Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

bejby29
27. nov 2008

Mayi, fotky nemame ziadne ☹ ale snad nabuduce..
Wieni, tak si si spravila pekny cas pre seba, vsak do Vianoc este casu dost 😉

boldy
27. nov 2008

ahojte,
tak ste mali fajne "zimne" stretko... skoda nemate fotecky... ja som dnes bola na prehliadke, vsetko je v poriadku, len mam trosku dietovat 😠 v pondelok ideme na krv a cukrovy test...tak papa len tak v skratke

miriam25
28. nov 2008

dobre ranko babulky, tak ste sa mali vcera fajn... tiez som na vas myslela a ticho zavidela ten punc...

mna vcera drahy dobre nastval, prisiel domov, osprchoval sa, najedol sa, svojou zlou naladou ma len rozladil a potom zdrhol von. Ze sa vrati do 9... ha ha ha... dobry vtip... do stvrt na 9 som bola na pocitaci, potom som si zapla popstars a zehlicku, zehlila som cely cas, co boli popstars (tak si viete predstavit, kolko som toho mala). zostali mi uz len nejake 4ks na zehlenie, ale kedze som este vecer prala a vesala pradlo, budem mat aj dnes vecer co zehlit, tak to uz ozehlim s tym... spat som sla o stvrt na 12 a o drahom ani chyru ani slychu, zobudil ma svojim tichym 😠 prichodom o pol 3 a rano samozrejme zobudil samka, ked odchadzal do roboty, tak mam hned od rana dobru naladu... 😒 boze, preco je to u chlapov vzdy o tom istom? este dobre, ze ho dnes nezostal doma, lebo by ma asi porazilo. nebavim sa s nim... ako dlho neviem, lebo za tu chvilu, co bol doma mi stihol oznamit, ze buduci tyzden je cely tyzden vo viedni, co znamena, ze tam bude aj spat, takze ked sa s nim nebudem bavit cely vikend, tak vlastne ani cely buduci tyzden a ja sprosta mu este chystam prekvapko, ze buduci vikend pojdeme do therme, uz som aj hotel objednala.... aaach... no som zvedava, ako to cele dopadne...
no nic, musim koncit, samko ma tu uz viac nenecha pisat. ozvem sa este cez obed, ked bude spinkat.

maya01
28. nov 2008

Dobre ranko,

dnes isiel Samko prvy krat bez placu do skolku...hned je den krajsi... 😵
Mozno to bolo aj tym,ze dnes sa idu korculovat a na to sa velmi tesil...dufam,ze sa vrati cely... 😒

Miri,to ma mrzi s muzikom...
Ale neboj,ked budete na Sk,tak budete mat urcite viac casu na seba...tam nebude mat s kym chodit von... 😉

Boldy,super,ze je malinke v poriadku...len tak dalej 🙂

Zatial pekny dnik.
paaaa

miriam25
28. nov 2008

tak ja som este tu... samko zrejme este zaspal 😲
maji, no my ked budeme na sk, tak tam bude aj partia ludi z rakuska, takze drahy bude mat s kym chodit von, ale som mu hovorila, ze pokial bude chodit von casto, tak sa moze rovno vratit sam do rakuska a ja zostanem so samkom na slovensku a nech si potom robi co chce. ja si myslim, ze uz je dost stary na to, aby potreboval chodit flamovat a ozierat sa ako nejaky pubertak 😠 ked ide z casu na cas, tak mi to vobec nevadi, aj ja obcas potrebujem vypnut a idem sa so svagrinou zabavit, ale urcite to nie je kazdy tyzden alebo kazdy druhy. chodime raz za dva mesiace!!! proste by som od 36 rocneho chlapa cakala nieco ine...

a super, ze samko dnes neplakal, tesim sa s tebou 😵 len tak dalej a mozno ani nebudete menit skolku, ked si tu zvykne, aj ked viem, ze ty by si rada, ale zasa ak by si v tejto zvykol, asi by nebolo dobre mu ju zasa menit... 😒

lenka.pav
28. nov 2008

ahojte, my sme dnes tak dobre spinkali a spime zas (spal od osmej do druhej, napapal sa za 5 min a spal do siestej, zas sa napapal a zaspal este do 6.40. a potom po pol hodinke zaspal zas a spi doteraz) . ale o hodinku ho budem musiet zobudit, ideme na doktorsky maraton. najskor s malym na sono klbikov a na celkove ortopedicke vysetrenie (to je tu predpisane) a potom so mnou do nemocnice s prsnikom. musim sa vam pochvalit - prso sa mi konecne po troch tyzdnoch zrastlo, mam tam uz iba chrastu . takze predpokladam, ze ani prevaz sa konat nebude . ale ako toto vsetko absolvujem s lucasom , uz teraz som zvedava.
miri, neboj, chlapi si castejsie potrebuju vyhodit z kopytka ako my zodpovedne zeny. ber to tak a zivot bude krajsi 😉
maya, tesim sa s tebou, ze maly neplackal. ked dietatko place, je to strasne, uz to poznam aj na vlastnej kozi, takze nezavidim a prajem, nech je takychto usmievavych ran coraz viac a uplakanych coraz menej 😵
boldy, co si moc pribrala, ked ti kazali sa obmedzovat? 😕 . ved si tehotna! teda ja som vtedy jedla to, co mi chutilo a kolko mi chutilo 😅
stretko, ako vidim, dopadlo dobre, skoda, ze som nemala ako prist. ked bude lucas trosku vacsi, isto sa pridame.
ostatne mamicky a tehulky, ako sa mate?

lenka.pav
28. nov 2008

ozaj, my dnes mame dva mesiace 😀

maya01
28. nov 2008

Miri,niektori chlpapi su vecni pubertaci... 😉
Neboj,urcite sa zmeni...mozno sa len potreboval vyventilovat.
Ozaj,kde budete na Vianoce...?

miriam25
28. nov 2008

leni, blahozelam k dvom mesiacom malinkeho 😉

maya01
28. nov 2008

Leni,gratulujem Lucaskovi k 2 mesiacikom... 😵 ale ten cas leti...coooo?

maya01
28. nov 2008

Chcela som napisat....ze chlapi... 😅

miriam25
28. nov 2008

na vianoce budeme len my traja u nas v byte. minuly rok sme tak tiez boli. ale minuly rok sme chceli stravit nase prve vianoce sami a povedali sme si, ze uvidime, co bude o rok. no a tento rok to tak bude zasa, i ked ja by som sla najradsej k nasim, aby drahy videl, co su to vianoce, co je to stedrovecerny stol a vsetko, co k tomu patri... sa mi zda, ze tu to nie su dostatocne ocenene a oslavene sviatky ☹ ale nevadi. 24.12. budeme doma, 25.12. pojdeme k svokrovcom a 26.12. huraaaa, nitraaaaa 😵 tak to bolo aj minuly rok a dufam, ze buduci rok, ked budeme na sk, ze by sme boli na stedry vecer u nasich a potom by sme sli do rakuska, ale to tazko povedat. a co vy? budete tiet sami alebo pojdete do nitry?

maya01
28. nov 2008

My ideme do Nr. a ostaneme cele sviatky...teda Samko urcite (lebo on ma prazdniny) a ja uvidim,ako mi to vyjde s dovolenkou...
Potom by sme sa mohli stretnut...co ty na to?

miriam25
28. nov 2008

noo, to by bolo super... my budeme sice len 3 dni v nr a tie budu dost hekticke, ale tak este uvidis, ako budes mat ty volno a potom by sme sa dohodli. mozno bude drahy suhlasit, ze by sme zostali o 1-2 dni dlhsie. mal by mat volno v robote, tak by mu mohlo byt jedno, ci budeme z nitry odchadzat 28. alebo 29.
moja mamina nebude mat dovolenku, kvoli prechodu na euro, robi na poste a maju zakazane brat si dovolenky od 15.12. do 15.1. takze hlavne kvoli tomu sme hovorili, ze nezostaneme dlho, aby jej nebolo luto, ze prideme a nemoze byt s nami. ale zas si hovorim, ze my budeme mat cas, brat bude tiez doma a ocino tiez, tak aspon s nimi by sme mohli zostat trosku dlhsie... no uvidime... ale rada by som ta videla a samka samozrejme tiez 😉

maya01
28. nov 2008

Som si myslela,ze zostanete dlhsie...ale jasne,ked mamina nema dovolenku...
Tak,dufam,ze sa aspon na chvilku mozeme stretnut...napr. v Centre...my si dame kavicku a deti sa zahraju a mozeme zobrat aj manzelov...ved recova bariera tam nie je...a ako stavbari si budu mat aj co to povedat.. 😉

jasterka
28. nov 2008

Ahojte 🙂 mal i brbloce v postielke,pochybujem ,ze ju to bude dlho bavit,ale skusim nieco napisat.
Super,ze ste sa stretli,som na vas myslela,snad sa nabuduce pridame,ja tu atmosferu trhov milujem.

Lenka.pav-drzim palce na kontrolach,nech je vsetko v najlesom poriadku a gratulujem k 2.mesiacom,ale nam to leti,ja este stale pozeram na malu a nechapem ,ze uz ju mam pri sebe 😵
Teda ten opis ako ti maly spal 😲 zavidim v dobrom ,ale aj ti to zelam,my ako kedy ,tato noc ☹ uuf,muzik isiel do obchodu a sa ma pytal,ze co by som rada...a ja by som si najviac zelala 12.hodin dobreho neruseneho spanku...skoda,ze to nepredavaju 😅 ale inak si malinku uzivam,je to nase slniecko.

boldy 😕 to ti dufam nesplechol doktorko Stefanovic za to obmedzovanie?ja som pribrala 20Kg a nikdy nic nepovedal a 10kg ostalo hned v nemocnici,tak sa tesim.hlavne aby si mala krvicku a cukor o.k,drzime palce. 🙂

ronnda
28. nov 2008

ahojte i ode me 🙂

opravdu to hrozne leti, jasterka, neni to tak davno, co jsi tu psala, jak ti nebylo dobre v tramvaji a vidis, ted uz mas to svoje zlaticko u sebe. ten spankovy deficit dozenes, ale kdy??? 😉

taky jsem na vas vcera myslela, je fajn, ze jste se stretly a daly si punsch i za nas. nam to doufam vyjde ted o vikendu a naladime se taky uz trochu tou vanocni atmosferou. nicole je uz ok, ryma a kasel je lepsi, dnes spala celou noc.

miriam - nicole pozdravuje samka a dekuje za pusinku 😉 my samkovi posleme pusi az bude nici uplne fit 🙂

boldy - super, ze na kontrole vse ok a s temi kg se moc nestresuj a jen si dej na co mas chut, vzdyt mimi to potrebuje.

jasterka
28. nov 2008

lieska-konecne sa aj ja dostavam ktomu vychvalit ti malicku 😵 je krasnucka,super,ze si priadala fotecky,
ja verim,ze nestihas...ako mi vsetky novopecene maminky,neviem cim to je...nemame este system 😕 ako to zvaladaju nase maminky s dvomi dietkami netusim,domacnost je len na muzikovy,tiez som tu mala maminku a zlata mamka pozehlila mi kosisko pradla,navarila a malu nosila,aby si moje ruky odychli...ja si pripadam ako v jednom kole,kojenie,prebalovanie,prezliekanie,lebo si malinka ciste veci zakonite ogrcka,je sikulka,nestihnem jej dat plienocku a uz to ma ona alebo je za krkom 😀 ...rychlo prechadzka,a zase dokola kojenie.... 😵 ale to nieje staznost bozechran...ja len -ver niesi v tom sama. 🙂

drz sa ,nech Annamaria krasne papa,pribera a rastie,nech ti robi radost 😵

boldy
28. nov 2008

ahojte,

nuz som si poprezerala vase albumy, tak mate super krasne deticky 🙂 ja uz sa tesim na nasu papulku... ja som doteraz pribrala 9 kg, ale ja nie som od prirody stihlucka, takze asi preto mi to povedal, tak neviem no... nejem nejak viac ako som zvykla 😒 uvidime v pondelok ako dopadne krv, ci mam stale tu anemiu... prajem vam pekny den, vonku ju kdrasne 🙂

miriam25
28. nov 2008

maji, super napad!!! schvalujem 😉 zoberieme aj muzikov, nech si pokecaju, budu sa obaja tesit, ze konecne rakusan v nitre a my mozeme poklabosit tiez... ze ma to nenapadlo... hlava makova 😀 no uz teraz sa tesim. dufam, ze nam to vyjde...

vroni
28. nov 2008

Lieska, mala je uzasna!!! A krasne vlasata!
Vcera bolo fajn, moje terorkomando sa predviedlo (mami papat, pit, vlacik, este, konik....), skoda ze bola rychlo tak zima ☹
Boldy, drzim palce na krv, ja som tiez z tych, ktori "zavazia", ale doktorka mi nepovedala nikdy nic...
My sme na Stedry vecer doma, na velky smutok mojej mamy uz par rokov bojtkotujem rodinny Stedry vecer aj ked inak so svojou rodinou vychadzam fajn, ale 17 ludi pri stedrovecernom stole, ked kazdy dava darcek kazdemu, to fakt nemusim.... S mojou rodinou sa uvidime (teda aspon jej castou) 25. na obede, dame si darceky (vlastne len oni nam, my nase odvliekame par dni pred Stedrym vecerom k segre, kde ich pridame do haldy ostatnych darcekov) a 26. ideme k svokre, dame jej dar, ona si povzdychne, ako sa nikam nedostane (ako vysvetlenie, ze nikdy vianocne darceky nekupuje) a potom mi strci 50 € do vrecka, ze "kup jej ty, i tak vies lepsie ako ja, co potrebuje", ale bez dalsieho komentara si vezme na cely tyzden chalanov, tak to vyhlasime za najlepsi darcek a bude odvianocovane.... (oni Silvestra u Omy miluju, lebo im otec ich kamaratov robi osobne ohnostroj, na to sa moj lavoruky chlap nechyta....)

silvia2406
28. nov 2008

ahojte babule 🙂
tak konecne som sa dokopala k prispevku, pozrela som albumiky, potesila sa vsetkymi detickami, vsetky su nadherne.

lieska, mala je naozaj rozkosne babatko a ty vyzeras na fotke super, ani akoby si neabsolvovala taky dlhocizny porod. teeeeda klobuk dole. verim, ze ked sa na ten vas pokladik pozries, tak je vsetko zabudnute 🙂

twix, dominik je fesacisko, ta fotka s laurinkou je krasna, urcite musi byt uzasne pozerat sa, ako si laurinka postupne buduje k bracekovi vztah 🙂

bejby, mala je krasna okana, a uz je veeelikaaaa, ved si pamatam, ked sme sa po porode stretli v kids cafe a ty si dorazila s takym malym batozkom a ten batoztek je uz taka velka slecna 😵 😵

boldynka, vsak stefanovic toho natara, to uz vies, takze ziadnu dietu, len papat zdravo 😉 drzim palce pri cukrovom teste, este teraz mi behaju po chrbte zimomriavky, ked si na to spomeniem 😖 to som ta ale povzbudila, co? 😅 ale neboj da sa to zvladnut, len potom nebudes mat aspon jeden den chut na sladke 😉

takze opat bolo stretko, ja tu mam tento tyzden na vypomoc svokru, minuly tyzden bola mamina, takze by som sa mala citit relataivne oddychnuta, ale ja mam aj tak pocit, akoby som rubala drevo v lese. hlavne nocne kojenie je pre mna velmi narocne, kolkokrat som sa pristihla, ze som zadriemala a s panikou som sa zobudila, ze kde je mala. snad si casom moj organizmus zvykne 😒

lenka.pav, som rada, ze s prsnikom je to uz ovela lepsie. tie vysetrenia nezavidim, aj ked nas budu cakat tiez. snad sa to zaobide bez vacsie placu a stresov 😉

my sme boli vcera na poradni, nasa mala rastie ako z vody 😵 ma 53,5 cm a 4100g. za 3 tyzdne pribrala skoro 900 g 😅 , ak to takto pojde dalej tak bude riadny tucko. ale doktorka povedala, ze ona si musi dohnat tu malu porodnu vahu, tak snad sa to potom zastavi, ale co, hlavne ze je zdrava, to je najdolezitejsie 🙂 len tie spreizhose nas trapia, ale aj to zvladneme a budeme mat nohy ako modelka 😀 len nech su tie klbiky dobre vyvinute. buduci tyzden bude kontrola po 4 tyzdnoch co ich nosime, tak snad sa to lepsi 😔

vsetky vas a vase deticky s tereskou pozdravujeme a prajeme pekny den, snad na buduce stretko uz dokvitneme aj my 😉

charlotka
28. nov 2008

Ahojte,
ja len tak na rychlo, musim ist odsavat mliecko, teda ak tam este vobec nieco je, my mame totiz laktacnu krizu - mala ma teraz 6 tyzdnov, tak vas chcem poprosit o rady, ak mate niektora skusenosti, ako ju prekonat. nasla som toho dost na nete, snazim sa vsetko praktizovat, ale zatial nic nezabera 😒 ☹ 😖 odsavam niekolkokrat za den - aj v noci, uz mam bradavky modre - asi cucfleky 😝 no hadam sa to nezhorsi, ale musime nejak zabojovat. Dakujem za rady 🙂

tinavieden
28. nov 2008

Ahoj babulky. Tak stretko bolo fajn, skoda,ze sme boli len tri ale aj tak bolo veselo.
Vroni som rada,ze sme Ta spoznali aj malu Natalku,ktora je rozkosna a na tom vlaciku bola super 😀 hlavne hlaska"mami este som nebola na tomto vagone"nastastie boli len tri lebo keby ich bolo viac tak sa vozi snad do noci 😀 ale bola podarena.
A musim povedat,ze Vroni je zabavna osobka, presne ako aj tu na konikovi 😀 je s nou veselo.
Bejby aj Tvoja Natalia je krasna, je to babätko do reklamy, tie krasne oci a plne pery, nadherna.
Skoda len,ze sme sa museli rozlucit kvoli zime...no ale tak to byva ☹

Charoltka, ja som sice laktacnu krizu nemala ale skus sa obratit na nejaku hebamme ta Ti urcite najlepsie poradi.
Viem od kamosiek, ze pili kavu meltu a brali nejake homeopatika ale najlepsie bude ked zavolas nejaku hebamme. JA jednu dobru poznam tak ak chces dam Ti jej cislo.Pochadza z Polska a je velmi prijemna. Mne velmi pomohla s kojenim...

Jasterka tak presne Ta chapem ako sa teraz citis a ze si prajes 12hodin neruseneho spanku tak to iste bol aj moj sen na zaciatku...ale postupne som si na to zvykla ale ked je Leni celu noc hore tak to je uz na mna dost ☹ ale tak 2-3 krat to sa este da.
Silvia tak Tereska vam krasne pribera a rastie to je super.Urcite vam robi velku radost. A neboj tie spreizhose nebude nosit vecne a bude mat krasne nozicky.
A co Ty ako si zvykas na materstvo?Vsetko je ok?
A co kedy pojdeme na prechadzku Jasterka a Silvia?Uz som zvedava na tie vase kocky.
Jasterka no vidis moj sen sa naplnil a mas dceru...no mala by som pouvazovat o mojich schopnostiach 😀
Boldy tak to zase neber az tak vazne a daj si co si Tvoje telo praje a uzivaj si tehotensta. A Stefanovica netreba brat vzdy vazne on toho niekedy natara 😠

Ok babulky tak vam prajem pekny vikend a uzite si ho s manzelikmi.

bejby29
28. nov 2008

Ahoj Tinus, no veru, ta zima, brrr, nabuduce nejake Kids Cafe 😉 Dakujem za pochvalu Natalky, nemyslim, ze by to dotiahla az do reklamy, ale aj tak dik 🙂
Silvi, no veru, uz je velka slecna, ale teraz mas ty taky maly batoztek a mame sa na co teraz tesit my 😉 Uz sa neviem dockat, kedy tie vase slniecka uvidim a pomojkam..
No a Natalka od Vroni bola naozaj podarena na tom vlaciku, sa musim smiat, zlatucka. A mala Leni sa aj smejkala, velmi jej to pristane, normalne som sa citila podctena vcera.. A pohodacka je to, sme sa mohli aj roztrhat a Leni len kukala ci nam nesibe, co od nej chceme.. No tazka pohodicka, podarena je

miriam25
29. nov 2008

dobre ranko babulky.
vidim,ze vsetky este sladko spite... moj drahy uz odisiel k sestre robit, tak dnes doobeda budem sama a na obed pride svagrina a pojdeme spolu so samkom a nou trosku po obchodoch behat. uz sa tesim. chcela by som nieco vybrat pre samka na vianoce, i ked uz mam premyslene, len dufam, ze to najdem a ked nie, tak nieco lepsie. v kazdom pripade by som chcela nieco kupit. no uvidime. zajtra ideme rozoberat svinu. vcera ju drahy zarezal a zavesil do chladiacej miestnosti a zajtra ju musime naporcovat a hodit do mrazaku, takze budeme mat masa dost zas na cely rok dufam...
samko vcera nie a nie zaspat. som ho ulozila, pol hodinku bolo ticho a potom spustil strasny plac, myslim, ze ho zubky bolia, stale sa nejake predieraju von a nie a nie, aby vysli, tak snad uz bude co najskor vsetko vonku a budeme mat klud, ale tymto jeho tempom neviem neviem, asi sa este najblizsie dva roky budeme trapit... nastastie ale v noci spinkal fajn, o pol 4 som mu robila flasu a odvtedy spi este stale...
no nic, vidim, ze tu naozaj nikto nie je, tak vam zelam krasny vikend vsetkym.

bublinkajasminka
29. nov 2008

maya - ahojky moja - ja len tak píšem ako sa vám darí a tak? že ako v novom bývaníčku a čo samko??? my oki, yasmi rastie 🙂 🙂 🙂

maya01
29. nov 2008

Dobre ranko,

jeeeej Bubli ahoj...mile od teba,ze si si na nas spomenula 🙂
No mame sa tak vselijak...este stale si zvykame...teda hlavne Samko...ma trosku problemy v skolke,tak ale dufam,ze coskoro ich prekoname,je to pre neho vsetko nove. A tak isto aj pre mna v robote...tiez si neviem zvyknut na kolegov,lebo su dost odmerani... 😒
Na bud.tyzden sa chystame do Nr.tak sa uz nevieme dockat...sa urcite zastavim aj u Lubky...lebo jej mam doniest kosik a aj fusak...by si sa mohla tiez zastavit,ked budete mat s malinkou cas.
No a neda mi este pochvalit malinku....je vazne kraaasna 😵 Vazne mala modelka...ak stvorena do reklamy.
Prajem vam krasny vikend.

Miri,tak vy sa chystate na nakupy darcekov a uz mas aj nieco vo vyhlade?
Ja si musim ist konecne kupit saty na vianocnu veceru,dufam,ze nieco vyberiem.
U nas je najlahsie kupovat pre Samka darceky....pri nom mam problem,ze co nekupit a nie co kupit... 😅
Pre muza nemam ani sancu...no a pre maminu chceme kupit LCD televizor.
Zatial pekny dnik.
Paaa

boldy
29. nov 2008

dobre ranko,

maya> blahozelam k tvojim dnesnym narodeninam... aj ja som novembrovka 🙂... vsetko dobre, aby sa Ti darilo v tej tvojej praci, a aby si samko zvykol bez problemov na skolku 😉
prajem vsetkym pekny vikend... my ho mame taky domacky, lebo manzel je chory, snad to ja nechytim tiez ☹

maya01
29. nov 2008

Jeeej Boldy dakujem velmi pekne...mile od teba,ze si si spomenula 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre