Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

wienika
12. jún 2008

ronnda, tak si to pozri priamo na stranke babywalz, kde su hracky.....lea babiku uz ma aj dve ale zatial sa na ne nechyta...skor ju bavia take chlapecenske hracky a ona rada nieco tlaci pred sebou...preto to auto..a s´tym mozme ist aj von, tam ju do toho dam, priputam a ja ju tlacim pred sebou...je tam taka tyc na to....a zaroven to sluzi aj ako hojdacka....tak uvidime..uz som to objednala, buduci tyzden to tu bude...ale dam jej to az na narodky-dufam, ze vydrzim 😀

u doktorky nic moc, revala ako tur, hned ako ju zbadala a prestala az ked sme boli dole pri kociku...dostala poslednu inekciu proti meningitide....konecne to mame za sebou 😉
za dva mesiace pribrala ledva 200 gramov, co nie je dost...a ze mame stale skusat ju naucit poriadne papat...hehe...a ako?
takze teraz ma 7100 gr a 71 cm....taky drobcek, vsak ste ju videli......
gratulujem k dalsej prespanej noci, no vidis ako to nahle prislo......

vroni, nic si z toho nerob, ja musim tiz od septembra do roboty a to musi ist lea do jasli....akurat bude mat rok....tiez nemam na vyber..... 😒

lieska
12. jún 2008

baby diky za nazory a odozvy!! Este nieco...tie, co st erodili s epiduralkou...museli vam porod vyvolavat? Lebo j asom citala aj to, ze kedze je treba pri tom anesteziologa (ci kto to picha), tak to treba naplanovat a tym padom vo vacsine pripadov aj porod vyvolat!

Jasterka, ty si len uzivaj ze si doma a mna si nevsimaj! 😀 Som aktivna, ale to je len nahoda a stastie, ze prave teraz pracujem! A inak s tym prekladom kontrol lekara odtadeto to je dobry napad... na to som ani nemyslela!

Wieni, idem len na 5 dni, lebo potom som cely tyzden na SK a tolko dovolenky naraz by mi asi nedali! Aj ked som zistila, z etuto to je iny komunizmus...zacala som robit v aprili, rodim do konca augusta a Mutterschutz mam do 21.12. A narok na dovolenku: 19 dni!!!! Strasne vela!! Ale diky! 🙂
To j efajn, z emala je ok, do kelu, ja budem asi ina stresmenka! Aj dnes som cely den na nervy, lebo v noci ma tak pichlo v boku (ked som zmenila polohu bolo ok) a ked sa ma drahy rano pytal, co robi male, tak som si uvedomila, ze si ani nepamatam, ci sa vcera ozvalo! Aj ked to stale citil len ako take steklenie, este to nie su tie pohyby v pravom zmysle slova! Tak dufam, ze to je ok!!!

Diky aj za pozitivne spravy o teste na cukrovku! Parada, hadam sa tomu vyhnem aj ja! Ale na SK to robia automaticky, nie??

Zatial pa.

bejby29
12. jún 2008

Ahojte kocky, dobre ranko.. Ja som tiez rodila s Epi a keby som ju nemala tak sa urcite zblaznim, lebo ked mi zacali kontrakcie tak ta bolest ma dost vycerpavala... Lenze to je individualne, niekto ma bolestio hodinu a niekto 24 hodin.. No a ako prvorodicka to nemozes vediet.. Inak ja si na porod spominam rada - malo to taku magicku atmosferu, neda sa to opisat slovami, ale bolo to krasne...
Inak, Epi je super vec, odporucam

bejby29
12. jún 2008

Lieska, to s tym vyvolavanim nie je pravda... Oni vedia podla toho na kolko prstov si otvorena, ze kolko ti to bude trvat.. A budes na pasoch (neviem, ako sa ten pristroj vola) co ti monitoruje kontrakcie, podla toho oni vedia, ze sa ti porod rozbieha a kedy ti pichnut Epi... No a dalej aj podla kontrakcii

bejby29
12. jún 2008

Ronnda - krpec je slangovy vyraz pre slovo malicky/malicka.. Pisem dnes rychlo lebo mala ma energie za sto certov a tu boxuje nohami rukami..
Kocky, chcela som sa spytat, ci je to normalne, ze babatka niekedy tak zrychlene dychaju??

ronnda
12. jún 2008

ahoj bejby - diky za preklad, rikala jsem si, ze to bude znamenat neco takoveho. miminka opravdu nekdy zrychlene dychaji, je to normalni.

vroni
12. jún 2008

Wieni, vôbec nie je Lea maličká. Vyhrabala som Mukipass a Natálka mala v 9 mesiacoch 6800 g a 67 cm a doktor ju vyhlásil za "tabuľkovú" (tudiž priemernú) Len mňa deprimovalo, že som jej v roku a pol ešte stále kupovala oblečnie na 9-12 mesiacov 😀 😀 😀
Lieska, mne tiež nevyvolávali pôrod, asi to závisí od nemocnice, vo väčších bude anasteziológ stále (si myslím) Kde sa chystáš rodiť?

lieska
12. jún 2008

Fiha, tak potom to je ok so tou epi a vyvolavanim! Diky bejby za ozrejmenie, fakt to ma aj logiku, ved epi ti pichnu az po urcitom case (ked si na 5 prstov otvorena myslim). Inak zlato si to opisala s tou "magickou atmosferou"! Ukludnujuce! 😀

Vroni, ja budem rodit v LKH tu v Salzburgu! Tak to tam asi anesteziolog bude stale, nie? Ty si tiez vo Viedni?

lenka.pav
12. jún 2008

ahojte, davno som vam nic nenapisala, ale citam vas poctivo. mali sme v rodine taku smutnu udalost, starky mi zomrel ☹ ☹ ☹
tiez neviem, ci si dam epidural, ale u mna je to z inych dovodov - mam posunutu a prasknutu platnicku, takze mozno mi ju nebudu moct dat...no ved uvidime. a normalne je anesteziolog pocas tej prvej porodnej fazy stale pri rodicke, tak sa lieska neboj 🙂 (aspon v nasej nemocnici, kde som doteraz pracovala, to tak bolo. ale uz som freigestellt)
ronda, myslim, ze u vas sa to v cechach povie mrňus 😉 🙂 😉 Ale nie som si ista
a este nieco ma napadlo. mna moj gynekolog poslal na ten cukrovy test 😝 Idem tam v pondelok. asi sa mu zda byt nas drobec velky, lenze on ani nemoze byt maly, ked ma tatko takmer dva metre, nie? aspon tym sa ukludnujem, ze to cukrom nebude 🙂

lenka.pav
12. jún 2008

a este otazocka, ma ten katalog baby but aj vlastnu web stranku? neviem ju najst. dakujem 😉

twix
12. jún 2008

ahojte,
tak na to stretko v stredu bohuzial neprideme. mame kazdu stredu spielgruppe a malej sa tam strasne
paci. uz bude asi len 4 krat. od septembra som nas neprihlasila, kedze uz to bude pre mna namahave
a s druhym babätkom sa nebude dat chodit. ale rozmyslam dat lauru aspon na 1-2 dopoludnia k nejakej
tagesmutter do kolektivu, nech je s detmi. urcite jej to bude chybat. problem je v tom, ze ona spava
medzi 8-10hod a potom poobede, tak neviem.

lieska - ja som epi nemala. ja som si povedala, ze uvidim, ake to bude, ak budu bolesti hrozne a budem rodit
velmi dlho, tak si o nu poziadam. ale cele sa to tak rychlo odohralo a dalo sa to vydrzat, takze ani teraz
pri druhom neplanujem dat si ju. zase ratam s tym, ze to bude rychlovka 🙂 tak dufam, ze sa nemylim.
inak neprajem nikomu, aby mu vyvolavali. poznam dva pripady, tie mamicky do dvoch hodin v strasnych
bolestiach odrodili ☹
mne robili test na cukrovku pri prvom tehotenstve. nebolo podozrenie, ale mala som taku strasne
opatrnu lekarku, ona posielala asi vsetky svoje pacientky.

wieni - bud rada, ze mas take "tabulkove" dieta. moja laura je v tabulke uplne hore na maxime.
ked mala 9 mesiacov, tak som jej uz musela kupovat velkost 80. vcera som ju po dlhej dobe vazila
a mala 12,7 kg.

lenka - http://www.babybutt.at/ ja som tam raz objednavala, ale väcsinu veci, co som chcela uz nemali
bud vobec, alebo v tej velkosti, co som chcela, tak drzim palce. ale spokojna som s babywalz.at. vzdy
prislo, co sme objednali a vzdy aj mali, co som chcela.

maya01
12. jún 2008

Ahojte,

tak my sme mali dnes take mini stretko s Miriam a s jej Samkom.Bolo super...maly je na zjedenie a Mirka sympatacka. Mali sme pekne popoludnie. Skoda,ze byvaju tak daleko od Viedne ☹
Prihodila som aj par foto.

Ronnda,dom sme si boli obzriet,ale neviem,ci sa jeho povodny majitel stihne odstahovat,pokial sa ja vratim do Viedne.... Takze sa nespoliehame na 100% na to a hladame dalej,ale zatial bez vysledne....

Wienika,nic si z toho nerob a neorientuj sa podla tabuliek,podla mna je Lea zdrave a zive dietatko a nic jej nechyba...je velmi zlata 🙂

lenka.pav
12. jún 2008

twix, dik za tu adresu 😉
baby, mate este nejake tipy, kde lacno a dobre nakupit zakladne vecicky do vybavy? alebo aj kosielky na dojcenie, podprsenky a podobne? lebo kvoli kurzu sa mi uz slovensku neoplati nakupovat a tu neviem, kam mam ist. dakujem 🙂

lieska
12. jún 2008

Lenka, uprimnu sustrast aj takto dodatocne...
Adresu BabyButt-u ti poslala Twix spravne,mne sa tam zdaju tie tehu veci krajsie, ale inak je to takmer to iste!Babywalz mi nebol moc sympaticky uz na zaciatku, dva tyzdne som cakala na katalog,mne sa to zda vela.

Tak Nitranky sa stretli?? No super baby! Inak vy babule, co uz mate deti, ake mate skusenosti s tym jednorazovym prispevkom. Ked ste rodili tu aj k lekarovi ste chodili tu...ziadali ste on vobec?

jasterka
12. jún 2008

Ahojte 🙂 som vam tiez vdacna za vase nazory ohladne epiduralky,a porodne skusenosti,aj ked mam pocit,ze nas tehulky setrite,co sa tyka reality 😉

Ronda,presne co si nacrtla-to ma najviac zaujima,to co buce po porode...ciel prezit porod mam ,ale co potom?
ja budem rada ak napises co ta soklo a co si necakala,radsej sa pripravim...ale to sa asi neda,co?
Casto nad tym rozmylsam,pridem po 5.dnoch z nemocnice a co? Akosa budem citit ,a co robi take male babatko cely den? Co budu moje povinosti,vobec si to neviem predstavit.Asi ani nemozem ist z domu prve tyzden ,nie? kedy zacneme kocikovat,akedy k vam zacali chodit navstevy?
No vidite mam v tom gulas 😅

lenka.pav
12. jún 2008

lieska, dakujem.
tehulky, nebojte sa, vsetko zvladneme na jednotku. od kamaratok viem, ze babo zvykne byt prve tyzdne spave, len spinka, papa a kaka. nase mamy a stare mamy vzdy vraveli, ze prve dva tyzdne sa nema chodit s babom von a ani navstevy by nemali chodit (teda okrem najblizsej rodiny, tym to nezakazes). je to kvoli imunite.
viete, v com mam hokej ja? ci sa tu v rakusku pouzivaju zavinovacky, napr. Teda, ci ich mam kupit, ci nie....

lenka.pav
12. jún 2008

a ten babybutt sa mi zatial dooooost paci 😉 😀 . najradsej by som objednala vsetko 🙂

vroni
12. jún 2008

Babybutt je fajn, ale trochu šuchtavý, trvá pár týždňov, než sa unúvajú poslať veci. Krásne veci máva Dohnal (vo Viedni na Kärnertrasse alebo SCS) alebo Baby one (SCS). H/M a C/A stojí za to, ak im práve prišla nová kolekcia. Po mesiaci sú dobrí už len na ušetrenie peňazí. Avent a Mum fľašky a príslušenstvo (prisahám na ne 😉 ) predáva Lutz (veď jasné, kto iný než obchod s nábytkom), ale mávajú aj pekné šaty na krstiny (niekedy) a drobnosti.
Ja som sa so zavinovačkami v Rakúsku nestretla. Novorodenci mali v pôrodnici body a dupky (erárne) a každý ich bral do ruky "len tak" Keď som sa na zavinovačku pýtala pediatra, povedal, že sa rozhodne neodporúča, lebo ničí kĺby (ortopéd potvrdil) Ja som napriek tomu asi mesiac dieťa do zavinovačky strkala na kojenie, jednoducho sa pri tom menej trepala a ja som bola schopná aspoň trochu ju nakŕmiť (ale ona nemala sací reflex, takže naše kojenie bola kapitola sama o seba)
Návštevy mohli chodiť aj do pôrodnice a veru aj chodili. Zdalo sa mi zbytočné sedieť s krpatou doma, keď už ako párhodinová v pôrodnici absolvovala návštevu tureckej veľkorodiny (spolubývajúcu prišiel pozrieť manžel s dvoma staršími deťmi, rodičmi a asi šiestimi bratrancami. A potom chodili každý deň - v tomto zložení, návštevné hodiny od 8 - 20 h, super to bolo 🙄 ) Takže som s ňou chodila od prvého dňa von, do obchodu a všade, kde bolo treba. Prežila v zdraví, ja s ňou 😎
Mňa hrozne prekvapilo po príchode z pôrodnice ako bolo s dieťaťom ľahko. väčšinu času spala (ja s ňou), občas prebaliť a nakŕmiť, ale vlastne s ňou bolo máličko roboty. Boli sme cez deň celkom sami, tatko chodil do práce a ja som maminu pomoc odmietla (porazilo by ma z nej) a už po pár dňoch sme boli zohraný tým a ja som vychutnávala ten božský kľud (žiadne davy cudzích rodinných príslušníkov v mojom okolí) Na vstávanie v noci ešte fungovali hormóny a v pohode sa to dalo zvládnuť, ale ja som dopriavala v noci dcérenku aj tatinkovi (však je aj jeho, nie?) V živote som nemala tolľko voľna ako prvé tri-štyri mesiace (no, potom už nie, ale čo už) a ešte ma aj všetci ľutovali, aké je to tažké s malým dieťaťom. Dodnes neviem, prečo by malo byť 😀 😀 😀

bejby29
12. jún 2008

Caute kocky, dobry vecer 😉
Mayi, super, ze ste mali prijemny prijemny den, Miriam vyzera naozaj sympatacka 😎 Ja dojdem na 90% na to stretko a uz sa na vas tesim..
Lenka, ja ten katalog od Baby Butt mam a mam aj katalog-gutschein, ak mi posles tvoju adresu tak to vypisem a oni ti ho poslu

lenka.pav
12. jún 2008

Vroni, veeeelmi pekne dakujem za vycerpavajuce info 🙂 🙂 🙂 🙂 . Zidu sa.
bejby, mas IP.

bejby29
12. jún 2008

Ja mam na porod pekne spomienky - isla by som rodit aj hned za vas 😉 Ako som pisala, pre mna to malo take neopakovatelne caro, no neda sa to opisat..
Mna po porode chytili dost take depky, ako to zvladnem, riadne baby blues a ani som nechcela, aby mamina odisla, strasne som sa bala ako to sama zvladnem, ale nakoniec som zistila, ze je to super. Milujem malu kupkat a obliekat a vsetko okolo toho, chodit s nou na prechadzky a najviac zo vsetkeho ju objimat a bozkavat.. A ked sa na mna usmeje tak to je ten najkrajsi pocit aky som v zivote zazila..
Takze Jasterka, prisaham, ze ta caka omnoho krajsich veci s babatkom ako si len dokazes predstavit 😉

bejby29
12. jún 2008

Ozaj Leni, dala som ti poslat aj katalog z Baby Walz

wienika
12. jún 2008

ahojte babulky, tak ste tu toho popisali, trosku mi trvalo, kym som si vsetko precitala...

co sa tyka toho ako sa starat o babatko sa jasterka a ostatne tehulky bat nemusite, presne ako napisala vroni...aj u mna to tak bolo, aj s tou zavinovackou aj s tymi navstevami,ale pomoc mojej maminy som neodmietla...sice prisla len na tri dni, aj za to som bola vdacna. nie ze by som jej pomoc nejako potrebovala, ale mala som lepsi pocit, ked bola pri mne....
tu zavinovacku si urcite zaobstarajte, aspon ten prvy mesiac, lebo to babo je take drobne a krehke, lepsie sa tak aj koji.....
a hlavne sa nemusite bat, ako to zvladnete, lebo to pride tak automaticky....to mate v sebe..... 😉
ja som sa vobec nebala porodu ani toho ako to zvladnem....
inac ja som mala vyvolany porod,malu mi museli vybrat o tyzden skor z bruska, lebo za posledny mesiac vobec nenarastla, placenta uz neplnila svoju funkciu...bolesti som sice mala, ale dali sa vydrzat....asi 1 a pol hodiny, potom som sa otvorila na 4 prsty a pichli mi epi....a za minutu som pocitila uzasnu ulavu..... 🙂

co sa tyka vybavicky, myslim, ze veeelmi dobre ceny a krasne veci ma C&A, ja som odtial mala hlavne bodynka, pancusky a spaci vak....urcite su tam vecicky lacnejsie ako z katalogov....chodim dost casto okolo, stale tam nieco pre leu kupujem...takze odporucam....neoplati sa kupovat drahe veci, babatka rychlo rastu, maju to par krat na sebe a koniec.....maleee.... 😉

maya, kukla som fotky, su super, miriam je kocka a samkovia su svetoviii....taki smejkovia....skoda, ze byva tak daleko...

dnes som sa stretla s jednou kamaratkou, ktoru som nevidela asi 13 rokov, nase mamy boli kolegyne....
byva tiez vo viedni, ani sme o sebe nevedeli, ma dve deticky a som jej o vas hovorila, takze, ak sa teda buduci tyzden stretneme, tak asi pride aj ona......

super, rakusania vyrovnali, ten moj si skoro cvrkol od stastia....skoda, ze nemohol kricat(lea spala vedla) 🙂

tak vam prajem dobru nocku, lebo isto iste som tu posledna......(ak mi to bejby nepokazi 😀 )

bejby29
12. jún 2008

pokazim be be 😉 😀

maya01
13. jún 2008

Dobre ranko,

konecne piatok 😵 Uz sa tesim na vikend,potrebujem si oddychnut,som ko...musim muzika vyslat so Samkom na spacirky... 😉

Bejby,vsetko pripravene na svadbu? Uz ste kupili prstene?

Wienika,tak manzelik taky vyteseny 😀 Mojho futbal moc nezaujima,pozrie si, ale tak v norme.

Pekny dnik prajem.

ronnda
13. jún 2008

hezky patecni den!
lenka - dekuji za preklad, takze si do slovniku pridavam dalsi slovo: KRPEC = MRNOUS
tak ta nase krpcica 🙂 dnes zase prospala noc, ze by nam to uz tak zustalo...???
vybavicka - souhlasim s wienikou, v C&A nakupuji nejradeji, i v KIK se daji koupit pekne levne veci.

jasterka - vubec se toho prosim te nedes a hlavne na to ted nemysli! jak uz tu psaly holky, vsechno pak prijde tak automaticky... u me to bylo tak, ze ja jsem byla ucebnicovy priklad poporodni deprese, porad jsem bulela 😢 nicole byla od malicka velky kriklounek a ja jsem se strasne bala, ze ji neco je, nakonec se ukazalo, ze pres den kricela hlady a vecer to bylo boleni briska, potom jak se to vsechno zabehlo, to uz bylo o moc lepsi. Ja jsem ze zacatku mela strach byt s ni treba sama, byla jsem takova nejista, ale to k tem zacatkum proste asi patri, vsechno chce cas. Tak neboj, zvladnes to ani nebudes vedet jak!

uz tu za nama dlouho nebyla kvetinka, taky jaurska se neozvala a jeste tu za nama chodila mamicka co ma dvojcatka holcicky - froschka???

twix
13. jún 2008

lenka, skus mytoys.at zvyknu tam mat dobre akcie. ja som tam oblecenie nikdy nekupovala, ale ine veci a boli o dost lacnejsie nez v obchode. niekedy mi poslu mailom gutschein alebo ze mozem versandkostenfrei objednat. uz som to par krat vyuzila.

twix
13. jún 2008

inak tiez odporucam CA, KIK a HM.

twix
13. jún 2008

este ma napadlo, ze babywalz ma v gasometri obchod.

twix
13. jún 2008

vroni zazila po porode krasnu rozpravku. ja mam opacne zazitky, ale nechcem nikoho znepokojovat.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre