Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

iii
7. sep 2010

vierka, fuh, no k tomuto by som nasho temperamentneho bobika teda nepustila 😀 je to taka vylepsena verzia hrnca a utierky cez hlavu......
no uvidime, co prinesie virova sezona, mozno sa uz M zo svojich prieduskovych zalezitosti vyhrabal a bude vsetko ok. ale ak to bude inak, tak idem vyzmykat poistovnu 😀

rpinguin
7. sep 2010

Zuzi, no teba som prehliadla, vitaj spät a ja neporadim, fakt nechapem, co sa to tam u vas robi. Mne Bea povedala, ze po roku Elterngeldu uz nemame narok na peniaze tych zvysnych dvoch rokov zo SVK, tak to tiez potesi 😠
Ingi, hej teraz, tento tyzden je uz doma, ale este zastupuje v jednej praxi, inac okrem IT a SVK sme neplanovali este nic, uvidime sponntanne. MY sa nestresujeme, aj tak to uleti rychlo a inac este som si aj ja naplanovala Londyn na 5 dni, takze to sa musi on starat o deti 😉
Vy uz mate urcite naplanovane vsetko do detailu, ze? 😉

schatzinkaschatzinko
7. sep 2010

@iii Ingi,hehe ze utierka cez hlavu, presne som si to rpedstavila, jak som tak kedysi postavala este pri sporaku 😀 😀 😀 😀 no, ako sa to vezme..napriklad ja som s tym inahalosom spokojna, lebo nemusim sa niekde naklanat, a nemusi mi rozne stekat voda kade tade, ked sa na mne vyzraza🙂) pekne inhalujes cez nos a usta..ale mozno je to vec vkusu, podla mna je to dobra vecicka🙂

@rpinguin Reni, tak to mate super s tym Elternzeitom, skoda, ze my ho vziat nemozeme..wow, to sa dali este poberat pridavky na deti aj na sk?? to je teda veci🙂) a co sa chystas do Londyna?? nakupovacky? ci obzriet mesto🙂?

oli1104
7. sep 2010

Zdarec,

Pauli, preju hodne uspechu ve skole !!! A jak Laura ?

Holky, jak to delate, kdyz jedete s detmi do hotelu ? Ja si to neumim predstavit, ze je dam spat a pak budu tise nebo pujdu s nimi. Prece v hotelu mam jednu mistnost, ne ? Nebo teda dve, ale vecery v koupelne 🙂.......

My jezdime jenom do apartmanu nebo bungalovu nebo tak, letos v tom Portugalsku jsme meli dve loznice, obyvak a kuchyn, tak to bylo super. Misa mel svuj pokoj a my meli vecery v klidu.

Jo, a ja furt zapominam tu adresu na to pekarske a kucharske tema, tak se zeptam tady. Holky, jaka pouzivate barviva ? A prosim radu, jak mam udelat bilou ? Chci delat Katynce k 2narozeninam normalni kulaty dort, potazeny marcipanem ( ale fakt marcipanem, mne ty hmoty nechutnaji ☹ ) a ona je uplne ujeta na Kitty a tak jsem si rikala, ze ho potahnu ruzovou a na to hlavu Kitty. Ale marcipan neni bily a tak nevim, co s tim....
Neco takoveho.

zuzanasaw
7. sep 2010

Reni, narychlo, Elterngeld zo sk poberam normalne aj ja na Domina, do troch rokov mas narok, nikto mi nic nepovedal - neviem, odkial ma Beuska info, ze nam nepatri. Co viem ja, pokial mas trvale bydlisko na Sk (co mame asi vsetky 😀), mozes poziadat a dostanes. Nikomu nemusis predsa vesat na nos, ze zijes v DE 😉

Ingi, urazy? No bolo toho za toto leto viac nez dost!!! Pri povodnovom upratovani spadla mamina pri prenasani zatopenej skrine na hrdzave I-cko, co sa pekne vo vode asi tri tyzdne vystalo. Nakopla predkolenim az dokosti, na 1 steh a pritom si nalomila nos. Po tyzdni nato ocino prvykrat od zaplav kosil travu, vsade bordel, prach a sajrajt po zaplavach a rozkosil si velky palec na nohe asi na 10 stehov. Pri zahladzovani stop v obyvacke sme kladli na strop aj sadrokarton a drevena podpora spadla Dominovi rovno na hlavicku a roztala mu ju na 5 stehov. A to sme deti drzali cely cas mimo obyvacky, ale blba zhoda nahod - D nam prisiel povedat, ze vonku ocural macku 😀, pritom zbadal volne pohodene pacidlo, o ktore bojoval s dedom uz dva dni, rozbehol sa k nemu a prave vtedy spadla ta podpora. nikdy predtym ani nikdy potom 😒 No a o tyzden som spadla ja na rovnej zemi - niesla som D na rukach a ked som padala, jeho som dvihala hore a kolenami orala suter a prach. S d. som sla vybrat stehy, tak reku "pan doktor, normalne by som s tym nesla, ale ked uz som tu, nemozte mi pozriet na kolena?" A tak som z ordinacie vysla s obviazanymi oboma kolenami, ATB, protitetanovka atd. No a cestou domov sme sa zastavili este u kamosky v PRahe, mala ma plastovy vysavac na hranie, Emka picla maleho hadicou po hlave a uz zahojena trzna rana sa mu zas otvorila a asi na polovici zacala krvacat. Jaj a aby nebolo malo, vcera nechali ocina na neurologii s rukou zblokovanou od chrbtice. Normalne mi to pripada, ze sa chvalim 😵 No bolo vesele leto, len nech uz je koniec...

Kopor kupujem cerstvy v Kauflande a da sa nalozit aj do soli a do malej flasticky do chladnicky. Do pokrmov potom uz nedavam sol, len ten nasoleny kopor.

Reni, prijemnu dovolenku!

zuzanasaw
7. sep 2010

Oli, na biely ale biely marcipan by si musela pouzit bielidlo - co som pocula od Witton je velmi dobre, ale na tu malu hlavicku Kitty sa ti neoplati ho objednavat. Inak budes mat marcipan stale nazltkasty, nijako inak ho asi nevylepsis. Farby kupujem v Kauflande, tekute v takych malych flastickach. Inak si vybrala velmi peknu torticku!
Link na pekarsku temu: https://www.modrykonik.sk/forum/recepty/recepty-mamiciek-z-nemecka-2/

rpinguin
7. sep 2010

Vieri, len tak, pozret kamosku, shoppingy, kultura v ramci moznosti 😀

Oli, ved jasne, ze nemusi byt hotelova izba len jedna miestnost. My mame dve, v jednej budu spat decka a v druhej my za bednou alebo za compami a romantika ako vysita 😀

Zuzi, Bea mi spominala, ze tym padom, ze zijeme väcsiu cast v roka v Nemecku, ze nam tie zvysne dva roky nedoplatia, zevraj chodia kontrolovat a pytat sa susedov, tolko info od Bei, ona sa pytala nejakej uradnicky.

Beus, ved ma dopln, ak sa mylim. A ako U6 s Jozinou?

iii
8. sep 2010

reni, no to vies, ze mame vsetko do poslednej minuty rozplanovane, ja neviem improvizovat 😀 ale to sa vsetko naucim, len mi daj cas 😉

zuzka, vy by ste asi nemali vstavat radsej ani z postele rano 😀 silne mi to pripomina nejaku ceirnobielu grotesku. fuh, ale dominik mal teda nakoniec celkom stastie, chuda male. ako to vyzera u vasich po povodniach? voda? kanalizacia? vsetko ok? dostali nejake prachy od poistovne na opravy?

nasa skolkarka bola dnes pochvalena, ze sa krasne zapaja.....tak ma to tak pookrialo, ze sa z maleho zavislacika stava samostatna bytost. muz ju naucil viazat snurky, takze kazde obuvnie trva teraz asi pol hodinu....asi musim siahnut po nejakych tlmivych drogach, inak to neprezijem.

deina
8. sep 2010

Zuzku, fuha, ake urazy. 😨

Vy mate vsetky trvaly pobyt na SR a dostavate teda rodicovsky odtialto? A v DE nic nedostavate?

S tym, ze v Nemecku uznavaju len gymnazium, ste ma bohvieako nepotesili. 😅 No nevadi... a VS ako uznavaju? Niektore ano, niektore nie, tak nejak? Najdem niekde stranku na nete, kde by bolo napisane, ktore odbory uznavaju a ktore nie? Niezeby som chcela ist pracovat, kym ma maly len rok... ale pre informaciu.

Aka pekna torticka. 🙂 Musim aj ja nejaku vymysliet, ale len kupenu, taky talent ako niektore baby odtialto na pecenie veru nie som.

Jaaj a dnes som vytesenaaaa... boli sme u neurologicky, super bolo, maly sa predvadzal, rehotal, ze je to zive a velmi vnimave dieta a najviac ma potesilo, ked povedala, ze dobehol svoj kalendarny vek, vie vsetko, co rocne dieta ma vediet (on sa narodil skor, 33tt, takze sa unho beru do uvahy akoby dvoje narodeniny - korigovany vek - minus o tie tt, k ktore sa skor narodil a kalendarny vek, teda normalne datum, kedy sa narodil) a ze mu mame uz kupit topanky. Tak pojdeme topanocky nakupovat. Asi uz naozaj nemame doma babatko. 🙂

paula
8. sep 2010

Ingi, jeste kvuli tvoji otazce ohledne zkousek. Pisi se "klasuren" kazde ctvrtleti jedna. A k tomu je hodnoceni aktivity v hodinach. Vysvedceni jako ve skole, pololetni a konecne.
Jinak ti co maji Fachabitur v Socialwesen maji uz Ausbildung v Kinderpflege a ten si dodelavaji vyssi vzdelani. Ale jde si udelat i Fachabitur pri Ausbildung zur Erzieherin, to u nas dela paralerni trida a maji vice predmetu.

Deina, jak je to s uznanim vysokych ti neporadim, protoze ji nemam tak jsem se o to nezajimala. 😅 Ale holky ti urcite poradi. Jinak se muzes zeptat na urade, u nas to delalo bezirksregierung, zeptat se, co uznavaji a co ne.

fabienamata
8. sep 2010

Zdravim z uprsaneho severu 😒
Pauli to co pises,ze tu nechcu uznat inu maturitu len z gymplu sa mi nezda. Ved kolko zdr.sestier tu pracuje, a nemyslim si, ze by tu chodili do skoly.
Ja som v podstate mohla nastupit do prace minuly rok, a ziadna zmienka ,ze by mi moj krasny diplom neplatil. Dokonca nam to zdvoraznili,ze plati v celej EU.
Ale ja som sa rozhodla, ze si este namakam nemcinu, aby to bolo ako tak oki.
Ale neviem kolko moze byt "pauza" tu v de., na sk 6 rokov,ak dovtedy nenastupim musim si robit skusku, ale to je pohoda. Neviete niektora o tom?

Este som chcela zareagovat na temu, podlahove kurenie, aka je to super vec.Je aj nie je!!Ja som bola najskor nadsena ,ze ju mam. Len to ma jeden hacik , a to mikrocirkulacia prachu posobenim tepla.Takze utierat prach a vysavat a mokrym mopom pretriet, idealne kazdy den.
Ked su koberce je prache vnutri koberca, samozrejme, ale neviri tak ,ako na podlahe.Jedna znama mi odporucila automaticky aj cisticku vzduchu ak je podlahove kurenie. No tak som sa zasmiala, ze to chce uz len vstupny sterilny filter 🙄

Zuzka, som rada ,ze sme maliá stastie na normalnych , dokonca ustretovych uradnikov. No o to horsie na sk 😠
Co sa tyka inhalatorov, urcite sa daju zapozitat v lekarni na recept.
Inak my pouzivame v noci zvlhcovac vzduchu, ked ma clovek nadchu, super vec, nezobudim sa taka vyschnuta 😎
Ale pouzivame to stale, a robi to taky dobry vzduch.
😉

rpinguin
8. sep 2010

Lubi, nie je to tak, ze ked mas zdravotku zo Slovenska, ze si tu len Krankenpflegerin? Ked si dorobis tu nejaku skusku, potom si Krankenschwester. Teraz sa uz aj na Slovensku cosi pomenilo s tymi zdravotnymi, takze uz by to vlastne teraz mohlo byt ekvivalentne, ale na 100% to tiez neviem.
Ingi, tlmive drogy nepotrebujes, ale topanky na suchy zips, ja este dobre 3 roky nebudem mat naladu a trpezlivost na nejake zaväzovanie snurok 😀 U nas ine topanky ani nie su 😲

paula
8. sep 2010

Lubi, ja presne nevim, mozna ze zdravku normalne uznaji. Vim jen ze mi rikala kamaradka z obchodky, ze ji to neuznali. a taky urcite zalezi, jak je ta maturita stara.

U nas take jen suche zipy! 🙂

fabienamata
8. sep 2010

Len ja som si robila skolu po maturite, cca pred 5 rokmi. Tak mozno keby som mala len zdrav. tak neuznaju, resp len ako osetrovatelku ako spomina Renca.
V kazdom pripade to je divne. Dufam ,ze to nezalezi od toho, na koho natrafis na personalnom odd.

fabienamata
8. sep 2010

Ingi S. v skolke ignorovala vsetkych a vsetko ☹ , bude v zmiesanej skupine, tzn. budu tam aj 5 rocne deti, zevraj novy trend.

zuzanasaw
8. sep 2010

Ingi, kebyze nemusim, ani z tej postele nevstanem 😀 😀 😀

Uznavanie diplomov - aspon jednu vyhodu byvania v tomto kraji to ma - ukazes diplon zo SK a vsetci su pokakani, ze si inzininer. Jedine, co sme urobili, bol preklad z Sj so Nj a zatial to vsade stacilo...

Lubi, zmiesane triedy - u nas je to presne naopak - Emma este nemoze buduci rok do skoly, pretoze je julova a tak zostavala vo svojej skupine. vacsina ostatnych deti uz sla do Zuckektüte (pripravka na skolu). Zostalo ich len asi 5ks a tak im do skupiny pribudli male deti od cca 3 rokov . je to divne, ved inak pristupujes k 3-rocnemu dietatu ako k 5 rocnemu, nie? neviem, ako ich chcu ucitelky zopojit do spolocnych hier. Bud na to tie mensie deti nebudu mat, alebo tie vacsie vdaka mensim zastagnuju 😒

Deina, super, ze to maly vsetko tak pekne dobehol!

Inga, ako pise Rena, kupuj topanky na lepaky 😀 Ale je to sikulka, my sme sa k tomu este nedostali 😉

iii
9. sep 2010

baby, inak vo vsetkych skolkach, ktore v okoli poznam, su skupinky zmiesane. u nas maju pocas stuhlkreisu (ked sa spieva a hraju rozne hry) predskolske deti program zvlast - sedia s jednou vychovavatelkou v inej miestnosti, maju tam tabulu s cislicami, pismenkami, no proste klasicka pripravka.
zuzka, nepochopila som uplne, preco nepojde emka buduci rok do skoly? ved deti narodene do konca novembra by mali uz ist, v roku 2012 dokonca vsetky narodene do konca decembra. alebo to je len v NRW?

marosko
9. sep 2010

Ingi, presne ako pises, aj u nas tak riesia spolocne skupiny. Jedna vychovavatelka si ich vezme a robi s tymi starsimi. Mensie deti sa hraju.
Ale asi viem o com chcela aj Zuzka pri E.napisat. Marosko, ked bol vlani v tejto triede ,tiez bol vekovo medzi tymi starsimi a veeeeeeelmi ho to mrzelo ,ked nemohol robit to co predskolaci. Nie jeden krat sa "stazoval doma" ,ze jeho tam nevzali. . A mala som pocit ,ze ho to hranie obcas nudi.
Nemal zujem ani doma o nic nove sa ucit. (pr.chcela som nech sa nauci napisat svoje meno )ked kreslia ,tak sa niekt.deti vedeli podpisat )No teraz v predskolke zistil,ze ine deti to uz vedia a on nie. Az teraz ma zaujem ist aj doma nieco nove vyskusat. No to je asi o inom. To je myslim aj povahou dietata.
A s nastupom do skoly som myslela, ze je to take iste ako na Sk. No ale ved u nas je to len k dobru ,ze nemusel ist tento rok. Jemu (teda nam)len prospeje,ked este 1 rok zdokonalime nemcinu. O to to bude mat jednoduchsie v skole.
Cez prazdniny som zistovala, co v pripade nastupu na Sk skole. Kamaratka robi na skolstve tak snad to mam z prvej ruky. Keby niekoho zaujimalo tu je jej odkaz.
Ahoj, Danka, tak som trochu podrobnejšie naštudovala to plnenie školskej dochádzky, hovorí sa o tom v školskom zákone 245/2008 v §23 pís.b, ďalej v §25 ods. 5, pošlem ti celý zákon v prílohe. V skratke to znamená, že rodič je povinný zapísať dieťa na školskú dochádzku na Slovensku, v škole do ktorej obvodu patrí /prípadne je možnosť voľby školy/, nahlási jej, kde bude dieťa v zahraničí ZŠ navštevovať a raz do roka príde na preskúšanie na ktorúkoľvek školu v republike do 15. mája kalendárneho roka. Ak sa jedná o dieťa na prvom stupni ZŠ, môže tú skúšku vykonať aj raz za dva ročníky, tri , najviac však za štyri ročníky naraz.
A nasa skolkarka stale v skolke vraj place. Odmieta tam uz aj jest. No dame jej este cas, snad sa do toho dostane. Ale uspech je ,ze uz tam ma jej oblubenu pani ucitelku, ktora dokonca povedala,ze ked chce tak aj po nemecky nieco povie.

oli1104
9. sep 2010

Zuzi, diky za odpoved, no asi tu hlavu necham jen proste tu marcipanovou. Nebo, jeste otravuju s pecici otazkou, ze bych udelala jen tu hlavu z te potahovaci hmoty ? Jake delate ? Z toho suseneho mlika ? A jde to a je to bile ? Kdyz tak, nepisla bys mi IP, nebo nekdo jiny, kdo vi jak na to 🙂

S uznavanim zdravky, moje kamaradka je zdravotni sestra a byla by tu jen pflegerin, do te doby, nez si udela nejake bavorske vzdelani, snad nejake rozdilvoe zkousky. Ale pry v Bavorsku je to nejhorsi, coz me neprekvapuje 🙂

U nas ve skolce jsou taky smisene tridy, ja myslim, ze je to lepsi, ze ty maldsi se od tech starsich ledacos nauci.

Jo, holky, nemate zkusenost s odstranovanim znamenek ?
Ja vcera byla na hautkrebsvorsorge a jedno znaminko se dr. nelibilo. Celkem to moc nechapu, je mensi nez spendlikova hlavicka, je teda hodne tmave.
Jinak vse ok, i kdyz jich mam fakt kvanta.
Mam se bat ? 🙂 Nebo ho chce odstranovat, protoze muj deda mel rakovinu kuze ( teda ne melanom ) i moje mamka, tak to dela, ze nechce neco zanedbat ?
Dik za nazor !

oli1104
9. sep 2010

Jinak uz jsem dlouho nedavala fotky, a nevim jak to funguje, tak je hodim sem 🙂

zuzanasaw
9. sep 2010

Ingi, neviem, ci je to specialita NRW, ale tu vraj plati, ze ak chce dieta nastupit 6.augusta (asi je to inde iny datum) do prveho rocnika, musi najneskor k 30.junu dovrsit vek 6 rokov. Emka je 30.jul, takze ju nechcu. Domino je 6.jula a tiez mi ho vraj vezmu az na 7 rokov, co budu obaja praktisch najstarsi v rocniku. Na Sk je hranicou 31.august, aby nastupila v septembri. tu je to nejako inak. Neviem, ci je dobre, ze si tym predlzia detstvo, alebo by bolo lepsie kebyze sla do skoly a mala to skor za sebou a v dospelosti rok navyse 😕 V skolke maju jednu triedu - vyslovene pripravku, kde su uz len deti, ktore pojdu buduci roku do prvaku a tam sa im asi patricne venuju...

Dani, tie rozdielove skusky su zaujimave. kym na Sk uz v prvom rocniku zacinaju preberat napr. ulice a mesta a vyssie sa ucia uz o zveratach ci stromoch, zacinaju so slov. gramatikou... niezeby bolo zle, aby to dieta vedelo, ale bude robit kvazi nemecku a slovensku skolu duplovane? K comu to je? kebyze sa niekedy vratime na SK a ona bude pokracovat na sk skole v dalsich rocnikoch, chapem, ale ked sa trebars nechastame vratit? i ked clovek nikdy nevie... podla toho, co pises, su ale rozdielovky nutne...

Oli, potahovacia hmota z marschmalows cukrikov je fakt biela, susene mlieko do nej nejde vobec, prave to mlieko robi asi tu nazltkastu farbu. Ak by si urobila vsetko okolo z marcipanu, len tu hlavicku z MMF, myslim, ze by to kludne slo dokopy a kittina by bola biela. Recept na MMF mas tu https://www.modrykonik.sk/forum/recepty/recepty-mamiciek-z-nemecka-2/ - prispevok od Evinky. V ziadnom pripade ale nerob z 300g cukrikov, to by si toho mala kvantum. ale aspon postup pouzijes 😉 O znamienkach velmi neporadim, ale mozno je to len opatrnost lekara, kedze to mate v rodine...

deina
9. sep 2010

@oli1104, ake mas krasne deticky. 🙂

Ja som svoje asi ani neukazala, tak toto su nasi chalani, Misko je ten starsi (2 a pol roka) a Matko mladsi (bude mat rok coskoro). Tento vekovy rozdiel planovany nebol. 😅 Akurat sa nam nedavno zacalo ziarlenie, takze mame doma veselo.

neurologia
9. sep 2010

ahojte baby

vobec nemam docitane precitane...museli sme narychlo ist na SK cize som mala ine "starosti"...ale napravim to ale padlo mi do oka ze sa tu bavite o rodicovskom prispevku ktory vlastne naleduje po materskej ktora je v nemecku 1 rok...

zuzka
teraz koncom augusta sme boli na SK a bola som sa pytat co a ako ked chcem poberat rodicovsky prispevok...tety uradnicky pozeli na seba a nevedeli tak som sla za veducou ktora je v obraze a bolo mi povedane ze narok nemam....pretoze nesplnam jednu podmienku a to je ze sa napriek mojmu trvalemu pobytu na SK zdrziavam vacsinu roka v nemecku pri manzelovi...haaa a aj ja som hned reagovala ze predsa ved nieje jasnovidka a nevie kde sa zdrziavam....a ona hned ze chodia kontroly a vypytuju sa aj susedov...a ked sa pride na to ze si vlastne "klamala" tak musis peniaze vratit a neviem co vsetko okolo toho bude...inak toto je novinka ktora je platna od maja!
tak asi tolko k tomu odkial mam taketo infosky vsak by som si to nevymyslela ...

neurologia
9. sep 2010

jednoducho mas si ziadot davky tam kde sa zdrzujes vacsinu roka vlastne kde zijes....ved aj danove priznanie si ma clovek podavat tam kde pracuje a zdrzuje sa vacsinu roka ....

schatzinkaschatzinko
9. sep 2010

jejda Bei, zase naspat na Sk, dufam, ze u vas vsetko v poriadku... o davkach nemam paru, ako to fachci, ale mozem sa tiez maminy spytat...ja mam tiez troska pocit, ze iny kraj, iny mrav...lebo tusim aj na ten prispevok pri porode bolo treba sk rodny list a po nas to nechceli..alebo uz pletiem...

@oli1104- ked sa nejake znamienko nepozdava, jednoznacne vybrat, radsej vybrat viac, ako menej..aj ked to v rodine nebol melanom, asi sa jednalo o bazaliom, pripadne spinaliom a tie dokazu narobit tiez niekedy neplechu. Takze niet sa coho bat, lokalne umrtvenie vybratie a poslanie na histologiu. + zelam vela zdaru pri peceni torticky!

@deina, krasne deticky a ako sa prejavuju mali ziarlivci???

wowos tou skolou a s tymi skuskami je to fakt besne...chudence deti..ja som pocula, ze sa to nejako musi robit, ked ma dieta aj slovenske obcianstvo, ci co...no pekne na nic...

@zuzanasaw- tak ta seria urazov je fakt " husta" dufam, ze uz to mate" vybrate" na dlho pre dlho...

my zajtra ficime na sk, tak idem este daco do mesta pokupit hh mala by som si k satam na svadbu este aj dake topanky vari..no uvidime..pripadne budem improvizovat... 😀 😀 😀

paula
9. sep 2010

Oli, deina, krasne deticky!

oli1104
9. sep 2010

@schatzinkaschatzinko diky za zpravu !!!

A dortu budu delat ke K. druhym narozeninam, tak mam jeste chvilku cas 🙂 Pak sem hodim vysledek 🙂

marosko
10. sep 2010

Baby poradte, co robit on rana tu Sonka place, ze nechce ist do skolky. Nechce tam nic obedovat, tak som jej navrhla ,ze sa naje doma a potom sa uz bude iba hrat. Nepomaha ani to. Pisti ,ze ona nechce ist do skolky. Vobec tomu nerozumiem,pretoze do jula chodila v pohode. Kym som ja bola na kurze tak tam v pohode vydrzala sa hrat. Ci je to len nejake vyvojove obdobie? Myslite, ze to chce len cas alebo co robit. No neviem ,ci ste niektora mali taketo problemy. Mam pocit ,ze to tu väcsina deti zvladala v pohode. Mozno je problem ,ze sa nevie zapojit do kolektivu (jazykova bariera),no to chce asi iba cas. Tak ak viete sup,sup rady sem. Dakujem

fabienamata
10. sep 2010

Dani, a neuvazujes ,ze opat tam s nou budes zostavat, tak ako na zaciatku.?? Myslim si ,ze by to pomohlo.
A kolko chodila uz do skolky??, mozno sa tam nieco stalo,nieco sa udialo, kvoli comu place a nechce tam ist.
Jazykova bariera urcite zohrava svoje.
Nas skolka este len caka, a ked tam S.bude plakat, ja budem asi s nou, alebo tam s nou zostanem, dokedy bude treba. Dufam len, ze mi neodplava kurz 😒
A co ti vravia vychovavatelky, ked S.place. Mozes vobec odist, ako to je???
Drzim palce,aby sa to dalo do predchadzajucich kolaji 😉

Este chcem k tym rozdielovym skuskam. A co ked ich dieta nespravi? Pokial to nie je len formalita, celkom realna sanca, ze ich nespravi, ved osnovy su uplne ine. 😠

iii
10. sep 2010

danka (marosko) chudak sofinka, netusim ale, ako to vyriesit......najlepsie by asi vedela poradit vychovavatelka z jej skupinky, da sa s nimi nejak dohodnut? a nepomohlo byt dat ju s maroskom spolu?
no, tie rozdielovky aj mne vrtaju hlavou.....ide aj o slovensku gramatiku predsa. absolvuju to naozaj vsetky deti, ktore ziju v zahranici? vsak tolko slovakov zije rozne po svete a nechali si povodne obcianstvo aj pobyt, niektore deti ani nerozpravaju recou rodicov poriadne...ako to riesia tito? nezda sa mi to cele

oli, krpci uz pekne vyrastli! ako spolu vychadzaju?

deina krasne deti, tie matejove hypnoticke okale..... zistila si si to uz s uznavanim tvojej vysokej skoly? u mna s medicinou nebol problem, nase vzdelanie sa tu uznava. musela som sice dolozit milion roznych potvrdeni a prekladov, ale slo to.

zuzka, takze emka pojde do skoly ako sedemrocna? tak u nas je to o dost ine, je snaha o einschulung vsetkych deti narodenych do decembra. takze nas M bude najmladsi (a tusim najvacsi 😀 )

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre