Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

janefonda
27. sep 2010

@fruchtbar
@jerrymona a kde si to prosim vybavovala? Pretoze ja ked som to vybavovala, bolo mi jasne povedane, ze na to ma narok kazde dieta slovenskeho obcianstva, ak taky isty prispevok nedostane v krajine v ktorej zije. A kedze v AT taky prispevok neexistuje bol nam prideleny. Akurat sme potrebovali slovensky rodny list. To je vsetko. Prispevok som mala na ucte do dvoch tyzdnov. A jedna baba odtialto z konika zije vo Svajciarsku a vybavila to postou, vsetko im poslala a oni poslali prachy na ucet. Takze neviem na aku kravu s prepacenim premudrelu si narazila.

lauraa
27. sep 2010

@andy83 predcasna materska co tym myslis? ak chces freistellung musi ti lekar (tvoj gynekolog) napisat spravu pre posudkoveho lekara,tam zajdes a alebo ti schvalia alebo neschvalia freistellung....ak ti ho schvalia dostanes postou kolko penazi a ako dlho budes dostavat.... nato nepotrebujes ziaden trvaly ani prechodny pobyt ,len si musis priplacat zdravotne poistenie.....

jerrymona
28. sep 2010

@janefonda v michalovciach. lenze bez trvaleho bydliska aj tak nic nedostanem. este uvazujem, ci nemam zavolat na slovensko na ministerstvo zahranicnych veci a spytat sa, ci mozem mat dva trvale pobyty.
ja neviem, mam v tom chaos. uz som totalne znechutena, co je toto za poriadok, niekto dostane ten prispevok a ja nie. a na kazdom urade ti povedia nieco ine. 😠

fruchtbar
29. sep 2010

@janefonda to si ma teraz zaskocila,mam na to narok len do 6 mesiacov,takze mi zostavaju este 2 tt (kedze mi povedali,ze to nie je mozne,tak som sa o to ani nezaujimala). 😅 ....Ja som sa bavila s nejakou pani Vrsanskou z bratislavskeho uradu prace,soc.veci a rodiny,ta to ma vraj na starosti!
Mohla by si mi prosim ta popradit a blizsie vysvetlit,ake kroky a kam by som mala podniknut,aby sme tie peniazky dostali?
dakujem

janefonda
29. sep 2010

@jerrymona
@fruchtbar tak naozaj sa to nedá bez toho trvalého pobytu... zisťovala som si to a nejde to. Mrzí ma to baby. aj tak si myslím, že by sme na to mali mať nárok všetky. Ono ak si vo veľkom meste je problém s matrikami. Je to neosobné. Ja som z dediny a u nás každý pozná každého... jedine , že by ste si ten trvalý pobyt vybavili 😒

marianna28
2. okt 2010

@jerrymona ahoj - ja by som reagovala na to trvale bydlisko... ja zijem v at 6 rokov a na sk som si trvaly pobyt sice nehala a nikto mi nekazal, kolko dni sa na sk zdrzovat musim, ale kamoska slovenka odvedla mala dva trvale pobyty (hoci vraj protipravne) a prispevok dostala... tak si vas tu citam pre info, co ma caka - zacinam 5tt a uz teraz sa mi z tych zakonov sedivie pred ocami ☹

jerrymona
3. okt 2010

@marianna28 najprv gratulujem k otehu 😵 a neboj, pokial ty trvaly pobyt na svk mas, tak mas narok na ten prispevok. 😉 problem je, ze na kazdom urade hovoria inac. aj mne teraz povedali na dvoch uradoch, ze sa neda a na dvoch, ze sa da. 😅 tak si vyber. ako v kocurkove, kde sa nikto nevyzna. 🙄

marianna28
3. okt 2010

@jerrymona dakujem moc... uff sak to aj bola skoro rocna makacka 😅 no sak to je tak, ze clovek prevola aj gate, pokial sa k niecomu dopracuje... aj sestra zijuca v salzburgu sa veru nalietala 😠 a akotak pozeram, ty mas cochvila termin 🙂 takze takisto gratulujem a prajem krasne chvilky s miminkom 😉

jerrymona
3. okt 2010

@marianna28 u mna tiez trvalo rok a tri mesiace. 😅

marianna28
3. okt 2010

@jerrymona a uz si isto aj zabudla, jake to bolo, ked ta mrcha furt chodila, co? 😉 my uz sme to aj po 11tich mesiacoch vzdali, len sme sa uz jedovali a hrozne to vlastne bolo... a to prekvapko v piatok vecer... no to bol teda gol 😀 4 pozitivne testy... ty mas kedy presne ten termin?

jerrymona
3. okt 2010

@marianna28 no zabudla som to rada. 😀 len teraz sa uz blizi porod, tak som zvedava. este ozeliem aj tu mrchu pri tych bolestiach. 😅
ja viem, aj ja som sa strasne zlostila a bola som sklamana, ked bol test biely. a teraz sa uz tesim na drobceka. termin mam o 17 dni, cize 20.10. mam to aj v pase. 😉
ty si to este nechces dat do pasu?

marianna28
4. okt 2010

@jerrymona ja som na poslednu mrchu velmi bolestivu (4.9.2010) az plakala, jak mi to bolo luto 😀 len priatel sa mi tak prihovaral: wenn nicht jetzt, klappt das beim nächsten Mal... som mu ponadavala aj zo zufalstva 😀 a hop ho... tu to mam 😀 sedim si v praci, je mi divne a neviem, kedy k lekarovi... Neboj, na tie bolesti tiez zabudnes, ked budes mat drobceka v rukach! 😉 Juuuj vidis, jaka som oblbnuta... som sa ti mohla kuk do pasu 😀 ja si to dam asi az po prvej navsteve dokiho... sice neviem, kedy by som mala ist... Mas nejaku radu - kedy? Rada by som aj hned, ale to je este asi skoro... Robila som uz 4 testy (uff, tu su nenormalne drahe), vsetko pozitivne... a zistila som to teda uz na 25 DC... (dnes 30 DC), kedze som fajciarka a prestalo mi uplne chutit a je mi zle uz aj z dymu

jerrymona
4. okt 2010

@marianna28 verim ti. ja som bola tiez vzdy sklamana, ked dosla cervena. 😖 😝 a ti muzi su asi rovnaki, nemyslia to zle, ale najlepsie sa to nepocuva. 😀
ja som sa mojej gynekologicke ozvala v 5tt, prisla som k nej myslim 6tt. zatial videla len ten gestacny alebo zltkovy vak, srdiecko bolo az o tyzden neskor. 😉 kludne si uz mozes vybavit termin u dokiho. drzim palceky. 🙂
a prosim ta nefajci. 🙂

marianna28
4. okt 2010

@jerrymona moj doki je taky, ze berie, kto pride - a ma velmi vela tehuliek 😀 teraz som presne 4tt+2 a chcela som ist buduci pondelok... len akurat v pondelok mam dost dolezitu poradu v praci, tak uvidime... 😀 s fajcenim vraj narazovo prestat nemam - ale nechuti mi, tak som sa veeelmi obmedzila - sak mam v hube jak spalenu gumu bleee. 😉 dakujem za rady!

jerrymona
4. okt 2010

@marianna28 tak staci niekedy na buduci tyzden alebo o dva tyzdne. sem tam si mozes urobit tehu test, ci hcg rastie, len nie styri na den. 😀
s tym fajcenim to nie je pravda, ze mas fajcit menej, ale fajcit mas. jeden lekar hovoril, ze to nie je vedecky dokazane, to je iba vymysel tabakovych koncernov, aby nestratili zakaznikov. teraz si iba celkom na zaciatku, takze keby niekto nieco hovoril, ze babätko si navyklo a potrebuje si postupne odvykat, nie je pravda. a v prvych troch mesiacoch sa vyvija cely cloviecik a uz aj jedna cigareta skodi.
dufam, ze nie si tuha fajciarka, to je urcite potom tazke si odvykat. a uz pozitivum je, ze ti nechuti. 😉 myslim si, ze ked si uz tak dlho cakala, kym otehotnies, pre svoje babätko urobis cokolvek. takze papaj vitaminky a tiez hlavne kyselinu listovu. ja napriklad uzivam femibion (pre teba je to ten do 12 tt). 🙂
ak by si este nieco potrebovala vediet, tak napis. 😉 ak prave nebudem zamestnana rodenim, tak odpisem. 😀 daj potom po kontrole vediet, co a ako. 😉

marianna28
4. okt 2010

@jerrymona segra bola veeelmi tuha fajcoska a prestala az v 3.tom mesiaci... ja uzivam centrum materna - pokial budem mat a potom asi nieco ine... ale mam aj kyselinu listovu... a to mozem kombinovat? Samozrejme, ze pre mimi spravim cokolvek aj cigarety von oknom vysmarim... tak v praci sa zabavim, doma je to troska ine... ☹ Prajem ti fakt ten najpohodovejsi porod na svete a krasnu zdravucku Caroline - inak krasne meno, dobry vyber 😉

jerrymona
4. okt 2010

@marianna28 centrum materna nepoznam. ak obsahuje kyselinu listovu, tak asi nemusis brat osobitne. ale spytaj sa potom tvojho gynekologa, co ti na to povie. 🙂
ja viem, mne sa lahko hovori, lebo som nefajciarka 😅 , ale skus sa doma akosi zamestnat, aby si na to nemyslela. ak sa da. 🙂 prajem ti pevnu volu a silnu vydrz. 😉
diky, teraz mala jedna kamoska velmi dobry porod, tak dufam, ze ju budem len nasledovat. 🙂 som uz strasne zvedava. sice je to oficialne uz len 16 dni, ale moze to uz byt aj zajtra. coby. uz aj dnes. 😅 clovek nikdy nevie. a na mene caroline sme sa velmi rychlo dohodli. 😉

marianna28
4. okt 2010

@jerrymona centrum materna distribuuje wien - takze aj moj starky tomu veril a dokonca pri snazilkovani papal 😉 rozhodla som sa ist k dokimu az o dva tyzdne, hoci moj ma chce dohnat uz tuto stredu... Ved keby uz o 2 tyzdne nieco bolo viac vidiet, tak by to bolo lepsie predsa... ale ti poviem - je mi hodne nanic... zhltla som maternu a kazdou chvilkou cakam, ze vyleti von aj s ranajkami... uff ved taketo problemi clovek ani necakal... Dakujem, som predsa velky bojovnik s fazulkou vytuzenou pod srdieckom, tak sa popasujem 😉 a nebudem duchat...
no a ked mala tvoja kamoska vyborny porod, ty si musis opakovat, ze budes mat este lepsi a bude to tak! 😉 Neboj - co nevidiet, mi uz aj budes pist, ze ste uz doma - zdravi, stastni 😉 my sme dohodnuti na christopherovi uz pol roka, ale babske meno Laura mam zamietnute, tak ako alternativa sa premysla Natalie, alebo caroline 😉 🙂

petra1303
4. okt 2010

Ahojte je tu nahodou niekto z Wiener neustadt? Popripade z okolia? 🙂

jerrymona
5. okt 2010

@marianna28 tvoj muzik tiez uziva maternu? 😕 no mozno preto vam to vyslo. 🙂
no to je uz na tebe, ako dlho vydrzis neist k dokimu. mas ho na slovensku alebo v rakusku? a ty si vo viedni?
a na to sa priprav, ze ti bude nevolno. ja som napriklad za cele tehu vracala iba jediny krat. 😉 aj to na konci 3.mesiaca. ale rano sa mi uz v posteli tocila hlava a bolo mi zvlastne nevolno. ked som sa najedla, uz bolo ok. ja som si este vecer dala pohar vody a nejake susienky na stolik k posteli a rano som si aspon jeden dva dala. chvilku som polezala a az potom som pomaly vstavala. ale u kazdeho je to inak. 🙂 co vsetko neurobime pre babätko vsak? 😵
inak ta kamoska mala lauru. aj ja som lauru chcela, ale mm mi to zatrhol. takze to bude caroline. 😀 a christopher sa mi paci tiez. my sme chceli dat chlapcekovi meno sebastian alebo bastian. 🙂

@petra1303 ja zial nie. 😅 ledaze by si ty zavitala do viedne. 🙂

marianna28
5. okt 2010

@jerrymona mne moj doktor povedal, ze partnerovi by materna neublizila, iba pomohla, tak to asi dva tyzdne v septembri bral a zadarilo sa... 🙂 su to predsalen vitaminky... my sme neni vzaty - zijeme spolu len ako parik (on je rakusan, tak co uz - tu zijem v tejto diere 😠 ) Vo wien som zila asi 2 roky, ale odstahovali sme sa pri Mistelbach... je to tu vazne diera 😉 mimco tu chyba veru... No dalej je to so mnou trocha zamotane... ja pracujem pre rakusko - cesku firmu a poistenie mam v cechach, takze som taky trojuholnik: slovenka zijuca v rakusku s ceskym poistenim... som zvedava, kde budem rodit... 😀 asi v madarsku 😀 nevies jak to chodi? Mozem chodit k lekarovi ako tehu aj sem aj bez poistenia?
Aj to tak uz teraz robim - proste sa snazim vela pit a vzdy si nieco hodit do ust akonahle by mohol prijst hlad...

petra1303
5. okt 2010

@jerrymona no mi do wien nechodime bo manzel vela pracuje a nemame kedy 😒 a ja neviem po nemecky skoro vobec tak nemam odvahu 😖 sme tu kratko a le mam pocit ze sa nemcinu nikdy nenaucim, som na jazyky blbec.

jerrymona
5. okt 2010

@marianna28 no to s poistenim zial neviem. ty tu sice mozes ist k lekarovi, len si pravdepodobne musis platit vsetko sama. ale skus sa asi opytat v tvojej firme. v podstate sme clenovia eu...ale neviem, nechcem ti poradit zle.
nechcem rypat, ale nemate v umysle zobrat sa? 😅

@petra1303 a nesla by si na nejaky kurz nemciny, keby si mala dam dat sofiu? neboj, nemcinu sa casom naucis. 🙂 popripade, ked nieco potrebujes prelozit, daj vediet. 😉

indira
5. okt 2010

@kafulienka ahoj ja som z rakuska

petra1303
5. okt 2010

no bola som na kurze tako kratuckom no ale ja vela rozumiem,ale bojim sa rozpravat . To je moj problem ja dufam ze ma osvieti a rozhovorim sa, alebo sa budem musiet opit alebo co :Da kedy mas termin? A co to bude dievcatko? Meno uz mate vybrate?

jerrymona
5. okt 2010

@petra1303 myslela si mna? 🙂 no mam to v pase. takze 20.10. mam termin a bude to dievcatko caroline. 😵 takze uz kazdu chvilu cakam, ze sa to zacne. 🙂
neboj, aj ja ked som prisla do rakuska, sice som mala bohatu slovnu zasobu, ale aspon prve dva mesiace som pomaly porozumela, co to tu melu 😀 a rozpravala som dost lamane. potom som uz rozpravala ako robot 😀 ale po case sa to uz zlepsilo. teraz ma uz tak rychlo nikto neobabre. 😀 😀
aj ty budes tak mliet, ale musis komunikovat, aj ked pomaly. 😉

petra1303
5. okt 2010

@jerrymona nemam s kym kecat nemecky, moj manzel vela pracuje a odmieta ma ucit nemcinu :( a susedku mam slovenku ale nechcem ju zatazovat s mojou ziadnou nemcinou:D ma dost svojich starosti, ale asi budem musiet ju pootravovat bo sa nikdy nic nenaucim :( no oni stavaju dom a do toho robota a dve dcery skolopovinne jedna z toho nevlastna a ju uci nemecky bo to dievcatko tu v at je len mesiac. A este aj pracuje takze tak. Inak krasne meno pre dcerku ste vybrali,uz sa nevies dockat co? A prajem rychly bezbolestny porod. Ja som mala strasne silne kontrakcie take miestami som skoro stracala vedomie,ale tlaky a moment ked mala isla von tak to bolo na tri a ani ma to nebolelo uz som bola unavena a stastna ze to je za mnou a mala je zdravucka. Neopisatelny pocit !

jerrymona
5. okt 2010

@petra1303 tak na porod som zvedava aj ja. 😅 dufam, ze nebude prilis bolestivy a nebude velmi dlho trvat. 😅 ale to je nas tu takych dost, co si to praju. 😀 a na malu som strasne zvedava. 🙂 tvoja mala je velmi chutna. 😵
ved aj ta suseda slovenka ti moze pomoct v tom, ze sa bude s tebou namiesto po slovensky rozpravat po nemecky. 😉

petra1303
5. okt 2010

@jerrymona ona sa nuka ze ci ma nemecky,ale to by sme si nepokecali moc :/. Dakujeme , ona je svetova a uz poriadne vymysla,no je s nou sranda a uzasne je ako objabujeme svet 🙂 som neverila ze sa budem tesit traktoru a vrtulniku a podobne :D a take ze jeeej chrobak,alebo pavuk no do kym som nemala Sofiu tak to bolo pre mna na nepovsimnutie(ovsem davam pozor aby som vonku nejakeho nepripravila o zivot )🙂)) a teraz sa tesim s kazdeho mravca s nou 🙂 . Ako vidim ten porod beries sportovo. Ja som sa velmi na neho tesila 🙂 potom som sa sama sebe cudovala,ale bolo to rychlo,zacala som o pol 4 rano(plodova voda) od 8 rana konttakcie na zblaznenie az do 12:56 a Sofinka prisla medzi nas s mierami 3400g a 51cm 🙂 ach som si zaspominala 🙂

marianna28
6. okt 2010

@jerrymona nie 😉 svadb u nemame v plane 😉 ani slovicko zatial nepadlo - my sme to tak vzdy chceli - vztah bez svadby... mne totiz moje prve manzelstvo na slovensku stroskotalo... tak svadba nie! 😒 mame tu ale kamosku, co robi u Krankenkasse (boze, to je klatsche jak hovado 😒 ) popytame sa jej, co sa da... na nete som vsak nasla, ze ako tehu si mam pravo vybrat, kam budem chodit k dokimu a kde rodit - a kedze je on rakusky obcan, musi existovat nejake prepojenie... ved predsa aj to male bude rakusan - tak si hadam nenechaju v stichu svojho maleho obcana... teda aspon to mame prediskutovane... a este keby sa chcela dat vypocitat materska z jeho platu, tak by bolo super 😉 no ale to by sme asi moooc chceli 😀 mno... sme len na zaciatku zistovaciek 😲 a ty prosim ta uz nech malinka je tu - ani nevies, jak sa tesim - urcite sa potom ozvi!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre