Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

lyziarka
16. sep 2008

ahojte

ja sa chcem aspon kratko ozvat, Kristianko nam hnackuje od vikendu, neviem, co chudatko trapi, este nemal nikdy nic, toto je prvy krat, ani sople este poriadne nemal, tak ho len sprchujem a celeho zakazdym musim komplet prezliect a tiez mi nestiha v tomto pocasi schnut pradlo... Som sa pytala vcera doktorky, ze co mu davat, tak mi odporucila Diarrhosan (neviem, ci som to spravne napisala), poznate to niekto? povedala, ze ak bude horucka, ze mame prist, no horucku nema. nechce velmi papat, len mlieko a vodu. alebo co davate pri hnacke? ja sa absolutne v rakuskych liekoch nevyznam... nastastie, este nikdy ani nic nepotreboval. A teraz spinka od pol 4, iba som mu dala o 7 papat a hned spal dalej...

miriam25
16. sep 2008

lyziarka, bohuzial ti neviem poradit, viem len, ze pri hnackach je velmi dolezite, aby dieta nebolo dehydrovane, cize mu davaj vela pit... snad bude uz coskoro lepsie...

wieni, my sme naucili samka tak, ze sme si sadli s mojou maminou na zem k sebe a samka sme si pustali medzi sebou, raz siel k mamine, raz ku mne a potom, ked uz sa osmelil a urobil prve dva krociky sam, sa mu to zapacilo a skusali sme zasa... po dvoch dnoch urobil sam asi 8 krokov a potom uz aj cez celu izbu. Teraz uz chodi sam po celom byte, len ked spadne na zadok, tak sa nevie sam postavit, vzdy sa musi doplazit k niecomu, coho sa chyti... a este, ked uz zacal chodit, stale hladal moju ruku, tak som mu len povedala, ze som tu a drzim ho, som ho chytila za trup a ked sa pustil ist, som ho pustila, ale ruky som mala tak okolo neho, keby padal, aby som ho zachytila 😉
uvidis, leuska uz bude coskoro chodit 😉 uz ked stoji a vaha, uz to nemusi dlho trvat, musis len davat pozor, aby nepadla nejak nebezpecne, lebo niektore deti potom maju strach same chodit a odlozia si to na neskor...

bejby29
16. sep 2008

Caute kocky, na stretku bolo fajn, Natalia si ho cele odchrapala a teraz spi zas 🙂 . To ockovanie ju poriadne unavilo.. No ja som planovala robit fotky, ale zobrala som fotak bez memory karty, truba sprosta 😠 ..
Ako hovori Silvinka, bol tam hluk ako na nejakej stanici a plno mamiciek.. Ale bolo nam fajn..
Leni uz je poriadne velka kocka, pekne papa a je z nej pekna slecna.. No a mala Laurinka je take sidlo, poriadne sme ju ani nevideli, lebo sa hrala s detickami.. Leni bola podarena ako rozmyslala a krcila to cielko, na zozranie.. 😀 😀

wienika
16. sep 2008

miri, jasne, nech to tvoj drahy vyskusa sam.....a uvidite, ci prespi celu noc.....a ked sa ti s tym nebude chciet babrat, tak im povedz, ze si mu tu krupicu dala a hotovo..ved ty i s nim vecer sama a nikto nevidi., co mu davas. no mne by to pekne liezlo na nervy, keby mi niekto do toho takto kecal. vask jasne, mozme si nechat poradit, ved aj ja volam kazdy den mamine, ale zeby ma do niecoho nutila.....to nie...ale nazor si povedat moze, nastastie mame rovnaky nazor, co sa tyka stravy.....

lyziarka, to mi je luto, ze ma maly hnacky.....leuska mala len raz hnacky a tiez sme nieco dostali v lekarni, nejaky prasok, co sa rorobil s vodou...a velmi nam pomohol....hlavne vela pit, banan zevraj zapeka a ryza a pecivo...ovocie mu nedavaj...drzim palceky...nech vam je lepsie.

bejby, tak ty si mala pohodu, ked ti to dieta odspalo...to u nas nehrozilo snad nikdy....lea nikdy nespala v hluku a dodnes nespi.....no co uz.....a s tym fotakom si ma pobavila......

ked uz sme pri foteni, tak ja som dodala nejake fotky....... 😉

wienika
16. sep 2008

teraz citam tie moje preklepy, sorry,ale mam tu tmu a som leniva ist zazat lampu...snad to pochopite.......

miriam25
16. sep 2008

jeeeej, wieni, kraaasne fotecky 😉 leuska je uplne uzasna, sibalstvo jej uplne srsi z ociciek 😉 presne ako mojmu samkovi... sa musim niekedy na nom tak smiat... som si ista, ze leuska tiez vie pekne vyvadzat 😉

s tym papanim uvidim... este mam mesiac cas a skusim zavolat lekarovi, ze co mi on povie, ak by bol mojho nazoru, tak apson budem mat za sebou riadne argumenty a ked mu drahy obcas urobi normalnu krupicu, nemam nic proti, lebo to bude max. raz za tyzden a to nie je take hrozne 😉

a nic si z tych chyb nerob, ja mam aj lampu zapnutu a aj tak tu mam kopec preklepov 😝

lieska
16. sep 2008

Caute baby!! Tak skusim chronologicky...
Marlene, no super, ze si sa tu ukazala...dakujem za gratulaciu, este som neporodila, ale tehu som uz v plnom prude! 😉

Baby tehulky, diky za infosky z kurzu. Ohladom tej epiduralky mam aj tak otazku na maminy... nam vcera hovorila Hebamme, ze ak budeme chciet epi mame ratat s nasledujucim:
1. ziaden pohyb, iba lezat (aby sme sa vraj nevykyblili niekde, kedze nohy mozu byt take otazene)
2. kazdu hodinu s cievkovanie (to pocujem prvy krat!!!)
3. a po porode su vraj problemy s mocovym mechurom
Mate aj vy take infos?

Silvi, ja sa tiez uz citim ako tank, presne ako hovoris aj s Lenkou...pomala, tarbava, ani pedikuru si uz nedokazem spravit,...

Leni, segricke drzime palce, juuuj.... ako to "odsypa"!

Charlotka, vitaj! Tak ak mas spolocny termin so Silvi, tak sme uz trojka...aj ja mam termin 26.10.

Maminy, diky za rady...

lieska
16. sep 2008

No a inak novinky odomna...ja som stravila sobotu v nemocnici! 😢 V piatok vecer mi prislo totalne blbo, najprv len prehanky na WCko, potom som si skusila pospat, ale po hodine ako som sa zobudila som mala totalne bolesti v bruchu na pravej strane dole!!! Tak mi bolo na odpadnutie, no nechut...ked som sa zbadala v zrkadle (biela, popolava), tak som sa zacala obliekat, ze ideme do nemocnice. A ako sme cakali na auto (od nasich zlatych domacich), tak mi doslo zle a druhy krat pocas tehu som musela vracat. Potom to trocha polavilo, tak som si povedala, ze skusim nejak prezit noc a uvidim co bude dalsi den. V sobotu rano bolo lepsie, ale tie bolesti brucha nepolavili. V nemocnici mi spravili CTG, ultrazvuk a kedze nevedeli vylucit slepe cravo, tak si ma tam nechali! CHvala Bohu, po tom jednom dni a noci to polavilo a v nedelu som mohla ist domov! A to som tu mala navstevu z SK, kamosov!!! No ale co uz, toto bolo dolezitejsie! uz je dobre a dufam, ze tak aj ostane.

Mal som susedu, babu, co jej v 30 tt zacala odtekat plodova voda, tak v nedelu jej dokonca zatrhli aj chodenie na WCko a sprchovanie, musi len lezat!!! To som este dobre obisla oproti inym pripadom!

miriam25
16. sep 2008

jej, lieska, jak som citala tvoj prispevok, som si uz myslela, ze si zacala v piatok vecer rodit 😉 no ale dobre je tak, ze bolesti ustupili a mohla si ist domov. Viem, niektore buduce maminky musia lezat aj 3 mesiace, kym sa babo nenarodi, inak by on prisli, take zienky naozaj obdivujem, klobuk dolu...

ohladom EPI ti ja neporadim, myslim, ze wienika rodila s epi, tak mozno ona 😉 ale pocula som, ze niektore zeny maju aj pol roka silne bolesti v mieste vpichu, co je na tom pravdy neviem....nechcem ta strasit, ono to vobec nemusi byt pravda, len som to bud niekde citala alebo pocula, uz sama neviem..

wienika
16. sep 2008

lieska, fajn, ze si sa ozvala......fuha, tak to si musela mat riadny strach...a co to vlastne bolo? chvalabohu si ok, tak sa opatruj......
co sa tyka tej epi, tak to pocujem prvy krat...neviem, ale ked ti ju pichnu, to znamena, ze si uz aspon na 4 cm otvorena...a to uz takmer rodis, co znamena, ze uz lezis..chodit nemusis, lebo uz nemas bolesti.....a hlavne nohy si necitis, takze ani chodit nemozes.....po porode, alebo po tom ako epi prestane ucinkovat, citis slabe nohy, ja som lezala asi 2 hodinky, potom prisla hebamme, pomohla mi vstat, umyt a obleict a isla som na izbu...sama po vlastnych, sice kozlacich....ale mojich 😉
ja som nemala absolutne ziadne vedlajsie ucinky, ani migreny ani problem s mechurom....ja som chcela ist hned domov po porode, tak dobre som sa citila.....presne ako pisala miriam.....
a o tom cievkovani som pocula prvy krat.....co to vlastne je? trubka som, ale fakt neviem.....
neviem, ci oni radsej nehovoria vsetky mozne ucinky epi, ktore sa udiali za posledne roky, aby nemali nejake problemy, keby sa nahodou nieco stalo.....
ale zda sa mi to divne...mne nikto nic nepovedal, ja som si ju vypytala, prisiel anezteziolog, pichol, odisiel a bolo.....bejby myslim takisto..ona rodila tam kde ja.....
asi o tom netreba rozmyslat, kazdy nech sa rozhodne ako to citi. ja som konala intuitivne a nelutovala som.....

wienika
16. sep 2008

miri a mas pravdu...lea je strasny sibal, huncut, lapaj...atd atd.... 😀 je to poriadne certisko s vlastnym rozumom.....vie presne co smie a co nie......ale vzdy provokuje......ked jej to zakazem, tak sa vie strasne jedovat a zurit.....ale odolavam.....za par sekund sa ukludni a skusa znova, alebo ju zaujme nieco ine......vsak asi mas doma to iste..... 😀

miriam25
16. sep 2008

no co je to to cievkovanie, to neviem veru ani ja, takze wieni nie si v tom sama 😉

no samko sa zacal jedovat tento vikend prvy krat, ked strasne chcel ist do spalne (mame tam pisaci stolik, ktory ma klucik a ten strasne rad vytahuje von), rozplakal sa a odtahoval sa odo mna, ale potom ho to preslo, potom chcel ist upratovat smetny kos v kupelni, tak sa zasa rozculil, ked som zavrela dvere, potom si zmyslel ist do spajzy, upratovat igelitky, no horza... stale len to, co nemoze by chcel a hracky si casto ani len nevsimne a niekedy sa s nimi dokaze tak pekne zahrat...
sa divim, ze sa mu v poslednej dobe paci aj v ohradke, ma tam par hraciek, ktore nevytahujem, takze aj s nimi sa zahra, najviac sa mu paci, ze sa tam moze postavit a chodit hore dole... ale nemozem prist k nemu, lebo uz zdviha rucicky a chce ist von. ale kym nepridem, tak je tam spokojny..
no nic babenky, idem ja off, uz je dost hodin, idem sa vyvalit pred telku a potom do postele. dobru noc.

wienika
16. sep 2008

idem aj ja...vyzera to tak, ze sme tu same..... 😉
tak dobruuuuuuu....... 😉

bejby29
16. sep 2008

Este som tu ja 😀 akurat som vyliezla zo sprchy..
K tej epi, ja som tiez ziadne problemy nemala, ani ziadne bolesti v oblasti vpichu, ani s mechurom.. Ja som za tu epi vdacna, mne tiez prisiel anesteziolog, vpichol a odisiel.. ako to Wienika opisala.. Ja som si napriklad ale nohy citila a dokonca som ich nemala ani slabe, ziadne kozlacie 😵 😵 Takze na kazdeho to funguje inak, ale najlepsie je sa takymi vecami nezatazovat, vsak aj blby aspirin vraj rozoziera zaludok, atd...

maya01
17. sep 2008

Dobre ranko,

ale ste sa vcera rozkecali... 🙂
Wieni,mala je strasneeee chutna,na zjedenie...aj ja chcem taku bambulku... 😉
Baby,a co fotky???? ☹
Wieni,ja som tiez vcera ponocovala a dnes sa citim,ako mechom prastena...a este to pocasie k tomu...no hruuuuza...idem rychlo kavu spravit,nech ma ako tak postavi na nohy.

Zatial pekny den a prijemne vstavanie.

lenka.pav
17. sep 2008

ahojte, hlasim, ze som teta. sestre sa vcera o pol druhej v noci (teda dnes) narodila princeznicka emka, 3390g a 50 cm. takze nasa maminka bude mat vnucatka-parik 😉

vroni
17. sep 2008

Lieska, to co vam hebamme popisovala nie je epiduralka ale spinalka. Ta sa dava vacsinou len pri cisarskom a necitis pri nej vobec nic. Od pasa nadol si "ochrnuta" a preto ta musia aj kazdu hodinu cievkovat - tj vypustit mocovy mechur. Pri epi mozes normalne chodit, nohy si citis (a ani nie su tazke), ak musis ist na wcko mozes ist aj po svojich 😀 Po spinalke byvaju aj priserne bolesti hlavy a chrbta, ale po cisarskom bez umrtvenia by boli asi vacsie (bolesti) ☹ A narkoze sa snazia vyhybat. Statisticky ma epiduralka menej nez 0,02 promile vedlajsich ucinkov (cize 1 zena zo 100 000 moze mat problem) a aj to su vedlajsie ucinky ako bolestive miesto vpichu alebo "brniaca" hlava. Cinnost mocoveho mechura epi nijako neovplyvnuje, jedine, co sposobuje problemy s mocovym mechurom je nastrih (alebo nesetrne cievkovanie - lenze to uz nie je chyba umrtvenia) A napriek desivym popisom "informovanych" este po epiduralke nikto neochrnul. Jedine hnusne na epi u mna bolo, ze sa nesmies pohnut, kym ta doki napichava a na mna prisla akurat kontrakcia, tak to bolo dost o hubu - nepohnut sa.
Wienika, super fotky, mala je nadherna!!!
Tak, a idem aj ja na kavu....

maya01
17. sep 2008

Lenka gratulujem....a teraz si na rade ty... 😉

miriam25
17. sep 2008

lenka, aj my sa pripajame ku gratulaciam 😉
ja stale hovorim, ze narodenie dietata je jeden velky zazrak prirody, ako sa dokaze telo matky prisposobit tomu malemu clovieciku, ktory potrebuje stale viac a viac miesta a potom ten porod samotny, ako moze taka velka hlavicka prejst takym malym otvorom (alebo si to len my myslime, ze je ten otvor maly??), no narodenie babatka je naozaj zazrak,aspon pre mna.
Uzasne, ze sa vam so sestrou podaril parik 😵 ja by som tiez prijala malu princeznicku 😵 😵 😵 snad sa nam neskor podari...

lieska, ja si tiez myslim, ze vam ta hebamme povedala tie najhorsie katastroficke scenare, ak by ste nahodou niektora z vas bola jednym z nich, aby ste sa necudovali, ze ste o tom neboli informovani, myslim si, ze oni maju tiez predpisane, co vsetko musia povedat, takze nie vzdy je to len o tom, co by hebamme chcela povedat a co nie...

mayi no co, kolega stale s vami?

maya01
17. sep 2008

Miri,stale je tu ale prave sa niekde flaka...uz pol hodky tu nie je...
Aaaaa prave prisiel... 😅

miriam25
17. sep 2008

no mozno bol na wc a neslo to 😀

maya01
17. sep 2008

😀 😀 😀

maya01
17. sep 2008

No ja si idem dat v kazdom pripade kavu...lebo mi oci klipkaju a neviem sa na nic sustredit...

miriam25
17. sep 2008

no ja prave dojedam chlebik so slovenskou bratislavskou klobasou (som si odlozila na neskor, aby som mala 😉 ) a tiez si idem urobit este jednu kavu, hned rano som jednu vypila, inak by som nebola nicoho schopna, ale este jedna neuskodi 😉

vroni
17. sep 2008

Jej, lenka, gratulujeme, dobre nacasovanie 😀
Kava nepomohla, furt tu spim (od nudy)......

tinavieden
17. sep 2008

Ahoj babulky. Tak stretko bolo fajn, len nam chybali Wienika, Ronnda a ich deticky ☹ tak nabuduce to snad uz vyjde a stretneme sa vsetky. Lyziarka skoda,ze si neprisla uz sme boli na vas zvedave 😉 no snad nabuduce.

Vcera tam bol riadny natresk, hluk ozaj ako na verejnej stanici ...Siliva mala pravdu 😀
Tehulky boli krasne, jedna krajsia ako druha...vsetky zariali ci Silvia, Jasterka alebo Twix.Baby uz to mate za chvilu tu tie vase babätka 🙂 este par tyzdnov to vydrzte.

Bejby dakujem za kompliment na Leni no som taka stastna,ze uz papa..napchavala by som ju stale ako ste postrehli 😀 no robi mi to teraz velku radost ked tak pekne papa.
Natalia uz tiez riadne podrastla aj ked sme ju vcera zazili len spiacu ale je krasna.
A musim povedat,ze aj maminka od Natalky dobre vyzera 😉 ten pobyt v nemocnici a odkojenie jej pridalo na krase...

A mala Laura je ozaj velke sidlo, taka velka samostatna slecna, stale si niekde chodila no zlata...

Ok baby musim koncit,Leni sa nepaci ked sa jej nevenujem...idem jej dat nieco papap 😀

jasterka
17. sep 2008

Ahojte 🙂 tak to je zase uzimeny den ☹ ja som normalne spala pod dekou,a manzik aj zdvihol teplotu,takze uz v septembri kurime,co som taka zmrznuta 😖

Lieska-aj som sa cudovala,ze sa dlhsie neozyvas,a tysi sa vybarala nemocnicu otestovat 😅 asi si prekonala nejaku brusnu vyrozu,chvalabohu ze tak rychlo presla...to by bolo silne kafe,slepak tesne pred porodom ☹

K EPI nam v nemocnici povedala hebamme,ze je to individualne,ako si citis nohy,citit si ich mas,len su smeisne,gumove,ze nie kazda zena si vie potom prejst na WCko,rodit musis s praznym mechurom,takze ta podla potreby vycievkuju...cez epi to nebudes ani vediet,je to tenunka hadicka do mechura,ak sa to robi casto,moze sa mocova ruruka rozdrazdit,a na druhy den ta bude palit pri cikani,ako ked mas prechladnuty mechur...myslim ze top je to najmenej po porode 😉

ako vroni napisala k EPI presne do botky suhlasim,nechapem,co robia stoho taku vedu 😠 aj u nas v nemocnici,ved ked si citas skusenosti zien,skoro kazda si to chvali...preco mame teda trpiet...? 😕
nasa hebamme povedala,ze po EPI ustanu kotrakcie,tak musia dat roztok na ich zosilnenie....tak nech daju,ved to necitis ,kde uz mas EPI pichnute,iba oni vidia na monitore silu kontrakcii.
jedine co musi byt fakt sila,ako pise vroni,picha sa to na 4 cm otvorena,medzi kontrakciou,a nesmies sa pohnut...

jasterka
17. sep 2008

Lenka,sestricke gratulujem s celeho srdca,dnes som v noci zase dobre nespala,tak som si na nu casto spomenula,ze snad uz to ma zasebou...krasne to zvladla,teraz este ty 😉 budete mat parik,to musi byt radosti v rodine. 🙂

Lenka.w-sa k nam vcera v kidskaffe nepridala,ani sa neozvala...zeby sa odtehulkovavala? 😉

tinavieden
17. sep 2008

Joj zabudla som vas od Lenkyw pozdravit. Vcera mi pisala,ze sa stretka nezucastni lebo jej bolo nejak zle a vsetkych vas pozdravuje. Ja hlava derava ☹
Myslim,ze je este 2v1 no mozno sa mylim a prislo to uz na nu....

ronnda
17. sep 2008

Ahoj holky, tak i me moc mrzi, ze jsme na stretko vcera nemohly ☹ malou mel odpoledne manzel a byli se v te zime zahrat v lugner city, tak jsem jim dala za ukol koupit male teplou cepici a kupodivu to zvladli necekane dobre. ja jsem sedela u dr. az do 17:30...
skoda, ze jsem vas tehulky, mamulky i deticky nevidela, tak priste to snad vyjde i nam i wienice s leou.

wienika - lea se z darku opravdu tesila - podle fotek - auto i zebra vypadaji super, no a s tim kocarkem je to u nas obdobne, vozi se cokoli, hlavne aby byl porad plny.

lenka - gratulujeme sestre k holcicce. i ty uz budes mit brzy sveho broucka v naruci.

tina - tak to rada ctu, ze leni pekne papa

dnes uz konecne aspon neprsi, to uplakane pocasi je hruza, proste ospale pocasi jako delane pro tehulky.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre