Prievidza. Kde ste všetky?

papula
5. dec 2006

Ahojte babule okres Pd trochu ma stvete 😠 Tema Prievidza je tu uz zalozena dost dlho a je v nej iba tak malo prispevkov 😖 Co je s vami to je nas tak malo ak aj ano co nekecame ved na tehu aj na rodicovstve a aj snazilkovani je toho vela co nakecat ach jáááj babule ste ma teda sklamali ☹ co takto to zmenit? 😉

danulka2
10. júl 2009

ahojte, lenadka ten lekvar v kvalitnom hrnci neprihara, mozno minimalne tesne pred dovarenim, ale ziadna tragedia, da sa to vydrzat.

lucijja
10. júl 2009

molly pri narodeni mala 3370g. Doktorka nas chce uz posielat na alergologiu a pod. ale mne sa to zda zbytocne. Robila jej krvne testy a vsetko mala ok, tak hadam to bude v pohode.

katrin my tak papame - potiahneme 60 - odgrgnut a dalej. Ale niekedy je to boj. Normalne sa bojim, aby som jej jedenie nezhnusila, ked jej to tak nutim 😀

ale baby ste ma trochu upokojili. Ked uz nic ine tak aspon mala nebude gulka po mne 😀

susika
11. júl 2009

Lucia-ja by osm nejakú tragediu z toho nerobila.malá mi zasa jedla vela a nepirberala skoro nič. chodila som na váženia každý týžden a s dokinou sme sa smiali, ked pribrala 90g za týždn aj to bol úspech.t eraz ju radšej aninevážim, lebo od kedy behá, tak sa mi zdá, že jej je všetko väčšie-myslím oblečenie.a zje teda toho fakt dosť. si mylsím, že jeden a pol krajca chlebíka na olovrant a k tomu niekey aj jogurt je dosť na skoro dvojročné dieťa. a tanier poleivku a eštťe ked do niečoho zobne na obed. dva chody ešte nezvláda, aj ked by vraj mala, ale nemala sni kilo pri narodení a teraz má len okolo 9 kíl.už to neriešim, je zdravá, to je hlavné. tiež jej robili milion testov, prečo pomaličky priberá, všetko OK.chceli aj na alergologiu, ale krvné vyšli dobre,t ak nás tam neposlala.priberanie je individuálne.kamoškin malý priberie kilo za týžden a moja malá pol kila za štvrť roka.a tiež bol nedonosený 1,5 kilový chlapček.malá ti pije kolko potrebuje, tak by osm sa nebála.

ja teraz riršim dilemu, malá mi neche piť z toho sosáka s dierkami na flaši, ani by to nevadilo, keby poriadne pije z hrnčeka,a le sa celá dooblieva a nič nevypije, lebo je hned mokrá. vtrepe jazyk do hrnčeka avšetko jej okolo tečie.tak som jej včra už ansadila cumel, z toho sa napila alebo pije z toho štupla na džusových flašiach.za tie horúce dni bol uspech, ak mi vypila 100-120 ml tekutiny a polievka tiež nehrozila.

danulka, posun ten recept na ten slivkkový lekvár. lekváre sa u náš varia iba tak, že sa všetko pomelie alebo pomačká-podla elkosti a dá variť so želirovacím cukrom. vďaka 😀

danulka2
11. júl 2009

susika moj maly tiez pije z dzusovej flase, ktora ma stupel, ktorym sa nevyleje /byva na 500ml rajec flasiach alebo jupik/. Tak sa aspon napije, nevyleje a nieje cely mokry 😉 . Ten pohar so sosakom sme ani nemali.
a ten lekvar je uplne jednoduchy: 3,5kg odkôstkovaných sliviek /staci nakrajat na polovicky/, 1dcl octu a 0,5kg cukru. Vsetko spolu zmiesat, nechat cez noc stat a potom varit do zhustnutia /cca 4-6 hodin/. Dat do poharov a do deky. Z jednej davky mi vyslo cca 5-6 poharov /3dcl/-podla hustoty.Jeden rok som ich spravila 36poharikov a vsetky sme pojedli /hlavne ja 😅 😅 😅 /

susika
11. júl 2009

danulka diky. tuším tu ten recept aj bol, ked som si ho tak rpečítala, niečo ma osvietilo, ale nechce sa mi to hladať🙂))ja som malej dnes vyjedla čerešnový (tento rok sa výnimočne vydaril) 😀 😀 😀 a minule jahodový a marhulový. je celá pobláznená do chleba z džemom, nič iné ani nevypytuje 😀 😀

lenadka-naši bývajú v Zem. Kostolanoch, až v smere na Kamenec p/Vt. a uhorky sa snaží vždy sadiť na Marka🙂)neivem, kedy to je, ale vraj sa hovorí "na marka, uhorky do jarka" 😀 😀 a vždy ich má veľa. aspon nemusím kupúovať a chodím si po zásoby.))) v sklenníku má medzi paprikou aj tie šalátovky.teda, tento rok sú zasa ako tekvice velké🙂)nestačia sa jesť🙂))a sranda, rodia aj ked sú už skoro suché 😀 😀 už sa mi tu smejú, že kým malá spí, mám sa ísť posadiť na trh a isto by osm niečo popredala🙂)alebo s malou, vraj by sa už pristavili koli dieťaťu 😀 😀 inak sadieva a zasieva skroo posledná na okolí🙂))ved kukám, že sused už má červené rajčiny a tu ani neviem, či sú už narobené. inak nie som moc do zahrady, ja tak posadiť a nech to rastie, zelinu b som radšej poliala nejakým jedom, ale dnes ma naštvala medzi mojimi bylinkami. tak soms a do nej pustila. ešte, že som na dedine a nemusím sa hambiť za ruky, nejde to dole 😀 😀 😀

ale asi vyskušam sirup z medovky. je jej do pol košíka , z vlani jej je ešte za tešku, snad bude na jednu dávku asi, v receptoch píšu za hrniec byliny. vyhrabala som na webe nejaké recepty, malej už nechutí len čaj a občas riedený kubík, tak nech mám čo obmienať. ak máte nejaké recepty na džusy alebo sirupy z niečoho takého, tak sem s nimi. kým mám na to náaldu 😀 😀 ale pre malú aj modré z neba 😀 😀

lenadka
13. júl 2009

danulka, no mam dva speci hrnce-skor rajnice velke v ktorych varim len lekvar a stavu-ale su to obycajne len smaltovane ale su nove alebo mam taky speci akoby s teflonovou upravou cca 5l tak asi ten slivak budem varit radsej v nom 😉 ci stacia obyc?

susika tak mala ti papa fakt dobre!!! Moja 4,5 rocna v zivote nezjedla 1,5 krajca chleba a a tym jogurt-to by som si myslela ze ma zachvat pazravosti 😀 a moja dodnes nezvlada polievku a druhe-len vynimocne, ked zacne pri polievke basnit, ze ked ju zje da si taku a taku sladkost tak jej to zatrhnem ze nech zabudne pokial sa nenaje poriadne, tak vtedy zje aj druhe aby mohla sladkost, lenze potom uz vacsinou tu sladkost nechce, ale da si ju na olovrant 😉
susi, ak chces mam fajn recept na sirup /malinovy, ribezlak/:
1 kg malin/ribezli zaliat popucene /ja sa s tym nebabrem, rukami popucim ked ich davam do pohara/ do 4-5l pohara 1l vody, pridat 1,5 dkg kys citrónovej /to su asi dve ČL, moze byt aj citrodeko/ a nechat stat 24 hod
potom ovocie odstavit-bud prepasirovat, alebo vyzmykat cez gazu/plienku
na 1l stavy dat 3/4 kg cukru-pri ribezliach, pri malinach 1kg cukru na 1kg malin
cukor v stave rozpustit za studena, potom priviest do varu /nezlaknut sa zacne sa robit penááá-pri malinach, pri ribezliach menej/ vypnut a nakoniec pridat pomocku na konzervovanie dr.oetker, alebo len kys. sorbovu /podla navodu na sacku-je to len trosicka/ tymto pridanim ta pena za miesania zazracne straca
potom dat do flias este horuce a hotovo, svagrina nedala kyselinu a nepokazil sa jej, ja som radsej dala

najskor som robila malinovu stavu-super vonia! a teraz v piatok ribezlivu-s ciernych ribezli a dala som tam aj trosku malin-ta je suprova farba aj chut mnam a zda sa mi tak osviezujucejsia v tomto teple a hlavne je to lahke urobit 😉

lenadka
13. júl 2009

susika, sa smejem na tych uhorkach 😀 ja tu pranostiku poznam a tiez som ich dala do jarka na Marka 😀 ale asi na zle miesto v zahrade a vzisli kde tu a musela som ich dosievat asi o 2-3 tyzdne, vcera som kukala mam asi 2 vacsie uhorky a chytaju sa malicke 😝 sa nacakam, zavarat budem v polke augusta tymto tempom 😀
na tu medovku si daj bacha, ja uz ju len svina volam 😀 ona bola fajn, krasna 1-2 rok ked som ju ostrihala, ale jeden rok som to zanedbala, zacala kvitnut a potom sa vysemenila zaprasila mi pol zahrady-rastla skoro vsade a tie koreniska! vlani som sa nastvala a motykou som ju na jesen zacala vykopavat a zlomila som ju-take korene mala! 😠 a teraz aj ked som hlavny zdroj zlikvidovala je aj tak vsade a nie a nie ju vykynozit-nechcem celkom, len aby nebola tam kde nema byt 😝 😅

a ak nemas ribezle na stavu daj vediet dodam 😀 -vazne! cervenych este mam ako nas... 😅 uz som 2 kolegyniam doniesla po malom vedierku, ja som s nich robila lekvar-dala som ich do malim a jahod spolu a ani neni znat ze som oberala 😝 😅

molly28
13. júl 2009

lucijja tak to tvoja emka 3370g a Soňula mala 3300g. to, že vás chce Doktorka uz posielat na alergologiu a iné vyšetrenia sa aj mne zda uplne zbytocne a k tomu ked jej robila tie krvne testy a vsetko mala ok, tak problém nevidim...ber to tak - HLAVNÉ JE ŽE PRIBERA..je jedno kolko hlavne je že ide ručička na váhe hore...

aj moja sonka nepapa bohviako vela - ked to tak zrátam - rano o šiestej potiahne z cici (vtedy mám najviac mlieka - ale max.rátam tam 140ml), o pol desiatej jej dam cici (to tak cca 50ml) a vypije 12Oml beby, potom okolo dvanástej už teraz dávam mrkvičku so zemiiačikom to tak zje dávku 190g a potom o druhej dostane cici(50ml)+120ml beby, o piatej cici + 120ml beby o osmej cici + 120ml beby - a potom spi už až do rána bieleheo
😉

tie pitia z cicikov su len odhadovo, čo si myslím, ale ono to je možno aj menej..

ja viem, že nepapa vela, ale pozri, keby jej to nestačilo, určite by nebola tak spokojnučka...tie babulky si veru vedia vypýtať, keby boli hladné...

takže porozmýšlaj a zbytočne ju nedavaj testovať, bo fakt, ak sa raz dostaneš s ňou lekárovi, budete chodiť vkuse niekam...poznám to z vlastnej skúsenosti.. 😀

lucijja
13. júl 2009

moly no tak to ti papa krasne...moja papala 4x za den 120ml a v noci 90ml. A bola spokojna. Lenze posledne styri dni strajkuje a spapa mi tak maximalne 4xdenne iba 60ml! a v noci tu 90siatku. A horsie koli tomu zrejme spava...stale sa vrti v noci, prebudza...uz som z toho nestastna... ☹

susika
13. júl 2009

lenadka-tak to som sa pobavila, ako bojuješ s medovkou🙂)) tá sa ui nás teraz drží na jednom mieste. jeden rok z nej nebolo nič a vlani a tento rok naštastie nevykapala.tu robí takú šarapatu šalvia. naťahuje sa, kam len može, ale ked náhodu nabehnem ja, tak nestihne ani kvitnúť.a medovka tak isto. 😀 mamina zasa nadáva na hrach tento rok. už jej ho radšej ani neoberám z pažravosti🙂))malá hrach našťastie vypluva🙂) hm, tak čakám, že malá mi bude taká jedáčka ako tvoja.ten 1,5 krajca zje, ale nie každý den.dnes napríklad polovičku párky, kusok koláča /segra donieslado 😀/, na obed nič, aspon, že čaju sa napila.sladkosti moc nezje, ani si zatial nepýta, iba ked ma napadne, alebo , že je niečo na stole,t ak si dá, čokoládku🙂)neodopieram jej to. včera večer zasa bola ako kyselina,vlastne už od kedy poobede vstala. a na prvú večeru spráskala aj za velký tanier krupice, odmerala som mlieko,t akže za 250ml flašku + krupica, to som čumela, lebo krupicu mi nikdy nehcela.iba som včera skušala, čo na nu povie. a o 1,5 hodinu ešte asi 200ml mlieka vypila pred spaním... 😀 vždy tak doobeda dietuje a potom si to dobieha🙂) asi preto je štíhla ako laň. na tej jej úžasnej váhe sa smejeme, lebo váži stále menej ako ročné dieťa 😀 či papá, alebo nie, stále je rovnaká🙂)

do akých fliaš potom dávaš ten sirup? už to nesterilizuješ, ak do sklenených? ja som ten sirup robila podobne, ako píšeš ty. už by osm ho mala zlaiť, je to 24 hodín, čo sa bylinky /dala som medovnkua trochu mäty/ močia vo vode, mala by som to ísť zasypať cukrom a kys. citronovou/2 kg cukru na 2 l vody, v ktorej je to už namočené/,ale vody som dala viac, lebo píšu, že tak cca 100 kuskov byliny a ja som tam nahadzala asi 4 hrste 😀 no ale dám tie 2 kila cukru, uvidíme. len sa bojím, aby sa to neskazilo, nedala som žiadny konzervant. píšu, že do umelohmotných fliaš a v chladničke vydrží aj bez konzervovania.len neviem, ako dlho 😀 by ma šiblo, keby sa to pokazí. mám nachystané aj tie umelé flašky a aj sklenené z Kubíka.😨

luci, ak by sa ti dalo, ja by som tej dokine povedala, že vyšetrenia odmietaš.možeš to spraviť, prípadne malje napíše, že si to odmietla. ved ti priberá,t o je hlavné. ja som tiež stretla v poradni, ked mala moja malá 15 mesiacov, jej rovesníčku, čo pri narodení mala 3500g a v 15 mesiacoch vážila iba o pol kila viac ako moja malá, ktorá mala 960 gramov.už si nepamätám, kolko to bolo, ale to bola prvá osoba, ktorýá povedala, že ako krásne pribrala a pritom rovnako narodení drobci už mali dávno aj cez 10 kil, kde sa my ešte stále ani nehrabeme a to už bude mať 2 roky.ale ved si ju videla. stále musí lietať a je zdravá,to je hlavné.kašlem na to, že endokrinologička napísala do karty niečo také, že je podvýživená, aspon, čo som vyhrabala v nejakom slovníku, podla ich latinských výrazov.naštvatá som bola, lebo sa stále snažím do nej niečo tlačiť 😀

susika
13. júl 2009

luci, ešte ma napadlo. dávaš jej čajík, či nie? ked jej dávaš aj UM.skus jej spraviť slabučký mätový.z toho b jej mohlo akože pretráviť ale mäta sama o sebe "vyvoláva" hlad. alebo malej skús zarobiť UM do odvaru z trošky rasce, kusočku cibule a trošku feniklu. ja som to malej tak občas robila pre malú, na mamininu radu.varila som to pred zarobením mlieka, aby to trošku ochladlo,. rasce a feniklu tak medzi prsty asi 6 zrniek a kusok cibulky.dostane to peknú farbu, vonu a sladkú chuť po cibulke, malej to mlieko aj lepšie chutilo s tým azrobené namiesto čistej vody. samé o sebe bolo horké, pila ho aj tak,a le s tým odvarom ešte lepšie. a je to dobré aj na bruško a fenikel povzdbudí trávenie. za skušku nič nedáš. 😀

lucijja
13. júl 2009

susika, tak to teda vyskusam. malej davam feniklovy cajik, pekne si z neho prdka 😀 takze aspon viem, ze ju brusko neboli.

ved ja na tie vysetrenia ani nechcem ist, uz som to raz odmietla. Mala nie je umrncana (iba dnes akosi mrnci) vacsinou sa skeri a rozprava si, tak si myslim ze je spokojna. Aj ked nepapa. Len ma trapi ze zacala v noci zle spavat...neviem co s tym... 😒 Myslim, ze je to tym, ze zacala menej jest, lebo ked papala tak vstavala o druhej, najedla sa a spali sme do siedmej. Teraz vstava o pol dvanastej na jedlo, o stvrtej znovu a medzi tym vela krat mrnka a musim jej davat dudel. Tak neviem, hadam sa to upravi aj samo. Zajtra ideme na nozicky tak drzte palce aby sme to mali v poriadku. 🙂

selina.liana
13. júl 2009

Ahojte mozem sa pridať tiež som z PD

lucijja
13. júl 2009

ahoj selina, jasne, vitaj medzi nami. Si priamo z PD,alebo z okolia?

selina.liana
13. júl 2009

Lucijja ahoj som priamo z Pd bývam na severe a ty???

susika
13. júl 2009

luci-može to byť tým papaním. a zubky ako? ešte nič? synovcovi v 4 mesaicoch vyšli 3 zuby. on už v roku mal skoro všetky🙂)malá mi bývala taká trošku umrnčaná, ked jej išli zuby. ale to jej šlo vela naraz na rpvýkrát 3 potom dva týždne hned 4 a potom dlhšie nič a ešte dalších 5 splu. teraz je klud. ešte ju čakajú očné a tie spodné tuším trojky sú to. s tým spanín, neviem ako u vás, ale u nás sa to menilo každé 3 mesiace. aj teraz u anšich vždy spávala v posteli a prekladala som ju do postielky, ked som šla ja spať a odrazu minule už chcela do postielky. tak tam spí aj poobede aj večer. uvidíme doma. naposeldy doma spávala v postielke poobede a večer ani za svet, to zaspávala v posteli a rpekladala som ju do postielky.a aj časy sa nám so spánkom trocha posúvali.nerobila som z toho vedu, vždy soms a jej prisposobovala, ako ju nervovať.
vyskušaj ten odvar, budem rada, ak ti to pomože. ja som na nom odchovaná🙂)sestry tiež a aj oni to dávali deťom, aby dobre papali.a nikdy u nás nikto žiadny "macko" nebol aj tak,a le apson nám chutilo.a veru som ho pila aj ja, ked som to varila malje🙂)chutilo mi to🙂)))

lucijja
13. júl 2009

susika, zubky este nic, ale uz som na to myslela, lebo hrozne slinta a vsetko dava do ust. Uvidime. Bola by som rada keby to boli LEN! zubky. 🙂

selina - ja som z lehoty pod vtacnikom. Kusok od prievidze, ale kym som nesla na matersku tak som pracovala v PD. 🙂 A chodim tam dost casto.

babyyy, musime dat dasie stretko. Dufam, ze pridu aj nove tvare. 🙂 Selina, co ty na to?

selina.liana
13. júl 2009

Lucijja no ja rada kedykolvek z lehhoty som mala spoluziacku

susika
13. júl 2009

no jasné🙂))a ja sa posnažím dojsť riadne načas🙂))asi to mám najbližšie k Dráčiku🙂))iba, že by to bolo niekde inde🙂))naj by bolo od 20.7.-2.8. 😀 vtedy máme doma aj tatina, hm, po 5 týždnoch, takže aspon by som mohla trocha pokecať, inak klasika, leitať za malou ako naposledy 😀

selina-vitaj. ja som 20 rokov bývala na severe nedaleko zdrav. strediska. momentálne je tam plno nových ludí v tom paneláku, ale segra tam ostala. kde tam bývaš ty?

lusi-malá mi slintala od troch mesaicov nekorigovaného veku,t akže jeden mesaic korigovaného. všetko strkala do pusy a zuby prišli až ked mala 15 mesiacov aj 2 týždne

lucijja
13. júl 2009

selina a koho? mozno poznam... 😉

katuskapd
13. júl 2009

ahojte
ja sa pridavam po dlhsej odmlke z nitry, budeme tu zase tyzden, na zajtra mame naplanovane kupanie v sturove sa uz tesim, hlavne na to slovenske more 😀
matuskovi vysiel dalsi zubok, teraz je aj celkom dobrucky 🙂

s tym slintanim, tiez slintal dost skoro asi od 4 mesiaca a zubok vysiel az v roku
lucija mozno je to aj teplom, nikdy nevies ako to deticky znasaju

selina vitaj

jaj stretko my az potom ked sa vratime a ja bez manzela, ale zato budem lietat za synom 😀

selina.liana
14. júl 2009

Susika ja byvam pri Tom stanku ovocie zelenina tak hned za nim v nasom cinzaku je tipos ak ti to nieco hovori

selina.liana
14. júl 2009

Lucijja Darina Palesova teraz tusim Fabriova poznas???

danulka2
14. júl 2009

ahojte, tak som sem zavitala aj z prace 😉 /da sa to na chvilu 😀/
selina vitaj a zarad sa 😉
baby to co je za horucavu vonku?

lucijja
14. júl 2009

selina tak tu veru nepoznam. 😀

baby dnes sme boli na tych nozickach a je to ok! Som rada... 🙂

livia1
14. júl 2009

Ahojte som tiež z PD a som zo severu. 🙂 Aknebude vadiť tak sa pridám 😀 .
Teplo je otrasne hlavne teraz ked som v 36tt. Azajtra má byť ešte viac. 😖

danulka2
14. júl 2009

luci super, drzte sa
livia aj ty vitaj. Viem o com hovoris, Dominiku som nosila cele leto a Tomasko sa mi narodil 30.6., takze zas leto 😉 ,ale uz strihas meter 😉

selina.liana
14. júl 2009

Livi ahoj aj ja som tu nova a som zo Severu

livia1
14. júl 2009

danulka ja dúfam, že to bude už za dva týždne. 😀 na budúci týždeň v sobotu začínam 38tt. ale zas v sobotu nechcem aby to bolo, lebo v tedy bude mať meniny. 🙂
selina teba poznám z videnia zo severu.ja tu žijem od kedy som. 😀 . inak mala je strašne 😉 zlatá

katuskapd
14. júl 2009

ahojte hlasime sa naspat zo sturova, mama spalena pocdenila pravidelne kremovanie, ale matusko super, nic ziadne nasledky, to bude tou 50 faktorom 😀 total si to uzil, stale vo vode, ale istili to body a klobucik 🙂

livia vitaj, fu nezavidim ti to teplo, ale uz len zajtra potom ma byt znesitelnejsie 😉

lucija super ze vsetko ok 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre