Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

silvia2406
25. dec 2009

Aj my s Tereskou Vám chceme popriať nádherné Vianoce a šťastný Nový rok 2010 🙂

zdenka73
2. jan 2010

Babulky čo je s vami? Už sem nikto nechodí? Ja sa hlásim ešte v kinderku, všetko je v poriadku, ešte sa ani neotváram, tak si asi ešte chvíľu počkám.

twix
4. jan 2010

Ahojte dievcata!

prajem vam v novom roku vsetko NAJ, hlavne vela zdravia !!! tehulkam prajem nekomplikovany porod a zdrave babätka 🙂

my sme zase chori. Laurinka ochorela este pred vianocami. museli jej nasadit ATB, takze na stedry vecer uz bola bez teploty a isli sme k nasim do blavy, kde som s detmi ostala az do noveho roka. teraz mi Dominik horuckuje uz tri dni a tri noci. vraj je to len nejaka vyroza a malo by sa to upravit bez ATB, tak som zvedava. aj ja a manzel nie sme uplne zdravi, ale u nas to nie je take hrozne. dufam, ze coskoro budeme vsetci OK a nebudeme marodit cele mesiace, ako to bolo pred rokom.

inak nemame nic nove. Dominik zacina konecne trochu blabotat. zatial vobec nerozprava, len ukazuje rukou a vydava zvuky, ak nieco chce 🙂 ale rozumie velmi dobre, snad vsetko, co mu poviem a vsetko aj urobi, tak mozno budeme mat doma aspon jedno poslusne dieta 🙂 s Laurinkou sa radi nahanaju a tulia sa k sebe 🙂 a prestahovali sme mu postielku do detskej, tak uz spia spolu, aj ked väcsinou sa rano budime v posteli v spalni traja. vzdy u nas jedno z deti v noci zakotvi.

Zdeni - vydrz, uz sa ti to krati!! mozno porodis 20. na moje narodeniny 😉 podavaj prosim pravidelne hlasenia, ja na FB moc nechodim.

Ronda - ako ste sviatkovali? ste zdravi?

twix
4. jan 2010

a ostatne dievcata? ako sa mavate?

zdenka73
4. jan 2010

Ahojte! Tak mi dal doktor termín na pôrod, idem na cisarák 14.1. kvôli diabetu.
Ale chcem sa vás opýtať potrebovali ste do nemocnice preložený rodný list, alebo stačí náš slovenský rodný list. A čo všetko ste poptrebovali do nemocnice, teda aké dokumenty. Ďakujem za odpoveď, ak sa tu niekto objaví.

Twix - čo najrýchlejšie sa vyliečte, aby sa vám to dlho nevlieklo.

twix
4. jan 2010

ahoj Zdeni, tak uz to mas za par. mozes sa zacat dusevne pripravovat. ja som v nemocnici mala len mutter-kind-pass a karticku poistenca. nic ine som nepotrebovala, ziaden rodny list. a tak to bolo pri oboch porodoch, v dvoch roznych nemocniciach. drz sa!!

lauraa
5. jan 2010

ahoj zdenka, prelozeny rodny list, sobasny list , meldezetel a pas som potrebovala az na matrike ...( inak muselo to byt vsetko prelozene uradnym prekladatelom v rakusku)a potom som ziadala o vystavenie slov. rodneho listu cez konzulat vo Viedni...... 😉

zdenka73
5. jan 2010

Ďakujem Twix a Laura za odpoved, ja som totižto úplne zabudla, že potrebujem aj rodný list, ale toje fakt tá tehu demencia. Mne to povedal včera doktor, že si mám priniesť do nemocnice aj preložený rodný list,asi kvôli matrike.
A baby ktoré ste vybavovali slovenský rodný list v Bratislave, nemáte niektorá adresu kde sa nachádza tá matrika, na akej ulici?

indira
6. jan 2010

ahojte baby som z rakuska mam 23 rokov mam dcerku ma jeden rok a rada by som sa zoznamila niakou uprimnnou babou mozete my pisat na email pontiac104@azet.sk budeme sa tesit pozdravujem vas vsetkych 🙂

lauraa
6. jan 2010

ty musis poziadat o sk rodny list cez prislusnu matriku tvojho trvaleho bydliska, a tam vypises ziadost a matrika to posle do Blavy na osobitnu matriku a trva to asi 3 mesiace kym ti to pride... mozes on poziadat aj cez ambasadu, zavolaj tam a povedia ti co treba priniest..... rakusky rodny potrebujes prelozit do slovenciny uradne!!!!!!!!!!!!!!!!ak mas trvaly pobyt na sk mozes poziadat o prispevok k narodeniu dietata od sk( teda tych 25000) do 1/2 roka dietata..... 😉

lyziarka
8. jan 2010

ahojte kocky,

chcem vas vsetky pozdravit...vidim, ze to tu uz prestava, resp. ste presadli vsetky na FB? alebo ste vsetky na horach ked nam napadlo tolko snehu? teraz je urcite skvela lyzovacka... dufam, ze vsetky deticky su zdrave, otcovia posluchaju a maminy najdu trosku casu napisat ako sa im aktualne dari...hm?

lieska
10. jan 2010

Ahojte babule! Vsetkym prajem krasny rok 2010, hlavne vela zdravia vam aj vasim pokladom.
Zdenka, tak uz to mas ozaj za par! Ale ked vies, ze ides na cisarsky tak mas o par starosti (a bolesti) menej! Drzim palce, aby vsetko dobre dopadlo a aby si sa uz o par dni mohla tesit z tvojho drobatka! A skoro sa potom ohlas, som zvedava ake budes mat ako maminka prve dojmy.
Twix - vam skore uzdravenie!!!!
My mse sa vcera vratili po 3 tyzdnoch zo Slovenska, bolo fajn, al euz sa tesim na ten nas rakusky stereotyp. Mimi je super, aj ona uz vsetko rozumie a mele jej to jedna radost. Zlate, krasne obdobie!!! 😉
Ostatne baby si dali tiez pauzu???

lenkaw
12. jan 2010

ahojte,

aj my vam prajeme vsetko dobre do noveho roku, nech ste vy a vase deticky zdravucke a tehulky samozrejme tiez!

zdeni: tak uz len 2 dni, drzim palceky nech vsetko dobre dopadne a aby si mala z drobceka veeeeliku radost.

twix: tak vy ste zasa chori? poradim ti v 3. bez. je Salzgrotte, a kazdy den o 15-tej je to tam pre deticky. fakt je to super na dychacie cesty. Procedura trva 45 min. a deti sa tam pekne vyhraju. Luca mal prednedavnom bronchitidu tak sme tam chodili a fakt to pomohlo. pozri: www.salzgrotte.at

twix
12. jan 2010

ahojte,
no, my sme uz da sa povedat zdravi. najlepsie je na tom asi Laurinka. Dominik trochu sopli, ale pripisujem to zubkom. teraz mu vysli 3 naraz. strasne ho trapia. ja som si nasadila kvapky proti kaslu, nech ma to konecne prejde. ale inak fungujeme normalne. Laurinka chodi velmi rada do skolky. len keby k nam v noci nechodila do postele. rano som cela dolamana a dokopana ☹ v noci sa niekedy zobudi a zacne rozpravat, ze este je tma, ale rano pojde do skolky 🙂

zdeni, tak uz sa ti to blizi!! normalne to s tebou prezivam a hned sa mi pripomenuli moje porody. drz sa!!! hlavne sa rychlo zotav!! prajem vsetko dobre!!!

leni, dakujem za typ. aj som nad tym rozmylala. ako casto treba chodit?

lieska
13. jan 2010

Twix - Tvoj aLaura je super, to musi byt prca ako este v noci rozprava uz o skolke. Ja tiez cakam, ze Mimi bude rada chodit k TM. Zacali sme v pondelok, ale revala uz len ked som si sla zdvihnut mobil. Musela som tam s nou byt cele 2 hodiny! ☹ Neviem kedy sa ju tam odvazim nechat samu. Pred Vianocami sme to uz skusali, sice revala ako tur, ked som odchadzala, ale potom to vraj bolo OK! Tak uvidim!

Zdenka - tak zajtra je den D! Tfuj tfuj tfuj, drzim palce a myslim uz teraz na teba! 😉

ronnda
13. jan 2010

ahojte, rada zase o vas "slysim" v novem roce. Tak at se vam vsem dari a hlavne at jsme zdravi...

zdeni - tak jeste se jednou vyspis a uz budes mit to sve stesticko u sebe, moc drzim palce, budu na tebe myslet a tesim se, az nam pak das vedet jak se mate.

twix - to je dobry napad, co ti lenka poradila s tou solnou jeskyni. snad uz to obdobi nemoci prejde.
my jsme zdravi, nicole taky dost mluvi ze spani, vetsinou vola jmena deti ze skolky, nebo mein hund, meine tasche apod. jinak uz u nas nastalo to obdobi, ze kdyz ji odpoledne vyzvedavam ze skolky, nechce jit domu 😉

lieska - neboj, mimi si u TM urcite zvykne, chce to cas, vsak vis, jak jsme tu nedavno licili nase zacatky s eingewöhnung a jak se to pak zmenilo. ale vim, ze ti to trha srdce kdyz ji slysis plakat a odchazis.

lyziarka - jak se vam dari?

katavinka
13. jan 2010

Ahojte;
trošku som vám sem nakukla, chcem Vás poprosiť, tie čo máte trvalý pobyt v Rak., treba si tam platiť zdravotné poistenie, aby vznikol nárok na prídavky na deti? Som počula rôzne názory a každý tvrdí inak.

lauraa
13. jan 2010

zdeni .... drzime palce 😉

katarinka77
13. jan 2010

Ahojte!
Chcela by som vás poprosiť o radu. Bývame s manželom na SK, ale ja pracujem v AT. Lekár (z Hainburgu) mi vypísal žiadosť o Freistellung, ibaže jeho sestrička si nebola celkom istá, do akého mesta s tým mám ísť. Povedala, že asi do Brucku. Je to podľa miesta bydliska, či Krankenkassy? Ja mám WGKK. Ani nevedela meno toho Amtsarzta... Nemáte nejaký kontakt?
Taktiež by ma zaujímalo, na začiatku sa tu rozoberal Kinderbetreungsgeld. Je problém, že nemám pobyt v Rakúsku? Alebo sa niečo zmenilo? Poprípade, kde by som sa mohla na takéto veci popýtať?
Ďakujem!

wienika
13. jan 2010

ahojte kocky

v prvom rade vam vsetkym chcem popriat vsetko naj do noveho roku..hlavne nech su deticky zdrave......
ja som tu velmi dlho nebola( viac som na FB), cele sviatky bol jeden chaos, skolka zavreta, ja som musela chodit do roboty, takze som pendlovala medzi BA a W.....ale inac bolo super, lea sa tesila z darcekov, stromceka acelej tej vianocnej atmosfery.....
my sme uz asi mesiac totalne bez plienok, uplne ich odmieta, ani na noc nechce, dokonca uz aj v jasliach sa pyta na zachod, tak som rada....sice sa obcas stane, ze nedobehneme, ale nevadi...
co sa tyka rozpravania, uz zacina dost papaulovat, stale sice miesa dve reci, ale obcas sa jej podari mne povedat v slovencine a tatinovi v nemcine to iste.....inac pouziva tu svoju hatlaninu, ze jej obcas nerozumieme....najviac sa paci ako komoli slova, takze napr. lopik-soplik, pinokio-pinoko, teraz uz len nokio, pitelon-telefon atd.....
najlepsie je, ked nieco jeme a ona to ochutna povie, ze ,,neni dobeee,,takze stale nam nic nechuti, cele sviatky nic poriadne nejedla, vsetko bolo,, neni dobeee,, ....chvalabohu uz zacali jasle a mlada zasa celkom pekne papa..... 🙂

inac nove nic....

zdenka, velmi na teba budem zajtra mysliet a tesim sa na novu babulku....drz sa 😉

boldy
14. jan 2010

ahojte kocky,

najprv vam vsetkym chcem zazelat stastny novy rok 2010 hlavne nech su deticky zdrave... my sa mame ok boli sme 3 tyzdne na sk, takze nebol cas... vianoce boli fajn, ale hlavne som si oddychla ja 😉 jasminka rastie jedna radost, mame 4 zubky, takze vela toho v noci nepospim 🙂
zdenka> krasny datum, aj moj manzel ma dnes narodky, tak sa drz nech mas uz babulku v naruci 🙂
wieni> to musi byt super pocuvat tie komoleniny od leusky 😉
katavinka a katarinka> skuste tuto temu tam sa take veci rozoberaju https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
pridala som par foto pre ne-facebookacky 😉

twix
14. jan 2010

ahojte,
tak Zdenka to ma uz asi za sebou 🙂 dufam, ze sa coskoro ozve a prida fotky 🙂 tesime sa!!

Lieska - aj Laurinka si dlho zvykala na TM. tiez som tam prve dni travila s nou, vobec sa odomna nechcela odlepit. potom som to robila tak, ze hned po prichode som jej zamavala a odisla. vobec som neisla dnu. väcsinou chvilku plakala a potom sa ukludnila, chvilku sa hrala a potom si isla sadnut k dveram, zobrala si svoje topanky a cakala, kedy pridem. nikto sa jej nesmel ani prihovorit, hned revala. ked som pre nu prisla, tak samozrejme tiez spustila. a potom zo dna na den mi sama zamavala na odchod a isla dnu za detmi. prestala plakat a cela vysmiata ku mne pribehla, ked som pre nu prisla. je to urcite tazke, ale mala si zvykne a bude dobre. ja si uz teraz robim starosti, ake to bude v septembri u Dominika. strasne na mne visi a je o dost citlivejsi, nez Laurinka. drz sa !!

Wieni - to je super, ze Lea takto skoncila s plienkami. je to sikulka!! Laurinka nastastie papka dobre, ale tiez casto pocujem vetu "neni bodre" 🙂 tiez zkomoli, co moze. som si vsimla, ze som cez sviatky v Blave musela casto prekladat, co povedala 🙂

Ronnda - tak Nici sa v skolke paci. to je fajn, aspon sa pre nu nemusis ponahlat 🙂

zdenka73
14. jan 2010

ahojte! Hlasim sa z nemocky. O 8:27 sa narodila
Sofia, 50 cm. 3320 g. Ja sa pomaly zotavujem, fotky pridam ked budem na tom lepsie a hybat sa.

boldy
14. jan 2010

zdenka> gratulujem, krasne meno a miery, az som si spomenula ako to bolo u mna prvy den.. odychuj a tesim na foto

silvia2406
14. jan 2010

zdenka, z celeho srdca blahozelam k pokladu 😵 prajem ti rychle zotavenie a sofinke vela zdravicka, nech vam robi len a len radost 🙂

katarinka77
14. jan 2010

Ďakujem, Boldy!

lauraa
14. jan 2010

zdenka :gratulujeme!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😵

lieska
14. jan 2010

Caute baby,

v prvom rade Zdenka - GRATULUJEM!!! To je krasne, ze si sa tak rychlo ozvala a dala si nam vediet! Z celeho srdca prajem Tebe aj Sofii vsetko len to naj, hlavne vela zdravia! Tebe rychle zotavenie, este zajtra pozajtra to bude boliet, ale potom to bude OK! A pomaly sa to bude zlepsovat.

Katavinka- sorry, to Ti neporadim.
Katarinka - ani tebe neviem povedat ako to je, ked mas trvaly pobyt na SK, tusim tu taky pripad ani nie je, vsetky baby byvaju v Rakusku.

Wieni - no vitaj spat! Parada s tou Leuskou, ze uz nechce plienky, to je sila! Len tak dalej! A na tych hlaskach sa musite ozaj dobre zabavat!
Inak zacinam ta chapat ako si tu vzdy bola zufala z toho ako malo papala. Mimi toho podla mna tiez moc nenaje a nedajboze ked jej dam nieco co este nemala v puse. V momente spravi "brrr" a ja to mam vsade. O ovoci ani nehovorim...len so zavistou pozeram ako ostatne deti papaju hrozno, hrusky, mandarinky... Moja nic, maximalne ked ma dobry den obhryzka trocha jablka! A ja pri tom ovocie milujem!!!

Twix - az mi bolo uzko ako som citala ako si Laurinka zobrala topanocky, sadla k dveram a cakala! Boooze, chuda!
My mame nastastie zlatu TM, dnes mi navrhla jej plan, ze o tom rozmyslala ako to urobime a ze v januari by som tam mala sediet, len tak niekde opodial a len tam byt. Ona sa pri tom hrala s ostatnymi detmi a my sme cakali, ci sa Mimi chyti. Najprv bola pri mne nalepena, ale hlava vytocena ich smerom, totalne bola zvedava co sa to tam deje. Jasne, ze akonahle sa TM jej prihovorila tak zacala hucat, ako aj ked som si isla nieco zobrat. Ale po hodine uz sa osmelila a isla aj medzi deti a celkom sa zapajala. Ale stale sledovala ci som tam. Tak len dufam, ze to takto nebude do marca.
Vzhladom na to, ze mala vazne dost velky stres z toho tak tam budem s nou, nechcem ju nechat len tak a odist, i ked v decembri sme to uz par krat tak spravili. Sice plakala, ale vraj bolo potom uz OK. Teraz je to ale ine, fakt je to taky zufaly, bezmocny plac, ze mi to neda. A kedze nemusim ist do kancelarie, tak je to jedno! Pomalicky, nech z toho nema traumu!

Dnes tu boli tie moje kamosky, co sme sa zoznamili na predporodnych kurzoch. Boli sme 4, jedna z toho zije momentalne v UK, tak s nou nie som az tak v kontakte. Ta ma pozajtra termin, ma sa jej narodit druhe babo. No a dalsia nam radostnu novinu ohlasila dnes! Tak mi az tak srdco podskocilo a uvedomila som si, ze normalne zavidim! Babule - Silvi, Jasterka, Boldy ale aj "starsie rocniky" Ronndi, Wieni... kedy dame druhe kolo??? 😉

wienika
14. jan 2010

ahojte...

zdenka, tak uz to mas za sebou, zo srdca gratulujem.....prajem vam vela stastia a zdravia, nech ti sofia robi radost...... 😉

lieska, tak mimi tiez nechce papat ovocie? aj ja ho zboznujem, bez ovocia si neviem predstavit ani den a ta opica mala nic.....jablko a banan absolutne nic, obcas nejaku mandarinku, ale tiez len asi dva mesiaciky.....v lete jej chutili jahody a maliny, ale teraz tie v obchode su tak bez chuti, ze to ani nekupujem...este obcas zje frutapura, to si sama vycucka, aspon to.....
druhe kolo? aj ja uz tak obcas rozmyslam, ale neviem si to predstavit momentalne.....s jednym je to dost tazke, hlavne ked mame doma maleho terminatora, ktory mi neda ani vydychnut... 😝
v lete sa chceme aj tak stahovat, takze budeme mat kopec roboty....ked tak az o rok-dva.....ak to bude mozne....
a co sa tyka TM, neboj, mimi si zvykne, ale myslim, ze nie je dobre, ked tam si.....ja som bola s leou v jasliach len prvy tyzden , aj to len 30 minut a ten dalsi tyzden tam uz ostala dopoludnie sama a na ten dalsi uz cely den.....plakala aj ona, ale za par minut bolo dobre....deti sa vzdy ukludnia, ked tam rodicia nie su 😉

twix, drzim palce nech ste uz konecne vsetci zdravi....uz by sme mohli konecne zorganizovat nejake to stretko, ved uz ani neviem ako laurinka a dominik vyzeraju, ved uz musia byt velki.....laurinka uz bude mat zachvilu 3 roky, boze, jak to leti.....

boldy, jasminka v noci nespinka kvoli zubkom? chuda male, nastastie u nas zuby rastli bez bolesti a jak po dazdi....trosku horsie boli nedavno stolicky, ale uz su vonku.....tak drzim palceky, nech to mate coskoro za sebou....

ronnda
15. jan 2010

zdeni - i ja ti moc gratuluji a preji Sofii hodne zdravi a chuti k jidlu a tobe brzke zotaveni. Tesime se na dalsi zpravy od tebe a taky na fotky.

lieska - druhe kolo??? 😀 😀 😀 😀 😀

ad jidlo - vite, ze nicole byla od malicka otesanek a jedla jedna radost. chutna ji porad, jen je dost vybirava, takze ted stale poslouchame: nicole mag nicht! ovoce dostavaji dost ve skolce, jablko, banan ji, pomeranc ma na hrani misto lopty, jahody mozna v lete... chce jist hlavne polivky, rano vypije mliko a hlasi: nicole suppe essen!
ma ruzna obdobi, kdy chce treba jist samotnou mrkev, dalsi tyden mrkev nechce a vybira ji i z polivky. nebo ma hraskove obdobi apod...
o vanocich si dost zvykla na sladke, chce porad cokoladu, takze neco za neco: nejdriv banan, pak kousek cokolady. funguje to 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre