Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

lenka.pav
24. jún 2008

aj ja sa uz moc tesim, ze spoznam spriaznene duse v cudzom svete!!! 🙂 🙂 🙂

lenka.pav
24. jún 2008

uz som zasa nejaka hladna, asi idem zasa zrat. ten nas maly furt pyta jest, katastrofa (esteze sa mam na koho vyhovorit 😀 😀 😀 )

silvia2406
24. jún 2008

len chod, chod, aby si nehladovala, potom bude maly zurivo kopat 😀
ja teraz momentalne hladujem, aby som mala priestor v zaludku pre romanticku veceru 😅 v poslednej dobe praveze jem strasne malo, asi je to tym teplom 😝

lenka.pav
24. jún 2008

uz sa napchavam. tak mne ani to teplo nebrani v napchavani sa. chuti mi stale, nanestastie 😠 . u mna romanticka vecera nehrozi, drahy siel do nocnej, tak som tu sama. ale coskoro pride sestra s manzelom, idu do chorvatska, tak sa tu cestou zastavia.

lenka.pav
24. jún 2008

ako dlho tu uz zijete?

silvia2406
24. jún 2008

co sa tyka romantiky, tak ani u nas nejak nehrozi, ked pride manzel z prace vecer o siedmej utahany ako kon. a mne je predstava nejakej romantiky v tejto horucave akasi vzdialena 😅 😀 chcelo by to klimu 😀

aspon, ze ti sestra bude robit chvilku spolocnost, ja sa uz tesim na maminu, ked pride, dokonca mi dnes povedala, ze aby sa jej to oplatilo, prisla by uz vo stvrtok. uz sme si strasne davno niekam nevyrazili len my dve, taky babinec mam rada 🙂

silvia2406
24. jún 2008

manzel je tu 3 roky, ja 2, ale nejak som si este stale nezvykla. doma je doma ☹

lenka.pav
24. jún 2008

verim, ze sa na maminu tesis. su nam take vzacnejsie, ked ich zriedka vidime. moja robi tiez v rakusku, vo schwechate, takze si denne aj hodinku volame 😉 . sestra sa tiez prestahovala do blavy, takze aj k nej to mam na skok. som rada, ze nemusim za rodinou cestovat az na vychod 🙂 . a neboj, vecer uz bude fajn, nebude tak slnko piect. chodte kdesi do restiky k dunaju, tam bude aj pofukovat a bude romantika jak hovado 😀 😀 😀 .

lenka.pav
24. jún 2008

ja som si tu zasa zvykla velmi rychlo. pracujem tu uz od maja 2003. drahy sem prisiel za mnou az minuly rok v aprili, na skusku a nastastie aj zostal. inak by som tu uz nebola ani ja, vratila by som sa kvoli nemu. dokonca som prekvapena, ze si tu zvykol, len mu velmi chybaju kamarati a hlavne volejbal. to bol jeho zivot. ale to ja nezmenim. vsetko ma svoje za a proti, treba v zivote prinasat aj obete - kvoli dobrej veci

silvia2406
24. jún 2008

lenka, ten dunaj nie je zly, je to celkom fajn napad, uvidim, co na to manzel, pretoze je to od nas dost daleko, byvame totiz v 12. bezirku.

a vy ste tu ako dlho? co robi manzel?

a mas pravdu, mne je teraz rodina velmi vzacna, ked sa vidime tak raz za 4-6 tyzdnov a ked bude babo, tak mozno este menej ☹

lenka.pav
24. jún 2008

ja sa teda aj s babom chystam chodit domov raz za mesiac 😉 . manzel robi ako selbststandig, vozi pre banky papiere. centralna banka ich vytlaci (tlaciva ako seky, zmluvy a tak) a on ich rozvaza do dcerskych bank.

silvia2406
24. jún 2008

u nas to bolo opacne, ja som prisla za drahym sem, dokoncila som si bakalara v BB, potom sme mali svadbu, prestahovala som sa do viedne, medzitym som si dialkovo dokoncovala vysku, no a teraz pride babatko. znie to ako rozpravka, dufam, ze bude s dobrym koncom a ako mi dnes napisala mamina, aby nam to vydrzalo este minimalne 60 rokov 😅

myslim, ze kazdy, kto sa stahuje do ineho statu, alebo do vzdialenejsieho mesta prinasa obete, opusta zazemie, ktore ma, znamych, kamaratov, ale na druhej strane, my sme isli za lepsou buducnostou, keby sme boli ostali na svk, tak si nemozeme dovolit nic, ani babatko ☹ je to smutne, ale je to tak 😝

lenka.pav
24. jún 2008

a co robi tvoj manzel a co ty?
a neboj, ja verim na rozpravky, urcite to bude s dobrym koncom 😉

silvia2406
24. jún 2008

manzel je fyzioterapeut, ja som vystudovala socialnu pracu, socialnu pedagogiku. na skole ma to velmi bavilo, dufam, ze tu najdem uplatnenie, hlavne je ale zlepsit moju nemcinu.

lenka.pav
24. jún 2008

prihlas sa na nejaky kurz, ved vo wien ich robia neurekom. a myslim, ze so socialnou pracou by si tu mohla cosi zohnat. ved ako sme v eu, tak uz aj diplomy uznavaju. mne moj uznali, len som si este netrufla to aj vyuzit v praxi.
chodila som s tou mojou prasknutou platnickou na rehabilitacie a bola som prekvapena, kolko slovakov fyzioterapeutov tam bolo. boli radi, ze sa mozu so mnou po slovensky rozpravat.

silvia2406
24. jún 2008

lenka, uz mam nejake kurzy za sebou, to bolo prve, co som absolvovala, ale mam pocit, ze mi to nedalo to, co som cakala, aj ked kurz ako taky bol velmi fajn. mozno by pomohol nejaky konversationkurz. uvidim, teraz chodim k manzelovi do prace, kde neustale komunikujem s rakusanmi, tak dufam, ze to bude mat pozadovany efekt 🙂

silvia2406
24. jún 2008

a aky diplom ti uznali? preco si netrufas vyuzit ho v praxi?

lenka.pav
24. jún 2008

mam osetrovatelstvo, len som chcela este aku taku prax ako sestra, aby som mohla mat zaujimavejsi Bewerbung. Lebo s tym by som mohla robit v manazerskych poziciach, ale to ma cas, preto som to este nevyuzila 😉

lenka.pav
24. jún 2008

vies, ja si nepotrpim na titule. som rada, ze tu pri lozku som zarobila viac ako doma v nejakej vyssej pozicii, to je pre mna dolezitejsie.
asi uz prisla sestra

silvia2406
24. jún 2008

tak vam prajem prijemny zvysok vecera 🙂

lenka.pav
24. jún 2008

aj ja ti prajem krasnz romantickz vecer, papa

maya01
24. jún 2008

Dobry vecer,

fiha vy ste toho,ale popisali,normalne som nestihala citat 😕

Silvi,super kocik,ja som ho uz obzerala na nete... vyzera uzasne,na zivo som ho este nevidela...
Co sa stretka tyka,tak sme sa predbezne dohodli na utorku a Stadtpark. Vyhovuje?

Vierusik,vitaj... Takze budes rodit vo Wilheminnen... Preco prave tam? Mne tam rodila svagrina.

wienika
24. jún 2008

jej, tehulkovske odkazy......no konecne ste sa ukazali baby, uz som si myslela, ze ste odstahovane...... 😉

silvi, prajem vam krasne vyrocie, pekne to oslavte....nech vam to vydrzi este dlhsie ako 60 rokov 🙂

jasterka, ty si z malaciek? my sme mali nedaleko chalupu, v laksarskej....ale uz davno...v malackach mam dobreho kamarata, ale momentalne zije v nemecku.....jeho rodicia s bratom tam ale stale su....to by bola sranda, keby si ich poznala 😉

lenka, ako dlho chces ostat s babom doma? vies uz kam chces ist pracovat potom? a preco si tvoj drahy nenajde nejaky volejbal vo viedni?aby mu tu uz nic nechybalo 🙂

no vsetko ma svoje pre a proti, mne tiez chybali kamarati, ale hlavne rodina....chodim domov takmer kazdy vikend, niekedy aj cez tyzden.....ked sa mi cnie.... 😉
ale uz som si tu zvykla a som tu spokojna, domov to mame na skok....aj ked bratislava ostane pre mna navzdy moj domov...presne ako pisete, je lepsie mat babo tu ako na sk......

vieri, 10 bez. vobec nepoznam, pre mna je hrozne daleko.....
ja som v 18 tom....

bejby, ako? si sa tu uz dlho neukazala.....ako sa ma natalka?
viedencanka sa este stale nehlasi, dufam, ze je ok...
twix, ako dopadol organscreening?

maya01
24. jún 2008

Wienika,tebe vyhovuje to stretko v utorok? Nemas nic na plane?

wienika
24. jún 2008

ahoj maya, jasne, ze vyhovuje..uz som si to poznacila do handy 🙂

maya01
24. jún 2008

Jeeeeej super,tak dufam,ze pridete vsetky... Uz sa tesim... a dufam,ze nam vyjde pocasicko...ale nemuselo by byt takeeee strasne teplo 😝

vroni
24. jún 2008

Teda, vy ste toho popísali. Vierušik, čo by si robila na Freistellung v 33. týždni? Od 32. týždňa musíš byť v Karenz a mala by si dostávať plný plat podľa toho, koľko si si platila príspevky v SVA. 370 € sa mi zdá strašne málo (viem, že selbstständig majú iné tarify, ale aj tak), veď len klasická materská je cca 440 €....
Ja som v Rakúsku od roku 2005, ale pred tým som bola 7 rokov v Nemecku, takže sa mi zdá, akoby som sa vrátila domov 😎 Ten pán, ktorý s nami býva je Rakušan, ja som asi zaťažená na cudzincov 😀 😀 😀 (to pochopiteľne nemyslím vážne), pracovne robí škodu na ministerstve vnútra (je počítačový technik, nie minister 😀 )
Na dovolenku sa už strašne tešíme, len škoda, že na stretku nebudem. A bývala nám môže diktovať, kam pôjdeme na dovolenku, lebo berieme aj jej dieťa (je to hus, zakázala vziať dieťa mimo EU a lietadlom, lebo "ani ona ešte nebola mimo EU a neletela") No, mimo EU ho nedostaneme a snáď puberťák nevykváka, že sme leteli.....
Dieťa mi tu robí teror, chlap sa ešte nevrátil z autíčok, tak končím.....

lenka.pav
24. jún 2008

wieni, si mi dala zakerne otazky 😀 . sama neviem, co mam robit. najprv som si myslela, ze budem doma len tych 15 mesiacov, aby som dostavala co najvyssiu matersku, ale to by som potom musela ist hned robit a neviem, kam by som dala drobca, kedze mamu aj svokrovcov mam daleko. potom som myslela, ze by som ostala doma najdlhsie ako je to mozne, ale to dostanem strasne malu matersku a musela by som popritom pracovat a zas mam problem, kam s drobcom. tak sa asi rozhodnem pre zlatu strednu cestu 🙂 . kam potom pojdem robit, netusim. bud sa vratim do spitalu (co sa mi asi nebude s babom pozdavat kvoli dvanastkam sluzbam) alebo pojdem nacas do mobile Pflege (caritas, hilfswerk alebo cosi podobne), lebo tam sa robi len 30 hodin v tyzdni a su zhovievavi k matkam. Maly by mohol byt v skolke a poobede by som s nim uz mohla byt doma. Ale casom chcem isto vyuzit diplom a vyskusat to niekde ako stanicna alebo cosi podobne, mala by som pracovnu dobu pondelok az piatok a to by bolo asi naj. Co sa tyka volejbalu, hm. nebyvame totiz priamo vo wien, ale smerom na St. Polten, v Eichgrabene, to by mal na vecerny volejbal dost odruky. a navyse pracuje len v noci...sice nie 5x v tyzdni, ale aj tak. a volejbal byva vacsinou vecer 😒 . ale snad casom mu najdeme nejaku inu pracu a potom to uz pojde. momentalne sme radi, ze pracu ma, kedze nehovori az tak skvelo nemecky (ved je tu chudak len rok).
dost som sa teraz vykecala, ze 😀 . snad vas to nenudilo. tiez by som sa niekedy s vami stretla, snad mi to aj niekedy vyjde.

jasterka
24. jún 2008

Lenka 😉 ako keby si to pisala za mna 😕 aj ja som sestricka a riesila som ,ktoru matersku mam vybrat a rozhodla som sa pre 2.moznost stym,ze su moznosti pooldienst9ak vies,co to je...)alebo teilzeitbescheftigung...
dufam,ze som sa rozhodla najlepsie ako sa dalo,nechcem ostat doma 3roky lebo muzik je slovak a nemam potom skym po nemecky a nechcem sa vratit zase na zaciatok aj praxovo,a ta prva sa mi zda velmi kratko,kedze by som musela potom pracovat na plny uvazok...inak mobile pflege,ak si vodicka je pre matky podla mna super riesenie,v tomto nam nas beruf ponuka naozaj vela moznosti...

inak moj muzik je tu tiez akurat rok,a trapii sa s nemcinou ale snazi sa a ja si to velmi cenim 😉

lenka.pav
24. jún 2008

jasterka, jeeej, tak potom toho mame spolocneho az az 🙂 🙂 🙂 . aj som rozmyslal nad pool dienstami, mam aj ten papier na to uz rok vybaveny, ze pre istotu, ale kedze nemam problem soferovat...ale este sa rozhodnem, ved potom mozme po cviceni pokecat a poriadne to rozobrat z kazdej strany. a co robi tvoj drahy? a kde si robila?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre