Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

musino
22. aug 2007

Alexa + Silvia, vy este nie ste tehosky ? Takze nie som jedina, uf... My by sme sa uz radi aj posnazili, ale potrebujem najprv zistit 100% info o materskej a roznych prispevkoch aby som ich dostala v Rakusku kedze tu pracujem...tak sa snazim dostat sa k relevantnym info a potooooom....ach jaj 🙂

Twix, ty sa v tom celom ich systeme vyborne vyznas, porad prosim, mozem ja odrodit aj na Slovensku alebo musim vo Viedni (pripadne v Hainburgu - to by bola asi najlepsia alternativa) ???

alexa27
22. aug 2007

musino, vlastne ziadna z nas tu nie je este tehoska, len sa poctivo chystame 😵 😵
my byvame inak na Trillergasse, respektive zatial moj manzelik.
silvi, tak snazim sa po tebe opakovat a vymenit si fotku, ale pozeram, ze nemam ziadnu taku zblizka, ako bola ta svadobna, najblizsiu som nasla tuto, tak zatial bude musiet stacit, ked budem mat nejaku lepsiu tak updatenem 😅 .

musino
22. aug 2007

Silvia, aha, prepac, nevedela som co to je, ja vo Viedni nebyvam, iba tu pracujem no a denne dochadzam autom, byvala som v 6. Bezirku ale vzdy som si kupovala listky, nikdy som nemala ten ´mesacnik´ tak ma to netrklo 😅

Dohodli ste uz nejaku tu stretavku ? Rada by som sa pridala, mozem vsak iba pocas pracovneho tyzdna a najradsej tesne po praci...ak by sa dalo...

silvia2406
22. aug 2007

musino: a ja ze srandujes, a to ty si myslela vazne 😅 😀
inak, ake to je dochadzat kazdy den do viedne do prace? nie je to velmi unavne? zmenilo sa nieco pri zamestnavatelovi ohladom pracovnej zmluvy?
alexa: aj tato je fajn, to je urcite z dovolenky 🙂 ale ked bude z blizsia bude este lepsie 😉

na stretko sme sa este na pevno nedohadovali, mohli by sme potom vytvorit temu na stretko, aby si to kazdy precital a mohol sa pridat, urcite spravime viac terminov, aby to vyhovovalo kazdemu 😉

lopka
22. aug 2007

Ahoj holky
Precetla jsem si vasi diskuzi a moc vas vsechny zdravim 🙂a chtela bych se k vam pridat,zda vam to nebude vadit.
Pracuji uz asi 3 roky v Korneuburgu je to asi 20km od Vidne.je mi 29 let a taky se snazime o miminko.Byly jsme uz poslani i do Car centra,protoze to norm.cestou nejde.chodim na gyndu jak v CR tak i v AT.Car centrum navstevujem v Cr.

silvia2406
22. aug 2007

ahoj lopka, tak ta medzi nami vitam, dufam, ze sa tu budes citit dobre a budes castou prispievatelkou 🙂
tak do viedne to mas len skok, alebo coby kamenom dohodil 😀
a ako dlho sa uz snazite o babatko?

lopka
22. aug 2007

Pred peti lety nez jsem se chystala ,ze odejdu pracovat do AT,jsme se asi pres rok o miminko snazili,absolvovali jsme vys.,jako ja laparoskopii a manzel vys.SP.Manzel mel spatne vysledky a me bylo podana info,ze laparos.byla v poradku,dr.rekla at to zkousime dal.Asi po roce a pul jseme se rozhodli,ze tomu nechame volny prubeha ,mater.pudy me i tou dobou opustily 🙂 a rozhodla jsem se najit si praci v AT.Tak az do ted jsem pracovala a pracovala a asi pred pul rokem se opet probudily mater.pudy a zacaly tikat hod. 🙂 Zkusily jsme to opet norm .cestou plus nejake bylinky.Na zacatku srpna jsem sla na prohlidku k dr.u nas a tak apni dr.rikam,ze se snazime o mimi prir.cestou,nutne podotknout,ze to byla jina dr.,ktera te moji vypomaha pro velky pocet klientu.A ptala jsem je ji,ze kdyz to nepujde do zari ,tak mi dr.ta predesla rikala ze mi da na rok nejake hormony a ona se na me podiva a rika,proc hormony vzdyt u vas je mechan.porucha tak jak u manzela a tak jsme byly hned poslani do Caru.To je muj pribeh 🙂

musino
22. aug 2007

Alexa, Twixka ma dievcatko, to je jedina ? Som nevedela 🙂 Ja som blizko Thrillergasse, nechcela by si sa niekedy stretnut na kus reci ?

Silvi, to dochadzanie ma zabija, uz takto chodim rok. Nie len ze minam polovicu vyplaty na benzin, ale travim tak denne 3 hodiny v aute :( Firma sidli v prerobenom byte (aby to mal sef blizko do prace a neplatil velke najomne v centre), tak je tu 1 izba ako spalna, zvykla som tu prespavat 1-2 noci tyzdenne, ale posledne mesiace nie, priatel by to neprezil. Nastastie ma asi raz do tyzdna vozi on a vraj ked budem tehoska, tuto trasu mi denne robit nedovoli..chichcii...takze tak 🙂 Co sa pracovnej zmluvy tyka, tak ja vlastne ziadnu ani nemam :( Pol roka ma natahoval a robila som nacierno, teraz som tu na 1 rok (rocne pracovne povolenie ktore by mi mali predlzit vo februari), tak sa obavam ze budem musiet cakat az do februara s otehotnenim...a potom neviem, dostala sa ku mne info ze staci aby som mala platene odvody X mesiacov a mam narok na matersku, potom ze musim mat odpracovaneho 1,5 roka aby som mala narok...ja neviem :( som z toho smutna....

Waw...ja sa uz neviem dockat, dnes som mala zvlastny sen : mala som nakojit moje novorodene dvojicky :-O Bala som sa ze ma to bude boliet tak som im dala najprv flasky a az potom som si ich prilozila.....teda...so mnou tie hormony robia uz poriadne blaznive veci, mam 12. den po menzese...chichciii...ak sa na to co najskor nevrhneme, tak vam najblizsie budem pisat z blazinca 😀

alexa27
22. aug 2007

musino, hej myslim, ze twixka je jedina co tu mam babatko. a rada sa s tebou stretnem, ale ja vo viedni este nebyvam, len moj manzel je tam cez tyzden a ja niekedy cez vikend dobehnem, vacsinou ale chodi on do ba. ale keby sa ti chcelo mozme sa dohodnut niekedy vecer v ba, ak nie si po ceste moc unavena.
a ty mas teda riadne blaznive sny, podla mna by si do toho februara nemala cakat 🙂

silvia2406
22. aug 2007

musino, ten sen poznam, mne sa dokonca snival cely porod, vobec ma to nebolelo, na dve zatlacenia bolo male von, keby to bolo aj naozaj tak 😀 tiez som sa bala, ze kojenie bude boliet ale ani to nebolo neprijemne, bol to naopak krasny pocit blizkosti s babatkom, uz sa na to tesim 😵 😵 😵
inak nechcem ti davat planu nadej, ale mne sa zda, ze aby si mala narok na matersku, nie rodicovsky, musis mat odpracovane, teraz neviem presne 3 alebo 6 mesiacov, na to mas narok uz pred porodom. na rodicovsky musis mat zdravotne poistenie a vyplacaju ti ho po narodeni baba. dufam, ze sa nemylim, ak ano, tak ma opravte.
lopka, a to ta prva doktorka ti to nepovedala naschval alebo na to zabudla 😒 ona nevedela, ze hormony nepomozu?

lopka
22. aug 2007

Vubec nevim,neptala jsem se.Byla to pro me velice sokujici info.Myslim si ,ona uz v te dobe mela hodne pacientek a asi to prehledla.Divne je ,ze mi tu laparku delala sama a ja jsem se hned na to ptala,zda byly vejcovody pruchodne atd.a ona na to ,ze byly.
Jsem rada ,ze uz k ni nechodim a uz mi to je i jedno.Ted si prejeme s manzelem miminko a doufam,ze se nam to brzy povede 🙂

silvia2406
22. aug 2007

verim, ze takyto nezodpovedny lekar, dokaze pekne zneprijemnit zivot, ale aj taki sa medzi nami najdu.
drzim vsetky palceky, na rukach aj nohach, aby sa to podarilo, pevne verim, ze to vyjde 🙂
inak kde pracujes? resp. co robis? a byvate tu aj s manzelom, priatelom?

lopka
22. aug 2007

Musino ,ja pracuju ve statnim, a tam mi sef rekl,ze teprve po 2,5letech mam narok na celou materskou,jinak do te doby bych dostavala jenom polovinu materske.Tak nevim co je na tom pravdy,nejak jsme to dal nezjistovaly.

lopka
22. aug 2007

Pracuji jako dipl. zdrav.sestra ve statnim Pflegeheimu.Bydlim v Bozicich v CR s manzelem a do prace jezdim na sluzby ,mame 12,tak se to da.Mam to 75 km,ze zacatku to byl boj a v zime je,ale jinak sem tak spokojena.A co delas ty Silvia,ty v Rakousku zijes?.jeste jsem neprocetla celou diskuzia,ale mozna dnes na nocni se do toho pustim 🙂

silvia2406
22. aug 2007

zijem tu spolu s manzelom, ten sem prisiel este pred svadbou a po svadbe som prisla za nim. on pracuje ako fyzioterapeut a ja zatial ako au-pair, ale dufam, ze sa to coskoro zmeni a ja sa budem starat o svoje vlastne babo 🙂 alebo,si najdem normalnu pracu.

lopka
22. aug 2007

takze se uz snazite o mimi,to je super 🙂
A jste tu spokojeni,asi mate se co otacet,me prijde ze lide kteri tu ziji,tak to nemaji lehky,vsechno je tu pekne drahe vc.najmu atd.Jakou praci by sis prala najit?ale miminko je krasny reseni.jak jste vubec holky stare?

silvia2406
22. aug 2007

ja mam o dva tyzdne 24, pri miminku sme este vo faze priprav, snazit by sme sa chceli zacat od januara. co sa tyka zivota tu, no nie je to med lizat, najvacsou polozkou je tu prave to najomne, ale da sa to zvladnut.
ja som vystudovana socialna pracovnicka, teraz este studujem socialnu pedagogigu, takze urcite by som privitala pracu vo svojom odbore, ale ked sa nic nezadari, budem skusat aj nieco ine.

twix
22. aug 2007

ahoj lopka, vitam ta! citala som prave tvoj pribeh a divim sa, ako je to mozne.... asi by som tu tvoju lekarku zaskrtila, byt na tvojom mieste. ved tu ide o velmi dolezitu vec a taketo omyly by nemali byt dovolene.
drzim palce, nech sa vam to babo rychlo podari!!!

twix
22. aug 2007

ahoj musino, neviem, ci mozes rodit na slovensku. podla mna by to nemal byt problem, ak nebudes ziadat rakusku poistovnu, aby ti ten porod preplatila. dolezite su tie prehliadky pred a po porode. asi by si sa mala informovat priamo v poistovni. mimochodom, ja byvam na Hanreitergasse 😀
to dochadzanie ti vobec nezavidim - tiez som isty cas dochadzala a bolo to hrozne ☹

lopka
22. aug 2007

Ahoj twix ,ze zacatku jsem byla pekne nastvana a taky jsem si poplakala.Ale pak se rozjel pekny kolotoc.Vybirani kliniky kam pujdem,co nas vlastne ceka.Gynekolog v At mi poradil at jdeme do Vidne,ale zjistila jsem na jejich webu,ze bychom museli byt tady oba pojisteni.Coz manzel neni,mozna by se dal nejak pripojistit.Chystam se, ze tam zavolam a neco zjistim,doufam.
Musino, ja kdyz otehotnim,tak si pry muzu vybrat, kde bych chtela rodit zda u nas nebo tady.Jeste nevim,jak by to pak bylo s miminkem ,s obcanstvim,s pojistenim ,zda bych potrebovala pro nej pas ,abych ji nebo ho prevezla domu(CR).
ono to je vsechno strasne slozity ☹

alexa27
23. aug 2007

waw silvi, zase nova fotka? ty si to tu nejak rozbehla 😀 , ale krasna je, este lepsia ako ta pred tym.
lopka, presne ako pises, vsetko je to dost zlozite, ja sa tiez stale neviem rozhodnut co a ako, chcela by som si to nejak rozumne naplanovat, ale neviem ci sa to celkom da. aj tak asi budem posledny mesiac pri manzelovi vo viedni, takze ked ma porod chyti tak s najvacsou pravdepodobnostou tam, takze na slovensko asi moc rodit nestihnem ist 😒 ...neviem, asi je najlepsie byt pripraveni na obe alternativy. rodinne pridavky budeme dostavat cez manzela tak ci tak a co sa tyka materskej, tak ked nebude nebude, co uz.
baby, inak kupila som si vcera knizku "9 mesiacov otazok a odpovedi" 😵 a odporucam, je uplne uzasna, najdete tam vsetko, velmi prakticke rady zo zivota, priebeh tehotenstva, o liekoch, ako sa liecit ked ochoriete, priprava na porod, rady v pripade ked sa nedari otehotniet a kadeco ine. fakt velmi prijemna knizka.

silvia2406
23. aug 2007

ahojte babulky,
waw alexa, zase nova fotka 😀 je super 😉
takze priprava na tehotenstvo a materstvo je v plnom prude 🙂 joj ako by som aj ja uz rada zacala snazilkovat ☹
takze vy sa uz do toho mozete naplno pustit, som zvedava ako to pojde, pevne verim, ze nam v najblizsich mesiacoch oznamis, ze mala fazulka je uz v brusku 😵 😵 😵

kvetinka28
23. aug 2007

Ahojte,

Silvi, Alex, prepacte, ze som to poplietla s tymi narodkami. Takze Alex este raz vsetko naj.
Dufam, ze uz sa coskoro pridate k tehulkovaniu 🙂 Lopka, drzim silno palce, aby sa Vam to podarilo.
Inak, s tymi snami to nie je len tak. Mne sa snivalo o dvoch obrovskych bocianoch a o styri dni na to mi vysiel pozitivny testik 🙂 Babo je sice len jedno, ale strasne sa nan uz tesim. Myslim, ze uz zacinam citit jeho pohyby.

Twix, chcela som sa Ta opytat, matersku budem brat so SK, takisto vsetky prispevky, ale neviem, ci mi to doplatia v AT, ak tu nebudem absolvovat tie testy. Nevies, ako to je? Asi sa musim ist na to spytat. Inak, bola som na slovenskom Urade prace, soc. veci a rodiny a tam mi povedali, ze mam narok cez manzela na vsetky prispevky v plnej vyske ako v Rakusku a o tych testoch mi pani nepovedala nic, tak naozaj neviem. Asi zajtra zajdeme este do zdrav. poiswtovne a na Finanzamt priamo tu. A ak ano, ak sup na double vysetrenie v Rakusku. Dufam, ze nie je neskoro ☹

silvia2406
23. aug 2007

ahoj kvetinka, to je super, ze uz babo zacinas citit, musi to byt uzasny pocit 😵
ja viem, ze ked sa sniva s rybami, v rodine sa narodi dieta, teraz si uz budem davat pozor aj na bociany 🙂

kvetinka28
23. aug 2007

No, davaj si pozor 🙂 To uz som mala tusenie a mamina mi ani nechcela verit, aze som tehotna, ked som jej to povedala, lebo sa jej nesnivalo o rybach 🙂

silvia2406
23. aug 2007

mamine zvyknu vychadzat sny?
co inak porabas? uz si stihla spoznat niekoho z okolia?

alexa27
23. aug 2007

ahaaaa, takze treba sledovat ryby a bociany? dobre vediet, len teraz asi budem na to tak upata, ze si tie sny vsugerujem 😀 .
kvetinka, to musi byt krasne, citit prve pohyby 😵 a uz mas aj brusko? 😵

musino
23. aug 2007

Ahojte 🙂 pomalicky som sa prepracovala az k vam 🙂 ako sa vam dnes dari ?

btw, volala som na to Ministerium a vraj potrebujem Familienbeihilfe + potvrdenie od Fremdenpolizei Anmeldebescheinigung, mate s tym niektora z vas skusenosti ? Ze co presne to je a co obnasa to ziskat ??? diki 🙂

silvia2406
23. aug 2007

ahoj musino, neviem preco potrebujes familienbeihilfe, mam pocit, ze je to financna pomoc rodine, ale nie som si ista.
ja mam bestatigung der meldung, ktore som dostala na magistrate daneho bezirku, je to potvrdenie o pobyte ale ci je to to iste ako anmeldebescheinigung to neviem, takze som ti asi nepomohla 😒

kvetinka28
23. aug 2007

No, spoznala, preto som tu vcera nebola. Je to takmer suseda, byva oproti cez ulicu a jej manzel je vlastne kolega mojho manzela, dokonca byvali kedysi v nasom byte, lebo to je firemny byt. Je z Finska, takze tiez cudzinka, ma 5-mesacneho chlapceka, takze super, aspon mi vo vselicom poradi. Takze uz tu mam dve kamosky a dufam, ze ich casom pribudne, ale zatial to staci.
Pohyby som zacitila len dnes rano, ale nie som si ista, ci to bolo ono. Pustila som malemu rozhlasove rozpravky a pri zvucke ma nieco posteklilo v brusku 🙂 Bolo to ale fakt take steklenie. Ale az ked to pocitim nova, budem si ista. Brusko mi uz rastie, uz to zacina byt vidno a niekedy ma zvlastny tvar, ked si lahnem - to sa asi drobec presuva 🙂 Tak uz sa tesim na kopance, hlavne tie nocne 🙂
Musino, moj manzel si to potvrdenie bol vybavit na miestnom urade. Viem, e niekde sa to vybavuje na policii, niekde na miestnom urade, ale vo Viedni asi na policii. Potrebujes na to myslim, pracovne povolenie, ale spytaj sa rovno tam, urcite Ti pomozu, uradnici su tu mili, ako sme zistili. Spytam sa ho, ako to presne funguje a popytam sa aj na uradoch a dam Ti vediet. Ale myslim, ze ked tu pracujes, mas narok na matersku (neviem, po akom obdobi), a Kindergeld+Familienbeihilfe su podmienene pobytom v AT. Ale mozno sa mylim. V kazdom pripade na SK na to mas narok, ak tam mas trvaly pobyt. Ale urcite by sa Ti oplatilo brat peniazky z AT, je to poriadny rozdiel. Este pozistuj a chod aj na SK a snaz sa predlzit si ked nie pracovne povolenie, tak aspon pracovnu zmluvu na dobu neurcitu. Ani v AT Ta nemozu prepustit, ked si na materskej.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre