Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

yanni
6. mar 2014

@buburka nedostnes nic. A kedze nie ste manzelia, nemozes sa ani pod manzela poistit do tzw. Familienversicherung. Len syna moze poistit pod seba. V DE "nemanzelia" len stracaju. Hlavne tie rodiny, kde je len jeden zarabajuci. Popripade kde jeden zaraba znacne viac ako ten druhy. Takze sup sup na urad. Potom nie je problem s Familienversicherung a muz moze ist do Steuerklasse 3 co znamena, ze bude mat znacnu ulavu na daniach. Ty sice nic nedostanes, ale tvoj muz je unterhaltspflichtig nie len synovi ale aj tebe. Ono sa este nieco okrem deti da na Steuerkarte dat zapisat a muz bude platit este menej dani. Informujte sa na Einwohnereldeamt. Inak posledna moznost ziskat prach spät je pri rocnom danovom podani, kde uda aj teba.
A odporucam sa ist dat zapisat na urad prace. Robotu ti sice hladat nebudu ale zaplatia ti jazykovy kurz. A dieta ti do skolky zoberu aj ked nevie nemecky. Deti sa ucia velmi rychlo. Takze chlapca sup do skolky a ty mas minimalne pol dna ak nie cely na kurz. A kurz fakt odporucam. Poriadnu nemcinu sa na ulici nenaucis. Vo velkych mestach skor budes vediet po rusky, polsky, turecky ako po nemecky 😕 😠 🙄 😕 😀

pallacinka
6. mar 2014

@yanni Prepac, ze ta takto otravujeme ked dovolenkujes, ale fakt tu ohladom tychto veci nikto nevie poradit tak ako ty 🙂 Dala si mi nadej vetou, ze mala ma narok ak my splname poziadavky (predpokladam, ze ich splname, sme tu 10 rokov), hoci sami si ziadost nedame- moze mat potom dvojite alebo musela by sa vzdat slovenskeho? O cca. 2 roky odtialto konecne padame tak pre nas to ma vyznam iba ak by si mohla nechat aj to slovenske. Dakujem a pekne dovolenkovanie 🙂

pallacinka
6. mar 2014

@radulka57 Od statu nedostanes nic, ale mozno nieco od muzovej firmy- u nas v praci su prispevky pre manzelov/manzelky, ale to je skor vynimocny pripad, my ani nespadame pod nemecke zakony. Ale takisto odporucam dat sa zosobasit, urcite vam to financne pomoze.

buburka
6. mar 2014

yh

buburka
6. mar 2014

Chcela som odpovedat dnes poobede cez telefon a teraz vidim aku super spravu som tu nechala 😅
Tak este raz....
@yanni Ahoj. Dakujem ti velmi pekne za vycerpavajucu odpoved. Presne si vystihla co som ja vlastne chcela vediet. Este raz velke dakujem. Takze to aby sme alarmovali rodinu a este pred odchodom budem musiet stihnut aj vymenu dokladov...ach jaj..bude veselo 😀 Este sme ani nezacali a uz neviem kde mi hlava stoji. 🙂

Chcem sa este opytat, ze ako je to s byvanim, teda kolko izbovy byt hladat v nemecku, ked ideme s dietatom. Ja som samozrejme za velky 2izbak s tym, ze maly by mal svoju izbu a my sa zariadime nejakou kvalitnou roztahovacou sedackou akoze do obyvacko - spalne 😀 Po rozhovore s bratom zijucim v UK si uz nie som taka ista, kedze tvrdi, ze tam musi mat kazde dieta vlastnu izbu a obyvacka sa nepocita..nechapem 😒 Hladat radsej 3izbak?
A co skolka? Funguje podobne ako u nas? Teda co vsetko pri nastupe bude musiet maly priniest, ci maju obedny spanok a pod. Samozrejme idem hladat na nete vsetko co ma zaujima, ale v nemcine to nebude 😝 a z vlastnej skusenosti viem, ze pekne sa poise a realita moye byt ina 🙄 Preto ma velmi zaujima hlavne vas nazor...teda nazor zijucich priamo tam. Mam priatelov a rodinu kade tade, ale ako na potvoru nic v nemecku ☹ Viem, ze to nie je koniec sveta, ale mam stres hlavne preto, ze ideme so synom a nechcem aby sa ho nas stresovanie priamo dotykalo....ved snad viete co myslim. Tak ak sa vam chce, ste ochotne a mate cas, budem vdacna za kazdu radu, postreh, varovanie pred tym co nas caka. Som velmi rada, ze som tu takuto temu nasla a idem vas citat pomalicky odpredu...urcite ste si tu uz davnejsie radili vselico , co bude aj pre mna momentalne prinosom. Dufam, ze nie som velka otrava. 😕 😅

beeee
6. mar 2014

podla mna radsej 3-izbovy, aj ked s mensimi izbami. pridu vam na navstevu nemci napr. kamarati zo skolky a budu ohrnovat nosom, ze nema kazdy vlastnu izbu🙂 oni maju naozaj vysoky standard co sa tyka byvania. aby si neskor nelutovala... v skolke vacsina deti nespava, ale samozrejme tu moznost ponukaju, ak deti este robia poobedny spanok.

atinkaa
7. mar 2014

...neviem ci by som deculkam zariadovala izbu len podla pripadnej navstevy este tak banalnej ako ktosi kto je kamarat deti zo skolky....ja teda som v nemeckych kruhoch novacik...ale toto ma nebralo ani na slovensku....takze fakt by som kumbalky pro deti neporizovala....najma ked mozu mat krasnu izbicku spolu 🙂

yanni
7. mar 2014

@buburka rado sa stalo 😉

Co sa tyka bytom, je pausalne tazke radit. Zalezi od oblasti kde zijete/budete zit. Velke mesta su drahe, jedno kde to je. Vychod je aspon pre mna zijucu v Mnichove straaaaasne lacny. Zapad ako som uz povedala, zalezi od oblasti. A tiez aj v tom ktorom meste sa ceny kolisu. Zalezi od stvrti atd. jedine co ti mozem poradit, aj memusite velmi pozerat na peniaze, radsej sa uskromnite na inych miestach, ale byt si chladajte v lepsej stvrti. Cim lacnejsia stvrt, tam viac cudzincov a hlavne turkov, rusov atd. tym viac nezamestnanych...Hlavne koli dietatu by som volila lepsie. Uz len koli tomu, ze neskor, ked pojde do skoly, musite ho prihlasit do skoly podla bydliska. A moze sa stat, ako casto vo velkych mestach, ze mas v skole 80 % cudzincov. A hlavne tych pocernejsich. Integracia takmer nulova. Nemcina jedna hroza.
Co sa izieb tyka, 3izbak. Babätko nepotrebuje este vlastnu izbu, ale väcsie dieta potrebuje svoj priestor, tak isto vy dospelaci. Schlafzimmer je na spanie, obyvacka ako denna miestnost, detska izba je jeho izba. Dieta ma tiez obcas chut zavriet dvere a mat od vsetkych pokoj. V DE je to presne tak isto ako na slovensku, ked sa ppovie trojizbovy, rata sa aj obyvacka. Cize obyvacka, detska, Schlafzimmer plus kuchyna, kupelna je trojizbovy. V anglicky hovoriacich krajinach to funguje inak, tam sa pocitaju izby na Bedrooms. Cize izby na spanie. Obyvacka je pocitana ako kuchyna, cize nie ako izba.

Ja sa priznam, ja som uz troska "rozmaznana" 😕 , ja by som sa netlacila s dietatom v dvojizbovom. Aj ked mozno velkom. Ale jedna izba navyse, je jedna izba navyse. A spavat na gauci? Co myslis, ako dlho ti to vydrzi, skladat a roztahovat kazdy den ten gauc? Takze, ak vam to financne vyjde, tak radsej väcsi byt.

yanni
7. mar 2014

@pallacinka no po 8. rokoch narok mate. Ale tie poziadavky musite splnat uz pri narodeni dietata. A tiez neviem, ci tam nie je nejala Frist do kedy to obcianstvo pre dieta musis beantragen. Ale najlepsie je, ked sa pojdes spytat na Einbürgerungsamt. Mozno by ti lepsie vedela povedat co a ako @rpinguin. Ona na presne takto obidve deti.

gabika262012
7. mar 2014

Ahojte maminky 🙂 tu su maminky slovenky co ziju v nemecku ?

rpinguin
7. mar 2014

zdar zeny,

@yanni tak tu sa vykecavas a mne nenapises, no ale pobyt sa ti uz krati, tak cakam report 😀

@pallacinka Luci, no neviem, ci spadate, kedze sa pocita vas prezity cas (staci aj jeden z rodicov) pri narodeni Camci, cize to, co Katka pise . Ja som to splnala, takze u nas problem nebol. Inac teraz som zasa zacula spravu, ze decka to druhe obcianstvo odovzdavat v dospelosti nemusia, ze Slovaci cosi pomenili....ale ista nie som si vobec, stale sa cosi meni.
Ja by som isla asi priamo na Einwohnermeldeamt, vybrala od nich tlaciva, vyplnila to a jednoducho podala. Oni si to pozistuju a bud to klapne alebo nie. Takze do skolicky uz pojde C. na SVK? No teda, ale ty si to vlastne vzdy tak planovala....

co sa tyka izieb, tak jednoznacke patri trojclenna rodina do trojizbaku. Fakt sa deti navstevuju a vsimaju si vselico, takze ono to moznoze z tohto hladiska banalita moze byt, ale do dvojizbaku idu tak socialne slabsi, ktori na viac nemaju a je im to jedno ako im decko byva, takze
@beeee myslite na svoje zdravia a poriadne spanie na madraci 😀

milbaby
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pallacinka
7. mar 2014

@yanni @rpinguin Tych 8 rokov sme tu praveze v case narodenia neboli, chybalo nam par mesiacov. Tak sa asi na to vykaslem, aj tak to nie je az take dolezite. Reni, no dufame, ze do C. skoly to stihame, to je nase ultimatum- musime dovtedy postavit dom 🙂

beeee
7. mar 2014

@rpinguin häää? to co je za poznamku s tym madracom?

buburka
8. mar 2014

@yanni
@beeee Ahojte. Po rozhovore s muzikom, mi vlastne potvrdil, to co ste mi pisali aj vy a davam po zvazeni aj ja zapravdu. O dvojizbaku som uvazuvala ako na zaciatok, ale vraj vacsina dlhodobych podnajmov je bez kuchynskej linky 😲 dokonca, takze dalsia plus investicia. Takze moj m je tiez toho nazoru, ze ked uz, tak sa mame stahovat do lepsej stvrti a vacsieho aby sme sa potom zas zbytocne nestahovali ako kocovnici. .. Priznavam... Na to som takto nemyslela, ale pravdu mate. 😵
Mame tu vlastny 3 izbak a nemam vobec ziadne skusenosti s dlhodobim podnajmom, takze ak mate rady na co si dat pozor, budem rada... Vlastne ked budeme odchadzat, tak aj ja budem musiet prenajat ten nas tu v Ke kompletne so zariadenim 😢 Nejako to poriesim, ale urcite sa prenajom na SR a v DE uz v zakladoch lisi...

@rpinguin aj ja som toho nazoru, ze 3 clennej rodine je v 3 izbaku lepsie, tu byvame v 3 izbaku, ale prave preto som si chcela dat poradit, lebo zariadovat vlastny 3 izbak, je predsa len ine ako podnajom v zahranici .. a ako som pisala maly by mal vlastnu izbu aj v 2 izbovom nie je mi jedno ako mi "decko byva".... Proste sa mi len zdalo ze 74m2 dvojizbovy byt moze byt tiez dost pekny. Teraz ale ked som to prehodnotila, tak mate baby pravdu... Radsej na zaciatku vsetko poriesit s tym, ze tam uz ostaneme a aj tak tajne dufame, ze nam osud nadeli este nejake deticky 😀 Na co si dat pozor v najomnej zmluve aby sa nestalo, ze sa pristahujeme, zariadime a potom nam oznamia , ze rusia prenajom, alebo cosi take? 😕

Vy co byvate uz dlhsie mate vlastne byvania? Ja ked som cosi malo pozrela, tak myslim, ze neexistuje, ze by sme si kupili vlastne cosi, aj keby sme byt na SR predali....Ved su to strasne peniaze 😒

yanni
8. mar 2014

@beeee myslim, ze @rpinguin tym "matracom" myslela, ze spat v riadnej posteli na poriadnom matraci je pre zdravie a hlavne chrbat lepsie ako spat na roztahovacom gauci. 😉

yanni
8. mar 2014

@buburka no Mietwohnungen najdes aj s kuchynou ale to je len stastie. Najomnej zmluvy v DE sa bat nemusis, tu je na to zakon. Zo zakona mas vypovednu lehotu z kazdej strany (Mieter aj Vermieter) minimalne tri mesiace ak sa nedohodnete inak a to nezakotvite v zmluve. Dajte si pozor aby v zmluve nebolo, ze musite robit opravy. To je zaleitost majitela alebo uzatvorte Haftpflichtversicherung, kde je aj Mieterhaftpflicht. Potom vsetko preplati poistka. Jedine co je OK je vymalovat pri vystahovani sa. To je tu bezna normalka.
My tiez byvame v najomnom ale staviame dom, takze dufam, ze uz nie dlho.

buburka
8. mar 2014

@yanni aach vlastny domcek ... Tak to je sen 🙂 Tak nech sa teda coskoro stahujete 😉 Dakujem za cenne rady a rada som vas tu nasla.... Hned som trosku kludnejsia z toho celeho.

beeee
8. mar 2014

@buburka nesledovala som vsetky tvoje prispevky-pisala si, ze manzel bude mat novu pracu, ale niekedy pomahaju s hladanim ubytovania aj buduci zamestnavatelia, personalne oddelenie a pod. Za opytanie nic nedas🙂

mooc
8. mar 2014

@yanni staviate? Jeeeeej.. Postav Dom, zasad Strom, a aj lucifuk prileti.. U nas vsetko v opacnom poradi.. 😅

yanni
8. mar 2014

@mooc no Reni, ja by som brala aj to opacne poradie 😀

iii
10. mar 2014

@yanni katka, kto "my" staviame?

musim sa pochvalit, o obcianstvo zaziadane, som lahsia o tpar stovak papierov a eur, do 3/4 roka ho dostaneme 😀 rychlovka 😀

yanni
10. mar 2014

@iii No Ingus, predsa "my". Ja a moj chlap (Der Esel nennt sich erst 😀 )

Takze budete vsetci Nemcurikovia? 😀 a 3/4 roka je fakt "rychlovka" 😀 Ja som ho mala za 2 mesiace a keby ma nezabudli v sufliku 😕 tak za mesiac

ivanajelinek
10. mar 2014

@iii Coze? To fakt tristvrte roka? my sme podali papiere pred vianocami a minuly tyzden sme dostali nemecke obcianstvo. Povedal ze by to islo aj rychlejsie, len tam boli vianoce, adt. zajtra mam zavolat na konzulat a povedia mi ze ako mam dalej postupovat. kam vsade poslat papiere a zrusit to slovenske.

ivanajelinek
11. mar 2014

Mozno to niekomu pomoze, mozno nie. Akurat som dovolala s pani z konzulatu. Povedala mi ze ak nadobudnu rodicia alebo deti dobrovolne nemecke statne obcianstvo, tak automaticky slovenske stracaju. Ja som myslela ze deti si mozu do 18-tich ponechat obidve, ale nemozu. No zasa som o nieco mudrejsia. Myslela som ze uz mam paierovacky za nami, ale kolko papierov chce zasa slovenska strana.

Nepoznate niektora nejakych slovenskych prekladatelov v nemecku? Musim totizto tie listiny o nemeckom obcianstve dat vsetky prelozit do slovenciny. a nechce sa mi to posielat na slovensko.

hocy79
11. mar 2014

@ivanajelinek pán Jan Mikulka,tel:0171 1768946
pevná linka 089 127 396 78
Hedwigstr. 7 Mníchov 80636
www.slowakisch-deutsch.de
mikulka@web.de

beeee
11. mar 2014

ja ked som hladala prekladatela, ale to bolo z cestiny do nemciny, nasla som si niekolkych na internete a nechala si urobit od nich ponuky, kolko ma to bude stat. bola to len jedna strana a rozdiely v cene zavratne 23 - 56 eur!!! ak mas cas, napis viacerym.

iii
12. mar 2014

@ivanajelinek ivana, takze co konkretne musis robit so slovenskym po ziskani nemeckeho? myslela som, ze kedze je strata slovenskeho automaticka, nemusim ani automaticky nic robit: 😉
jojo, tristvrte roka, dortmundania su uplne ini ludia, nikam sa neponahlaju, su rozvazni, veci nechavaju vyzriet.....preto sa tu citime tak dobre!

@yanni katka ale aky chlap? mne tu nieco uplne od zakladov uslo.....akeho mas? a odkedy? a co si staviate? velke sidlo s vyhladom na mnichov? ci malu hütte kdesi v lesiku?

ozaj, vcera som videla paradny film, Liberace.......je to uz rok stare, ale naozaj vynikajuce

yanni
12. mar 2014

@ivanajelinek presne jan mikulka. Sikovny to chlapik a rychly. A da sa vsetko aj poeou. Ja som si u neho tiez davala viac veci prekladat.

yanni
12. mar 2014

@iii noooo uslo ti dost. Ale tu som to nejak nerozoberala. A dlho tu bolo mrtvo. Tak chlap je ako vsetci, obcas je ho zabit malo 😀
A je to velka Hütte v lesiku s vyhladom na Mnichov 😀 dachau je moja srdcovka a chlap sa dal prehovorit a pozemok bola nahoda. Takze einfamilienhaus plne podpivniceny s ca. 200m2 obytnej plochy a zahradou. A krasne otvorene priestranstvi. To by bolo nieco pre vas s tolkymi deturencami 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre