Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

sasaa22
17. júl 2014

ďakujem , dám vedieť , snáď aspoň to vyjde a za pár mesiacov budem len s úsmevom spomínať... 🙂
@yanni

buburka
17. júl 2014

Ahojte zienky. Chcem sa vas opytat, ci nosia nieco deticky prvy den nieco do skolky. Myslim pre ine deti, alebo pre ucitelky? Ako je to u vas?
Este by som rada vedela ci je aj nejaka skupinka nemecko a ako sa tam da dostat?
Dakujem

rpinguin
17. júl 2014

a ja sa zasa chcem opytat, ci sa nosi nieco, ked sa ide ZO skolky...myslim este extra len pre tie vychovavatelky, ktore viedli skupinu predskolakov. Cela trieda sa skladala na darcek pre skolku po 15€, ale to ide celej skolke na pamiatku, ale ci potom este extra pre tie dane vychovavatelky 😉

@buburka a nie sme v nemeckej skupine?

saska.t
18. júl 2014

@rpinguin dala som kazdej ucitelke kavu a ruzu,ale mala koncila o 2 tyz. skor ako ostatní,kedze sme isli na dovolenku.a uz sa do skolky nevrati a nastupuje do skoly,asi by som to urobila aj ked by koncila s ostatnymi,vyzerali nadsene ako keby to nikdy od nikoho nedostali a vybozkavali aj mna, nie len dceru.. 😀

yanni
18. júl 2014

@rpinguin Renci, v C. skolke sa skladali ale uz nic extra nedavali. Ja by som mozno pre oblubenu ucku nieco s dietatom vymyslela, ale len, ak by dieta same chcelo.

buburka
18. júl 2014

@rpinguin sme vo fore , ale ja som myslela konkretne na skupinu, podla miesta bydliska 😀 tu su skupinky https://www.modrykonik.sk/list-of-groups/
Ked mas skolkara, nespiminas si, ci ste nieco davali pri nastupe?

yanni
18. júl 2014

@buburka myslis toto?
https://www.modrykonik.sk/group/99/

Myslim, ze od nas tam nik nediskutuje. My tu obcas nieco pisneme, aspon v poslednej dobe. V casoch minulych tu to bolo zivsie.

buburka
18. júl 2014

@yanni ano🙂 len som to nevedela najst a ani v pase si neviem zmenit bydlisko, neviem preco. Ked dam nemecko, tak mi to nezmeni 😠 netusim preco, ale nejak sa tym extra nezaoberam 😅 Starosti je aj tak vyse hlavy teraz, ale dufala som , ze sa najde nejaka slovac v mojom okoli, aspon pri kavicke kus pokecat, ale co uz... Mozno casom

yanni
18. júl 2014

@buburka teraz som tak kukla. Tak, noooo, musim povedat, celkom fajn skupina. Ale to je tiez verejne. Cize ta tam nik nemusi pridavat.
Co sa tyka pasu neviem, ja mam od zaciatku DE, za tie roky som nic nemenila. len fotecku "vyhodila".
A kde byvas?

buburka
18. júl 2014

@yanni tak ty si tam asi automaticky, ale ja tym ze mam v pase este kosice, tak nie. Vies ma skusit tam pozvat, ci ma prida? Ja som tiez daaavno v pase nic nemenila, tak uz ani neviem ako na zo 😝
Byvame v Sinsheim je to BW 😉

yanni
18. júl 2014

@buburka uj tak to si daleko. No idem kuk ako sa pozyva. To som este nikdy nerobila 😕 😨
Pozyvam len osobne na kafco 😀 😀 😀 😀 😀

yanni
18. júl 2014

@buburka som ta pozvala. Dufam, ze to pride. 😉

buburka
18. júl 2014

@yanni dakujem, ale ja som iny expert asi. Prislo mi ip, ze si ma pozvala do skupiny a mam stlacit zelene tlacitko " pridaj sa ku skupine" ale ziadne zelene tlacitko take tam nie je 😲
Ty si odkial? Registrujem, ze si uz dlho v zahranici.

yanni
18. júl 2014

@buburka a neprisiel ti link?
Byvam nedaleko Mnichova.

buburka
18. júl 2014

@yanni otvori sa len take zakladne okno ako to co si mi poslala uz v predoslej sprave . No nic... Pozriem sa na to neskor ked budem na klasickom pc, lebo teraz nemam nervy tukat a hladat.
Mnichov je fakt uz dost daleko :-/ skoda 😖

wighy
20. júl 2014

Ahojte. Prisla som si k vam do temy po radu. Ide o to ze manzel si nasiel pracu v nemecku. Vztah na dialku nam moc nevyhovuje kedze chceme byt spolu, lebo aj dcerka tazko znasa ked je tatino prec. Chceli by sme sa vystahovat do nemecka za nim. Jedine s cim si neviem rady a neviem ani kde zacat je ze dcerka v septembri zacina 1 rocnik skoly. A po nemecky nevie absolutne takze si vobec neviem predstavit ako by mohla nastupit do skoly v cudzej krajine.

Neviem na koho sa obratit. Kde zacat s vybavovackami ako postupovat. Ak mate skusenosti, budem vdacna za kazdu radu. Dakujem 😉

evulienka22
21. júl 2014

@yanni ahoj, ty byvas pri Mnichove, poznas niekoho kto pracuje v BMW? poznam nemca tomu sa tam paci, len tak sa poinformovat. Dakujem 🙂

yanni
21. júl 2014

@evulienka22 byvalej kolegynin muz tam robi. Inzinier. Ale viac neviem. Ale asi sa mu paci, ked tam robi uz nejakych 20 rokov 😉

yanni
21. júl 2014

@wighy nemaj strach. teraz mate velku sancu, podla toho kde to je, niekde este ani prazdniny nie su. A cez leto treba ist s dcerou stale von ona nieco uz z tej nemciny pochyti. Normalne ju prihlasite do skoly a oni uz rozhodnu, ci normalne nastupi a popripade bude mat nejaky Unterricht extra na nemcinu alebo jej daju odklad a pojde do skolky a tam sa za jeden rok nauci tak sprechovat ze az.

wighy
22. júl 2014

@yanni dakujem za povzbudenie. Hej viem uvedomujem si to ze mame jedinecnu sancu a treba ju vyuzit len...
ak by to bolo o rok skor absolutne nevaham, ale dcerka je septembrova uz aj takto rok meskala tuto u nas do skoly kedze nemala 6 rokov v septembri. No co uz musime zatat zuby a prezit ten zaciatok 😉 . Ja len si neviem predstavit ako to funguje v reali kedze viac neviem ako viem po nemecky ja sama 😀 , pridem do najblizsej skoly, a seknem tam dcerku ktora chuda uz len tym je uplne hotova ze sa stahujeme 😔 a nieto zeby nerozumela ani tuk no ale tak nejako to zvladneme nebudeme prvi ani poslední, ktorí idu von takto 😅
zatial to vyzera na Norimberg kam by sme sli

yanni
22. júl 2014

@wighy no Nürnberg je nas bayern. My este mame tyzden skolu. Ked sa prestahujete, tak normalka chodte do najblizsej Grundschule vo vasej stvrti a poinformujte sa. Najlepsie by bolo, ked pises, ze tvoj muz uz tam je, aby on zbehol este teraz pokym je skola. Od 30.07. uz su prazdniny a asi tam, aspon na zaciatku prazdnin, nikoho nenajde. Treba ist za Direktorom skoly a on uz bude vediet ako co. A neboj tu su na cudzincov, hlavne vo velkych mestach zvyknuti. Viem si predstavit, ze v polke septembra (16.09..) normalne nastupi do skoly a budu jej len pomahat. Ona rychlo pochyti. casto je aj tak, ze jej niekoho pridelia, co sa bude o nu "starat". A tiez sa vzdy najde v triede nejake dievcatko, ktoremu sa tvoja mala "zapaci" 😉 Ta jej uz pomoze, neboj.

lbrs2477
22. júl 2014

@evulienka22 ahoj som tiez z BW, Okolie Pforzheim

wighy
22. júl 2014

@yanni juuuj si strasne zlata moc dakujem 🙂)))))))))))
no praveze mm je teraz doma do keluuuu 😀 😀 ale si neviem predstavit ako by tam vobec siel on tiez nevie rec na takej urovni aby s direktorom hovoril ale poprosim jeho sefa ktorý ho tam vzdal nech nam skusi pomoct. nieco bude nejako to prezijeme 🙂 musime, mame jedinecnu sancu dotialto vypadnut a zacat o nieco lepsi zivot tak to nechcem pokazit. Ja sa snad tiez rychlo dostanem do nemciny kedysi som co to vedela 😀. netusim ani aky urad navstivit kedze sme uz v EU ci treba povolenie na pobyt resp. pracovne povolenie ako kedysi. ja som v 2001 skusala ststie v rakuskom Linzi , tri mesiace som tam "vydrzala" s tym ze vtedy bolo zlozite ziskat prac. povolenie a vsade si ma hadzali ako horuci zemiak.
Dalej by som bola zvedava ake ma sance, moznosti zamestnat sa jedna zena v nem. kedysi nebola ina sanca ako zacat ako chyzna v hoteli ale predpokladam ze asi to ine nebude

yanni
22. júl 2014

@wighy nemusis nic vybavovat. Ked sa prestahujete pojdete na Einwohnermeldeamt a prihlasite si len pobyt, cize adresu. Dam ti jednu radu, nechcem ta odhovarat, ale ak mate vierovyznanie a nejak to nevyznavate, je to len tak pro forma ako bolo viac.-menej u mna, ze krstena a sviatosti atd., tak si do toho prihlasovacieho formularu dajte bez Religion. Ak ti to samozrejme nebude vadit, ze tu nebudete vedeni ako "cirkevnici". Usetrite si kopu penazi. Lebo staci, ze je jeden v Kirche a plati, zial, za celu rodinu. Za to co vam kazdy mesiac stiahnu z platu, sa za rok nazbiera na taku mensiu dovcu 😉 Ja som vystupila ale na SK som normalne vedena a slovensky farar mi tiez povedal, ze oni s DE nic nemaju.

No robota podla toho ako ovladas jazyk. Ked prides sem, poobzeraj sa po nejakom kurze. Mozes sa ist opytat aj na Arbeitsamt, kludne sa tam prihlas ako "Arbeitsuchend" a opytaj sa na kurz nemciny. Casto zaplati kurz aj urad. Oni chcu aby sa cudzinci naucili jazyk a ked vidia, ze si ochotna a z vlastnej iniciativy, ze ti nejde len o podporu, prachy, tak casto sa snazia pomoct.

wighy
22. júl 2014

@yanni juuj diky za radu ,nasa rodina je uplne neveriaca bez vierovyznania tkaze asi usetrime 😉

jasne kurz chcem navstevovat, verim ze moje znalosti si rychlo obnovim, viem torochu talianky trochu anglicky a torchu nemecky, z kazdeho rozku trosku 😀 😀 ale kedze som si nie ista bojim sa hovorit aby som netrepla somarinu, ale verim ze sa rychlo otrasiem a postavim na nohy nie som typ ktory treba vodit za rucicku, len musim byt dostatocne informovana aby som sa osmelila, ale presne to si hovorim ze nie som jedina cudzinka vo svete, zvladli to ini zvladnem aj ja 🙂

yanni
22. júl 2014

@wighy to zvladnes, neboj. Netreba sa bat ani rozpravat. Ten co cche, ti porozumie. A najlepsie sa spoznas s mamickami cez dceru. Ked bude v skole, su vzdy nejake skolske akcie, zapajajte sa. Tak spoznas ludi a vytvoris si kontakty. Tiez terz cez prazdniny, treba chodit von, na ihrisko v okoli, kde budete byvat, spoznas susedov, to je niekedy na nezaplatenie.

wighy
22. júl 2014

@yanni no lenze ja som teraz este na slovensku, ja tu pracujem,som zamestnana, tkaze naprv musim dat vypoved a aj to ma svoj postup ,takze skor ako o 5-7 týzdnov v najlepsom tam nebudeme lebo vypovedna lehota su dva mesiace u nas podla zakona ,treba zariadit stahovanie ,papierovacky lekarov atd ale predpokladam ze sa nic nestane ak prideme v polke septembra.

A v nemacku este nie su prazdniny?to som nevedela 🙂 tak tam je iny system ako u nas.

yanni
22. júl 2014

@wighy no dva mesiace je vela. To co ma SK za zakony? 😕 a dovolenku nemas? No tak vam neostava nic ine, len si dopredu tu skolu vybavit a ostatok potom.

Tu maju tie Bundesländer rozne prazdniny. Uz maju myslim vsetci okrem nas a Baden-Württemberg. my sme vzdy posledni.

wighy
22. júl 2014

no to je standarky vypovedna lehota su dva mesiace ak sa inak so zamestnavatelom nedohodneme co neprepokladam lebo on ma nebude chciet pustit 😀 😀 😀 😢

fuha to u vas takto funguje? no budem si musiet zistit kde co a ako, lebo vidim ze to je uuuplne odlisne od nasho systemu.

yanni
22. júl 2014

@wighy no to musi byt. SK ma ca. 5 mil oby, DE nejakych 82 mil? obyv. Keby dali vsetkym naraz zaciatok prazdnin a vsetci by si zmysleli hned v prvy prazdninovy den ist autom (ale aj trebars vlakom, ci lietadlom) niekd na dovcu, tak to by bol riadny chaos. A chaos je hlavne na cestach tak ci tak. Ja som isla v piatok 340 km 5 (slovom PÄT) !!!!! hodin. Cesta tak na 2,5-3 hodky. Vsade zapcha. Tak si predstav die masy.
Oni to celkom fajn takto vymysleli. Aj ked na druhej strane, ked je rodiny porozhadzovane po celej republike, tak to nie je vzdy lahke najst napr spolocny termin prazdnin.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre