Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

yanni
1. aug 2014

@evulienka22 nie, trojku ako ledig nickdy nedostanes. tie "lepsie" Steuerklasse platia LEN pre zosobasenych. Ked ste len v eheähnlicher Lebensgemeinschaft, tak mate obaja po jednotke, lebo zijete v jednej domacnosti. Keby si ty zila s dietatom sama v domacnosti, tak si mozes dat zapisat dvojku. Co sa tohto tyka, zosobaseni maju vyhody.

Co sa tej 6 tyka, tak to nechapem. Nemala by si mat. 6 maju len ti, co maju viac robot alebo ak si nedala zamestnavatelovi Lohnstuerkarte alebo teraz, ked uz nie su Karte len take Bestätigung z Einwohnermeldeamt.

WISO-CD ti mozem poslat, my uz mame porobene, uz nepotrebujeme. Sa mi to tu len povaluje. Mam aj na PC aj na MAC.

yanni
1. aug 2014

@sasaa22 napr. immoscout24.de TAm som volakedy davno ja moj byt nasla a aj predosli tam inzerovala na prenajatie.

sasaa22
1. aug 2014

@yanni do tych steuerklasse sa prihlasuje zamestnanec sam alebo to robi automaticky zamestnavatel?

hexena
1. aug 2014

@evulienka22 dakujem za link 🙂

evulienka22
1. aug 2014

@ada12345 dakujem, idem tam v pondelok, dane mi nastastie vratia vsetky, napisal mi zo Steuerhilfe online, a dnes som citala , ze tie zaradenia si musime samy kontrolovat a menit na Finanzamt.

evulienka22
1. aug 2014

@yanni dakujem, pojdem v pondelok na Finanzamt a opytam sa, tie Steuerklasse su tam vysvetlene, len uz to nemozem najst ale ja som to vytlacila, ale tie tlaciva su podobne.

yanni
2. aug 2014

@sasaa22 koli tej Steuerklasse musis ist na Einwohnermeldeamt (alebo myslim, ze teraz to robi priamo Finanzamt, radsej si tam zavolaj, aby si nechodila zbytocne) a tam povedat, ktoru chces. Ked si ledig alebo geschieden tak mas 1, ked si ledig alebo geschieden s detmi sama v domacnosti mas 2, ked sie ledig alebo geschieden s detmi ale s priatelom v domacnosti (popripade s inou dospeou osobou v domacnosti) mas zase len 1, ked si vydata, tak to sa musis dohodnut s muzom a sami si to prepocitat. Ked robite obaja a zarobite zhruba rovnako tak je vyhodnejsie obaja 4 (stvorka je vlastne ako jednotka), ked jeden z vas nerobi, tak ten co robi si vyberie 3, ten druhy nijaku Steuerklasse nepotrebuje. Ked robite obaja a jeden zarobi deutlich viac, tak ten co viac (ale musi to byt fakt ovela viac, nie nejakych 500 €) zarobit, ten si vyberie 4 a ten druhy bude mat 5. NA EMA (FA) povies co chces, a oni ti vytlacia potvrdenie a to das potom zamestnavatelovi. A podla toho aku Klasse tam budes mat, on zmeni vypocet dani.
Tu 6 si daj ale v kazdom pripade zmeni, 6 je najhotis, tam ti strhavaju nejak 60 % ci kolko dani. PResne kolko neviem ale fakt je to strasne vela.

yanni
2. aug 2014

@sasaa22 koli tej Steuerklasse musis ist na Einwohnermeldeamt (alebo myslim, ze teraz to robi priamo Finanzamt, radsej si tam zavolaj, aby si nechodila zbytocne) a tam povedat, ktoru chces. Ked si ledig alebo geschieden tak mas 1, ked si ledig alebo geschieden s detmi sama v domacnosti mas 2, ked sie ledig alebo geschieden s detmi ale s priatelom v domacnosti (popripade s inou dospeou osobou v domacnosti) mas zase len 1, ked si vydata, tak to sa musis dohodnut s muzom a sami si to prepocitat. Ked robite obaja a zarobite zhruba rovnako tak je vyhodnejsie obaja 4 (stvorka je vlastne ako jednotka), ked jeden z vas nerobi, tak ten co robi si vyberie 3, ten druhy nijaku Steuerklasse nepotrebuje. Ked robite obaja a jeden zarobi deutlich viac, tak ten co viac (ale musi to byt fakt ovela viac, nie nejakych 500 €) zarobit, ten si vyberie 4 a ten druhy bude mat 5. NA EMA (FA) povies co chces, a oni ti vytlacia potvrdenie a to das potom zamestnavatelovi. A podla toho aku Klasse tam budes mat, on zmeni vypocet dani.

@evulienka22 Tu 6 si daj ale v kazdom pripade zmenit, 6 je najhorsia, tam ti strhavaju nejak 60 % ci kolko dani. PResne kolko neviem ale fakt je to strasne vela.

yanni
2. aug 2014

@sasaa22 oprava: ten co zarobi viac ma 3 a ten co menej ma 5 😕

sasaa22
2. aug 2014

@yanni aké dokumenty potrebujem k tomu: predpokladam,za mi daju tlacivo - alebo sa da aj online? ,sobasny list prelozeny , rodny list prelozeny a este nieco?To potvrdenie mi vystavia hned alebo az za nejaky cas?a prilhlasuje sa podla adresy zamestnavatela alebo miesta bydliska - máme totiz rozne....

evulienka22
2. aug 2014

dievcence, ktore ste sem prisli a nahlasili ste sa na Deutsche Rentenversicherung, ako sa vola urad v Nemecku na overenie vysvedcenia, uz som im vsetko poslala, kopie vysvedcenia, aj kde som kolko robila, uz mi to Nemci uznali, ale prisiel mi list zo slovenskej socialnej poistovne, aby som fotokopiu maturitneho vysvedcenia dala uradne overit v prislusnom state mojho bydliska alebo zastupitelskym uradom Slovenskej republiky. Ja mam vysvedcenie prelozene notarom na slov. do nemciny, tak to asi neakceptuju. Ale Nemci mi tie roky uz uznali neviem na co je to slov. poistovni. Mate skusenosti alebo vasi manzelia? Dakujem

evulienka22
2. aug 2014

@yanni este ta poprosim ty si taka skusena, na tom tlacive sa pytaju prijmy z inych statov, ked som poberala do maja 2013 matersku z Rakuska, tak to tam musim asi uviest? Potom kolko, vsetko spocitat, dalej kolko mi zdravotna vyplatila , kolko som ja zaplatila taktiez v zahranici, no je toho tam dost, len si chcem byt ista ci som citala spravne tlacivo, dakujem.

saska.t
2. aug 2014

@yanni idem aj ja k tebe po radu,ty nasa nemka 😀 konecne som dostala z SK socialky odrobene roky na SK a co teraz,aby mi ich uznali tu? Nechcem nechat 10 odrobenych rokov na SK,ked mi to tu mozu zaratat do Rente....

evulienka22
3. aug 2014

@saska.t toto som dokoncila prave aj ja, od marca som s Rentenversicherung korespondovala, vsetko som im poslala co chceli, aj zo slov. socialnej poistovne tie odrobene roky, ale najprv mi poslali, list, s uznanim poslednych rokov od 2012 kedy som isla na matersku, tak som im napisala naco som utekala do Rakuskej poistovne pre potvrdenie pre nich a slovenskej poistovni kedze to vyzadovali uz vo formulari, ktori mi poslali ci nemam co robit s 2 rocnym dietatom ako cakat na letiskach. Tak potom prisiel list, kde mi uz uznali aj rakuske roky aj slovenske, vraj to este nebolo so slovenskou stranou dokoncene. To prekvapko ked mi az 2 mesiace na to pani z Bratislavy ustredia napisala list, ze potrebuje odo mna vysvedcenie ci som po 17. roku zivota chodila do skoly cize maturitu vraj pre nemecky dochodkovy urad. Tak som jej to poslala a napisala, ze som uz od Deutsche Rentenversicherung dostala papier kde mi uz vsetko zapocitali. Tak som zvedava co mi pani z BA napise.

saska.t
3. aug 2014

@evulienka22 boze nestras, ja to mam tu vsetko v slovencine,treba to aj prelozit asi ano co...takze idem pisat na Rentenversicherung..

sasaa22
4. aug 2014

Baby čo treba pred nástupom do zamestnania vybaviť?Myslím - zdravotka , socialna poisťovňa , Finanzamt.....a čo vybavuje zamestnávateľ?vďaka....

evulienka22
5. aug 2014

@sasaa22 ja som musela moje personalnej odovzdat cislo zdravotnej poistovni, tu si sama vyberies, cislo bankoveho konta, pas prefoteny, tusim aj Steuernummer , veru uz neviem presne, myslim, ze to bolo vsetko

sasaa22
5. aug 2014

@evulienka22 a to steuernr.si dostala na finanzamte?čo tam k tomu treba - sobasny list , rodny list dietata?nechcem mat tr.6..ale chcela by som 3-ku....

yanni
6. aug 2014

@saska.t sorry, nejak som v stresse. Zial v tomto ti velmi neporadim, bude to asi ako pise @evulienka22. Ja som na SK nikdy nerobila (len brigandne pocas VS), presla som z SK VS nach DE Uni. Ja som nic extra nemusela dokladovat. Ked som prvy krat robila v DE na Lohnsteuerkarte cize odvadzala dane, tak mi po nejakom case (ono to chodi ten vypis raz do roka) poslali lajster so vsetkymi datami od 16 roku zivota. Od vtedy sa to rata. Nic som nemusela dokladovat, chceli len moj kompletny zivotopis od 16 roku. Vsetky skoly atd. Ja som im to len spisala a oni to bez reptania uznali. Man to takmer lückenlos, mne chybaju len dva mesiace. To bol prechod z SK VS na DE VS. Ale to problem nie je. Da sa to doplatit alebo nechat tak, dva mesiace je nic. A mne to gesetzliche Rentenversicherung uz aj tak nic nejde, kedze som Beamtin. Takze ja to ani riesit nejdem. Ini dokonca nechceli ani vysvedcenia z SK. Pred par rokmi som v tom lajstri citala, ze uz si to nejak sami medzistatne vydokladuju (asi koli EU).
Jedine co nechapem, naco je SK uradom slovenske vysvedcenie?

yanni
6. aug 2014

@sasaa22 6 nebudes mat ak si vybavis cez FA to Bescheinigung, co je nahrada volakedajsej Lohsteuerkarte.
https://www.formulare-bfinv.de/ffw/form/display...
Moj brasko si to vlani vybavoval, u nas sa to dalo dokonca Faxom. To Bescheinigung mu poslali postou.
Tam si sama rozhodnes aku Steuerklasse chces. Ak si ledig mas 1, ak si vydata musis sa dohodnut s muzom: bud 3-5 alebo 4-4.
To Bescheinigung das potom zamestanavatelovi.
Steuernummer dostanes az ked si prvy krat podas Steuererklärung. Cize ak zacinas teraz robit, buduci rok zaciatkom roka podas Steuererklrung a oni ti pridelia Steuernummer. Este budes mat pridelene Steueridentifikationsnummer (alebo tak sa to nejak vola), ale to dojde postou hned ako sa prihlasis na pobyt. To je ale nieco ine ako Steuernummer. Steuernummer sa ti meni vzdy, ked sa prestahujes. Toto ID mas na cely zivot.

Co sa tyka Sozialversicherung, to si nevybavujes sama. Ked ta zamestavatel prihlasi, automaticky pri odvode do sozialky ziskas Sozialversicherungsnummer. Z uradu ti potom automaticky pride preukaz, taky ruzovy (ak este vobec su. Neviem, kedze u mna je to zase inak ako u "normalnych" zamestanancov).

Ty fakticky okrem tej Steuerklasse nevybavujes nic. Prvym odvodom z tvojho platu sa vsetko da same do behu.

yanni
6. aug 2014

@sasaa22
@evulienka22
@saska.t

este jeden formular vam sem hodim (ak budete chciet dakedy menit Steuerklasse), aby ste to mali pokope. Ja to mam ulozene, plati to v celej republike.

https://www.formulare-bfinv.de/ffw/form/display...

saska.t
6. aug 2014

@yanni k tvojej otazke z mojej skusenosti chcu vysvedcenie preto,lebo stat je najväcsi dlznik na socialnom a zdravotnom v obdobi studia, ked dolozis vysvedcenia-maturitu si kryta ze si naozaj studovala a tym padom ta odfajknu ako ne-dlznicka... stalo sa mi to v zdravotne,bola som na SK evidovana ze som od 93-97 neplatila zdravotne,tak som sa ich spytala ci si Student plati sam,dolozila som maturitne vysvedcenie a pani v PC v poistovni zafajkla-zaplatene,tak sa riesia dlzoby statu na SK 😀 😝

yanni
6. aug 2014

@saska.t aha. No ja ked som sa pred milionmi rokov odhlasovala zo zdravotnej poistovni, tak som mala vsetko ok. Inak by ma asi nahanali. 😀

evulienka22
7. aug 2014

@yanni dakujem, tak teraz tomu rozumiem, ano Steuernummer dostanem asi az teraz, to som dostala to Identifi.Nr. , to chcelo to Rentenv. ten doklad o navsteve skoly po 17.roku zivota, ale oni tam pisali, ze im to mozem poslat ja, alebo si to vypytaju cez slov. socialnu poistovnu, ja som im vsetko poslala, tak preto som sa cudovala, ze uradnicka z BA mi poslala 2 mesiace potom ako som skoro pol roka korespondovala s Rent.ver. ze treba jej poslat prelozene vysvecko "uradne overene prislusnym organom v state Vasho bydliska, ktory je na to opravneny podla pravnych predpisov" TO JE PROSIM AKY URAD? Ked tak asi nemecky prekladatel, NIE slovensky, ale kedze mi uz Renten. potvrdila a uznala aj so slov. sudnym znalcom prelozene vysvecko, tie odrobene roky som nemala prelozene to ani uradnicky z BA nespomenula.

evulienka22
7. aug 2014

@sasaa22 prepac, nie Steuernummer, ale to Identifikations Nr., lebo to Steuer este nemam kedze som min. rok prvy krat v DE robila,

yanni
7. aug 2014

@evulienka22 ja len nechapem ake vysvedcenie chce slovenska strana, ktore musi byt prelozene!!!!! 😕 Nechodila si do skoly na SK? Ak nie, tak ten preklad chapem, ale ak to vysvedcenie je uz v slovencine, tak co chce tam prekladat? Slovencinu do slovenciny?Asi spisovnu do vychodniarciny alebo zahoractiny 😀 😀 😀 😀
Nie vazne, to je na hlavu padnute.

Co sa tyka uznania zahranicnych ysvedceni a diplomov, tak to uznavanie robi Zeugnissanerkennungsstelle. Aspon v Bavorsku je to tak. Ale zamestnavatelovi staci diplom, niektorym skolam, hlavne Uni tiez len vysvedcenie (napr. maturitne, oni si to uznaju alebo nie sami). Preklady vyzaduju len ked to vysvedcenie nie je v niektorom svetovom jazyku, napr. angline. Ja som maturitne nadavala prekladat priamo tu v DE. Uni uznanie nechcela, Ausbildung co som tu este extra robila, ti chceli aj Anerkennug. Ale to nebol problem a ti Anerkennug ani nic nestalo. Brasko napr. ma bakalarsky diplom zo Slovenska aj v SJ aj v AJ, Uni tu nechcela ani preklad ani uznanie. Takze na Master tu podal len prihlasku a nic nemusel vybavovat.
Co sa tej Rentenversicherung tyka, tak odomna nechceli vobec ziadne vysvedcka. 😕

evulienka22
7. aug 2014

@yanni mozno som to napisala trocha nezrozumitelne, ja som chodila na slovensku na strednu, ale asi si to Deutsche Rentenversicherung extra vypytalo zo slov. socialnej poistovni, este extra tie odrobene roky a teda aj tu navstevu skoly po 17.roku zivota. To som im ja musela tiez poslat doklad bolo to vo formulari,ktori mi poslali, aby mi tu zaratali vsetky roky, ja som im vsetko co odo mna chceli poslala, prelozene, a teda uznali mi to. Bolo inak tych dokumentov vela, lebo som tam volala, ze si chcem sama platit rok odvody, a pani mi povedala, ze ked mam male dieta tak do 3 rokov mi plati stat ( v rakusku platia do 4 rokov) tak som poziadala o doklady ktore odo mna potrebuju a zrazu vsetko od narodenia celu moju dokumentaciu, v rakusku to odomna za 15 rokov nepytali. 😀 A teda nakoniec mi vsetko uznali. Zasa ma nastvala slov. pracovnicka, aby som si to dala od nem. prelozit, odkial ona vie, ze neuznavaju slov. sudnych prekladatelov milostiva. Teda len ludi sekiruju, ako keby sme nemali co robit pri malych detoch a nebolo dost inych veci vybavovat.

lubicanamaterskej
8. aug 2014

ahojte, syn mi nastupuje v septembri v Nemecku do prveho rocnika,aky tu je zvyk??Pocula som nieco o schultutte ,vie mi niekto povedat blizsie???

saska.t
9. aug 2014

@evulienka22 este raz ta poprosim o vysvetlenie,ako si si dala zaratat aj odpracovane roky z SK,uz som dostala vsetky odpracovane roky potvrdene zo SK soc.poistovne co dalej? treba to prekladat do nemciny a co potom,zaslat na Renteversicherung ci este nieco? Velka vdaka ;)

darca85
9. aug 2014

Ahojte neviem ci to tu uz bolo spomínané ale 500 strán sa mi nechcelo čítať ;) chcela som sa spýtať ako to je s občianstvom dieťaťa narodeneho v Nemecku ked obaja rodičia sme Slováci . Počula som vela názorov a neviem co je pravda ci ho dedí automaticky po rodičoch alebo po krajine narodenia . Ďakujem Lg Darina

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre