Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

lieska
10. sep 2008

jaj, este ma napadlo ... info pre tehulky .... Pytala som sa v mojej poistovni co im kedy treba a akym sposobom dorucit kvoli Kinderbetreuungsgeld. Dostala som info, ze po porode mam doniest, poslat alebo odfaxovat Geburtsbestätigung a prepustaciu spravu z nemocnice. Ziadost o Kinderbetreuungsgeld mi (asi potom - to neviem s istotou) poslu.

miriam25
10. sep 2008

lieska, zvlastne, asi je to vo viedni inak, ja som musila nosit do poistovne osobne MKP so vsetkymi tymi vysetreniami, co su vzadu, kde treba peciatky lekara a pri poslednom mi dali papiere ohladom kinderbetreuungsgeld, ktore som si mala doma v klude vyplnit a po porode so vsetkym priniest, aj s tym geburtbestätigung aj s prepustacou spravou a ked sme priniesli aj rodny list maleho, tak nam rovno dali vyrobit aj ecard
ale tak to sme mali, uz ked sme vbavovali hned ako som odisla z nemocnice.

ronnda
10. sep 2008

viedencanka - tak i ja jsem mela slzy v ocich pri cteni te hruzy, co jsi musela prozit. Je to moc smutne, co se v dnesni dobe jeste deje. Jsem taky toho nazoru, ze by sis mela stezovat, i kdyz chapu, ze kdyz uz je to vse za vama, tak jses rada, ze jses odtam pryc a uz s nimi nechces mit nic spolecneho. Ten primar je dost uznavany a myslim, ze by mel vedet, jaky personal na svem oddeleni ma.
Bylo mi jeste vic smutno, protoze jsem tam pred rokem rodila a byla moc spokojena (az na mensi vystup se sestrickou). Ale u me to byl rychly porod bez komplikaci. Je pravda, ze za ten rok se tam muze hodne zmenit, vystrida se personal, potkala jsem nedavno na hristi maminku co tam rodila pred tremi mesici a uz by tam taky nesla.
A uvedomila jsem si, ze jsme se taky tenkrat na pokoji pozastavovaly nad tim, ze nas vlastne nikdo po porodu nevysetril, jen mi prohmatali bricho nez jsem sla domu.
Asi budes mit tu hruzu dlouho pred ocima, ale Linduska vam to jiste vse vynahradi. Jsem moc rada, ze je zdrava a ze i ty jsi v poradku. Moc na vas myslim a preji ti jen a jen vse dobre do budoucna.

ronnda
10. sep 2008

lieska a tehulky - ohledne homeopatik pred porodem jsem taky neslysela, mne jedna hebamme z ceska doporucila od 32. nebo 34. tt (ted nevim presne) pit dvakrat denne medunkovy caj, ale neda se rict, jestli muj bezproblemovy a rychly porod byl zpusoben prave timto.

ronnda
10. sep 2008

bejby - taky jsi mela tedy pekne krusne obdobi... vim co psychika po porodu muze udelat, taky jsem to trochu zazila, ale ne v takove mire. je dobre, ze jsi to resila, v techto pripadech je potreba pomoc odborniku a jsem rada, ze jsi uz v pohode. A s kojenim se moc netrap (i kdyz vim ze je to tezke). Ja jsem nici spis nekojila nez kojila a dnes je spokojena, v pohode a zatim nebyla vubec nemocna (tuk, tuk, tuk)

ronnda
10. sep 2008

nejak vas ted nestiham moc cist, od te doby co nici chodi, tak jsme neustale na nohach (vetsinou venku). Da se s ni jit uz i bez kocarku jen s batuzkem, je to sranda, nastesti mame hned u domu travnaty areal a hriste, tam ma moznost tedy padat do mekkeho.

miriam, wienika - telefonovani porad vede, dalsi novinkou je cteni, vezme si do ruky knizku, chodi po byte a jeste v ni zvlada listovat 🙂 taky ji ted bavi hrat si se smetakem, pridam pak nejake fotky az bude vic casu.

wienika - taky doufam, ze se uvidime nez bude detem 18 🙂 to my si rikame s byvalymi kolegynemi, nejdriv jsme rikaly, ze doufame, ze se sejdeme driv nez budou deti chodit (to jsme nestihly), tak jsme to posunuly do doby nez pujdou do skolky (snad to stihneme).

miriam25
10. sep 2008

ronnda, aj u nas je tak veselo. Samko ma jednu plnu krabicu takych tych drobnejsich hraciek, jak sa k tomu na chvilu posadi, tak su tie hracky uplne vsade, vecer len chodim a hladam, ked co este hodil, no parada, obyvacka vyzera vzdy ako po vybuchu nejake bomby...
my zatial este chodime s kocikom von, ked ideme dalej, lebo so samkom by som nikde neprisla ani do vianoc, on musi vsetko chytat, hocikde si sadne na zem, ked nieco zbada, co ho zaujme, najnovsie sa mu paci sediet na ceste, to ho musim zobrat na ruky a rychlo prejst na druhu stranu, no hroza. Pred domom mame tiez taky travnaty kusok, tak vacisnou chcem ist s nim tam, ale parkovisko je urobene zo strku a ten sa mu paci teda ovela viac, to sa chce stale len hrat s kamienkami. Ide,sadne si, poodhadzuje vsetky prec, ked ho to nebavi, chce sa postavit, tak mu pomozem a meter dalej uz zasa sedi, no parada...
teraz len cakam, kedy sa zobudi, dam mu papat a pojdeme zasa von.

lieska
10. sep 2008

Miri, no neviem...mne poslali z poistovne papier, ktory si mam dat potvrdit u lekara (ocakavany datum porodu). Tak som pisala tej panej, ze jej to poslem az buduci tyzden a co vsetko budu odomna este potrebovat, ci tam musim osobne a podobne.... No a napisala mi len toto + ze teda ziadost o Kinderbetreuungsgeld mi poslu az po porode, kedze "sa dovtedy formulare ziadosti mozu zmenit"! O MUKI pase ani slovo!
A ja som v Salzburgu! 😉

jasterka
10. sep 2008

Ahojte babulky. 🙂

Este vcera som si precitala,cosa stalo viedencanke,to sa nedalo necitat,dokonca som to citala viackrat,ze to snad nieje ani mozne...dala som to citat muzovi,a stale nam to pripada ako scenar s hororu...celu noc som zle spala,nieze by som mala ruzove okuliare ohladne porodu,ale toto mi vyrazilo dych...ten pristup 😠
od sameho zaciatku az po koniec...sama so sestricka a nechapem tu hebamme,myslela som ze toto krasne povolanie sa robi s lasky k detom, k zazraku aky nastava pri porode...ale ona svojim ignorantskym pristupom ohrozila ich zivoty 😠 aj ked asi zle natocila CTG,kedze nijeke konrakcie nevidela,ved musela vidiet ako viedencanka trpi...a ze ju ani raz nepozrela,na kolko je otvorena 😲 samozrejme ze bolo potom uz na vsetko za 1minutu dvanast 😒 ...
to ze si viedencanka isla za svojou linduskou hned na druhy den taxikom,je dokazom ,coho su schopne matky...
si hrdinka v mojich ociach a linda statstne dietatko,ze ma taku MAMU s velkym M 🙂
ze tie...nevedeli ani zavolat do nemocnice,co je s tvojim dietatkom a zajednat ti sanitku...ja fakt nemam slov...
to co si prezila,je najhorsie co sa moze tehule stat a jedine mi dava nadej,ze ste to zvaldli a bojovali,a ste zdrave a spolu doma 🙂 s celeho srdca vam zelam,aby ste boli uz len spolu a prezivali dni plne radosti.

jasterka
10. sep 2008

Viedencanka chapem,ze nieje jednoduche sa pustit do boja za vase prava,proti velkej nemocnici a ich postupy zalovat,aj ked mas na to plne pravo,bohuzial sa take veci tazko dokazuju,stoja vela penazi a trvaju roky,rozhodne vsak ak najdes v sebe silu a cas,napis staznost primarovi oddelenia na tu sestru,mozno stoho nic nebude a ju si ani nepredvolaju,ale mozno tam uz bude tych staznosti viac...mali by ti poslat odpoved a reakciu na tvoju staznost,ak nie tak asopn na net,zverejni tvoj pribeh...ja som si tak citala o mojej nemocnici na roznych forach a velmi ma ovplyvnili skusenosti inych maminiek,napis ako sa ta zmija vola...nech co najmenej zien rodi v tejto nemocnici a tejto osobe sa vyhybaju oblukom 😠 ....

jasterka
10. sep 2008

Inak dakujem vam vsetkym moc za vcerajsie meninkove gratulacie,ste zlate 🙂

Streko-ja v stvrtok buduci tyzden nemozem ,mame arztvortrag v nemocke,chystame sa tam so Silvinkou,mohla by som ten utorok. 🙂

Ktory je medunkovy caj 😕 medovka? co pila Ronda?Ja viem,ze sa pije malinikovy od 36tt.

Lieska-len pozistuj,co sa da,budem jest aj homeopatika,aj caje pit..tiez nechcem prenasat 🙂

Baby to je zlate....ze snad sa stretneme skor ako budu male 18rocne 😀
.... ja mam uz teraz pocit ,ze nic nestiham 😅 zanedbala som tolko priatelov a vyhladavam akosi automaticky spolocnost tehuliek a mamiciek 😅 😔

lieska
10. sep 2008

Viedencanka, Jasterka ma pravdu! Aspon tu staznost vedeniu nemocnice by som napisala a poslala! Aj napriek tomu, ze - chvala Bohu - vsetko dobre dopadlo! Ale nemuselo! A jasterka, presne ako pises...tiez si myslim, ze Hebamme robia svoje povolanie s laskou a uctou k detom a novemu zivotu, taketo spravanie je uuuplne na grc!

maya01
10. sep 2008

Viedencanka,nenechaj to tak...!!!!!!
Ty si nebola urcite prva a ani posledna,ktorej sa to stalo...
Ja viem,ze teraz urcite nemas silu,ani chut sa do toho pustat...ale ked sa to u teba trosku ustali,urcite napis staznost a ja by som zasla aj dalej,ako len do nemocnice.

miriam25
10. sep 2008

lieska, vidis a ja som ziadny papier nepotrebovala od doktora, kedy mam ocakavany termin porodu. Asi je to v kazdej poistovni ine... a prepac, ja som stale v tom, ze vsetky ste vo viedni, aj ked viem, ze to tak nie je 😉 len uz v tom mam chaos, ze kto je kde, ktore tehulky sa spolu stretavaju a chodia na strudlu a ktore (nie len tehulky) to tu len citaju a pocitac oslintaju, ked tu robia take chutky 😀

ronnda
10. sep 2008

viedencanka - vzpomnela jsem si, ze nejakou dobu po porodu mi potom prisel z KH Lainz takovy dotaznik jak jsi tam byla spokojena se sluzbami, od hebamme, jidlo az po uklizecku, tak treba bys to mohla vyjadrit aspon tam, je to ovsem anonymni. myslim si ale taky, ze bys to mela resit, nejlepe brzy, kdyz je to jeste cerstve...
jasterka ti to napsala moc hezky.

jasterka - ten caj je v nemcnine melissentee

tinavieden
10. sep 2008

Viedencanka aj JA si myslim,ze by si to mala riesit uz hlavne kvoli tomu aby tu hebamme trosku poriesili ved taky pristup nemoze mat ved tym ohrozuje zivot. A ked ju ta praca nebavi tak tam nema co robit. Urcite napis staznost.Ako som uz spominala Lainz nie je moc odporucana nemocnica asi vedia preco 😢

Takze babulky stretko dame utorok 16.9. o 15.00 v Kidscafe?Moze byt. Bolo by super keby sa nas zislo viac.
Jasterka, Silvia, LenkaW, boldy a ostatne tehulky s vami ratam pride mozno aj moja kamoska co ma 3 rocnu dcerku a je tehotna a termin ma niekedy v decembri tak bude rada,ze vas spozna.
A co mamicky?Ronnda naozaj vam to aspon na chvilu nevyjde?
Wienika dufam,ze sa ukazes budeme sa na vas tesit.Leni sa tesi na Leusku 😉
Bejby tak s vami tiez ratame, tesime sa uz na Natalku ako narastla.
A co Twix?Nepridas sa?Alebo uz je to pre Teba narocne?
Viedencanka asi cas nebude mat ale bolo by inak super keby prisla to by bolo radosti z kazdej strany...vidiet krasnu Lindusku 🙂

Ok babulky tak sa na dnes s vami lucim a cakam.Prajem pekny den.

miriam25
10. sep 2008

ronnda, ja kupujem samkovi apfel-melissen tee, je to od hipp pre deti od 6.mesiacov... tak som sa trosku pobavila, ze na co je ten caj,ktory si spominala ty 😉

viedencanka, aj my sme mali v nemocnici taky dotaznik, tiez bol anonymny, ale mohli sme tam napisat, ako sme boli spokojni so sluzbami od A po Z a samozrejme aj ak nie a presne sme mohli aj napisat mena ludi, ci uz hebamme, lekarov alebo sestricky, s ktorymi sme boli/neboli spokojni a preco.
ci to niekto naozaj cita alebo nie to neviem, ak aj cita, mozno si to len precitaju a zahodia...ale za pokus by to mozno stalo, ak nechces podniknut nic viac.

ronnda
10. sep 2008

tina - v utery mam prave termin u meho gyn., ale ted me napadlo, ze ma ordinaci nedaleko kidscafe, mozna by to mohlo na chvilku vyjit a nebo bude nicole hlidat manzel, tak bych vam tam misto me poslala manzela s malou 🙂 🙂 🙂
nemuzu zatim nic slibit, u dr. jsou vzdy dost dlouhe cekaci doby...

tinavieden
10. sep 2008

no super ronnda radi spoznama tatinka malej nicol 🙂 to by bolo fajn aspon by sme sa videli.

miriam25
10. sep 2008

ronnda a ten tvoj muzicek pojde na babske stretnutie s detmi? no ti poviem, moj by nesiel. Hut ab!

inak aky ste mali den babenky? my sme boli takmer stale vonku a ked sme boli doma, tak sme spali alebo papali, takze dufam, ze som toho drobca dostatocne unavila a bude dobre spinkat 😉

ronnda
10. sep 2008

miriam - to vis, ze na stretko manzel nepujde, to byla legrace 🙂
mezitim, co budu u doktora, bude hlidat malou, tak proto jsem psala, ze ordinace je pobliz kidscafe a oni me tam pak vyzvednou, tak by mezitim mohli spolu na srazik zajit 🙂 jasne ze nepujdou...

my jsme byli dnes taky hodne venku, seznamila jsem se tu s jednou maminkou, co ma holcicku 11 mes. a jeste ctyrletou, tak se ted vidame, dame si kaficko, deti si pohraji, jdeme na prochazku, hrajeme si na hristi apod. no a povidame a povidame, samozrejme ze vetsinou jen o tech nasich detickach. my jsme prisli pred sestou domu, male zase plna pisku, tak sla hned do vany a od ctvrt na sedm uz spi. no a ja jsem dnes doma bez muze a rozmyslim, jestli upect buchtu a nebo jit zehlit 😉 asi budu dnes s vami radeji tu a povinnosti presunu na neurcito...

twix
10. sep 2008

Ahojte!

tak ja sa tiez hlasim po niekolkych dnoch. som si vas konecne docitala a chcem dodatocne vsetkym oslavenkynam zablahozelat, hlavne malickej Leni, ktora oslavnila prvy rocik 🙂 vsetko NAJ, NAJ, NAJ.
aj ostatnym narodeninovym a meninovym oslavenkynam prajem vsetko NAJLEPSIE!! 😀

Viedencanka - chuda, co si si vsetko vytrpela. vlastne ani nenachadzam slov. divim sa, ze ta vobec poslali domov, ked si mala malo plodovej vody a malicka ocividne problemy s cikanim. mali ta hned poslat do AKH alebo inej nemocnice, specializovanej na taketo pripady. mne hned povedali, ze bude lepsie, ked odrodim v AKH, aby som nemusela kazdy den dochadzat za babätkom. a ta hebamme, proste nechapem, ako tam niekto taky moze robit. urcite by som napisala staznost, poslala ju vedeniu nemocnice a aj na nejaky dozorny urad, urcite tu v rakusku nieco take maju. sudom moc neverim. moja svokra sa sudi uz asi 5 rokov s jednou nemocnicou po operacii, ktora podla nej neprebehla tak, ako by mala. myslim, ze nema sancu vyhrat to.
okrem toho sa tiez divim, ze rodicku, ktorej odtiekla plodova voda poslu domov. mne hovorili v oboch nemocniciach, ze ked mi odtecie plodova voda, hned si mam lahnut, je jedno, kde budem a volat sanitku.
moj muz je tiez dost sokovany, co si si zazila a pytal sa, preco tam ten tvoj nespravil cirkus, ked to videl ...
ale hlavne, ze uz si doma aj so svojou malou princeznickou, ze ste obe zdrave. dufam, ze ti aspon ten cisarky urobili profesionalne. prajem ti, nech sa rychlo zotavis!!!

tiez som rodila v nemocnici Göttl. Heiland, ako maya. bola som velmi spokojna a chcela som tam aj teraz rodit. ale tiez som bola prekvapena, ze ma zospodu vobec nekontrolovali. kazdy den len prehmatali brucho. a to bol moj lekar primar. dokonca som sa ho na to pytala a on ze vraj to nie je teraz potrebne, ze to az na prvej kontrole u mojej gyn. co sa tyka epid. tak ju davaju pri tazsich, dlhsich porodoch. u mna to islo raz-dva, tak ani nebol cas o takom niecom premyslat. a este som si vsimla, ze moja hebamme sa vobec nespoliehala na ctg, dokonca ho odpojila, ale spoliehala sa na mna, kedy mam kontrakcie.
v AKH robia cisarsky aj davaju epid. na poziadanie bez problemov.

myslim, ze kazda tehulka by mala ratat s tym, ze v krajnom pripade jej musia spravit cisarsky a preto by ste si o tom mali aspon nieco precitat, nech nie ste neinformovane. samozrejme, ze nam vsetkym ostatnym prajem bezproblemovy porod, nech nemame podobny zazitok ako viedencanka.

twix
10. sep 2008

lieska, mozno by ti bolo lepsie vybavit si tie dokumenty cez slovenske velvyslanectvo tu vo viedni ?
ja si idem takto vybavit rodny list - original neviem najst a robia mi stale problemy s kopiou, lebo nie je overena notarom, aj ked mi to nakoniec uznaju. ja pochadzam z kosic a tak by som musela vraj zajst tam osobne pre novy rodny list. som teda rada, ze to ide aj cez velvyslanectvo.
ale priznam sa, ze som ten papier o obcanstve nepotrebovala, napriek tomu, ze bol napisany medzi dokumentami, ktore trebalo priniest. len som povedala muzovi, ze take nieco na sk neexistuje a on im to tam povedal. mozno im stacilo, ze ma manzel rakuske obcianstvo, moje im bolo jedno.

twix
10. sep 2008

na stretko by som prisla, ak nam do toho nic nepride 🙂 tesim sa uz 🙂

twix
10. sep 2008

lieska, este ma napadlo, ohladne Kinderbetreuungsgeld, ze najprv som si musela na Finanzamte vybavit Familienbeihilfe a prilozit k ziadosti o KBG, ze mam narok na Familienbeihilfe. neviem, ci je to tu podmienka, ale asi ano. inak, vsetky tlaciva som dostala v nemocnici po porode aj so vsetkymi informaciami, co, kde a kedy treba vybavit, ktore dokumenty priniest ....

miriam25
10. sep 2008

no veru, ked to takto twix napisala, aj ja som si spomenula na to, ze sme museli najskor vybavit finanzamt a az potom kinderbetreuungsgeld. cakalo sa na papier z finanzamtu, par dni na to, ako prisiel som mala uz aj peniaze na konte a potom sa to zanieslo do poistovne a oni vybavovali zvyssok. Ale aj tak si ppamatam, ze hned po porode, par dni na to, ako som uz prisla domov sme sli do poistovne daco vybavovat. tusim poistenie pre maleho a zaroven som im zaniesla aj vsetky papiere, co dovtedy potrebovali.

maya01
10. sep 2008

Dobry vecer holky,

Ronnda,ja som prave dozehlila...nebolo toho vela, tak som to spravicla raz dva 😉

Samko uz spinka...ale chuda taky je dostipany od komarov...normalne som si dala tu namahu a opocitala som to...len na tvaricke ma 15 stipancov,dokonca este aj na obidvoch uskach ich ma par...tak sme poctivo nakremovali a aj som vsetko vysprejovala sprejom proti komarom,tak dufam,ze mu uz daju pokoj.
To je ale sila,ze na mna nesadne ani jeden...vsetko si to zlizol Samko....chuda... ☹

My sme skocili na vecer k mojej mamine...som si odtial doniesla 5 novych kniziek,teda to uz mam taky skorsi darcek k meninam...tak sa idem do jednej pustit,len sa neviem rozhodnu...

Ja si to uz vobec nepamätam,ako to bolo s vybavovanim Kinderbetreuungsfeld...u nas to vsetko vybavil manzel,takze asi moc neporadim... 😅

Zatial pekny vecer

maya01
10. sep 2008

Nie Feld ale Geld 😅

ronnda
10. sep 2008

maya - i ja jsem prave skoncila se zehlenim, ale nemam jeste hotovo, uz se mi nechtelo ☹
kinderbetreuungsfeld 😅 je dobry... ani ja nemam vubec predstavu jak se co vyrizovalo, vsechno obehal manzel a jen mi nosil formulare na vyplneni a na podpis, ja jsem byla tenkrat po porodu s tim vsim okolo trosku überfordert... 😉
chudak samko, tolik stipancu!!! u nas jich nastesti tolik neni. tak snad ho to po natreni moc nesvedi a bude moct klidne spinkat.

maya01
10. sep 2008

No tak to dufam aj ja,ze sa na to svrbenie nebude v noci budit....minula noc bola dost o nicom,lebo sa cely cas len skrabal...ale krem bude po ruke,tak budeme natierat... 😉
Ja toho mam tiez este viac na zehlenie,ale uz som bola leniva a nechcelo sa mi...neboj nie si sama... 😉
No ja som po porode dobre 2-3 tyzdne nemohla sediet,chodit....som bola rada,ze som sa ako tak po byte presuvala a nie to este po uradoch behat... 😲

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre