Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

palinkova87
27. sep 2011

@rpinguin juuuuuuuuuuuuuu a možeš mi napísat pod akým názvom ich nájdem??

lllinda
27. sep 2011

@rpinguin ahoj prestahovali sme sa pred dvoma mesiacmi... do Bad Blankenburgu..to je asi 40 km od Erfurtu...

evinkaaa
27. sep 2011

@palinkova87 - mäsiarstvo sa vola v nemecku "metzgerei" 😉

@lllinda - ahoj. Aj ja ta vitam medzi nami. Ako sa ti v nemecku paci? Planujete tu ostat natrvalo, ci len na nejaky cas? 🙂

stardust
27. sep 2011

@palinkova87 alebo aj Fleischerei.

palinkova87
27. sep 2011

@evinkaaa
@stardust babule a bryndza sa dá v nemecku kúpit???? 😕

lllinda
27. sep 2011

@evinkaaa ahoj Dakujeeem 🙂 manzel tu dostal zmluvu na dva roky..potom sa uvidi..viac sme naklonení tomu ze tu uz ostaneme...ale samozrejme vsetko zavisi od toho ako sa naucime jazyk a ci budeme mat pracu... aj ked mna to taha domov stale..som ten typ co ide za hranice domova max na 2 tyzdne na dovcu...takze toto je pre mna dost neuveritelna zmena v zivote..asi preto to dost tazko znasam 😒

stardust
27. sep 2011

@palinkova87 nemam ani potuchy, neviem ani, ako by som si ju mala niekde pytat po nemecky.

http://www1.slowakei-hamburg.de/index.php?optio...

co na ten navod hovorite? Bolo by to jedle?

evinkaaa
27. sep 2011

@stardust - netusim, ci by to bolo jedle....ale asi ano 😀 Ja som to este neskusala a ani nebudem, kedze si nosim zo sk. Aj teraz mam v mraziaku asi 4-5kusov a my to az tak casto nejeme, preto nam velmi dlho vydrzi.

@lllinda - a s jazykom ste ako? Neviete vobec alebo len troska? Zatial ficite na anglictine, ci?! Neboj, zvyknes si tu aj ty......troska to trva.....kazdy zaciatok je tazky.......viem o com hovorim. 😉 Ja som si uz zvykla, rodicov vidim tak 3-4 razy do roka a je to v pohode. Inak mame internet alebo telefon, takkze neni problem. Ale ako hovorim, clovek si po case zvykne. Mas tu uz nejake kamosky, ci nepoznas zatial nikoho? A co robi vlastne manzel?

lllinda
27. sep 2011

@evinkaaa manzel sa dost uci doma takze ako tak rozumie ale ja teda nic moc,vlastne skoro vobec :-/ v tomto malinkom mestecku byvaju sami dochodcovia...myslim ze tym ze sme sa prestahovali sme znizili vekovy priemer tak na 70 rokov 😀 ,takze moc moznosti na kamosky nemam 🙂
manzel je sportovec,hra hadzanu, a tiez to vychadza ze nasim budeme chodit tak max 3X do roka..ale v lete tam bduem s babami urcite aspon 2 mesiace...
ale mala sa pomali uci v skolke..sem-tam uz pouzije vo vete aj nemecke slovicko 🙂

stardust
27. sep 2011

@evinkaaa zatial som este nepocitila silnu tuzbu po bryndzovych haluskach. Akurat tak po treske a sojovych tycinkach. Tresku som si raz robila doma a teraz v lete som sa jej tak v SR prejedla, ze ju asi nebudem chciet vidiet peknych par rokov.

evinkaaa
27. sep 2011

@lllinda - kvoli jazyku si nerob starosti......to sa naucis....ako budes stale niekam s detmi chodit.......v skolke sa das do rozhovoru s mamickami......na detskom ihrisku a uz to pojde 😉 A tak si aj kamosky najdes 🙂

@stardust - ja si tiez skoro vzdy dam tresku, ked sme na sk. Ale zasa az tak velmi ju neoblubujem. 😀

mooc
27. sep 2011

@stardust brimsen ak som si dobre zapamatala.. tusim som niekde citala recept na bryndzove halusky v nemcine.. ale v mojom okolo o tom zatial nikdy nikto nic nepocul..

rpinguin
27. sep 2011

@lllinda jeeej Linda, sranda, aj my sa ideme stahovat nedaleko Erfurtu, dufam, ze aspon smerom na zapad od toho Erfurtu ste, ake mestecko presne? A neboj, zvladas aj nemozne. Kedysi v Bonne som poznala dvoch futalistov (z CZ,SK), prisli tiez cerstvo a necekli po nemecky skoro nic a teraz ziadny problem. Aj na vas sa nieco nalepi, to sa neboj! Aj na sportovcov to plati 😀

qwatka
28. sep 2011

ahojky dievčatá.....chcem váspoprosiť o radu ....ešte bývame v SR ale manžel má možnosť ísť pracovať do Nemecka,stavbárske práce ,máme možnosť ísť s ním aj my ako rodinka.Mám dve detičky 10r a 2r,ako je to tam s materskou a prídavkami?zatiaľ skúmam či tam ísť s ním alebo až po čase on odchádza cca o 2tyž na skúšku a potom sa máme rozhodnúť či len on 10dni tam potom 10doma na striedačku,alebo my sním a na stálo.Oplatí sa tam ísť,to viem od kamarátky ktorá tam žije 2r ale neviem ako je to tam s materskou pokračujem dalej tam alebo končím a idem hned niekde na sciálnu dávku kým nemám zamestanie alebo ako ???? 🙂 Ďakujem vám za každú pomoc dievčatá 😝

yanni
28. sep 2011

Renciiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii no ten blby internet nechcel tak ako ja a ked si to rozmyslel, tak som ja nan nemala cas hiiiiihihihihi
Tak predsa ten cerveny% No co uz, možno casom sa naskytne nieco lepsie. Az taky strasny nie je, len to ze sa tam nedokurite L
A ma ani nes…ze umelace. Som si dva tyzdne pestovala vlastne, aby bol vobec na co naniest lak hihiih a odkukala som si ako sa robia 2prave2 kvietky, nie tie nalepene samolepky ci co su to.

INGI A ty co vymyslas% Ved si pisala, ze to ten majetok je uz na teba napisany, tak tu nie je co riesit. A kde to chces predat ci na niekoho prepisat, tak to uz vobec nie je problem. Ale inak cudzinec na sk moze nadobudnut hocico, co je nejako spojene so zemou (laicky povedane). Cize ako cudzinec nemozes kupit lesy, pole, zahrady atd, len ak by to bolo sucastou domu, tj. napr. zahrada při dome a cele to okolo domu oplotene. Toto však plati pre kupu. Dedenie je jednoduchsie, zdedit mozes ako cudzinec aj les ci pole. Jedine co sa cudzincovi neda je kupit, zdedit atc. Nejaku cas Vahu ci Zemplinskej Siravy, alebo bansku stôlnu, pretoze to spada pod vodny, bansky a este neviem aky vselijaky zákon. Ale na SK by sa možno aj to dalo asi obist hihih
A inak, ty sa fakt chces vzdat slovenskeho obcianstva% Aj kde o 2 roky to moze byt s tym zakonom zase inak. U mna bola podmienka, ze nemecke len vtedy ak aj slovenske. Ale chapem ta, ja sa na SK tiez nemienim vracat, neviem co by som tam robia, ako by to bolo vobec s uznavanim diplomov a co tam budem robit s nemeckym pravom% a zase sa ucit a niekomu nieco dokazovat. Aj ked slovenske pravo sa od nemeckeho az tak neodlisuje a ked clovek vie raz citat paragrafy tak nemá problem sa naucit aj ine. Ale ten život na SK mi uz nevonia. Slovaci chcu rychlo zbohatnut a potom sa cuduju, ze preco skrachovali.

Inak baby, včera som s kamoskou robila expriment. Bola som v potravinach, co je na SK asi to najdrahsie, co sa dennej potreby tyka. Tak ja som sa zamerala len na zdrave slovenske vyrobky a ona na to najlacnejsie, jedno ake zdrave ci nezdrave,slovenske ci neslovenske, hlavna věc, ze lacne. Tak sa podrzte, také iste produkty a obsahy%objemy boli SK produkty takmer 3krat také drahe ako tie vselijake a tie vselijake ca.2,5 az 3 krat také drahe ako mame my v DE a to som ja porovnala s potravinami co kupujem ja v DE, ako tak zdrave a nie prave to najlacnejsie, kedze do aldi, penny apod. nechodim nakupovat. Potom som si chcela nieco kupit na to stretko, tak len za pancusky chcelu 30 eciek, za bluzku 50, za nohavice 150. Tak to dam v DE za podobne kvalitne handry, menej. Ale aspon predavacka bola ochotna. NO chcela predat, tak co jej ostavalo hihih

A ze ci su v DE maesiarne. Neviem kto sa to pytal, sorry, ze neoslovujem nove babule, ja sa budem ucit, kde sa vratim do DE. Tak také normamle normalne a este normalnejsie maesiarne v DE vela nenajdes. V Mnichove si napr. Ludia myslia, ze Vinzenz Murr je uz normalna maesiaren, jako my pozname zo starych cias na SK. Nech si trhnu. Ja mam v Dachau jednu taku sukromnu, kde dodavaju maeso a vyrobky Bauern z okolia. Ziadne velkostatky. Je to samozrejme vsetkio drahsie jako napr. V Rewe ci Reali v Fleischtheke a este drahsie jako balene maeso z Kúhltheke ci zmrazene. Ja maeso jem malo ale kde varim trebars pre navstevu alebo nejaku oslavu a tak, tak idem do normalnej maesiarne. Viem ze ta svieckova je cerstva, mlete maeso zomlete dnes a priamo v maesiarni a tiez sa tam da objednat. Napr. Na vianoce aj chces kacku ale aj tak normalne, dohodnes sa a privezu cerstve. To mrtve kura sa este hybe 😀DDDDDDDDDDDDDD
Myslim, ze v mensich mesteckach ci vaecsich dedinach taketo maesiarne este najdes. Podobne ako riadne pekarne, kde cesto robia samy a pracliky krutia rucne, nie velke Kette co pride vsetko bud zmrazene alebo poloupecene co sa uz len dopecie. V DAH mame také dve, len co ja na takchto nevyhoda, ze to co upiekli a sa preda, tak sa uz nedopeka. Cize sa moze stat, ze to co mas najradsej uz na obed nemusia mat. Tak je to aj v maesiarnach, oni neobjednavaju vo velkom. Preto je najlepsie objednat ak nieco musis mat na istotu.

yanni
28. sep 2011

@qwatka ahoj, takze pridavky nie je problem, na kazde dieta 184 ecok. Rodic.prispevok ci ako sa tomu na SK nadava, myslim tych 190 e co je na SK do 3 rokov, v DE nepoznaju. Po 12 mesiacoch materskej nedostanes nic. Bud vas chlap uzivi alebo ides na socialku. Ti vam to potom vypocitaju, kolko vam daju, kedze chlap zaraba. Fakt zalezi na tom, kolko zaraba. Ale pridavky vam daju tak ci tak, musite mat len tvraly pobyt v De.
Ked sa prihlasite v DE na pobyt, tak myslim, ze uz nemozes poberat tych 190 e z SK. Myslim, ze pred 1-2 rokmi sa to este dalo, ale to uz zatrhli. Urcite ti to tu niektora z bab vysvetli lepsie.
Rozhodnut sa uz musis sama.

lllinda
28. sep 2011

@rpinguin 🙂 my sme v Bad Blankenburgu.... tak ja tiez dufam ze za tie dva roky sa na mna neico nalepi.. 🙂 a hlavne sa spolieham na to ze ma bude mala ucit... ked pride zo skolky tak bude moja ucitelka 🙂

lllinda
28. sep 2011

@qwatka ahoj ja som sa prestahovala s manzelo pred dvoma mesiacmi... aj my dostavame tie prispevky na dieta tych 180 alebo kolko... ale doma si musis vsetko komplet odhlasit...matersku, pridavky proste vsetko... lebo mne to tam ta pani tak vysvetlovala ze oni to pri nejakom zuctovani zistia ze si to brala aj tu aj tam a budes to musiet na supu vsetko vratit :-/ a teda vyhodnejsie je urcite poberat tu v De..predsa len na dve deti 370€ je viac ako 230 nie?? 🙂

rpinguin
28. sep 2011

@lllinda no smola, tak my sme na severozapad od Erfurtu- Bad Langensalza, to je nejakych 90km od vas, takze nic no 🙂 , som myslela, ze budes v susednej dedine.

@yanni Kati, no a kupila si nakoniec tie drahe handry na to stretko alebo si na to kaslala a v sobotu oblecies nieco z tvojej kolekcie, ktoru si si vzala so sebou? 😀 😀 A nahodou ja si Aldi a Lild neviem vynachvalit 😀 , ale kombinujeme s Edekou a Marktkaufom, ono sa v tych lacnych neda totiz vzdy vsetko.
A my teda mame Metzgerei skoro na kazdom kroku niekde zasitu, treba len vediet kde, ale je ich tu dost. No ste nejaki cudni v tom Bavorsku 😀 😀 😀 😀

lllinda
28. sep 2011

@rpinguin ☹ no co uz....a vy preco sa idete stahovat?

qwatka
28. sep 2011

ďakujem dievčatká velmi pekne za info pomohli ste mi velmi 🙂
@lllinda prosím ťa ty si tam ako nezamestnaná alebo pracuješ a ak sa môžem opýtať aké staré detičky máš aby som vedela ako je to tam školy škôlky 🙂 a su tam školy pre slov.detičky ktoré neovládajú jazyk????či?dakujem 😎

deina
28. sep 2011

@qwatka, ahoj. Sice si sa nepytala mna, ale nie je ziadny problem, ak dieta nehovori po nemecky a ide do skolky. Mne takto zacal teraz starsi chodit do skolky, sme tu par mesiacov a po nemecky vie malinko (on vobec nie je spolocensky, zeby sa hral s detmi, takto nemal ako nemcinu pochytit). Riaditelka hovorila, ze to nevadi, deti sa velmi rychlo ucia a uz mali niekolko takychto deti a vsetky sa tu nemcinu do pol roka naucili. Vraj ak uz vie dobre materinsky jazyk, cudzi jazyk mu pojde lahko.

rpinguin
28. sep 2011

@lllinda zmena manzelovej prace

@qwatka ked pojdes mysou na osobu tvojho zaujmu, tak uvidis info o detoch, ak to ma dotycna ovsem nastavane a udane 😉
a pojem nezamestnana je definovany ako co vlastne? Ja napr. doma mam tolko roboty, ze neviem, co skor 😀 a to s tymi skolkami pre slovenske deti si myslela vazne? Si myslis, ze 80milionova krajina bude zakladat skolky pre deti z 5mil. krajiny? To znie akokeby zo Slovenska vsetci utekali 😲

rpinguin
28. sep 2011

@deina Dani, no ozaj ako valcite? Ako zaucanie? Uz je sam? A ma celodenne miesto? Ja teda dufam, ze Maxika od novembra odvediem a nazdar prcham 😀

lllinda
28. sep 2011

@qwatka ja som tu ako nezamestnana.... teda zena v domacnosti.... deti maju 2 a 4 roky.... ta dvojrocna je so mnou este doma ale od januara by sme ju cheli tiez dat z do skolky..a ta 4 rocna chodi uz mesiac... vobec nic nevedela po nemecky.... ani ceknut a teraz uz sem-tam povie vo vete nejake sloveicko po nemecky.... deti sa rychlo ucia.... nemyslim ze by potrebovali slovensku skolku a neviem ci nieco take tu vobec aj je.... skolka nas stoji 130 na jedno dieta..takze dost palka ale je to aj s ranajkami desiatou obedom aj olovrantom, dostala uterak, kefku,robia im rozne akcie..minuly tyzden mali indiansky den a mali tam hotdogy,dzusiky aa to vsekto uz zadarmo... vsetko sa potom berie z tych penazi..je to dost ale tie skolky fakt stoja za to, su krasne,ucitelky hrozne mile.... laura si tam zvykla od prveho dna a velmi rada tam chodi...

qwatka
28. sep 2011

@deina Dakujem pekne z ainfo

@rpinguin dakujem pekne no ja som myslela ako bez zamestnania🙂samozrejme že je doma kopec roboty pri detičkách ja mám chvalabohu staršiu 10r dcerku takže tá aj pomôže aj ked niekedy jazykom viac 😝 čiže škôlka bez problémov🙂dakujem

deina
28. sep 2011

@rpinguin, slo to celkom hladko. Sice ja som bola vystavena z toho, ze som mala aj Matesa pri sebe, ale dalo sa. Misko uzasny, vobec neplakal, velmi dobre sa prisposobil. Stava sa sice, ze potom doma nevie, co so sebou a bije Matka, ale ziadny vazny problem sme s nim nemali. Uz aj pochytil niekolko novych slovicok. 🙂 A chodi len na pol dna, nechcela som ho davat na viac, kedze tam deti nespia. S nim sa neda vydrzat, ked nespi...

qwatka
28. sep 2011

a ešte som sa chcela opýtať mna ten trvalý pobyt......dá sa tam prihlásiť aj ked nemáte vlastnú nehnutelnosť?alebo ako tam bývate vy dievčatá v podnajmoch alebo vo svojom?lebo my by sme mali mať byt z manželovej roboty dakujem 😉

deina
28. sep 2011

@qwatka, da sa, aj my byvame v prenajatom byte.

rpinguin
28. sep 2011

@lllinda 130 je ako zadara, my budeme mat za 200

@qwatka no tak sme v na materskej. Pred tretim rokom nic nehladam, cakam na treti rok, pojde sa do skolky a potom zacne velka kariera 😀 😀 😀 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre