Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

lenkaw
17. sep 2008

Ahojte, tak sa hlasim este 2v1, aj ked v noci som myslela ze uz asi pojdeme, ale nakoniec nic z toho. Mrnous si to asi rozmyslel a este sa mu nechce von. Vcera som normalne zostala v soku ako som sa obliekala, zrazu som si hladala brusko a nejak mi uz padlo dolu, takze asi to fakt bude kazdu chvilku. tak mi drzte palceky a ja vam urcite ohlasim.

Skoda ze ste vcera aspon nespravili par fotiek, bola som na vas uz zvedava, tak sa vidime az na buducom stretku ;o)))

lenka.pav: gratulujem sestre k dievcatku !!! Tak ktora z nas pojde prva, hm???

tinavieden
17. sep 2008

Lenkaw no takze si este stale 2v1 tak drzim palce nech vsetko dobre prebieha.

lieska
17. sep 2008

Lenka, gratulujeme segricke!!!!! No super, dalsia to uz ma za sebou!

Vroni, ta Hebamme hovorila o vsetkych moznych sposoboch tlmenia bolesti, kt,. v tunajsej LKH robia. Zacinaju cipkami, potom nejakou infiuzkou s niecim, dalsi stupen je nejaka latka co obsahuje dokonca morfium (ze vraj to ma take smiesne ucinky, lebo zeny, co dovtedy pomaly vyfackali partnerov zrazu bud zalomia a spia alebo sa usmievaju ako priblble, raj je to ako ked si nadrogovana) a posledna faza je Kreuzstich alebo PDA. No ... a pri nej spominala, ze ju teda na poziadanie davaju, ale ze vtedy musia uz zeny lezat a kazdu hodinu ju cievkuju. (Wieni, Miri...zjavne ste nepresli zapalom mechura, co? 😀 Tak ako Jasterka pisala, to vam do mechura zavedu trubicku, aby ho vyprazdnili...nic moc zakrok! 😖 ) A ked sa jedna baba spytala na nevyhody EPI, tak vtedy ta Hebamme spomenula problem s mechurom a este nieco. Ani tusim nehovorila o tych vseobecne znamych pravdach a mytoch ako bolesti hlavy, bolest po vpichu az po to omielane ochrnutie.
Ja som si uz co to o epiduralke nastudovala, ale cievkovanie nebolo spomenute nikde, preto ma to dost prekvapilo a preto som sa obratila na vas. Vseobecne som mala pocit, ze tam epiduralke moc nakoloneni nie su, ale mozno to bol len subjektivny pocit.
No a dnes som bola pozriet kamosku co sa jej v nedelu narodil syncek a tej vraj Hebamme povedala, ze super., ze si epi nedala pichnut, lebo by vraj obec nemala silu tlacit. Aj tak jej maleho vytlacali lekari z brucha, ale to som tiez zostala paf, lebo prave naopak...ja som citala, ze ta s epi tie kontrakcie neunavia tak ako bez a potom ze mamicky maju viac nasetrenych sil na tu poslednu tlaciacu fazu!

lieska
17. sep 2008

Wienika, mala je strasne zlata!!!! Taka okana! Najlepsia fotka je ta kde vsetci (teda Ty a tatino) fukate ako o zivot tu jednu sviecocku a princeznicka s dudlom v puse! 😀

No nakoniec i presne nepovedali co to bolo, bud mi to podrazcilo jedlo (na obed som mala kari, na kt. som mala ale neskutocnu chut, inak ja stiplave nemusim) a podvecer som si dala jeden kalerab, len tak, surovy. Ale aj tak mi z neho nikdy nic nebolo!
Druha verzia bola, ze aj babo mi to mohlo nejak posramotit v oblasti toho slepaku, lebo lezi zatial zadockom dole, hlavickou hore! ☹ Uz asi 3 tyzdne!!!! O dve hodky idem k lekarovi, tak som zvedava, ci sa od vikendu nieco zmenilo a co mi povie!

miriam25
17. sep 2008

lieska, tak drzime palce, aby mal lekar pre teba len dobre spravy 😉

no zapalom mechura som teda naozaj zatial nepresla tuk tuk tuk, snad ani nebudem musiet prejst 😉
o epi som este pocula, ze sa picha niekde v tesnej blizkosti miechy, preto je velmi dolezite, aby ti ju pichal skuseny anesteziolog a aby si sa ani len nepohla, lebo keby ti trafili miechu, zostala by si na voziku. Toto bola uplne prva info, ktoru som o epi pocula a ktora ma tak strasne odradila, ze som sa potom viac ani neinformovala a ani som nad nou neuvazovala... Ale osobne si myslim, ze lekari (dobri lekari, nie ti, ktorych mala viedencanka) vedia co robia a ako to robia 😉

boldy
17. sep 2008

ahojte baby,
tak som rada, ze vam stretko vyslo... ja som bola uz nachystana, pripravena, ale mna bolia strasne krize som to vzdala a radsej som sla do postele... bola hrozna zima, tak som to nejak nechcela riskovat... tak na buduce...
lenka gratulujem sestre, tak ste na rade kocky, ja az posledna 🙂

charlotka
17. sep 2008

Dakujem vsetkym za privitanie 🙂 My byvame v 14. taraz druhy mesiac a sme spokojni, aspon mame blizko do nemocky. 😀
trosku som tam mala zle nastaveny termin, ale uz som sa spamatala, cize normalka 26.10. aj ked ja si myslim, ze to bude neskor, pretoze mi lekar termin 3x opravoval a prvy bol 7.11. tak uvidime 😉 pri tej epiduralke je to fakt individualne, ja by som povedala, ze treba ratat so vsetkym, co ste tu uz popisali, ale ucinok a pripadne tazkosti ovplyvnuje tolko subjektivnych faktorov, ze sa to neda zovseobecnit, co koho caka 😎 vacsina mojich kamosiek mamiciek si ale nohy velmi necitila, cize behanie neprichadzalo do uvahy. ja som zatial rozhodnuta "bez" nakolko je potom vacsia pravdepodobnost, ze sa porod spomali a bude potrebne rodit "s pomocou" ale papier pre istotu podpisem a budem ho mat pripraveny v taske 😅
aha a mala by som taku prosbu, neviete mi niekto poradit kde vybavim ten Anmeldebesch.? bola som na svojom magistrate a tam pozerali ako puci, ze co to chcem, ze to je Meldezettel, no maju v tom hokej 😖 Ja viem, ze to je nieco ine, na nete som nasla, ze mi to daju v 20. Bezirku na Dresdner Str. 93, Block C, moze to byt ono? v takejto zime sa mi veru nechce kazdy den behat po uradoch ☹ Daaakujem 🙂

marlene
17. sep 2008

lieska,

dolezite je v ktorj faze ti epi pichnu,musia ho zaviest este kym nie su kontrakcie v plnom prude,pretoze poom je o uz riskantne,pri zavdzani epi katethra musis lezat uplne kludne.vplyvom lieku ktory sa podava pr epi,necitis bolest a tym padom,nevies kedy pridu kontracie,cize nevies kedy mas tlacit.epi je urcite super vec,ale ma aj nevyhody.okrem ineho musi byt pri epi pri tebe anesteziolog.my sme epi zavadzali iba pri sectio.
inak v sbg su velmi dobre hebamme,par z nich su moje byvale kolegyne,lebo u nas sa gyn.a porodnica zavrela apresunuli vsetko do sbg.
k tym bolestiam-tlak a moc mas v poriadku?vysetrili ti aj ten?a brali ti krv?nebezpecne bolesti v teh.su vpravo pod rebrom,niekdy prechadzaju aj d oblasti zaludka.pi tych treba vysetrit krv na pecenove testy a krvny obraz.

vroni
17. sep 2008

Lieska, to sú veľmi divné informácie 😎 Ja som po epi v pohode mohla chodit a ani nie je účelom hry, aby si si necítila nohy. Injekcia na umŕvenie prsta tiež "neochromí" celú ruku a nikto sa tomu nečuduje.. Epidurálka pôsobí v oblasti krížov - teda brucha a podbrušia, nie nôh. Nohy môžeš mať rozklepané alebo gumové, lebo si necítiš časť tela, ale normálne citlivé by byť mali. O nutnosti cievkovania som tiež ešte nepočula, ale ani som nehľadala, takže neviem 😉 Bolenie hlavy po epi nie je mýtus, to sú naozajstné komplikácie (aj keď skôr nevážne než vážne), mýtus je ochrnutie po epi, zatiaľ nebolo v celej Európe registrovaný ani jeden-jediný prípad. Anesteziológ ma len napichol a pašól. Viac som ho nevidela. Mne zase Hebamme pri pôrode hovorila, že normálne nie je fanúšik epi, lebo predsa len, priroda je príroda, ale že keď je treba pôrod urýchliť, je to fajn.... Tak si vyberte. Ja som dostala epi po 26 hodinách (dovtedy som nebola dostatočne otvorená) a ďalšie štyri hodiny, ktoré som len kukala na monitor, že aha, kontrakcia, boli super, nabrala som zase sily a mohla dieťa vytlačiť na svet. Nebyť epi, možno by sa malá narodila o hodinu skôr, neviem, ale celkom isto by som to už z vlastných síl nebola zvládla. Takto to bola malina 😀

Charlotka, Anmeldebescheinigung dostaneš na MA20 - pred dvoma rokmi boli v 11., kde sedia dnes, neviem, ale povedia ti na Krankenkasse (oni s nimi dosť spolupracujú....) Za mojich čias 😀 to na Dresdner Strasse nedávali a tá adresa bola už vtedy na internete. Našla som aj adresu: boli na Fickeystrasse 1, tel: 4000/8020.

maya01
17. sep 2008

Kocky,uz ste niektora objednavali veci z h&m cez internet...som to pozerala....maju teraz super veci...a kym dokopem mojho muzika k tomu,aby nieco kupil bude aj po zime...tak by som chcela objednat cez net. Dakujem za postrehy.

maya01
17. sep 2008

Vroni,este otazocka na teba...si tu spominala,ze ste boli v Märchenparku...nevies ci maju aj cez zimu otvorene?Alebo su celorocne...? Uz sa tam chystam neviem ako dlho....

blau
17. sep 2008

Ja som mala tiez epi a necitila som si lavu nohu vobec a nemohla som vstat.Ale tiez epi odporucam a pri druhom by som tiez isla s epi 😉

vroni
17. sep 2008

Maya, nie. Märchenpark je len do októbra, potom zase až od mája. Skoro všetko je vonku, v zime by tam detiská pomrzli ☹

maya01
17. sep 2008

Aha,tak nic...no co uz tento rok to uz asi nestihneme....ale na buduci tam budeme medzi prvymi.....a ked nie tak mi to kludne pripomente.... 😅

miriam25
17. sep 2008

mayi, ja som cez net este nenakupovala, ale pozerala som ti to teraz, www.hm.com krajina austria, da sa tam nanovo zaregistrovat a potom mozes hned objednat, pozerala som aj krajinu slovensko, ale tam nie je v ponuke, ze by si mohla ist do online obchodu, takze na slovensku sa to asi neda... zasa su raz slovaci c niecom pozadu ☹

maya01
17. sep 2008

Miri,to viem,ze na sk sa to neda....ved ja som to aj tak chcela objednat na viedensku adresu...moj muzik by to uz len musel sem dopravit...to by uz dufam zvladol. Sice sem tam ked mu nakazem,tak na kupi,ale som si povyberala viacej veci...teda pre Samka a je to pre mna takto pohodlnejsie.
Miri,ake mate pocasie.....tiez taka kosa.. 😒
My ideme na buduci piatok z roboty na lod...vyletna plavba Ba-Devin-Heinburg a spät...tam pomrzneme... 😨

miriam25
17. sep 2008

jeeej mayi, ja idem zajtra do hainburgu 😉 aka nahoda!!!
no dnes bolo relativne pekne, zima ako vcera, ale nefukal vietor a svietilo slniecko, takze sa da povedat, ze naozaj ovela lepsie oproti vcerajsku. Na zajtra hlasili rovnake pocasie a v piatok uz ma byt zasa zima a ma prsat, tak sa uz naramne tesim 🙄

maya01
17. sep 2008

Si spominala,ze zajtra cestujes....tak potom vecer poreferuj,co a ako....ved uz budes vediet urcite viac o vasom presune na Sk.
Dufam,ze babie leto nesklame a este bude teplucko....aspon par dni.
Dnes sme mali v skolke rodicovske a po pol hodine co som tam sedela som mala nohy omrznute na cencul...ony im tam v skolke vobec nekuria...ja to nechapem,ved v takejto zime by mali prve vykurovat skolky a skoly. Chudence deti,tam musia mrznut.

twix
17. sep 2008

ahojte!

tak som rada, ze som vcera videla aspon tri z vas 🙂 sice som planovala, ako si s vami pokecam, ze si dam kolacik a horucu cokoladu, ale pri tom mojom sidle som si moc neposedela ☹ aspon som vas videla, kedze do porodu sa uz asi neuvidime.

ja som bola dnes zase v akh na kontrole, tak nic sa nezmenilo (teda nezhorsilo), takze cisarsky zatial nehrozi. babätko ma 2,5 kg. najviac som bola prekvapena, ked na konci prepol na 3D a ukazoval mi tvaricku. ani som nevedela, ze to tam maju. bolo to sice len chvilku, ale strasne ma to potesilo 🙂

no, idem si vas precitat, nech viem, co ste dnes a vcera popisali.

twix
17. sep 2008

Charlotka, vitaj medzi nami 🙂

wieni, miriam, ja davam malej kravske mlieko od 1. narodenin, ale len vecer a cez den, v noci robim Kindermilch milupa, to je rychlejsie, nez zohrievat mlieko z chladnicky.
ked mala laura asi 8 mesiacov, spravila jej moja mamina vecer krupicovu kasu ale s mliekom milupa, chcela mi ukazat, ako potom prespi celu noc 🙂 ale mala vstala v noci, ako bola zvyknuta a vypila plnu flasu mlieka. robila som jej asi dva krat krupicovu kasu s kravskym mliekom, ale uplne ju naplo 😝 kupila som aj grießbrei milupa, tak to tiez odmieta. niekedy jej davam pred spanim do flase hustu kasu milupa gute nacht (getreide banane), ale tiez sa v noci budi a vypije flasu mlieka. tak ja dufam, ze kym pojde do skoly, tak prespi celu noc 🙂 ak nie, tak ju potom naucim, ako si ma flasu robit sama 🙂 to som zvedava, ci aj to druhe bude taky hlados 😖

wieni, bud rada, ze mala este nechodi. ta moja sekundu neposedi, stale je v pohybe ... uz vie vyliezt na gauc a postel a skace ako na trampoline ☹ najlepsie je, ked k nam v noci pride do postele a skace nam po hlavach ☹

miriam25
17. sep 2008

mayi, som zvedava, ci sa vobec zajtra dozviem viac alebo nie. Zajtra pridu ludia zo skusobneho ustavu pozriet stavby, ktore sefova firma uz robila, maximalne sa dozviem od nich, kedy bude hotova licencia a mozno v aute, ked budeme cestovat vytiahnem zo sefa viac, budem sa snazit 😉 co ma ale stve je, ze ide s nami este jeden stavby-veduci, tak neviem, kolko toho bude chciet sef pred nim povedat. Ono keby sme sli len my, tak by mi mohol povedat viac okolo nasho odchodu, ale pokial tento chlapik nema nic vediet, tak sa ani ja nic nedozviem ☹ tak uvidime. ale ja sa uz tesim na maly vylet, trosku male odtrhnutie od beznej reality, samkovi tiez neuskodi, ked bude jeden den s babkou a s tetou.
a s tym kurenim si ma teda dostala 😕 myslim, ze samko sa uz moze tesit do skolky do viedne, snad tam nebudu taketo moresy ako v nitre... normalne sa nestiham divit. Oni asi chcu, aby tie deti zostali doma lezat v postielkach, ked poriadne prechladnu. Dufam, ze ich aspon dobre obliekaju.
Na druhu stranu sa musim priznat, ze my este nekurime, dnes cez den bolo kurenie zapnute asi hodinku a pol a potom sa to same vyplo, asi domovnik vypol cele kurenie na dome, neviem. Ale zasa az taka strasna zima tu dnes nebola, takze sa to dalo. Ale ak taketo pocasie uz zostane, tak zacneme kurit v priebehu niekolkych dni aj my naplno, nic ine nam nezostane... co uz. samka poriadne obliekam aj na noc, cez den ani nehovorim, nechcem, aby prechladol, ale tak naozaj to nie je az take hrozne.

twix, tesi ma, ze sa nic nezhorsilo, ze je s babatkom vsetko v poriadku 😉 viem si predstavit, ako ta potesilo to 3D, ja ked som bola na organscreening, som lezala niekolko minut tam a pozerala som sa na ten moj maly zazrak a ked som odchadzala, hovorila som vysetrujucemu lekarovi, ze ci nemozem zostat tam napojena aspon cely den, ze by som pozorovala toho mojho maleho, co robi, ako sa mi ma 😀 sa vsetci smiali, ktori to poculi (este asi dvaja tam boli)... myslim, ze som nebola prva mamina, ktora by tam dokazala lezat celu vecnost a pozerat sa 😉
vidim, ze laurinka ti dava zabrat... zlate dievcatko, len keby obsedelo chvilu, ze? odkedy samko chodi, nedokaze ani par sekund zostat sediet a hrat sa, stale je v pohybe, stale chce chodit, to ked sa postavi, tak prechadza z obyvacky do kuchyne a naspat a stale dokola, strasne sa mu to paci... len ja trpnem, kde sa kedy zasa buchne, lebo takeho mame za den niekolkokrat, to je potom placu, aj ked sa vlastne nic nestalo, ale zas nastastie to nie je prilis casto 😉

maya01
17. sep 2008

Twix,teda babo je uz riadne velke a to mas este skoro 6 tyzdnov do porodu...to bude tiez taky maly macko. Kolegyna v pondelok porodila 3 tyzdne pred terminom a mala mala tiez 2,5kg.

twix
17. sep 2008

lieska - no to si mala ale strasny zazitok. ja vzdy, ked idem do akh, tak sa bojim, ze si ma tam nechaju, ale nastastie, zatial vsetko v poriadku. ani si neviem predstavit, ze by som musela tyzdne prelezat. tak super, ze uz si v poriadku! 🙂

lenka - blahozelam, ze si teta !!!

wienika, este k tomu kravskemu mlieku. moja lekarka hovorila, ze v pohode od ukonceneho 1. roku. to vraj len firmy, co vyrabaju umele mlieko vsade pisu, ze az od 3. roka, aby mali vyssi obrat. dietatko ho vie stravit vraj uz aj skor (asi od 10. mesiaca).

twix
17. sep 2008

maya - laura mala 3,5 kg, tak dufam, ze aj toto bude take priemerne. zato teraz je vyssia nez kopa dvojrocnych deti 🙂

miriam - moja mala spadla uz asi tisic krat a vzdy vstane a ide dalej, ako taky terminator, malokedy place a vzdy len 10 sekund a je dobre 🙂

twix
17. sep 2008

k tej epi, v akh hovoril lekar, ze davaju len taku, co sa pri nej neda chodit. mozno davaju len spinalnu, ked pri epi sa da chodit 😨 ja som sa na to moc nepytala, dufam, ze zase rychlo odrodim bez nej 🙂

lieska
17. sep 2008

caute baby! Marlene, moc som mala v poriadku (to mi povedali hned), krv zrejme tiez (brali mi ju v sobotu, v nedelu na vizite nikto nic ohladom toho nevravel). Tak neviem...ale normalne sa uz bojim aj jest, lebo mi je nejak furt zo vsetkeho tazsie ako normalne. Ale diky za radu, kedy byva aka bolest nebezpecna!
Tie Hebamme su zatial vsetky mile, to mas pravdu!

Vroni, vsak to, ze su to take divne informacie, co nam hovorili. Dnes som sa pytala mojho gynekologa na komplikacie a ci je pravda to s tym mechurom a on ze nie. Uz druhy lekar mi povedal, ze epi ano, ale samozrejme pokial su bolesti naozaj silne. Ja neviem, aj tak su to take rozporuplne informacie, lebo ked mi pride na um, ze chcem epi a budem otvorena na 7 cm, tak mi ju uz (podla toho co som pocula a citala) nikto nepichne! No uvidim...

Inak predstavte si, v soboru mi babo lezalo este hlavickou hore a dnes ... je otocene, hlavicka dole a vraj tak uzatvara krcok, ze keby mi aj odtiekla plodova voda, ze nemusim volat Rettung, ze sa nemoze nic stat. A vraj sa uz neotoci (to som tiez ale uz pocula rozne teorie kedy sa este moze otocit)! Inak vsetko OK, uz som bola posledny krat u lekara, uz len do nemocnice pojdem. A ma 2500 g, od soboty pribralo 300 g, dufam, ze takymto tempom nebude naberat este zvysnych 5 tyzdnov!!!! ☹

lenka.pav
17. sep 2008

ahojte, dakujem z gratulacie. teraz sa mi to uz akosi zda realnejsie, ze aj ja raz porodim, ked to uz ma sestra za sebou 😉
lieska, dnes mi prisli tie homeo od svagrinej postou. poslal mi arnica montana 9CH, to mam brat 2x denne po 5 guliciek do porodu a pocas porodu na striedacku kazdych 10 min. actaea racemosa 5CH a caulophyllum thalictroides 5CH

lenka.pav
17. sep 2008

jeej, a gratulujem, ze sa ti male spravne otocilo 😵

miriam25
18. sep 2008

Dobre ranko babenky, predpokladam, ze som tu dnes prva 😀 sak komu by sa chcelo vstavat takto skoro ☹

ste ma dobre pobavili vcerajsimi prispevkami, najskor twix, jak jej mala skace po hlave, si to viem zivo predstavit 😀 a potom lieska o priberani jej babatka 😵 lieska neboj, keby tolko priberalo, tak za zvysnych 5 tyzdnov by malo babo pri porode 4600g... idealne... ale tomu neverim, ty take krehke ziena (podla fotiek) nemozes mat valibuka 😀

no nic, idem sa namalovat, nech ako tak vyzeram, dala som si pri vas ranajky a este idem rychlo na kavu, som zvedava, kedy bude dnes ten moj pokladik vstavat 😉 dufam, ze dovtedy budem hotova nachystana...

tak krasny dni vam zelam, ozvem sa bud poobede alebo vecer 😉

maya01
18. sep 2008

Dobre ranko,

teda Miri,ty si si dnes privstala... Stastnu cestu... 😉

Lieska,super,ze sa ti babo uz otocilo hlavickou dolu...

Kocky,mam jednu otazocku...Poznate niektora z vas (Vroni) sukromnu skolku Kindercompany...Velmi by mi pomohlo,kebyze tie ktore o nej poculi...mi nieco blizsie napisu...Dakujeeeeem

Pekny dnik...paaaaaa

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre