Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

kafulienka
autor
14. dec 2006

jeeej, hura baby, som tu po dlhsom case a velmi ste ma potesili, ze sa "moja" tema rozbehla...ahoj galina, sorry, ze som sa tak dlho neozvala, uz som spat v alpach, budem sedavat za pc, tak uz budem poctivo pisat 😅

mmmk
14. dec 2006

Mira, tak na babetku pracujem. Zijeme v Chemnitz v Sasku 😉 A kde tvuj manzel pracuje? Ja porad nevim, jak je to s tema davkama.

galina75
15. dec 2006

Ahoj kafulienka
uz som myslela ze si zanevrela na "konika", ako dopadli vysledky- uz snazilkujete?

kafulienka
autor
18. dec 2006

Ahoj galina, ako tak snazilkujeme, teda zatial to tak vychadzalo, ze akurat sme mali chut ale nie v tie spravne dni... a vy? Ja som si povedala, ze moc stresu z toho snazilkovania si nejdem robit, pretoze sem tam moc stresujem aj bez toho... 😀
takze tak, no a vysledky pre mna dopadli super, manzelik musi vybrat antibiotika a malo by to byt potom uz ok...taaakzee taaak, a ako vy? Ako sa citis? 😉

galina75
19. dec 2006

Ahoj kafulienka, citim sa fajn, len som stale este nedostala od cistenia MS a tak sa mi to nejako nezda. ☹ Stale mam zvysenu hladinu HCG Hormonu a tak beham po odberoch, ale uz som myslim na dobrej ceste. Zajtra idem opät na krv a tak dufam ze uz naozaj posledny krat. Idem aj k mojej doktorke a tak som zvedava co povie. Naposledy mi zistila cystu a tak som zvedava ci sa zväcsila, alebo zmensila.
Tak vam prajem vela stastia pri snazilkovani. Presnte tak to bolo aj u nas , ked trebalo snazilkovat, tak sme na to nemali az tak chut, no neboj ono sa to urcite coskoro podari.

ninuska
19. dec 2006

cavte babule ja zijem v nemecku moj manzel je slovak obaja tu mame prechodny pobyt....takze tiez neviem ako to bude s tou materskou....a ci mam na nu vobec narok

funny
19. dec 2006

ninuska, v nemecku nemozete mat prechodny pobyt. len v tom pripade, ze uz mate jeden pobyt v nemecku hlaseny. inak kazde prve prihlasenie na meldebehörde je ekvivalent naseho trvaleho pobytu. poslala som ti do ip nieco v skratke o nemeckom systeme a elterngeld.

dobry link o novom zakone je na www.elterngeld.net.

kafulienka
autor
21. dec 2006

Ahoj galina,
no ja mam take uchvatne obdobie, vsetkych by som prezuvkala najradsej medzi zubami 😠 ...a cakam kazdu chvilu mrchicu 🙄 ...a Ty ako? Ako dopadla Blut? A vies uz viac o tej cyste? Dufam, ze mas dobru lekarku, pretoze podla mojej skusenosti, cim viac hlav, tym viac rozumu. 😉

galina75
22. dec 2006

Ahoj Kafulienka
no ja som MS este stale!!!!!! nedostala, doktorka mi v stredu povedala, ze mam zdurenu sliznicu, co moze byt, ze bud dostanem coskoro MS, alebo ze som opät v skorom stadiu tehotna a tak mam pockat. Sice to slovo "cakat" uz nemozem ani pocut. Na ultrazvuku nebolo este nic vidiet, a aj ta moja nepodarena cysta sa nastastie nejako zmensila a doktorka jej neprikladala nejaku vacsiu pozornost. V stredu som bola aj na krvi, tak som na HCG 3 , co je po 12 tyzdnoch od cistenia uspech. (Klesam z 8800 teraz na 3) Nakolko je HCG uy iba 3 tak asi nebudem tehu a cakam na MS. Dnes mam zavolat mojej doktorke a dohodneme dalsie kroky.
Drzim ti palceky a prajem krasne a pohodove sviatky a "uspesny" Novy rok 2007.
Gala

anetadavid
22. dec 2006

Ahoj Kafulienka a ostatne babulky. Ja som tehulkovala v Rakusku-vo Wien.Ak Vas nieco zaujima, viem informovat 🙂

anetadavid
22. dec 2006

A davajte pozor hlavne na to, ze ak budete rodit v Rakusku a babom po porode vycestujete na SK, tak Vas uz spät nepustia, kym nemate napisane babo v pase.A vratit sa spät do Rak.-hlavne koli vysetreniam je velmi dolezite, pokial budete dostavat peniaze tam.Lenze zapis do pasu je velmi komplikovany.Nestaci Vam rak. rodny list, ale potrebujete SK rodny list a ten Vam nevystavi matrika v mieste bydliska, ale IBA osobitna matrika v Bratislave.Trva to az 6-8 tyzdnov.A od januara to bude az 12 tyzdnov!Lenze na dolezite vysetrenia treba ist v 4-7 tyzdni babatka!Takze je lepsie zostat vonku, az kym neabsolvujete potrebne vysetrenia az potom pricestovat na SK-pokial teda nemate chut prekrocit hranice zakona,ako som bola donutena ja, pretoze som nevedela o nedomyslenych zakonoch! 🙂 Na vybavenie SK RL treba:Obciansky preukaz, rak. RL dietata, alebo skor overenu kopiu, lebo Vam ho uz nevratia a sudny preklad rak.RL dietata.Toto treba zaniest na matriku v mieste bydliska,tam vyplnite este tlacivo pre vydanie SK RL a z matriky to oni poslu do Bratislavy.Pokial by ste to chceli urychlit tym, ze pojdete do BA priamo na osobitnu matriku, tak je to zbytocne-vobec tam nemaju strankove dni!Mozno Vam napadlo uz, ze ako to urobit, ked nemozete vycestovat na SK?!Bud Vam to vybavi ambasada, alebo musite poziadat niekoho, kto vam to doma vybavi.To,ze sa do Rak. nedostanete s babom plati, aj ked tam mate trvaly pobyt.
Ja tam mam trvaly pobyt, moje babo tam ma trvaly pobyt, dokonca tam podnikam a nedostala som sa legalnou cestou do Rakuska.Ked som volala na SK ambasadu do Wien a prosila som, ze nech mi vydaju povolenie na navrat do Rakuska, ze potrebujem riadit firmu,ze potrebujem ist na vysetrenie s malym,....Vraj naco ste chodili domov, teraz to je Vas problem!Takze takto v skratke 🙂

galina75
22. dec 2006

Ahoj Aneta, ano pocula som o tom od jedneho kamarata, on si tam vybavil ale nejake povolenie a tak to nebol problem. Oni totiz zili v BA- trvaly pobyt, ale ona rodila v rakusku v Hainburgu.
Tak to si si fajn vytrpela - no to musi byt na nervy, drzim palceky vam obom.
Ako dlho si uz v Rak?
Gala

emjee
22. dec 2006

nahodou dojdu na mna kontrakcie v rakusku a porodim tam - dostane male automaticky rakusky rodny list?

anetadavid
22. dec 2006

Ahoj Galinka! Neviem ake povolenie, mne nechceli nic dat.Ved tym starym ropucham v kancli o nic neslo, oni by o nic neprisli.V Rakusku som tri roky.

anetadavid
22. dec 2006

Ahoj emjee! Neviem, ako to je,ked tam niekto iba nahodou porodi,ale myslim, ze dostane iba neaky doklad, aby sa mohlo babo vratit s maminou domov 🙂
Skor viem poradit, co sa tyka vysetreni, planovaneho porodu v Rakusku, ale s tym, ze je tam buduca mamina poistena a zije tam legalne.

emjee
23. dec 2006

anetka chystam sa tam legalne pracovat, ale s tym, ze byvat budem na slovensku (alias pendlerka) - z tvojho pohladu mam sancu ziskat tam aj nejake socialne vyhody?

anetadavid
23. dec 2006

Emjee, musis tam mat prihlaseny pobyt a musis tam urcitu dobu platit odvody do zdravotnej,socialnej a dochodkovej poistovne, az potom mas narok na peniaze na babo.Neviem, co ta konkretne zaujima.

emjee
24. dec 2006

no u mna bude problem ten pobyt, lebo sa tam nechystam byvat (byvam na hranici a nemam problem s pendlovanim, aj skolu som tak robila, nemam dovod sa stahovat do rakuska, okrem toho manzel nevie ani ceknut po nemecky tak neviem, co by sme v rakusku robili), ale vsetko ostatne cize zdravotne, socialne a dochodkove poistenie tam budem normalne platit; no co som vyrozumela z tych stranok (vid linky na predchadzajucej strane) nebudem mat narok na materske ani pridavky na deti 😠 to je dost drsne, ked tam budem odvadzat poistne, nemyslis? 😢

galina75
25. dec 2006

ahoj nateta, no ja sa zatial nemozem stazovat na sluzby tu v rakusku, sice momentalne tehotna zial nie som ( mala som zamlknuty potrat pred 3 mesiacmi). Ale ked som bola tehotna tak bolo naozaj vsetko velmi fajn. Na zaciatku tehotenstva som mala niekedy pochybnosti, ze som "ausländer" a ze to budem pocitovat,(osobne si myslim ze hovorim naozaj velmi dobre po nemecky) ale nastastie to tak vobec nebolo.
Teraz sa chystame opät na snazilkovanie a tak dufam ze sa nam to coskoro opät podari 😀
Inac ja som tu uz skoro 7 rokov. Gala

froschka
25. dec 2006

ahojte jej tuto temu som tu este ani nevidela ja zijem v Innsbrucku 🙂 a wow tedy mam co vybavovat papierov ani by ma nenapadlo ze dieta nepustia bez zapisu v pase teeeeeeda....aneta diky za tip

anetadavid
25. dec 2006

ja sa tiez nemozem stazovat,nikdy mi tam nikto nedal pocitit, ze som cudzinec.Az po porod sa nestazujem, ale tam zlyhalo viacej faktorov, ale to nema s tym, ze som cudzinka nic spolocne.
Froschka-nemas zaco, ved najlepsie je ucit sa na chybach inych 🙂

froschka
25. dec 2006

ja sa musim pochvalit ze mam vinikajucu lekarku a aj iny doktori sa ku mne spravaju ako k rovnocennej

galina75
2. jan 2007

ahoj froschka,
to je super ze mas fajn doktorku, mojaby mohla byt lepsia, ale zatial uvidim, mozno ked budem opät tehotna, tak pojdem k inej, a potom asi niekde vo Viedni. Drzim ti palceky, aby vsetko fajn dopadlo 😅 Gala

kafulienka
autor
8. jan 2007

ahoj galina, tak gratulujem k tomu nezvycajnemu darceku pod stromcek 🙂 , tak fakt teraz uz len bez stresu s pohodickou do velkeho snazilkovania...a drzim palce....
my - sem tam snazilkujeme aj v tie spravne dni, ale akosi sa babatku k nam este nechce, tak sme si povedali, ze si poriadne uzijeme aspon zimnu sezonu a zajtra ideme lyzovat...k.

funny
9. jan 2007

ahojte, a nemate v rakusku nieco ako kinderreisepass, resp. do 01.01.2006 bol v nemecku pre niektore krajiny platny aj kinderausweis - kus papieru?
vydava sa malym detom uz od narodenia, vydaju ho na pockanie a stoji (v de) ca. 13 euro. dieta musi mat rodny list danej krajiny.

kedze zapis do pasu trva cez ambasadu u nas aj 6 mes., manzel pas nema a my planujeme s malym vycestovat skor, budeme vybavovat doklad priamo prenho. v nemecku to urcite ide.

galina75
9. jan 2007

ahoj Funny
no Kinderreisepass mi nic nehovori, ale mozno nieco take aj tu existuje.

Kafulienka
no my sme natom tiez tak nejako podobne, cez silvester sme zbehli do Zillertalu a boli sme uz aj v Obertauern. Teraz cez polrocne prazniny sa tiez chystame, ale dufam este ze nasnezi.
Tak som si aspon polyzovali, ked uz nie som tehotna ☹
drzim palce pri snazilkovani a daj vediet ak by sa nieco podarilo.

anetadavid
9. jan 2007

Ahojte baby!
Tiez ma zaujima ten Kindereisepass.Mne uz dosiel z BA ten SK rodny list pre maleho.Tak som isla na pasove.Tam pytali este aj potvrdenie, ze dieta je obcanom SR, aj ked su obaja rodicia Slovaci.A ked zistili, ze maly ma trvaly pobyt v Rakusku, tak ako ja, tak mi odmietli vystavit cestovny pas.
Tak mi teda povedzte niekto,ze kde mi ho vystavia!V Rakusku ma poslali na SK, lebo som SK obcianka a tu ma zase poslali do Rakuska,lebo tam mame trvaly pobyt.Toto je ciste Kocurkovo.
So socialnou pracovnickou som sa rozpravala ohladom zapisu do pasu a moznostiach, ako to vybavit, ale ziadny Kinderreisepass nespominala, tak neviem tiez, ci to existuje aj v Rak.

emjee
9. jan 2007

myslim si, ze ak ste obaja obcania SR neni o com a pas by ti mali dat slovaci
ale ako pises, je to na dlhe lakte, mne minule v zdravotnej poistovni tvrdili, ze ked studujem v rakusku musim sa riadit slovenskymi zakonmi o priemernej dlzke studia 😀

funny
10. jan 2007

emjee ma pravdu, u nas sa to tyka nemeckych deti, ked su obaja rodicia slovaci, treba na slovensku. sorry, ta varianta ma nenapadla, kedze my sme zmiesany par, maly bude mat obe obcianstva.

anetadavid, tvoje dieta je slovak, ci rakusan?

inak podla http://www.minv.sk/krpzba/WWW_KRPZ/Ako_si_vybav... je mozne vybavit na slovensku aj pas dietatu mladsiemu ako 5 rokov, chcelo by sa to poinformovat priamo tam. ziadost sa sice podava v mieste trvaleho pobytu, ale ak ho mame (podla zakona) pri dlhodobom pobyte v zahranici odhlaseny, musia mat nejaku centralu, kde vydavaju pasy slovenskym obcanom bez TP na sk, ved to je jediny platny doklad. odovzdanim OP nestracas narok na slovenske obcianstvo! to je fakt kocurkovo, mna tie urady vzdy vytocia.

anetadavid, podla mna to jednoznacne zblbli na slovenskom pasovom, treba sa obratit so staznostou na nadriadeny organ a ziadat o vysvetlenie.

funny
10. jan 2007

a este k tej teme slovensky pas(http://www.minv.sk/legislativa/40obcianstvo.htm)

ZÁKON 40/1993 Z.z. § 4
Štátne občianstvo maloletých
(1) Ak sú rodičia štátnymi občanmi Slovenskej republiky podľa § 2 alebo sa podľa § 3 stanú štátnymi občanmi Slovenskej republiky, majú ich štátne občianstvo aj ich maloleté deti...

a § 9a popisuje vydanie OSVEDČOVANIE ŠTÁTNEHO OBČIANSTVA SLOVENSKEJ REPUBLIKY

to je dobra haluz, sama byrokracia, ved co by ti uradnici robili, na vsetko treba potvrdenky. 😠

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre