Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

lauraa
20. jan 2011

@eva_em zamestnavatelovi musis doniest potvrdenie od lekara ze si tehotna a podla zakona nesmies 12 hod. stat na nohach,ziadost o freistellung ti musi dat tvoj lekar, kde vlastne muis napisat tvoju diagnozu a stym pojdes k posudkovemu ktory ti to schvali alebo nie.....to ze nemozes stat na nohach 12 hod je zakonom dane, ale nie je to zdr. indikacia , toto riesi arbeit inspektorat.... takze prediskutuj s lekarom aka tam je moznost, hlavne nahls zamestnavatelovi ze si tehotna a nemozes robit 12.....

eva_em
20. jan 2011

@lauraa diky za radu, co sa povazuje za zdr. indikaciu? Ak mi pri tej operacii odstranovali zrasty - mala som obe vajecniky prilepene na brusnu stenu, vajcovody vykrutene a creva zlepene s mocovym mechurom a uz len to , ze som nemohla otehotniet, myslis, ze by to stacilo? V praci este nic nevedia, doktor povedal, ze je lepsie pockat, kym sa objavi srdecna aktivita. Tiez som si vycitala, ze od 21. tyzdna mozem pracovat maxim. 4 hodiny, ale pre mna su dolezite prve tyzdne, ja to povazujem za taky maly zazrak 🙂

evulka3
22. jan 2011

Ahojte🙂Chcem sa spytat,ci mate niektora skusenosti s tehotenstvom a sezonnou pracou v Rakusku...

nadja11
28. jan 2011

@eva_em u mna zistili tehotenstvo v 3 tt nahodou( mala som pred OP), sla som ku gyn a ten mi vypisal potvrdenie ze som tehu, to som zaniesla na personalne a odvtedy ta nemozu vyhodit, mas narok na max.8 hod prac. casu, pocas ktoreho ti zam. musi dovolit aj si sadnut, vylozit nohy a pod., najest sa, napit atd...je to zo zakona, takze si nepomoze. moj gyn. mi odporucal ist najprv na 2 tyzdne na PN a potom mi vypisal potvrdenie k AMTSARZT-ovi, kde odporucal freistellung pocas prvych 12 tyzdnov, ako dovod uviedol ohrozenie dietata( mozes mat bolesti, krvavy vytok, tvrdnutie brucha, masivne zvracat atd....)amtsarzt nevysetruje, niektori si ta zavolaju do vnutra na pohovor, ze co ti je, kde pracujes,atd, ale nerobia z toho vedu, v podstate im je to asi jedno, len to tak stoji ako postup v legislative.( alebo sa istie ze im to ine narodnosti nebudu zneuzivat 😝) pocas celej doby freistellungu dostavas peniaze ako keby si nadalej pracovala, mozes sa volne pohybovat, nemusis byt doma ako na PN! freistellung sa predlzuje podla toho, ci ti ho daju na obmedzenu dobu, alebo az do porodu. vo vacsine sa za vydanie od gyn. plati poplatok ako lekarsky atest. neriskuj a daj si to vystavit 😎

nadja11
28. jan 2011

a potvrdenie ze si tehu sa da vystavit hned, srdecna aktivita podmienuje vydaj tehotenskej knizky, nenechaj sa nim odpinkat, oni su zvyknuti na papulnate pacientky 😎 / kazdy sa boji o licenciu, a tu sa hrozi sudom pri kazdej hluposti, tak su opatrni/ 😀 😀 😀

jerrymona
30. jan 2011

@eva_em ja som bola tiez freigestellt...bala som sa, ci mi to vobec uznaju. tiez som najprv nemohla otehotniet, ale mala som ine problemy...nie az take zavazne ako ty. ale nakolko robim v skolke a aj s malymi detmi, ktore musim zdvihat a prebalovat a hlavne som vystavena vsetkym detskym chorobam (ruzienka je nebezpecna), tak som sla za gynekologickou. ta napisala zettlik, ze mam castejsie bolesti brucha a hrozi potrat atd. posudkova lekarka bola velmi mila a pytala sa ma, ake mam problemy, tak som jej povedala a hlavne, ze ked musim zdvihat deti a mat stresy v skolke (co je pravda), tak ma nastastie dala na predcasnu mutterschutz. 😝 😅 bola som velmi rada. fakt som uz v skolke nevladala. ale aj napriek tomu je este dost skolkarok, ktorym neuznaju a tie musia pracovat. ale to by som sla radsej na pn-ku. aj ked je to odveci, lebo sa nemozes slobodne pohybovat. 😒
nech aj tebe gynekolog napise diagnozu a ze si kvoli tomu velmi tazko otehotnela...to si nikto nechce brat na svedomie, ze by ta znova poslali do prace a dietatku by sa nieco stalo. tak len odvahu a nech ti to vyjde. 😉

eva_em
30. jan 2011

@jerrymona Diky skúsim to ešte raz v pondelok idem do práce tak som zvedavá ako to tam zariadia uvidíme ako to budem zvládať. 🙂

jerrymona
30. jan 2011

@eva_em drzim ti palce. 😉

baluderi
2. feb 2011

ahojte vsetky,chcela by som Vas porosit ci neviete o nejakej pravi v rakusku,ale bez agentury,ak by sa dala,ako sestra alebo opatrovatelka.Ja mam zdravotnicke vzdelanie,som sice momentalne v rakusku,no nemam dobru rodinu,uz som z toho niekedy zufala,ale ako kazdy iny musim vydrzat,no verim ze existuje aj lepsie miestocko.DAKUJEM

eva_em
4. feb 2011

@jerrymona Ahojte tak som si tento tyzden pekne odpracovala, lepsie povedane 4 dni z tohto tyzdna, je pravda ze mozem pracovat maximalne osem hodin, zacinam o 9:30 plus pauza hodina a pol takze dom odchadzam o siedmej vecer. No a moje mile kolegyne nejak velky ohlad na mna neberu takze v podstate robim vsetko ako doteraz, len zamestnavatel je kryty.
Dnes som vsak bola v nemocnici, lebo sa babo nevyvyja a nieje ani srdiecko a hladina hcg klesa. Pred dvoma tyzdnami som mala 32000 v utorok uz len 23000 a dnes 19000. Takze v pondelok nastupujem do nemocnice a v utorok mi robia kyretaz. ☹ Som z toho smutna, ale aspon som sa poucila a ak sa mi podari znova otehotniet, tak do prace ma uz nikto nedostane.

jerrymona
4. feb 2011

@eva_em tak to je smutna sprava. ☹ je mi to velmi luto. nemuselo to byt ani kvoli praci, ze si o baby prisla, ale je jasne, ze to moze sposobit aj stres...dufam, ze sa aj napriek tomu budete pokusat dalej...nestracaj nadej...nabuduce to urcite vyjde. 🙂

eva_em
4. feb 2011

Dakujem ti za povzbudive slova. Uz aby som to mala za sebou, teraz uz ani nemyslim na to kde sa stala chyba - to by som sa asi zblaznila. Trapi ma len to, ze podla doktorov mam obidve vajcovody upchate tak neviem ci to nabuduce vyjde. Chcela by som, aby mi este raz urobili prefuky - ked uz tam budem lezat pod narkozou. No a potom sa uvidi... ☹

jerrymona
8. feb 2011

@eva_em to dufam, ze ta poriadne skontroluju, aby sa co najskor znova podarilo. velmi drzim palceky. 🙂

eva_em
9. feb 2011

Tak a mam to ta sebou. V nemocnici som cakala cely den, kym to maternica sama vypudi a vecer ma brali na salu. Moj doktor ma nechal 3 tyzdne na PN, v praci budu nadseni. Aspon si oddychnem. Pokusat sa mozem po dvoch cykloch, tak uvidime. Zatial si robim propolisove vyplachy- vraj su vyborne. No a o tri mesiace sa dufam budem tesit. 🙂 🙂 🙂

hophophop
9. feb 2011

Ahojte kocky,
najde sa tu aj nejaka z okolia Salzburgu??? 😉

jerrymona
9. feb 2011

@eva_em tak asponze tak. a co ta je po praci...ty sa musis dat dokopy...robota neutecie.
inak ked si spominala cosi s vajcovodmi...neviem ci si mala problemy s otehotnenim...ja som mala a brala som kvapky od doktora valovica na podporu cinnosti vajecnikov. 🙂

jerrymona
9. feb 2011

@hophophop ja zial nie, som v hlavnom meste priamo. 🙂

ronnda
9. feb 2011

@hophophop - lieska je v salzburg, posli ji vzkaz, my jsme vetsina z wien 🙂

eva_em
10. feb 2011

@jerrymona Ja mam uvulaciu uplne OK. Len moje vajcovody su upchate, takze sa vajicko nedostane tam ,kam sa dostat ma.
Minuly rok mi laparosk. odstranili cystu z vajecnika a zistili, ze som mala velke zrasty. Mocovy mechur, maternicu, crevo vajecniky a vajcovody som mala uplne na seba nalepele a omotane tymi zrastami ako spagatom. Vtedy mi to vsetko uvolnili a spravili aj prefuk oboch vajcovodov. Zial potvrdilo sa ze su upchate, ale mohlo sa stat, ze niekde sa po prefukoch predsa len nieco uvolnilo a spermia, alebo vajicko su velmi male tak si tu cesticku predsa len nasli 🙂
A samozrejme vajcovod sa musi ohnut ako ruka aby to vajicko chytil a to u mna tiez nemohlo fungovat - tie zrasty ho jednoducho nepustili. Ja teraz beriem gynex a robim si tie vyplachy a modlim sa aby to vyslo aj nabuduce...

hophophop
10. feb 2011

Baby prepacte,ze vam tu furt zasahujem,v poslednej dobe mam akusi dilemu,mozno mi vy budete vediet poradit....und zwar: ako ste vase deti naucili oba jazyky?
Poprosim rady alebo nejake alternativy ako naucit dieta po nemecky (hlavny jazyk) a po slovensky....bez bolestne! 😉

janefonda
10. feb 2011

@jerrymona ako sa Vám darí?

Stále nikto z Grazu??? 😅

jerrymona
10. feb 2011

@eva_em prajem ti, aby to nabuduce rychlo vyslo a aby si nepotrebovala ten priefuk vajcovodov. 🙂
@matamisi vitaj. 😉
@janefonda dari sa nam dobre. dakujem za opytanie. mala je uz prihlasena do skolky a inak bude v aprili pokrstena, takze trosku okolo toho vybavujeme. 🙂 a vy ste na tom ako?
@hophophop ja som ucka v materskej skolke a na seminari nam hovorili, ze matka ma hovorit len cisto jej materinskou recou s dietatkom. a tatko otom tou jeho. na zaciatku mozno bude trosku miesat obe reci, ale potom ked sa obrati k mame, bude vediet, ze ma rozpravat tou recou a s ockom inou. teda za predpokladu, ze napr. mama je slovenka a ocko rakusan, ako je to u nas. 🙂 ja sa snazim s nou rozpravat po slovensky, ale ked pride domov mm, tak sem tam spadnem do nemciny a ked sme s kamosmi alebo jeho rodicmi, tak hovorim viac po nemecky. ja viem, ze by sa to nemalo...uz musim fakt len slovencinu pouzivat. ked sa dietatko dobre nauci maminu materinsku rec, tak nebude mat problem ani pre nu s cudzimi jazykmi. 😉
neboj sa neotravujes, len sa pytaj. 🙂

janefonda
10. feb 2011

@jerrymona tiež ste si pohli s tým prihlásením do škôlky! ale aj my už máme asi konečne vybratú škôlku, tak nás to tiež čaká. Hlavne sme potrebovali dačo, kde nie je až toľko cudzincov, aby sa tam rozprávalo po nemecky. Keďže ja aj mm sme slováci. Aj keď teda mm je skôr rakušák s pôvodom zo svk. čiže on s malou hovorí po nemecky a ja po slovensky. Máš pravdu, že dieťa sa aklimatizuje v pohode. Aj naše krstniatko je tak vychovávané a teraz malá krásne prepína jazyk podľa toho s kým hovorí. Ale chcem ti povedať, že to nie je problém že výnimočne hovoríš po nemecky. To je tak aj u nás. Keď sme vonku, alebo u kamošky tak hovorím nemecky. Deti sú šikovné a oni sa naučia ten jazyk odlíšiť. 😉
A tiež sa máme fajn, malá je už šidlo strašné. Treba dávať bacha. Už sme porobili nutné úpravy v byte a všetko je pripravené na jej cupitanie. Aj keď tak ďaleko sme ešte neni, no ale radšej skôr, ako neskoro 😀

jerrymona
10. feb 2011

@janefonda no vo viedni uz musis prihlasovat aj mesacne babätko, aby ho potom zobrali. ja mam stastie, lebo som sama v skolke. keby som nebola "kolegyna", tak tam kde som chcela miesto nedostanem. musela by som inam. 😉
tiez si myslim, ze carolinka je sikulka a bude dobre vediet aj slovencinu aj nemcinu. ina sa nam uz zacina prevalovat na brusko, tak uz tiez pomaly nebudem moct nechavat kdesi bez dozoru. 😅

matamisi
10. feb 2011

@jerrymona cauko....ja som sem niekedy minuly rok chodila,aby som sa pripravila ako budem s laurikou rozpravat...
tak vy uz budete zachvilu krstit..super...aj my chceme niekedy na jar.... 😉 a ohladom skolky sa musim este informovat,ale asi na dedine netreba tak zavcasu... 😕 nevies nahodou ako to je..... 😕

jerrymona
10. feb 2011

@matamisi aha a ja som si myslela, ze laurika je uz pokrstena 😅.
neviem,ako je to na dedine so skolkami, ved skus nejake pozriet a chod sa tam spytat alebo zavolaj. 😉

matamisi
10. feb 2011

@jerrymona neni uz sme maly termin,tortu vsetko prichystane a skoncily sme ten vikend v nemocnici 😅 😔 ,ale teraz to chcem spravit az ked bude trochu teplejsie 😉

jerrymona
10. feb 2011

@matamisi ja si pamätam, ze si cosi hovorila o krste, ale nepamätam sa, ze by som toto citala. no lenze vtedy som mala stresy s carolinkou, takze som konika necitala velmi casto. 😅 no teda, to je blbe, vsetko prichystane a nic z toho. ale neboj, ked laurike daju dolu sadru, tak bude este lepsie.🙂

matamisi
10. feb 2011

@jerrymona to nevadi...mas odpustene 😀 a sadru mame uz 10 dni prec,mame len spreitzhose 😝 pozri foto v nasej teme 😵 uz ju mozem aj kupat a normalne prebalovat aj v hongalke a vo vajicku pekne sedi 😉 😵 ,len teraz vobec nechce lezat okrem v noci ked spi 😝 inac stale sedi 😠 ja viem,ze to je zle na chrbticu,ale co mam robit ... 😕

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre