Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

jerrymona
6. okt 2010

@petra1303 ale ved vyskusaj s tou susedou rozpravat po nemecky. mas vyhodu v tom, ze ti to povie pomaly a ked nieco nebudes rozumiet, tak ti to povie v slovencine. to na kurze ti to nemoze vysvetlit nikto, tam si odkazana na slovnik.
sofinku mas pekne akcnu. 😀 toto je na detoch uzasne. stale objavia nieco nove... 🙂
no, porod sa snazim brat sportovo, snazim si vsugerovat, ze to pojde rychlo a tie bolesti sa budu dat zniest. tvoja sofia teda mala krasne miery...vytlacit 3400 g je urcite poriadna namaha. ale tiez super, ze si porod zobrala tak pozitivne. niektore zeny povedia, ze hrozne, nikdy viac. 😒 som zvedava, co potom poviem ja. 🙂

@marianna28 skus teda najprv toho lekara a az potom tu kamosku. ja to tiez nemam rada, preto si davam pozor, komu co hovorim. clovek uz pozna taketo klatsche. 😅
materska sa z platu nepocita, pokial ja viem. existuje par modelov, z ktorych si potom mozes vybrat. napriklad viac penazi dostanes, ked budes len pol roka na materskej a najmenej, ked budes asi 2,5 roka.
ja uz by som aj rada isla rodit, uz ma zacinaju boliet krize, ruky a nohy mam uz opuchnute od neviem kedy. ale mm trva na svojom a hovori, ze mala pride na svet 20.10. ani skor ani neskor. 😀 asi sa s nou dohodol a ja zas neviem o nicom. 😀
urcite dam potom vediet. na konika chodim kazdy den aspon chvilu, ved urcite budes vidiet, ze tu nie som, tak si domyslis preco. 😀

marianna28
6. okt 2010

@jerrymona no sak - v cechach mas tiez tieto moduly... Ale napriklad pri materskej (ci rodicovskej, ci co to uz potom je) na 2 roky, dostanes 40% z hrubeho platu mesacne, pri roku 60%... nejak tak to je odstupnovane... ja chcem ist max na rok, potom na polovicny ihned do prace naspat - robia to tu vsetky kolegynky tak. 😀 typicka diagnoza chlap - uz robi dohody s malinkou v brusku 😀 pappi si uz skoro zacal s dcerkou rozumiet 😀

jerrymona
6. okt 2010

@marianna28 no pokial ja viem, tak je to tu stanovene podla toho, ako dlho si na materskej. ja som si vybrala model 20+4, cize ja budem 20 mesiacov a ked mm chce, tak moze byt styri. a on o tom uvazuje, ked mu nedaju vyssi plat, ako slubili. ale uvidime, co este bude.
skusim sa spytat aj jednej kamosky, ci je to tak. 🙂

mm si bude s malou carolinchen urcite bude dobre rozumiet. pytala som sa ho, ze co keby zdedila krasu po nom a po mne povahu, tak iba prevratil ocami. ze este jednu zicke doma neznesie. 😀 takze dufajme, ze bude kludna po nom. ale ked bude flegmaticka ako on, no zbohom. 😀
dnes som si odfotila zas brusko, ak chces, pozri si v mojom albume - ticker. 😉

marianna28
6. okt 2010

@jerrymona Jeeeeeeeeee jake brusinko 😉 Carolinchen domcek 😉 heheeee ze Zicke... no tak to by mal moj nozik v chrbte, keby mi tak povedal 😉 on mne len tak po slovensky sem tam - bosorka 😀 a ja jemu bosorak 😀 inak aj moj ma 33 - sice knapp (v januari 34 a ja v novembri 29...) fakt dobre ze Zicke - ja sa sklabim na monitor v praci... a pred sebou mam vazny vykres projektu 😀 esteze su vsetci na obede 😀 No s platom to je fakt pohroma... christian teda zaraba super - ja sa tak skrabkam len na jeho polku s odratymi uskami 😀 , ale drzim vam palceky, nech tvojmu zvysia - aleved neni öbb dost rodinne zalozene? Mali sice problemi, ale inak su vraj ok - kolegynin muz tam robi (len sa ma prosim nepytaj na jej priezvisko 😀 - sedi vo Wien, ale byva vo vedlajsej dedine...)

jerrymona
6. okt 2010

@marianna28 no ten domcek rastie a ja priberam ako vykrmene prasiatko. 😝 😀
mm je srandista a ja si z neho utahujem tiez. takze ak povie zicke, ja to beriem s rezervou (to by sa skor hodilo na jeho ex-priatelku 😝 ). ja mu po slovensky poviem, ze je papulnaty. 😀 inak on po slovensky nevie ani zatat. nechce sa mu. uz som mu hovorila, ze ho budeme s caroline osierkovat, ja budem s nou hovorit iba po slovensky. vsak potom sa nauci aj on. 😀
aaaaaaaaaaa, takze slecna mariana ma o chvilku narodeniny. 😉 trosku ma dobehnes, ale iba trosku. 😀
no vidis, mame rovnako starych muzov. 😉 tvoj je iba o par mesiacov starsi ako moj. mm ma narodky v juni. to je super, ze zaraba dobre. dufam, ze aj u mm sa nieco zmeni, lebo je z toho frustrovany. no tyka sa to aj dalsich siedmych jeho kolegov. mam skor dojem, ze öbb sa snazi setrit na vlastnych spolupracovnikov.
a ludi v öbb je tak vela, ze to by nevedel ani mm, o koho ide.

marianna28
7. okt 2010

@jerrymona ved len priberaj, mas na to posledne dni maminka! 😀 Na mojho sa teda nieco zo slovenciny veru nalepilo... hlavne vety typu: dnes uz nerobim vobec nic... daj mi pokoj... (to bol moj uspech ho to naucit) a samozrejme zahresenia... 😲 Tiez mi ale povedal, ze nase dieta ma vedet v prvom rade po nemecky 😀 - naco ja oponujem - kedze sa bude ucit obe reci naraz 😀
No... skoro o mesiac budem v 30 Lebensjahr 😀 a moj bosorak si robi srandicky - ze starnem a dobieham ho... 😀
Inak a nemohli by sa nejako u öbb spolcit a vyziadat si lepsie platy? Pozor, nech sa ale didkutuje tvoj muz do konca roka, lebo tieto rakuske firmi si vyjednavaju raz rocne platy pre zamestnancov - v novembri - aj u nas to je tak... nejak to je tu tak postavene, ze geschäftsjahr je do konca novembra...nech sa radsej informuje, ze ci to neni aj u nich tak! Inak budu jedy. Dufam, ze mu zvysia - len musi podla mna riadne zatlacit.. ved aj ja som si zavolala sefka, dvax som sa usmiala a spytala, ci sa neda nieco s mojim platom robit... odpovedal sucho, ale jasne: samozrejme... a keby som sa neozvala, tak by som mala este furt to iste...

jerrymona
7. okt 2010

@marianna28 no uz velmi priberat nechcem...tych 17-18 kil mi bohato staci. a ak poriadne pribrala aj mala, tak si uz teraz mozem gratulovat k porodu. 😝 😅 kto to vytlaci von...mm hovori, ze mam jeho plnu doveru. len ci aj svoju... 😀
po slovensky by si sa aj ty mala potom rozpravat so svojim dietatom, toto je dolezite, aby sa potom lahsie ucilo aj cudzie reci. lebo to bude vediet dieta, ktore ovlada dobre svoju materinsku rec. hovori ti to pedagogicka, takze od priatela si nenechaj taketo keci nahovarat. 😀 a po nemecky s dietatom bude tak ci tak hovorit on. 😉
zahresenia, je to to prve, co sa clovek v cudzine nauci. 😖 😅 ja som sa inak velmi musela smiat, ked mal mm nieco po slovensky vyslovit. poprekrucal slova, takze prosim je pro7. 😀
a ty budes mat este len 29 a nie 30. 🙂 mm si zo mna tiez utahuje, ze si musi najst nejaku 18-stku, ze ja uz som stara. 😀
mm mal vcera akesi pojednavanie znova ohladom platu, takze eventualne v januari...ale on to urcite tak nenecha a ani jeho kolegovia nie. 😉

marianna28
7. okt 2010

@jerrymona sak ja ked uvidim na vahe 70tku, tak aj porodim ihned!!! 😀 a ozaj - sak velm g. je vlastne od ringelsdorfu 12 minut autom - teraz sme si to s christianom prediskutovali... a v gasthause tam robi Peter - jeden super Malacan - tiez ma maleho syna... 😀 😀 😀 😀 pro7 😀 😀 😀 😀 sak sa cela trasem 😀 😀 😀 😀 no sak hej, budem mat 29, ale uz budem v 30tom roku veku 😉 a akurat som povedala christianovi o tom Zicke 😀 a vraj sa tomu tvojmu necuduje 😀 tak som uz vstavala, ze idem ohrozit jeho zivot, ze som zicke aj ja, ale zakamufloval to 😀 😠 boji sa ma 😀

jerrymona
7. okt 2010

@marianna28 no len mojich skoro 70 kil je rozlozenych na vyske 160 cm 😅 😀
mm povedal, ze pozrie na mape, nejak sa mu to nezdalo...ale verim ti, ved tam byvas. 😉
moja mila, este si uzivaj 29-tku, 30-tnicky uz patria do stareho zeleza. 😀 😀
heeeeeeeej, co to ma znamenat, ze som zicke? 😠 😀 😀 😀 ked ja toho christiana stretnem... 😀 😀 a ked sa nebude bat dostatocne teba, tak nech sa pripravi na mna. 😀

marianna28
8. okt 2010

@jerrymona sak ani ja som viac nenarastla, nez 163 cm!!! 😀 a keby si vedela, jake rozdelenia sme si dali so sestrou... 30tke je uz nejake ine pomenovanie, ako stare zelezo 😀 Ver mi, sak do velmu aj kamenom dohodim... pri dürnkrute - to myslite furt, ze ? 😉
Pockaj, christian to myslel tak, ze vlastne vsetky zeny su zicke 😀 snazim sa ho naucit pravy opak, ale lahke to neni 😀 uz pomoze len ten nozik v chrbte, vazne 😀 on je taky maly drzy bosorak - s nim len tazko 😀

jerrymona
8. okt 2010

@marianna28 no tak to sme take trpaslicky obe. 😀 ale nie, mne moja vyska nikdy neprekazala. 😉
ked mi kamoska blahozelala k 30-tke, tak napisala, ze: vsetko najlepsie a vitaj v klube polodochodcov. 😀 😀 ta mi dala...
ano myslim velm pri dürnkrute. dürnkrut je tiez pekny a odtial pochadza mm otec, ale mm sa tam nechce stahovat, lebo je tam dost mociarov, ze to by nas zozrali komare. 😅 😀
tak tomu tvojmu christianovi sa tym nozikom v chrbte povrtaj aj za mna. 😀 nech sa chlapec nauci. 😀

marianna28
8. okt 2010

@jerrymona ja vzdy hovorim, ze dobreho je vzdy malo, preto som ostala taky krpec 😀 hm... uz ti dakedy chutil wurst brot s marmeladou? mnam! 😀 ... no a v dürnkrute som ca za 8 min od nas... veru - dürnkrut je vecne zaliaty - ale tam vyssie polozene miesta su ok a je tam aj geier uplne novucky!!!! Neboj, trenujem christiana - myslim, ze v poslednej dobe sa aj na nom zacli odzrkadlovat moje dobre moresy - len niekedy mu ujde blbost 😀 a vlastne aspon sa nenudime 😀

jerrymona
8. okt 2010

@marianna28 presne tak, dobreho sa nikdy vela neurodi. 😀 takze sme tu sami anjelikovia. 😀
fuuuuuuuuuuuuj, tak taketo chutky ja nemavam. nastastie. ale som schopna zjest chlieb s marmeladou a nato chlieb s wurst. 😀
my sa s mm tiez nenudime...raz tresknem blbost ja, raz on. potom nanho navrieskam, on je ticho... 😀 😀 mam ja dobreho manzelika. 😀
lady marianna, zatial sa lucim, idem nieco uvarit, uz vidim hviezdicky pred ocami. a s cokoladou by som uz mala prestat. 😀

marianna28
8. okt 2010

@jerrymona jasan, zeny su ved anjeliky - len docerta, dari sa ti skryvat tie rozky na hlave??? Mne nie 😀 😀 😀 ... ja som inak mavala take chutky asi vzdy - odmalicka - len teraz su este silnejsie... 😀 aj ja viem christiana umlcat ani neviem ako... dobre, ze sa neuraza moc casto... inak by bol tiez zicke 😀 jeminku ver chod nieco navarit - hladna som aj ja 😀 uz morzujem keksiky, chlebika, mrkvicku, banan, nektarinky, horalky, piskoty a gumove maciky... 😀

jerrymona
8. okt 2010

@marianna28 no jo, mojou hrivou sa rozky snazim zakryvat... 😀
ja som na zaciatku tehu nemohla sladke ani vidiet...asi tak do 3.mesiacov. a teraz ako tvrdi mm, som zavislacka. ale hebamme ma potesila, ked povedala, ze pri porode mozem aj cokoladu, lebo potrebujem energiu. mm hovoril, ze som hebamme urcite presvedcila o svojej zavislosti. 😀
mäso mi chutilo a chuti stale - ja som mäsozravec. asi bude aj carolinka. 😅 na ovocie som nebola uz od dietata nikdy, ale zeleninku si dam, hlavne paradajky v tehu. a na konci tehotenstva mi strasne zacalo chutit mlieko a syr. a to prave vtedy berie z tela matky calcium pre tvorbu kosticiek. 🙂
varila som zemiaky so spenatom a volskymi okami - uz je to uspesne zjedene. a teraz som uspesne dotlacila melon. 😝 uz nevladzem, ide ma roztrhnut. 😀
a dnes mi pekne tvrdne brusko. mozno sa uz onedlho ta nasa madam rozhodne vyjst von. 🙂

marianna28
9. okt 2010

@jerrymona ja teda mozem sladke - ale len keksiky - na cokoladu sa musim premahat, hoci som na cokolade volakedy frcala od rana do vecera... Vlastne vsetko, co si vymenovala lubim - a veeelmi mi chutia ryby. 😀 smrdim furt od nich no hruza 😀 Juuuuj rychlo Carolinchen - sak aj ja ju chcem rychlo vidiet!!! 😉 Netrap uz tolko maminku a pod vonka 😉

jerrymona
9. okt 2010

@marianna28 aj mne chutia rybky, len ich nesmiem zas az tak strasne vela kvoli jodu. lebo mi stitka zas bude blbnut.
a dala som mm navrh, ze 10.10.v nedelu by tiez bol krasny datum na porod. sucho zahlasil, ze v nedelu sa ide volit a na ine srandy cas nemame. takze sa zajtra este rodit nebude. 😀 😀 😀

marianna28
9. okt 2010

@jerrymona och - to hej, ak nie je stitna dobra, neni co zavidiet - ja ryby moooc lubim a teraz som fakt uplne z nich nenazrata 😀 denne aspon raz... a este puncove kocky z penny mi straaasne chutia... dnes ma od rana boli hrdlo a kycham ☹ ale som happy - dostala som nohavice a aj olejcek od veledy na brusko, prsia a po 😉
Och ze volit... no sak odvolite rychlo a potom hop rodit! Inak fakt - to by bol naozaj krasny datum 10.10.... to sa lahko pamata 😀 posnaz sa - nemozes to nejak ovplyvnit? 😉 sak pokecaj troska potajme po slovensky s Carolinchen a hop nech je tu... 😉 a ozaj - tento stvrtok bolo Markusa podla at kalendara... aj to mohla drobculka zaziarit! Bozinko, ale nas drzi v napati... 😀 😅 😕

jerrymona
9. okt 2010

@marianna28 a minule som na to myslela, ze ti napisem, ze ked si budes kupovat nieco na brusko tak len nie olej od veledy. strasne to masti a ked potom vyperies tricka, tak smrdia. ja s nim nemam velmi dobre skusenosti. zaobstaraj si krem vichy proti striam z lekarne. tuba stoji sice az 27 eur, ale brusko mas hladke ako babätko. je perfektny, dobre sa natiera a rychlo vsiakne. a je bez zapachu. nemasti oblecenie, ten je fakt super. 🙂 nohavice mas z h&m?
davaj si na seba teraz pozor a snaz sa jest vitaminky. hlavne nepodavaj ruku niekomu choremu a ked hej, tak sa neskrab v nose, ustach alebo ociach. a umyvaj ruky castejsie z mydlom. uz som ako tvoja mama ze? 😀
carolinchen sa snazim dohovarat...zatial bezuspesne. 😅
ano viem, ze vo stvrtok bolo markusa. 🙂 a ty mas uzasny termin porodu...markusove narodeniny. 😵 😵

marianna28
10. okt 2010

@jerrymona no ten olejcek budem davat len vecer - tricka mozu byt aj mastne... ale vcera jak som si to uz natrela vecer 😀 som nemala mastne nic - ja mam katastroficky suchu pokozku vsade - namastim a aj tak je sucha.... niekedy som z toho na nervy a mam pocit, ze teraz schnem (okrem susky samozrejme 😀 😀 😀) nenormalne - sak mne sa uz aj nohy normalne lupu 😠 ale dam aj ten kremik od vichy - vichy luuuuubim 😉
h&m nemame tu v okoli a v c&a boli taaaaaaaake velike a za 40 E... asi sa zblaznili... tak sme sa dohodli na nohaviciach elastickych z kiku!!! za 10 E - su super elasticke hore a je to 38cka... a tak si dam nejaky gumovy opasok, nech mi nepadnu a hotovo a o dva tyzdne vyrazime do wien na vylet a kupu tehu gati 😉
vies, ja som ti neskutocne vdacna, ze mi davas taketo rady - kedze nema kto a mamina moja to este nevie.. ja radsej ani nikam nechodim, ruky nedavam, papam akurat banan a ide mi na chut aj nektarinka... kedze ma asi pobolieva hrdlo, papam medik a pijem vela ovocneho cajiku (plus tehu cajik a vitaminky centrum materna) - dufam, ze to staci... znovu som nejaka vyplasena - velmi som sa nahnevala a ma boli zas brusko.... presne ako na mrchu - uz sa nebudem hnevat slubujem, len nech to je v poriadku - som si aj lazkala a pustila peknu pomalu pesnicku ☹
no tak ked budete vo velme, hadam dojdete oslavit narodky aj nasho mimi, nielen markusove 😀 a jo - odvolene? 😀

jerrymona
10. okt 2010

@marianna28 uz som reagovala v IP. 🙂

petra1303
12. okt 2010

@jerrymona to bolo nic vytlacit ju von to ma nebolelo a rychlo to bolo na tri kontrakcie, horsie bolo predporodne bolesti kym sa posunula dolu, a sitiie radsej nespominam to som tam na nu poriadne nakricala. A na tu bolest si uz neviem spomenut poriadne takze druhe baby mozno poriesime :D . No Sofi ma v poslednej dobe jeduje bo nechce ani skusit wc ,jej sa lubi kakio v plienke :/ . Uz sa ti to kraaati . Sa tesim na foto tvojej princeznicky 🙂

jerrymona
12. okt 2010

@petra1303 prave tlacenie hlavicky si predstavujem ako strasne bolestive. 😅 no predporodne bolesti su tiez urcite nie prave najlahsie. dufam, ze nebudem natrhnuta ani nastrihnuta, hradzu masirujem. no ak ma nieco byt, aj tak sa tomu nevyhnem, len nech sa malej nieco nestane. to je prvorade. 🙂
sofinku nenut, kazde dieta je ine a ona sa to urcite tiez nauci. 🙂 daj jej este cas.

petra1303
12. okt 2010

@jerrymona no mna nenastrihli,a hradza ostala ok ja som sa potrhala smerom hore :/ tak cudne :( ale vsak tie babatka su take malilinke aj ta hlavicka je mini no ale ked to porovnam ze suska a babo no trosku nepomer :D ale to bude rychlo a budes mysliet hlavne na malicku a tesit sa a vsetko dokopy ze ani ta to nebude moc bolet, kazdy znasa bolest inak a ja som strasne citliva. A malickej sa nic nestane a bude ok 🙂 vsak ked sa o nu tak staras a tolko coko pojes :D ja som v osmom a deviatom na kila cokoladu, a moja blazniva chutovka bola zrnkova pomleta kava normalne sucha a kazdy den aspon za lyzicku :/ no blazon som ja. A ryby milujem aj.morske priserky vseho druhu, ale ked som bola tehu tak som nemohla ma napinalo :( ale zeleninka ovocie na kilaaa... Aky mate kocik? A uz mas vsetko nachystane? Kolko si pribrala za tehu?

jerrymona
13. okt 2010

@petra1303 mne gynda v 35tt povedala, ze drobec ma mensiu hlavicku (30cm), co je aj tak pri porode lahsie. 😅 a dnes presne som zacala 40tt (39tt+0), mam presne 7 dni do porodu. 😅 ak vobec. 😀 myslis, ze o kolko cm sa mohla hlavicka este zväcsit? 😨 uz by som konecne chcela porodit, nebavi ma to. tretiu noc som spala zle, neviem sa ulozit a hrozne mi opuchaju nohy a ruky. hlavne ruky mam rano tak strpnute, malo si ich citim. az ked ich dam trosku hore a pocvicim, da sa. no, to mas pravdu, preco by aj isla z bruska von, ked ju pravidelne zasobujem cokoladou. 😀 prave vcera som uz na to myslela, ze ked si dam, tak iba kusok. no ale uz sa poznam, ako jej odolam. 😖 😅 rybky mam aj ja rada, ine morske priserky nie. 😖 zeleninu tiez milujem, ovocia sa az tak nechytam. 😅 uz ako dieta som jedla malo ovocia, takze ak carolinka bude ovocie odmietat, viem kto je na vine. 😀
nachystane mame myslim ze vsetko, kuk moj album. tam mam odfotene vsetky veci. je co pozerat. 🙂 a pribrala som takych 18 kilo. 😝

petra1303
13. okt 2010

@jerrymona 🙂 videla som album super ,mate toho vela kocik je super krasny ale neviem aky to je(myslim znacku)hm? A inak vajicko je dokonale , ak z neho vyrastiete tak by som ho kupia od vas 🙂 a netusim kolko mohla hlavicka narast, ale urcite nie vela... a s pribratim som bola necelych.15kg po porode boli hned prec ale teraz som pribrala naspat 10kg :( som.z toho na nervy od pondelka si idem dat ocistovaciu dietku dvojtyzdnovu. Tak hadam sa mi pohnu tie kila smerom dolu...

jerrymona
13. okt 2010

@petra1303 veci mame vela, to nevynosi urcite. ale ja som kupovala malo. väcsinu som podostavala. 🙂 kocik je alu fly, je maly a lahky, takze sa da pre mna potom aj z 1.poschodia dat dole.
vajicko ti zial predat nemozem, lebo som ho dostala od niekoho cez svagrinu a musim ho vratit, ked z neho mala vyrastie.
ja som uz vobec zvedava, ako vyzera, aka bude dlha a kolko kileciek ma. 🙂
15 kil je ok. aj ja som tak chcela, ale pribrala som viac. ale to nic, hadam cosi potom zhodim. 😅

cestovatelka
22. okt 2010

Rakusanky, vy mi snáď budete vedieť pomôcť: neviete mi prosím niekto poradiť recept na Rakusku tradičnú dobrotu Germknodel. Parenu buchtu zvladnem skôr mi ide o tu vanilkovu polevu resp. Krém ktorým sa polieva. Vopred ďakujem

marcah
14. nov 2010

ahojte mamicky, som tu nova a potrebovala by som poradit..... momentalne este zijem na Slovensku, aj ked casto s priatelom navstevujeme rakusko kedze priatel je rakusan, ale pracuje v kosiciach. Vyzera to ale tak ze o par mesiacov na slovensku skonci a bude sa musiet presunut spat do rakuska. Samozrejme tym padom sa presuniem aj ja. Momentalne som v 7.-8.tyzdni tehotenstva. Chcem sa preto spytat ako to je s materskou a s rodicovskym prispevkom v rakusku, pripadne dostanem nieco aj zo slovenska? Svadbu planujeme, mozno este tento rok.
Trvaly pobyt si zatial asi ponecham na slovensku, pokial bude treba budem si platit aj zdravotne, neviem ale ci mi to k niecomu bude. Nemate niektora podobnu skusenost?
Mozno sa to uz v tejto diskusii preberalo ale kedze diskusia ma 371 stran tak sa mi nechce vsetko prechadzat 🙂.
Diky moc za rady.
Inac nie je tu niektora z blizkosti Feldbachu?

nadja11
28. nov 2010

@marcah nato aby si mala narok na rakusku matersku musis byt prihlasena k trvalemu pobytu na jeho uzemi. prihlasena na zdravotnej poistovni, ( pripadne pripoistena s manzelom). pokial viem, nemusis byt zamestnana, formy poberania materskej su rozne 5 druhov od min.3 mesiacov do 2,5 rokov. financne je to takisto odstupnovane od najkratsej doby cca 850 eur az po minimum cca 440 eur.( cim dlhsie si doma, tym menej penazi).
v pripade ze si zamestnana predtym, mas narok aj na takzvany prispevok pocas uvolnenia s prace FREISTELLUNG ( nie je to identicke s nasou PN), ktory udeluje uradny lekar, ak je ohrozene tvoje, alebo zdravie babatka, v niektorych pripadoch od otehotnenia az po porod. vtedy dostavas vyplateny cely plat, ako keby si aj nadalej pracovala, len si doma.(alebo na dovolenke, alebo na SK- to je jedno 😀 ).k porodu sa fasuje balicek na oblecenie bud pre novorodenca, alebo vacsie dieta, podla toho co si vyberies. prispevok za porod( ekvivalenta nasho) tu neexistuje.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre