Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

blau
18. júl 2008

Tak AHojte kocky na pozvanie Wieniky sa pripojim.ZIjem vo Veldene am Woerther See a hladala som niekoho na blizku, ale nasla som Vas: som rada aspon niekoho ,kto sa vyzna v rakuskych pomeroch.V niektorych prispevkoch od Vas akokeby som sa videla.Ste zlate ako si radite a pomahate takto cez Pc.Hadam aj ja niecim pomozem.Tak napriklad k tym krcom v tehotenstve:treba uzivat magnezium.A mozno neuverite dat si obycajne mydlo/ toaletne/ pod plachtu k noham robi zazraky tak dufam, ze to pomoze mne pomohlo 🙂

maya01
18. júl 2008

Blau vitaj medzi nami 😉
Ty musis zit v naaaadhernom prostredi. 😵

blau
18. júl 2008

Ahoj dakujem,ano je tam krasne az na to, ze som tam totalne sama.Pretoze je to prevazne dovolenkova oblast v zime je tam mrtvo....Chceme sa prestahovat do Zell am See kvoli muzovi,lebo tam je sezona skoro cely rok a vo Veldene len 4mesiace.A hlavne aj kvoli nam dvom aby mali mal nejakych kamaratov a ja tiez. 😵

viedencanka
18. júl 2008

Ahojte,
Jasterka,ja neviem preco sa tie babatka tak skriabu,myslim ze su to take mimovolne reflexy,ked tu babatka male,tak robia casto take pohyby od veci.

Na vase otazky-my sme sa s muzom zoznamili,ked som bola este v Nemecku pred 10 rokmi,tam som studovala,zoznamili sme sa cez internet a vtedy som si ziadnu pracu ani doktorat v Taliansku nenasla,tak som isla do Viedne.On vtedy este studoval (studoval v Tal., ale vlastne bol so mnou vo Viedni a Tal. chodil len na skusky)Vtedy sa mu tu velmi pacilo,aj si hladal pracu ostosest,ale nic,tak sa vratil do Milana.Potom som uz povedala,ze sa musime rozhodnut,jeho zobrali do jednej firmy vo Viedni,tak sme vtedy aj naplanovali babo,bol tu s nami par mesiacov,ale potom ho zase zacali sluzobne vysielat stale viac do zahranicia.Anglicka a na juh Tal.,to bol stale na cestach a firme sa ani financne moc nedarilo,tak zase zase hladat nieco nove- a zakotvil zase v Milane-tolko o nas. A rozpravame sa stale len po taliansky.K tej nemcine sa nie a nie dostat.

maya01
18. júl 2008

Viedencanka,nemate to lahke,ale urcite najdete dobre riesenie...dufam,ze vam to vsetko vyjde.

Blau,na Zell am See sme boli,moja svagrina tam mala svadbu,este by som sa tam vratila,bolo tam krasne.

blau
18. júl 2008

maya01:ano je tam krasne a hlavne da sa lyzovat aj v lete a to je parada 🙂

lieska
18. júl 2008

Ahoj Blau, vitaj medzi nami!!! Uz som sa potesila, ze konecne jedna "nie Viedencanka", hned som si sla pozriet kde to vlastne si (lebo Zell am See nie je az tak daleko od Salzburgu) a zas som sa dotesila! ☹ Furt dost daleko!!!!
Diky za ten zip na krce, Jasterka, musis to skusit Ty, tusim Ty tu mas take najvacsie krce! Ci Viedencanka??? Ci to ozaj s tym mydlom funguje! 😉

Viedencanka, no nemate to teda ruzove, ked takto Tvoj manzel stale pendluje, no ale hadam sa vam to coskoro upravi a zmeni! Teraz si teda cez tyzden sama a cez vikendy ste vo Viedni? Dobre som to pochopila?

Ja idem dnes skor z roboty, ste ma nabudili n aten spaci vak v C&A, tak idem na nakupy!!!! Dufam, ze mi tento optimizmus do 15.00 vydrzi!!!!

bejby29
18. júl 2008

dobre ranko, kocky.. Ja som mavala hrozne krce a to hlavne na konci tehu a to niekedy aj do obidvoch lytok naraz 😀 A po tehu akokeby utlo! Takze je to uplne normalne, telo nie je zvyknute na taky prirastok vahy.. Magne nepomoze, lebo to nie je sposobene jeho nedostatkom ale prirastkom vahy (tak mi to vysvetlil doktor)

vroni
18. júl 2008

Ahoj blau, vo Veldene je (neviem či len momentálne alebo natrvalo) Zuzinka z bábetka..... 😀
A keď už tu takto robím neplechu: ak niekto budete potrebovať Tagesmutter, tá "naša" má volľné kapacity, je povolaním učiteľka v MŠ a hlavne Slovenka (egoisticky chcem, aby moje dieťa aktívne používalo slovenčinu aj s niekým iným ako so mnou a raz do týždňa na návšteve v Bratislave je málo)
Tak, a padám po škriatka do škôlky...

maya01
18. júl 2008

Jeeej Vroni,my budeme potrebovat na 100% Tagesmutter,ja sa hlaaaasiiiiiiiiiiiiiim. Berie aj väcsie deticky???? Nas Samko ma uz 4roky,ale je uplne samostatny,tak by s nim neboli problemy. Ja by som potrebovala tak max. do januara,pokim maly nedostane miesto v skolke,ale este neviem presne od kedy. V ktorom bez.byva?

blau
18. júl 2008

Lieska dakujem aj vroni.Tak to by ma velmi potesilo keby bol niekto tam od nas z Korutanov 😉Momentalne som na SK. Ten typ s tym mydlom mi dala jedna stara americanka.Ja som sa na nu ostala pozerat, ale ona hovori z e to znie neuveritelne, ale je to zazrak. A naozaj.Mne to pomohlo.Moze byt bejby29 ze tie krce su prirastkom vahy, ale ked sa ma dr.pytala ci mam krce)v tehotenstve), tak mi predpisala magnezium tak neviem.Ale je pravda po porode krce uz nemam. 🙂

bejby29
18. júl 2008

Kocky, este som vam neodpovedala na otazky.
Lieska, moj manzel je taky vsehobud, matka je cesko-ruskeho povodu, otec madarsko-slovenskeho povodu, drahy sa narodil v Podunajskych Biskupiciach, do siestich rokov vyrastal tam, potom odisli do Prahy, tam vyrastal do 11 rokov, no a potom emigrovali do Rakuska 😀 On sa povazuje za rakusana, ja mu vzdy poviem, ked ma sere, Co si Madar?) 😀 Asi tak..

bejby29
18. júl 2008

Blau, s magne sa musi opatrne na konci tehotenstva, tym, ze uvolnuje svalstvo. Inak, vitaj medzi nami.. A neskusila si zalozit temu, ci niekto nie je na MK odtial? Mozno by sa ti par kociek prihlasilo 😉

blau
18. júl 2008

ANo viem ,ale ja som ho uzivala lebo mi velmi tvrdlo brucho, tak mi to pomahalo.Pozerala som ci tam niekto nieje, lebo jedna kocka hladala niekoho v Tirolsku a kedze jej nikto neodpisoval tak som sa jej ohlasila a potom na to nas wienika nasla a pozvala medzi vas 🙂

miriam25
18. júl 2008

ahojte, tak sa dnes aj ja len tak na chvilu hlasim.

blau, vitaj medui nami! ani ja nie som z viedne,ale my byvame v steiermarku, takze tiez nie nejak blizko teba ☹

magnezium som ja neuzivala, takze vam neviem povedat. Ja som si len kupila na slovensku magneziu mineralku a tu som obcas pila, ale nie vo velkom mnozstve. 😉

bejby, tak ty si ma s tvojim muzikom dobre pobavila. A to on aj ovlada vsetky tie jazyky (slovencina, cestina, ok, ale vie aj madarsky, rusky a nemecky??? ). On je vazne nejaky medzinarodny cloviecik. A teraz zijete vo Viedni. Preco ste sa tak rozhodli?

viedencanka, no mate to naozaj dost divoke ☹ jak si pisala o tom, ze sa neviete dostat k nemcine, my sa s drahym zasa nevieme dostat k slovencine, aby som ho nieco naucila. Jedine, co mu ide dobre je "Na zdravie" a "dobru noc". ale tak par slov este vie, ale je to zalostne malo a obavam sa, ze ho k tomu ani nejak nedokopem. Takze my zas len nemecky doma. Sak co ine by som od Rakusana cakala? Ze by sa so mnou rozpraval slovensky??? 😀 😀 😀 Takych naozaj vela nie je. A zvlast, ked nevie a nejavi nejaky ocividny zaujem naucit sa.

bejby29
18. júl 2008

Miri, moj drahy chcel, aby sa mala narodila v Rakusku, mala rakuske obcianstvo ako on. No a my sme zili v Marbelli v Spanielsku, co nie je absolutne miesto na vychovu dietata.. Az ked tam zijes, tak pochopis preco..

maya01
18. júl 2008

Kocky,balim a padam domov.
Prajem vam krasny vikend,uzite si ho...dufam,ze bude pekne...
Paaaaaaaaaa

miriam25
18. júl 2008

Bejby a preco si tvoj drahy zmyslel prave rakusko?
A teda by ma teraz aj zaujimalo, preco to miesto nie je vhodne na vychovu dietata. Ja som v Spanielsku nikdy nebola, ale vzdy ma tak trosku lakalo.... Tak napis nieco viac, ako ho vnimas ty a pod... uz teraz sa na to tesim 😉

vroni
18. júl 2008

Miriam, to poznám. Ten môj nešťastník domáci tiež vie po slovensky možno 20 slov (z toho sa väčšinu naučil popri krpatej), ale on tvrdí, že na vine som JA, lebo ho to neviem naučiť 😎 No neuškrtil by ho človek? 😀 Sme síce spolu už piaty rok, lenže ja hovorím nemecky plynule, takže keď sa chceme normálne rozprávať tak to ide len nemecky a keď milostivý dorazí z roboty o ôsmej večer, tak sa nám už nechce hrať sa na školákov.
O Marbele som čítala, že je tak trochu bohémska, ale veru viac o tom neviem (a majú tam vily tí, ktorí nemusia poberať sociálne podpory) Tak prečo, bejby?
Maya, určite berie aj "väčšie" deti, býva v 21. Bezirku s dobrým spojením (ja dochádzam zo 4. - čiže opačného konca a je to autom 20 minút, verejnou dopravou cca 35) Pošlm ti telefón do IP (hneď ako ho nájdem 😎 )

miriam25
18. júl 2008

ako keby ten moj prejavil trosku zaujmu, nemam problem s tym, aby som ho naucila po slovensky, ja som mala na slovensku sukromnu jazykovku, kde som ucila anglinu a matiku na prijimacky na strednu aj vysoku a mali sme aj kurz pre vysokoskolakov, ktori nezvladali sami matiku. Takze co sa tyka vysvetlovania a pod, moj drahy by nemohol povedat ani makke f!!! Len ked pride domov o 7 vecer, osprchuje sa a naje, uz ma chut akurat tak rozvalit sa pred telku a potom ist spat. Ked som este cakala maleho, tak povedal, ze sa bude ucit s nim. Tak som zvedava. Maly zatial brble len mamamamama...
A moj drahy nevie ani co to znamena lubim ta 😀 Akurta co vie je Na zdravie (to ho naucili moji byvali kolegoviaa, ked som sa s nimi lucila), potom dobre rano, dobru noc, ano, nie, dobru chut, dakujem, prosim, mamina, ocino a nejak si uz ani nespominam, ze by vedel viac. Ak ano, tak mu trosku krivdim, ale moc urcite nie 😉
Ja som tu rok a pol a teda nemecky hovorim tiez plynule, len obcas neviem nejake to slovicko, ktore nepouzivame bezne, ale to nie je az take hrozne. Takze musim povedat, ze ja som sa ovela viac prispossobila ako on. I ked my sme spolu komunikovali nemecky aj predtym, ale ta moja lamana nemcina predtym, no hroza, to sa vobec divim, ako sme sa mohli spolu rozpravat, u nas predtym naozaj asi fungovala hlavne chemia a laska na prvy pohlad 😀
Jaj , teraz som si este spomenula, ze vie povedat ahoj 😉

miriam25
18. júl 2008

kde ste vsetky? uz vikendujete?

bejby29
18. júl 2008

No to mas pravdu, Vroni, ze Marbella je bohemska a maju tam villy vselijaki typkovia od talianskej mafie po Dolpha Lungrena az po arabskeho sejka (ten mimochodom dojde so svojimi neviemkolkymi zenami kazdy rok a mina miliony 😀 ).. Ale zacina to tam upadat.. Dokrmim a napisem preco, je to na dlhsie

vroni
18. júl 2008

No, u nás je to podobne. Chlap dorazí večer, venuje sa malej a ak s ňou nezaspí 😀 , tak už len vládze čumieť do bedne. Ja som tou plynulosťou myslela, že som bilinguálna, čiže je mi jedno, či hovorím nemecky či slovensky, takže sa chlap vlastne nikdy naozaj snažiť nemusel (hovoríme o slovenčine, všakáno 🙂 ) S malou hovorím výhradne po slovensky, tak sa to na ňho choťa-nechoťa lepí, ale sám od seba by sa asi nenaučil nikdy.
Práve pozerám na čas a teraz neviem: som tu posledná zo včera alebo dnes prvá? 😀

miriam25
19. júl 2008

Dobre ranko... v sobotu o tomto case tu vela ludi neni, ze?
vroni, no to by bolo na dlhsiu diskusiu, ci si tu bola prva alebo posledna. Keby tu bola wienika, tak by ste sa mohli pretekat, kto tu dlhsie "visi" 😀

Inac este som vam chcela napisat o tych rukavickach a skrabani sa. Nuz nas maly ma (teda mal) asi 5 parov rukaviciek. Raz som bola taka unavena, ze v noci, ked maly plakal, poslala som toho mojho, nech ide za nim, nech ho vezme z postielky, trosku upokoji a potom ho polozi zasa naspat spinkat. Drahy vstal, zobral maleho do obyvacky a odtial na mna krici, aby som prisla. Ja nasrata, ze ani raz ma nemoze nechat spat, pridem do obyvacky a skoro som infarkt dostala. Maly cely krvavy, vyzeral ako z nejakeho hororoveho filmu, tak som sa zlakla, zobrala som tie navlhcene servitky a zacala ho utierat a cistit, no z toho, aky bol cely krvavy som si myslela, ze ma neviem ake rany a on mal len dva skrabance, z ktorych vytielko trosku krvicky a on si ju rozotrel po celej hlavicke a tvaricke. Ale teda poviem vam, ze ked som ho zbadala, naozaj som sa zlakla.
Rukavicky som mu davala vzdy, no on si ich casom nejakym sposobom dokazal dat dolu, potom som skusala, ze mu dam aspon taku tenucku capicu na hlavinku, ale s capicou mi zas nechcel spat, to plakal dovtedy, kym som mu ju nedala zasa dolu... Takze rukavicky su sice super vec, ale ked dieta pride na to, ako si ich dat dolu, tak je im koniec 😉

zelam vam krasny vikend. ja tu dnes este urcite budem, som dnes so samkom sama doma, drahy siel s mojim bratom pracovat

viedencanka
19. júl 2008

AHojte,
Vroni-Miriam- s tym ucenim jazykov ti nasi chlapi maju asi rovnaku slovnu zasobu. U nas je tiez ten problem,ze mi vzdy povie,ze on nevie po slovensky,lebo som ho to este nenaucila. A co je male decko? On sa ma sice stale vypytuje,ked vidi nieco napisane alebo pocuje nieco,ale on si to nemieni niekam zapisat a potom sa ma pyta dokoliecka to iste.Moju mamu to uz parkrat poriadne rozhadzalo,tak mu zalozila zosit,zapisala mu tam par veci,vysvetlila mu ich a ze nech my dvaja dalej pokracujeme. No zosit hned nato zalozil do suflika a je po uceni. Ja sa s Martinkom rozpravam len po slovensky a vidim,ze stefana to stve ze nerozumie,ale aj tak pre to nic nespravi.Pritom poznam vela mojich kamosov- cudzincov,ktori sa kvoli manzelkam/priatelkam po slovensky naucili.Aj priatel mojej sesternice-tiez talian sa uz super dohovori po slovensky a je uplne samostatny ked pridu na navstevu na SK. AJ moj byvaly sef vo firme-Talian,chodil so slovenkou a hovoril po slovensky lepsie ako hociktory vychodnar alebo slovako-madar.este k tomu sa naucil aj po cesky a rusky,kedze vo firme sa mu naskytli sance a zaplatili mu kurz. Takze vsetko je to o motivacii,ktoru bohuzial mnohi nemaju.

viedencanka
19. júl 2008

este dodatok-mojej svagrinej priatel,predtym nech nas boli prvykrat navstivit na SKk pred par rokmi sa na cestu tak dokonale pripravil,ze si kupil knihu slovenciny a naucil dost vela konverzacnych fraz.V podstate vie po slovensky viac ako moj vlastny muz...

Lieska,presne tak,cez tyzden som tu sama s Martinkom,cez vikendy sme potom vacsinou spolu bud vo Viedni alebo na SK. Vacsinou pride kazdy druhy vikend a zostane 3-4 dni. V poslednom case s nim uz k nasim ani moc nechcem chodit,lebo ma stve,ze sa vobec nedohovoria a ja cely cas len prekladam ,alebo ho ignorujem a bavim sa s nasimi.

miriam25
19. júl 2008

viedencanka, presne preto, ze ma nebavi cely cas nieco prekladat chodim so samkom sama na slovensko. Teda drahy nas tam zavezie, vacsinou v sobotu, v nedelu sa vracia domov a potom o tyzden alebo o dva si po nas pride. Ja si to na slovensku uzivam a tych par dni, co je tam s nami mi uz nerobi problem mu nieco prelozit, ale tiez neprekladam kazdu jednu vetu co kto povie a musim povedat, ze on pokial vie o com je rec, tak aj dost toho rozumie... neviem ako, mozno z vyrazov tvare, mozno z obcasnych slov, ktore su v nemcine a slovencine dost podobne a zapoji do toho este tych par slov co ovlada... 😉
no nic,my ideme trosku von, samko je uz dost otravny... a to sa vyspinkal... ☹

blau
19. júl 2008

Miriam25 ahoj a kde byvate?, lebo moj muz pochadza z Knittelfeldu, a svokrovci tam byvaju.Tak mozno nie si az tak daleko 😅
A to o tej slovencine, tak u nas je to podobne ako u vas.On je lenivy/sam to prizna/, sa naucit po slovensky.Ale dlho robil so Slovakmi ,tak ako tak nieco pochytil a rozumie,ale samozrejme iba ked chce.Ale teraz, ked je maly na svete/ja sa s nim rozpravam vylucne po slovensky/ citim,ze sa citi taky odstrceny tak sa velice vypytuje co som povedala a ako sa povie toto a hento 😵 Ale zeby sa pokusil sa naucit suvislu nejaku vetu, tak to nie.
Mozno, ked maly vyrastie a zacne rozpravat, tak sa aj mojmu drahemu rozviaze jazyk 😝

twix
20. júl 2008

Ahojte!
ja som k vam tyzden nezavitala. malej idu zubky, tak uz tyzden sme sa poriadne nevyspali a hlavne vecer
je tu strasny plac. s muzom sa pri nej v noci striedame, inak by sa to nedalo. len dufam, ze jej lezu aspon
4 zuby naraz, ked uz tolko trpi.

blau - vitaj medzi nami!!! 🙂 pokial viem, Velden je pekne turisticke mestecko, ale asi len par mesiacov
v roku. v Zell am See som raz bola tyzden lyzovat a je tam tiez strasne pekne. urcite aj v lete, tak ako
v celych Alpach.

spominali ste tu ten spaci vak. tak my ho mame a mala v nom spala mozno 1-2 noci ☹ kupila som ho niekedy
v novembri, to mala asi 7 mesiacov, lebo som ju nechcela celu noc zakryvat. najprv plakala, ked som ju
do vaku dala, tak som musela vzdy pockat a ked tvrdo spala, tak som ju opatrne do vaku zazipsovala.
bohuzial bola schopna v noci a v spanku bojovat aj hodinu, kym sa z neho nevyslobodila. neskor to zvladla
aj za 5 minut 😖 musela by som ten vak na nu prisit a to by asi celu noc prerevala, ze v nom nechce byt.
ako malicke babätko som ju zavinovala do hrubsich dek, potom uz bolo teplejsie, tak nebolo treba.

rukavicky sme tiez kupili niekolko parov, ale nikdy ich nepotrebovala, vobec sa neskrabala a nechtiky mala take
mäkkucke.

babätkovske veci som prala v pracke, ale zvlast. pouzivala som prasok aj avivaz sensitiv (myslim OMO ??),
ale len velmi setrne. neskor som uz prala spolu s nasimi vecami a pouzivala som IMPRESAN sensitiv. je to
prostriedok, ktory sa pridava na konci prania a zabija 99% bakterii, virov, plesni ... je vhodny pre babätkovske
oblecenie, ako aj pre uteraky z plavarni, vlastne pre vsetko.

na tie krce je najlepsie pocvicit nohou. ja ich zatial nemavam, ale ked som cakala laurinku, tak ku koncu
som mala asi kazdu noc. asi to este len pride. zatial som pribrala 6 kg, ale uz to ide rychlejsie, tak som
zvedava, ako to dopadne. moj muz pribera so mnou, tak ako pocas prveho tehotenstva. snad to zase
obaja zhodime.

twix
20. júl 2008

tiez som bola pozriet dve Tagesmutter tu pri nas. rozmyslam dat laurinku na 1-2 doobedia, nech je medzi
detmi a nesedi stale so mnou a babätkom doma. ona ma strasne rada deti a snad sa na nu aj ta nemcina
pomaly zacne lepit. doma rozpravame cesko-slovensky a vsimla som si posledne dni, ze uz velmi vela rozumie,
ked jej nieco hovorime (samozrejme, len ked chce 🙂 ).

ja tiez rozmyslam, ze by sme vo viedni kupili byt, ked zacnem zase pracovat. je lepsie zplacat 20 rokov
hypoteku a na konci vlastnit byt, nez platit cely zivot najom a nic z toho. manzel raz prisiel s napadom,
ze maju za viednou lacny pozemok a ze by sme si mohli postavit dom. len problem je v tom, ze on ma
obe ruky lave a ja by som v zivote nechcela stavat. ani ma nikdy nelakala myslienka byvat v dome.
podla mna tam stale treba nieco opravovat a investovat ... som rada, ze manzel sa za tie roky, co sme
spolu naucil vymenit aspon ziarovku 🙂 ked kvapkal kohutik, tak som radsej zbehla do baumaxu a kupila
tesnenie, inak by kvapkal este dva roky a keby som obyvacku a detsku nevymalovala peknymi farbami,
tak by boli vsetky steny navzdy biele. takze do domu sa ja nehrniem 🙂

tak vam prajem este pekny zvysok vikendu!!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre