opat na SR k starym rodicom a vcera nam z auta odpadol vyfuk. 😝 😝 Akurat som vonku stretla manzela (bola som s detmi nakupit) ako siel do servisu. Misko pozera, ze aha, ake to je Picasso? Pozeram, ze hm, cervene Picasso a huci o dusu, to bude nase. Tak snad aspon nejako provizorne s nim nieco spravia (aj ked v pripade nudze, ze auto nebude bohvieako pojazdne, mam nahradny plan).

@ivic26, takto mi v tomto veku rozpraval Misko, este len slova, vety velmi nie. Ale Matko nic, ani jedno jedine slovicko. Kedysi som bola ja takato bilingualna... nasi sice obaja hovorili po slovensky, ale moj otec je madarskej narodnosti, takze jeho mama s mnou hovorila po madarsky. Mala sice snahu hovorit po slovensky, ale to bola tak hrozna slovencina, ze jej moja mama povedala, aby radsej hovorila po madarsky. Uz sice madarcinu nepouzivam, hadam od detstva nie, ale doteraz rozumiem. A vidim aj na okoli deti, ktore sa narodili na SR, nejaku dobu tam zili a ked sem prisli, po nemecky nevedeli, teraz uz hovoria po nemecky. Tak hadam sa to nalepi aj na toho nasho Miska.

@evinkaaa, 70km hovoris? Uf, ved to je strasna dialka, mate super kondicku. 😅

zuzanasaw
18. júl 2011

Baby, rozpravanie/ nerozpravanie v dvoch rokoch je podla mna normalne a individualne, Pamatam si, ako sme sli na U7 s Dominikom a tiez som tam mala uviest, ake slove dokaze pouzivat. A vlastne som tam pisala vsetky slovensky s prekladom v zatvorke 😀 Ale tiez toho nebolo nejak extremne vela, nemecke ani vlastne nepoznal, v jasliach bol asi 2mesiace vtedy. A vety teda urcite este netvoril. Ale zas mam bratranca, ktoreho maly na 1,5 roka spieval pesnicky, tak sme vsetci len tak kukali, co to za inteligenta 😉

A ropzravanie sa slovensky v spolocnosti nemcov 😒 No nie vzdy je to jednoduche. mame aj suseda, ktory sa dokonca normalne "rozculuje", ze nerozumie a ked zijeme v Nemecku, mame rozpravat nemecky. A ja mu na to poviem, ze deti s chybami ucit nebudem a nech napocuvaju nemcinu v skolke a od nemcov v okoli, zatial co ja a moj manzel sme jedini, ktori ho tu mozu ucit slovensky a bez chyb... Ale reakcie su vselijake, preto pisem, ze nie vzdy je to jednoduche... 😒

mooc
20. júl 2011

@neurologia bei akoooo? este sa gulate? cakam/e najnovsie info..

u nas posledne dni pohody,, v piatok nam nasi odidu ☹ nicolas obcas trucuje inak je zlaty.. mathias ma uz takmer 5kg (mozno uz aj ma zajtra ideme na u3), najradsej spi niekomu na rukach.. akonahle je sam, hned sa budi.. inak je tiez zlaty..

dani, super, ze mate skolku.. aky mas nahradny plan miesto sk? prezrad, zvedava som!

deina
21. júl 2011

@mooc, to bol len nahradny plan dopravy na SR, ale uz netreba, uz mame auto opravene. Bolo potrebne vsetko komplet vymenit, cely vyfuk. Hovorila som to nasim, ze vsetko museli vymenit, cely vyfuk aj katalyzator a mama mi na to, ze "Katalyzator? Diesel nema katalyzator." 😀 No ja neviem, ja sa v tom nevyznam, tak prinajhorsom uz ma. 😅 Ale nahradny plan bol taky, ze deti posleme dopredu (dedo by bol prisiel rad) a my s mm by sme cakali na opravu auta a vo dvojici by sme sa zahrali na turistov v Mnichove. 😅

Hm, uz mi prisli papiere z Kinderzentrum. Neviem ako a kedy to vyplnim, je to akosi vela, snad sa z toho nejako vysomarim (ved ta moja nemcina... 😝 ). Oni chcu vediet uplne vsetko, od veci ako prvy usmev, lozenie, sedenie cez choroby, ktore dieta prekonalo, ci bolo dojcene, ako dlho, po tehotenstvo a dokonca veci ako ci mam ja pravidelny menzes (to som zvedava, ako moja perioda suvisi s Matkovym nehovorenim 😀 ). Tak ale aspon vidim, ze to asi bude ozaj dokladne vysetrenie, toto je este dokladnejsie ako rizikova poradna v nasom meste.

evinkaaa
21. júl 2011

@deina - dani, ak potrebujes s niecim poradit pri vyplneni alebo prelozit, kludne mi napis email. 😵
Ozaj, ake kinderzentrum? To, co si mi raz spominala v großhadern? Ci nejake ine? 😕

@mooc - reni, nesmut, ze vasi odidu. Vsak ste mali urcite vsetci spolu krasne dni. 😉 Uvidis, po par dnoch sa dostanete do vasho zabehaneho systemu a budete ficat jedna radost. 😵

mammy81
21. júl 2011

Ahojte baby, ako sa mate??
Ja som dnes od rana ako otapena mechom-neviem ci by to bolo tym pocasim??? 😕 😕 Fakt leto na ....dve veci,dufam len ze kym zacnu prazdniny ze sa polepsi aby sme si aj kupaliska mohli uzit 😒 .
My sa mame celkom fajn ja uz mam aj Hebamme comu som rada,a teraz chodim kazdy tyzden na akupunkturu,kvoli mojej migrene,dopujem sa magneziom tak uvidime ako to bude za tri tyzdne 😨 ,ja fakt len dufam ze to pomoze a ze neskoncim zase ako pred dvomi tyzdnami v nemocke na infuziach 😝
@iii ako sa citis Ty??ty mas kociar Hartan?? mas vanicku alebo prenosnu tasku?pytam sa pretoze my mame tasku,ktoru mozes premenit na fusak,a ja teraz neviem ci to nieje pre väcsie deturence a nie pre take klbka,ze ci mam extra kupit fusacik....ako to vyriesis ty??
@iii@mooc@neurologia baby aky matrac mate v postielke?? pomaly dokupujem co mi chyba a neviem aky matrac kupit,uz som vyhrala aj Maxi Cosi Cabriofix na Ebay comu som taaaaaaaaaaka happy 😵

Boze zase hrmi to uz je fakt na nervy 😠

neurologia
21. júl 2011

@mammy81
jeeej stefka ty si uz v polovici ale to bezi nestiham sledovat ...tvoja hlava to ma mrzi ze mas bolesti nastastie v tehu sa mi migrena vyhyba velkym oblukom-noooo to aby som stale bola tehotna 😀 my mame v postielke kokosovy matrac ..ozaj uz viete pohlavie ci si to nehavas ako prekvapko a nepovies nam ....ak si to spominala tak prepac nejak som si to nezapamatala 😅 demencia uz asi funguje 😝

iii
22. júl 2011

zdravim, nasa navsteva odisla, dufam, ze sa necitili zneuziti 😀 ale bolo to nadherne si len tak vo dvojke niekam vecer vyrazit.
temu pouzivania slovenciny na verejnosti vobec neriesim, je vela dovodov, preco s detmi nemecky nehovorim.....recou vyjadrujem nielen samotny obsah, ale aj emocie, identitu, momentalnu naladu, a to vsetko je vo vztahu k mojim detom ovela dolezitejsie ako naucit ich nejaky jazyk, este k tomu s chybami. som ich matka, nie ucitelka nemciny. este sa mi nestalo, ze by to nejaky nemec nepochopil, ked to takto vysvetlim.
ozaj, a ak poznate nejake cvicenia alebo triky na slovenske R, sem s nimi 😉

@mammy81 stefi, vsetko v poho u nas, su dni, ked ani neviem, ze som tehotna. este nosim normalne nohavice, ale je to uz knapp. no a pohlavie este neviem stale. kocik hartan mam len vanicku, bez prenosnej tasky.........marcel sa narodil tiez v decembri, a bol zabaleny v perinke (takej tridsatrocnej klasickej zavinovacke), pod sebou mal lammfell (makkucku jahnacinku 🙂 ) a este prikrity nejakou dekou, a stacilo to do minus 10. alebo som ho mala v satke pod kabatom, ale tam mu zasa vzdy omrzali akra, nejak som ho nevedela na zimu do satky obliect, aby nebol ani prehriaty, ani zmrznuty. aky hartan mas?
ja teda skor riesim, kde bude to babetko pobyvat cez den, aby mu marcel neublizil....jedine riesenie by bolo mu zavesit nejaku sietku pod strop. fakt netusim. boli sme sa v obchode pozriet na stubenwagen, ktory marcelko za par sekund prevratil - no ziadna vyhra 😒

deina
22. júl 2011

@evinkaaa, Evi, dakujem, veru ta asi pootravujem, ked sa do toho pustim. Vacsine rozumiem, ale niekde chcu, aby som sa rozpisovala, tak to je uz tazsie. Ano, tam v Großhadern, s Matkom.

@mammy81, v tomto pocasi este aj migrenu mat... 😒 Pomaha ta akupunktura?

evinkaaa
22. júl 2011

@deina - dani, tak to urobme tak, ze ked na buduci tyzden pridem, tak to zbuchame. Co ty na to? 😉

deina
22. júl 2011

@evinkaaa, dobre, mozeme. Co viem, to tam napisem (su tam odpovede s moznostami vyberu) a co neviem, urobime spolu. Dakujeeeem. 🙂

evinkaaa
22. júl 2011

@deina - dani, nemas zaco. Dufam, ze ti budem vediet poradit 😀 😅

deina
22. júl 2011

Urcite, nie je tam asi nic extra zlozite, akurat ja si obcas musim ponamahat hlavu (vraj obvod hlavicky na U2, ha).

mammy81
22. júl 2011

@neurologia Beus no cosi uz tusime ale prezradim az nabuduce,v utorok mam poradnu tak som zviedav ci sa ukaze 😉 .Bola si Ty aj na 3D???Ty sa ako citis uz sa ti to krati.Pocuvaj a ten molitan kupim normalne kde maju latky??? nasla som si v katalogu so mam na "basteln",ale ono je to tam uz nastrihane a ja si to chcm sama spravit nejak....okolo postielky

@deina no migreny ono to bol uz druhy mesiac taky extrem,v pol. juna som skoncila na infuziach a teraz v juli zase,neviem preco akonahle ma zacne boliet hlava na druhy den mi to vytlaci na zaludok a potom koniec-idem sa dozvracat a to pritom ani nejem ani nepijem,je to nejaky automaticky signal ☹ .Ci akupunktura pomohla uvidim mala som len dve zatial 🙂 ,ale minule asi trafila nerv lebo som s palcom nemohla pohnut 😅
@iii tak to vam nezavidim to budes male nosit asi len na sebe 😀 My mame Hartan Racer s prenosnou taskou,ale neviem si predstavit zeby som tam natrepala este aj fusak 😒 asi fakt len nejaky overal a deka popripade Kirschkernekissen 😀 Alebo si zaobstaram zavinovacku??? to by som mojej mame spravila radost asi najväcsiu 😀
A ty brusko este nemas?? ja uz som jak balon 😝 ,aspon obcas sa tak citim 😅

mooc
22. júl 2011

@mammy81 tiez mame kokosovy matrac.. nicky ho moc nezlezal.. a matik sa v postielke zatial zdrzuje minimum.. skor sa nosime na rukach, na pleci alebo spime niekomu na brusku.. ale dobre casy nam pominuli.. nasi pred chvilou odisli.. joj som sa vyrevala, ale tak uz hadam bude dobre.. musim sa sustredit na to ako budeme gazdovat sami v trojici od pondelka (dnes poobede ma mm pre istotu volno, asi sa bal, ze mu zdrhneme s nimi hehe)
inak my tiez mame hartan ale s pevnou vanickou.. ale nicky je aprilovy, tak sme v zime uz jazdili bez vanicky.. a matik bude do zimy asi tiez taky velky (mozno i vacsi ako nicolas, kedze uz mame 5kg) ze bude len vo fusaku v sportovej casti.. 😕

evinkaaa
22. júl 2011

@mooc - reni, jeeeej, uplne ta chapem......u mna je vzdy to iste. ☹ Uz sa velmi tesim, ako nasi pridu o nejake dva tyzdne k nam, ale ked budu odchadzat, tak budem tiez rumazgat 😢 To je vzdy tak, ale postupne to prejde a je zasa gut. 😀
Tak nech sa vam dobre vodi v trojke bez manzela od buduceho tyzdna 😵 😵 😵

neurologia
22. júl 2011

@mammy81
molitan dostanes kupit a bauhause, toom, obi....alebo v obchode kde predavaju matrace....a je sakra drahy som skoro odpadla ked som kukla cenu 2 cm hruby 1x2 metre ze 30€...tak som sadla k netu a objednala z ebay.de tam stal (rozmer 120x200 hruby 2 cm) okolo11 € + posta ale stale lacnejsie ako 30€... 😉

petra5258
22. júl 2011

caute kocky tak som sa konecne nejako pozviechala z cesty, no uz som sa bala ze nedojdeme domov, sli sme 11 hodin lebo boli zapchy a lialo paradne, 3 hodky sme behali okolo domov a potom sme sli hned naspat a to teda otrasna cesta, lialo, hmla bola a v noci sme teda videli len kusok pred seba a vozovka mokra a smykalo nas, som mala supy ze dostaneme aquaplaning, som vravela muzovi nech ideme do nejakeho hotela si pospat lebo sa nam uz zatvarali oci tak sme "spali" 3krat po polhodke na pumpach ale volala som domov a v pozadi som pocula Lindu uplne hystericky plakat ze mama,mama tak som chcela byt rychlo doma... a to este moja mamca sa snazila zahrat ze jej nic nie je a az doma mi povedala ze mala nespala celu noc... kazdopadne som rada ze sme v nemecku boli lebo sme vybrali domcek ale viem urcite ze uz takto nadlho bez nich nikam nepojdem a na taku narocnu cestu bez spania...
A co sa tyka domu, je trojposchodovy, my byvame dole a hore maju majitelia 2 podlazia, strasne mili a sympaticki cca 40 rokov, nechceli nijaku zalohu ani nic, len sme spisali zmluvu o zmluve a chceme ist v polke augusta ale povedali ze platit budeme az od septembra, no strasne dobri boli, pred domom mame zahradku a balkon a za domom terasku, ma tri izby plus jedalen a kuchynu, z jedalne bude pracovna 🙂 a v pivnici mame práčovnu a 2 miestnosti, oni ich volaju pivnice ale teda ja by som v nich aj byvat vedela...strasne som spokojna 🙂 🙂

evinkaaa
22. júl 2011

@petra5258 - peti, tak to je teda super, ze sa vam podarilo najst tak krasny domcek, ako popisujes a este lepsich majitelov. Tak nech sa vam dobre byva 😵

elephant
22. júl 2011

Ahoj, prepáčte, len sa vám sem na chvíľku votriem s otázkou... 🙂
Budeme sa sťahovať do Švajčiarska, ale k nemeckým hraniciam, do úplne prázdneho bytu... Prosím, poraďte mi nejaké obchoďáky v Nemecku s lacnejším (ale nie úplne nekvalitným) nábytkom, prípadne elektrospotrebičmi ako práčka, chladnička... IKEA, to viem, a čo ešte?

Ďakujem mnohokrát! 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre